f m krommenie blijft vechten egen sluiting van Verblifa V Opnieuw protest- tocht fyffp VROUW E STRUCT NU »5 HET onze TIJ Bernadette doet intrede in Lagerhuis De Gaulle staat er niet best voor H.h.s. en m.m.s. aan examenfinish Beter pensioen nodig bij kinderbescherming Rijbewijs na 33 keren Zondag referendum RIL K 'OENSDAG 23 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 TEEG ïn, de n rij- fen! rant ïwie ffie uw se- ée de V kers(st( e feeste dag nsei ag: BOMMEN IE Uit alle delen van het land romen adhesiebetuigingen bij het gemeente- istuur van Krommenie binnen om het te steu- de strijd de sluiting van de vestiging van Van een onzer verslaggevers Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. te Krom- toeschouwers, onder wie de PvdA-Tweede- menic af te wenden. Dit deelde gisteravond een Kamerleden drs. Nederhorst, Dankert en Wiel- sterk bewogen burgemeester F. Tjaberings van draaijer, die het gemeentelijk steekspel vanaf de Krommenie mee aan de raad en de tientallen publieke tribune aanschouwden. )e gezamenlijke werkgeversorganisa tie metaalindustrie achten het on- ,t dat de fabriek te Krommenie, die imamelijk kroonkurken. sigarendozen, de markt bezit Verblifa), en iroefdeksels produceert, wordt gesloten. economische voordelen van een der- ijke sluiting komt te goede aan de ka- aalverschaffers" menen de vakbonden, danks de toegezegde medewerking om iaal fonds in het leven te roepen menen akbonden dat de belangen van de ar- ders met de voeten zijn getreden. 'ooral Verblifa-Krommenie is al regio- il werkgeverscentrum van belang in ord-Holland. Het ontwikkelingsschap anstreek, een instituut ingesteld door :ien Zaangemeenten, gebruikte zelfs woord onsociale onzorgvuldigheid". Crommenie beklom gisteravond voor de eede maal de barricade. 1500 personen, r wie vele jongeren van de techni- school. trokken gewapend met span- handen af van Verblifa" - „mis- en broodroof" - ..ik wil mijn blikkie ug") door het 12.000 inwoners tellende ■p. Voor het gemeentehuis ontving bur- iter Tjaberir.gs een protestbrief, op- teld door de echtgenoten van de werk- Verblifa. De huisvrouwen stel- neer: ..Als huisvrouw reken je ip dat je man bleef werken en het n wekelijks kon afdragen. Vooral bij blikfabrieken waar het zo goed ging kui.nen de sluiting niet al- n tegenhouden. Wij vrouwen moeten steunen". De in de haast bijeenge- pen gemeenteraad wond er geen doek- Verscheidene raadsleden hielden vogen en met ferme woorden door betogen. 'els (CPN): ..Voor het eerst in Neder- bevolking maassaal opgestaan te protesteren tegen een sluiting van bedrijf, dat het afgelopen jaar 154 joen gulden winst heeft gemaakt, ommen ie trekt ten strijde en we zullen protesten niet eerder staken dan nneer de economische gangsters, want noem ik de heren directeuren, zijn ver ben. De arbeidersklasse zal zege- lafjes (P.v.d.A.): ..Het kapitaal regeert steeds en de arbeiders worden op at gesmeten. Waar blijft het mense aspect in deze zaak" let werd duidelijk, de raad van Krom- stelde zich geheel achter de pro- tbrief van B. en V.'., die aan de com- i de directie van het bedrijf Deventer is verzonden Burgemeester iberings citeerde hieruit: Aard en staat het machinepark voor de produkten Krommenie zijn uitstekend. Er waren te weinig machines om aan de vraag kroonkurken te kunnen voldoen, zo- een nieuwe machine reeds is bijbe- ld. De druk- en laklijnen behoren tot modernste in de wereld Aan de vraag sigarendozen kan niet worden vol- Er waren concrete plannen nog dit twee nieuwe lijnen bij te plaatsen, heer E. C. Beek, secretaris van de on- nemingsraad, die gisteren vier uur met directeuren van Verblifa in debat ging de motieven van de sluiting zegt: ik niet wijzer geworden. We hebben inzage gehad in de gegevens die de •ectie tot de sluiting heeft bewogen". Ar VAN UT ►ÉDKUf 'v.WAT bo£r (Van correspondent LONDEN Bernadette Devlin, het uit