Beethovens Fide lio Volgende week 3 x voetbal Nederlandse Operastichting kwam met herhaling Schandaaldichteres bleek een heel clu bje Onthulling van Freddy de Vree Vaarbewijs voor pleziervaart noodzakelijk Muzikale prestaties van Studentenkamerorkest en dirigent Joop van Zon TELEVISIE VANAVOND Tast toe 'tis van TEEKENS Reportage Italiaanse ondergrondse Kerk DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 17 APRIL 1969 (ADVERTENTIE) De Nederlandse Operastichting had Beethovens Fidelio weer eens op het programma gezet: gisteravond ging m de Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste van een reeks van voorstellingen. In opzet en uitwerking verschilde deze niet. of nauwelijks, van die op 4 oktober 1966 ter gelegenheid van de officiële opening van het Scheveningse Circustheater gegeven, waar ook Rudolf Hartmann de regie voerde. - Ekkehard Grübler de verant woordelijkheid had voor de decors en kostuums en Willem van Otterloo, met het Residentie-Orkest in de bak. de muzikale begeleiding was opgedragen. En ook nu weer verscheen Gré van Swol-Brouwenstijn als Fidelio dat doet ze reeds bijna twintig jaar! Arnold van Mil als Rocco, Sonja Schoner als Marzelline. Rudolf Kat als Jaquino en Bert Bijnen als Don Pizarro: slechts de rollen van Don Fernando in Florestan waren aan anderen, respectievelijk aan onze landgenoot Pieter van den Berg en de Tsjech Vilem Pribyl toevertrouwd. Toch bestaat er aanleiding op deze opvoering, in feite dus een herhaling, terug te komen. Al was het alleen maar om op te merken, dat zij zonder enig lokaal chauvinisme gezegd, het Scheve ningse Circustheater een vele malen betere accommodatie biedt dan de Am sterdamse Stadsschouwburg: het Resi dentie-Orkest klonk daar veel beter. Nu was het, in de aanvang althans, ietwat mat van toon, ietwat aarzelenddeed zich bovendien hier ook niet vermoeid heid gelden, vermoeidheid veroorzaakt door de immense eisen aan het ensemble gesteld in de lenteserie, waar men met de nieuwe omgeving van het Congres gebouw vertrouwd moest raken? Een tweede opmerking: ze betreft de beginscènes van Fidelio, waarin, schijn baar los van alle gruwelijkheden, die het drama bergt, het gewone leven zich doet gelden, het gewonef leven met zijn dage lijkse plichtjes en obligate liefdes gevoelens. De moeilijkheid is dit frag ment in het geheel te intigreren, ervoor te zorgen, dat deze belijdenisopera bij het begin begint en niet bij het achtste toneel, wanneer Leonore haar recitatief aria „Abscheulicher! Wo eilst du hin?" te zingen krijgt, wanneer het echt erg, eght menens wordt Ook thans leefden de zeven daaraan voorafgaande scenes te zeer een zelf- Marie Claire de Jonghe (Van onze correspondent) BRUSSEL De literaire wereld in de Benelux wacht nu vol spanning op de oplossing van 'n letterkundig raadselspel letje. Een sluier van het mysterie rond het auteurschap van de dichtbundel „Ja- ja" die schandaaltje in Vlaanderen verwerkte is reeds opgeheven. D( Vlaamse dichter Freddy de Vree beken de: „Ik ben een van de auteurs van he boekje. Dichteres Marie Claire is niet een persoon, maar een heel clubje var schrijvers". Op 26 maart, enige tijd na de Neder landse Boekenweek, verscheen in 't Brus selse dagblad „Het Laatste Nieuws" eer stuk. waarin betwijfeld werd of de schrijfster Marie Claire de Jonghe wel de dichtbundel Jaja schreef, die uitgegeven bij de ..Bezige Bij" te Am sterdam. De bundel werd met veel druk te naar boekhandels en klanten begeleid: het zou de bundel worden waarin nu eens voor goed zou worden afgerekend door een jonge debutante met het ach terlijke Vlaanderen. Er wordt inderdaad in dat boek menig dekseltje opgelicht en de spruitjeslucht walmt op uit de gedichten. De nieuwe Rotterdamse Courant (Mar tin Hartkamp) en de Volkskrant (Hop per) bonden de kat de bel aan: zij be twijfelden of de dichteres wel bestond en vermoedden andere auteurs die zich achter een fictief personage hadden ver scholen