SUCCESVERHAAL VAN EEN EMIGRANT Bloedproef verspilling van tijd en veel geld In de toekomst maar vijf provincies nodig VRIJDAG 25 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT Willem Kalf: geen oake, huizen. (Van onze speciale verslaggever) SYDNEY Toen Willem Simon Kalf op 21 juni 1950 als 31-jarige emigrant in Sydney aankwam, bracht hij een fiets en vijftig pond mee, het maximum van wat je toen aan geld ons land uit mocht brengen. Hij is nu de grootste bungalowbouwer van Sydney met 70 man personeel in vaste dienst, drie kantoren op strategi sche punten in de voorsteden, acht volledig ingerichte modelwoningen doorlopend ter bezichtiging en nog 200 man op los contract aan het bouwen. Op 21 maart heeft de minister van Volkshuisvesting S. T. Stephens hoogst persoonlijk de nieuwe timmerfabriek geopend die Kalf ter waarde van een miljoen gulden heeft neer gezet met een montagecapaciteit van keuken- en kleer kasten, kozijnen en frames voor 500 bungalows per jaar. Een mandje meebrengen want er ligt goud op straat Er zijn misschien nog wel sti verhalen van geslaagde Nederl; in dit werelddeel, maar dit is ieder geval één van, met opmerkelijk begin bovendi Kalf grossierde in A bakkerijgrondstoffen en hij kan precies vertellen welke bakkers h destijds op z'n fietsje afreed met zij aanbiedingen, waartoe ook die klein zilverkleurige kogeltjes behoorden, di men wel op gebak pleegt aan 1 brengen om er de tanden op stuk t bijten. Wil klanten nu. Jan lderom uit IJmuiden en bakker tit uit Zaandam, kwam Willem Kalf een schitterend plan. Zij hadden in boek van Mary Pos gelezen, dat de straliërs weinig brood maar des te r cake aten. Wat lag er meer voor de hand dai beginnen? Kalf zou inkopen, de anderen bakken. „Reuze zeiden de twee bakkers, ,,ga jij alvast maar vooruit, wij komen wel". En zo is Kalf gegaan, maar die twee zijn hem nooit gevolgd. Om te gieren, achteraf. Geen cake dus. Wel de karakteristieke start van iedereen hier: hard werken voor de eerste spaarcenten, tegelijk: overdag sigaren verloop en beste manier om de taal te leren' 's avonds kok In een hamburgertent, de weekends tuinman. Binnen een ja; had hij genoeg verdiend om een stc bouwgrond te kunnen kopen Nederland irkom kinderen uit len met hun n pre-fabricated lënveertig kisten, tond dat huis tot wijde illemaal begonnen. Andere Nederlanders vroegen ot hij dat karweitje ook niet voor hen wilde opknappen en Kalf („Ik kan eigenlijk nog altijd geen hamer vasthouden") had het geluk Henk van Etten tegen het lijf te lopen, een puike timmerman uit Zevenbex-gsehoek. Aldus werd de combinatie geboren van een man die kon rekenen met een man die kon bouwen. Ze waagden zich aan het aannemen van hun eerste huis. „Ik had het allemaal secuur becijferd", zegt Kalf, „en het kwam erop neer, dat het 2750 pond moest kosten. Dat was al 300 pond beneden de markt, maar evengoed verdienden we er in dertien weken 660 pond aan: het kon nog goedkoper". In maart 1953 werd de firma Kalf en Van Etten opgericht en K.V.E. zijn nog altijd de magische lettei-s, die Kalfs onderneming op zijn zaken en vele auto's voert, ook al heeft Van Etten zich al tien jaar geleden teruggetrokken uit een bedrijf dat hem te hoge sprongen maakte. Zestien huizen in 1954, zesenveertig in 1956, eenenzeventig in 1958, vorig jaar 212. De Jong had eigenlijk één ding li zegt Kalf nuchter, ..dat hij Nederlander was. Want ik wi Australische zaak, die midden Australische gemeenschap staat, ja, hij was nu eenmaal de best daarom kreeg hij de baan, waari het inmiddels via bedrijfsleidet managing-director heeft f Zes jaar geëist tegen overvaller van bejaarde industrieel BREDA (ANP) Achter gesloten deuren heeft gisteren voor de Bredase rechtbank terecht gestaan de 22-jarige fabrieksarbeider J. F. uit Hoogerheide verdacht van de overval op 3 augustus te Bergen op Zoom gepleegd op de 74- jarige industrieel Ch. R. in