S'al'üig Thomassen-Drijver Optimisme bij arbeidsbureaus voor nieuw werk m Computer in plaats van boekhouding Engels favoriet bij keuze h. a. v. o. -kan didaten ER Centaurraket ontploft Studenten verhinderen Indonesische minister te spreken Nergens een kop koffie te krijgen Parijs van slag door staking middenstand VISIE OP TOEKOMST BIJ ARKA Ouders van verwaarloosde kinderen in. arrest Basisprogramma PSP voor links Nederland Vergaande socialisatie PR1L 1 DONDERDAG 17 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 tel ijk nenbi koop is 7.: de grote rten: srdag ansei dag? (ADVERTENTIE) vrijdag 18 april zaterdag 19 april ZONDAG GESLOTEN IITRFPHT met show LEEFBAARHEID BINNEN DE SCHAALVERGROTING U I IlLaUll I GEOPENDVAN 9-17UUR VOORDELIGE TREIN/TOEGANGBILJETTEN OP DE STATIONS VERKRIJGBAAR DAl toffei erkwee de chel Regeling oudere werknemers (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De directie van Tho- asseu en Drijver-Verblifa is met de •beidsbureaus optimistisch over de «■plaatsingsmogelijkheden voor de werk- ■mers van de T. en D.-bedrijven in Dor- .echt. Utrecht. Leiden en Krommenie, e gesloten zullen worden, aldus presi- nnt-directeur mr. B Haar. i het sociale De directeur van het Utrechtse arbeids- voorspelde, dat er om de 220 'erknemers van de T. en D.-fabriek in Domstad „gevochten" zal worden. Zijn ollega's in Dordrecht en de Zaanstreek grote moeilijkheden. De akbeweging in het bijzonder haar dvoerder R. Baarda van de alge- ïene metaal bedrijf? bond is gematigd ■l-jl-lptimistisch. Hij moet dat ambtshalve ook DqIvI 'el zijn, omdat het gesprek met T. p belangrijke onderdelen an nog niet voltooid is. President-directeur Haar baseert zijn ptimisme op herplaatsingsmogelijkheden oor het personeel van de op te heffen ■drijven in Dordrecht, Utrecht, Leiden i Krommenie, op de personeelsbehoefte, .nnen de onderneming Het hergroepe- ngsplan omvat niet slechts een sluiting bedrijven. De activiteiten in Deven- Doesburg. Hoogeveen én Leeuwar- en in het bijzonder in de drie latstgenoemde plaatsen zullen worden ergroot. Er komen daarin totaal 300 ar- le keukel eidsplaatsen bij. Bovendien houdt de 2r Haar rekening met het feit, dat de T. en D.-bedrijven jaarlijks een ■middeld verloop is van 10 a 15 procent, lit komt neer op een 700 vacatures per De werknemers in de te sluiten bedrij- kunnen voor zo n vacature opteren, (akbeweging en directie zijn het eens regeling voor de werknemers in. 60 iaar en ouder en over een garan- regeling voor werknemers van 58 en |9 jaar met een dienstverband met mini maal 25 jaar. Men is nog in onderhande regelingen voor de overige groe- pen. Het besluit van de directie van T. en D.-Verblifa de fabrieken te Utrecht, Dor drecht en Krommenie op te heffen is in gegeven door bedrijfseconomische over wegingen. De drie bedrijven fabriceren zogenaamde general lineprodukten, onder andere bussen voor de verfindustrie en de sigarenmalcerijen. Het gaat daarbij om een zeer uitgebreid assortiment met veel al kleine series. Daardoor draagt de pro- duktie een zeer aibeidsintensief karakter. Bovendien is van invloed, dat produktie van de general linebussen verdeeld is over een groot aantal vaak kleine fabrie ken. In deze arbeidsintensieve sector kan de voortdurende stijging van de loonkos tenfactor niet worden goedgemaakt door een evenredige toeneming van de pro- duktiviteit. De aard van de produkten en vooral ook de te kleine omvang van de serie staat een doeltreffende mechanisa tie van de produktie in de weg. Vijf jaar geleden werd op de general limeprodukten nog 4,5 miljoen gulden verdiend. Voor het lopende jaar wordt een verlies voorzien van twee miljoen. „Deze situatie dreigt als een molensteen om onze hals te gaan hangen", zo ver klaarde de heer Haar. De vakbewe ging meent dat de operatie te rigoureus is. Voorzitter H. Bode van St.