KONINGIN JULIANA UIT HET ORANJEARCHIEF Sprookjessfeer rond koninklijk gezin behoort tot het verleden - 60 jaar - 'fR Ei QtjA 12 DIEREN Onze koningin houdt veel van dieren. Op Soestdijk z \jn honden te vinden. De koningin houdt niet van de jacht, dat laat ze helemaal aan prins Bernhard over. meer dan een gekleurde staatsiefoto Is dat nou een koningin Het is net een gewone vrouwUitspraak van een Amerikaanse tiener naar aanleiding van een foto van koningin Juliana. Meteen een persoonsbeschrijving. Dat wist die tiener natuurlijk niet, maar het kon niet raker. Koningin Juliana van wie je de laatste lijd herhaaldelijk hoort zeggen: wat ziet ze er oud uit, wordt ze echt pas zestig zit niet achter glas op een troon met een bevroren glim lach en geschilderde blosjes. Haar officiële leven (met hoed, onwaarschijnlijk aandachtig in schroefjesfabrieken en tuinbouwscholen) ver toont regelmatig barsten en schilfers, en daar achter blijkt dan steeds een gewoon mens te zitten. Hf De literatuur is de belangrijkste lak van kunst voor onze f\U/y5 koningin. Voorde beeldhouwkunst heeft zij eveneens belangstelling Prinses Beatrix hield er zich vroeger vaak mee bezig iuir\r^r 0nse konin9in heeft t.u.. IyI(Jhaar echtgenoot een grote steun wat kléding betreft. Prins Bernhard is modebewuster dan vroufjv.- Niet de koningin heeft invloed op de keuze van kleding haar man, maar prins Bernhard maakt heel vaak de dienst De gelukkige ure De gelukkige, door gansch een land en volk af gesmeekte ure is daar. Onze geëerbiedigde konin gin heeft het geluk ge smaakt het leven te schen ken aan eeri Örahjeteïg. Luid, jubelt -nu ,de volks- v iUu gdë'-óiïilmog, sthaltëhd langs pleinen ën straten, in paleizen en stulpen. Een nieuw leven is onze hulde, onze eerbiediging, onze liefde komen vragen; om dat het geldt een afstam meling van de Oranjes. Een geslacht dat met en in de lage landen aan de zee is groot geworden- Men hoort wel eens de bewering dat de tijd dei- koningin voorbij is, dat de twintigste eeuw het graf zal zien van het koning schap. Ter staving van die bewering wordt dan ge wezen op allerlei ver schijnselen, die zouden aantoonen, dat het monar chaal beginsel aan het ter rein verliezen is en ten slotte niets meer zal zijn dan een herinnering, zij het dan een geschiedkun dige. Echter is het nu het ogenblik niet om na te gaan, in hoeverre die be wering in het algemeen geuit, op waarheid berust. Maar wel is thans het oogenblik niet om na te dankbaarheid te erkennen, dat een zoodanige bewering nooit bedoeld kan zijn op ons land, en, is ze zoo wel bedoeld dan toch allen re delijken grond ten eenen- male mist. Het hof en de pers Hoe de pers zoo vlug op de hoogte was: het hof had journalisten op het paleis zelf toegelaten; in een vertrek van den particulieren secretaris jhr Van Geen zaten mannen van dé voornaamste bin nen- en buitenlandsche pex-sorganen Ned. corr.-bureau van dag- bi., N. Rott. Ct.. Times, Daily Mail, Temps, Jour nal. Ejerl. Lokalanzeiger Nu is het drie uur. Het wordt vier uur. vijf uui vertelt die van de N.R.Cl De druilende ochtend komt weer door de kieren der gordijnen heen. De inter nationale pers verkeert in desolaten staat op het ein de van haar krachten Half zeven- De heer Van Geen: „Ik raad den hee- ren nu voor het laatst nog wal te blijven. De dokto ren zijn tevreden". O. ein deloosheid van angstig waken. Zeven uur. Daar komen stappen, sneller en sneller. De heer Van Geen. zich moeilijk meester: „Messieurs, j'ai l'honneur hij stokt even de vous communiquer, -qu'une princesse est née". Even een doodelijke stilte. Ont roerd drukken wij den secretaris de hand, om het historische nieuws voort tc jagen over de wereld. De socialisten Naar mén verneemt zullen de sociaal-democratische kamerleden vooraf mede- deeling ontvangen omtrent het tijdstip, waarop de re- geering aan de Tweede-Ka mer officieel mededeeling zal doen omtrent de ge boorte van een prins of prinses, opdat zö zich tij dig uit de zitting zullen kunnen verwijderen. In onze Oost Wanneer op Atjeh de blijde gebeurtenis bekend zal wezen, zullen geen