diens woning in de Faurestraat gepleegd. R. werd bij deze overval zo ernstig gewond dat hij op 9 augustus in een ziekenhuis in Til- De 'erd achtei ïslotei handeld omdat de fabrieksarbeider ook verdacht werd van verkrachting zijn slachtoffer, die bekend stond als mofiel. Het lag in zijn bedoeling dai dan geld te eisen. De dag na de overval werd het van R. door diens chauffeur aangetrof fen in zijn woning. De verdachte werd eind oktober aangehouden. Voor een ander strafbaar feit werd hij door de politie gehoord waarbij een bekentenis loskwam in de zaak R. Hij bekende toen ook op 30 juni in Bergen op Zoom uit het bejaardenhuis St. Catharina bij een inbraak f. 5000,- te hebben gestolen. De officier van justitie mr. A. Kalthoff heeft 6 jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regering geëist we gens diefstal met geweldpleging, zwaar ZINTUIGFYSIOLOGIE Nieuw gebouw geopend in Soesterberg a het de rijksverdedigingsorganisatde TNO geopend. De staatssecretaris voor de luchtmacht, A. E. M. Duynstee, verrichtte de opening. Hij, zowel als de voorzitter van RVO-TNO, prof. dr. G. J. Sizoo, legden in toespraken toenemende mate voor de ci viele sector is gaan doen. Het instituut werd geopend met behulp van een appa raat van het type dat men tegenwoordig ..Bionics" noemt. Staatssecretaris Duyn stee sprak een aantal getallen uit, waar na een computer, die op dat stemgeluid reageerde, een schakeling tot stand bracht, die weer een lichtbak deed bran den. Mening van Haarlemse zenuwarts Ademproef efficiënter en goedkoper ROTTERDAM (ANP) zwakke punten uit de voorge wijziging is het feit, dat nog de techniek is vastgelegd v; waarop het bloed moet won men. Belangrijk is ook om hoe groot het bloedalcoholpi I ik ook dat bloedmoi Dit verklaarde dr. P. H. Esser, psy chiater en zenuwarts uit Haarlem op eer studiemiddag over de bloedproef in mo tel Skyway bij Rotterdam Met name ten aanzien van de geraamde koster voor de bloedproef had dr. Esser bezwa ren. „Ik houd van een eerlijke argumen tatie maar ik vind dat de voorstelling van zaken, zoals die toelichting wordt geschetst. Iedere bloedpr ai° (dit" is het raamd op bloedproeven pe aanhoudingen) 1 850.000 gulden. lijks ook nog 33 analistes nodig zouden zijn om alle uitkomsten te onderzoeken. „Verspilling van tijd. energie, en geld", zo zei hii. De salarissen van deze ana listes (een gemiddeld jaarsalaris van circa 10.000 gulden) zouden volgens hem dan nog eens neerkomen op 330.000 gul den. Bovendien moeten ook de artsen betaald worden voor het bloedafnemen, nog eens een post van 900.00 gulden. Tenslotte, aldus dr. Esser, zijn er dan nog de kosten van de wegwerpspuit (voor eenmalig gebruik) en de vaste las ten voor uitbreiding van lavoratoria. Dr. Esser is van mening dat het met de ademanalisator veel goedkoper kan, hoewel de aanschaf van een dergelijk apparaat ruim 4000 gulden bedraagt. Vol gens hem kunnen met de ademproef ge makkelijk zo'n 30.000 gevallen per jaar worden afgewerkt. Iedere ademproef zou vier gulden kosten. Ondeugdelijke blaas pijpjes waarvan er naar zijn oordeel soms 25 procent foutief is wees hij Dr. Esser concludeerde ook. dat t rechter bij de berechting vaak te eei zijdig afgaat om het promillage en zi< bij het bepalen van de strafmaat teve hierdoor laat beïnvloeden. „Er zijn vaak routinevonnissen waarbij de m; veertien dagen de gevangenis ingaat Tweede i i klei Dat Ijjkt maa derlandse begrippen, maar het gaat c ook niet om eonfeetiebouw van het woonblok na het andere, maar om ria bungalows, die bij wyze van sprei den gemaakt. We hebben er nu in tot zo'n 2000 gebouwd, maar ze zijn al maal verschillend, zegt Kalfs manai Keith de Jong, die in zün Goudse da* nog de voornaam Kors voerde en wat polo speelde in het zevental van de to< malige landkampiocn GZC. De c Keith is ook de -el kenmerkender dan die van Bill Kalf, die als geboren zakenman alleen maai de