FRANSE VOLK WIJST DE GAULLE nee,,gaan AF NA ELF JAREN „GRANDEUR" Gaullisme niet langer het toverwoord Reacties op FRANKRIJK TWEEMAAL GERED: IN 44 EN '58 r ALAIN POHER: toekomstig president? De Gaulle DE LEIDSE COURANT Zijn grote conf, De Gaulle te overlc in Algerije werden en. De leiders van i ■oordeeld. Sindsdien zijn politiek. PARIJS Generaal De Gaulle is afgetreden als president van de Franse republiek. Het Franse volk dat hij naar een grootse toekomst wilde voeren heeft zijn leiderschap afgewezen. Zijn aftreden betekent waarschijnlijk het definitieve einde van een achterhaalde opvatting over po litiek leiderschap, zoals dat in De Gaulle be lichaamd was. In feite is het begin van het einde van de heer schappij van De Gaulle geweest de revolutio naire actie van de studenten en arbeiders in mei vorig jaar. Langzamerhand groeide in Frankrijk een zekere afkeer van het gaullisme, dat van het land in tien jaar geen moderne staat had kunnen maken. Dat er meer aan de hand was dan een modeverschijnsel in studentenkringen, had De Gaulle duidelijk moeten worden op 13 mei van het vorig jaar bij de 24-uurs staking van de vak bonden een menigte van 300.000 Parijzenaars zijn haat tegen de gevestigde orde uitschreeuw de. De Gaulie reageerde op de voor hem beken de wijze, laatdunkend en onverschillig. flenls rechttrekken. De Gaulle ver- laarbij dat hjj de democratische tie van Frankryk niet met voeten mocht treden. Al in 1946 nam hjj het I parlement tegen zich in door te weige in 1958 keerde hij terug, geroepen door president René Coty. Frankrijk was rvallen geraakt in de politiek van >or de oorlog toen reeds het ene ka binet het andere opvolgde. Coty kan langer tegen de moeilijkheden op. en minder gespannen tijd zou hij het misschien hebben gered, maar op de bewogen zee van het toenmalige Franse leven raakte hij op drift. In Alrika stond Frankrijk het water tot lan de lippen. De militairen maakten imok tegen de in Parijs voorgenomen zelfstandigheid van Algerije. De vierde republiek, onder leiding van de ploeg-Pflimlin, Guy Mollet, Jules Moch verkeerde in doodsgevaar. Coty deed als staatshoofd en als hoofd van de gewapende macht een beroep op het leger om de wettige regering in Parijs gehoorzamen. Dat beroep werd in de wind geslagen. Er was nog maar én man, die het revolutiegevaar van echts en van links kon bezweren. Charles de Gaulle. Te oud als dictator Coty haalde hem uit Colombey-les- leux-Eg)lises en belastte hem met de ■orming van een nieuwe regering. Bij ille Fransen beval hij hem aan als ,Le plus illustre des Frangais". Lang heeft de arme Coty, in een paar maanden een oude man geworden, het drama van de meidagen van 1958 niet Tleefd. De Gaulle kwam aan de legering en via de regering op het Elysée als president van de republiek, as toen vijfenzestig jaar, te oud ar hij zelf verzekerde om nog dictator te worden. Veel vijamden had hij in die meidagen nog niet. Eén van zijn ministers was cialist Guy Molleteen van zijn tegenstanders Mendes France. De Fransen haalden hein met gejuich binnen. In hun herinnering had hij 'oortgeleefd als de bevrijder uit de tweede wereldoorlog, die voor de de B.B.Cde Fransen op had toegeroepen: „We veldslag, maar niet de De Gaitlle moest van de oorlog in Algerije af. Hem zweefden heel andere plannen voor de geest dan het voort zetten van een oorlog, die van de eerste dag af voor Frankrijk verloren was. Alle voorstanders van Frans-Algerije leidde hij sluw, maar meesterlijk om de tuin met zijn woorden in Algiers: „Je vous ai bien compris" (ik heb u wel begrepen). Aanvankelijk dreigde hij een zelfstandig Algerije aan zijn lot over te zullen laten en alle in Frankrijk werkende Algerijnen terug le sturen naar de overkant van de Middellandse Zee. Maar hij wist zelf wel, dat dit een niet lang vol te houden standpunt was. De Franse automobielindustrie en de bouwvakken zouden zonder Algerijnen met de handen in het haar hebben gezeten. Snel gooide De Gaulle het roer om. Hij liet onderhandelen over zelf standigheid, die in Évian haar beslag kreeg. Een deel van het rebels ge worden Franse leger werd hij ge makkelijk de baas. Opstandige gene raals en kolonels verdwenen naar de gevangenis van Tulle. Zonder de stok van Algerije