Papa Hagara ziet een derde wedstrijd BARRY HULSHOFF: „EU SEIZOEN HEEFT MICHELS SPECIAAL THEMA VOOR ONS" ROOTSTE ZORG VOOR MICHELS: JOHAN CRUYFF TOT: „LANG ZAL HIJ LEVEN' GING ALLES HEEL GOED „ik voelde ineens dat ik niet meer kapot kon" Na afzondering en inzet dit jaar: niet praten Spartak staat er gekleurd op Eerst dingen van de dag, dan Spartak rOENSDAG 23 APRIL 1969 SEE agd DE LETDSE COURANT net win! ~W U Verbt lat 180, 1-2 meisjes of mo itaurant. IESTANY Slowaken zijn vriendelijke mensen. Gastvrijheid is in grootste deugd. Ondanks de armoede, die in Trnava en om- iving uit alles blijkt, stellen de bewoners alles in het werk het un gasten zo aangenaam mogelijk te maken. Vladimir Hagara is en Slowaak. Hij is 51 jaar en beheerde vele jaren een hotel in !t op 30 kilometer van Trnava gelegen Nitra. Hoe Vladimir genwoordig aan de kost komt is niet helemaal duidelijk, maar verveelt zich niet. Spartak-Trnava schijnt het grootste deel van jn tijd in beslag te nemen. Vladimir Hagara is sinds enkele jaren ;n fervent supporter van de tot voor kort onbekende club, die de nos «o letbalwereld verbaasde door zich te plaatsen voor de halve fina- s van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe- in. Vladimirs' enthousiasme is niet verwonderlijk: zijn zoon, adimir jr., is een van de beste voetballers van Spartak in het ijechische elftal. uishoudcl Papa Hagara onder die Matze, gstgeest. b boven bij alle supporters van Spartak kend heeft geen bestuursfunctie, iar toch wordt hij door de leiding van club vaak te hulp geroepen. Hij J-eekt beter Duits dan de meeste Slo- beschi gen en jSj 00k aj d00r 2ijn ervaring als huishout telier, de aangewezen man voor het tvangen en begeleiden van buitenland- Papa Hagara woont in het Kurort estany (34 km van Trnava en alleen bereikbaar over nauwelijks rijdbare wegen) en omdat Ajax zich ook Rapid Wenen zich terug het duel tegen Manchester ïited, voorbereidt op de tweede tmoeting met Spartak, bevindt hij zich gehele dag in het Amsterdamse selschap, dat hij met raad en daad nodigen 2698 te ïlijk n£ e winnet ak voc vorden. Leiden. rkkoorst in de i 2665. ouaeiijKe kantieafs sning ge De Goi mmerstr. el. 01719- ritueel Yasovic: „Wij Europa Cup Feijenoord andskampioen' met zwavelbaden 'lame makende hotel Thermias lace" vertelt Vladimir sr. nog in de Spartak te geloven. „Die ckin witihterstand van 30 is geen probleem. gemod t wordt 41 voor Spartak of 30. ploeg speelde in Amsterdam zeker ftig procent minder dan zij kan. Als tachtig procent wordt speeld, dan ziet het er. voor Ajax plecht Honderd procent is niet nodig. Ik erwoudse [00j een derde wedstrijd. Die wil iQrtak speleh in Nurnbérg. Ajax 'geeft voorkeur aan Stuttgart of Frankfurt, ar ik verwacht dat het Nurnberg >rdf'. Het lijkt erop dat Papa Hagara zichzelf in praat. Dat hij met zijn lotspraak de Nederlanders tegen beter probeert te ontmoedigen. Maar pa Hagara zegt, dat hij zijn betoog eft gebaseerd op de feiten. En die ten zijn, dat Spartak op eigen veld malen sterker is dan in wedstrijden. «errompelen 1- Dat laatste is ook de overtuiging van Michels. De kundige Ajaxtrainer helemaal nog niet zo zeker van zijn •ijdagoch ak, als door de voorsprong van 'oor de hand zou liggen. „Ik Wassei ken op een emotionele en sensa- inele wedstrijd", vertelde Michels. Iet kan nog uitermate zwaar worden, •artak zal proberen ons te over- knecl mpelen. Het is een goede ploeg et knappe spelers, van wie ik de backs hias en Hagara het beste vind". Michels gokt in Trnava op de kracht n Ajax' defensie. De routine moet ldoende zijn om de voorsprong niet srkoopsK niet geheel af te staan. ,,Toch in het nog erg moeilijk worden", merkt op. „Die lui zullen ook tnwege htm maatschappelijke underdog- isitie alles op alles zetten om verder komen. Een geruststelling voor hem de conditie van Vasovic. De