S)e£eicbe(2ot PRESIDENT DE GAULLE AFGETREDEN „Neen" van 52,87 procent; •Ja" van 47,13 procent Kamervoorzitter Poher troont nu in Elysée Veldslag, maar geen oorlog verloren... Franse franc opnieuw onder zware druk Verdwenen kassier in Brussel gepakt Gevecht in Parijs Barrientos (Bolivia) verongelukt KERKTOREN SCHIEDAM BRANDDE ALS FAKKEL Uitgt ewezen uit Marokko Bisschoppen sussen verhitte gemoederen TREIN NEGEERT SEIN EN GRIJPT MEISJE PAPENGRACHT 32-lEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V, Leiden DIR.: G M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEITR: LCJ. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV (excl B T W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) MAANDAG 28 APRIL 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONNIGE PERIODEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een buL Zwakke tot matige in hoofdzaak zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag. 60e jaargang, no. 17.735 (Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Sedert vanmiddag twaalf uur is de 78-jarige Charles de Gaulle geen president van Frankrijk meer. Van dat uur af resideert de door De Gaulle geminachte president van de Senaat Poher als plaatsvervanger in het Elysée. Wat opiniebureaus aan zagen komen en computers als zekerheid uitwier pen, is gebeurd: de meerderheid van het Franse volk (52,87 pet. van het aantal uitgebrachte stemmen) stemden tegen hem en zijn hervormingsvoor stellen; 47,13 pet steunde de generaal. In getallen uitgedrukt: 11.966.550 tegen en 10.669.550 voor. De Gaulle wist het vrijdag al: „Alles is verloren", zei hij tot zijn naaste medewerkers. Aan Colombey-Les-Deux-Eglises heeft het niet gelegen. Daar stemden 158 inwoners voor en 21 tegen De Gaulle. Poher, een man van het midden, presi deert nu de ministerraad, bijgestaan door een versteende premier Couve de Murville en met begrafenisgezichten om zich heen. Inmiddels ontlaadden zich vannacht de spanningen in Parijs. Op de Champs Elysées viel het nogal negergroepen gaullisten en groepen opposanten pas seerden elkaar in auto's met de hand op de claxon. Dat mag wel niet in Parijs, maar de politie deed of zij niets hoorde. In het Quarlier Latin ging het er wat ruiger aan toe Daar kwamen betogende studenten in conflict met de oproer politie. Er werd kort en hevig gevochten, maar bij het aanbreken van de dag was de rust hersteld. Inmiddels hebben de gaullisten de oude leus uit de oorlogsdagen opge graven: „Wij hebben wel een veldslag, maar niet de oorlog verloren". Zij be-, reiden zich voor op de presidentsverkie zingen van medio mei of begin juni. Hun kandidaat zal waarschijnlijk Pom pidou worden om wie zich al een actie comité heeft gevormd. Het centrum zal ongetwijfeld met Poher komen. Deze ia zo verstandig geweest zich in diep stil zwijgen te hullen en niet van alle daken victorie te kraaien. Als iemand weet, dat Frankrijk moeilijke tijden tegemoet gaat, dan is hij het wel. Vanmorgen was alles rustig in Parijs, maar de mensen keken elkaar aan of zij het in Keulen hoorden donderen. Het eerste wat Poher nu gaat doen is het uitschrijven van verkiezingen voor een nieuwe president. Dat moet gebeu- LA PAZ (Reuter) President René Barrientos van Bolivia is bij een heli kopterongeluk om het leven gekomen. De helikopter met de president cn drie andere inzittenden stortte neer bij de stad Arque, na een hoogspannings draad te hebben geraakt. Alle inzitten den kwamen om het leven. Barrientos kwam in 1964 in de poli tiek, als vicepresidentin de regering van president Victor Paz Estensorro, die hij op 4 november in het zelfde jaar door een staatsgreep ten val bracht. Hij werd leider van de militaire junta die het land bestuurde. In januari 1966 trad hij af en begaf zich voor een me dische behandeling naar Zwitserland, om zich in april van hetzelfde jaar kan didaat te stellen voor de presidentsver kiezingen en op legitieme wijze weer aan het bewind te