/ice-voorzitter Th. Laan: De Gaulle heeft zich opgesloten in zijn landhuis PARTIJ MOET ONS RADICALEN BLIJVEN VERTROUWEN" De Gaulle: grote held van Arable f: Z KVP-radicalen verwachten politiek program voor samenwerking met P.v.d.A. Verlenging bus-C AO stuit op fel verzet Mr. Polak (64) typt liever zelf DINSDAG 29 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT AARLEM „De KVP-radicalen vertrou- een politiek program van de partij, ee een behoorlijke PvdA kan samen- erken. Deze uitspraak is van de heer Th. lan, KVP-radicaal en ook vice-voorzitter un de partij. Hij zegt zonder hapering: „Een >hooriijke PvdA moet onze regeringspartner orden. Dit kan de kiezer zonder meer be- ■ijpen uit het program, dat ik in oktober irwacht. We hebben het, dacht ik, vroeger men altijd goed gedaan. En een KVP- •ogram, zoals wij radicalen dat zien, kan het iet de PvdA gerealiseerd worden. Je int het dé kiezer gewoon niet aandoen een ■gering samen te stellen, waarvan hij later ns bericht krijgt." Niet in de Stee(k) De heer Th. Laan gelooft er niets van, dat de KVP zijn trouw gebleven radicalen in de steek zal laten. Hij gelooft wel, dat het ontwerp-program van 'oktober zal beantwoorden aan de wensen van de radicalen. Hij zit trouwens als vice-voorzitter dicht genoeg bij het vuur om te weten wat hij beweert. Toch kan hij niet nalaten zeer nadrukke lijk te zeggen: „De partij zegt wel eens, dat de radicalen vertrouwen moeten hebben, maar ik zou het nu eens willen omdraaien: de partij moet vertrouwen blijven houden in ons radicalen. Dat is het belangrijkste. Want wij radicalen hebben het beste voor met de KVP." En wat de samenwerking met de ARP en de CHU betreft? Wat is er waar van de klacht, ook in een aantal KVP-afdelingen, dat het allemaal zo traag en vaag blijft in de gespreksgroep van de achttien? „Vergeet niet, dat we vorig jaar in de „18" eigen lijk pas goed konden beginnen. Het heeft natuur- r niet, want: „Een evangelisch, een christelijk d betekent, zonder meer een vooruitstrevend d". De heer Laan gebruikt liever het mode woord „progressief". De klank ervan zegt de sen, gelooft hij, meer dan „vooruitstrevend", al betekenen beide woorden hetzelfde. „Het bij dit begrip per slot van zaken om de sen. En dat betekent voor mij als KVP'er, de ocratisering van de totale maatschappij." Treurnis om Pieter tussen een aantal KVP-radicalen en de KVP bleef de radicaal Laan in de partij, i heeft er van zijn vrienden in het begin heel it over moeten horen. Maar nog steeds betreurt hij het hevig, dat zijn vriend Pieter Bogaers uit e KVP is gestapt. „Ik begrijp het nog steeds niet, t Pieter denkt, geloof ik, nog steeds in termen christelijke politiek." Ihristelijke politiek houdt keiharde opdrachten oor ons in, daarvan blijft de vice-voorzitter over- uigd. Keiharde opdrachten tegenover de vredes- lolitiek, de ontwikkelingshulp, het welzijnsbeleid. Het zijn enorm zware opdrachten, want het gaat telkens weer om de mens. Tweeduizend jaar ien we geleerd het eerste gebod te onder- len, maar wat hebben we aan het tweede gebod, dat van de naaste, eigenlijk gedaan? Maar r weinig. Ik zou bijna zeggen: als je God wilt lenaderen, mo«t je dat doen via de mens, via je ïaaste dus. De rechtsstaat hebben we wel gehad, welvaartsstaat krijgen we steeds meer onder e knie, maar aan de welzijnsmaatschappij moeten nog helemaal beginnen. Het wordt wél hoog lijk eerst de nodige tijd gevraagd om eikaars taal te leren verstaan. Maar nu zijn er toch al een aantal rapporten klaar en binnenkort komen rapporten over de economische macht en de onder nemingsstructuur ter tafel. Het lijkt me toe, dat we elkaar straks zeker op een program kunnen vinden. Per slot van zaken kun je de gezamen lijke principiële uitspraak over de evangelische politiek niet zomaar wegzwaaien. En voor mij is deze evangelische politiek nu eenmaal progres sieve politiek. Natuurlijk moeten we ons geen van drieën blindelings aan elkaar overleveren. Alsje blieft niet. Eerst ieder afzonderlijk zijn eigen program en dan samen gaan denken over het i-K.V.P.