mening Helou aanvaardt ontslag regering Abernathy gearresteerd Gemeenteontvanger verduisterde 90.000 gulden: 2 jaar geëist CRISIS IN LIBANON Rehabilitatie voor Oatis MIJNS INZIENS ENQUETE: 93 PCT VOOR TOESTAAN ATBÖRTUS VAN Nasser probeert Suezkanaal te het front aan „verheffen HUW SATERDAG 26 APRIL 1969 PAGINA MANSHOLT VERDEDIGT PROGRESSIEVE PARTIJ IN EUROPA (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op dc slotzitting van Europees vakverbond in Den Haag ft dr. S. Mansholt, de Nederlandse e-voorzitter van de Europese com- sie, eindelijk in het openbaar zijn opese progressieve partij verdedigd: politieke partijvorming mag in opa niet achterblijven bij de econo- che ontwikkeling, die zich ai enige sn over de nationale grenzen vol et", zei hij. ..Dit betekent niet een lenvoeging van de bestaande par- n in Europa, maar een totaal nieu- partij op supranationale basis". S. Mansholt. die onlangs nog tij- het chaotische partijcongres van PvdA in hetzelfde gebouw zijn denk- Iden over een Europese progressie partij liet doorschemeren, zei van- rgen, dat er in Europa plaats is voor e politieke stromingen. Op de duur et het er volgens hem van komen. Europa twee grote partijen ont- een progressieve en een conser- ieve, zonder bij dit laatste iets min- waardigs te willen bedoelen. HARLESTON (Reuter) Negerlei- Ralph Abernathjj. de opvolger van de oorde Martin Luther King en circa aanhangers van zijn beweging zijn dag te Charleston in de Amerikaanse Zuid-Carolina gearresteerd, omdat bevel van een rechtbank hebben egeerd. rechtbank had bepaald, d at het tal posters voor gebouwen in de stad twaalf beperkt moest blijven. Aber- was met een grote groep volge- i naar een ziekenhuis gegaan om te demonstreren uit protest tegen houding van de directie, die, ondanks dringende verzoek van het negérper- eel, een bepaalde vakbond voor ver- »ers niet wil erkennen. Treinontsporing in Indiana ICHMOND (AFP> - In het oosten de Amerikaanse staat Indiana is een derentrein met 110 wagens ontspoord. >rdat twee tankwagens met een zeer indbare lading ontploften, ontstond een nd die zich over het grootste deel van iraidcle. Et-deden zich geen niijke ongelukken voor, Ongeveer van de nabijgelegen plaats .anstowh werden eóhte geëva- omdat er giftige gassen vrij kwa rt bootje zoals vroeger de Egyptenaren gebruikten van papyrus, bamboe en takken wil de Noorse miljonair dr. Thor Herdal van Egypte naar Mexico varen. Het is zijn overtuiging, dat de onderdanen van Farao destijds eveneens in dergelijke bootjes de. Atlantische Oceaan zijn overgevaren. De oude Egyptenaren zouden daar toen een volksstam met een eigen cultuur hebben gevestigd. Dr. Herdal beschikt over een grote zeevaaridg- heid, aangezien hij jaren geleden al eens de Pacific overstak in een heel klein bootje. MINISTER LAIRD: Rusland spoedig beter bewapend dan Amerika PANAMA CITY (AFP RTRF) De Amerikaanse minister van Defensie, Mei vin Laird, heeft in een toespraak te Pa nama City verklaard dat de Russen binnen afzienbare tjjd beter bewapend zullen zjjn dan Amerika. De Russen zullen volgens Laird dit jaar meer raketten hebben dan de VS. De Amerikaanse strijdkrachten beschikken op het ogenblik over 1054 raketten. Als de Russen doorgaan hun raketarsenaal in hetzelfde temop uit te breiden als in de afgelopen twee jaar, zullen zij tegen 1975 in totaal over 2500 intercontinen tale raketten in lanceerinrichtingen kun nen beschikken. De Russen, aldus de minister, hebben nu al veel