Twaalf Leidenaars collectief onderscheiden in Burgerzaal V FONTEIN VAN PERSGASFONDS VOOR GESTELDE TERMIJN SPUITENSGEREED Raad van Leiderdorp nam nieuwe raadzaal in gebruik A. Laagland nam afscheid van Rijksgebouwendienst Honderdjarige Leidenaar in „De Wilbert" (Katwijk) PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1969 A Een groot aantal koninklijke onder scheidingen is ook dit jaar weer te rechtgekomen bij Leidenaars, die zich gedurende een groot aantal jaren op een bepaald terrein in de samenleving hebben ingezet. Twaalf van de onderscheiden Lei denaars kregen vanmorgen in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis in een colectieve bijeenkomst de versierselen in alle mogelijke gra daties opgespeld door burgemees ter mr. G. C. van der Willigen. Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw: prof. dr. S. Dresden, gewoon hoog leraar in de Franse letterkunde te Lei den en voorzitter van de afdeling Let terkunde der Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen. Officier in de Orde van Oranje Nassau: A. J. v. d. Pome, directeur van de Leidse Volksuniversiteit K en O sinds '46 en lid van vele commissies in 't Leidse culturele leven. Ridder in de Orde van Oranje Nassau: J. C. v. Eek, notaris te Leiden sinds 1936 en bestuurslid van een groot aan tal Leidse instellingen; F. C. Mabesoone, van 1957 tot begin dit jaar (pensionering) directeur, van de be- drijfs,technische school voor individueel, technisch onderwijs te Leiden en lid van vele commissies en organisaties op on derwijsgebied; H. Verwer, administratief hoofdamb tenaar bij de Leidse universiteit, specia list op bibliografisch gebied, t.g.v. 40- jarig dienstjubilcum. Eremedaille in goud behorende bij de Orde van Oranje Nassau: mej. L. G. Tuk, dit jaar 45 jaar als onderwijzeres verbonden aande school voor openbaar gewoon lager onderwijs In de Oppenheimstraat. Actief is zij ia vele nevenfuncties; P. E. Hutte, wegens het zich gedu rende een reeks van jaren uitzonderlijk verdienstelijk maken voor de ontwikke ling van het werk en de groei van de nationale organisatie voor buurtwerk; J. Belt, 40 jaar verbonden aan de Raad van Arbeid te Leiden. Thans ad junct-inspecteur A in de buitendienst. Eremedaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau: D. A. M. Verstraeten, brigadier van gemeentepolitie te Leiden en stimule rende kracht in het Leidsch Politie Mu ziek Gezelschap; A. Kooreman. 50 jaar trouwe dienst bij de Machinefabriek M. den Os Zo nen N.V., te Katwijk, waar hij machine draaier is; B. Drees, filiaalhouder Palthe's Tex- tielveredelingsbedrijf aan het Kort Ra penburg. Veertig jaar aan dit bedrijf verbonden. Eremedaille in brons behorende bij de Orde van Oranje Nassau: J. Ouwerkerk, 85 jaar. Verliet in '48 na een 48-jarig dienstverband de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Daarna 20 jaar studentenoppasser. Ook verdiensten voor het katholiek leven in Leiden. In maart pauselijk onderscheiden met „Pro Ec- Elders Een aantal Leidenaars kreeg verder onderscheidingen opgespeld door andere autoriteiten. Dat waren: drs. G. J. Lange, administrateur 'Mi nisterie van Justitie; Officier in de Orde van Oranje Nassau; N. Houwer, commies 's Rijks Belas tingen; Gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; W. A. Minnaars, hoofdcontroleur 's Rijks Belastingen: Ridder in de Orde van Oranje Nassau; H. J. W. Elemans, employé v. Gend Loos: gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; mej. F. M. J. Rademakers, admini stratief medewerkster Ned. Spoorwegen: zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau; H. G. Hilleger, treindienstleider Ned. Spoorwegen: bronzen ere-medaille. ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau; mej. T. de Mink, administratief amb tenaar bij het ministerie van Economi- Een beeld van de „lintjesregen" in de Burgerzaal van het Stadhuis, waaronder grote belangstelling van familieleden, werkgevers, en anderen twaalf onder scheidingen werden uitgereikt door de burgemeester. De rij van onderscheide nen werd geopend met de oudeste deel nemer, de heer Koos Ouwerkerk, 85 jaar, die de bronzen eremedaille kreeg. De militairen: mr. dr. W. Kasten: Officier in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaar- F. Bom: Ridder in de Orde van OranT je Nassau, met de zwaarden; J. Broerse: Ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranjè Nassau, in zil ver, met de zwaarden. Raadslid Gransch vraagt steun voor openbaar vervoer Het socialistische gemeenteraadslid F. Gransch heeft het college van b. en w. van Leiden een aantal schriftelijke vra gen voorgelegd naar aanleiding vafr de aangekondigde verhoging va de NZH- tarieven. Hij vraagt o.m. of b. en w. bezwaar hebben tegen de voorgestelde verhoging. Dit onder het motief, dat de verhoging het openbaar voor velen nog onaantrekkelijker maakt. De heer Gransch zegt van mening te zijn, dat de drukte in de stad zal verminderen als meer mensen van het openbaar vervoer gebruik gaan maken. Dit kan onder meer bevorderd worden door het stads vervoer zo goedkoop mogelijk of gratis te houden. Indien b. en w. niet bereid zijn het openbaar vervoer goedkoop te houden door het verstrekken van sub sidies, is het dan niet mogelijk bepaalde maatregelen te treffen voor bepaalde groepen van de bevolking, zoals de be jaarden en invaliden?, zo vraagt het raadslid. Bijzondere ouderavond van r.k. H. Hartsehool E bomvol St.-Antoniusclubhuis was 1 gisteravond getuige van een voortreffe- j lijke kindershow, welke werd opgevoerd j door het voltallige leerlingenaantal van j de r.k. H. Hartsehool aan de Lusthof- j laan. De avond werd ingeleid door de voorzitter van het oudercomité, de heer I F. de Haas, die zijn dank uitsprak aan zowel de leerkrachten als de leerlingen voor de realisatie van dit gebeuren. Daarna was het woord aan de (nieuwe) hoofdonderwijzer, de heer J. J. van Bal- legoy, hetgeen voor de ouders een mooie gelegenheid was eens nader met hem kennis te maken. Klas 1 en 2 speelden ,,De klas van juffrouw Saskia", een mi ni-klasje. dat zich bezighoudt met uit sluitend een muzikale versie van het al- I phabeth. Klas 3 en 4 demonstreerden hun i talent met een fraaie uitvoering van I „Peter en de Wolf" en een Volksdans, j De vijfde klas oogstte veel succes met een imitatie van Esther en Abi Ofanm, die gevolgd werd door een gedichtje van hartedief Marian v.d. Berg. Daarna werd „De Wonderbril" opgevoerd, een toneel stukje met een soort fabeltjeskrant-mo- raal, dal ook veel succes had. De hoogste klas zong uit volle borst enkele liederen, waarna Ivonneke van Steinbergen op schitterende wijze een gedichtje voor droeg. Gezien de grote opkomst en het enor me succes is een dergelyke avond wel licht een voorbeeld voor andere scholen. De H. Hartsehool is er met gezamenlijke inzet in ieder geval in geslaagd. Kinderspelen op Hofdijck De kinderspelen, welke morgenoch- ochtend ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin in Oegstgeesl zullen worden gehouden zyn wegens overgrote belangstelling (reeds 750 kin deren meldden zich) verplaatst van de Irislaan naar Hoffdyek. Ook de 90 trot toir-tekenaars zullen zich daarheen be- Burgerlijke stand Geboren: Adrianus Andries zn v. A. A. van Polanen en G. M. Koet; Con