-Eloy sprak van „amputatie van een arm, omdat er een steenpuist op zit". Hij en zijn colle ga's van de andere bonden vinden, dat in het sluitingsbesluit de verhoudingen zoek zijn. Naar hun mening had met een een voudiger operatie kunnen worden vol staan. KIRUNA (AFP) Even na de lan cering vanaf de basis Esrange bij Kiruna in Zweeds Lapland is een Euro pese Centaurraket ontploft. De tweede trap kwam niet tot ontbranding, waar door deze terug viel en enkele kilo meters /an de lanceerplaats neerkwam en ontplofte. De trap bevatte de waaf- nemingsinstrumenten, die aRe verloren zijn gegaan. Even later werd een twee de raket met succes gelanceerd. BEROERING IN NIJMEGEN (Van i correspondent) NIJMEGEN De moeilijkheden rond de organisatie van het negende lustrum van de Kath. Universiteit te Nijmegen zijn gisteren, op de tweede dag van het lustrumcongres „Universiteit en Ontwik kelingssamenwerking" tot een hoogte punt gekomen. De Indonesische minister voor Communicatie, drs. F. Seda, kwam niet toe aan zijn rede, omdat studenten met hem wilden discussiëren over de gevangenissen en massamoorden in In donesië. De „actiegroep Indonesië" achtte het immoreel te luisteren naar lezing over het onderwijs in Indonesië, door een offi ciële vertegenwoordiger van een rege ring, die openlijk geweld pleegt. Een lid van de Actiegroep las daarop een aan klacht voor tegen minister Seda in diens aanwezigheid, waarna bleek, dat een groot gedeelte van de congresleden het met deze aanklacht eens was. De con gresleiding beëindigde daarop de bijeen komst. De rpctor magnificus van de uni= versiteit, prof. dr. mr. S. F. L. baron Van Wijnbergen, veroordeelde de actie, zoals hij dat eerder in soortgelijk verband deed als fascistisch, terwijl prof. Duynstee tegenover minister Seda zijn excuses aanbood voor het schandaal doorzijn studenten veroorzaakt. De Actiegroep heeft daarop een verklaring uitgegeven, waarin tegen deze gang van zaken scherp protest wordt aangetekend, alsmede het feit wordt veroordeeld, dat er tussen Nederland en het generaalsregime in In donesië in toenemende mate culturele en wetenschappelijke contacten worden ge vestigd. Voor een eventueel bezoek van genei-aal Soeharto aan ons land worden in de vei-klaring reeds scherpe acties aangekondigd. De Unie van Studenten te Nijmegen ^yjSN) heeft gisteravond egii verklaring uitgegeven, waarin zij haar Verontwaar diging uitsprak over de opmerking van prof. Van Wijnbergen, als zou het op treden van het grootste deel van de stu denten in de zaal fascistisch zijn. (ADVERTENTIE) Uw sleutel tot opgewekter autorijden is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter, Van )rrespondent Lucas Kleijn) PARIJS Het was woensdag in Parijs een vervelende dag voor de Parjjzenaars niet alleen, maar ook voor de vele bui tenlanders. Zo goed als alle cafés waren dicht en nergens was een kop koffie te krijgen. Zonder uitzondering hadden de cafés gehoor gegeven aan de oproep van hun vakcentralcn voor de middelgrote en kleine bedrijven om gedurende 24 uur in staking te gaan. De Paxij zenaars maakten 's morgens vroeg het werktuigelijk gebaar om naar hun stamcafé te lopen en daar aan de bar te ontbijten, maar dat café was potdicht. Verderop bij andere cafés, van hetzelfde laken een pak. Het