,Geen vertrouwen in leiding meer Staking vissers niet denkbeeldig Personeel Westerpers nam afscheid van iirecteurC. M. Drabbe „Grapjas alarmeert brandweer GGD en Gezag moet anders gaan functioneren IGEUNERKONING KOCHT VOOR TONNEN ZONDER TE BETALEN Merendeel goederen al terecht Begrafenis mgr. Huibers bijgewoond door vele autoriteiten LINKS CONGRES IN WOORDEN VERZAND Onenigheid ondanks 23 sprekers Veiligheidseed voor nieuwe kardinalen KLM vliegt met een te groot toestel MAANDAG 28 APRIL IC® DE LEIDSE COURANT PAGINA T Bijeenkomst in Congresgebouw „Krant gemaakt net eigen handen, hart en hoofd" (Van e r verslaggevers) Hy heeft de krant gemaakt met eigen nden, eigen hart en eigen hoofd". Dit gisteravond de heer E- A. Bartel, lid de raad van commissarissen van de esterpers N.V. tydens een feestelijke eenkomst in het Nederlands Congres- bouw te Den Haag. waarop door het rsoneel afscheid werd genomen van recteur C. M. Drabbe. In zijn toespraak herinnerde de heer rtel er aan, hoe de heer Drabbe al op >r jeugdige leeftijd als corrector in >nst trad van de voormalige Residentie- de. Al spoedig daarna werd hij op- nomen in de redactiestaf. De journa- dan ook de basis waarop in 45 dagblad Het Binnenhof werd op richt. Deze „vooropleiding" heeft bij ;t Binnenhof altijd voor een niet on- nzienlijk deel de dienst uitgemaakt. niet zozeer de financiële kant n het dagbladbedrijf dat hem boeide", lus de heer Bartel. „Het was veel meer krant zelf. Zoals de heer Drabbe door door met het dagbladbedrijf verbon- i was, zo zijn er maar weinig. De mmissarissen zijn trots op hem. Zij zijn nkbaar voor het feit dat er onder zijn ding een bedrijf is gegroeid dat er zijn ig. En gelukkig dat hij nog twee jaar adviseur aan het bedrijf verbonden ft". heer J. F. J. M. Koens, sinds de van Het Binnenhof met de Leidse lurant mededirecteur van de Wester- sprak namens de directie en hoofd- dactie een persoonlijk woord van dank het inzicht, de inzet en de prestaties de scheidende directeur. Hij over- ndigde een staalgravure van de Oude •rk te Delft, de geboortestad van de er Drabbe. imen werking Hoofdredacteur F. Plug, die de heer •abbe vierendertig jaar geleden al >rde kennen in diens functie van chef redacteur, wees eveneens op het „jour- listieke uitgangspunt" van de heer •abbe. ,.De redactie heeft daardoor al- zijn bijzondere aandacht gehad. Hij tft de krant nooit gelezen als een die bedrukt papier moest ver- ar als journalist". De heer Plug uigde van de vriendschap die de •ndslag was voor de voortreffelijke 55 (Van onze correspondent) ETTEN-LEUR Een zich van ver- hillendc valse namen bedienende prac- ial joker heeft zondagmiddag kans ge- de vrijwillige brandweerkorpsen Etten-Leur en Made-Drimmelen Breda uit te laten rukken. De korp- ontvingen zogenaamd van de brand- Breda het verzoek te komen pen bij het blussen van het N.S. sta in Breda. Dit zou in lichterlaaie v brandweer uit Etten-Leur arri- -de als eerste met twee wagens bij station, waar natuurlijk niets aan de is. Toen de brandweerlieden bij brandweerkazerne in Breda gehoord i. dat het vals alarm was, /aren weggereden, arriveerden hun i's uit Made-Drimmelen met De brandweer in Breda besloot i de korpsen in Rozendaal en Tilburg bellen om hen van de activiteiten var grappenmaker op de hoogte te bren- De man probeerde het als „meneer rmeulen", ook nog in Oosterhout, maar r ving hij bot, omdat de gemeente- ■litie eerst informeerde. De onbekende nder ook kans de G.G. en G.D. in eda tweemaal voor niets te laten uil- Nken. Hij probeerde het vijf keer bij l.G. en