stance dr v. L. C. van der Lans en J. A. Constandse; Abraham zn v. A. Huijgens en C. Bontje; Francisca Renolda dr v. B. M. Vermolen en J. S. Breedeveld; Marcel zn v. G. Spruit en H. M. Knie riem; Jeroen Willem Nico zn v. L. J. van Haalem en C. Strijd; Joannes Cor nells Simon zn v. C. P. van der Stam en J. M. van der Willik; Guido Adrianus Maria zn v. H. F. J. van der Eerden en J. C. M. Westgeest; Petra PJohanna dr v. J. Houwer en J. C.L. Volwater; Annelies dr v. H. J. Blikman en S. M. T. Harland; Matthrjs zn v. G. Keereweer en M. T. H. Cozijn; Ronald Adrianus zn v. L. A. Knijnenburg en C. van Sinte maartensdijk; Willem George zn v. J. W. G. Hallensleben en A. S. Noorlander; Elbertus Eugenius Joseph zn v. J. L. E. Schneiders en J. C. G. Boere; Erika Wilhelmina Riëtte dr v. W. van Hove en H. E. J. Eilander; Fedor zn v. C. J. A. Kiebert en W. J. Terpstra; Joyce dr v. N. van Leeuwen en M. B. de Bruin; Mario zn v. P. J. Stuivenga en M. E. H. Bos; Sylvia Maria dr v. B. A. J. Star en S. M. Stoelwinder;. Anna Alida- Maria, dr v. L. P. C. van Steen en J. C. J. de Wit; eremias zn v. H. G. Diepenbach en M. J. Trouwee. Gehuwd: H. J. A. M. Creyghton en H. M. Johannsen; A. J. Duijndam en G. C. van Kins; R. W. Rushman en I. Lubach; F. J. Rutgers en M. A. A. van Hagen; G. J. Stolk en M. A. Kempkes; W. D. F. Nieuwenburg en E. E. J. van Kooperen; R. M. del Prado en H. A. Noest. Drie Leiderdorpers onderscheiden Sierlijk element in „De Kooi" Drie Leiderdorpers werden onder scheiden. Adjudant der rijkspolitie, ad judant W. van der Ster kreeg vanr gen in de raadzaal van het gemeente huis de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau opge speld door burgemeester M. A. van Have. Deze memoreerde uitvoerig de kwaliteiten van de heer Van der Ster als politieman en als ingezetene van Leiderdorp, die geleid hadden tot het verlenen van de onderscheiding. Hedenmiddag speldde burgemeester Van der Have de versierselen van affi- cier in de Orde van Oranje Nassau op bij de heer W. A. L. Dekker. Dat ge beurde in het Academisch Ziekenhuis, waar de heer Dekker op het ogenblik verpleegd wordt. De heer Dekker is ook werkzaam in het Academisch Zieken huis. Hij is daar wetenschappelijk hoofd ambtenaar A. Zijn plaats- en naamge noot, de marineofficier W. O. Dekker werd ook koninklijk onderscheiden en wel op het ministerie van Defensie waar hem Oranje Nassau met de zwaarden werd uitgereikt. Zilveren medaille voor H. J. Lelieveld Burgemeester De Kool heeft vanmor gen in Voorschoten de 65-jarige heer H. J. Lelieveld in zijn woning aan de Burgemeester de Kempenaerstraat na mens de koningin de versierselen beho rende bij de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau opgespeld. Tuinder Lelieveld kreeg deze onder scheiding wegens betoonde burgerzin, zo vermeldde de bijbehorende oorkonde. Hij isal 48 jaar lid van de St. Laurentius- harmonie in Voorschoten, waarvan 35 jaar voorzitter. Hij bracht het harmo niegezelschap in de duistere jaren van haar bestaan tot nieuw leven. De heer Lelieveld is verder een goed organisator op allerlei gebied. Nassau is benoemd burgemeester L. de Kool. Deze hoge onderscheiding is hem hedenmorgen in Den Haag door de Commissaris der Koningin uitgereikt. Verzoeken van Par. Scholen afgewezen In de geheel herbouwde raadszaal aan de Hoofdstraat opende burgemees ter M .A. van der Have gisteravond sfeervol de eerste vergadering. Hij sprak de hoop uit, dat ondanks het deumummer 13 er toch wijze besluiten mochten vallen. Tevens herinnerde hij nog met enige woorden aan burgemees ter Gerrit van Geer, die honderd jaar geleden het tegenwoordige raadhuis in gebruik mocht nemen, nadat de ge meente het voor 3000.