om hun gal te spuwen. Op de achterzijde van het omslag stond te le zen dat de dichteres haar identiteit uit allerlei soorten van voorzichtigheid niet wenste te onthullen, maar er stond ook een foto bij, duidelijk en wel een tee ner of prille twen voorstellend met een gordijn donker haar over het rechteroor gedrapeerd. Dus wel een foto, herken baar voor iedere relatie, maar toch een schuilnaam. Dat was al te gek. „Verdachten" Achtereenvolgens of tegelijkertijd, wer den in Nederland en Belgie „verdacht" de ware schrijvers te zijn: Hugo Claus. Freddy de Vree, Herwicht Leus. Willem Frederik Hermans, Jan Cremer, Ivo Mi- chiels en Hugo Raes. Er ontstond dei ning in Vlaanderen, omdat vele „intel lectuelen" de formulering toch wat te goor vonden. En dat leidde dan tot nog groter nieuwsgierigheid. Wie had het op zijn geweten? Freddy de Vree laat in 'n verklaring aan 't Brusselde blad „De Standaard" weten dat hij het initiatief genomen heeft en een openingstekst le- VOORZITTER SCHUTTEVAER (Van onze correspondent) GOES „Het wordt hoogtijd, dat in Nederland, evenals dat in Duitsland reeds het geval is. voor de watersport een „vaarbewijs" wordt ingesteld". Dat zei dinsdagmiddag de heer mr. J. van Dam. voorzitter van de koninklijke schip persvereniging „Schuttevaer", die giste ren begon aan een twee dagen durende algemene vergadering in de „Prins van Oranje" te Goes. De heer Van Dam zei, niet te begrij pen, waarom men in Nederland op dit punt niet opschiet, terwijl er sprake is van een „explosie" van watersport op de binnenvaartwegen. De Sehuttevaervoorzitter bracht een aantal recente ongevallen met water sporters in herinnering en stelde, dat nu reeds de rijkspolitie zal moeten worden geïnstrueerd om bij een onderzoek naar de oorzaak van een dergelijk ongeval na te gaan, welke ervaring de betrokke ne in het varen had, welke zijn leeftijd was, welke de kwaliteit van zijn vaar tuig enz. „Hier is dikwijls sprake van misdadig varen", aldus de heer Van Dam. verde, dat verschillende auteurs hun dewerking verleend hebben aan deze grap, en dat nog bundels (of minstens een) zullen worden samengesteld iedereen bijdragen voor kan inzenden, die door het redactiecomité kunnen worden bewerkt. Loon naar werk wordt betaald na publikatie door de Bezige Bij. Het wordt dus 'n soort gezelschapsspel: trap pen op het hart van moeder Vlaanderen Er wordt gevraagd nu wat minder geks in het sopje te doen. Inmiddels is ech ter nog niet onthuld wie er buiten Fred dy de Vree nog aan meegewerkt heeft, en lijkt de taal in de bundel soms boer- tiger dan de boertige toestanden die aan geklaagd worden. Freddy de Vree kon gisteravond hierover geen commentaar geven, daar hij zich momenteel in Palo Alto, Californië bevindt. standig bestaan: schrijven aan regie herinneren decoropbouw. We opvoering, onder Alexander Krannhal: gans anders was. We werden toen niet de gevangenis verplaatst, doch in een tuin daarvoor, waar men zich huiselijk gedroeg: de was hing er te drogen en in vensterbanken bloeiden, in potten, geraniumshier werd voor een contrastwerking gezorgd, die een deel 'ormde, doch een heel bijzonder deel in leze bekentenisopera, in deze strijd van an duisternis naar licht. En dit op een nanier, waarmee onze tijd helaas sinds 1940 bijzonder vertrouwd geraakt i doet zijn plicht en bevel is bevel: Waarlijk: bij een andere opzet was de brandende actualiteit van deze opera nog eer geïntensiveerd. Voor de rest: er is gezongen, er is geacteerd op een wijze, die het publiek de schouwburg was niet vol tot grote erkentelijkheid stemde, aan het slot kwamen er zelfs ovaties. Die in allereerste instantie Gré van Swol- Brouwenstijn golden. Terecht: haar stem moge dan in de loop der jaren wel iets geleden hebben, de creatie van de rol, haar toevertrouwd, was inderukwekken- der dan ooit. Vilem Probyl als Florestan met zijn eitwat schel tenorgeluid had hierdoor alleen reeds een moeilijke part ner, doch wat hij