in vele ternationale wedstrijden geharde nder. No4e8°-Slaaf is weer geheel fit. Michels rak nog wel van „enige onzekerheid", Vasovic is er zelf van overtuigd t hij speelt. „Ik heb zaterdag in het •elftal geen last meer ondervonden de blessure. Hij is helemaal ge- Ik wil dolgraag meedoen. Om Waarmee Vasovic te kennen geeft, dat hü niet meer twijfelt aan de reis de Spanse hoofdstad van het Ajax- elftal. Ook voor die finale is de Joego slaaf niet bang: „Wy hebben de Europa Cup en Feijenoord of Twenthe kampioen. Dat betekent volgend seizoen twee Ne derlandse clubs in de Europa Cup. Een geweldige reclame voor het Nederlandse voetbal, dat beter is dan de Nederlanders zelf vermoeden. Het Nederlandse club voetbal staat in Europa aan de top. De verdienste van de Nederlanders is dat zij proberen te voetballen. Van de Duitsers kan dat bijvoorbeeld niet worden gezegd. Daar wordt alleen maar op resultaat ge speeld. Daaraan gaat het Duitse voetbal Vasovics optimisme wordt niet ge deeld door Gert Bals, de aanvoerder doelman, die dit Europa-Cupseizoen be schouwt als het onbetwiste hoogtepunt zijn lange voetballoopbaan, maar De brede lach op het gezicht van Johan Cruyff zou kunnen betekenen, dat hij geen last meer heeft van de veelbesproken blessure. aan de finale nog niet durft te denken. „De wedstrijd van morgen komt voor mij op de eerste plaats. Daar leef ik helemaal naar toe. En als we die gewonnen hebben, dan zien we wel weer verder. Het is voor Spartak de laatste strohalm om internationaal iets te doen. Daarom krijgen we het erg moeilijk". Gevaarlijke knaap Papa Hagara begreep wat Bals be doelde. Hij knikte instemmend. „Svec, die in Amsterdam door een blessure niet speelde, is er weer bij. Dat maakt veel uit. Hij is een uitstekende ,,Ja, die Svec is een gevaarlijke knaap", vulde Michels aan. „Ik heb hem Athene gezien. Een zwerver, die ook goed doelpunten kan maken. De grootste zorg voor Michels is de blessure Johan Cruyff. Michels laat het niet direct merken, maar door enkele spelers werd er toch over gepraat. Er waren er zelfs, die het meespelen van Ajax' beste aan valler betwijfelden. Of die twijfel ge rechtvaardigd is, zal pas morgenmiddag blijken. Dan wordt de beslissing ge nomen en dan maakt Michels ook de opstelling bekend. alkBouj tekenaar, die voor de Pravda „de laatste man" in beeld brengt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Hjj Is 22 jaar oud, 1.88 m lang, heeft dit voetbalseizoen een vaste plaats in het eerste elftal veroverd na eerder tussen bet eerste en tweede en daarvoor tussen het jeugdelftal en het tweede te hebben „gezweefd". Barry Hulshoff weet zich niet meer exact te herinneren wanneer hjj als ras-Amster dammer uit de dapperbuurt de overstap maakte van Zeeburgia naar het roem ruchte Ajax. En al is de stoere verde diger wellicht niet zo sterk in het ont houden van concrete cijfers, een school opleiding inclusief vier hbs-jaren maken dat hü de belangrijke details wel dege lijk weet te onderscheiden. Vandaar ook dat hü geen bevestigend antwoord wenst te geven op de vraag of hü bü Ajax blijft, nu zün tweejarig contract aan het eind van het seizoen afloopt. „Dat hangt van verschillende factoren af", zegt hü en het is duidelük dat hü daarbü vooral aan de financiën denkt. Er staat een Spartakvaantje op de schoorsteenmantel. Door verbouwings werkzaamheden zijn schilderijtjes en wandversieringen tijdelijk opgeborgen en heeft het vaantje van de tegen stander van morgen de plaats in genomen van de wedstrijdbal, die her innerde aan de triomf op Benfica. Stille getuigen van twee historische wedstrijden uit de carrière van Barry Hulshoff. De lange bakkebaarden lachen mee als hü eraan wordt her innerd, dat hü als een van de beste spelers wordt geschetst uit het laatste Europa-Cupduel met Spartak Trnava. „Misschien is het wel