publiek was de vorige dag door de kranten en radio gewaarschuwd, maar de macht dei- gewoonte doet veel. Pas gistermorgen kwamen de mensen tot de ontdekking, dat het met de staking emst was. Daar was bovendien het vervelende van. dat alleen maar in de cafés sigaretten te krijgen zijn, want sigarenwinkels bestaan niet. Wie rookgerei wil hebben, moet altijd in een café terecht. Ook de duizenden buitenlanders keken raar op hun neus. Want wie als toerist een paar uur door Parijs slentert, wil wel eens achter een kop koffie of een goed glas uitblazen. Dat hooi-de er gis- tex-en niet bij. De slimmeriken hadden de dag tevox-en een fles wijn gekocht en wat gebakjes en aten die op in de parken op de banken. Bij ,de Concorde zagen wij een paar Nederlanders achter een stenen leeuw zitten, beschut tegen de koude wind. Zij wisten zich goed te behelpen- In de ochtenduren waren hier en daar een paai levensmiddelenwinkels open, zodat het aan stokbrood en melk niet heeft onbroken, maar na 1 uur in de middag was letterlijk alles dicht. In de voorsteden was geen krant te krijgen, want ook alle boekhandelaren waar kx-anten worden verkocht, waren dicht. Kranten kon men alleen maar kopen bij de kiosken in de binnenstad. En zo was het beeld niet alleen in Parijs, maar ook in het gehele land. Open waren alleen de grote warenhuizen en hun filialen, maar in heel wat steden dwongen de winkeliers de grote maga zijnen te sluiten doorv de ingangen met hun auto's te blokkex-en. In Annecy schreeuwde een man: „Ik heb de hele dag gewex-kt en ik heb honger", waarop Beate Klarsfeld, de vrouw, die bondskanselier Kiesinger een mep om- zwi oren gaf tijdens liet con®res van de C.D.U. in West-Berlijn. slond gisteren te reelat voor het gerec "van West-Berlijn. Zij verklad de bedoeling te hebben gehad Kiesinger te verwonden; ze had alleen de aandacht van de wereld willen vestigen op, zoals zij het noemde' „het naziverleden van de bondskanselier". Op deze foto geeft ze haar pen aan haar echtgenoot, de Franse journalist Serge Klarsfeld. BERG EN DAL (ANP) De direc teur van 's rijks belastingen, de heer W. J. van Bijsterveld, heeft vanmiddag in Berg en Dal gezegd, dat de belasting- MADRID (AP). Generaal Franco dienst zich bij de voortschrijdende auto- heeft een nationale xouwperiode van drie matisering van de maatschappij zal moe- dagen uitgeroepen in verband met de f.n overschakelen van boekenonderzoeken dood van de laatste koningin van Spanje, 0p „computeronderzoeken". die eergisteravond in Zwitserland is ge storven. De Spaanse minister van Bui- Er zal een tijd komen, dat er vrijwel tenlandse Zaken, Fernando Maria Cas- geen boekhouding in de ti-aditionele zin tiella, zal het Spaanse staatshoofd ver- van het woord meer zal zijn, aldus de tegenwoordigen op de begrafenis die heer van Bijsterveld mox-gen T - l Lausanne plaatsheeft. i jubileumvex-gadering van de lan- DEN HAAG. Vandaag hebben de bijna drieduizend havo-kandidaten zich geschaax-d in het legioen dat de examenmarathon 1969 loopt. Ze spe len daarbij een heel eigen rol van wege de examentechniek in sommige vakken (meerkeuzetoets) en doordat Nederlands het enige vak is, waarin alle kandidaten examen moeten doen; de overige vijf vakkén van hun pak ket zijn „vrije keuze", zij het dat één van de drie bekende moderne talen verplicht is. Voor de twee vakken die vandaag bij - de havo-examens aan bod-kwamen, blijkt het vei-schil in belangstelling: 17 procent der kandidaten neemt deel aan het onderdeel „handelsweten schappen" en circa 70 procent aan „Duits". Zoals te