Noord-lerland af komstige jongste Lagerhuislid, heeft gisteren in het parlemenl haar debuut gemaakt in een debat over de moeilijke toestand in Noord-lerland. Gisteren kwam zij met twee uur vertraging in Londen aan. De twee upr vertraging was veroorzaakt omdat de politie in Belfast een anoniem telefoontje had ge kregen, dal er een bom was geplaatst in het vliegtuig waarin ze naar Londen zou vertrekken. De Noordierse studente, die vandaag 22 jaar is geworden, maakte met haar lange, bruine haar, haar trui en pantalon eerder de indruk een schoolmeisje te zijn dan een afgevaar digde in het Lagerhuis. In feite is ze dit misschien ook. Ze heeft de verkiezing gewonnen, niet door ingewikkelde poli tieke theorieën ten beste te geven, maar eenvoudig een be roep te doen op het volk. Want het gewone volk, en in het bijzonder de onderdrukte katholieke minderheid in Noord- lerland, is de groep waarvoor ze strijdt. Toen men verleden week deze derdejaars studente aan de universiteit van Belfast vroeg, hoe ze dacht de belangen van het volk te verdedigen in het Lagerhuis, zei ze: ..Telkens als Ierland wordt genoemd, zal ik opstaan en schreeuwen: joehoe, meneer de voorzitter". Haar eenvoud en oprechtheid bleek ook weer tijdens haar eerste rede, die ze gisteren in het Lagerhuis hield. De rede van het jongste lid van het huis klonk alarmerend verstandig en haar woorden waren weinig hoopvol. Toen ze haar intrede deed, werd ze met gejuich kunnen nemen, door de liberalen,,nationalisten en vele leden van de Labour- party begroet. De voorzitter van het Lagerhuis schudde haar de hand. De rede die ze hield, zou voor een ervaren parle- Bemadctte Devlin btj de ingang ran het Lagerh inentslid goed zijn uitnemend. Ze ging mant, bescheiden r vloedige aaniekenir En dat is iets waar geweest: voor een nieuweling was deze" recht op de man af, was geestig en char-' laar toch zelfverzekerd. Van haar over- gen maakte ze praktisch geen gebruik, vele parlementsleden een voorbeeld aan The Guardian Huismoeders met hun kinderen in actie tegen de dreigende sluiting van V erb lifa-Krommeni e. Het was duidelijk. Krommenie wil werken. Er heerste tijdens de raadsver gadering een gespannen sfeer. Waar schijnlijk zal de zaak-Verblifa nog een staartje krijgen in de Tweede Kamer.. Op de publieke tribune luisterden de PvdA- Tweede-Kamerleden naar de grieven van het Krommeniër voik Na afloop van de vergadering trokken ze zich terug in een lokaliteit waar de bevolking nog eens de krenkende situatie uit. de doeken kon gaan Hoen. In Deventer 's men onder de indruk van de vele reacties die de komende slui ting van de fabriek te Krommenie heeft gewekt. Men had wel op enige tegenkam- ping gerekend, maar dat de gemoederen zo hoog zouden oplaaien, had men niet verwacht. Men ziet dit onder meer als een gevolg van de belangrijke plaats die Verblifa van oudsher (het bedrijf dateert van 1888). in Krommenie heeft ingeno men. In Utrecht en Dordrecht, waar ook Verblifavestigingen dicht gaan, wordt er veel minder drukte om gemaakt. De directie van Thomassen en Drijver heeft gisteravond een communiqué uit gegeven. waarin er op wordt gewezen dat de 900 werknemers uit de fabrieken te Krommenie, Utrecht en Dordrecht allen recht hebben op overplaatsing en omscho ling Er is plaats in de fabrieken te Does burg en Leeuwarden De dertien gekozen leden van de onder nemingsraad van het Hoogeveense bedrijf van Thomassen en Drijver-Verblifa N.V. hebben de voorzitter en het personeel doen weten dat zij hun functie neerleggen in verband met- de sluiting van drie bedrij ven van het concern. In een brief delen zij mee dat zij, gezien dc^ontwikkelingen van de laatste tijd. de basis waarop ge werkt moet worden te smal vinden en geen garanties zien voor werkelijk over leg met de directie Yerpleegkosten lopen sterk op (Van onze parlementaire redactie) DEN ILAAG Bij de bespreking van het