meer tanks dan de VS en viermaal zoveel onder zeeërs. De verhouding tussen de man kracht bij de grondtroepen zal tegen 1975 waarschijnlijk drie tegen twee zijn in het voordeel van de Russen. Tenslotte verwacht minister Laird -datred© Russen binnen vijf zes jaar honderden tacti sche vliegtuigen meer zullen hebben dan de Amerikanen. KNOEIERIIEN NA 5 IAAR ONTDEKT Leger tussen islamieten en christenen IEIROET (Reuter) President Char- Helou van Libanon heeft het ontslag i de regering aanvaard. Vandaag het overleg over de vorming van een uwe regering beginnen. tarami besloot donderdagavond af te den na botsingen tussen troepen en ogers, die opheffing eisten van be- rkingen op de bewegingsvrijheid van abische verzetsgroepen in acties tegen aël vanuit Libanon. Bij deze botsingen minstens vijftien mensen om het le- gekomen. Deze kwestie van guer- -acties tegen Israël vanuit Libanon t een scheuring teweeggebracht tus- het islamitische en het christelijke ksdeel van Libanon en tevens een di- nma veroorzaakt voor de regering, januari aan het bewind kwam, ia de vernietigende Israëlische htaanval op hel vliegveld van Beiroet. Volgens onbevestigde berichten heeft Palestijnse menigte in Tyre een ival gedaan op een christelijke kerk. 'erden verschillende tegendemonstra- gehouden door christelijke groepen verschillende delen van het land. Het leger heeft strenge voorzorgen genomen een botsing tussen de twee gemeen schappen te verhinderen. De christelijke gemeenschap neemt een realistischer standpunt in ten opzichte van het Ara- bisch-Israëlische conflict en is er afke rig van, dat Libanon te zeer betrokken raakt in de zaak, uit vrees voor scha de aan de economie. PRAAG (Reuter) Een rechtbank in Praag heeft rehabilitatie verleend aan William Oatis. gewezen correspondent in Praag van een Amerikaans persbureau. Hij werd in 1951 op beschuldiging van spionage lot tien jaar gevangenis veroordeeld. De rechtbank is van oordeel dat de spionagezaak verzonnen is dooi de toenmalige minister van staatsveilig heid Korpiva, zo'meldt het Tsjecho-Slo- waakse persbureau Ceteka. Oatis werd na twee jaar vrijgelaten. In 1951 en 1952 zijn in de zaak-Oatis zeventien Tsjecho- Slowaken berecht. UTRECHT (ANP) Tegen de vooi malige gemeenteontvanger van de gi meente Maartensdijk, de 61-jarige Pieter K. uit Hilversum heeft de officier var justitie bij de rechtbank in Utrecht gis termiddag wegens verduistering van eer bedrag van ongeveer 90.000 gulden eer onvoorwaardelijke gevangenisstraf var twee jaar met aftrek gecist. Uit de behandeling van de zaak bleek dat de gemeenteontvanger zich sedert 1962 aan verduistering en valsheid in geschrifte heeft schuldig gemaakt. In 1967 gedwongen door de opeenstape ling van allerlei kleine schuldposten zijn administratie zorgde de man voor door allerlei manipulaties steeds grotere bedragen in handen te krijgen. Een deel daarvan stortte hij ter dekking van schulden terug, het merendeel ech ter ging op aan verblijven in hotels, e tjes en andere-zak-en. waarmee hü afr^pJ^Sï.'.ne toe tevergeefs trachtte geld terug r oCiTi -D i i v». De officier legde verdachte ten laste dat hij in juni 1968 een bedrag van i f. 26.000 inde en dit geld voor zichzelf behield. Het geld verkreeg K. van een met de verkoop van Maartensdijk toebe horende woning belaste notaris in Utrecht. In december van datzelfde jaar stak K. een bedrag van bijna f. 9000.