G.D. maar na twee keer was daar gewaarschuwd. De G.G. en werd onder meer gealarmeerd met meldingen, dat er een meneer een zijn keel had gekregen en dat kindje een pan gloeiend vet over ';h heen had gekregen. samenwerking tussen directeur en hoofd redacteur- Hij prees vooral de correct heid waarmee de heer Drabbe de redac tie in haar streven naar onafhankelijk heid tegemoet trad. Een van de belang rijkste initiatieven vond de heer Plug het zoeken naar een redactionele samen werkingsvorm tussen meerdere regionale bladen, dat resulteerde in de Unitas, later Pers Unie genoemd. Deze combi natie van afzonderlijke bladen is thans op èén na de grootste in Nederland. De heer J. J. N. Smits, sprekend namens de Ondernemingsraad was er van overtuigd dat de belangen van het personeel bij de heer Drabbe in goede handen waren. De heer Smits vatte de verdiensten van de heer Drabbe kort samen: „In een kwarteeuw is een ge dachte uitgegroeid tot een onderneming met 300 werknemers. De heer Smits overhandigde het geschenk van het personeel: een bedrag, bestemd voor de aanschaf van een gemotoriseerde gras- maaimachine. Nieuwe terreinen De heer Drabbe die woorden van dank richtte in de eerste plaats tot de com missarissen, die zich altijd bereid hebben getoond tot samenwerking met de direc teur en vervolgens tot het personeel dat ook in moeilijke tijden meer toegewijd bleef dan strikt genomen verwacht mocht worden, hield toch het oog gericht op de toekomst van de Westerpers. „In snel tempo moet doorgegaan worden met het zoeken naar nieuwe werkterreinen. Die zijn nodig voor het gezonde voort bestaan van het bedrijf, nodig ook voor de goede boterham van het personeel". Hij memoreerde enkele saillante pun ten uit de geschiedenis van Het Binnen hof en vermeldde daarbij ook de tot standkoming van de nog jonge Onder nemingsraad. ,,Hierdoor zal het personeel betrokken worden bij belangrijke ver anderingen die er in de toekomst zeker zullen komen", aldus de heer Drabbe. Het meer officiële gedeelte van de avond werd gevolgd door een optreden van Adéle Bloemendaal, Gerard Cox en Frans Halsema die hun cabaret „Met blijdschap geven wij kennis" presenteer den. In de Variantzaal van het Congres gebouw was er tenslotte gelegenheid om van de heer Drabbe en zijn echtgenote persoonlijk afscheid te nemen. 55 Groep jezuïeten aan Arrupr (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ruim honderd jezuïeten uit heel Nederland, hoofdzakelijk jongeren, hebben zich zondagmiddag tijdens een vergadering in het Igna- tiuscollege beraden over de situatie, die in de orde is ontstaan door he ontslag van de studentenpastores Huub Oosterhuis en Ton van der Stap. 3) U erkent in uw brief van 5 april ^^4- aan de leden van de Nederlandse pre- Negerleider Ralph Abemathy, op volger van de vermoorde dsMartin Luther King, is, zoals zaterdag ge méld, met een grote groep volge lingen tijdens een demonstratie in Charleston. Abernalhy te midden van enige volgelingen. Onrust over sociale voorzieningen UTRECHT (ANP) ,.