PETER STUYVESANT Georges Pompidou maakt goede kans Gestoorde psyche door evoluties in de maatschappij pede il Chichester Clark minder onder druk? neem het uw Winkelier niet kwalijk... ...u geniet zoveel méér! Verkoopster neergeslagen en beroofd Ongezond verschijnsel van welvaart Luns zal uitstoting Griekenland vragen VRIJDAG 2 MEI 1969 DE LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) Weinig kansen voor nieuwe N.-Ierse premier BELFAST De unionistenpartü heeft zich gisteren precies in twee helf ten gedeeld toen er gestemd werd ovei hel premierschap. Tenslotte bracht Te rence O'Neill, de pas afgetreden pre mier, de beslissende stem uit. Het resul taat 17 tegen 16 ten gunste van Chichester Clark kan nauwelijks een vo tum van vertrouwen genoemd worden, ondanks het daarop volgende unanieme votum, waarbij de beslissing geaccep teerd werd. De nieuwe premier mag zeker verwach ten, dat hij wat minder onder druk zal komen te staan dan zijn voorganger, maar leden van de partij vertrouwden me toe, dat zij al gauw concessies ver wachten en dat als deze niet gedaan wor den, er moeilijkheden zullen ontstaan. Waar Ulster nu voor staal is alleen maar een korte pauze aan de politieke kant van de moeilijkheden, en met een beetje geluk ook een dergelijke periode van rust op straat. Maar niemand stelt zich voor, dat dit lang zal kunnen duren. On-j middellijk na zijn verkiezing zei Chi chester Clark, dat het belangrijkste voor hem zou zijn „de veiligheid van Noord- lerland te garanderen en daarna het land binnen het Verenigd Koninkrijk tot aanzien te brengen". Maar de beweging van burgerrechten probeert juist het tegenovergestelde te bewijzen, dat de provincie weinig res pect kan afdwingen door de behandeling die de minderheid daar krijgt. De be weging zal zeker heftig reageren op elke poging aan de buitenwereld te tonen, dat de provincie wel respect afdwingt. In tegenstelling tot een week geleden, toen hij vanwege zijn standpunt inzake het universeel kiesrecht aftrad, staat de pas gekozen premier er nu op, dat het besluit van de parlementspartij i inzake het kiesrecht ook inderdaad uitgevoerd zal worden. Maar net zo als O'Neill zal hij eerst de grote massa van de partij jongste Devlin, vrouwelijke lid van het Britse parlement en afgevaardigde Noord-Ierland, tijden? t door Londen. Voor de aanvang i de mars hield zij een rede over toestanden in Noord-Ierland. Wij hadden veel verwacht van de nieuwe Peter Stuyvesant in 25 King Size verpakking. Véél, maar dit slaat alles! Wij kunnen het nauwelijks bijhouden. De medewerkers in onze fabrieken doen al het mogelijke en soms het onmogelijke. Neem het uw winkelier dus niet kwalijk als hij u een enkele keer niet meteen kan helpen aan Peter Stuyvesant. Peter Stuyvesant, de King Size filter sigaret die over de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel beter is. Peter Stuyvesant, nü 5 van die geweldige sigaretten méérl Jjm.eS Clüchester-Clark (46), de nieuwe premier vcM Noord-Ierland Hij haalde net één stem meer dan -» zgn tegenkandidaat Brian Faulknor ertoe moeten overhalen dit besluit te ac cepteren. Chichester .Clark komt nu waarschijn lijk binnen een paar weken voor dezelf de moeilijkheden te staan als' zijn, vpor- ganger, en weinig waarnemers verwach ten, dat hij langer dan een half jaar aan het hoofd zal staan. Hij heeft noch de politieke bekwaamheid, noch de steun zowel de rebellen binnen zijn eigen partij als de beweging van burgerrechten een voor beide partijen aanvaard bare regeling te winnen. AMSTERDAM (ANP). Rond zeven uur gisteravond heeft een tot nog toe onbekende man in een winkel op de Korte Nieuwedqk 