verwachten viel, maakt Engels de beste score: 95 pro cent; met ruim tweederde van alle kandidaten kunnen ook aardrijks kunde en geschiedenis bogen op grote belangstelling. Het feit dat Frans maar even boven de vijftig procent komt, bewijst wel dat de havo-leer- - lingen dit de moeilijkste taal vinden; de exacte vakken blijven biologie uitgezonderd allemaal onder de vijfentwintig procent. Opgave 1 van handelswetenschappen had betrekking op de organisatie en techniek van de handel. Deze opgave was op behoorlijk niveau; van de kandidaten werd inzicht verlangd in de economische verhoudingen en zelfs in het vennootschapsrecht. Opgave 2 had betrékking op contante betaling en afbetaling en was pittig te noemen. Opgave 3 liet de voorgecalculeei'de tabricagekostprijs berekenen van een nieuw bureaumeubel, alsmede de verkoopprijs. In verband met een proeforder werden journaalposten gevraagd. Ver-volgens dienden de na- geealculeerde uitgaven te worden be rekend, alsmede de nettowinst. Even eens een pittige opgave. Opgave 4 ging over de exploitatie van een autobusonderneming. Da opgave was wel duidelijk geredigeerd, maar eiste veel rekenwerk. Vei-wacht wordt dat menig kandidaat in tijdnood zal zijn gekomen. Op de ochtendzitting van hun tweede dag kregen de kandidaten hbs-a ge gevens waarmee zij twee brieven in hhet. Frans moesten samenstellen. Het Is opmerkelijk hoe groot het scala van onderwerpen is, waaruit de sa menstellers putten en hoe zij er des ondanks bijna steeds in slagen die ge gevens bijeen te brengen waarvan de verwei-king voor de kandidaat een goede test is van zijn Franse kennis op grammaticaal en idiomatisch ge- Ditmaal stelde in de brief de jonge Ulx-echtenaar Gerax-d Pols zich voor de dix-ecteur van de Association le Sahel Parisien" als student in de Ai-abisclie talen beschikbaar om tijdens een deel van de zomervakantie te komen wer ken als jeugdleider onder gëmigreer- de Noox-dafrikaanse gezinnen. In het antwoord geeft de directeur eëxst een uiteenzetting van de problemen waar mee deze mensen geeonfronleei-d wor den, waarna hij stelt onder \yelke voorwaarden Gerard zijn werk kan komen verrichten. De tweede brief, die tweemaal zoveel gegevens biedt, vex-eist o.i. vooral op idiomatische en compositorisch gebied een dergelijke kennis en taalvaardigheid. Gelukkig zal het woordenboed, dat tijdens dit examenonderdeel gebruikt mag wor den, in enkele gevallen uitkomst heb ben geboden. In elk geval hebben de betere kandidaten hier gelegenheid gekregen zich van hun zwakkere lot genoten te onderscheiden. Resume rend kan men zeggen dat de docenten GRIEKS Terwijl de alfa-gymnasiasten op de scholen weer met. „eigen" opgaven werkten (meestal Plato of Euripides) kwam het staatsexamen met een ver rassing. Een stuk uit Thucydides ge schiedschrijving, boek II caput 12. Thucydides geldt als een moeilijke schrijver: hij biedt evenwel ook min der moeilijke fragmenten en daarop was ditmaal de keuze gevallen. De eerste opgave „goniometrie en ijnalytische meetkunde" voor de b- richting van gymnasium en hbs be stond uit di-ie delen die weliswaar allen over een parabool handelden, doch onafhankelijk van elkaar kon den woi'den opgelost. Allereerst werd met een eenvoudig probleem het in zicht van de kandidaat getest inzake het begi-ip „verzameling". Het tweede deel was een novum: een vermenig vuldigingstransformatie van een pa rabool, waarbij het centrum nu eens niet samenviel met de oorsprong van het assenstelsel; vervolgens moest de kandidaat de parameter van een para bool bepalen als een normaal