Toeristen bijten nog niet erg in aas van slingers en bloemen Alkemade wil optreden tegen raceboten op Braasemermeer Laboratoriumwerk RVO l Jleen op defensie gericht Th. v. d. Klugt en A. v. d. Velden thans erelid Vrachtwagen in Aarlanderveense wetering Bollencorso gaat door AANDAG 21 APRIL DE LEIDSE COURANT „Bezwaren zijn volkomen voos" litslagi Prof. Sizoo wil over alle zaken il| u openbaar praten „Wij werken in de Rijks Verdediging a TtiQrganisatie uitsluitend verdedigend. De fpeivaren tegen ons werk zijn volkomen js en berusten op domheid en lafheid, ben bereid dit standpunt te hand- een tegenover iedereen. De overheid iu schromelijk tekort schieten als ze voorzorgen zou nemen tegen een ilitair treffen". Dit zei prof. dr. J. A. lf°g"; oftenvoorzitter van het Medisch Bio- gisch Laboratorium van RVO/TNO te :z- ijswijk gisteren op een door natuur- etenschappelijke studenten georgani- terd symposion over atomaire, biolo- ische en chemische oorlogsvoering te Over de vaak aangevallen geheimhou- Ing bij het onderzoek van de RVO zei rof. Cohen, dat dit soms noodzakelijk omdat anders door Amerikaanse la- v°or _d;j)oratoria geen nieuwe informatie wordt es- var' erstrekt, terwijl dit voor de voortgang het onderzoek broodnodig kan zijn. rof. Quispel, hoogleraar in de experi- ientele plantkunde te Leiden, was het iet die geheimhouding volstrekt on- ens. Als voorbeeld noemde hij de ont- li.oi ikkeling van de ontbladeringsmidde- n, die in Vietnam worden gebruikt. >ts wat als onschuldig onkruidverdel- begon eskaleerde tot misbruik voor militaire doeleinden, et gaandeweg steeds sterker wordende rotest van bewuste wetenschappelijke nderzoekers heeft bij de militaire lei- in de V.S. geen effekt gesorteerd, ntegendeel: er zijn recente berichten, at nu ook de giftige verdelger picloram 'ordt uitgestrooid. De schade, die ont laat door herhaalde verspreiding van e ontbladeringsstof abscissine, is na wintig jaar nog niet hersteld. De ge- olgen van oogstvernietiging met arse- licumhoudende stoffen, waartegen in Imerika fel is geprotesteerd door vele wetenschappers, zijn totaal niet te over- Het RVO laboratorium teRijswijk werk samen met het Amerikaanse labo ratorium Ford Patrick, dat puur op agressie gericht onderzoek pleegt. Van daar de vraag van prof. Quispel aan irof. Cohen: volgens welke normen ;aat RVO/TNO hier te werk? 'rof. Cohen verzekerde, dat uitsluitend defensieve resultaten worden uitgewis seld, die gepubliceerd mogen worden. Prof. Sizoo, voorzitter van de Rijks Verdedigings Organisatie stelde, dat e tieci. Gy: rgen ir in- it jaar EICA-VISION Vanavond kunt U nog naar de „Leica- 1 in de grote zaal van de STADSGEHOORZAAL (aanvang 8 uur). 3e heer Hèlfried Weyer uit Wetzlar iDld.) projecteert met 6 projectoren op 9 meter breed scherm zijn Leica- en Leicaflexdia's een expeditie door de grootste woestijn der aarde, DE SAHARA De projectie wordt muzikaal begeleidt n Hi-Fi-stereogeluidsinstallatie. Deze avond wordt georganiseerd door Foto N. v. d. Horst, in samenwerking met Leitz-imp. de fa. Odin uit Nijmegen. Voor deze unieke, nog nooit in Leiden vertoonde panorama-projectie is vanaf half acht nog een beperkt aantal kaarten zaal beschikbaar. Advertentie praktisch alle informatie publiek is en dat ook de Staf Civiele Verdediging volledig wordt geinformeerd. „Het gaat hier om een stuk vertrouwen in onze verantwoordelijkheid jegens het Neder landse volk", zei hij. Vage grenzen Prof. Quispel was ervan overtuigd, dat de grens