tussen de benen stevende De Gaulle op zijn grote doel. af: Europa losmaken van de bindingen met Amerika en Engeland. Zijn vertrouwde vriend werd Der Al-te in West-Duitsland, Konrad Adenauer, met wie hij het Frans-Duitse vriend schapsverdrag sloot. Hij hoopte er twee vliegen in een klap mee te slaan: verzoening tussen twee erfvijanden, Frankrijk en Duitsland, en het maken van een nieuwe as ParijsBonn waar omheen de rest van Westeuropa, zonder «Engeland, zou draaien. Zolang Adenauer bondskanselier was, werkte Vaderlander het verdrag door regelmatige bezoeken over en weer. Onder Adenauers op volgers dreigde De Gaulle met op zegging van het verdrag wanneer West-Duitsland op het kompas van Amerika zou blijven varen. Van har telijke bc .rekkingen tussen De Gaulle, Erhard e Kiesinger is na Adenauer nooit meer -.prake geweest. De Duitsers verloren hun vertrouwen in De Gaulle toen hij begon aan te pappen met Rusland. Als doel zag De Gaulle een Europa van het Kanaal tot aan de Oeral. Het zou geen Verenigd Europa worden, met supra-nationaal gezag, want dat was volgens de gene raal een onmogelijk ,volapuk" eigen onafhankelijkheid en souvereini- teit. Een Europa van vaderlanden. Dat is een van de wensdromen van De Gaulle gebleven. Verwezenlijkt is die droom nooit. De Gaulle heeft de ge meenschappelijke markt van Brussel wel kunnen afremmen, maar niet op dood spoor kunnen zetten. En wat de Russen betreft, zij ontvingen hem in Moskou hartelijk, luisterden beleefd, maar gingen volkomen los van De Gaulle hun eigen weg. Voor hen was Frankrijk een mogendheid, maar Amerika de supermogendheid, met wie uiteindelijk het meest rekening ge houden moest worden. De Franse Force de Frappe, de zelfstandige atoom bewapening, die oorspronkelijk tegen Rusland bedoeld was, heeft de Russen nooit enige vrees ingeboezemd. Beter dan De Gaulle kenden zij de werke lijke machtsverhoudingen. Yalta, de naoorlogse verdeling tussen Amerika en Rusland, waar De Gaulle niet bij was, heeft hij de Amerikanen nooit vergeven. Vele continenten reisde hij af, om landen tegen de Verenigde Staten in het harnas te jagen. Mexico. Zuid-Amerika, Rusland, landen achter het IJzeren Gordijn. In Cambodja, aan de grens van Vietnam, beschuldigde hij de Amerikanen ervan de aanvalsoorlog te zijn begonnen. Hij eiste van hen, dat zij hun troepen onverwijld zouden terugtrekken. Nog veel verder ging De Gaulle in zijn haat tegen de Ameri kanen. De graven voor de in Frankrijk gevallen Amerikaanse soldaten be hoefden niet meer te worden ontruimd, maar de levende Amerikaanse sol- »st het Franse grondgebied ontruimen. Van het Noordatlantisch verdrag bleef Frankrijk voor alle ze kerheid lid, maar met de NAVO in Parijs, dat zijn hoofdkwartier naar Brussel moest overbrengen, werkte hij niet meer mee. Om Amerika toch weer ruiet door een achterdeur binnen te halen, bleef De Gaulle onverzettelijk tegen Engelands toetreding tot de ge meenschappelijke markt van Brussel. Hij weigerde het eenmaal aan de Britse conservatieven en later aan de Engelse arbeidersregering onder Wilson. Ster gedaald maar ook zijn gezag in Frankrijk zelf werden sterk aangetast. Bij de eerste rende van de presidentsverkiezingen in december 1965 kwam het tegen alle ichtin i hers De tweede ronde leverde hem tegen Mitterand een schamele meerderheid op van vijfenvijftig procent. Bij de daarop volger.de algemene verkiezingen in maart 1967 kwam zijn parlementaire meerderheid aan de zijden draad van één enkele stem te hangen. Het nau welijks verkozen parlement schakelde hij gedurende een half jaar uit door speciale volmachten op economisch en sociaal gebied. Door versilechtering van de sociale ver zekering joeg hij de gehele arbeiders- ;ing tegen zich in het harnas, aak bewee mstandighe althans hel op zijn gemak voelde. Dat bleek een legende te zijn, toen in juli 1967 de oorlog in het Midden-Oosten tussen Israël en de Arabische landen uitbrak. Iedereen had die oorlog zien aankomen. Nasser van Egypte had gedreigd Israël definitie van de aanvallers: aanvaller is hij die het eerste schiet. De Gaulle wees Israël als aanvaller aan en draaide de kraan van alle wapen leveranties dicht. Ook die van' de reserve-onderdelen. De oorlog duurde slechts zes