- in zijn zak, geld dat de bedrijfsvereniging voor de tailhandel en ambachten in Utrecht per postwissel had overgemaakt als compen satie van een door de gemeente Maar tensdijk verstrekt uitkeringsvoorschot aan een haar inwoners. Nog eens achtduizend gulden verdween toen K. een betalings bewijs van B. en W. ontving voor de ho- Metaal praat over compensatie prijsstijgingen norering van de restauratiewerkzaam heden die door een firma uit Rijsaters- woude aan een molen in Groenekan wa ren uitgevoerd. Aanvankelijk waren de malversaties klein begonnen, maar vooral na 1967 ging P. zich op grote bedragen toeleg gen en kwam hij er ook toe handteke ningen te vervalsen. K. verklaarde bij zijn arrestatie in januari van dit jaar dat hij ongeveer f. 14000 heeft gebruikt om „gaten" in zijn administratie op te vullen. De fraude kwam aan het daglicht toen een verificateur van de vereniging van Nederlandse gemeenten de kas en de administrie controleerde. Protest 1 Protest! Ik heb dat papiertje tegen de verhoging van de accijns op benzine natuurlijk ook op de achterruit van mijn eerstehands Rolls Royce geplakt. Met spuw en vertedering. Omdat het zo'n mooi rood papiertje is en rood in dit geval eindelijk weer eens mag. Overigens ben ik met dat protest „bij de tijd". We doen namelijk niet veel anders tegenwoordig dan protesteren. Omdat er kennelijk niet anders meer „opzit". Het is blijkbaar de enige manier waarop wij machtelozen ons nog een heel klein beetje machtig voelen. Machtig in machteloosheid. Die hogere benzineprijs gaat natuurlijk dóór. daar maken we ons niet de minste illusie over. Als ..ze" ons vertellen, dat het geld voor die befaamde 225 miljoen,nu eenmaal ergens vandaan moet komen, kunnen we daar moeilijk iets tegen inbrengen. Witteveen zegt het en Den Toom zegt het en zolang we het niet mei die onverantwoorde N.A.V.O.-loze weerloosheid aandurven, zal elke schatkistbewaarder het zeggen. Zelfs Vondeling, als die ooit de sleutel van die schatkist nog eens terug zou krijgen. Toch staal het wel. dat rode prolestbriefje op die auto's van ons. „Ergens" houden we op zo'n manier tenminste het vaandel hoog: het vaandel van onze machteloze illusie, dat het ook best anders zou kunnen. Quod non. zeiden de Romeinen en vraag maar eens aan of pastoor wal dat betekent. gifstankvenvekkende Progil en protesteren de boeren lond de Biesbos tegen de luchtverontreiniging, die ook hun te wachten staat. Protest! In Engeland probeerde de machteloosheid het met een kop koffie, de fraaie heer Enoch Powell, deze profeet van nu ook Engelse apartheid, in het gelaat geworpen. In Duitsland probeerde de machteloosheid het met Beate Klarfelds klap in het gezicht van Herr Kiesinger. Want alweer „ergens" moei die machteloosheid zich lucht verschaffen, al weet ze bij voorbaat dat er niets door zal veranderen: de accijnsverhoging komt er toch en de oefenterreinen in de Noordoostpolder komen er toch en Herr Kiesinger blijft breeduit op zijn naziverleden zitten en Enoch Powell wordt straks in een rasserein Engeland behalve premier ook nog de held dezer eeuw. Wedden? Protest 2 Protest 4 Ergens in de Noordoostpolder hebben dat protestbriefje en dat protestvaandel de vorm aangenomen van een reuzebord. daar waar eens het groene bosloof van een nieuw geplant woud voor toekomstrecreatie zou zorgen. Ook op dat reuzebord staat het woord-van-de-dag: Protest! En ook "dat is dan wat zielig machtsvertoon van machtelozen, die het zich allemaal heel anders hadden voorgesteld, doch nu hebben ze langs omwegen vernomen, dat er in