hiervan gegeven was. Het tweede vraagstuk was pittiger. XOY is een rechthoekig assenstelsel. Gegeven zijn de punten P (4,0), Q (8.0) en een punt M op de Y-as. C 1 is de cirkel die M tot middelpunt heeft en die door P gaat; C2 is de cirkel met middellijn MQ, De cii-kels snijden el kaar in de punten A en B. Bewezen moest worden dat als M de Y-as door loopt, de lijnen AB door een vast punt R.gaan, terwijl daarna de coör dinaten van R berekend dienden le worden. Voorts werd gesteld dat de lijnen AB en MP elkaar in het punt S snijden; op basis hiervan moest de vergelijking worden opgesteld van de verzameling van punten S als M de Y-as dooxioopt. Deze verzameling moest verder getekend worden. Het tweede deel van deze opgaven zal geen onoverkomelijke moeilijkheden hebben opgeleverd, maar het eerste deel kan sommige kandidaten hoofd brekens hebben opgeleverd. Heeft de kandidaat pech dat hij een rekenfout maakt bij het opstellen van de cirkel vergelijkingen, dan is overigens de kans groot, dat het vx-aagstuk de mist ingaat. ste opgave <de hekkensluiter. De op gave was van het type, waarvan de kandidaten er tientallen gemaakt moeten hebben. De h.b.s.-ers en gymnasiasten werden gistei-middag gesteld voor de eind examenvertaling Engels- De vertaling voor de h.b.s. „students and universi ties" ging in op het bijzonder actuele probleem van de eisen van studenten om meer inspraak in het universitair onderwijs te krijgen. De schrijver, Lord James of Rusholme, vei-geleek de toestanden aan de universiteiten van het vasteland van Europa met die in Engeland, waar de onrust zich nog niet zo duidelijk gemanifesteerd heeft. Hij voorziet ook onrustige tijden voor de Engelse universiteiten, maar deze zullen door de totaal verschillende meer ideale omstandigheden een gematigder verloop hebben. De Engelse studenten genieten reeds een zeer persoonlijk onderricht en hebben meer inspraak dan hun collega's op liet vasteland. Het was een goed gekozen vertaling die qua stijl en woordkeus stellig niet als een voudig gekarakteriseerd kan woi'den. Het gvmnasiumexamen Engels was vrij begrijpelijk op het eei'ste gezicht. I'n de opgave „art and civilization" stelt Herbert Read dat de kunst werken uit een beschavingsperiode uiteindelijk de enige maatstaf zijn voor de beoordeling ex-van. Door de kunstwerken is hel ons mogelijk een idee te vormen over het peil van een beschaving. De schrijver geeft echter t(^e dat een cynicus aan de waaide van deze werken kan twijfelen. De opgave, vooi-gelegd aan de kandi daten, was niet te lang. De zin constructies waxen niet te ingewik keld. Het betoog, behoudens de laat ste alinea, duidelijk. De moeilijkheden die er zijn, liggen voornamelijk op idiomatisch terrein, wat verschillende kandidaten proble men gegeven kan hebben bij het ver talen in goed Nederlands. Wat denkt u bijvoorbeeld van de vol gende zinnen: These are incidental items of knowledge which we might possibly derive from some other soin-ce, of: That art survives may be readily admitted, but what, the cynic might ask, is the value of survival? Mulo De 32.000 kandidaten voor het open- bax-e en christelijke mulo-a examen zijn vanmorgen hun eerste schrifte lijke examendag begonnen met Ne derlands. Zij kregen een uur de tijd om een opstel te maken. Over het algemeen goede onderwerpen, het geen wil zeggen dat zowel de kan didaten met. fantasie als de meer za kelijk ingestelde kandidaten aan hun trekken konden komen. Sommige on derwerpen, zoals „naar de maan" en „sport en sportiviteit" waren uiter mate geschikt om op