I9?5 Museumcollectie in „De Valk' met smederij verder verrijkt Molenmaker was ook smid Scylla- en DOCOS-spelers te sterk voor Oxford-teams Moeilijkheden van N'hout en Zoeterwoude omzeild? Pastoor H.J.A. Theissen in Hillegoms „Bloemswaard overleden Beslissingswedstrijd bracht Kangeroes kampioenschap Nieuw kunstwerk van Ingmar Bergman Sadistische „Hour of taferelen in the wolf" Goldfinger Ortego de killer Louis de Funès als taxichauffeur VRIJDAG 18 APRIL DE LEIDSE COURANT AAMBEELD Voor de heer Van Hoogstraten is de dus dan vrijwel af. Behalve voor altijd denkbare uitbreiding met oorspronke lijke stukken, heeft hij belangstelling een stuk van dubbel gewicht: „Weet iemand per ongeluk ergens een mooi gaaf aambeeld te staan *Misshien is er hier of daar een dorpssmid die er een heeft. Een aambeeld mag aan de collectie urlijk niet ontbreken. Maar ja, hoe kom je eraan. Ik zoek er al een poosje naar". 1 En verder denkt conservator Van Hoogstraten aan een kleine uitbreiding het museumbezit met werktuigen Dorwerpen die molenmakers vroeger, bezigden bij het rietdekken van molens' Een weinig vermoed aspect van de rijke molenhistorie is de betrekkelijk hoge graad van bekwaamheid, die voor de smidse een „elsger", of aalschaar. Een eigen fabrikaat waarmee in het ver leden in menige polder gladgejaste pa lingen zijn verschalkt. Het Nederlandse molenmuseum is in alle rust en stilte uitgeberid. De belang stelling neemt voortdurend toe, uit bin nen- en buitenland. In het startjaar 1966 bezochten 7.542 mensen het mu seum, in het volgende jaar ontving men 7.694 bezoekers en vorig jaren waren het er liefst 12.643. Sinds de seizoen opening op 1 april zijn de vergelijkbare nieuw record binnen te hebben. De molensmidse is er. Het Nederlandse molenmuseum in de 40 meter hoog wiekende stellingmolen De Valk, een bovenkruier uit 1743 op een restant van de oude Leidse vestingwallen, zag zijn toch al rijke bezit onlangs met een belangrijk onderdeel van het veelzijdige molenmakersberoep uitgebreid. Veelzijdig, want de molenmaker in zijn gloriejaren was behalve timmerman ook smid, rietdekker en schilder. Behalve de mulderij moeten ook die andere beroepen in het molen museum worden behouden voor het nageslacht. ledereen is gelukkig met de „nieuwe" smederij, die is ondergebracht in een aangrenzend vertrek bij de molenmakerswerkplaats van het lum. Dat geldt zeker voor „De Hollandsche Molen", Vereeniging tot Behoud van Molens in Nederland, eigenares van het grootste deel de museumcollectie, die in langdurige bruikleen is gegeven aan I de gemeente Leiden voor expositie in haar molenmuseum. ADVERTENTIE 'Maat 80 normaal -3&5Ü nü halve j prijs gulder Grootste maat 134 (±9 jaar) WELKOM GESCHENK pen is voor ons betaald door de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden. Mooi voorbeeld van industrieële zorg voor het cultuur historisch bezit, nietwaar. Een bijzo welkom geschenk omdat wij toch handen al vol hebben aan de stryd het behoud van de overgebleven 950 van de ca. 9.000 molens in Nederland". Conservator M. van Hoogstratei het molenmuseum, die de smederijwerk- tuigen bijeen gezocht heeft: „Mensei van gemeentewerken hebben een fraaie vuurplaats gemetseld. Daaromheei dê smederij helemaal ingericht. Pronk stukken zijn wel de grote blaasbalg BTS-leraar Zwikker directeur LTS in Zoetermeer Tot directeur van de Lagere Technische School te Zoetermeer is benoemd de heer W. Zwikker, leraar aan