-voorzitter Laai Openheid geboden Vice-voorzitter Laan is een hartstochtelijk voor stander van openheid in de politiek. „Je bent er voor de mensen en niet andersom." Hij past dit al zo goed hij kan toe als gedeputeerde van Noord-Holland, hij wil dit ook bereiken in de gemeente- en landspolitiek, omdat het allemaal om de mensen zelf gaat. Een voorbeeld: „Moeten wij hier op de provinciale griffie uitmaken hoe gemeentegrenzen gewijzigd moeten worden? Mo gen de mensen, die er zelf direct mee te maken hebben, alsjeblieft zelf meepraten?" Een ander voorbeeld: „Voor je politiek 'fatsoen moet je bijvoorbeeld zelfs weten wanneer Ajax voetbalt. Je kunt 't de mensen toch niet aandoen ze voor een vergadering op te roepen, wanneer Ajax bezig is zich in de Europese finale te voet ballen?" Kleine dingen? „Helemaal niet. Voor een heleboel mensen verdraaid belangrijke zaken en daar heb je gewoon rekening mee te houden. Doe je dat niet, dan ben je geen goed bestuurder." Hij heeft deze middag zonder het te Weten een derde voorbeeld gegeven door koste wat kost na een dringend nood zakelijk overleg met Zaanse en Amsterdamse be stuurders toch bijna op tijd voor onze afspraak in Haarlem terug te zijn. Is dit radicaliteit? „Nee, dat is jezelf over de kling Ajax voetbalf'. Niet veraf Daarom gelooft hij bestuurc gewone man" af staat, kans voor. Want de ge dank i 1969 deur hei Maak je daarover Toch willen de KVP-radicalen die democratisering van de totale maatschappij in het nieuy/e ontwerp- program opgenomen en uitgevoerd zién. „Je kunt het er maar in hebben", zegt Westfries Th. Laan, oud-Tweede-Kamerlid, gedeputeerde van Noord- Holland, vice-voorzitter van de KVP, maar vooral KVP-radicaal, die weigerde met drie andere KVP-Kamerleden de motie tegen het kabinet-Cals te steunen. De drie anderen zijn inmiddels uit de KVP verdwenen en bedrijven politiek in de Poli tieke Partij Radikalen. De heer Laan niet. Hij en aan de KVP trouw gebleven andere radicalen hebben nog te veel vertrouwen in hun partij. „Wij verwachten een vooruitstrevend program. Wij geloven niet, dat de partij ons in de steek zal (Van onze correspondent David Hirst) BEIROET Nergens zal De Gaulle meer gemist worden dan in de Arabi sche wereld. Dit „onhistorische einde" van een „historische figuur zoals de commentator het noemde, werd in de Libanon als zo'n grote schok erva ren, dat, midden in een grote crisis in het eigen land, alle kranten hun groot ste koppen gereserveerd hadden voor hel heengaan van de „grootste buiten landse held van de Arabische wereld". De Gaulle stond bij de Arabieren in hoog aanzien, voornamelijk om zijn standpunt inzake Palestina, maar ook omdat ze in hem de vertegenwoordiger van het patriottisme zagen. Het feit dat Frankrijk niet alleen maar een westerse mogendheid is, maar ook vele jaren het zwarte schaap van de Arabieren was, door de kwestie Algerije en het bondgenootschap met Israël, droeg er alleen maar toe bij dat het prestige van de generaal verhoogd werd. M.-OOSTEN TREURT OM HEENGAAN Voor de Arabieren was De Gaulle een reus die tegen het overheersende wester se sentiment en beleid vocht. Bij opinie peilingen bleken Kosygin, Brezjnev, Pod- gorni lang niet zo populair als De Gaulle Zonder De Gauflle zou na de juni-oorlog de invloed van Rusland in het Midden-Oosten waarschijnlijk groter zijn geweest dan nu. „Revolutionaire" Arabische regimes, die Russische overheersing vreesden, hielden het oog op Frankrijk gericht, dat in invloed tegen Rusland kon opwegen, terwijl de conservatieve regimes traditionele vrien den van het Westen, in hun eigen land hebben kunnen profiteren van elke be staande connectie met Frankrijk. In Syrië, bijvoorbeeld, heeft generaal Hasiz Asad, de nieuwe sterke man, het oog op Frankrijk laten vallen als gevolg van zijn pogingen om aan een te grote Rus sische invloed te ontkomen. Onlangs heeft hij zijn nieuwe hoofd van de militaire inlichtingendienst naar Parijs gezonden om de mogelijkheid van wapenaankopen in Frankrijk te onder zoeken. In Libanon heeft Frankrijk een belangrijke rol gespeeld sinds de aanval van Israël op het vliegveld van Beiroet, zodat zij de steeds neteliger wordende binnenlandse toestand wist te stabili seren, want De Gaulle heeft het voor elkaar gebracht om de christenen, die soms Frankrijk als hun tweede vader land zien, en de moslims, die de tegen gestelde weg opgaan, te verzoenen. Tussenpersoon