beleid inzake de kinderbescherming heeft het Tweede-Kamerlid Daams (P.v.d.A.) gistermiddag in de Tweede Ka- een motie ingediend ter verbetering de pensioenen voor medewerkers van gesubsidieerde instellingen op het terrein van de kinderbescherming. De motie werd gesteund door mej. Van Leeuwen (A.R.), mcj. Goudsmit (D '66) en de heren Boot (KVP), Wiebenga (PSP) en Aarden (PPR). In de motie wordt gezegd, dat het per centage van de salarissen, dat voor sub sidie in de pensioenkostan in aanmerking komt, in het algemeen te laag is. Bij mi nister Polak (Justitie) wordt er op aan gedrongen het percentage tijdens de hui dige kabinetsperiode te verhogen tot 16 en dit in ieder geval met ingang van vol gend jaar. In het Kamerdebat werd vooral aan dacht gevraagd aan de subsidiëring van de duizenden medewerkers, die in de kin derbescherming werkzaam zijn en aan de subsidiëring van de bouw. Met name van de kant van mr. Daams. mej. Van Leeuwen, mr. Boot en mr. Scholten d verbetering van subsidieregelingen bepleit. De vraag moet worden bekeken, alduS ,r. Boot, of de kinderbescherming niet moet worden ondergebracht bij het mi nisterie, dat zich in het algemeen met het maatschappelijk werk bezig houdt. Mr. Koning (VVD) vond, dat geprobeerd zou moeten worden tot fusies van de vele organisaties te komen. Hij wilde graag weten of de verplêegkosten voor de kinderen niet al te sterk in de laatste tijd zijn opgelopen. Mr. Daams (P.v.d.A.) heeft een motie ingediend om vluchtelingen bij het aan vragen van rijksstudietoelagen op dezelf de wijze te behandelen a.s Nederlanders. De motie kreeg steun van de PSP, D '66 en de P.P.R. BRISTOL i AP 1 De 62 jaar oude se cretaresse. Maud PuHin. was zo'büj. dat zij slaagde voor haar rijexamen, dat zij ..de examintor zowat kuste". Het was haar 38ste poging het rijbewijs te krijgen. Mej. Pullin heeft in totaal 3.500 gulden aan rij lessen uitgegeven. ..Nu ga ik sparen om een auto te kopen zei ze. Officeel papier mogelijk oorzaak van brugramp in België (Van onze correspondent) BRUSSEL Een stukje officieel pa pier, waarvan niemand blijkbaar de juiste inhoud nog schijnt te kennen, zou wel eens oorzaak kunnen zijn van de moeilijkheden die leidden tot de instor ting van een Belgische autowegbrug. waarbij twee personen om het leven kwamen, tien ernstig gewond raakten en een aantal wagens werd vernield. Dat was de conclusie die men kon trekken uit het getuigenverhoor, gisteren voor de Antwerpse strafrechtelijke recht bank, die moet oordelen wie precies ver antwoordelijk moet worden gesteld voor de ramp. De autowegbrug van Pulle, tien kilometer van Antwerpen, stortte in de nacht van 12 op 13 november 1966 in, omdat het bouwwerk op te korte pijlers in de drassige oever van het Netekanaal was gebouwd. Een document, gekend als rondschrij ven 581-1 regelde de overdracht van de ver&ntwoefdrlijkheid.-maar niemand de ambtenaren schijnt te weten wat precies iq dat document stond. Sommi gen oaëHlffl :elfs dfitl dé ovenirachf automatisch gebeurde. Ambtenaren van de dienst waterwegen ontkenden te weten dat het onderhoud van de onderbouw de pijlers, die het dus begaven aan hen was overgedra gen. Zij zeiden daarenboven dat zij hele maal geen plan hadden van de brug zo als zij was gebouwd: op hun plan had de brug lange pijlers gekregen, die min der onderhoud vergden, terwijl er in feite korte pijlers waren gebouwd. De debatten worden voortgezet. LOS ANGELES (AP) De jury in de zaak tegen Sirhan Bishara Sirhan. die schuldig is bevonden aan de moord I op senator Robert F. Kennedy, heeft ook gisteren geen besluit bereikt over de strafmaat voor de moord. Voor de tweede opeenvolgende dag is de jury naar zijn hotel gezonden zon der een besluit te hebben bekendge maakt. De zeven mannen en vijf vrou wen zijn het duidelijk oneens over de straf, die zij aan Sirhan zullen opleg gen. Ze hebben de keuze tussen de dood straf