plaats van dat toekomstbos granaattrechters zullen komen en in plaats van recreatief vogelgekwetter het kanongebulder van een oefenend leger. Maar het is er net mee als met die rode briefjes tegen de accijnsverhoging: het antwoord ligt al klaar. Wat willen jullie, er moet toch „ergens" worden geoefend? Precies zoals dat geld ook „ergens" vandaan moest komen? En daar staat dat bord dan. op die vlakte die nooit bos zal worden Kopieën van dat bord kunnen we ook bij Oirschot neerzetten en bij de drooggemalen Lauwerszee en op de Veluwe. waar de oefenterreinen ook hoog nodig dienen te worden uitgebreid maar ja. zolang we het alwéér niet met die N.A.V.O.-loze weerloosheid aandurven, kunnen we het net zo goed laten, dat neerzetten van die borden Toch maar doen. vrienden, want: leve onze machteloze i dat i trots alles maar flink hóóg mogen Protest 3 Overigens: er is niettemin en nochtans op de achterruit van mijn Rolls Royce nog plaats voor een twééde machteloos Protest!-plaatje. Deze keer tegen iets dat mij haast evenveel geschokt heeft als die accijnsverhoging. Ik bedoel de „aanslag" op mijn dierbare vijf minuten V.P.R.O., 's ochtends tussen ontwaken en ontbijten. Die vijf minuten, zo schijnt nu wel vast te staan, wil de A.V.R.O. terughebben en officieel zal ze wel in haar recht slaan, maar ik althans zal dat stukje ochtendwijding, hoe geseculariseerd het ook moge zijn, missen. De oude vrijzinnige en dus acceptabele vroomheid was er zo langzamerhand wel afgesleten, maar behalve allerlei vrij- en blijmoedige beweringen over alles waarin de mensheid zoal tekort schoot, was er vooral dat meesterlijke vrijdagochtendpraatje van dominee H. J. Kater en dat ze ons nu ook dêtt willen afnemen, neem ik niet. Als hij zijn gezonde visie op de dingen gaf. zette ik er mijn elektrische scheerapparaat voor af en bleef geboeid, zij het halfgeschoren, luisteren. En wanneer hij zijn toespraakje dan met zijn stereotiepe „deze dag" had besloten, kon ik de wereld weer aan, de STER-reclame en de wasmachines, de nagelbeschermende zeeppoeders en de okselfrisse spuitluchtjes incluis. Ik merk dat ik het onwillekeurig al in het verleden ben gaan beschrijven: hoe ik daar luisterde, verleden tijd, hoe ik daar zat, verleden tijd. Daar heb je het al weer: wij lopen alsmaar gevaar ons bij voorbaat in machteloosheid bij de dingen neer te leggen. Maar neen, toch maar niet! Protest! Hel enige waartoe wij machtelozen nog. bij machte zijn! J. W. (Van e r verslaggevers) werk- DEN HAAG Werkgevers nemers in de metaalindustrie zijn gister middag een gesprek begonnen over een eventuele compensatie van de forse prijsstijgingen. In diverse bedrijfstakken zullen meer van deze gesprekken vol gen, nu de werkgevers in de stichting de arbeid afwijzend hebben gerea- twe voorstel van dc werkne- procent van de sociale cr te hevelen v ar dc werkgevers. puntgaaf uitgevoerd. Opnieuw Vereniging voor vrouwenbelangen: Beslissing aan vrouw overlaten meent 33pet DEN HAAG (ANP) De „Nederland se vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijke staatsburger schap" (2000 leden) beeft op haar jaar vergadering dc resultaten bekend ge maakt van een door haar ingestelde en quête naar de meningen over abortus provocatus. Van degenen, die het en quêteformulier hadden Ingevuld, (2065 van de 4000) antwoordde 93 procent be vestigend op de vraag of men abortus principieel toegestaan acht. Ten aanzien van de beslissing of zwan gerschap al dan niet mag worden on derbroken