tussen defensief en agres sief onderzoek niet te trekken valt. Een duidelijk cynische vraag uit de prop volle zaal drukte hetzelfde uit: Moet RVO ook geen agressief onderzoek gaan plegen, omdat dit de enige manier is om werkelijk efficient defensief te doen Maar prof. Scholen verzette zich tegen op de aanval gerichte onderzoeken. Prof. Sizoo onderstreepte de open baarheid van het RVQ-werk tijdens de diskussie prof. Quispel uit te nodigen voor een openhartig gesprek over elke zaak, die hij maar wilde aansnijden, met gebruikmaking van alle gegevens de Organisatie. Maar prof. Quispel eiste volledige open baarheid van zijn gesprek, behalve als het industriële patent dat vereiste. Op die eis ging prof. Sizoo in, wat onder het publiek opwinding wekte, omdat niemand dat kennelijk had verwacht. ROELOFARENDSVEEN VERLOTING INVALEDENBOND De grote verloting ten bate van de invalidenbond in verband met het 20- jarig bestaan van deze organisatie is geslaagd. Vrijdag is te Roelofarendsv'een önder toezocht van Rijkspolitie en onder grote belangstelling de trekking gehouden. Op de volgende nummers zijn de prijzen ge vallen: 1ste prijs no. 1230; 2e 1870; 3e 1190; 5e 1380; 6e 1309; 7e 1270; 8e 1338; 9e 1560; 10e 1306; 11e 1563; 12e 1395; 13e 1334; 14e 1327; 15e 1875; 6e 1915; 17e 1108; 18e 1195; 19e 1053; 20e 1635. Hierna is er nog een gezellige wed strijd in klaverjassen geweest. Daarvan waren de uitslagen: 1. v. Hameren 5517; mevr. v. Velzen 5105; mevr. v. d. Hoorn 5080; mijnh. v. Velzen 4915; mevr. Jollie 4957; mevr. v. d. Star 4814; mijnh. en mevr. Straathof 3950 punten. ADVERTENTIE Briljant is niet alleen de schittering van de edelste der edelstenen, die op deze sieraden schittert. Briljant is ook het ontwerf zelf. Een creatie van een kunstenaar die nog werkt volgens een oud en edel ambacht. Een schep ping die zo exclusief is, dat slechts één vrouw haar zal dragen. Haute couture in briljant. Voor wie het zich kan veroorloven. HOFJUWELIER w VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 95 - LEIDEN - TEL. 01710-20092 P. N. A. v. d. Geer nieuwe voorzitter COVS-Leiden „Het is mijn eigen wil. Wy hebben steeds veel vertrouwen van jullie gehad. Ik hoop dat jullie dezelfde sympathie zullen hebben voor de nieuwe bestuurs leden." Th. W. „Dirk" v. d. Klugt, de die tydens iedere vergadering zyn auditorium de gelegenheid geeft kritiek uit te oefenen op het bestuursbeleid, r dan vrijwel altijd zelf een praatje houdt, heeft gisteravond officieel de 'oorzittershamer van de COVS, afdeling Leiden, overgedragen aan P. N. A. v. d. Vijftien jaar is v. d. Klugt voorzitter geweest. 33 Jaar heeft hij achter de be stuurstafel gezeten. Daarmee vertrekt 'n bijzonder joviaal man, die altijd recht door zee ging, nooit iets verborg, maar altijd zei wat hij dacht. Dat is niet al tijd prettig. De waarheid kan pijnlijk zijn, maar steeds hield v. d. Klugt zich voor, dat alles uitgesproken diende te worden. Dat iedereen wist waar hij aan toe was. Zijn krachtige stem scheen vaak te intimideren. Hij vaagde daar door meestal bij voorbaat al heel wat protesten weg. Er bleef daardoor vaak wat verborgen. De scheidsrechters, die in het veld hun gezag zo willen en i ten laten gelden, deinsden terug deze voorzitter, maar in gemoedelijke „onderonsjes" kwamen de vragen eventuele moeilijkheden toch wel aar oppervlakte. Th. v. d. Klugt houdt niet van doenerij". De ene hand in de broekzak en met de andere druk gesticulerend, kent men v. d. Klugt van recepties, als