\Ve hebben er al vaak op gewezen, dat de maatschap voor de visserjj onder de sociale verzekerings wetten niet meer naar behoren functio neert. Met aan de ene kant de onder neming die profiteert van goede ver diensten en aan de andere kant de WW-voorzieningen als waarborg voor slechte verdiensten, is het begrijpelijk dat de opvarenden de vroegere risico's niet meer wensen te dragen. Het is daarbij zeker niet denkbeeldig dat ook in de zeer nabije toekomst, als gevolg van ontevredenheid onder de opvarcn- Een opname van bemanningsleden van de Russische kruiser Michail Kutuzoi die momenteel in de Middellandse Zee vaart. Rusland heeft zijn vlooi in ci Middellandse Zee versterkt naar aanleiding van de spanningen in lu Midden-Oosten. Dit betoogde vanochtend de voorzitter van de Nederlandse vissersbond, de heer K. Hoekstra, in zijn openingsrede op de jaarvergadering van deze bond in Utrecht. Volgens hem moet voor het behoud van de maatschap voor de vis serij worden gevochten. Vaak bekruipt ons echter het gevoel, zo zei hij dat de betreffende ambtenaren in kwestie over de maatschap meer overleg plegen met de vakorganisaties dan met de Neder landse vissersbond. Overigens is naar zijn mening de strijd voor het onder nemerschap in de visserij reeds terug te voeren tot het begin van deze eeuw. De heer Hoekstra somde ook een aan tal gevallen op, waarbij financiële moei lijkheden zijn ontstaan( onder meer de vissers in Zeeland). „Een meer dan 60 jaar durend gevecht voor het behoud van de zuivere deelvisserij en het maat schapsysteem is in wezen gelijk te stel len aan de 80-jarige vrijheidsoorlog van de Nederlanden tegen de Spaanse over heersing, hoewel men daar nog op adem kon komen tijdens een 12-jarig bestand", aldus de voorzitter van de bond. De heer Hoekstra releveerde ook de recente ramp met de Urker kotter UK 204, waarbij vijf vissers om het 1. en kwamen. Volgens hem zal over het laatste weer veel worden gesproken. Men zal ongetwijfeld willen weten wat de oorzaak van de ramp is geweest- „Ongewenste publiciteit en gissingen hierover moeten worden vermeden. Het zal de taak van onze bond zijn in over leg te treden met de daartoe bevoegde instanties", zo zei de heer Hoekstra, die zich ongerust toonde over mogelijk nieuwe voorschriften als gevolg van dit ongeluk. Munitiedepot bij Da Nang ontploft SAIGON (DPA) Een Amerikaanse munitieopslagplaats in de op een na groot ste Zuidvietnamese stad. Da Nang, is door een grote brand verwoest. Zondag sloeg een brand in een vuilnis belt in de buurt van het depot over op de opslagplaats. Er volgde 'n reekd zwa re ontploffingen, die 15.000 Amerikanen en Zuidvietnamezen uit hun onderkomens op de vlucht deed slaan. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zijn ongeveer 400 ton munitie en ontplofbare stoffen in de lucht gevlogen. dat de beslissing voldoende gemotiveerd 4) U hebt u in uw beslissing laten leiden door een criterium, dat onafhan kelijk van de situatie ter plaatse is opge steld. 5) Op grond van deze handelwijze en op grond van uw eigen omschrijving al diegenen I van uw taakopvatting in de brief van uitgenodigd die het oneens waren met 5 april menen wij dat wij grondig van de wijze waarop de studentenpastores u verschillen in de opvattmgeMomtrent uit de orde der jezuïeten ontslagen zijn. het functioneren van het gezag in de De nieuwe provinciaal, dr. J v. Deenen, orde. was aanwezig, omdat hij „overal j- 1 Nederlandse provincie erbij leven in de brouwerij i Voor de vergadering v In dezelfde brief zegt zijn, I niet moeten vrezen, dal u Aan de .ergadering werd over de ontslagproce dure informatie verstrekt door pater J. Hermans, ex-provinciaal, en door Huub Oosterhuis. Daarop besloot de vergadering zich schriftelijk tot de generaal te richten. Een conceptbrief, door enkele initiatief nemers opgesteld, werd op vele punten geamendeerd, niet wat de inhoud maar wat de toon betreft. Een kleine com missie zal in de komende dagen de defi nitieve tekst van de brief opstellen. Staande de vergadering werd alvast het volgende telegram aan de generaal ver zonden: „Hoogeerwaarde pater generaal, 124 Nederlandse jezuïeten, in vergadering bijeen in Amsterdam, wensen stelling te nemen tegen de gevolgde procedure van het ontslag aan H. Oosterhuis en T. van der Stap uit de orde, en tegen de visie waaruit deze procedure voortkomt en waarvan uw brief van 5 april getuigt. Binnen enkele dagen zal u de authentieke tekst van de brief worden toegestuurd, maar wij meenden u reeds nu in het kort de inhoud daarvan te moeten meedelen. Onze bezwaren betreffen de volgende punten: miek en apostolische creativiteit" zult afremmen. Dit komt ons weinig geloof waardig voor en is voor ons onvoldoende basis voor vertrouwen in de leiding. Wij vragen een duidelijk antwoord of het gezag in de sociëteit zo kan functio neren dat wij aan het beroep dat in de plaatselijke situatie op ons wordt gedaan, kunnen beantwoorden". De vergadering besloot aan de bis schop van Haarlem verslag te doen van deze bijeenkomst. Tevens werd het pro vinciebestuur dringend aanbevolen, het aan het hele team van studentenpastores mogelijk te maken zijn werk in de Am sterdamse studentenecclesia voort te zetten. Tegenstroming Naar wij uit goedingelichte bron ver nemen, bestaat er binnen de Nederlandse provincie der jezuïeten ook een stroming, die zich van de Amsterdamse actie dis tantieert. Zij heeft daarvan in een schrij ven aan het generale bestuur in Rome kennis gegeven. Als een van de leidende figuren in deze groepering wordt prof. dr. H. Hoefnagels uit Spaubeek (Lim burg) genoemd. Deze heeft reeds eerder 1) De procedure is verlopen buiten het middels een artikel in De Tijd zijn onge- bestuur van de provincie om. noegen over de actie van de studenten- 2) De beslissing is genomen buiten de pastores en de houding van provinciaal Nederlandse bisschoppen om. Hermans kenbaar gemaakt. Sieraden, tapijten, auto's en elektrische apparatuur (Van de DEN HAAG. Op verzoek agse politie is in Baarn een 26-jarige eunerkoning gearresteerd, die de afgc- n maanden in verschillende plaatsen tbare goederen heeft gekocht zonder betalen. Het gaat om sieraden, tapü- auto's, elektrische apparatuur enz. ten waarde van twee a drie ton. Heen al in Den Haag benadeelde de geunerkoning juweliers voor tiendui- ■nden guldens. De Haagse politie heeft it nu toe acht aangiften van flcssen- ekkery binnen gekregen. De zigeunerkoning werd min of meer j toeval zaterdag aangehouden. Hij >cht namelijk met ongeveer vijftien plgelingen een standplaats op de cam- ng „De Zeven Linden". De zigeuners erd echter de toegang geweigerd, om- dat zij de vereiste papieren niet hadden. Dat nam de koning niet en hij belde brutaal de politie. De agc.it die ver scheen herinnerde zich echter, dat de zigeunerkoning werd gezocht en riep assistentie in. Na enige tegenstand van de stamgenoten kon de zigeunerkoning worden gearresteerd. Hij werd regel recht naar Den Haag overgebracht I De politie heeft inmiddels tachtig lot negentig procent van de „gekochte" goederen opgespoord. Het onderzoek is nog in volle gang. Men verwacht dat er I nog meer aangiften zullen binnenkomen. De zigeunerkoning had de gewoonte om met enige volgelingen een winkel binnen te stappen en de betreffende midden- I stander te overdonderen. Hij dingde niet alleen af, maar stelde ook „gunstige" betalingsregelingen voor. Een bedrag van zestig mille zou hij bijvoorbeeld in een maandelijkse termijn van vijfen twintig gulden voldoen. Wat de zigeuner- koning nog niet kan worden aange rekend, omdat de bestelling nog niet is uitgevoerd, is zijn aankoop van de duur ste auto, die op de