de Bedrijfstech- nische school te Leiden voor ITO-onder- wijs. De heer Zwikker begint in zjjn nieuwe functie op 1 augustus. In Leidei heeft de heer Zwikker o.m. zitting in d< Gemeentelijke Huisvestingscommissie ei het Maatschappelijk Contactorgaan. Bona Stars-SVE prestigeduel In de basketbal'lcompetitie is 't laat ste officiële speelweekend aangebro ken en de Leidse Bona Stars krijgen SVE uit Utrecht op bezoek in de 5- meihal. Hoewel er voor beide t. niets meer op het spel staat zullen ze er allebei ongetwijfeld op gebrand zijn deze wedstrijd te winnen. Utrecht was in een nare wedstrijd SVE de gelukkigste en ging met 62-53 "ken. Zaterdag laatste petitiewedstrijd juist tegen SVE graag winnen en tegelijkertijd de matige in- diruk die zij de laatste tijd o.a. mei Pasen tegen Vauxhall maakten doen Gelukkig voor de Stars is Pieter van Tuyll er zaterdag weer bij. Deze week ontving hij van bondscoach Steuer bericht dat hij alsnog-aan selectie van het Nederlands team v toegevoegd. Een goede prestatie de na zijp. langdurige blessure sterk teruggekomen Van Tuyll en ongetwij feld een stimulans om nog harder door te trainen. En tegen SVE krijgt hij meteen en goede kans zich enigszins waar te maken, immers bij de Utrech tenaren loopt Roel Tuinstra rond, een stevige pivot, elke wedstrijd goed voor zo'n 20 punten en vaste keus in het Nederlands team. Helaas zijn de Stars gehandicapt door het niet meespelen van P. de Jong, die verhinderd is en de nog steeds geblesseerde H. Stol. Desondanks zal een zich volledig gevend Bona Stars toch zekere reële winstkansen hebben, maar zij zullen het zeer zeker niet cadeau krijgen van SVE, die hun vierde plaats op de ranglijst wel waar willen maken. In Amsterdam speelt Blue Stars te gen Landlust en bij winst van Blue Stars komt zij gelijk met Punch waar door een beslissingswedstrijd noodza kelijk wordt. Deze zal hoogstwaar schijnlijk in Leiden in de 5-meihal plaats hebben. Bona Stars Dames 1 spelen ook hun laatste wedstrijd en wel tegen het helemaal onderaanstaande Basket Boys, wat helemaal geen problemen mag opleveren, en zij kunnen dan ook een leuk, attractief partijtje spelen. Opstelling: C. Pley, A. de Jong, P. Ruysenaars, P. van Tuyll, B. v. Cleef, R. Waliaart, H. van Mameren, J. Maas- Programma: 5-meihal 18.45: Dames 1—Basket Boys; TSB 4—Blitz 3, 20.15; Bona StarsSVE. Verder vrijdag 18.50: Jumpers bTBS a, 20.30 Jumpers a— TBS b, 20.30 Sigi—TBS 4; zaterdag 19.00 Das b—TSB a, 21.30 Argus 2— TBS 3. In het kader van de sportuihoisse- ling tussen Oxford en Leiden speelden ivoensdagavotid de tafeltennisser de of ficiële wedstrijd tegen de Engelse gas ten. Plaats van handeling was de Vijf Meihal, waarin de vier tafels, waarop gespeeld werd, toch wel enigszins in het niet vielen. Maar het enthousiasme, dat aan de dag gelegd werd, vergoedde dit ruimschoots. Er kwamen drie teams per ploeg achter de tafel. Twee teams speelden volgens het Davis-cup systeem (2 man per team), terwijl de teams 3 een nor male wedstrijd speelden. Het minste krachtsverschil was tussen de teams 1 en 3. Team 1 bestond uit Ed Fallaux en Peter van Schie, beiden van Scylla, die in het dubbelspel het be slissende punt scoorden tegen Alcock en Brian Hamilton. De Engelse gasten versloegen van Schie en capituleerden tegen Fallaux pas in de derde game. De twee overige teams bestonden uit Docos-spelers. Hier hadden Gerard Brouwer en Cor van Zijp weinig moeite met Paul Benzie