de actualiteit gericht te worden. Het tweede gedeelte Nederlands was vrij moeilijk: een tekstverklaring, waarvoor een gedeelte was genomen uit „Het klein Verschil"' van Jan Mens. Dit stuk vereiste nogal wat in zicht van de kandidaten en zij zullen hel niet steeds even gemakkelijk ge had hebben om voor bepaalde be grippen de juiste woorden te vinden. De examenochtend werd afgesloten met bedrijfsrekenen en dat bracht de kandidaten vier redelijke opgaven. Bij de eerste opgave moest de rentabili teit van eigen en totaal kapitaal van een handelszaak berekend worden. De tweede opgave bleek een kostpx-ijs- berekening, de derde een brandschade- berekening en de vierde opgave be stond uit een vijftal kleinere bereke ningen. De goniometrie was ditmaal als laat- Vanmiddag hebben de mulo-kandida ten zich gebogen over Frans en meet- delijke subgroep belastingen van de ARKA ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan va de subgroep. In de komende jaren zal de automa tisering van de maatschappij om een aanzienlijke aanpassing vragen, aldus de directeur van 's rijks belastingen. Ook wetswijzigingen zullen noodzakelijk zijn. met name daar waar een wet een pro cedure afstemt op gebruiksmaking van kaarten en formulieren. De automatisering van de belasting dienst zelf, reeds in stadium van ontwik keling in de sector directe belastingen en die van de motorrijtuigenbelasting, zal in de eerste in hoofdzaak routinema tige werkzaamheden betreffen. De nu brede voet van het personeelsbestand zal daardoor aanzienlijk smaller worden een der winkeliers uit de menigte een stokbrood en een fles wijn voor de dag haalde. Onder gejuich van de omstan ders zette de hongerige man er onmid dellijk zijn tanden in. De staking van de winkeliers heeft niets te maken met het referendum. Integendeelde winkeliers willen de regering geen voorwendsel geven om net als verleden jaar met de sabel te ram melen. Het zit de winkeliers hoog, dat zij naar hun mening te veel belasting betalen, op te zware lasten zitten, ge plaagd worden door de rompslomp met de belasting op de toegevoegde waarde en doodgeconcurreerd worden door de grote warenhuizen met of zonder zelf bediening. De regering deed een paar concessies, maar of dat voldoende olie op de golf is. zal nog moeten blijken. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM De ouders van de twee Bergen op Zoomse kinderen, jon getje van lV» en 2Vi jaar oud, die in toestand van ernstige verwaarlozing in het ziekenhuis zijn opgenomen, zijn onder arrest gesteld. Het zijn de 21-jarige ha venarbeider II. H. en zijn 22-jarige vrouw A. n.-V. De politie noemt de toestand van de beide jongetjes „zorgwekkend", het ge vaar is niet denkbeeldig, dat van het oudste kindje beide voetjes zullen moeten worden geamputeerd. De kinderen heb ben bovendien ernstige huidaandoenin gen. Achteraf is gebleken, dat de Bergen op Zoomse politie over verwaarlozing van de beide kinderen is getipt. De politie beambtenaren die een kijkje gingen ne men, vonden ontzet de kinderen dood-, ziek in hun bedjes liggen. Uit het onder zoek is komen vast te staan dat het echt paar H. veel schulden had. Hoewel de man zijn weekgeld thuis afgaf. Was er te weinig door afbetaling van stukken van de inventaris van de woning en door een ondeskundig en onzorgvuldig beheer over de huishouding. De vrouw, die binnen kort moet bevallen van haar dei-de kind gafifcaar zoontjes niet de verzorging die zij nodig hadden. Als er weinig geld was kregen de kinderen weinig of niets te eten. De jongetjes gingen er steeds meer