verbeeldde was in alle opzichten acceptabel. Meesterlijk vonden ook ditmaal Arnold van Mil, als gevangenbewaarder Rocco: én in actie, èn in zang, én in dictie. We gevoelen nog even behoefte op het begin van de opera terug te komen om u te vertellen, dat het kwartet in canonvorm „Mir 1st es wonderbar" gisteravond door Sonja Schoner, Gré van Swol-Brouwenstijn, Arnold van en Rudolf Kat voortreffelijk gepresen teerd is: aan dit hoogtepunt in de par tituur werd door hen alle eer bewezi Resten Pieter van den Berg, een sti lende Don Fernando, Bert Bijnen, in z sinistere rol zéér overtuigend en e koor, waarin Simon van Trirum en G rard van Loon, dat in zijn optreden, zijn actie indrukwekkender had kunnen zijn.... maar hier raken we weer aan de regie. Woensdag 23 en vrijdag 25 april speelt men te Scheveningen: Gré van Swol- Brouwenstijn treedt dan echter niet op: in haar plaats komt Gerry de Groot. B. R. Vijf jaar geleden hebben enkele oud leden van het jaarlijks opnieuw samen stellen Nederlands Studentenorkest initiatief genomen tot de oprichting een Studentenkamerorkest. Het was de bedoeling een concurerend en- ibIe in het leven te roepen. Beide orkesten willen muzikale studenten uit dagen eens per jaar ensembleprestaties hoog niveau te leveren, beide doen voor een liefdadig doel, onder meer het Universitair Asylfonds. Het ver schil zit eigenlijk in de omvang van de bezetting. Het grote orkest met door gaans zo'n tachtig man repeteert en mu- eert anders, in andere verhoudingen uiteraard ook in een wat ander reper toire dan een ensemble, dat meer dan de helft kleiner is. Dat stelt andere (ho gere) eisen en geeft ook een andere vol doening, voor uitvoerenden zowel als oor toehoorders. Op zijn vierde jaarlijkse tournee heeft het Studentenorkest voor het eerst Den aangedaan, met als gevolg, dat 'oor ongeveer de helft bezet Diligen- tia gisteravond de sensatie onderging de kennismaking met een voor di lettanten opmerkelijk goed kamerorkest, opmerkelijk goed van klank en klankaf werking, opmerkelijk goed ook in de zui- afgewogen verhoudingen. De eer daarvoor komt (nog vóór de waardering de volledige inzet en de toewijding de spelers) toe aan dirigent Joop Zon. die men hier ter stede niet of nauwelijks kende. Ten onrechte, want r dan zo geklaagd wordt over het gebrek aan nieuwe dirigenten, waarom krijgt dan een man als Van Zon geen Maar goed. dat is een hoofdstuk apart. Hoewel de tweede symfonietta van de thans 61-jarige Gooise componist Jan ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus?" Een platenbon is altijd raak! Felderhof een niet zo gelukkige opening was het in 1962 in opdracht van de Johan Wagenaar Stichting geschreven werkje is wel een plezierig speelstuk naar duidelijke voorbeelden als Ravel en Strawinski, maar het werd een beet je rommelig en onzeker gepresenteerd kwamen dirigent en musici in Mozarts Praagse symfonie en in de Pastorale d'Eté van Honegger tot opmerkelijke prestaties. De opvattingen van de diri gent waren zeer muzikaal, zijn tempi' waren raak gekozen en werden goed ge fixeerd, de instrumentengroepen waren uitgebalanceerd er er werd, ondanks dit alles, levendig en ontspannen muziek gemaakt. Dat was veel belangrijker dan wat kleine oneffenheden, die men uiter aard op de koop toe moest nemen. Marien van Staalen, een 21-jarige Utrechtse student in de rechten en tevens een celloleerling van Jean de Croos van het Concertgebouworkest, bleek zich met recht en reden te kunnen wagen aan Haydns bekende celloconcei-t. Hij toonde zich zijn mooie instrument ten volle waard, want hij produceerde fraaie, zangrijke toon, al intonateerde hij hier en daar wat te laag. Ook technisch dwong hij respect af en in algemeen mu zikale zin kon men ver met hem mee gaan, al viel er stilistisch op zijn inter- pretatie wel wat af te dingen, met name wat tempi en maatvastheid betreft. Dit alles neemt niet weg, dat hij de dende rende ovatie, die hem werd gebracht, ten •olie verdiende. Wat ons betreft, mag het Studentenka merorkest, net als het grote Studenten orkest, een vaste gast in Den Haag wor den, al dient het ontvangende comité dan wel voor een uitverkochte zaal te zorgen. De musici zijn het waard, nog geheel afgezien van het goede doel waar zij zich inzetten. Ks. fN -rtLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56. 