zo. Op een ge geven moment voelde ik inderdaad dat ik niet meer kapot kon, dat ik me niet meer zou laten passeren. Dan vctetbal Te zo geftflkkelijk. Wn kan je" niets meer gebeuren, lükt het". Zo goed is de sfeer „Het was misschien een moeilüke op dracht die we kregen tegen Spartak. Consequent 4-2-4 betekende afwis selend positie- en mandekking. Uren hebben Tonny Pronk en ik erover ge praat, over het hoe en het wat. Je moet het in het veld met z'n allen oplossen. Daarom is het zo tijn dat we er onderling gemakkelük over kunnen praten. Zo goed is de sfeer momenteel in het elftal". Verklaart dat wellicht ook de opvallend grote inzet van het hele elftal, het minder praten en meer werken? „Hé, ik heb me eigenüjk nooit gereali seerd dat dat ook vanaf de tribune valt te constateren. Het is, geloof ik, weer de grote kracht van Michels die hier achter steekt. Hü heeft elk seizoen een bepaald thema, waarop hü in de voorbereiding hamert. Het eerste jaar, dat we in de weekends in quarantaine gingen, heeft hij ons voortdurend pro beren te overtuigen van de noodzaak van die afzondering. Vooral de ouderen, Minder praten „Vorig seizoen sprak Michels op vallend veel over de inzet, de noodzaak om hard te werken in het veld. Dit jaar heeft hü ons duidelijk gemaakt dat het fel ageren tegen bepaalde be slissingen van de scheidsrechter en het onderling praten tijdens de wedstrijd niet bevorderhjk zijn voor de concen tratie op het spel. Het gevolg is inder daad dat er nu meer gevoetbald en minder gepraat wordt, al loopt dat natuurlijk nog wel eens mis. Vooral hebben we geleerd de fouten van de medespelers gemakkelijker te accep- Over de dagen in quarantaine: „Voor mij zün ze zeer zeker nuttig. Vooral toen ik nog geen vaste plaats in het eerste elftal had. Als er dan vrienden en kennissen waren, die tegen me zeiden dat ik slecht had gespeeld, dat plezier aan beleefd, omdat ik in die wedstrijd ook nog echt mocht voet ballen, meehelpen aan de opbouw". Liefst Manchester Barry Hulshoff denkt „meermalen per dag" aan de wedstrijd, die morgen in Trnava wordt gespeeld en waarin Ajax de finale zal moeten halen. De forse Ajaxverdediger („wel hard, niet un fair", zegt hij van zichzelf) voelt goed aan wat heel Nederland verwacht. „Toch krijgen we het nog moeilijk in Tsjecho-Slowakije". Maar meteen er achteraan: „Persoonlijk geef ik in de finale de voorkeur aan Manchester United. Dat speltype ligt volgens mü ons hele team beter". De man die zich in 1967 „uit balorig heid" op de transferhjst liet plaatsen, heeft er nu geen spijt van dat hij toen niet bü een andere vereniging terecht ik die en die fouten had gemaakt, dan geloofde ik dat bij voorbaat. En dat zat me niet lekker, het deprimeerde me. Misschien ook een kwestie van on volwassenheid. Maar de dagen dat je dan met de ploeg in afzondering zat, werd er niet meer tegen me aan gepraat. De fouten werden niet meer opgevist en als je dan voor de volgende wedstrijd ook nog een bepaalde op- (Van onze sportredactie) TRNAVA Een werkploeg van ruim 100 man heeft zich de afgelopen dagen de blaren op de handen gewerkt in het stadion van Spartak Trnava. De groep is er trouwens nog mee bezig. Het materiaal bestaat uit kwasten van formidabele afmetingen en reus achtige potten verf met de meest gekke kleuren. Ze zün er bezig in opdracht van het Spartakbestuur dat hoorde van een kleurentelevisie uitzending en zich schaamde voor het verveloze hout en staal. Zo armoedig wilde men de beeldbuis niet op. vandaai* de bliksemactie om het stadion op te schilderen. Daarbü is meteen naar het andere uiterste over geheld, want de pilaren in de tribunes bijvoorbeeld zün nu zo rose als rose maar kan zün. Het elftal van Spartak Trnava is zich terdege aan het voorbereiden op de tweede en beslissende wedstrüd tegen Ajax. De ploeg doet dat in een motel, aan