kanon schot en gelost worden; im mers als deze door de lucht daveren, zou men alicht denken aan een klewangoverval of iets dergelijks en ontstond er wellicht paniek. Daarom is besloten dat de blijde tijding aan den volke zal Impressies rond de geboorte van koningin Juliana worden koud gedaan door drie stooten Van de stoom fluit der ijsfabriek. Valsch alarm De dag van woensdag. In de overdrukke straten van Den Haag leek het woens dagavond al alsof de blij de gebeurtenis reeds had plaats gehad. Geruchten dienaangaande waren in omloop en werden ver sterkt door de omstandig heid dat grenadiers cn ook sommige militairen van andere wapens reeds in de straten in groot tenue pronkten. Een ake lige grappenmaker moet in de kazernes aangekondigd hebben, dat er een prins geboren was. In de straten die naar het paleis voeren, bewoog zich een dichte menigte, welke vaderland- sche liederen zong. Om het paleis verdrong zich een menigte, welke door de politie op grooten afstand werd gehouden. Rijtuigen en wagens mochten passee- ren, maar werden door de politie aangezegd stap voets te rijden. Kwam een wagen uit een der belen dende straten wat hard aanratelen, dan klonk uit de menschenmassa, die zich eerbiedig stil in een wijden kring om het paleis verdrong, een algemeen gesus, zoodat de voerman zijn paard stapvoets deed rijden en de wagen go- ruschloos voortrolde. Uit het Noordeinde kwam een wagen van de Hollandsche Spoor het plein voor het paleis oprollen en in den schijn van het hooge elec- trische licht lazen de om- staanders op de zwarte kap de witte letters van „spoedbestelling". Een vro lijk gelach klaterde dooi de dichte menschenrijen, onmiddellijk gevolgd door het stilte-sussend vermaan van hen, die het eerSt uit gelachen waren. Zij is niet alleen een gekleurde staat- siefdto, iets dat bij Nederland hoort zo als de windmolens, de Philipsfabrieken, de Amsterdamse grachten en de kaas dragers in Alkmaar, een trekpleister voor toeristen, die het land, waar ze een Queen en een gouden koets hebben wel eens willen zien. Nee, zij is, voor de meeste Nederlanders, levend. Ook voor de tegenstanders van de monar chie, die de monarchie aan de kant \yillen zetten, maar pas na Juliana. Waarom vechten ze niet meteen voor een republiek? Dat zouden ze onge twijfeld doen als Juliana alleen een voos symbool was. Maar, vreemd ge noeg, in een tijd, waarin de ware bete kenis van de monarchie is uitgehold en afgesleten, weet zij er toch een eigen waarde aan te geven Mens De tegenstanders van de monarchie hebben er geen bezwaar tegen van Bea trix straks een gewone mevrouw te ma- kfeni Maar JOliarih i9"*tftöivaard als ko ningin, voornamelijk, omdat ze is aan- ^vaard: als mens. Gulhaende termen als „onze geliefde vorstin" „de banden tussen vorst en volk" zijn overleefd. Wie kan oprecht zeggen, dat Oranje een belangrijke plaats in zijn leven in neemt. Die sob-stories proberen de damesbladen wel ijverig in leven te houden, maar hun reële betekenis is klein. Een koningin kan nog zoveel flessen champagne stuk gooien tegen nieuwe schepen, nog zoveel rijtoeren maken in gouden koetsen met fraaie jurken aan en verenhoeden op. het maakt geen indruk meer. Veel impo- nerender bleek het behuilde gezicht in de tijd van Irenes eigenzinnige esca pades. En toen Marijkes handicap Koningin Juliana SNOEPEN voert met bijna alle andere Neder landse vrouwen een strijd om de slanke lijn. Snoepen doet ze weinig. Het kost haar niet al te veel moeite van lekkere dingen af te blijven. duidelijk was en Juliana, om te redden wat er te redden viel, tot uitersten be reid bleek, was er ondanks alle af keur links en rechts toch plotseling een voedingsbodem voor begrip. Iemand, die vertwijfeld naar een hou vast grijpt, die kun je "begrijpen. En dat is de enige basis, waarop je in de ze tijd een vorst nog tolereert. Afgods beelden. verheven symbolen, starre despoten op een troon, ze hebben hun tijd gehad. Wie nu niet persoonlijk wordt aanvaard, hoeft zich geen illu sies te maken, die sneuvelt. Dochter Dat Juliana een wankele troon toch nog betrekkelijk veilig