Bovenal spreekt het de Arabierer (aan, dat De Gaulle de rol heeft gespee'd van tussenpersoon tijdens vergaderingen van grote mogendheden om tot een oplossing van de crisis in het Midden- Oosten te komen en in dit opzicht zal zijn heengaan wel het sterkst gevoeld worden door de Egyptische regering, die de eerste in de Arabische wereld was om hierover zijn spij t te betuigen. Zonder De Gaulle zou Nasser waarschijnlijk minder hardnekkig geprobeerd hebben om tot een vreedzame regeling te komen dan hij nu doet. Natuurlijk zijn de Arabieren zich bewust dat eigenbelang, in het bijzonder in economisch opzicht, de sterke drijfveer was van de Franse politiek ten aanzien van het Midden- Oosten, maar het in i bekend verschijnsel in de Arabische po litiek, om tegemoet te komen aan eco nomische verlangens in ruil voor een gunstig standpunt inzake Palestina. En Irak was, nadat ze Frankrijk een hoogst aantrekkelijke olieconcessie aanboden, het eerste land om deze politiek in prak tijk te brengen. Nu raken deze Frans- Arabische betrekkingen misschien in gevaar: „Frankrijk laat De Gaulle in de steek", is de kop van een krant in Beiroet. Een verwijt, dat ongeveer laai vermoeden wat de Arabieren zullen zeggen als. zoals zij vrezen. Frankrijk inderdaad het Midden-Oosten in de steek laat The Guardian (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Er valt niet zo heel veel te vertellen over de maandag, die gevolgd is op de zondag van De Gaulles politieke zelfmoord. Men heeft overal het gevoel in een sterfhuis te zitten waar de overledene nog niet naar zijn laatste rustplaats is gebracht. De mens De Gaulle is er natuurlijk nog wel. Hij heeft zich opgesloten binnen de muren van zijn landgoed in Colombey-Les-Deux Eglises, en zich laten omgeven door een kordon van gerdarmes en marechaussees die niemand op het landgoed toelaten. Zelfs de brievenbesteller mag niet aanbellen. Wat die te bezorgen heeft moet hij afgeven aan een gendarme. Gis teren heeft De Gaulle slechts een familielid ontvangen en niet langer dan de tijd om elkaar „bonjour" te zeg gen. De fantasie is al zo ver gegaan, dat De Gaulle heeft afgeschilderd als een rustig man die onmiddellijk achter zijn bureau is gaan zitten om het vierde deel gedenkschrift te schrijven. De mens De Gaulle is er dus nog wel maar generaal De Gaulle is in minder dan geen tijd uit ons gezichtsveld ver dwenen. De Fransen kunnen dat nog niet verwerken. Trouwens de Neder landers in Parijs ook niet. De Gaulle was zo onafscheidelijk aan Frankrijk ver bonden, dat wij die twee begrippen door elkaar haspelden. Als we praatten over Frankrijk be doelden we De Gaulle en als we De Gaulle zagen zitten, hetzij in een pers conferentie hetzij op de televisie, dan zagen we Frankrijk. Tim, een 'bekwame tekenaar van het weekblad „L'Express", hééft eens de contouren geschetst van Frankrijk en dat was een sprekende ge lijkenis met De Gaulle: de vooruitste kende punt van Bretagne precies de gro te neus van De Gaulle. Vele Fransen hebben die tekening in hun huiskamer of werkkamer hangen. Van De Gaulle wisten we, op huiselijke intimiteiten na, letterlijk alles. Geen dag ging voorbij of op voorpagina's of binnenpagina's van kranten en tijdschriften stonden teke ningen van De Gaulle. De laatste stond in de gaullistische Paris Press van maan dagavond. Tegenover De Gaulle met twee koffers in de handen ziet men de wispelturige Marianne en met een iet- -"-aulle: Ster Voorlopig is Alain Poher De Gaulle' opvolger. Hij is als een ster omhoog ge schoten. Vandaag kennen wij Poher al POHER VOOR FRANSE TELEVISIE i hem? Zo goed als niet de Senaat gehaald, zo als dat het geval was met de voorgangei van De Gaulle op het Elysée, de even eens brave René Coty. Zijn grootste lief hebberij was op zijn stui naar Bach modelgrootmoeder, die plotseling naar Versailles werd gehaald toen zij nog imet haar keukenschortje bedrijvig tussen de potten en de pannen stond. Opnieuw is een senator president van de republiek geworden. Zg het voor een tüd die ligt tussen de 20 en 35 dagen, want dan moet een defini door het volk worden gekozen. Een vi aanstaande geesteiyke in Frankrijk gisteren, dat Poher wel eens de Joai XXIII zou kunnen worden van ublie oep