jongste R.A.I. werd tentoongesteld. Een andere opdracht die nog niet is uitgevoerd, betreft het slaan van een gouden penning voor het geval Ajax de Europa Cup mocht winnen. HAARLEM Zaterdag is op het kerk hof van Bosbeek te Heemstede het stof felijk overschot van wijlen mgr. J. Hui bers, emeritus bisschop van Haarlem, ter aarde gelegd in tegenwoordigheid van de in Nederland aanwezige reside rende bisschoppen, van de bisschop van Gent, mgr. Van Peteghem en de bis schop van Haarlem van de Oud-Katho lieke Kerk mgr. G. A. van Kleef. Talrijke burgerlijke autoriteiten woon den verder de teraardebestelling bij, onder wie de vice-president van de Raad van State dr. L. Beel, de minister van Cultuur mej. dr. Marga Klompé, oud-mi nister Deckers, de commissaris van de koningin, de burgemeesters van Haar lem en Heemstede, verschillende wet houders en raadsleden van Haarlem en vele vertegenwoordigers van andere Kei-ken, lichamen van overleg enz. Des morgens was in de Haarlemse kathedraal de plechtige uitvaart gehou den. waarbij een speciaal voor deze ge legenheid samengestelde liturgie was ge volgd. De Nederlandse bisschoppen con celebreerden bij de H. Eucharistievie ring. Tijdens het communiceren werd een lied van Huub Oosterhuis met muziek van Albert de Klerk ten gehore gebracht. Een grote menigte woonde de plech tigheid bij. Velen hadden de vooraf- gaanse dagen langs de in de kathedraal opgebaarde bisschop gedefileerd. Tijdens de plechtigheid heeft mgr. T. Zwartkruis, celebrant, een lijkrede gehouden, waarin hij aanknoopte aan het geloof in de ver rijzenis, dat mgr. Huibers vooral de laat ste dagen van zijn leven zo nadrukkelijk en overtuigend had beleden. Mgr. M. A. Jansen zal dinsdagavond om 19.30 uur in de kathedraal aan de Mathernesserlaan te Rotterdam een H. Mis opdragen ter nagedachtenis van mgr. .1. P. Huibers. Het bisdom Rotter dam heeft tot 1956 deel uitgemaakt van het bisdom Haarlem. Fusie NSU en Auto-Union 'n feit DJAKARTA (AP) President Soe- harto van Indonesië heeft zijn bezoek aan Joego-Slavië, dat volgende maand plaats zou moeten hebben, afgelast. Soeharto stemde er mee in het be zoek af te gelasten, toen de Joegosla vische ambassadeur hem persoonlijk in het Merdekapaleis het verzoek kwam overhandigen en uitlegde waarom uitstel noodzakelijk was. Belgrado vreest on lusten tijdens het gesprek. (Van e -rslaggevers NIJMEGEN. De politie van Nijme gen had zaterdagmiddag een onverwacht meevallertje. De aangekondigde demon stratie door de deelnemers aan het con gres Links Nederland ging namelyk niet door. Maar al te graag gingen de aan wezigen akkoord met een voorstel van de congresleiding om vanwege de regen niet de straat op te gaan. Slechts een handjevol boe-roepers bleek het uitdra gen van hun overtuiging boven een nat pak te stellen. Deze lauwheid was symptomatisch voor dit congres, dat werd gehouden ingevolge een besluit van het P.S.P.- congres 1968, volgens hetwelk de P.S.P. een platform moest scheppen, waarop voorstanders van een linkse concentratie met elkaar zouden kunnen praten. De hele zaterdag luisterde een nauwelijks reagerende groep links-georiënteerden naar uitvoerige ideologische betogen. Er waren niet minder dan 23 sprekers. Het congres dreigde dan ook te verzanden in woorden. Er was ook veel kritiek. De gezapigheid maakte pas in de avondvergadering van zaterdag plaats voor een meer strijdbare geest. Bij de behandeling van de amendementen op het programma werd een amendement van de Soc. Jeugd en de P.S.P.