en Terry Goddard. De Leidenaars stonden geen punt af en hadden daarom een groot aandeel in de ruime zege. Team 3 startte slecht tegen het Engelse drietal, dat in dezelfde formatie uitkomt in de Oxfordse competitie. David Steel, John Cudmore en Groffry Price kon den echter de 3-0 niet handhaven. Zij moesten met 6-4 de overwinning laten aan Lian Rodenburg, Piet v. d. Staak en Piet Bik. De totaalstand kwam hier door op 14-6 voor Leiden, dat zich hier mee revancheerde voor de nederlaag van vorig jaar in Oxford. Uitslagen: teams 1: Ed Fallaux-C. Alcock 21-17, 16-21, 21-14; P. van Schie- B. Hamilton 15-21, 19-21, dubbelspel: 21-18, 21-12; E. Fallaux-B. Hamilton: 22"-24, 21-10, 21-18; P. van Scliie-C. Alcock: 14-21, 19-21. Teams 2: G. Brouwer-P. Benzie 21-16, 21-17; C. van Zijp-T. Goddard 21-16, 21-18; dubbelspel: 21-18, 21-14; G. Brou- wer-T. Goddard 21-14, 21-16; C. van Zijp-P. Benzie 22-20, 21-16. Teams 3: L. Rodenburg-D. Steel, 15-21 15-21; P. Bik-J. Cudmore 15-21, '21-13, 18-21; P. v. d. Staak-G. Price 11-21, 15-21; dubbelspel: 18-21, 21-9, 21-13; P. Bik-D. Steel 21-15, 21-19; L. Roden- burg-G. Price 21-15, 25-23; P. v. d. Staak-J. Cudmore 21-14, 21-10; P. Bik- G. Price 21-18; 23-21; P. v. d. Staak- D. Steel 21-15, 12-21, 15-21; L. Roden- burg-J. Cudmore 21-15, 1921, 21-14. Exploitatie verordening in Oegstgeest opnieuw aan de órde Afwachten In de vergadering van 27 maart jl. is de behandeling van de exploitatie verordening aangehouden teneinde b. en w. gelegenheid te geven op enkele pun ten een nadere toelichting te geven. In de ontwerp-verordening was geen bepaling opgenomen met betrekking tot de betaling als bijdrage in de kosten van uitbreiding der gemeente van f 3,per m2 tengevolge van door de medewerking van de gemeente verkre gen bouwgrond. Een dergelijke bepaling kwam wel voor in de oude bouw- en woningver ordening. daarin niet thuis hoort, zonder dat i gegeven werd op welke wijze deze gelegenheid dan wel geregeld diende t komen, heeft deze laatste kwestie nog in studie. Uit ingewonnen informatie is gebleken, dat het geruime tijd zal du ren voordat een nader advies hierover zal worden uitgebracht. Wy hebben daarom gemeend aldus b. en w. de heffing in de exploitatie verordening te moeten opnemen. Of dit geoorloofd Is, valt door ons niet te be oordelen. De verordening behoeft echter de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten, die de inspecteur van de volkshuis vesting hierover moeten horen (artikel 43 Wet op de ruimtelijke ordening). Deze zullen ongetwijfeld hieraan byzon- terwoude en Noordwijkerhout met be trekking tot deze aangelegenheid is voorgevallen. Wy dringen er dan ook bij uw raad met klem op aan dit punt buiten de verdere discussie te houden. Wy blyven het gewenst achten, dat >rdt telijke grondslag Overigens wijzen, b. en w. er op, dat de heffing geregeld wordt in een over eenkomst, die met de exploitant wordt besloten (artikelen 5, lid 1). Hierdoor ontstaat een civielrechtelijke verhouding tussen exploitant geval was. Bovendien was in Noord wijkerhout de heffing ook geheven voor terreinen, die niet aan 'gemeentelijke wegen waren gelegen. Welke eventueel de rechtsgevolgen kunnen zijn, valt niet te zeggen. Hier in antwoord op verdere vragen wordt het volgende geantwoord: de heer Kam steeg vraagt of 't mogelijk is onder de verordening, dat een exploitant zelf de wegen enz. aanlegt en dan overdraagt aan de gemeente. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Bepaald is, dat de gemeente zelf de aanleg in handen neemt, waardoor zekerheid bestaat dat aan alle eisen wordt voldaan. B. en w. menen, dat het begrip ex ploitant voor zichzelf spreekt en de ordening daarvan geen nadere behoeft te geven. Een particulier, (He aan een bestaande weg die aan alle eisen voldoet, gaat bouwen, zal in de regel niet worden aangeslagen; hij is geen exploitant. Wanneer iemand bouwgrond in ex ploitatie wil brengen, moeten daar al lereerst wegen enz. komen. Om te kun nen berekenen wat de uit te voeren werkzaamheden gaan kosten, moet ge meentewerken uitvoerige berekeningen maken. Ook zullen veelal tekeningen vervaardigd moeten worden. Het is van zelfsprekend, dat de exploitant deze kosten volledig vergoedt. Een en ander heeft o.i. niets te maken met de service, die de gemeente in het algemeen ver schaft. De woningbouwvereniging komt niet in moeilijkheden, daar deze bouwt op bouwrijpe grond, waar de wegen reeds zijn aangelegd, of door de gemeente zul len worden aangelegd. Wanneer men net terrein naast de r.-k. kerk in exploitatie wil gaan bren gen, ligt het in de bedoeling de veror- B. en w. herhalen, dat de verordening de goedkeuring behoeft van Gedeputeer de Staten, zodat door het besluit van de raad het laatste woord niet gezegd behoeft te zijn. In de ouderdom van 75 jaren is don derdagmiddag om 12.30 uur in de Maria- stichting te Haarlem overleden de enii- ritus-pastoor van de St. Jozefparochie te Hillegom, de zeereerw. heer H. J. A. Theissen, sinds februari 1962 woon achtig in bet R.K. Bejaardencentrum 'an bovengenoemde parochie. Pastoor Henricus Theissen werd in Lisse geboren op 8 september 1893. Na zijn studie aan de seminaria in Voorhout en Warmond merd hij op 15 augustus 1917 in de St. Bavo-kathedraal te Haar lem priester gewijd. Na een aantal kape laan-benoemingen werd hij rector van Sancta Maria te Noordwijkerhout, waar na zijn eerste pastoorsplaats was de parochie van St. Jacobus in het Zuid hollandse plaatsje Schipluiden. Dit pas toraat werd na enige jaren verwisseld voor een grotere parochie, n.l. die van St. Jan de Doper te Vlaardingen, waar pastoor Theissen ruim 8 jaar werk zaam was. In januari 1953 kreeg hij de moeilijke opdracht om de alom bekende en legendarische pastoor mgr. B. van Leeuwen op te volgen, die de bouw pastoor van de St. Jozefkerk was en ongeveer 30 jaren de parochie bestuurd had. •N VADER Hillegom leerde pastoor Theissen ken nen als een vader, die voor iedereen klaar stond en voor allen een goed woord had. Groots werd tijdens zijn pastoraat het 40-jarig bestaan der parochie ge vierd met een revue die overal insloeg. Ook zijn eigen 40-jarig priesterschap werd niet vergeten, waarbij hij als pa rochiegeschenk een auto kreeg aange boden. Ook in het kerkgebouw bracht hij veranderingen, zoals een nieuw hoofd altaar, dat nu weer is vervangen van wege de liturgische vernieuwingen. Er ramen, ook werd het zangkoor ver groot, zodat de koorleden ruimer kon den staan. BEWONDERAAR VAN PAULUS Pastoor Theissen was een vurig ver eerder van de apostel Paulus, bijna al zijn preken getuigden ervan. Vandaar VOLLEYBAL Na 3 - 0 zege op Slotermeer Na de heren zyn nu ook de dames van Kangeroes kampioen in de over gangsklasse geworden. De door het ge lijk eindigen met Slotermeer noodzake lijk geworden beslissingswedstrijd won nen Ans de Bok-Vrielink c.s. met 3-0 en nu zullen de Kangeroes dames