Protestvergadering op 2 meii UTRECHT (ANP) De kaderleden van de katholieke en de protestants- ohristelljke bond van vervoerspersoneel zijn onder protest akkoord gegaan met een verlenging van de CAO voor het streekvervoer met twee maanden. De Nederlandse bond van vervoerspersoneel wees echter een dergelijke wijziging af. De NVB houdt op 21 mei e*n protestver gadering. Vertegenwoordigers van de drie bonden en de KNVTO kregen op 24 april van de minister van Sociale Zaken ad interim, ir. Lardinois, te horen, dat de regering ieuwe CAO niet wilde goedkeuren, omdat ze de stijging van de loonkosten te groot vond. Deze stijging is mede bet gevolg van 'n extra-loonsverhoging van f. 33 per maand, die is bedoeld om de achterstand van de chauffeurs in het streekvervoer ten opzichte van hun col lega's bij de gemeentelijke busbedrijven te verkleinen. Het kabinet wilde goed keuring slechts overwegen als de loon kosten zouden worden gedrukt door de CAO een looptijd te geven van 14 in plaats van 12 maanden. Het geldt voor ongeveer 12.000 we in het streekvervoer. De besturen van de bonden hebben het OVERHEID SCHRIKT VAN 33 GULDEN derleden voorgelegd. De vi de KVB accepteerde het stel onder protest, omdat dwangpositie geplaatst vo verbindendverklaring van het inhalen van de achterstand, een punt waarover werknemers en werkge vers het slechts met de grootste moei te eens zijn geworden, namelijk weer helemaal in de mist terecht zijn geko men. Bovendien vreesde men arbeids onrust bij de busbedrijven. In een reso lutie werd het beleid van de regering volstrekt onaanvaardbaar genoemd. De vergadering eiste verder, dat per 1 januari 1970 gebruik zal wore maakt van de openbreekclausule CAO als de loonontwikkeling daar aan leiding toe geeft. Nederlands hoogste rechtscollege, heeft sinds enkele tijd zijn typediploma. Vier maanden (drie maal per week) deed de heer Polak erover om het fel begeerde "3Iploma^ Té ?l6ëhalën; Bij een instituut in Groningen, waar hij o'ók woohC Vöfgtfe hét lid vön 'öe- Hoge Raad te midden van een groot aantal dames zijn lessen. Het resultaat mocht er wezen. De heer Polak kreeg maar liefst vier negens op zijn examenlijstje. De Groninger jurist tot voor kort president-curator van de Groninger er gerechtshof n benoeming tot lid van de Hoge Raad zonder secretaresse stellen. Omdat de typistes in Den Haag veel moeite met zijn handschrift hadden, besloot de heer Polak om het dan zelf maar eens te proberen op de GEVAARLIJKE AANRANDER IN ARREST al men gemakkelijk een mee kunnen vullen. Ook gingen ruchten dat De Gaulle terug zou Wie dat gelooft kent De Gaulle i Gaulle zit niet op Elba, maar Helena. ZOETERMEER. Na zes weken itcnsicf speurwerk heeft een Haagse lehcrchegroep gisteravond een 20-jarige udent van de Hogere Zeevaartschool le op zUn huisadres in Gouda d. De man heeft de afgelopen erschillcnde aanrandingen ge leegd. waaronder vorige maand een Zoetermcers meisje. De Zoetermeerse politie wist alleen dat de man, die vaak in vrouwenkleren opereerde, in een groene wagen reed met de letters DD. Een uit zes recher cheurs bestaande groep van de Haagse zedenpolitie verleende direct medewer king. Na zes weken speuren en natrekken van honderden autonummers kon men gisteravond de man in Gouda arresteren. Hij heeft bekend. Tot nu toe kwam vast te staan, dat de student ook in Amsterdam eenmaal een aanranding pleegde. De Zoetermeerse politie is opgelucht nu deze man ge- 'orden. Opperwacht- C. Witte zei vanmorgen: „De bij de ouders, die door de aanran- ing vorige maand werd opgeschrikt, zal MET VUUR GESPEELD OTTERLO (ANP) Onvoorzichtigheid in de I9-jarige verliefde jongeman van der II. uit Soest is er de oorzaak De jongeman was met zijn «geliefde op de hei neergestreken en heeft op de een of andere wijze met vuur gespeeld, waar- 1 door het droge gras plotseling vlam vatte. Toen het vuur niet te blussen bleek, maar door de wind werd aangewakkerd, is hij boswachter gaan waarschuwen. De brandweren van Hoenderlo, Otterlo en Ede hebben de brand met groot mate riaal bestreden. Nabij gelegen bos dat in ?erste instantie ook gevaar liep kon wor den gespaard. Tegen de Soestenaar k proces-verbaal opgemaakt

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7