wilde 33 procent deze beslis sing uitsluitend aan de vrouw overlaten, 8 procent wilde de artsen laten meebe slissen, 3 procent achtte abortus slechts verantwoord in bepaalde uitzonderings gevallen, 30 procent meende dat een so ciaal advies van maatschappelijk wer ker en psycholoog moet worden toege voegd aan dat van het artsenteam, 16 procent, meende dat wel advies van het artsenteam en sociaal advies moet wor den ingewonnen, maar dat aan de vrouw de definitieve beslissing moet zijn en 10 procent wenste de beslissing aan de vrouw te laten, nadat gedurende een meerdaags verblijf in een kliniek door het uitgebreide team een advies is uit gebracht. Van degenen die het enquêteformulier hadden ingezonden, was 14 procent jon ger dan 30 jaar, 49 procent tussen 30 en 50 jaar, 20 procent 50 tot 65 jaar en 18 procent 66 jaar of ouder. „Vrouwenbelangen" heeft met deze enquèfe geen ogenblik de pretentie ge had een wetenschappelijke enquête te houden. Wel hoopt het bestuur van de vereniging dat de regering mede n.a.v. de enquête van „vrouwenbelangen" een wetenschappelijk verantwoord onderzoek over de problematiek van de abortus provocatus zal laten instellen. Ontploffing op jaarbeurs van Milaan MILAAN f AFP) Kort voor de sluiting van de jaarbeurs in Milaan heeft zich gisteravond een ontploffing voorgedaan in een zaal. waar een film over de Fiat- fabrieken werd getoond. Onder de tal rijke aanwezigen vielen ongeveer tien ge wonden. Van geen van hen is de toestand Op die wijze 2 dige wijze een prijsstijgingen i op o vrij i compensatie /orden verkregen. De werknemersorganisaties in de „groot- metaal" hebben de werkgeversorganisa ties thans een soortgelijk voorstel ge daan. De werkgevers hebben dit voor stel niet zonder meer afgewezen, maar meegedeeld dat zij zich in eigen kring zullen beraden Op 14 mei zullen zij in de raad van overleg voor de metaalin dustrie aan de werknemersorganisaties het resultaat van het beraad bekend maken. Russische biech t Op'Russisch bevel zijn in Tsjecho-Slo- /akije een tiental partijleden openlijk an een blaam gezuiverd. Van een blaam; d.w.z. van 'n besehuldiging, iets slechts te hebben gedaan. En dit slechte, :van zij waren beschuldigd, was hier: Het samenwerken met de Russen bij de sie van 21 augustus. NSB-werk dus. Waaruit volgt, dat de Russen hun in val als slecht betitelorr. dus een Russi sche' openbare biecht Waarop dus maar één penitentie past: Alle troepen terug trekken, zo vlug mpgelijk: rqorgen- ochtend. d. H. ..Moedige Pan (Van onze correspondent) I rieel, dat prompt door de Russen ver- i vangen wordt Als daarbij de steden TEL-AVIV De Egyptische vcrkla- langs het Suezkanaal afgeschreven wor- zich niet langer gebonden j den. als zijndi volkomen verloren, zou it aan de „staakt hel vuren-overeen- j dit kunnen betekenen, dat er voorberei- nst" geeft reden tot veronderstcllin- dingen getroffen worden voor wat een Egyptische woordvoerder „een actieve oorlog" noemde. Het Israëlische leger heeft laten blij ken, dat het zich gereed maakt voor gro tere dingen dan alleen maar het weer staan van aanvallen en het voorkomen van een uiteindelijke Egyptische poging om aan de oostzijde van het Suezkanaal een voet aan de grond te krijgen. Men yijst er hier op. dat het front langs het kauaal honderd km lang is. dat de Egyptenaren ongeveer 700 stuks artille rie bij elkaai hebben gebracht, dat het heel wel mogelijk is deze in de duister nis van de nacht te gebruiken als dek king voor