hij oprecht zijn felicitaties aanbiedt. Hij is zeker geen gesloten boek. Hij is 33 jaar geleden in het bestuur verschenen. Toen gaapte er nog zo'n grote kloof tussen beide partijen. Nu is er uitste kend samenspel tussen bestuur en ver gadering. Een bestuur dat danig ver jongd is. Want niet alleen gaat v. d. Klugt verdwijnen, maar bovendien ver trekt ook penningmeester A. v. d. Vel den, die zich 33 jaar aan de zijde van v. d. Klugt verdienstelijk heeft gemaakt. Een echte geldbeheerder, die het steeds weer presteerde een batig saldo aan zijn medebestuursleden voor te schotelen. De algemene vergadering", waarvoor belangstelling bestond van de zijde van mr. J. J. de Jongh, G. Goud (secr. hoofd bestuur COVS), C. Heynen (distr.vert. Z.-H.) en L. v. d. Mey (voorz. scheids- rechterscommissieis dit jaar eerder uitgeschreven om de nieuwe bestuurs leden de gelegenheid te geven zich te bereiden op het nieuwe seizoen. GRIEVEN In de vakatures (ook de heer G. Strien verdween uit het bestuur) werd naast P. N. A. v. d. Geer (34 jaar) voor zien door B. Honsbeek, penningmeester, en de bestuursleden W. P. M. v. Noort en J. Vlasveld. Volgende week zullen de heren v. d. Klugt en v. d. Velden, die beiden met algemene stemmen tot erelid werden benoemd, afscheid nemen tijdens het 40- jarig bestaan. Gistermorgen is een vrachtauto van een Alphens expeditiebedrijf, bestuurd door een chauffeur uit Zwammerdam, in de langs het Zuideinde gelegen wetering gekanteld. De chauffeur wist zich te redden en kwam er met een gedeeltelijk nat pak goed af. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder b(j het passeren van een bromfietser op de smalle weg te ver naar rechts uithaalde, waardoor de rechterwielen in de zachte berm terecht kwamen. De wagen die geladen was met stukgoederen Tan Stokvis in Alphen is 's middags met een kraanwagen op het droge gehaald. Het Zuideinde is daardoor gistermiddag gedurende enkele uren voor alle verkeer afgesloten geweest. Op de foto ziet men de gekantelde wagen In de wetering, terwijl personeel van Stokvis bezig is de goederen er uit te halen. Een van de grieven die heersen in de COVS is het ongemotiveerd degraderen een drietal Leidse scheidsrechters in de KNVB. C. v. Britsum zakte van de derde naar vierde klasse af, evenals F. Leupe, terwijl B. Honsbeek zelfs een fikse tuimeling maakte, namelijk van eerste naar derde klasse. Drie goede ar biters moeten zich gedwee laten leiden door Hagenaars, die kortgeleden nog verklaard hebben dat zjj de besten zijn. ij maken de dienst uit en laten ieder- •n naar hun pijpen dansen. Het bestuur van de COVS in Leiden kan echter niets ondernemen en raadt de betrokken arbiters aan zich recht streeks te wenden tot het bestuur van de KNVB. De ervaringen, die opgedaan zijn na de scheidsrechtersuitwisseling met de Goudse en Haagse Bond zijn niet al te hoopvol. Zeven Haagse arbiters, aldus de heer v. d. Klugt, hebben op het LFC-terrein geen beste indruk achter gelaten. Een kans om te bewijzen dat Leidse scheidsrechters echt wel iets mans zijn wordt niet gegeven door de Haagse Bond, die Leidenaars niet laat fluiten op Haagse velden. Teneinde een stem in het kapittel te krijgen is voorgesteld de heer L. v. d. Mey plaats te laten nemen in de com missie van de KNVB West 2. Dit wordt slecht jaar klagen de mannen in hun hokjes Het gaat nog niet zo geweldig met de verkoop van slingers en bloemen in de Bollenstreek. Niet alleen de kwekers en handelaren klagen steen en been en de