Eén-40 voor 25 héle goeie sigaretten. Meer hoeft niet» Mantano %fieidóe(Boii/ïaut Radio en televisie morgen in teken van koninginnedag RADIOPROGRAMMA 25vooréén-40 PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 29 APRIL 1969 Praten over de versch u i vingen in het kabinet PRATEN over verschuivingen in een kabinet is een geliefkoosde bezigheid aan de politieke borreltafel op elk mo ment dat de hoge bomen waaruit een re gering nu eenmaal altijd bestaat, veel wind vangen. Met de prijsstijgingen zijn rond het ka binet-De Jong (waarvan tot groot onge noegen voor aijn tegenstanders zelfs de oppositie meermalen heeft moeten con stateren dat het „op rozen zat" voor het eerst de geruchten over een partiële kabi netscrisis of verschuivingen in de regrlng echt opgelaaid. Zelfs CHU-fractievoorzit ter drs. Til anus heeft er op een congres van de jongerenorganisatie van zijn partij over gesproken. Nu heeft de heer Tilanus in tweede Instantie wel voor vijftig procent weer ingeslikt, wat hij eerst had betoogd, maar hij is toch niet krachtig opgekomen tegen kritiek van CHO-Jongeren, volgens wie het kabinet zijn gehele sociaal-economi- sche-financiële driehoek kraakt en ram melt. De CHU-fractievoorzitter heeft zich terzake heel tactisch tot een zwijghouding bepaald: per slot van rekening zitten er in die driehoek geen Christel ij k-histori- sche ministers WAT de heer Tilanus wel herroepen heeft» is de suggestie die zijn eerder afgelegde verklaring liet doorschemeren, als zou het kabinet zijn positie verster ken door wat verschuivingen en door het vervangen van een enkele minister. Nie mand is zo naief te geloven dat drs. Ti lanus op dat moment mr. Luns^mr. Beer- ndnk of minister Bakker bedoelde; voor iedereen was „minister De Block" het enig redelijke antwoord op zo n sugges tieve vraag. Terecht heeft drs. Tilanus in tweede instantie ook laten blijken, dat als zo"n maatregel genomen zou worden, de heer De Block echt gedoemd wordt om als zondebok te boeten voor de fouten van het hele kabinet. Wat zo langzamerhand is komen vast te staan, is immers het volgende: de heer De Block is geen Veld kamp en ook geen Andries6en; maar zijn afwachtende houding tegenover de prijs stijgingen is geen persoonlijke beslissing geweest, maar op zijn minst het resul taat van gemeenschappelijke inzichten die de 60ciaal-economisch-financiële drie hoek vormt. Vast is ook komen te staan, dat het uit lopen van de prijsstijgingen boven het overheid heeft bij de gevolgen van B.T.W. van verzwaarde fiscale druk op het ge bied van de accijnzen, bij het verhogen van tarieven de fout begaan van te op timistische verond ersteUlngen uit te gaan. Ergens is dan ook waar. dat de over heid enigszins ate .prijsopdrijver" ge brandmerkt behoort te worden. Nu heeft deze overheid deze fout wei niet uit eigen belang begaan, maar haar begrotings beleid voor het jaar 1969 heeft de rege ring min of meer genoodzaakt te doen. wat ze heeft gedaan. De fout schuilt dan ook ten dele in het voor het lopende jaar vastgesteld budget. Met de gevolgen hiervan heeft én de regering én de volks vertegenwoordiging (de oppositie inohv- sief) te weinig rekening gehouden. EEN dergelijk beeld moet dan ook wel tot de conélusie leiden, dat minister De Block los van de vraag of hij zijn beleid op de sterkste manier „verkocht" heeft alleen maar tot aftreden kan worden gedwongen, als en politieke meer derheid het nodig vindt een zondebok aan te wijzen. BIJ nader inzien heeft ook drs. Tilanus ingezien, dat hij eigen ruiten in zou gooien, wanneer hij gaat aansturen op het vervangen van de bewindsman voor Praten over verschuivingen in het ka binet heeft alleen zin, wanneer de rege ringsmeerderheid het over de boeg zou gaan gooien van een zodanige kabinets reorganisatie, dait er een ploeg komt die bij de publieke opinie de indruk zou wek ken het rgeringsschip