komen. Onder zijn bewind werd in 1967 de Franse marxist Regis Debray gevangengenomen er beschuldiging van medeplichtigheid guerrilla-activiteiten tot langdurige ge vangenisstraf veroordeeld. Enige maan den later werd de Cubaanse revolutio nair Ernesto „Che" Guevara, die de guerrillabeweging in het zuidoosten van het land leidde, gevangen genomen en op nog niet geheel opgehelderde wijze Meisje viel van fiets in liaven en verdronk MAASBRACHT (ANP) Zondagmid dag' is een vierjarig meisje uit Maas- bracht verdi'onken in de haven aldaar. Het kind zat achterop de fiets van haar elfjarig broertje die met haar langs de haven fietste. Toen de fiets op een ge geven moment begon te slingeren zijn zij beiden in het water terecht gekomen, waaruit de jongen zich wist te redden. Hel stoffelijk overschot van het meisje is korte tijd later door een duiker opge haald. ren tussen twintig en vijfendertig dagen. In die tussentijd mag hij de huidige Kamer niet ontbinden en de Kamer mag geen motie van wantrouwen tegen de regei ing indienen. Zolang er geen nieuwe president is blijft de Kamer, die een gaullistische meerderheid heeft, verga deren. Als er een linkse of centri president komt, dan ligt het voor hand dat deze de Kamer ontbindt. De vraag van een nieuwe regering komt pas aan de orde als er een nieuwe presi dent is. Dat bleek ook uit de woorden van premier Couve de Murville, toen hij, als eerste, de nederlaag erkende: „Voor alle Fransen begint thans een moeilijke periode. Misschien een periode van troebelen. De regering waarvai de eer heb eerste minister te zijn, blijft aan het bewind en zal vanzelfsprekend haar plicht doen Minister Luns, De Gaulles voornaam ste Europese tegenstander, meent dat het nog te vroeg beurtenissen in Frankrijk te zeggen. „In de tijd dat De Gaulle president was wist ieder de lijn van Frankrijk. Dat is nu niet meer zo. Wij moeten afwachten hoe een nieuwe regering zich zal op stellen. Daarom moeten wij bescheiden zijn met ons commentaar". Geruchten over revaluatie Mark PARIJS (AP) In Franse financiële kringen wordt een periode van binnenlandse verwarring verwacht na het aftreden van president De Ganlle. Een valutahandelaar weigerde zich aan een voorspelling over het gedrag van de geldmarkt te wagen, maar hü erkende, dat de franc hoogstwaarschijnlijk zoo worden blootgesteld aan nienwe druk, die tot een volgende monetaire crisis zou kunnen leiden. Hoewel aan een op handen zijnde devaluatie van de franc algemeen weinig geloof wordt gehecht, menen velen dat daartegen aanzienlijk minder tegenkanting zal zijn van de nieuwe regering in geval van een nieuwe monetaire crisis. Sinds de laatste monetaire crisis heeft de mening postgevat, dat de meeste Europese valuta's een devaluatie van de Franse franc van 10 tot 15 procent zouden kunnen doorstaan. Een grotere devaluatie zou ongetwijfeld invloed hebben op andere valuta's, zo gelooft men. Behalve de zorgen om de Franse franc zijn er de recente geruchten over de kans op een revaluatie van de Duitse Mark. Aan dit betoog werd donderdag kracht bij gezet, toen Bonn handelscijfers wereldkundig maakte, die erop wezen, dat de maatregelen ten doel hadden meer evenwicht in het handelsverkeer te brengen niet zo doeltreffend zijn als was gehoopt. Ruim een week voor het referendum hebben de franc, het pond en de dollar ten opzichte van de Duitse Mark en de Zwitserse franc geen blijk gegeven van een bijzonder vaste stemming. Verleden week hebben de centrale bankiers van Europa en de bank voor internationale betalingen ten minste eenmaal maatregelen moeten nemen ter handhaving van het bestaande peil der wisselkoersen. Franse deskundigen hebben voor het referendum al verklaard, dat de president dringend de nodige versoberingsmaatregelen had moeten nemen. De nieuwe Franse regering zal zich nu moeten buigen over een reeks onopgeloste en dringende vraag stukken. Sommige van die vraagstukken werden welbewust terzijde gelegd in verband