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO •19.07 uur: Dorita y Pepe in Argentinië, show NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 20.45 uur: Ik laat me niet kisten, komedie 22.15 uur: NTS 22.50 uur: Tweede journaal TELEAC 22.55 uur: Cursusinformatie filmkunde 23.00 uur: Groenteteelt onder glas ERLAND II STER (Reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur. Coronation Street, NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Max de Goede, t.v.-film 21.10 uur: HaarHem, opvoed kundig programma 21.45 uur: Achter het nieuws, actua 1 iteitenrubriek 22.10 uur: Kenmerk-laat, NTS 22.40 uur: Tweede journaal Televisie morgen AND I NTSNOT 11.00 uur: Schooltelevisie De met O aangegeven progia visieprogramma's RADIO PROGRAMMA ournaal. 1D.20 Uitzen i Voor de kinderen. lezing. AVRO: HILVERSUM II i i Heilskwartler i intry and Westernrubriek. rt. 23.40-23 45 Nieuw Sterman benoemd tot directeur van ..TELEAC*' DELFT Het bestuur van de Stich ting TELEAC heeft tot algemeen direc teur benoemd de heer A. A. Sterman, momenteel directeur van het Algemcenn Pedagogisch Bureau voor Land- en Tuinbouwonderwys te 's-Gravenhage. De heer Sterman (57 jaar) is gedurende meer dan vijfentwintig jaar in vele functies werkzaam bij het Nederlandse onderwijs in de ruimste zin. Na zijn studies MO "Lichamelijke Oefe ning, MO Wiskunde en MO Pedagogiek heeft hij vele jaren les gegeven en daar bij verder gestudeerd aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam en de Rijksuniversiteit te Utrecht in de vakken filosofie, pedagogiek, psycholo gie en sociologie Tot voor kort was hij bovendien medewerker van het Alge meen Pedagogisch Centrum (APC). Een platenbon is altijd raak (gr.) (ii.00-li.02 Nieuws). ii.3n rs be richten. NRU: 12.00 Blik op c Actualiteiten: 7.50-7.55 HILVERSUM II (298 [ededelingen. 12.00 Van het land; 12.26 Mededellnt olk - Siberiërs f9.02 Klïnk-tfl aar?lo Jehovagetuigen gearresteerd in Spanje (Van onze correspondent MADRID De Spaanse autoriteiten jn na een bijeenkomst van de secte in Sevilla tijdens het afgelopen weekeinde streng opgetreden tegen de Jehovage tuigen. Ongeveer 160 getuigen werden gevangen genomen, waaronder Ameri kanen, Fransen en Iatalianen. maar spoedig weer vrijgelaten. Een paar leden zijn 72 uur vastgehou den het wettelijk maximum volgens de Spaanse wet. Jehovagetuigen zijn in dit overheersend katholieke land niet toegestaan, omdat ze geen toestemming van de regering hebben gevraagd om hun activiteiten te bedrijven. Vrijheid van godsdienst is een recht volgens de Spaan se grondwet. Protestanten en joden in Spanje hebben dat recht, maar ze mo gen geen berekeningscampagnes uitvoe- 1. Aanhangers winnen is verboden. Sultan van Djokjakarta in ons land SCHIPHOL (ANP) Afgehaald door minister Udink en een grote groep van Indonesische ambassadeleden en andere in ons land woonachtige landgenoten, is woensdagavond om 8 uur de Indonesische staatsminister voor Economische. Finan ciële en Industriële Zaken, sultan Ha- mengkoe Boewono de negende van Djok jakarta. uit Indonesië op Schiphol aan gekomen. De sultan sprak tegenover de journa listen op Schiphol zijn voldoening en dankbaarheid uit over de 500 miljoen dollar die de donorlanden op de zojuist in Scheveningen b eindigde IGGI-con- ferentie voor het komende jaar ter be schikking stellen van Indonesië. Vrijdag zal hij in Den Haag op een Indonesiëdag een inleiding houden over de economi sche samenwerking tussen Indonesië en Nederland en daar tevens alle vragen pogen te beantwoorden, die hem door de aanwezige vertegenwoordigers van het bedrijfsleven mogen worden gesteld. Zondag vertrekt de sultan naar Bonn, waar hij eveneens met het bedrijfsleven gaat praten, daarna staan voor soortge lijke bijeenkomsten ook nog Kopenhagen en Hongkong op zijn programma. Op televisie Sinds de dagen van de laatste wereld kampioenschappen is er geen week ge weest waarop de voetbal zo vaak over het t.v.