een radicale „grote beur.tr' te zullen geven. Maar zélfs met het wekken van deze indruk moet men voorzichtig zijn; want wat zijn er voor reële mogelijkheden voor een op belang rijke punten gewijzigd beleid? Alles wat geld kost. is in de huidige finanoleel- econornisohe toestand moeilijk te verwe zenlijken. Bovendien geeft men de oppositie op die manier een goed uitgangspunt om te gaan aandringen op Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. Ondanks de uit dagende woorden van drs. Den Uyl en dr. Vondeling geloven we niet, dat de oppo sitie thans graag vervroegde verkiezingen zou hebben. Wellicht moeten we hierbij dan wel een uitzondering maken voor D '66. Maar de oppositie krijgt dan wel een sfeer gepresenteerd, waarin het dank baar is om krachtiger oppositie te gaan voeren. Ook wanneer het regeringsbeleid dan bijgebogen wordt op puniten waar de oppositie graag een ombuiging ziet, wordt daarmee het mes van deze oppositie niet botter gemaakt. |"VNS standpunt is derhalve, dat het ka- binet-De Jong zijn beleid moet vol tooien. zolang als het zelf op hoofdpun ten een politieke eenheid Wijven kan. De ontwikkeling van partijen en in partij programs moet dan voor 1971 een duide lijker toekomstbeeld opleveren. Inclusief de aanwezige mogelijkheden om wat par tijen beloven te zullen doen, ok in wer kelijkheid te kunnen presteren. Anders veranderen wel de tijden, de kleur, de toon en de voornemens, maar niet de daden. En dan wordt wat als dui delijkheid beloofd ia alleen maar een nieuwe teleurstelling. AVRO brengt Ruttens film „Wederzijds Ter gelegenheid van koninginnedag 1969 zendt de A.V.R.O-televisie morgen van 20.20 tot 22.00 uur via Nederland 2 de film van Gerard Rutten uit, die in 1963 is opgedragen aan H.M. Koningin Wilhelmina. De film omvat diverse fragmenten uit het leven van koningin Wilhelmina, die op het celluloid tot een portret zijn gerangschikt. „Wederzijds" doopte Gerard Rutten, vóór de oorlog befaamd door zün Zuiderzeefilm „Dood Water", erna verguisd door zijn mis lukte Fokker- en Willem Parelfilms: deze ruim zeven kwartier durende stortvloed van karakteristieke beelden uit 't tijdvak 1398—1948. de regerings periode van koningin Wilhelmina, die de centrale figuur van de film is. De maker komt er eerlijk voor uit, dat de diepere betekenis van het „weder zijds": Oranje voor het volk, het volk voor Oranje, lang niet altijd geldings kracht heeft gehad. Tot 1940 was deze energieke vorstin opgesloten in de gou den kooi van een star hofprotocol en een levenspatroon, dat haar evenzeer belemmerde in haar verstandhouding tot haar onderdanen. Pas haar balling schap in de tweede wereldoorlog gaf haar het besef, dat zij deze barrières uit de weg moest ruimen en de bevrij ding was ook voor haar het teken, dat zij de bakens moest verzetten. Het is de kracht van deze uit authentiek ma teriaal samengestelde beeldcompilatie, dat met een zekere ironie dit contrast tussen het gezapig voortlevende Neder land en 'n Europa, dat steeds meer on der de voet van de nazidictatuur werd gelopen, wordt beklemtoond, ïn deze film met commentaren van Gerrit Kouwenaar, dichter en dr. Al- bert Alberts en drs. Douwe de Boer, beiden historische deskundigen, hoort men de stemmen van koningin Wilhel mina, koningin-moeder Emma, konin gin Juliana, keizer Wilhelm II, Lenin, president Roosevelt, keizer Haile Selas sie, Hermann Goring, Adolf Hitler, dr. Goebbels, Baldur von Schirach, Cham berlain, Mussolini, Stalin, Winston Churchill, Montgomery, Paus Pius XII, dr. Colijn, professor Gerbrandy, Bur gemeester Oud, burgemeester De Boer, Seyss-Inquart, Anton Mussert, Enrico Caruso, Louis Davids, Mistinguett en Marlène Dietrich. De toelichting wordt gesproken door Ton Lutz. Reportage défilé De NTS begint morgen, koninginne dag. de uitzending om 10.20 uur op Ne- derland-1 met een namens de regeriw uit te spreken gelukwens van de minis ter-president, P. de Jong. Direct na, om 10.25 uur. wordt tot ongi 11.30 uur een rechtstreekse reportage in kleur uitgezonden van het défilé de tuin van paleis Soestdijk. waar v nederlanders de jarige vorstin hun hul de komen brengen. Verslaggever is i Hontert; Ger Roos 1 ■egie. 