organisatoren van het bollencorso zitten een beetje met de handen in het haar omdat het kleurige lint op de geestgronden in de Hollandse kuststreek wat lang op zich laat wachten, maar ook de mensen langs de wtg zien de toeristen verjaagd door de koude golfstroom van weer en wind. Alle hoop gevestigd I Hele vrachten op mooie weekends en het naseisoen De meesten van hen zijn pessimistisch gestemd en verwachten een lagere op brengst dan vorig jaar, hoewel aan het eind van het seizoen en in de mooie weekenden meestal veel wordt goedge maakt. Zo niet bouwvaker Theo van der Lans uit Lisse, die van zijn 50 levensjaren er al 1,0 langs de weg staat, met bloe menkrans om z"n hoofd en een bos tulpen of slinger met „koppen" in de ,Ja ik ben optimistisch", zegt hij. ,fie enige hier. Ze verklaren me alle maal voor gek maar ik verkoop. Je moet er een beetje show een beetje poeha bij leveren. Veel bussen stoppen bij mij. De chauffeurs kennen me zo langzamerhand wel en die komen ieder jaar terug. Twee jaar geleden kwam de Duitse tv bij me. Ik heb wel twee uur staan dan sen en zingen voor de camera's. Ook toen verklaarde iedereen me hier voor gek. Maar de Duitsers zijn mijn beste klanten. Natuurlijk heb ik wel eens een slecht jaar gehad, maar ik kom er al tijd wel uit. En ik doe die voor m'n lol. Ik heb hier eens een grote luxe wa gen met een twee Amerikaanse mili tairen uit Duitsland gehad. Die hadden twee Duitse meisjes meegenomen en zouden ze nu eens in de bloemetjes zetten. Nou, ik heb véle vrachten aan ze verkocht. Nee, ik mopper niet. Alleen vorig jaar stond ik op een slechte plaats, toen konden de bussen niet bij me komen, ze konden er niet stoppen. Dat heeft enorm veel gescheeld". Maar Theo van der Lans is er de man niet naar om daar over te treuren. Hij zit niet bij de pakken neer en ook niet in z"n. houten hokje, zoals de an deren, maar rukt met zijn getooide hoofd als een Narcissus (maar dan een al wat rimpelend evenbeeldop naar de rand van het wegdek om de automo bilisten met een bos rode tulpen als het ware tot stoppen te dwingen. En veelal lukt het hem. Zakelijk Als het stil is langs de weg, zie je juist op dat ene plaatsje nog een auto stoppen. >yAls je er drie neemt, krijgt je ze goedkoper", zegt hij tegen een aarzelend jong stel, want voorraad heeft hij nog genoeg en zijn kinderen hebben binnen het half uur een nieuwe slinger gemaakt van de narcissenkop- De gemeenteraad van Alkemade maakt zich ernstig zorgen over het toenemend aantal grote speedboten dat zich de laa.tste tijd op de Braasemermeer vertoont. Het gaat hier om snelle boten met een zo danige waterverplaatsing, dat de gewone recratievaart op de plas in gevaar dreigt te komen. Afgelopen zondag, maar ook eerder dit jaar, zijn weer dergelijke boten op de Braasem gesignaleerd. Hoewel het nu nog incidentele gevallen betreft, vreest men dat deze boten in het hoogseizoen de gewone waterrecreatie zullen verdringen. pen en de enkele vroege hyacint, die in manden vol bij de kwekers worden ge haald. Vroeger kreeg je die nog wel eens voor een paar sigaren, want ze werden toch weggegooid, het ging im mers om de bol. Maar nu betaal je zo een tientje voor een partij want ze zijn erg zakelijk geworden in de Bollen streek, om het hoofd maar boven water- te kunnen houden. Omstreeks half twaalf gistermorgen heeft het bestuur van de Stichting Bloe mencorso Bollenstreek bekendgemaakt, dat het bollencorso a.s. zaterdag 26 april defintief door zal gaan. Hiermee komt een