of levenslange gevangenisstraf. Vrijdagavond laatste beroep Van onze correspondent Lucas Kleiju) PARIJS. Voor generaal De Gaulle met zjjn referendum gaat het er werke lijk zondag om spannen. Verleden weck zaterdag lagen dc verhoudingen nog 52 pet voor Dc Gaulle en 48 pet voor de gezamenlijke oppositie. Maar sedert dien heeft de regering, niet zo heel zeker meer van haar zaak, de stemming laten peilen door de prefecten, dc hoofden van de departementen (provincies). Die pei ling is voor de regering niet gunstig. De prefecten voorspellen voor zondag en- avond Tt-rr-i*rtrt»-ro«erderheicWvopi t*t „neen". In dat geval zou De Guulle. Republiek aftreden. De voorzitter van de senaat, de katholiek Poher wordt dan tijdelijk president van de Republiek en moet binnen uiterlijk 35 dagen nieuwe presidentsverkiezi ngen uitschrij ven Bij normale peilingen van de openbare mening zoals die van vorige week (52 tegen 48) weet men nooit of propaganda een rol speelt. Bij de prefecten ligt dat anders, want zij zijn als hoogste ver tegenwoordigers van de regering perma nent in contact met alle lagen van de bevolking. Een prefect zal wel wijzer wezen om de Parijse regering een hoog percentage gaullistische stemmen te voorspellen als na de uitslag het tegen deel zou blijken. Dat geldt ook voor het omgekeerde. De prefecten voorspelden een nederlaag van De Gaulle met wisse lende percentages in de grote steden als Parijs, Rijssel en Toulouse, een zwakke meerderheid in Bretagne en een meer derheid van ongeveer 65 pet in de over wegend katholieke en gaullistische Elzas. Bij het vorige referendum in 1962 had de Elzas met 70 pet meerderheid voor De Gaulle gestemd, dus ook daar Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Omdat gymnasium en h.b.s.-B het schriftelijk eindexamen reeds achter dc rug hebben, traden op vele scholen slechts de m.m.s.'ers en h.b.s.-A-kandidaten vanmorgen voor een nieuwe examendag aan. Voor beide groepen wordt o\erigens van daag ook dc finish bereikt. Slechts de m.a.v.o.- en handelsdagscholen gaan dan nog even met dc examenzittingen Nu voor de h.b.s.-B-kandidaten En gels als vak voor het mondeling exa men ingeloot is, is ook voor h.b.s.-A de spanning er een beetje af. Volgens de regels van het spel is voor hen vrijwel gegarandeerd een mondeling examen in beide andere moderne ta len: Frans en Duits. Nu gaat het voor hen alleen nog maar erom of zij op hun mondeling examen geschiedenis dan wel aardrijkskunde krijgen: in de late namiddag wordt ook dit be- H.b.s.-A had vanmorgen „Duits, ver slag". Vóórdat, de h.b.s.-A helemaal door de mammoet van onze scholen verdwenen zal zijn. heeft men voor het Duitse verslag dit jaar een zeer interessante opdracht weten te vin den. Men is bijna geneigd te verzuch ten: „Waarom niet eerder zo n tekst?" De kandidaten kregen wel drie brie ven te schrijven wat op zich be werkelijk is door de vele vaste for muleringen maar het werk werd daardoor niet moeilijker. De gegevens waren kort, nuchter, bij de werkelijk heid en niet te talrijk. Een oude Tsjechische zakenrelatie van een heer uit Zwolle stelt laatstge noemde op de hoogte van een bezoek, dat zijn zoon i.v.m. judowedstrijden aan Nederland zal brengen, samen met diens jonge vrouw. Men kan bij die gelegenheid ook over zaken als import naar Tsjecho-Slowakije spre ken. Het Duits kan ais voertaal die nen, mede door-het feit. dat de jonge Tsjech vloeiend Duits spreekt. De heer uit Zwolle laat zijn zoon antwoorden, waarop ju de derde brief het antwoord uit Tsjecho-Slowakije volgt. Een troost voor de Nederlandse kandidaten moge zijn, dat Tsjechen hun schriftelijk Duits niet allen perfect beheersen. M.M.S. Vele meisjes van de m.m.s. zullen zich vanmorgen spoedig op hun gemak hebben gevoeld, toen ze de tekst Frans, handelend over de voordelen van de kleuterschool voor zich, had den. Immers het onderwerp lag bin nen hun