- had gekocht en het voor 6000.- had laten verbou wen. Ook de nestor van de raad, de heer L. Los, sprak nog enige toepasse lijke woorden, waarna er met de agen da begonnen werd. Zonder comemtaar verkreeg de nog jonge maar uiterst actieve jachthaven Doeshaven haar gevraagde krediet van 24.000.- met een aflossingstermijn van 15 jaar. Ook het reconstructie- en sa neringsfonds werd door de raad inge steld, maar tot zijn kennelijke spijt moest drs. Vlieger op zijn vraag horen, dat alleen de Ned. Herv. Kerk-aan de Donderdag I mei zal een bestuursafvaardiging van de Stichting Persgasstation Leiden vergezeld van een notaris de goede werking constateren van de fontein op de hoek Koollaan-Surinamestraat in Noord. Zoals bekend schonk de stichting deze fontein aan de gemeente Leiden. Daarby was de datum van 1 mei 1969 vastgesteld als tijdstip waarop het geschenk moest zjjn voltooid. De gemeenteraad aanvaardde dit geschenk in april 1967. De fontein, ontworpen door de Amsterdam Constant Nieuwenhuys, zal op een later tijdstip officieel worden onthuld. Dit ls vooralsnog niet mogelijk omdat o.m. bouwactiviteiten in de directe nabijheid de voltooiing van bestrating- en beplantingswerkzaamheden op het plein in de weg staan. Dit zal vermoedelijk over enkele maanden „Het is een depressie voor de Rijks gebouwendienst om u te moeten zien vertrekken", zei ir. A. Kooymans, direc teur van het district Zuid-Holland en Zeeland van de Rijksgebouwendienst, gistermiddag in de kantine van het be lastinggebouw aan het Stationsplein te gen de heer A. G. Th. Laagland, dis trictshoofd van de afdeling Leiden. De heer Laagland nam, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, afscheid van zijn werkkring. „U bent 33 jaar in dienst van de Rijksgebouwendienst geweest. Vroeger ging het er allemaal veel gezeliger toe. Maar ondanks de jachtige moderne tijd, ondanks de onveranderde personeelsbe zetting. wist u uw personeel zo bezielen dat alles op tijd klaar kwam. U was optimistisch, u had gezag en gevoel voor dienstbetoon aan de klanten. Bo vendien had u de wens de naam van de Rijksgebouwendienst hoog te houden". Voor hij tien jaar geleden naar Leiden kwam is de heer Laagland anderhalf jaar districtshoofd in Middelburg ge weest. Daarvoor werkte hij in Den De heer J. Voorman sprak enkele woorden namens het jubileumfonds: „vandaag bent u de oudste onder dc ambtenaren, morgen de jongste onder de gepensioneerden. Eigenlijk bent u nog zo erg jong voor 65 jaar". Om hem toch te laten genieten van zijn rust overhandigde de peer Voorman de lieer Laagland een rookstandaard en een platenbon. Namens het districtsbureau Leiden sprak de heer J. M. N. van der Veen. Hij noemde enige objecten die de heer Laagland onder zijn hoede heeft gehad: het weeshuis, het kantongerecht en de Nederlandse afdeling van het Rijksmu seum voor Oudheden. Hij overhandigde zijn vertrekkende collega een platen speler. Ook mevrouw Laagland, die met alle kinderen en schoonkinderen aanwe- ZOETERWOUDE-DORP KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING j Eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau: P. M. Kor- naat, employé le klasse der P.T.T. ZOETERWOUDE VEERTIG JAAR ONDERWIJZER De heer P. de Vrindt, hoofd van de kunstenaar St.-Bernardusschool te Zoeterwoude viert donderdag a.s. zijn 40-jarig ambtsjubi leum. Een bijzonderheid is wel, dat de heer De Vrindt ook 40 jaar aan de St.