eind aan allerlei gissingen In het afgelopen weekend en sommige publikaties eind vorige week, waarin de vantevoren vastgestelde cor sodatum als uiterst dubieus werd be schouwd. Reden was, dat door het koude slechte voorjaarsweer de voor het corso onontbeerlijke hyacinthen nog niet in bloei stonden. Daartegenover stond ech ter de mededeling van de Haarlemse verkeerspolitie, dat alles voor het corso al geregeld was en dat een eventueel uitstel (er werd gesproken van een week later) wat hen betreft een afstel zou moeten worden. Het corsobestuur heeft nu na lang wikken en wegen besloten het corso toch door te laten gaan en hoe dan ook er voor te zullen zorgen dat er voldoende voorjaarsbloemen zullen zijn om de wa gens te sieren. Donderdagmorgen wordt in een der Lisser veilingen reeds begon nen aan de opbouw van het corso. Raad ging na vlotte vergadering over in geheime zitting Voor het gebied van de Braasemer meer, dat voor het grootste deel tot Alkemade hoort, geldt een gemeente lijke verordening, die het varen met snelle speedboten aan banden legt. Zjj die hiervan ontheffing hebben gekregen dienen hun boot te voorzien van een voorgeschreven nummer. De zondag waargenomen boten droegen niet zo'n nummer en waren verder in het geheel niet te identificeren. Burgemeester P. M. F. Smolders zal een nader onderzoek naar deze boten laten instellen, zo zegde hij de raad gisteravond toe. Hij was niet alleen slecht te spreken over de mentaliteit van sommige bestuurders van speedbo ten maar ook teleurgesteld over het zeer geringe toezicht, dat de waterpo- litie op dit plassengebied houdt. Overige punten Voordat de raadsvergadering om streeks tien uur overging in een ge heime zitting, werd de een redelijk aan tal punten tellende agenda vlot afge handeld. De raad ging akkoord met het voorstel van b. en w. twee geldleningen aan te gaan ten behoeve van de particuliere woningbouw. Ook de wijziging in de bouwverordening werd aangenomen. Waterleidingbedrijf „De Rijnstreek" mag op een gedeelte van de gemeente- werf een garage bouwen, want niemand in de raad had daar iet» op tegen. Subsiedie Ook de voetbalvereniging WOA te Oud Ade en tafeltennisclub „De Tref fers" kunnen tevreden zijn; zij krijgen resp. een subsidie van 6000 voor ver betering van het sportterrein en van 22.500 voor het plaatsen van een nieuw clubgebouw, zo besloot de raad gisteravond op voorstel van b. en w. Een lijst van beschermde monumenten in Roelofarendsveen en andere gedeel ten van de gemeente Alkemade onder vond op één punt (café de Vergulde Vos in Rijp wetering), wat tegenstand. Er zijn bezwaren van verkeerstechnische aard tegen handhaving van dit pand op Colloquium Musicum concerteert in de Lakenhal Het colloquium Musicum zal op don derdag 1 mei a.s. in de Lakenhal concer teren. Op het programma staan o.a. werken van Haydn, Purcell en Telemann. Het kwartet bestaat uit de musici Al- fons van Leggelo, fluit, Ernö Olèh, vi- de huidige plaats. Deze mening van de „i, Rle„i( Jlakoot. claveclmbel, en Rich- raad zal aan monumentenzorg kenbaar te van der Meer, cello, gemaakt worden. De aanvang is om 20.15 uur. Ook raad van Alkemade tegen Vuile Rijnwater bleek ongeschikt voor centrale in Zoeterwoude Bij de rondvraag in de raadsvergade ring van Alkemade tverd het zonder meer duidelijk,dat de raad beslist de bouw van een electriciteitscentrale voor Leiden afwijst. De voorzitter deelde de raad mee, dat de directeur van de Stedelijke lichtfa brieken met de betreffende