48 in Amsterdam een roofoverval gepleegd. De man kwam rond die tüd de souvenirwinkel binnen en wilde wat molentjes en klompjes kopen. Op dat moment bevond zich in de win kel de 21-jarige verkoopster, mej. P. J. van der Laan. Nadat hü zün keus had gemaakt en vroeg om de gekochte goe deren in te pakken, heeft hjj bet meisje, toen zij zich bukte om pakpapier te zoe- Het meisje zakte bewusteloos in el kaar en de man heeft een' greep in de -kös gedaan. Mét ongeveer 1500 gulden is hij er vandoor gegaan. Mej. Van der Laan was gewond en isdoor de GGD voor behandeling naar een ziekenhuis vervoerd. Zij is niet al te ernstig ge wond en kon later op de avond naar huis worden gebracht. Een toevalligheid was dat, terwijl de man bezig was de molentjes en klompjes uit te zoeken, twee jonge meisjes de win kel binnenkwamen om een kleinigheidje te kopen. Zij waren intussen geholpen. Deze meisjes hebben dus de dader ge zien; maarzijn voordat de roofoverval werd gepleegd, weer uit de winkel ge gaan. De politie is op zoek naar de meisjes, die waarschijnlijk het signalement van de dader kunnen geven. Briljante loopbaan in het spoor van zijn vriend De Gaulle (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Het feit van de dag is dinsdag geweest, dat Pompidou zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap van de republiek, met andere woorden: opvolger wil worden van De Gaulle. De bookmakers in Engeland geven hem een voorsprong van vier tegen een, maar daar behoeft men niet bij voorbaat van onder de indruk te komen. Dat draagt alleen maar bij tot het schilderachtige van het geval. Aan de vooravond van het referendum voorspelde Londen, net als De Gaulle zelf, troebelen en allerlei misère als De Gaulle zou worden verslagen. Maar dat was meer uit angst voor het pond sterling dan uit angst voor de franc. De chaos die na De Gaulle zou komen is tot dusver uitgebleven. Stijging van de goudprijs is tot staan ge komen en de franc houdt zich aardig goed. Gaat het de franc goed, dan profiteert daarvan het pond ster ling. Waarschijnlijk zal pas 15 juni in een tweede ronde over de opvolger van De Gaulle worden gestemd. Tot dat het zover is kan er nog heel veel gebeuren. Toch is het misschien wel interessant nu al af te wegen, wat de kansen van Pompidou zijn. Wat hij voor en wat hij tegen heeft. Vóór heeft hij een briljante loopbaan. Zijn vader was leraar Spaans op een gymnasium, niet te arniT niet te rijk. George zo heet Pompidou van zijn voor naam was op het gymnasium een bolleboos in Grieks. Hij studeerde politieke wetenschappen en. haalde zijn doctorsgraad in de literatuur. In alle een- heidprijswinkels ligt zijn pocket, een bloemlezing van de Franse poëzie. Zijn voorkeur gaat uit naar Cha teaubriand. In zijn jeugd heeft hij de invloed ondei- gaan van het humanitaire socialisme van Jean Jau- rès, aan de vooravond van de eerste wereldoorlog als vredes-apostel vermoord. Pompidou's biografen maken geen melding van bijzonder illegaal werk tij dens de Duitse bezetting. Vrienden Is die bezetting voorbij, dzan worden Pompidou en De Gaulle grote vrienden. De Gaulle benoemt hem tot kabinetchef. De bank Rothschild maakt zich van Pompidou meester, zodra De Gaulle zich tijdelijk in Colombey-les-Deux-Eglises terugtrekt na zijn eerste schermutseling met de politieke partijen. Deson danks zien Pompidou en De Gaulle elkaar regelma tig. Op zijn landgoed zit de generaal gedenkschrif ten te schrijven, Pompidou voorziet hem van alle mogelijke archiefstukken, onderhoudt het kontakt met de drukker en uitgever en zorgt, dat de op- hrengst van de Mémoires goed wordt beheerd. Dat laatste