in 'n viertal promotiewedstrijden moeten proberen een plaats in de hoofdklasse te veroveren. De in de Kennemer sport hal te Haarlem gespeelde beslissings wedstrijd tegen Slotermeer gaf een van beide zijden nerveus begin te zien. Slotermeer wist zich als eerste te herstellen en kwam via 0-4 op een 0-8 voorsprong. Na een time-out van coach Kwestroo waren het toen vooral Adri Smit-v. d. Plas en Wil Goedhart die met sterk aanvalsspel de verdediging van Slotermeer volop aan het werk zetten. En tegen deze druk bleek Sloter- niet opgewassen. Er vielen gaten de daarvoor hechte Slotermeer- Programma korfballers Wededom staat Vicus Oriëi dag voor een krachtproef. Na ningen op PSV en Regenboog, die beide koploper Het Zuiden nog kunnen bedrei gen, komt nu laatstgenoemde naar de Leidse Hout. De Rotterdammers zijn ge waarschuwd en daarom zijn we be nieuwd of Vicus wederom punten aan dit duel zal overhouden. Na drie weken stilstand komt ook Zuiderkwartier weer eens aan bod. De Leidenaars zullen het lang niet gemakkelijk krijgen in Eind hoven, want ook Deto telt nog mee in de race naar de titel. Voor de Leidse eerste klasse ploegen staat er niets meer op het spel. KNS en De Algemene ont moeten elkaar in de Leidse Hout, het geen een gelijkopgaande stryd te zien zal geven. De Danaïden gaat naar Sper wers, dat de punt heel hard nodig heeft, zodat we verwachten dat de Leidenaars niet ongeschonden uit de strijd te voor schijn zullen komen. Madjoe tenslotte is kansloos tegen titelpretendent Tjoba. PROGRAMMA KNKB Hoofdklasse: Deetos-Samos; Blauw Wit-Rohda; Luto-Die Haghe; Ar chipel-Westerkwartier. Overgangsklasse B: Gro Geel-Rust Roest (19-4); Deto- Zuiderkwartier (14.30); Rohda-PSV; Vi cus Oriëntis-Het Zuiden; Regenboog- Spangen. Zuicl West 1: Sperwers-De Da- naiden; OSCR-Ready; KNS-De Alge mene. Zuid West 2A: BKC-ODO. Zuid West 3B: Delta-Oranje Nassau (19-4); Vlaardingen -DKV. Zuid West 3C: Mad- joe-Tjoba (19-4, 16.00); Hesco-Blauw Wit '51; HPV-Schiedam. LKB Klasse 1: De Algemene 3- Fluks 5 (12.00). Klasse 2: Madjoe 2- (19-4, 14.00). Jun. Noorderkwartier-Het Zuiden; Vicus Succes (12.00); ALO-KNS (12.00); Dub bel Zes-Ons Huis. Jun. 2: Ready-Eureka Kion-Ons Huis; De Algemene-Crescendo adspiranten en pupillen luidt als volgt: Crescendo A-Zuiderkwartier B (16.00); Crescendo pup.-Vicus Oriëntis pup. standsters. De achterstand werd omge zet in een voorsprong en hoewel Sloter- 13-10 nog verrassend terug- Wil Goedhart was in deze set de grote figuur bij Kangeroes. Door scherp te serveren bracht zij de door het ver lies van de le set toch al aangeslagen Slotermeerploeg steeds weer in het nauw en zonder dat deze speelster de opslag behoefde af te staan, won Kan geroes met 15-0 deze set en in feite daarmede de wedstrijd. Weliswaar kwam Slotermeer in de 3e set tot beter tegenspel, maar de overtuiging ontbrak duidelijk en de nu vrijuit spelénde Kangeroes dames had den dan ook weinig moeite om door 'n 15-9 setzege de overwinning en daar mede het kampioenschap voor zich op te eisen. Proficiat en veel succes in de pr omotiewedstrij den. Hoofdklasser Argos sloot de compe titie 1968-1969 af met een 3-2 neder laag tegen het reserveteam van Haag '68. Zonder de hulp van de vaste basis speelsters Leny Kneppers en Hanna Wang slaagden de Leidse dames er in het op de tweede plaats staande Haag '68 II twee sets af te snoepen. Tot tweemaal slaagde Argos erin een ach terstand weg te werken, maar eerst