dagen, maar had het con flict langer geduurd, dan zou Israël door het eigenmachtig optreden van De Gaulle inderdaad ven de kaart zijn DEN HAAG (Reuter/ANP) Met het aftreden van president De Gaul le als onvermijdelijke consequentie van zijn nederlaag in liet referen dum is dc 60-jarige Alain Polier de voorlopige opvolger van De Gaulle. nieu' tshool >rdt deze rol als is gekozei tijdelijk staatshoofd strument dat juist door dc in het referendum verworpen hervormin gen zijn politieke macht zou hebben verloren. agheb- iad in he| ment. in maart vorig jaar voor eer tweede termijn. Wegens zijn verdiensten in dc twee de wereldoorlog werd hij onder scheiden met het Croix de Guerr» en „medaille de Résistance". Pohei is burgemeester van het Parijsi voorstadje Ablon, waar hij ooi- woont. Poher heeft een dochter. Ma ric Agnes, die getrouwd is en drie olk „nee"" stemmen heeft gemaand. Als senaatsvoorzitter volgde hij in 1968 de felle anti-gaullist Gaston Monnerville op, die deze functie 21 jaar had bekleed. Krachtens de grondwet neemt de voorzitter van de senaat tijdelijk het president schap waar als het staatshoofd voor het eind van zijn ambstermyn af treedt. Onder de aan het referendum onderworpen voorstellen zou dit de minister-president worden. Poher is lid van de centrumpartij. een presidentskandidatuur, dan zal hij aftreden als president ad interim, zo heeft hij reeds verklaard. Alain Poher werd op 17 april 1909 geboren en studeerde rechten en po- eke wetenschappen voor hij in katsdie in het minist Bij de handel De Gaulle volkomen uitgeschakeld. Zijn voorstel tot het houden van een vier- mogendhedenconferentie werd gene geerd, zelfs door Rusland. Kosygin onderhandelde in Glassboro recht streeks met Johnson over het hoofd van De Gaulle heen. In de asemblee van de Verenigde Naties, waai Rusland probeerde een tweederde meerderheid bijeen te krijgen om Israël aLs aan valler te veroordelen en Israël te ver plichten alle veroverde gebieden te ontruimen, stemde gaullistisch Frank rijk tegen het Westen en met Rusland en de Russische sa tel Het landen voor de Sterk heert De Gaulle zijn vo altijd gewezen op de „grandeu van het land. Zijn middelen war daarbij niet karig, zoals bleek talrijke persconferenties. Arabieren. De motie kreeg geen twee derde, zelfs geen eenvoudige meerder heid. De Russische nederlaag was te vens de nederlaag van De Gaulle. De leveringen naar Amerika en Engeland stop. Die naar Frankrijk gingen door. De Gaulle accepteerde deze b&voor- nemen, dat de aan Frankrijk geleverde olie niet zou worden doorgepompt naar Engelse of Amerikaanse stations. DEN HAAG Verscheidene Ne- J derlandse politici hebben com- mentaar geleverd op de verkie- zlngsncderlaag van De Gaulle en c diens aftreden: Drs. SCHMELZER: „Ik heb ver- trouwen dat er in Frankrijk vol- doende constructieve krachten zijn om 't land zodanig te besturen, dat het in de EEG een positieve fac tor zal worden". Mr. TOXOPEUS en drs. TI LAN US zien positieve kanten aan de uitslag, maar de lieer LANKHORST toont zich niet helemaal gerust over de ontstane PARIJS De Franse socialisti sche leider GUY MOLLET heelt Frankrijk opgeroepen een nieuwe bladzijde om te slaan en naar de toekomst te kijken- WALTER ROCHET (comm.): „Onze partij is er trots op een bijdrage te hebben geleverd aan dc val van De Gaul le". MITTERAND: „Dc zege van „neen" heeft nieuwe verantwoor delijkheden geschapen". LE FI GARO: „Er is een verliezer, maar vele overwinnaars. Hoeveel don kere wolken hebben zich opgesta peld?" i BONN De Westduitse regering prijst De Gaulle voor de verstevi ging van de Duits-Franse vriend- LONDEN Dc meeste Britse bladen geloven dat n ude franc onder druk komt te staan en dat dit moeilijkheden meebrengt voor het pond sterling. THE TIMES schrijft dat De Gaulles politieke carrière nu wel voorbij is, maar dat zUn gedachten nog jarenlan? Vrij Quebec De grootste flater van zijn leven be ging De Gaulle toen hij een maand later, in juli, naar Canada ging, op een oorlogsschip de St.