met de nadering van het referendum van zondag. Een van die vraagstukken is het loongesprek na de impasse van maart in de onder handelingen tussen staat, industrie en vakbeweging. De regering heeft een loons verhoging van vier procent in twee etappes aangeboden aan de arbeiders in de genationaliseerde en de staatsbedrijven en zij heeft eisen voor grotere loonsver hogingen van de hand gewezen. Een regeringsaanbod dient gewoonlijk als basis voor besprekingen in het particuliere bedrijfsleven. De vakbondsleiders hebben maximaal twaalf procent geëist als compensatie voor de gestegen kosten van levensonderhoud. Waarnemers zijn echter van oordeel, dat zij zes of zeven procent zullen aanvaarden. Niet minder belangrijk is de achteruitgang van de Franse saldi op lopende rekening, die op jaarbasis circa twee miljard dollar bedraagt. Er zyn geen tekenen die op een ommekeer wijzen. BRESKENS Het 4-jarige zoontje van de familie Bolleman uit Breskens is gis teravond in een regenbak verdronken. De ouders misten op een gegeven ogenblik het kind en zagen na een lange speur tocht dat het deksel van de regenbak cheef lag. De monnd-op-mond beademing, die men probeerde toe te passen, mocht niet meer baten. SCHIEDAM (ANP). Tijdens sloop werkzaamheden aan de St.-Lidwinakerk aan de Nieuwe Haven te Schiedam is vanmorgen de torenspits op een hoogte van 30 a 40 meter in brand geraakt. De vlammen loeiden door het houtwerk op de twee verdiepingen, die in de spits aan wezig zijn. De vlammen waren tot in de wijde omtrek zichtbaar. De Schiedamse brand weer rukte met veel materieel uit, doch kon vrijwel niets uitrichten gezien de grote hoogte en de gevaren aan het blus- singswerk verbonden. Voortdurend vie len grote brokstukken hout van de brand omlaag, zodat de politie een grote af zetting moest toepassen. De brrjid is waarschijnlijk ontstaan doordat bij verbranden van sloopmateri aal vonken in de toren omhoog werde ge zogen. Dê brand bood een spectaculaire aanblik en trok veel publiek. (Van correspondent) BRUSSEL-ZAVENTEM. De avon tuurlijke reis van de Maastrichtse kas sier Jan F. met zijn vrouw en kinderen is ten einde. Zondagavond laat werd hij op de Belgische nationale vlieghaven bij Brussel gearresteerd. Ook zijn vrouw Riet en de twee kinderen werden in ver zekerde bewaring gesteld. Hij arriveerde rechtstreeks uit Tanger in Brussel om 21.25 uur. Nerveus en uitgeput door de spanning van de laatste dagen leek hij toch op gelucht dat er een einde was gekomen aan zijn avontuur dat hij met veel bra voure begon, maar waarvan hij later inzag dat het niet was vol te houden. Bij zijn aanhouding had hij nog een fiks bedrag aan geld bij zich. verslagen president De Gaulle bg het uilb-rengen van zijn stem. Het stemlokaal is versierd mei een )eugd,,portret" van de generaal. Spanningen in Noord-Ierland BELFAST (KNP-Rcuter) Vertegenwoordigers van de vier grootste kerkgenoot schappen in Noord-Ierland, de katholieke, de anglikaanse, de presbyterianen cn de methodisten, zijn zaterdag samen in Londonderry de straat opgegaan, om tegen over de bevolking te bewijzen, dat zij tegen de felle wederzijdse aanvallen zijn Zij begaven zich naar een der volkswijken, waar zij door drommen mensen werden toegejuicht. In het Noordierse stadje Armagh hebben aanhangers van de extre mistische predikant Ian Paisley en overwegend katholieke betogers voor gelijke burgerrechten elkaar zaterdagavond bekogeld met stenen en flessen. Zes personen moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Aanleiding tot het incident vormde de terugkeer uit de gevangenis van drie Paisleygetrouwen, die een maand hadden uitgezeten wegens deelname aan een verboden bijeenkomst. Ze werden door bijna vierduizend mensen en vier muziekkorpsen verwelkomd, waarna tegenbetogers actie kwamen. De politie wiet de vechtenden spoedig te scheiden. Niettegenstaande wij op de hoogte van de feiten waren wilde noch de Belgische recherche te Zaventem, noch