in de 5e set wist Haag '68 door een groter technische vaardigheid de strijd in haar voordeel te doen eindigen. Cijfers: 15-9, 12-15, 15-10, 11-15, 15-8. Paulus" te Hillegom. Na negen jaar als herder en leraar In Hillegom te zijn geweest, meende pastoor Theissen om het r.k. bejaardencentrum „Bloemswaard" in het uitbreidingsplan Elsbroek. Reeds lange tijd sloopte een ziekte zijn gestel en aan dit lijden is thans een einde ge komen. Hillegom en in het bijzonder de St. Jozefparochie zal hem blijven ge denken als een man die altijd geprobeerd heeft zijn parochianen voor te gaan in arbeid en gebed. UNIVERSITAIR I NIEUWS Aan de Rijksuniversiteit te Leiden z(jn geslaagd voor het kand. ex. W. Sociologie de heer F. P. J. F. Wester (Hillegom); C. M. J. Verweij (Noord- wyk); R. J. Groenendijk (Groningen); mevrouw H. M. Meij-van Bruggen (Lei den); mej. G. P. H. W. C. M. van der Hoogen (Lisse); de heren J. L. Noomen (Beekbergen); J. G. Nieuwenhuis (Delft) en B. F. M. Kuijf (Den Haag); Doet. ex. N. W. Sociologie H. K. M. Wesseling (Leiden); Doc. ex. Ned. Recht de heer P. T. v. d. Dussen (Ede Gld.); Boet. ex. Farmacie de heren L. A. P. de Kind (Leiden) en J. P. Kho (Leiden); kand. ex. W. Sociologie J. F. Bunk (Leiden); doet. ex. Pedagogiek mej. T. H. van Dam (Leiden); kand. ex. A Wisk. en Nat. de heer T. Goed hart (Leiden) en de heer R. M. Uuin (Leiden); kand. ex. F. Wisk. en nat. A. H. D. Wepster (Leiden), de heer A. A. Soeteman (Leiden) en de heer P. L, Verheijdt (Leiden); doet. ex. scheikun de de heren P. Schipper (Leiden) de heer R. J. Heibes (Heemstede), de heer P. Vrijhof c.l. (Oegstgeest); doet. ex. Natuurkunde de heer W. H. Kraan (Leiden); doet. ex. Biologie de heer F. van Iren c.l. (Leiden); doet. ex. Fis caal recht de heer G. B. M. Vlutters (Winterswijk); doet. ex. Ned. recht de heer H. J. Scheltus (Leiden). Schaats-cracks voetballen in Nieuwveen 's midadgs zal er een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen het schaatsélf- tal met: Kees Verkerk, Aard Schenk, Jan Bols, Arie Eriks, Karei te Winkel, Als scheidsrechter fungeert, Renier Kreyermaat, oud-voetballer van Feye- noord. De aftrap zal geschieden door Ans Schut, terwijl de dames van de kernploeg tevens aanwezig zullen zfln. Dat het er fris aan tob zal gaan, valt niet te betwijfelen. De baten van deze attractieve wedstrijd entree 2,voor volwassenen, meisjes en jongens ƒ0,50) zullen ten goede ko men aan het jeugdwerk Nic. Boys. Het gast-schaats-voetbalélftal zal door het fanfarekorps „Crescendo" vanaf huize Willy Burgmeyer tussen 5 en 6 uur worden afgehaald en onder vro lijke marsmuziek naar het voetbalveld worden begeleid. STUDIO Zeven jaar getrouwd. Twee jonge mensen. Zij is in ver wachting geraakt, maar hij schijnt de veranderingen by zijn echtgenote nau welijks opgemerkt te hebben. Er gaat geen genegenheid meer van hem uit. Kilheid omringt hem. Zijn bewegingen zyn voor de naar liefde en belangstel ling hunkerende vrouw machinaal. Steeds meer verwijderen de man en vrouw zich. Hy isoleert zich zodanig dat hij tekenen van waanzinnigheid gaat vertonen. Als het dan op een nachlt, in het uur van de wolf, tot een climax komt en hij de slaap niet heid in hysterische uitspattingen. Ingmar Bergman heeft het de be zoeker niet gemakkelijk gemaakt. Zyn acteurs beleven niet altyd de realiteit. Een scheiding tussen werkelijkheid en dromen is soms moeilijk aan te dui den. De Zweedse regisseur toont op indringende