belangstellingssfeer en was geschreven in een nogal eenvoudig Frans, dat de vertaling wat betreft het in goed Nederlands omzetten vrij eenvoudig hield. Na te hebben gesteld, dat het kind in de wereld der volwassenen een on aangepaste (inadapté) is en het in de moderne woning moet leven zonder een heerlijke zolder en andere moge lijkheden om te spelen, somde het ar tikel een aantal voordelen van de kleuterschool op, waarvan de voor naamste is, dat het kind leert erva ren. dat het een gemeenschapswezen Mochten et', ondanks de zeer redelijke tekst, voor de minder sterke kandida ten toch nog hoofdbrekens zijn ge weest, dan vonden zij die waarschijn lijk vooral in regel 7 „nos maisons nodernes, dépourvues du merveillaux grenier plein de ressuoices oü les en- fants étaint assurés de negèner per sonnel Als geheel evenwel een goed stuk vertaalwerk. MAVO De m.a.v.o.-kandidaten kregen-bij Ne derlands vanmorgen de keuze tussen het uitwerken van een opdracht of het maken van een opstel. De opdracht luidde: schrijf met gebruikmaking van de verstrekte gegevens een afgerond betoog over „structureel geweld". De gegevens konden worden ontleend aan enige fragmenten uit prof. dr. R. C. Kwant: Mens en Kritiek, waarin on der structureel geweld wordt ver staan het geweld dat verborgen gaat in de vanzelfsprekendheden van hel sociaal-eConomisch leven in de ge vestigde orde in de bestaande politie ke orde. Noch de geweldplegers noch' hun slachtoffers beseffen soms dat het ook anders zou kunnen. Ook in vele landen wordt het structurele geweld aangetroffen. De schrijver is van me ning, dat het marxisme het meest ge schikte stelsel is, om het structurele geweld aan te tasten. De tweede tekst ter adstructie van het bestaan van strucureel geweld was onleend aan Martin Luther King, die tot de con clusie komt dat het grote struikelblok voor de negers op hun weg naar vrij heid de gematigde blanke is die meer verknocht is aan orde dan aan recht vaardigheid. Een soortgelijke situatie wordt geschetst in de derde tekst, die handelt over Zuid-Afrika en ontleend is aan een artikel van dr. K. L. Ros kam. Apartheid, leiten en commenta ren. Terwijl het vierde fragment uit Bas Wielenga Theologie van de revo lutie? handelt over structureel geweld in Latijns-Amerika De opsteltitels boden voor iedere kan didaat voldoende mogelijkheden om jen verantwoorde keuze te maken. De ïegende titel bespreek het streven .an studerenden aan scholen voor voortgezet onderwijs om te komen tot jen landelijke organisatie zou vorig jaar nog door velen als een irreëele titel zijn ervaren. Zo weerspiegelt zich Je maatschappelijke ontwikkeling ook in de eindexamens. Mulo De kandidaten voor het mulo-A- examen hebben gistermiddag 'hun schriftelijk examen voortgezet met Duits en meetkunde. Duits bracht een niet al te gemakkelijke, maar toch wel verstaanbare tekst aan de hand waarvan twintig vragen moesten worden beantwoord. Die vragen waren beslist niet eenvoudig, soms wat aan de moeilijke kant en ver eisten een betrekkelijk grote be de Duitse taal. De drie mcetkundeopgaven waren van góed gehalle; niet te moeilijk en drevenheid in het actieve gebruik van niet te makelijk en waarbij vele fa cetten van de meetkundekennis tot hun recht kwamen. In de eerste en de derde opgave werd de kandidaten enkele berekeningen gevraagd van lijnstukken, evenals enkele bewijzen, respectievelijk in een trapezium en in een cirkel. De tweede opgave was een vrij eenvoudige constructie van een De m.m.s.-kandidaten kregen gister middag voor het onderdeel tekstbehan deling Nederlands een artikel voorge legd. dat in ongeveer 700 woorden het ■devraagstuk bij de kop pakte. En i de ceonomie is de meeste kandi- •aard onbekend; de om- van de doelstellingen van en socialisme, waar een igen over handelen, zal r die kandidaten niet een dat titels. i de weinig inspirer ij maandag een opstel hadden moeten .