verrassingsaanvallen. Men wijst er «chtor tegelijkertijd ook op, dat- of Nasser nu misschien pro- srt het front langs het Suezkanaal te srhitten" met verderreikende midde- daarbij meer probeert te bcrei- n dan hem tot nu toe gelukt is. Tot dusverre nam men aan, dat hij >P gebrand was de vier grote mogend- den op de gevaren van de huidige si- itie te attendei-en, maar de pogingen commando's naar de Israëlische zijde het kanaal te sturen, moeten gezien >rden in samenhang met de grool- »eepse evacuatie van Egyptische ste- waaronder Suez. Verlies van men- betekent niet veel voor de Egyptena- V evenmin ale hot verlies van mate- de eerste grote Egyptische artillerie-aan val verleden jaar oktober beantwoord werd door de aanval van Nadj Hamadi. dat is de vernietiging van de bruggen over de Nijl en dat het daarna een aan zienlijke tijd lang rustig was. De lucht aanval op de Egyptische radarstations in Jordanië wordt voornamelijk be schouwd als prventieve maatregel, waardoor hel de Egyptenaren moeilijk gemaakt is Israëlische luchtaanvallen van tevoren te zien aankomen. Het antwoord op de nieuwe taktiek van de Egyptenaren moet daarom nog ko- de singen kunnen blijken te zijn gezien de voorbereidingen, waarmee het Israëli sche leger zich nu al twee jaar bezig houdt. Op de door de theoloog Hans Kung in Concilium gestelde vraag met welke „moedige daad" Paus. bisschoppen en theologen de oecumene daadwerkelijk kunnen bevorderen, geelt de priester- theoloog Hugh Montefiori uit Cambridge voor zover uit hel betreffende arti kel in uw blad van 22 april blijkt slechts aan wat de Paus zou kunnen doen en waarin hij tekort schiet. Om met het -laatste eerst te beginnen, heeft, al dus Montefiori; de Paus verkeerde ge- zagsopvattingen Vervolgens zouden alle belangrijke pauselijke beslissingen tevoren door het bisschoppencollege goedgekeurd moeten zijn. Wat res* er in dat geval voor het „werkelijke" primaatschap? Voorts zou hij kenbaar moeten maken, dat de H. Geest ook in andere christelijke kerken werkzaam is geweest en dat de kerk van Rome fouten heeft gemaakt. Weet Mon tefiori dan niet dat hij dat al gedaan heeft? En tenslotte, en dat is gewoon dolzinnig zou de Paus „ex cathedra" moeten verklaren, dat veel uitspraken en beslissingen van voorheen voor deze tijd niet meer gelden! Welke, ook vroe ger „ex cathedra" gedane uitspraken? En wat heeft dan dat „ex cathedra" ivoor zirvT Wat «en tegenspraak! En dan zou de Paus een moedige daad verrich ten? Neen, veel moediger is hij als hij niet zwicht voor de heilloze druk om toe te geven aan de uitholling van zijn ambt, als hij zich verzet tegen de afbraak van de kerk opgedist als het aggiornamento in de Rooms Katholieke Kerk zelf, dat beslist niet het aggiornamento is, be doeld door Paus Johannes. Hij immers verklaarde, zoals dr. Alfr. v. d. Weyer ten tijde van Vaticanum II in uw blad schreef: „Het voornaamste doel van het concilie is. verdieping van het geloofs leven, wij hebben geen hervorming no dig en „ik" zal altijd nog de beslisingen moeten nemen. Hij zei niet „bekendma ken"! Paus Paulus handelt dus geheel in de geest van zijn zo geëerde voorgan ger. naar wie echter degenen, die van deze Paus verlangen hetgeen Montefiori heeft geformuleerd niet meer rillen luis teren terwijl zij. zeggen zijn aggiorna mento te willen verwezenlijken. A. W. C, v. d. S. De kerkelijke leiding Het schoppen tegen hel etablissement, het scheppen van eigen normen, en het geweien autonoom verklaren, dat