heeft weten te stellen, komt ongetwijfeld, omdat ze de dochter is van koningin Wilhelmina, die opgroeide in een tijd, dat een vorst nog 'geen normaal mens mocht zijn. Ze heeft het uitgebreid neergeschreven in „Eenzaam maar niet alleen." Ook haar duidelijke afkeer daarvan ver zwijgt ze niet. Als kind kwam ze er al tegen in opstand, toen al een brok ba- zalt, halstarrig, onverzettelijk. Ze groeide niettemin op in een kooi, dat zijn haar eigen woorden. Schaatsen mocht ze niet leren, dat paste niet, baur nader, al doodziek zou zeker van Koningin Wilhelmina MUZIEK, schreef in haar boek „Eenzaam maar niet alleen" dat haar dochter aanmerkelijk meer muzikaal begaafd is dan zij. opwinding gestorven zijn, als hij gewe ten had, dat ze op de gracht van huis Ten Bosch met goedvinden van haar moeder stiekum toch op schaatsen leerde staan, Haar hele jeugd was doortrokken van dingen, die niet mochten en niet pasten. Ze woon de in ongezellige paleizen, had geen vriendjes en geen normale omgang met kinderen, naar school gaan was er uiteraard niet bij. Het corset zat juist haar zo strak, omdat ze zo'n ster ke persoonlijkheid was. Maar ze was niet te temmen, ook niet in een kooi. Ze zocht en vond een weg om de koo: te verbreken, ondanks de weerstand van haar omgeving. Letterlijk schrijft zij: „Degenen, die de kooisfeer wens ten te handhaven, gaven ons alleen de berichten door, waarvan zij meenden, dat wij ze kennen moesten. De andere, hoe belangrijk ook. werden ons onthou den. Achter dit alles zat de wens ons te isoleren van wat er werkelijk in het volk omging, een geest van afweren en gedurig afstand scheppen. Dit was voor- mij onaanvaardbaar. Intussen begon ik Snij steeds meer de eenzaamheid van de kooi bewust te worden en ontstond een hunkering naar de mensen. Ik ver langde ernaar ze te ontmoeten, zoals zij werkelijk zijn en niet opgeschikt voor een bezoek ten paleize." Tralies Wilhelmina wist de tralies te verbreker en Juliana heeft daarvan geprofi teerd. Ze ging tot haar tiende gewoon naar een klasje, ze mocht schaatsen ze had huisdieren, ze speelde viool was bij de padviqdsters en ging kam peren. Ze kreeg de kans om normaal op te groeien. De monarchie, die niet langer han teerbaar is als de vórst op zijn feoda le rechten staal, is teruggebracht tor een eigen, kleine plaats in deze tijd En Juliana kon dat aan. Ze had geen behoefte om buiten haar bevoegdheden te treden, omdat ze binnen cn niel naast de eigen tijd opgroeide. Ze heeft zich' daarom nooit verscholen achter de officiële figuur van een konirtgin. Ze leerde van haar moeder haar eigen speeches te maken („voor machinaal bij de cl vervaardigde toespraken, mei steeds dezelfde inhoud, voelde ik niets" zei Wilhelmina) Ze toonde zich zoals ze was. Als je foto's van haar bekijkt, kun je,daarop altijd iets echts ontdek ken. Dat geldt natuurlijk voor de foto's uit haar kinderjaren (met slobkousen, een grote hoed. een verlegen rond ge zichtje en een tackeltje) maar dat bleef ook later zo. In het boek van Wil helmina staat een plaat van moeder en dochter, beiden in het wit, beiden met parels. Je ziet gewoon, dat er een inni ge band tussen die twee was. Ook op latere foto's, met Bernhard en het ou de fordje, met haar groepje kleine kin deren, met Marijke achter op haar fiets, is er nooit sprake van een mas ker. Foto's van Juliana een aantal staatsieportretten uitgezonderd zijn altijd foto's geweest van een vrouw, die je moeder, je tante, je buurvouw, zou kunnen zijn. Dat heeft de sprook jessfeer rond een koninklijk gezin kun nen afbreken en in plaats daarvan een normale, verstandhouding tussen ko ningin en Nederland geschapen. We kennen haar zoals ze is: af en toe be paald slecht gehumeurd (vooral tegen over persfotografen), anderzijds op recht geïnteresseerd, heel nauw betrok ken bij de gebeurtenissen in dit land, maar ook intens duidelijk bezorgd voor haar eigen gezin en haar eigen kinde- Een doodgewone vrouw. Voqr een koningin is dat eenvoudigweg een ver dienste. Benila Isphording dan in het openbaar

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9