- Bernardusschool verbonden is. Alle oud leerlingen en bekendeh kunnen hem don derdagavond tussen 8 en 9 uur geluk kom wensen In de „De Drie Eendjes" eau de Hoge RjjDdglt zig was bij het afscheid, werd niet ver- Zij kreeg een prachtig boeket. Bioscoopdirecteur R. Uges ridder O.N. Tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau is benoemd de heer R. Uges, oud-ad- viserend lid van de centrale commissie voor Filmkeuring, tevens oud-lid van de Huishoudelijke Commissie van de Cen trale Commissie voor de Keuring van Films. De heer Uges, die exploitant Ls van een aantal bioscopen is ook éigenaar van het' Leidse Luxor-theater. Hoofdstraat op de lijst van Monumen tenzorg staat. De oude dorpskern zou hij gaarne in tact laten, benevens het gebouw van Gemeentewerken aan de Bruggestraat. Bij de diverse onderwerpen betref fende het onderwijs waren er wel enige, welke een levendig dispuut uit lokten. Niet nog het voorstel tot ter beschikking stelling van een 7e lokaal voor de Chr. Lagere School aan de Splinterlaan; ook de 7e leerkracht voor de lagere Alexanderschool, eveneens een school voor het basisonderwijs, werd benoemd. Speel-Ieerklassen Het begon echter met het voorstel van b. en w. om- het verzoek van de Parochiële scholen Meerburg, gelden voor een dia-projector voor haar kleu terschool beschikbaar te stellen, af te wijzen. De heer J. M. Tieken (R.K.) was het hier bepaald niet mee eens. In het kader van de zgn. speel-leerklas- scn, welk begrip steeds meer navolging krijgt, vond hij het uitermate nuttig de kinderen via deze moderne en z.i. ver antwoorde methode op het komende basis-onderwijs voor te bereiden. Een experiment met deze methode vond hij alleszins verantwoord. De heer C. N. Boot vond echter, dat in een experimenteel stadium de gel den Uit het bestuur zelf zouden moeten komen. Besloten werd het voorstel aan te houden. Schorsing Dezelfde stichting had eveneens een verzoek ingediend om een t.v.-toestel te kunnen aanschaffen met gelden uit de gemeentekas. Dit zou nog meer be roering gaan wekken. De heer Tieken begon met een tegenstrijdigheid vast te stellen: waar het Rijksscholentoe- zioht „neen" adviseerde, deed het de partement van Onderwijs haar best de frequentie van de schooLt.v,-uitzen dingen op te voeren, zodat het er in '70 200 zijn. Bovendien bleken ver scheidene argumenten gebaseerd te zijn op onderzoekingen, welke in Enge land werden verricht. Na nog een wat verwarrende discussie werd de verga dering echter geschorst. De rugge spraak bleek verhelderend gewerkt te hebben, want na hoofdelijke stemming werd het voorstel van b. en w. ver worpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor een bedrag van 10.000.- wer den wel vier filmprojectoren voor het basis-onderwijs aangeschaft, al wilde de heer A. M. Kleiss voor dit grote be drag dan wel .een service-contract met De lieer J. Linschoten is vandaag 100 Jaar oud. Op 29 april 1869 werd hy te Leiden geboren. Tot. aan zyn pensionering was hy incasseerder by een bankinstelling. Pas sinds begin dit jaar wordt de heer Linschoten verpleegd in „De Wilbert" in Katwijk aan den Itijn. Daarvoor woonde hy in de Witte Rozenstraat 29a in Leiden. Hij is weliswaar hardhorend en kan nauwelijks meer zien, niaar toch reageert hij nog goed en onderhoudt hij veel contact met zijn omgeving. Die was vandaag niet de heer Linschoten bijzonder feestelijk gestemd. De verjaarsvisite werd van morgen geopend door de echtgenote, drie kinderen en een aantal klein- en achter kleinkinderen. In de loop van de dag kwam ook de burgemeester van Katwijk, de heer Vermeulen, zijn complimenten maken aan de heer Linschoten. Studio speelde: „De tuin der lusten" „IK PROBEER alles tegelijk te behandelen. Ik spreek over het Uni versum, over God, over mijn moeder over de keuken," heeft