wijze de verwijdering, waarbij hij enkele sadistische tafere len niet onthoudt. Lugubere momen ten, die afschuw verwekken maar ze ker in het verhaal passen. Het geeft de film echter niets constructiefs, maar het toont louter de excessen, die voort vloeien uit de starre houding van de man ,dde zicli steeds meer op een eiland gaat voelen waar de zee genadeloos op beukt. Visioenen, herinneringen uit het verleden en de duisternis van de nacht halen de energie uit zijn lichaam LIDO Het is jongens en het droomfiguur van vele meisjes. De eenvoudige ambtenaar van het Britse ministerie van defensie. Ian Fleming, heeft in zijn stoutste da-omen waarschijnlijk niet kunnen bevroeden, dat de door hem gecreëerde figuur ooit nog eens het mode-beeld zou bepalen. Het verhaaltje: Een zekere misda dige meneer Goldfinger, die er niet tegen opziet meisjes een goudbad te laten ondergaan, heeft zyn zinnen ge zet op de Amerikaanse goudvoorraad, dae opgeslagen staat in het streng- bewaakte Fort Knox. Dat zou hem zon der meer gelukt zijn als mr. M.. het hoofd van de Britse geheime dienst er niet lucht van had gekregen en zijn beste agent er op had afgestuurd. Bond neusde eens rond in de bende en rolde haar daarna uiteraard c simpele wijze op. Alla, er paar krachttoeren aan te pas, maar daar was het tenslotte om begonnen. Toegang: 18 jaar. LUXOR Deze western speelt zich af op de grens van Mexico en de Ver. Staten. Een groepje desperado's onder leiding van Ortego terroriseert de hele omgeving. Dit groeje, dat oorspron kelijk teruggave nastreefde van de in hun ogen door de 1 n niets- Blue is door Ortego geadopteerde wees te zijner tijd zal opvolgen als r betrouw- blijkt gelijk hebben. opengezette val. James Op Independence Day besluit Ortego verzetje te verschaf fen; men overvalt een nog jonge Ame rikaanse nederzetting. Tijdens dit ge vecht probeert Manuel, een van de zonen van de leider, een blank meisje te overweldigen. Blue weet dit te ver hinderen door Manuel neer te schieten. Hijzelf raakt ook gewond en wordt verpleegd door de dochter van de dok ter, die hem uit dank in zijn huis ver bergt. De verdere ontwikkeling is nu wel te voorzien: Blue wordt verliefd op de dochter en sluit zich aan bij de Yankees. deze film is nogal de magere kant, de ontknoping ziet men bij het begin van de film reeds aankomen. Voorts is dit alles op een uiterst trage wijze verfilmd. Het enig opmerkelijke van deze film is de muziek, die bijna goed te noemen is. Toegang: 14 jaar. TRIANON Louis de Funès, die voor heen zijn taleten veelal besteedde als politieman in Saint Tropez, is op een ander beroep over gegaan. In een anti quarisch scheurijzer uit de dertiger ja ren rijdt hij nu als taxichauffeur door Parijs. Niet voor lang echter, want zijn zwager (Raymond Bussières) hangt een caravan achter de broodwinning van De Funès en men vertrekt naar Spanje. De vakantiereis brengt de families in een dol avontuyr en een serie spannende verwikkelingen. Ee goede lachfilm is het resultaat. Hoewel het vertoonde niet altijd even origineel is, doet Louis de Funès het in deze film weer uitste- volop aan hun Prolongatie CAMERA Walt Disney heeft met Jungleboek op grootse wijze afscheid genomen van het witte doek. De man, die de tekenfilm letterlijk en figuurlijk „gemaakt" heeft, heeft het gegeven van Rudyard Kipling zo meesteiyk verfilmd. UêÈ jong en oud een genoegen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3