te Brussel de aanhouding bevestigen. De aanhou ding geschiedde overigens zonder veel ophef; aangezien reeds sinds het begin van het onderzoek in samenwerking met Interpol een uitleveringsverzoek voor ligt is deze uitlevering thans ieder mo ment te verwachten. Het onderhoud dat Jan F. vrijdag avond op het commissariaat van politie te Marrakesj had resulteerde in een drastische beperking van zijn bewegings vrijheid. Hij mocht het politiebureau niet meer verlaten. Met veel moeite werd zaterdagmorgen zijn vrouw, die noch Spaans, noch Frans spreekt, de si tuatie duidelijk gemaakt. Haar hoop om nog een week in Marrakesj te mogen blijven, zoals zij ons vrijdagavond in een telefoongesprek mededeelde, werd de bo dem ingeslagen door de mededeling dat zij zaterdag met haar man en kinderen Marrakesj moest verlaten. In de loop van zaterdagmiddag werd de familie on der politiebewaking op de bus naar Tanger gezet. Jan F. mocht zelfs niet meer naar zijn hotel. Zijn vrouw moest zelf voor de bagage en kinderen zorgen. De direc teur van hotel „Mouatamid" waar de fa milie de laatste dagen verbleef was zo vriendelijk haar en de kinderen in zijn eigen wagen naar het vertrekpunt van de bus te brengen. Na vijf uur in de bus te hebben gezeten arriveerde de familie F. in Tanger. Ieder contact met de fa milie werd toen onmogelijk totdat we zondagavond vernamen dat Jan F. met zijn familie Tanger had verlaten. Hij werd door de Marokkaanse autoriteiten gedwongen het land te verlaten waarbij hem min of meer de keus werd gela ten, althans zo vernamen wij, tussen Brussel of Amsterdam. Jan F. koos voor Brussel. Op het Brusselse vliegveld stond bij zijn aankomst de Belgische recherche paraat. De mannen van de opsporings dienst van Zaventem kennen de naam van Jan F. maar al te goed. De vorige week hebben zij vele uren besteed aan het controleren van duizenden vlieg tickets om uit te zoeken waarheen hij met zijn gezin was gevlogen. Het was ook deze dienst die op verzoek van de Maastrichtse recherche via Interpol op zoek ging naar de auto waarmee Jan F. naar Brussel ging, toen hij naar Ma rokko vertrok. Daarin hadden zij een zware revolver aangetroffen. En zoals bekend, heeft ongeoorloofd wapenbezit zelfs in België op de politie dezelfde uitwerking als de bekende lap op de be kende stier (Van o e correspondent) ETTEN-LEUR Een door een onvei lig sein rijdende personentrein Breda-Ro- zcndaal heeft zaterdagmiddag een ernstig ongeluk veroorzaakt op de bewaakte overweg bij Etten-Leur. Daarbij raakte de 17-jarige Yvonne de Leng uit Rijs bergen ernstig gewond. Zij brak een arm en liep een lichte hersenschudding op. De trein had om acht voor vier moeten stoppen bij het station in Etten-Leur, maar reed in plaats daarvan in volle vaart verder. Op de enkele honderden meters verder gelegen spoorweg waren de spoorbomen nog omhoog en de knip perlichten werkten nog niet Yvonne, die met twee vriendinnen over de overweg fietste, zag de treih bij het oversteken van de overweg pas op het laatste mo ment aankomen. Haar vriendinnen kon den nog juist op tijd wegkomen. Waarom de bewuste trein niet is gestopt, voor het onveilig sein, wordt onderzicht door de spoorwegrecherche. De Rijkspolitie heeft inmiddels procesverbaal opgemaakt tegen de bestuurder van de trein. Overspannen student steekt dokter neer 'AMSTERDAM (ANP) De 'Amster damse zenuwarts dr. E. Frohn is zater dagavond voor zijn woning in de hoofd stad door een 18-jarige student die in overspannen toestand verkeerde, met een scherp pennemesje verschillende keren gestoken. De dokter kreeg een steek in zijn rug ter hoogte van de longen, een in zijn linkerarm, een in het achterhoofd en een in zijn rechter oogkas. De medicus is in het ziekenhuis opgenomen. De uit een dorp afkomstige student gaf zichzelf later op het politiebureau aan en noemde daarbij ook de naam van zijn slachtoffer van wie hij een patiënt is.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1