zijn symptomen die er op wijzen, dat men niet meer gelooft, dat de kath. Kerk is de leermeesteres der onver gankelijke waarheid. Die voor alle volke ren en alle tijden geldt. Het leerge zag door Christus ingesteld is een wel daad van de eerste orde. Het eigen machtig inlepreteren van Schrifttek sten, vaak moeilijk te doorgronden is dan ook «en pretenti» die ra dicaal moet worden afgewezen Analoog eigendom hiermee staat in Vat. 2 in het decreet over het bisschopambt. het godsdienstig onderricht moet steunen op de tra ditie en het leergezag. Dat wil dus zeggen, dat aan uitgetreden priesters geen enkele kans hiertoe mag worden gebo den. Immers dan zou ook elke garan tie onvervalstheid der leer zijn weggevallen. Met het verspreiden van dwalingen is niemand gebaat. Aan een fabeltjeskrant ook nog voor volwassenen, hebben we niet de minste behoefte Het is al erg genoeg, dat kinderen van school met de dolste verhalen thuiskomen, waar tegenover de ouders machteloos staan. In de constitutie over de Kerk staat dui delijk, dat de bisschoppen in liefde-vre- de-en-éénheid-met den Paus moeten sa menwerken. Waarom wordt er dan toch niet ingegrepen? H. B. D. H. Demonstreren en betalen ,.lk las het bericht over de „manifes tatie" tegen het regime in Griekenland met de schijnbaar daarbij behorende uit spattingen. vernielingen grijp ik niet,'dat zoiets goed. niet: dan demonstrere U zult eens zien. hoe ordentelijk dan een protestmars verloopt, want als hel de Hollander persoonlijk geld gaat kos ten is hij niet thuis, zeer voorzichtig Q. B. K. Negers gestikt in auto van gevangenis JOHANNESBURG (Reuter) In Jo hannesburg is het proces begonnen te gen een negerchauffeur, die op 2 april zoveel negers in een gevangenenaulo had vervoerd, dat er drie de tocht niet overleefden. samenleving geregeld kan voork» U zult er niets mede te maken. hebbend maar het mikpunt zijn, en men zal uw eigendom vernielen. De op lossing is zeer eenvoudig en doeltreffend. De organisatoren van een protestmars etc. stellen tevoren bij die instantie die de vergunning verleent een flinke geldelijke garantie, waaruit alle eventue le schaden veroorzaakt door alle manifes tanten betaald kunnen \-orden. Of de or- ganisaloren tevoren bij hun leden een bepaald garantiebedrag per lid verlan gen moet men dan zelf weten. Hoofd zaak is; er komt tevoren een bedrag aan geld. waaruit betaald kan worden wat vernield wordt of werd. Manifeste ren, demonstreren, akkoord, maar dan ook verantwoordelijk voor een ander De chauffeur en de bijrijder beiden in dienst van de politie verklaarden dat zij soms van hogerhand instructie hadden gekregen om meer gevangenen Eén ding be- dat de toegestane 65 te vervoeren, om- normale J dat er te weinig noeg bestuurders zouden zijn. Op de be wuste rit waren 89 gevangenen vervoerd, nadat er eerder al eens 95 en 96 gevan genen tegelijk waren overgebracht. Als gevolg van pech had het voertuig zes uur gedaan over een afstand van ruim 30 km, waarbij de auto lange tijd in de brandende zon had gestaan. Intussen verschenen voor een andere rechtbank in Johannesburg 44 van de 86 die de tocht hadden overleefd, Sommigen van hen hadden al vanaf 12 februari in hech tenis gezeten, omdat zij illegaal naar Johannesburg zouden zijn gekomen. De rechter vond, dat de betrokkenen ten on rechte van hun vrijheid waren beroofd en ontsloeg allen van rechtsvervolging, nadat de openbare aanklager licht»

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7