wethouder van Leiden op bezoek zijn geweest voor het zoeken van een geschikte plaats voor de bouw van deze 40 meter hoge en 100 meter brede centrale. Aanvan kelijk was gedacht deze te bouwen in Zoeterwoude tussen de Rijksweg 11 en de spoorlijn. Het water van de Rijn bleek echter niet geschikt voor koeling van de apparatuur omdat dit water al zo sterk is vervuild en door de verwar ming wel eens ernstige ziektehaarden zouden kunnen ontstaan. Vervolgens kwam Leiderdorp, Woubrugge en Alke made aan bod. De voorzitter heeft zich echter rond uit tegen de bouw van deze centrale binnen de grenzen van Alkemade ver klaard. „Het gehele landschap zou er door worden verknoeid", het zou een enorme inbreuk betekenen op de plan nen van de gemeente die het heeft ten aanzien van de recreatie in Alkemade. Dit gebouw moet worden gebouwd tegen het silhouet van Leiden aan en mag beslist niet midden in het mooie polderlandschap verrijzen aldus de voor zitter. Het was de nestor van de raad de heer J. S. Pennings die de sluier .over deze zaak door een simpele vraag even kreeg opgelicht Nieuwe competitie in nieuwe clubgebouw Gemeente Alkemade verleent De Treffers subsidie van f 22.500,- De Roelofarendsveense tafeltennisver eniging „De Treffers" heeft gisteravond volop belangsteling getoond voor de raadsvergadering van de gemeente Al kemade. En terecht. Want een van de agendapunten was van bijzonder grote waarde voor de toekomst van deze ver eniging. Een subsidie voor de bouw van een nieuw clubgebouw. Op de tribune durfde men niet op een positieve afloop te rekenen. Men hoopte slechts. Zou de subsidie verleend worden, zodat De Treffers eindelijk een eigen home zou kunnen gaan bouwen, of zou de vereniging gedwongen worden te blij- Wel, de raadsleden waren niet erg moeilijk. Allen stelden zich ach ter het voorstel, dat snel werd aangeno men. Felicitaties aan het adres van be stuur en spelers. De subsidie van 22.500 gulden was verleend. De plannen kun nen uitgewerkt worden. Bekend is al geworden dat het gebouw zal verrijzen ten noorden van de tennisbanen ter hoogte van de technische school in Roe lofarendsveen. Aanvankelijk was hel plan het nieuwe onderkomen neer te zet ten aan de Sotawe&, doch de prijs van de grond was te duur. Het clubgebouw hoopt men In augustus voltooid te heb ben. zodat de nieuwe competitie erin gespeeld zal worden. Korte tijd rest de leden en het bestuur dus nog. Slechts enkele maanden, waarin het resterende bedrag verzameld zal moeten worden. Begroot is namelijk 83,000,—. Daarvan is gisteravond 22.500,toe gezegd. Bovendien brengt een lening één-derde van het bedrag in het laatje, terwijl men nog hoopt op een subsidie van de provincie en de sporttoto. De Treffers wil echter zelf ook de handen uit de mouwen steken. Door zelfwerk zaamheid hoopt men de kosten te druk ken, terwijl akties zullen worden ge voerd. Een daarvan is een donateursak- tie. Men wil donateurs „voor het leven" werven. Tegen betaling van honderd gulden kunnen z(j alle wedstrijden en toernooien van De Treffers bijwonen. Met de bouw hoopt men zo spoedig mogelijk te beginnen. Gepland is dat de „kale opbouw" een maand zal vergen. Daarna zal dan nog twee maanden aan de Inrichting worden besteed. De vorm van het gebouw, dat 32x12% m groot wordt (de speelzaal heeft de af metingen 24-12.30 m) heeft een kleine wijziging ondergaan. In plaats van een „zadeldak" heeft men de voorkeur gegeven aan een plat dak.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3