is hem als l de bank Rothschild vierde republiek komt In mei 1958 na de v« De Gaulle naar Parijs terug. Zijn voornaamste pro bleem is: vrede te sluiten met het rebelse Algerije. Via Pompidou steekt de generaal zijn voelhorens uit en laat Pompidou tijdelijk vrijmaken van de bank Rothschild om in het geheim met de Algerijnse F.L.N. te onderhandelen in Zwiterserland en in Tu nesië. Is de vrede getekend, dan zet De Gaulle de driftige eerste minister Michel Debré aan de dijk en vervangt hem door Pompidou. George is onder de hand getrouwd met Claude Cahour, de dochter van een Engelse arts. Een mooiere carrière kan men zich f nauwelijks voorstellen. Van leraar tot bankdi recteur en eerste minister is in een betrekkelijk korte tijd een hele klim. Iedereen begreep toen al: de Gaulle is nummer een, George Pompidou is num- Zonder veel tegenspraak kon Pompidou bestemming tegemoet." De Gaulle fronste toen hij dat hoorde wel even met de wenkbrauwen, omdat hij, Charles de Gaulle, dat zelf had willen bekend maken, maar bij de realiteit legde hij zich neer. Waarschijnlijk had de generaal toen al het gevoel: zo lang zit ik niet meer op mijn stoel in het Elysée. Wat heeft George Pompidou bij al die voordelen in zijn nadeel, als hij met zijn verkiezingscampagne be gint? Nu al kan men overal in Frankrijk horen: Als Pompidou het wint, krijgen we een De Gaulle in zakformaat terug. En dat klinkt redelijk. Op alles wat De Gaulle in de laatste paar jaar liceft gedaan, heeft Pompidou slaafs gevolgd. Hij moge af en toe hem tegengesputterd hebben, maar de grote beslissingen: de breuk met de Nato, het vergrendelen van de deur van de gemeenschap pelijke markt voor Engeland, de zelfstandige atoom bewapening (Force de frappe)leve het vrije Quebec, het anti-amerikanisme, het flirten met Moskou, de vriendschap met de Arabische staten, het wapen-em bargo tegen Israël, dit alles heeft Pompidou voor zijn rekening genomen en verdedigd. Men beweert, dat hij De Gaulle het laatste referendum over af schaffing van de senaat en het instellen van nieuwe gewesten, heeft ontraden. Maar dat heeft toch niet belet, dat hij als een Sancho Pancha achter Don Quichotte heeft aangereden. Al zijn tegenstanders en dat zijn er velen, zullen niet nalaten dat zo hard mogelijk uit te bazuinen en te voorspellen, dat een Pompidou op het Elysée zijn orders krijgt uit Colom- bey-les-Deux-Eglises. Erop of eronder Bij het overwegen van Pompidou's kansen moet men verder niet vergeten, dat het gaullistne bij het refe rendum van zondag 47 procent van de uitgebrachte stemmen kreeg. Net niet genoeg voor Pompidou om het te halen. Pompidou Zal dus in de komende cam pagne alle zeilen moeten bijzetten om het van zijn tegenstanders te winnen. De eerste, die dinsdag na de kandidatuur van Pompidou applaudiseerde, was de tegenwoordige minister van buitenlandse zaken, Michel Debré, Dat is begrijpelijk. Want in de komen de verkiezingen voor het presidentschap gaat het voor het gaullisme er op of er onder. Wordt Pompi dou president, dan blijft de tegenwoordige kamer, waar de gaullisten een overweldigende meerderheid hebben, tot 1972 bestaan. Verliest Pompidou het en wordt Poher gekozen, dan ligt de ontbinding van de kamer voor de hand en wee dan het gebeente van menig gaullistische afgevaardigde. De voorspelling van de bookmakers: Vier tegen een lijkt dus nogal gewaagd. Tenzij bij de tweede ron- dat geval maakt Pompidou een grote kans president van de republiek te worden. Weliswaar niet bij de gratie Gods, maar bij de gratie van Waldeck Rochet en Dtielae» de twee kopstukken na bet Franse oom- miiniam» Het modehuis Berkertex in Londen