onderkohxen uit zien en hun ouders durf den hen niet meer aan anderen te la ten zien. Vandaar ook, dat de laatste tijd de gordijnen van het huis van de familie H. vrijwel permanent gesloten bleven en er zelden op bellen of kloppen werd open gedaan. De moeder heeft te genover de politie bekend de kinderen ernstig verwaarloosd te hebben. Franse troepen naar Afrika NICE (AFP) Sedert dinsdagavond zijn uit Nice 260 Franse militairen naar Fort-Lamy, de hoofdstad van Tsaad, vertrokken. Vandaar worden deze troe pen doorgezonden naar Bangui, de hoofd stad van de Centraal-Afrikaanse Re publiek. In dit voormalige Franse gebied is in het afgelopen weekeinde melding ge maakt van een mislukte staatsgreep te gen het bewind van generaal Bokassa. Het gaat om ongeveer honderd man van het Vreemdelingenlegioen en 160 mariniers en parachutisten. Hun komst naai- Centraal-Afrika zou geschieden in het leader van een overeenkomst voor militaire bijstand. Naar men verwacht zullen meer Franse militairen volgen, aangezien er nieuwe groepen van het Vreemdelingenlegioen van hun basis op Corsica naar Nice worden overgevlogen. (Van o 2 parlementaire redactie) DEN HAAG Een links politieke concentratie moet volgens de P.S.P. de maatschappij socialistisch hervormen. Dit brengt de politieke duidelijkheid mee, aldus, de pacifisten, die links Ne derland een proeve van een basispro gram in deze zin aangeboden hebben. De P.S.P stelt in het discussiestuk vast. dat het kapitalisme als maatschap pelijk systeem achterhaald is. Maar de socialistische maatschappij, die hiervoor in .de plaats moet komen, kan al leen door bewust ingrijpen in de gang van de geschiedenis bereikt worden. Daarom moet de socialistische partij strijd blijven voeren tegen de minder heid van de bezittende klasse. Zij moet bovendien een eigen program tot her vorming van de maatschappij uitwerken. Dit program moet echter radicaal bre ken met de traditionele socialistische beweging. Het discussiestuk, dat gistex-en ver schenen is, zegt hierover: „Socialisme is de voorwaarde voor een humane we reld. Doel moet zijn de vestiging van een socialisme met volledig economisch en politiek zelfbeheer van alle instel lingen door de mensen zelf die tegen iedere bureaucratisering moeten blijven optreden". Het basisprogram, dat op het congres van Links Nederland, georganiseerd door de P.S.P, op 26 en 27 april in discussie komt, vermeldt ook een serie eisen, waaraan links Nederland moet vasthouden om de socialistische maat schappij te kunnen bereiken. Hierin slaat onder meer: „Nationalisatie van alle strategische ondernemingen en fi nanciële instellingen, de grote metaal- en chemische-industrie, de banken, de verzekeringsmaatschappijen, de energie en transportbedrijven; nationalisatie van de grond, de gehele woningbouw en alle huizenbezit, van gezondsheidszorg; voorts leerplicht lot 18 jaar, studieloon vanaf 16 jaar enz. Ook wil men gratis vervoer, premievrij staatspensioen, af schaffing van het koningschap en van subsidies aan religieuze instellingen. Benoemingen Haarlem HAARLEM (KNP) Aan B. Mols as op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kapelaan te Overveen. Over enige tijd zal hij een functie aanvaarden als gods dienstleraar te Amsterdam. Tot zijn op volger is benoemd kapelaan Fr. Kutt- schrütter, tot nu toe in Den Helder (Pe trus en Paulus). Hij kan niet worden opgevolgd. Op voordracht van de pio- vinciaal is eervol ontslag verleend aan pater G. Weterman S.C.J., assistent te Bovenkarspel.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9