's-Avonds wordt, eveneens op Neder land I van 20.25 tot 20.50 uur het pro gramma „wet-strijd" uitgezonden, waarin ditmaal een afvaardiging burgemeesters en een afvaardiging van gemeentesecretarissen, beide uit Noord-Holland, tegen elkaar zullen uit komen. Zij zullen zoals steeds 10 test en 2 opinievragen beantwoorden, die bij wijze van steekproef al eerder aai een aantal Nederlanders zijn voor gelegd. De resultaten van deze steek proef worden in het programma be kendgemaakt. Les Saltimbanques Van 20.50 tot 22.00 uur zendt de NTS de gramma's onder de titel „Les saltim banques", een van de vele zwervend» komediantengroepen, die vroeger dooi ons land trokken. Regisseur Lou Steenbergen is voor schrijven van de draaiboeken van saltimbanques" diep in de historie het bloeiende kermisleven, dat Neder land in het begin van deze eeuw kendi gedoken. In de aflevering „Robert (ADVERTENTIE) Koningin Wilhelmina, de centrale figuur in de film „Wederzijds", die de A.V.R.O. op de avond van koninginnedag op het scherm brengt. waar zij de klucht „Robert en Bertram opvoeren, maar evenzeer achter de coulissen, slepend met decors, ruziënd, lachend. Ten aanschouwe van het hoog geacht publiek buitelen Rob,ert (Cor v. Rijn) en Bertram (Jules Hamel) zak kenrollend en stelend over het toneel. Zij worden voortdurend op de hielen ge zeten door twee ijverige gendarmes, die er tenslotte in slagen de vagebon den te pakken. Radio speciaal" Op woensdag 30 april, koninginnedag, zal de NRU van 07.00 tot 24.00 uur via Hilversum II een speciaal programma uitzenden. Het programma krijgt in grote trekken de opzet van vorig jaar. Ook nu weer zal de NRU een hulpstu dio plaatsen op de Dam in Amster dam, vanwaar het gehele programma rechtstreeks zal worden uitgezonden. De presentator in de studio op de Dam is Willem Duys. Ook ei i het land zal erbij den betrokken. Henk van Stipriaan zal een amusementsprogramma presente ren in achtereenvolgens Zuidlaren, Groningen en Leeuwarden; Joop v. Zijl is de presentator in Zwolle, Hattum en zal vrij toegang hebben tot zowel de stu dio in Amsterdam als tot de evenemen ten in bovengenoemde plaatsen. De vOQCéfcteï vqn de NRU, mr. A. B,.Rpos- tin l mini zal gelukwens uit- ieuwsbulle- 'orden uitgezonden; drs. H. Glimmerveen zal voor de actualiteiten zorgen. Er zul len rechtstreekse reportageflitsen te horen zijn van het défilé voor paleis Soestdijk en van de voetbalwedstrijden Ajax-Twente, Telstar-DWS, Sparta- NAC en de amateurinterland Neder land-Schotland, die alle 's middags ge- Voorts zal er weer een straatmuzikan tenfestival worden georganiseerd, waar van de finale zal plaatshebben om 21.00 uur op de Dam. Bijzonder in de belang stelling zal deze keer staan het geboor tejaar van koningin Juliana: 30 april 1909. Uit de (bij voorkeur provinciale) archieven zullen allerlei wetenswaar digheden en gebeurtenissen worden aangehaald, die op die datum plaats Engelsma en het quintet Wim Jongbloed met als solisten: Ben Cramer, Willy Al- berti, Tonny Huurdeman, Mieke Tel- kamp, Lenny Kuhr, Gonnie Baars, Tante Leen, Johnnie Jordaan. In het land zijn tal van evenementen gepland. Sportreportages Op koninginnedag zullen, zowel via de radio als de televisie, extra-sportpro gramma's worden uitgezonden. In NTS-sport, dat van 22.00 tot 22.50 u. via Nederland-1 op het scherm komt, worden de volgende sportgebeurtenis sen onder de aandacht gebracht: de voetbalwedstrijden AjaxFC Twente en Telstar-DWS. De waterpolowed- strijd Nederlahd-Rusland in Utrecht en de hockeywestrijd Venlo-Laren in Ven- lo. In het