-.cluijven. Niet dat deze tekst wel in spirerend genoemd kan worden voor de meeste meisjes: deze poging tot een sociaal historische verhandeling, zal de meesten niet bar hebben geboeid De tekst, genomen uit ..maatschappe lijk werk in deze tijd" van M. Traas; hij beschrijft hoe in de 19de éeuw het armoedevraagstuk een werkelijk pro bleem werd. dat om diepgaandere op lossingen vroeg dan alleen die van de liefdadigheid. Over deze tekst werden 10 vragen gesteld, die ertoe dwongen de inhoud van de diverse alinea's in de juiste volgorde in eigen woorden weer te geven. Daarvoor stond een tijd van 2'{; uur. De onhelderheid en ondoor zichtigheid van het te behandelen proza, de scans verwarde vortn van ar gumenteren en aanvechtbare rang- schikking van gegevens, zullen menig kandidaat ongetwijfeld in moeilijkhe den hebben gebracht. De geschiedenis voudig KRANS Met eep variant op de titel van de Franse tekst voor de eindexamenkan didaten h bs a en b „La paix a-t-elie encore des chances?" zou men de vraag niet voldoende kandidaten nog kans op kunnen stellen „hebben de doorgaans een voldoende beoordeling?" Want be halve het feit dut de tekst te lang was. bevatte zij nogal wat uitdrukkingen, die de kandidaten als onbekend kun nen zijn voorgekomen en waarbij zelfs de con-tekst soms geen antwoord bood Het fargment was een bewerking van een artikel dat drie jaar geleden ver scheen in het dagblad ..Le Figaro": Het behandelt de vraag of het moge lijk zal lijken, ondanks de verschillen de haarden van onrust en strijd, de wereld in de wereldvrede te bewaren. De schrijver Wijkt optimistisch, omdat hij op korte termijn vertrouwt op een evenwicht der gewapende krachten en op langere termijn op het tot stand komen van een geleidelijke ontwape ning. Vele opleiders zullen kunnen in- met het feit. dat teksten worden gekozen gericht op een aotuec-i onderwerp, anderzijds is het gevaar aanwezig; dat men. zeker met kranten artikelen net iets te hoog grijpt, waar door onrust en teleurstelling tijdens en na het examen in de hand worden gewerkt. Tenslotte om de moed er in te hou- ren de laatste Zin volledig: „On peut en deduire que le bien, dans le coeur des hommes, n'eet past moin forte que le mal et qu'en concequence la paix sera sauvegardee" Bij het openen van de enveloppe voor h.bs.-b bleek dat deze kandidaten dit laar wel geëxamineerd zullen worden in scheikunde maar niet in natuurkun de. wat de talen betreft Frans en Duits oten uit. zodat voor de h.b.s.-bvrs Engels overblijft. Bij het examenwerk geschiedenis bij hel havo-onderwijs was de tekst ge nomen uit dr. F. Boerwinkel „inclu sief denken". Uitgave werkgroep- 2000. Deze tekst gaat over dc tegen stelling tussen het oude denken oq het nieuwe denken. Het oude denken wordt gekarakteriseerd als antagonis tisch denken, waarbij de mens erop uit is geweest zich met andere men sen te verbinden tegen andere men sengroepen: familie, stam. staat, sta tenblokken, ook tegen de natuur. 7.o zijn de meeste nationale staten ontstaan: Nederland tegen Spanje, België tegen Nederland. Frankrijk tegen Engeland enz. Nadat de bedrei ging wegviel laaide in de groep de onderlinge onenigheid echter weer op. De vraag is kunnen wij op deze wijze verder gaan en bijvoorbeeld aen Europese eenheid bewerken in onderling» aaneensluiting tegen een andere groep, bijvoorbeeld Rusland of China. Omdat een dergelijk anta gonistische deken zou leiden tot een alles vernietigende oorlog zou de nieuwe situatie dc noodzaak, met zich meebrengen van een totaal om- denken. Dit nieuwe denken wordt geken schetst als inclusief denken, dat er van uitgaat dat mijn heil alleen ver kregen kan worden als ik tegelijk het heil van anderen bevorder. De tien vragen die ten doel hadden het tekstbegrin te toetsen waren voor volwaardige Havoisten wel te beant woorden i achleriytgang. Voor het gehele land i voorspellen de prefecten