-scherm rolde als dat volgende week het geval zal zyn. Omdat u mis schien de tel kwijt zou raken. Belten we het hier nog even op een rijtje: WOENSDAG: Halve Europa-Cupfinale A.C. MilanManchester United (Neder land I. 20.55); DONDERDAG: Halve Europa-Cup- finale Spartak TrnavaAjax (Neder land I. 15.55. reportage wordt om 18.15 herhaald). Een radioverslag van deze wedstrijd wordt uitgezonden via Hilver sum II en begint om 15.50. ZATERDAG: ('upfinalc om de Engelse voetbalbeker (Nederland I, 14.55). (ADVERTENTIE) Cadeau per post: Een platenbon is altijd raak! kiuisl en kunstenaars I11 Galerie Sergej. Herengracht 167 AmL sterdam, wordt van 19 april tot 10 mei een tentoonstelling gehouden van schil derijen van de Tsjech Moby en de Engelse Francis Ross en van teke ningen ran de Duitser Hans Wegner. Museum Simon van Gijn te Dordrecht dat door werkzaamheden een tijdlang gesloten is geweest gaat weer open. Op zaterdag 19 april zal de nieuwe op stelling van de kostuumafdeling voor het eerst te bezichtigen zijn. Prins Bcrnhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap te aan vaarden van de Stichting Oude Kunst en Antiekbeurs. De beurs wordt dit jaar in het- Prinsenhof te Delft gehou den van 26 juni tot en met 16 juli. Een reportage-team va de actualiteitenrubriek maatschappij, heeft een cumentaire gemaakt 1 „Kenmerk", over kerk en uitvoerige do de Onder grondse Kerk van Italië, die zal worden uitgezonden. Nauwelijks op gemerkt en door de officiële katholieke kerk straal genegeerd zijn in Italië hon derden zogenaamde „spontane groe pen" werkzaam op sociaal-kerkelijk en politiek terrein. Samenvattend wor den ze wel een „l'altra chiesa" ge noemd „de andere kerk." Zij willen geenszins breken met de officiële kerk van Rome. maar verzetten zich heftig tegen de machtsuitoefening van Vati caanse curie-functionarissen,' autori taire bisschoppen en vooral ook tegen de verregaande vermenging van kerk en politiek in Italië. Het conflict in Isolotto tussen Don Maz- zi en kardinaal Florit van Florenc een van de meest sprekende barstingen geweest van een kerkelijke „spontane groep" en het hiërarchische gezag. Regisseur André Truyman en cameraman Henk Venema hebben veel met Don Mazzi en de zijnen gesproken en ook de hartstochtelijke protesten van de bewoners gefilmd. In Milaan hebben zij o.a. gesproken met de jezuïet pater Barbieri. die rondweg vertelt, dat lal van Italiaanse bisschoppen nog besmet zijn met de fascistische geest van Mus solini. Barbieri heefl een kring van jonge echtparen om zich heen verza meld. met wie hij sociaal werk uitvoert dat voornamelijk op ontwikkelingslan den is gericht. In hun kring werkt ook de student Schianchi. die de leiding heeft gehad van de bezetting van de kathedraal van Panna. De spontane groepen van „de andere kerk" vindt- men vooral in het noorden van Ttalië. Volgens sommige schattingen zijn er wel een paar duizend te vinden, maar het persagentschap Adista in Rome. dat de communicatie lussen deze groepen tracht te onderhouden, meent, dat dit getal te hoog ligt, als men er tenminste vanuil wil gaan. dat deze groepen uit drukkelijk vanuit de christelijke inspi ratie werken. Aan de hand van tal van interviews en filmische contrasten tussen het devo- Een platenbon is altijd raak tionele Italiaanse leven, de barokke praal van een traditioneel gebonden kerk enerzijds en de sociale protestac ties anderzijds, dan wordt een beeld van dc „ondergrondse kerk" opge bouwd, dat de meeste Italianen zelf na genoeg onbekend is. De kerkelijke in vloed in hun