-Laurens opvoer en in Quebec uitriep: „Leve het vrije Quebec". Die woorden zijn hem door de Canadese regering als een onge oorloofde inmenging in de binnenlandse politiek van Canada bijzonder kwalijk genomen. Vooral toen hfj er te midden van een grote menigte Franssprekende Canadezen aan toevoegde, dat hij zich n Quebec voelde ale bij zijn intocht zullei leien. ichte MOSKOU In kringen in Moskou is men van mening, dat het Kremlin een moeilijk te vervangen bondgenoot heeft verloren. BRUSSEL Het Belgische minis terie van Buitenlandse Zaken heeft in Brussel een verklaring uitgegeven, waarin minister Harmei zegt hulde te willen brengen aan de superieure eigenschappen van generaaal De Gaullc, „die een van de grootste staatshoofden van onze tijd en een van de beroemdste Fransen is". Harmei was de mening toegedaan, dat „Frankrijk de rol moet blijven spelen die het in Europa en in de we reld toekomt". KOPENHAGEN De Deense mi nister voor Europese Zaken, Nyboe Andersen, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het heengaan van president De Gaullc een verandering in de situatie ten aanzien van de EEG jaar, toen hij in Roemenië was en stijfkoppig weigerde terug te keren, ofschoon golven van stakingen over zijn land spoelden. Hij werkte rustig een overladen programma af, keerde mei slechts een halve dag vervroeging naar Parijs terug en wachtte daarna nog bijna een week alvorens zijn volk in hoogst benarde omstandigheden toe te spreken. En toen hij. eindelijk, naar de micro foon greep, bleek, dat de oude man van de polsslag van de nieuwe tijd niets begreep. Hij dacht zijn oude prestige te- kunnen redden door een bedriegelijk referendum aan te kondigen en deed het voorkomen alsof hij nog altijd redder van het vaderland was. Hij won nog eenmaal, dank zij de chaos en de daaruit voortgekomen vrees voor een anarchie. Het referendum, dat hem ditmaal zijn positie kostte, bracht hem vorig jaar nog een overweldigende meerderheid Het volk had om meer zegenschap gevraagd en De Gaulle vond daarvoor een toverwoord: participation. De stu denten kwamen in actie en dit leidde lot aanzienlijke hervormingen bij het onderwijs dank zij minister Edgar Fauré. En dc studentenopstand liep uit op een algemene staking, die het Industriële en openbare leven vrijwel verregaand aan de eisen van de ar beiders tegemoet kwam en zo een zware druk legde op de toch al zwakke Maar de chaos moe, stemde het Franse volk in grote meerderheid voor De Gaulle. Pompidou werd vervangen door Couve de Murville en een groot aantal landen spande zich in om de franc te redden. De storm leek voorbij, al waren niet alle oorzaken van de on rust weggenomen.. Dit bleek, toen De Gaulle opnieuw van het middel gebruik wilde maken, dat hem aan de macht had gebracht: zijn vijfde referendum. Hij sloeg de waar schuwingen van de staatsraad in de wind, die het referendum ongrond wettig noemde. Hij vertrouwde blind De Gaulle zijn reis naar de hoofdstad Ottawa niet voortzette en per vliegtuig naar Parijs terugkeerde, waar hij in het holst van de nacht aankwam. Een op 10 augustus 1967 gepubliceerd resul taat van een publiek opinieonderzoek in Frankrijk toonde aan, dat de percen tages van aanhangers en tegenstanders van De Gaulle elkaar waren genaderd lot vijftig procent, het laagste cijfer door De Gaulle ooit gehaald. Nog die zelfde avond, midden in de vakantie maand augustus, kwam hij voor de microfoon van radio en televisie en vond iedereen, die het niet met hem eens was. met een verwijzing naar Goethes F ar d Mei-onlusten Een grote slag kreeg De Gaulie vorig De Gaulie is een groot staatsman ge noemd. Een groot staatsman was liii inderdaad, toen hij in de eerste dagen ran de tweede wereldoorlog naar Enge land overstak en zich volgens zijn gedenkschriften vergeleek met een man poging ging ondet n om die Een groot staatsman iva hij bi 1958 Frankrijk redde rampzalige burgeroorlog. die zelfde gedenkschriften schreef hfj over wijlen maarschalk Pétain, dat ouder dom een schipbreuk was. De Gaulles schipbreuk is geworden dat hij zich een door de voorzienigheid aangewezen gids en leider waande, met alleen van Frankrijk, maar ook van Europa. Met het klimmen i<an zijn jaren hébben de Fransen zich van hem afgekeerd. Het nieuwe Europa ging een eigen weg. Zonder en menigmaal tegen De Gaulie. Hfj wae een staatsman, zeker. Maar in veel opzichten een staatsman van de vorige eeuw.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5