heeft zijn twintigduizendste japon geshowd. Deze japon, van zwarte crêpe, is afgezet met twintigduizend diamantjes, van hals tot voeten. De tochtgaten stéllen samen met de geborduurde twee het getal voor. ROTTERDAM (ANP) Prof. dr. C. J. B. J. Trimbos, hoogleraar in de pre ventieve en sociale psychiatrie aan de medische faculteit in Rotterdam, heeft in zijn inaugurele rede aandacht ge vraagd voor een ernstig büverschün- inleving: de Meer dan de helft van de ziekenhuis bedden in ons land wordt bezet door psychisch zieke mensen. Twintig tot vijf tig procent van de klachten bij huisart sen betreft psychische aandoeningen. Onderzoekingen in de Verenigde Staten hebben aangetoond, dat een vierde tot een vijfde deel der bevolking psycho sociaal disfunctioneert, aldus prof. Trim bos. Hij spreekt van 'n ijsbergfenomeen: wij zien slechts de top ofwel de meest ernstige aandoeningen. Het antwoord van de gemeenschap op deze ernstige problemen bestaat onder meer uit de wetenschap der psychiatrie," die zich meer ontwikkelt tot een sociale psychiatrie. Het wetenschappelijk speur werk op dit terrein zal volgens de nieu we hoogleraar oplossingen moeten zoe ken voor de bestrijding van de psychische ongezondheid. De sociale evolutie heeft, zo zei prof.; I Trimbos, in onze maatschappij de vorm I aangenomen van secularisatie, verstede lijking, emancipatie van de vrouw, snel le stijging en daling op de maatschap pelijke ladder en een aantasting van tra ditionele normen. Voor velen betekent dit een op drift raken en een niet meer aankunnen van de snelle verschuivingen. Ons huidig bestaan is onvast Het wordt steeds duidelijker, dat deze sociale evo lutie gevolgen heeft voor de psychische gezondheid van de individuen. Het is daarom verheugend, dat de staatssecretarissen Bartels. en Kruisinga zoveel positieve belangstelling tonen voor dit speurwerk. Dit resulteerde enige maanden geleden in de installatie van de studiecommissie psychohygiëne, die spoe dig tot een T.N.O.-intituut hoopt te ko- (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactieI DEN HAAG Minister Luns zal maan dag de Raad van Europa in Londen na drukkelijk laten weten, dat Griekenland als dictatuurstaat niet langer als lid van deze raad gehandhaafd kan worden. De minister heeft dit gisteren geant woord op vragen van acht Kamerleden hierover. Deze parlementariërs, beho rende tot zowel de oppositie als de re- geringsparijen, hadden de regering vo rige week gevraagd of minister Luns de kamermotie hierover zou overnemen en of hij zelf dit standpunt ook in de Raad van Europa zou vertolken. „Is de minister bereid zich in Londen uitdrukkelijk op het standpunt t« stellen, dat Griekenland thans i i de Jhet lidmaatschap raad voldoet en dat een dictatuurstaat niet als lid van de Raad van Europa kan worden gehandhaafd", aldus vroe gen de gezamenlijke Kamerleden vorige week. Schriftelijk deelde de minister hierop gisteren kort en krachtig mee, dat zijn antwoord bevestigend luidde. Mr. Luns, dus ook de regering, is daarmee teruggekomen op het oorspron kelijk kabinetstandpunt. Bij de behande ling van zijn begroting onlangs in de Tweede Kamer nam de overgrote meer derheid van de Kamer een motie van de ze strekking aan. De minister zei toen, dat hij de motie weliswaar onderschreef, maar dat hij met de uitvoering ervan wilde wachten tot het rapport hierover van de Europese commissie voor de rechten van de mens gereed zou zijn. Er zijn ochtendzieke vaders maar er zijn alleen maar lieve moeders en lieve moeders zijn op moederdag een elektrische pede snijmachine waard

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13