de voet van de Kleine Karpaten, in het dorpje Smolenice. Daar heeft trainer Jan Hucko zün mannen ver zameld om de aanval op Ajax' stevige voorsprong van 30 te openen. Hucko. weinig spraakzaam maar zeer vriendelük, verkeert in een gemengde gemoedsstemming. Aan de ene kant is hü verheugd over het herstel van zün oudste speler, Svec (34 jaar), die in Amsterdam door een knieblessure ontbrak maar weer zeker opgesteld kan worden. De voldoening over het kunnen meedoen van Svec wordt voor Hucko overschaduwd door een blessure van spil Jarabek. Geen ern stige verwonding, maar lastig genoeg om op dit moment geen zekerheid te kunnen bieden voor morgen. Het bestuur van Spartak heeft alle middelen aangegrepen om, nu het einde van het Europa-Cupavontuur wel genaderd schijnt te zijn, financieel zoveel mogelijk aan de wedstrijd tegen Ajax over te houden. De accommodatie is met drieduizend plaatsen uitgebreid tot een totaal van 29.000. De extra-tribunes zijn op wonderlijke manier in elkaar ge timmerd en overlappen een langs het stadion lopende straat. Voorts is be sloten om de toegangsprijzen uoor morgen flink te verhogen. 2Zapril AJAX-SPARIAK' dracht kreeg van je trainer, hervond je op dat moment je zelfvertrouwen". Conditie „Momenteel voel ik me zo sterk, dat ik me van al die praatjes niets meer aantrek. Het lükt me ook een kwestie van conditie. In augustus, vlak voor dit seizoen ik had geen tijd meer om vakantie te nemen kwam ik uit dienst. En ofschoon ik een vrij ge makkelijke dienst draaide en bovendien nog bü het militaire elftal hoorde, was mijn conditie pertinent niet zo best als nu. Daardoor voetbal je ook anders. Neem die wedstrijd tegen Liverpool, toen ik in Engeland moest invallen voor Wim Suurbier. Het enige waar je aan dacht was „afbreken", zorgen dat je tegenstander geen schietkansen krijgt, geen doelpunten maakt. Je was allang bhj als dat lukte. Tegen Benfica lag dat wel anders. Toen moest ik Torres bewaken. Het tekent gewoon het vertrouwen dat je geniet, als je bü zo'n man wordt neergezet. Hoewel, tegen Spartak heb ik er veel meer is gekomen. Barry Hulshoff: „Er werd 175.000 gulden voor me gevraagd en dat is toch echt wel wat veel voor een verdediger, die nog maar weinig repu tatie geniet". Hü tekende voor twee jaar bü Ajax. „Geen full-profcontract. Ik was toen nog militair. Inmiddels is het wel zo. dat ik na mijn diensttüd alleen nog maar als full-prof heb geleefd. Volgend seizoen wil ik gaan studeren om alsnog het hbs-diploma te halen". „En in september hoop ik te trouwen. Ik heb in Zaandam een huis gekocht, dat tegen die tijd gereed komt. Gewoon bij wijze van geldbelegging. Want als je altijd zoveel geld in handen hebt, geef je het veel te gemakkelijk uit. En' dat vind ik zonde". (Van onze sportredactie TRNAVA De Tsjechische provincie plaats Trnava heeft, twee dagen voor de wedstrüd Spartak—Ajax, niets weg van een Europa Cupstad. Het leven in de grauwe straten wordt beheerst door de dingen van alledag en dus is het pas mor gen de beurt aan de voetbalwedstrüd. Eerder niet en dat om twee redenen. Ten eerste speelt Slovan Bratislava een dag vroeger tegen Dunfermline de tweede wedstrüd voor de halve finale in de Europa Cup voor bekerwinnaars en daar voor is ook in Trnava. dat slechts op 40 kilometer van Bratislava ligt, grote be langstelling. Ten tweede hebben de sup porters van Spartak de hoop op een finaleplaats voor hun favorieten opgege ven. Je hoort het aan de ondertonen van de prognoses, je ziet het aan de houding waarin gesproken wordt: wat ingeïnteres- In de plaatselijke horecabedrijven, net jes en eenvoudig, blijken de fans van Spartak nog niet over de klap van Am sterdam heen te zün. Achter hun halve- literfles bier met de onuitsprekelü ke naam Prazdroj, een zeer sterk soort dat enige training vereist, schudden ze zoveel dagen na