Fernando Arrabal eens over zijn panisch werk gezegd. Hij voegde er aan toe: „Dat is mijn zwakte." Dat is zijn sterkte juist, vin den wij na het zien van „De tuin der lusten", dat gisteravond in de Leid se Schouwburg door de toneelgroep „Studio" - de groep welke zoveel avantgarde in haar'repertoire doet - onder regie van Lodewijk de Boer werd opgevoerd. Arrabal. wiens jeugd een brok tragiek was. kan men de schrijvende Jeroen Bosch van deze tijd noemen. Of men nu „De architect en de kei zer van Assyrië ziet, dat vorig sei zoen door Studio werd gebracht, of „Ceremonie voor een vermoorde ne ger", dat verleden week nog door Globe op de Leidse Schouwburgplan ken werd gezet, of „De tuin der lus ten", in alle gevallen wordt de toe schouwer overspoeld door een reeks absurditeiten, die hem niet verlam men, maar die - integendeel - juist diep verborgen gevoelens doen op borrelen. Orde en systeem worden verworpen. De vrije ritus van het leven zonder dogma's vormt de transcriptie van Arrabals nachtmerries. „Arrabal: „Ik creëer datgene, dat in werkelijkheid niet mogelijk is. Arrabal is met dat laatste niet ge lukkig. „Waarom kan ik niet geluk kig zijn." vraagt hij zich af en laat dan ook Laïs (Marielle Fiolei, een actrice die in haar privé-leven alleen via de telefoon benaderd wil worden op een gegeven moment zeggen: „Wat heb ik gedaan, dat ik niet ge lukkig kan zijn?" Laïs bestaan, dat wordt beheerst door een fantoom, is een voortdurend doel loost?) rond geslingerd worden in 'n orkaan van driften. ARRABAL, de surrealist, die in op stand kwam tegen de overheersing van zijn (godsdienstige) moeder en de dictatuur (Hij werd eens in Span je gearresteerd omdat hij God en Va- derland' beledigde) getuigt van zyn complexen. Laïs (Arrabal zelf?) is één brok haat en liefde. Ze strijdt tegen haar hartsvriendin en wil tegelijkertijd in verleden, he den en toekomst leven. Arrabal Studio komt haar met film (Maarten Visser), dia's (Ad van Ges- sel) en muziek (beangstigend goed van Louis Andriessen) tegemoet. Laïs, Miharca, Teloc en Zenon (resp. Marielle Fiolet, Willeke van Ammel- rooij, Carol van Herwijen en Ad van Gesselgaven uiting van alle vormen van grilligheid van Arrabal. Net als in „Ceremonie voor een vermoorde neger" de schizofrene acteurs Vincent en Jeroen, zijn zij in feite één figuur. „Jij bent mijn licht, leven en duister nis" wordt in de kooi van het leven gezegd. Heeft Arrabal, de atheïst het tegen zichzelff? J. L. de fabrikant zien afgesloten. De sinds kort gestichte openbare bibliotheek blijkt het voortreffelijk te doen blij kens haar opgave van 800 leden in drie weken tijd. Op grond hiervan ver kreeg zij dan ook een extra subsidie ten bedrage van 980.- van gemeen tewege en van 242.- van rijkszijde. De tweede primeur van deze vergade ring betrof de rondvraag, die na jaren van afwezigheid voor het eerst weer in ere was hersteld. Rondvraag Uit het antwoord op een vraag van ir. R. Poels (Lib.) betreffende de oude Does-brug bleek, dat deze spoedig zal worden gecontroleerd op zijn deugde lijkheid. Wel zal hij in de toekomst ontlast worden door een nieuwe brug met een doorvaarthoogte van 3 meter, bij de reconstructie van de Achthove- nerweg en de Maurilss-ingel. Op een vraag van de heer C. N. Boot over de plaatsing van de nieuwe energiecentrale antwoordde de burge meester, dat er slechts een informeel gesprek met een Leidse wethouder liad plaatsgevonden, maar dat er nog geen officieel verzoek tot plaatsing in de gemeente Leiderdorp was gedaan. Na dit laatste onderwerp sloot de voorzitter de vergadering.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4