vrije Australische ruimte nodig lijkt te hebben gehad om zijn talenten tot volle ontplooiing te brengen. Da Jong (36) ging in 1955 naar Australië omdat hij de luchtmacht uit wilde. Dat kon toen, als je emigreerde. Hij is begonnen weken ijskasten verven. Toen kochten hij en z'n vrouw een oud autootje en gingen er een paar maanden mee het land door op vei-kenning. De kost viel onderweg gemakkelijk te verdienen, weken kelner: het bekeken. Het werd een kantoorbaan en iedere vrije minuut studeren. Kors de Jong verzamelde aan diploma's alles wat er op het gebied van accountancy en management in Australië te behalen viel (z'n kaartje wordt nu gesierd door indrukwekkende let A.A.S.A. (Sr), A.C.I.S. en solliciteerde in 1962 nas van accountant-secretaxi: AF.A.I.M.) en het baantje dat Kalf per iWoolworthba; week vloi lt misschien brengen op Zwarteveen van de Nederlands-Australische Han dels- en Industriële Ontwikkelingsraad, ervaring elders. Het vloog er spontaan uit: „We zijn hier vrije mensen in een vrije lucht. Je wordt niet elk ogenblik op je vingers getikt". Waaraan hij overigens uit de grond van zijn hart aan het adres van het Nederlandse bedrijfsleven nog wel een en ander heeft toe te voegen: „Men laat koste lijke mogelijkheden ongebruikt, vooral de kleinere en middelgrote Nederlandse ondernemingen moesten het zich eens in de oren knopenwie waagt die wint. Het goud ligt hier op straat, maar je moet natuurlijk wel met je mandje komen om het bij elkaar te rapen", zegt Zwarteveen. Vrije mensen. Had Kalf in Nederland ooit een bouwbedrijf van de grond ge kregen? Bouwvergunningen zijn hier een kwestie van een half uur geweest. Het duurt nu wat langer, maar nog altijd heeft hij binnen drie weken alle daar bij ons eens om. In Nederland een klimaat van zoveel maanden zon, dat het eigen zwembad in de tuin er dezelfde betekenis heef! als bij ons centrale verwarming: vliegend over Sydney ziet men re bij duizenden. Willem Kalf heeft vroeger in Heiloo gewoond. Daar is het best aardig. Maai bij had van zijn leven in ons land niet het hui de Georf hoog i waarin hij i Ixieredland a; tui ii •r wal i* migon boowtges doppen. diep afdaalt tot aan het water en de oesterbanken, een oud Engels buitenhuis, dat door zijn eigen K.V.E. tot een juweeltje is gerestau reerd. Zijn vrouw had er voor de gasten krentenbrood gebakken, dat Wilderom en Petit niet zouden hebben kunnen verbeteren. Die zijn destijds in Holland gebleven. Ze hebben nooit geweten wat m hebben gamut. Wiardi Beckmanstichting: Nieuwe taak voor gemeenten een jaar zijn rijbewijs ziet ingetrokken" Hij toonde zich een fel tegenstander van het feit dat de automobilist bij iedere ernstige overtreding van artikel 26 van de wegenverkeei-swet direct als misdadi ger te boek staat. Dr. Esser vindt hel voorts jammer dat de verdachte niet kan bewijzen dat hij bij aanhouding nog in staat is een voertuig te besturen, omdat dit eenvou dig niet in de wet staat omschreven. „Wat dit betreft is de Belgische wetge ving heel wat soepeler". Tenslotte vond hij dat iemand met bloedalcoholpi*omil- lage van 0,5 lot 0.8 promille in de mees te gevallen geen groot gevaar op de weg betekent. Het is echter slechts een sta tisch gemiddelde. Wel staat volgens hem vast, dat alcohol alle zintuigfuncties van de mens vermindert. Duo pleegde op grote schaal diefstallen in winkels APELDOORN (ANP) Als verdach ten van opzienbarende en massale win keldiefstallen zün door de Apeldoornse politie aangehouden een 44-jarige Apcl- doorner en zün 24-jarige vriendin. Uit hun flatwoning werd een enorme hoe veelheid goederen, tenminste drie Volks wagenbusjes vol en afkomstig van hon derden winkeldiefstallen in het gehele land, naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Maandagmorgen al markt van V- D. erd in de super- n Apeldoorn het betrapt bij het aantal blikjes sardientjes en twee pakken vlees. De recherche