dat drama nog het hoofd. ..Ze hebben nog noodt zo slecht gespeeld. Hoe het. mogelyk was. weten we nog steeds niet" Na een goed gewetensonder zoek komt er dan toch nog een vorm van excuus de indruk dat Trnava dc olub sterft verfoeid, moet wegnemen. „Vyf hadden er griep". Het klinkt niet sterk en desge vraagd wordt dat bevestigd. „Ze zijn ons gewoon zwaar tegengevallen". Prazdroj nauwelyks op enig succes, al hebben ze wel een houvast ontdekt. .De eerste wedstrijd in deze Europacup ver tellen ze ineens mondig, „verloor Spartak in Roemenië met 3—1 van Steaua Boeka rest. Maar hier wonnen we met 40". Daar klampen ze zich wanhopig aan vast. de Spartaksupporters die als uiterste mo gelijkheid nog de wedstrüd van morgen een derde, beslissende match voorspellen ..Als ze dat zouden presteren Ook dat klinkt zwak en samenvattend mag dan gesteld worden dat Trnava in Ajax een van de finalisten ziet. Men praat er zakelijk over. want die drie-nul van Amsterdam laat immers weinig plaats voor optimistische emoties. Geen credo De Tsjechische kranten denken er net zo over en hebben tot en met gisteren geen credo aan Spartak—Ajax gewüd. Ach ja, toch. Het blad „Sport" verscheen gisteren met een half kolommetje over de invasie van Nederlandse supporters. Over de technische kant van de voetbalzaak geen woord. De tekst spitste zich toe op de aanhang van Ajax. die vandaag en morgen verwacht wordt. Dat zal dan, zo viel gisteren te constateren, geen makke- lüke intocht worden, want de controle van de douane-autoriteiten grenst aan uiterste perfectie. Het elftal van Ajax heeft op het vliegveld van Bratislava pre cies even lang moeten wachten als de reds geduurd heeft: anderhalf uur. Een voor spoedige vlucht, die door de Aja&eden zoals altijd gebruikt werd om eikaars be hendigheid in kaartenspelen te testen, welke bezigheid even werd onderbroken om een „lang aül Wj leven" voor de jarige Henk Groot te zingen. Tot zover. in Bra tislava, ging het goed. Weinig mildheid De stemming by het uitstappen steeg toen inet grote voldoening geconstateerd werd, dat in Tsjecho-Slowakije de zon scheen, wat de temperatuur had doen op lopen tot tegen de 17 graden. Een be- driegelyk welkom overigens, want volgens de weerberichten zo meldde een vlieg- veldemployee - gaat het vandaag of morgen regenen. „Maar", voegde de man er vergoeilijkend aan toe. „als dat zo is. dan zal het geen vervelende plensbui zyn. Hier regent het altüd mild. Intussen bleek bü de passencontrole weinig mild heid te bestaan. Want de paperassen kre gen een indrukwekkend nauwkeurig on derzoek. ondanks het feit dat Jaap van Praag voor enige snelheid pleitte. Pre cies anderhalf uur stond het Amster damse gezelschap op het broeiend hete vliegveld Er werd wat gewandeld, er werd wat gehangen in de gereedstaande bussen, er werden wat handtekeningen wegge geven aan vliegveldpersoneel dat Johan Cruyff met verbluffend gemak uit de groep pikte, er werd wat. gekankerd op de autoriteiten. Verrassing Stuk voor stuk gingen de dokumenten langs de wegen die ervoor uitgestippeld zün en dat waren er heel wat, zodat de AJaxspelers zich ten lange lest» zorgen gingen maken over de supportere die in aantocht zün. Wanneer de vliegschema's een scherpe opzet hebben, kunnen er heel wat Nederlandse vloeken over de baan van Bratislava gaan rollen, want dan is het niet onmogelijk dat de voetbalwed strijd aardig in de knel raakt Ook auto mobilisten zullen erdoor verrast worden, want, zo leerde de Informatie, bü de OostenrijksTsjechische grens gaat er heel wat tüd heen voor de bomen open zwaaien. Handtekeningenjagers zijn overal aanwezig. Ook toen Ajax m Bratislava arriveerde en Henk Groot door een vinger werd aangeduid waar de verzamelaar „Alsjeblieft- dankuwel" de signatuur geplaatst) wilde zien.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11