een geringe meerderheid voor het „neen" en percen- 1 tages even boven de 50. Geen chaos? De Gaulle zal derhalve vrijdagavond als hij voor radio en televisie spreekt I een uiterste poging moeten doen om hel aantal weifelaars, dat ongeveer 30 pet of een derde van het kiezerskorps bedraagt', naar zijn kant over te halen. Hij zal ongetwijfeld herhalen: „Ik of de chaos' Maar dat dreigement heeft veel van zijn waarde verloren. In de eerste plaats weten de kiezers dat zodra De Gaulle weggaat, Pompidou zich als kandidaat voor het Elysée zal aanmelden, wat hij trouwens zelf al heeft gezegd. En ook I dut Pompidou een behoorlijke kans i iflWkt *WBttet ^PNRPini^Wi. In tR^lvHSrt^ plaats zijn de kiezers ervan overtuigd De Gaulle een minuut later de vooi^ zitter van de senaat op het Elysée zit als lijdelijk staatshoofd en onmiddellijk presidentsverkiezingen zal uitschrijven. I waarbij de kans niet is uitgesloten dat ook hij zich kandidaat stelt met alle eentrumgroepen achter zich. Een chaos De Gaulle dreigt, behoeft het het geheel niet te worden. Tenzij I het leger een poging zou doen om naar de macht te grijpen. In dat geval zal Fra; krijk gedegradeerd worden tot het kaliber van staten als Spanje en Grie- kenland, wat zeker niet >n de lijn ligt van De Gaulle. De generaal moge een .utoritair en zelfgenoegzaam personage zijn een ordinaire dictator is hij zeker Het is zeer wel mogelijk, dat De I Gaulle er vrijdagavond op een of andere manier in slaagt kiezers naar zijn kant over te halen. Lukt hem dat en zou hij erin slagen 51 pet „neen"-stemmen om te toveren in 51 pet „ja"-stemmen, dan heeft hij het gehaald, zij het met de hakken over de sloot. Maar dan blijft het feit bestaan dat hij met die schamele 51 pet in binnen- en buitenland een allerbelabbertst figuur slaat. In Frank rijk zeil zal hij met zijn dwaze referen- dum het land hebben verdeeld in twee i elkaar vijandig gezinde blokken met een economische conjunctuur die lang geen rozengeur en maneschijn is want gisteren daalde de franc op de Parijse beurs en liep het goud omhoog. Geregeld verliest de Bank van Frankrijk voorraden aan goud en buitenlandse deviezen niet alleen door speculatie tegen de franc maar ook door het tekort op de betalingsbalans, dat wil zeggen door meer import dan export. Zou De Gaulle ondanks die schamele 51 pet toch aanblijven, dan slaat hij volgend jaar als hij aan presi dent Nixon een tegenbezoek moet bren gen, een pover figuur. In de onderhan delingen tussen de Grote Vier over het Midden-Oosten zal de stem van Frank rijk dan weinig gewicht meer in de schaal werpen. Men kan zich dus ook voorstellen dat De Gaule vrijdagavond zegt: krijg ik maar een zeer zwakke meerderheid, dan poets ik de plaat. Laatste loodjes ln de paar nog komende dagen zullen i de gaullisten er dus alles op zetten om I het zondag zo goed mogelijk te winnen, i want voor hen is het spookbeeld: nieuwe presidentsverkiezingen onder leiding v an een man als Poher, die binnen een paai weken als een ster naar boven is geschoten en van wie moeilijk kan worden gezegd dat hij de bondgenoot is van het Franse communisme. Een neder laag voor De Gaulle is tevens een neder- laag voor Pompidou. Men ziet hoe moeilijk het is nu al een peil te trekken op de uitslag van zondag. Radio Luxemburg heeft laten aankon- digen, dat het een minuut na het sluiten van de stembussen met bijna zekerheid kan zeggen of De Gaulle heeft gewonnen of verloren. Aangezien de stembussen in Parijs om acht uur zondagavond sluiten, zouden wij het één minuut over achten kunnen weten. In elk geval weten wij het met volstrekte zekerheid lang voor middernacht. Kwartaalcijfers Kon. Olie. Op donderdag 8 mei te 10.00 uur zullen de financiële resultaten van de maatschap pijen der Koninklijke/Shell groep over het eerste kwartaal van 1969 worden bekendgemaakt

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9