nationaal programma, dat door de NRU wordt uitgezonden via Hilver- sum-2 zullen 's middags rechtstreekse reportageflitsen worden gegeven van de voetbalwedstrijd Ajax-FC Twente van uit het stadion in Amsterdam. Voorts zal aandacht worden besteed aan: de voetbalwedstrijd Telstar-DWS; de ama teurinterland voetbal Nederland-Scho- land en de hockey- en korfbalcompeti- •20.30 uur; Portret van een kunstenaar, film- impressie 20.50 uur: Bluf, film 21.30 uur: Cinema, filmprogr. HIRO 22.20 uur: HIRO-magazine 22.25 i Nederland VPRO 19.32 uur: Vrijdag de dertiende, NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen 18.56, 19.03, 19.56 20.16 uur) NTS 10.20 uur: De gelukwens door minister-president De Jong défilé AVRO 17.00 uur 19.00 uur: Journaal 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Uitzending Stichting Socutera Levende wiskunde -n*RLAND II STER (Reclameuitzendingen 18.56, 19.56 en 20.16 u 20.25 uur: Wet-strijd 20.50 uur: Les saltimbanques, t.v.-spel 22.20 uur: Sport 22.50 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.03 uur: Muziekmozaïek door Willem Duys NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Wederzijds. NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Kapitein Zeppos, t.v.-serie Scala, magazine Journaal 20.20 uur: Kleine potjes hebben Denkbeeld 21.40 uur: Operatie.... piste 22.05 uur: Verbinding met Montreux, gouden roos 23.05 uur: Tweede journaal NTS1"31 22.30 uur: Tweede journaal DONDERDAG NEDERLAND I NTS/NOT 11.00 uur: wereldgeschiedenis 11.25 uur: De jonge kerken ir Indonesië 14.00 uur: Nederland in West-Europa documentaire De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. 'olkslledjes.^l8J9. Ultzer Jepostbus. 19.45 Zoekend ïstige lezing. 20.00 Stereo: 21.30 De vrede klaagt, monoloog.^22.30^Nieuws wordtkSdoorgfpraat! i Sportkroniek, mmofoonmuziek. 19.45 Standpunt erichten, de Zeven Kunsten. 22.15 3.35-23.45 Ligging van zeeschepen. WOENSDAG i strijdlied. 7.23 Stereo: lid-Holland, orge 6.&IaSociëtTlt?eZe zestig: voor c >eren Partij. VARA: Jeugdige blazers 8.00 Toppoppologt Want laten we wel wezen: 1.75 voor een pakje sigaretten, dat moet écht niet altijd. Neem Mantano. Stopt 25 van die héle goeie sigaretten in een pakje. En rekent daar één-4. voor. Da's toch meegenomen? Eigenlijk zou u zo'n Mantano even moeten proberen. Want Mantano, da's gewoon een erg goeie sigaret >eie 5igarenen in een jjukje. en retseiu uaai burgeroorlog. Natuur- Wij kozen voor Spanje, een gedra matiseerde documentaire van Duits ma- evolgde werkwijze, die altijd (de GsfliHfldswd do0f Louis Dobbdmann» Het spel „kijkertje pesten" werd giste ren gespeeld door NCRV en TROS. Slachtoffers waren thans de kijkers die belang stellen in de jongste geschiede nis. Op I gaf de TROS een documen taire over de slag om Berlijn ebrachti handelingen kunnen zich natuurlijk nooit zó precies hebben afgespeeld) werd wel 'n optimale levendigheid be reikt. De makers veronderstellen wél 'n flinke portie parate kennis, die, ge loven wij, nauwelijks mag worden ver wacht van mensen die de betreffen de periode niet bewust hebben mee beleefd. Afgezien daarvan, en ook van typisch „Duitse" kenmerken waar in het „na woord" overigens op werd gewezen, vonden wij het 'n goed programma om dat ook de chaotische tijd die aan de burgeroorlog voorafging redelijk werd aangeduid. Als meestal kon de Duitee t.v. ook thans beschikken over een keur van acteurs die een heel scala van min of meer bekende historische figuren bevredigend kon waarmaken. Vg. (ADVERTENTIE) Zwartkijkers! Kijkgeld betalen moeten we allemaaL Dat staat in de wet Wees verstandig en vraag een aangifte formulier aan. Dat doet n zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Dan kijkt n gerust! schipp®rs(. dagklapper. S^Nog even omkijken naar de ïws. 9.02 Onder de hoogtezon:

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2