stelde toen een onderzoek in hun woning in. Het duo beperkte zijn arbeidsterrein niet tot Apeldoorn, maar pleegden ook diefstallen in Amsterdam en Rotterdam, waar onder andere De Bijenkorf met een bezoek werd vereerd. Op hun strooptoch ten werkten het tweetal heel nauw samen. Zij namen de goederen meestal mee in een grote weekendtas waarbij de een de andere dekte als er iets weggeno- De vrouw heelt aanvankelijk getracht de man tgeen te houden. Met de verkoop van de gestolen goederen ging het echter niet zoals men vei-wacht had. De man was eigenlijk bank bij de verkoop tegen het4weetal gesnapt i Partijcongres in China geëindigd HONGKONG (AFP-Reuter) Het ne gende congi-es van de Chinese communis tische partij is gistermiddag na een vol tallige bijeenkomst geëindigd, heeft ra dio Peking meegedeeld. Het congres heeft 170 leden van het centrale partijcomité en 109 plaatsvervangende leden geko zen. Op 14 april was bekendgemaakt dat het congres ficiële politiek van het land ?i-klaard. De 62-jarige minister van =ie Lin Piao werd daarbij benoemd Istad- I gebied. De wetenschappelijk bureau e£ groting. Herverdeling van c lijkt daarom beslist noodzakelijk. Ge dacht wordt daarbij aan stadsgewesten alle ingezetenen te be- voordelig mogelijke Daarom wordt in het rapport gepleit voor een planmatige en streeksgewijze herziening de gemeentelijke indeling in Nederland „op basis van een goed so ciaal-economisch en sociaal-geografisch ondaraook", Bankbediende J. C. Hoogebrug, die kordaat tegemoet trad, toen men hem een geldkoffer met 250.000 gulden aan salarissen van het Hllversumse ziekenhuis Zonne straal" trachtte te ontfutselen, keek nog verontwaardigd, toen hij later voor de politie de toedracht nauw gezet uit de doeken deed. Inmiddels heeft men pas een klein spoor van de daders. Nabij de Loosdrechtse Plassen werd dc rode Citroen bran dend aangetroffen, waarin de daders de vlucht hadden genomen. In een daarna verder gereden. Zij werden het laatst gezien, toen :\j Hilversum weer naderden. Herdenking gevallenen Grebbeberg RHENEN (ANP) - Op de Grebbeberg worden zondag 4 mei de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Dit ge beurt met een gecombineerde militaire en burgerlijke herdenking, die om pre cies 19.30 uur aanvangt. Ër wordt muzi kale meewerking verleend door de ko ninklijke militaire kapel, terwijl de chris telijke oratoriumvereniging „Euphonia" uit Rhenen vocale medewerking verleent. Door talrijke deputaties worden kransen gelegd, onder andere door de bevelheb ber van de landstrijdkrachten en verte genwoordigers van zee- en luchtmacht. de Grebbeberg wordt Spaanse kritiek op Nederlandse Katechismus MADRID (Reuier) De kerkelijke autoriteiten in Spanje hebben een uit geversmaatschappij in Barcelona bekri tiseerd wegens de publikatie in het Spaans van de ongecensureeide nieuwe Nederlandse catechismus. Hel bestuur van de Spaanse bisschoppenconferentie liet weten dat het zich verplicht ziet het boek in het openbaar te veroordelen. De Paus benoemde na de eerste golf van kritiek op de Nederlandse catechis mus een commissie van kardinalen die richtlijnen moest opstellen voor de cor rectie en aanvulling van bepaalde pas sages van de catechismus. Garuda koper van 6 Friendships SCHIPHOL (ANP) brieken hebbci i 19.00 tot SO JO u r omgelegd. lucht' Het bericht - omdat met di Fokkerfa- bekend gemaakt, dat mber geheim gehouden koper friendships" de Indonesische schappij „Garuda" was. rerd destijds gelanceerd, te zes orders juist het I van vijfhonderd werd „Sterling Airways" heeft een herr de order voor een (verlengde) „friend ship" geplaatst, die in maart 1970 zal worden afgeleverd. Het was deze onder neming, die in mei van het vorige jaar •lengde f27 van Fokker ontving. Da; giers. In totaal heeft Fokkei bestellingen van zes maal voor deze f27 500 toestellen 56 i

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15