televisie-maatschappij en in de meeste van hun dagbladen er wel voor, dal de informaties de „spontane groepen" beperkt zijn. De Italiaanse bisschoppen juist deze week bijeen voor hun jaarlijkse confe rentie zijn voor een groot deel wei nig genegen om zich met de proteste rende arbeidersmassa's in te laten. Maar velen zijn er wel van op de hoog te, al hebben ze er een minder positie ve kijk op dan bijvoorbeeld mgr. Capo- villa, de aartsbisschop van Chieti en de vroegere secretaris van paus Joannes XXIII. Hij heeft voor Kenmerk een soort evaluatie gegeven van deze jonge ontwikkelingen in de Italiaanse kerk. Het portret wordt verder uitgewerkt door dr. Fernando Vitlorino Joannes, stafmedewerker van het I-Doc in Rome. en de man die onder meer het dossier van de Nederlandse katechismus heeft verzorgd. (Nederland II - 22.10 uur) De Snip en Snap Revue gaat ook op don derdag 24 april, de Avond-van-Ajax. in het Nederlands Congresgebouw. Teneinde de bezoekers echter in staat te stellen eerst? de t.v.-repor tage van de wedstrijd Spartak Trna vaAjax te kunnen volgen is de aan vangstijd gesteld op 20.30 uur. De t.v - reportage eindigt om plm. 19.45 uur. Het koor van de Amerikaanse prote stantse kerk in Den Haag o.l.v. Henry Blackmon verzorgt het openingscon cert van de voorjaars- en zomerse- rie in de Immanuelkerk te Maassluis dat op 19 april wordt gegeven. De manier waarop de TROS haar „to neelavonden" vult mag dan niet zo ori gineel schijnen; het is wel een metho de waarbij succes vrijwel verzekerd is. Zij kiest n.l. voorstellingen die het goed hebben gedaan bij een van de Neder landse gezelschappen en die al een tijd je uit het repertoire genomen zijn. Ze brengt die vervolgens in de originele (goedgeblekcn en ingespeelde) bezet- Zo'n methode heeft iets aantrekkelijks voor de kijkers die niet in staat zijn tot een min of meer geregeld schouw burgbezoek. Ze sluit de mogelijkheid tot „baanbrekend" werk uit, maar dnt vinden we niet zo'n ramp. De TROS laat anderen banen breken en consta teert daarbij, misschien niet zonder leedvermaak, dat die andeven daarb'/ het risico lopen om de kijkersgunst te verspelen, een risico dat bij de TROS- methode nagenoeg uitgesloten is. Voor gisteren was een vrij reeent suc cesblijspel van het Nieuw Rotterdams Toneel gekozen: De eerste mevrouw Fraser van St. John Ervine. Het da teert al uit de dertiger jaren maar was door bewerkster Anty Westerling wat modern aangekleed. Een aardig blijspel met wat veel ingebouwde „toevallighe den" en te weinig stof voor het laatste bedrijf. Dat we met genoegen hebben gekeken kwam vooral door de kapita le hoofdrol van Enny Meunier die alle facetten van haar talent toonde, iets enorms maakte van elk moment dat zij in het beeld was, maar daarmee ook nogal ongenadig de mensen om haar heen „wegspeelde". We weten niet hoe dat destijds met de schouwburgopvoeringen gegaan is maar op t.v. was het een notoir ver schil tussen mevr. Meunier die de eer ste mevrouw Fraser tot in de kleinste details was en de overigen die hun toch al clichéachtige figuren speelden. Dat gold zelfs voor Pim Dekkers en Jules Rooyaards. die nog een heel eind kwamen, maar bijvoorbeeld de arme Wim Hoddes, die toch al een lachwek kend karakter' te maken kreeg, was nergens meer. Vooraf vonden wc de film „Pelgrim- vaart naar Mekka" heel opmerkelijk. Vooreerst om de volstrekt unieke beel den die ons uit de heilige plaatsen van de Islam werden geboden. Maar ook 0111 de commentaartoon die niets had van wat bij dergelijke films gebruikelijk is. Immers, meestal wordt dat afgedaan op een zonderlinge-mensen-kijken-ma- nier. Hier kwam het commentaar vol komen logisch vanuit de Islamitische zienswijze. Objectief? Misschien niet, maar wel heel waardig en bijzonder in formatief. De TROS benadrukte dit door een vraaggesprek vooraf dat Jack Di xon voerde mei een Arabische mede werker van de Wereldomroep. V*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2