-Amster- dam aanvaard. Deze hield streefd zou worden naar de vorming Een klapband u>as te veel voor de bestuurder van een DAF-je. De wagen begon te slingeren op de provinciale weg by Monnikendam. De chauffeur verkoos het water boven een frontale botsing. Hij en een paar inzittenden liepen lichte verwondingen op. Het autootje werd later met hier en daar een deuk op de wal getakeld. dat voor hen de discussie verder zinloos was geworden. Eén van hen, die tevens tijdens de avondzitting als congresvoor zitter zou fungeren, zei: „Ik bedank voor de eer. Als we hieraan meedoen geeft u Vondeling en Democratisch Appèl de ons te slaan". Voorzitter de P.S.P. zei één lijn met Nieuw Links te trekken lang praten nog een mid- knuppel Wiebenga v de leden v; Men vond 1 denweg. Het congres kwam niet toe aan de dat ge- volledige aanvaarding van de proeve "ng van voor een basisprogramma. Ongeveer de radicaal-socialistische partij. hzlft ervan werd behandeld. De andere Dit bleek voor de aanwezige Nieuw- helft werd in handen gesteld van een Linksers het s i te laten meedelen. PERU LEGT BOETE OP LIMA (AP) De Peruaanse regeri heeft een boete van 10.000 soles (ruim 8000 gulden) opgelegd aana de KLM, om dat deze een super DC 8 toestel met een capaciteit van 200 personen in dienst heeft gesteld hetgeen groter is dan in de landingsovereenkomst tussen Peru en de KLM is toegestaan. De KLM heeft wel machtiging de DC 8 met 133 pas sagiers te gebruiken. De KLM heeft na gelaten machtiging te vragen voor ge bruik van het grotere toestel toen de I dienst op 4 april begon. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD In zyn korto toespraak tot de pelgrims op het Sint- Pietersplein heeft Paus Paulus gezegd, dat de dag van vandaag belangrijk is voor de Katholieke Kerk zowel om de creatie van 33 nieuwe kardinalen als om liet bezoek van Oe Thant aan de Heilige Stoel. In de kardinaalscrealie viert de Kerk, aldus de Paus. haar eenheid eil universaliteit. Het bezoek van Oe Thant is een bewys. dat de Kerk zich levendig voor de wereld interesseert- namen van de 33 nieuw-gekozenen voor te leggen, is vanmorgen om 9 uur begonnen. Een tweede consistorie volgt woensdag: in die bijeenkomst worden de rode hoeden uitgereikt. Op 1 mei wordt de plechtigheid besloten door een con celebratie van de Paus met alle nieuwe kardinalen. Naar wij van onze correspondent ver nemen, zullen de nieuwe kardinalen woensdag een nieuwe eed moeten af leggen, die hen verplicht, geen enkele instructie die zij van de Paus of van de H. Stoel gekregen hebben, bekend te maken. De tekst van deze eed luidt als volgt: ,,Ik, kardinaal N.N., beloof zolang ik leef trouw te blijven aan Christus en zijn evangelie, gehoorzaam aan de heilige Petrus en de heilige Kerk, apostolsch en rooms, aan Paus Paulus de Zesde en aan zijn wettige opvolgers. Ik zal zonder de toestemming van de H. Stoel geen in structies, mij direct of indirect gegeven, bekend maken, wanneer daardoor de Kerk schade zou worden berokkend of zij in discrediet zou worden gebracht' Waarnemers zien hierin een poging van de H. Stoel een eind te maken aan het uitlekken van geheime documenten en brieven. Zij denken in dit verband aan het rapport van de pauselijke com missie voor de geboortenregeling. dat voor een groot deel de encycliek Hamanae heeft ontkracht. Ook de brief van kardinaal Cicognani over het hand haven van de celibaatsverplichting, had niet publiek gemaakt mogen worden Men sluit de mogelijkheid niet uit, dat de eed in een later stadium ook tot dp bisschoppen zal worden uitgebreid

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7