KESSLER ZIT SLECHT IN RESERVES W.-Duitsland zette tegen Schotland belangrijke stap op weg naar Mexico Thuiswinnaars op renbaan Nootdorp Twee typische Roggeveen- doelpunten ZEGE ZWITSERLAND OP PORTUGAL Triest tot na afloop Atleten houden vast aan eis Maar Roggeveen lachte Yekemans bevestigde uitstekende vorm Zege in Gent- Wevelgem DONDERDAG 17 APRIIi 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Toen coach Josef Marco vier jaar geleden door de Tsjechische voetbal bond werd aangesteld, lcreeg hij deze op- Iracht: breng het nationale team terug aan Ie top. Marco slaagde er niet in zijn ploeg n de eindronden van het wereldkampioen- chap 1966 te brengen. Marco slaagde er ook in een winnend team op de been te >rengen, want wat hij gisteravond in het lotterdamse stadion tegen een Nederlands antasie-elftal op de grasmat bracht, incas eerde slechts een blamage. Het sterk geachte 'sjecho-Slowakije, dat royaal alle aanwezige tcrren in de formatie had gestopt, leed een leschamende nederlaag van 20 tegen een Iranjeteam, dat een schrale prestatie leverde, rachtig minuten hadden vijftienduizend dood- tille lieden, die zich door de zoete fluittonen ran de KNVB in de „kuip" hadden laten lok ten, mokkend gedacht aan de verhoogde ntreeprijzen van 3.50 tot 17.50 gulden lie de voetbalbond had durven vragen. Er ivaren af en toe lachsalvo's hoorbaar als weer en stuntelig staaltje voetbal werd gedemon streerd. En toch gingen die vijftienduizend, voor wie voetbal blijkbaar alleenzaligmakend is en die helemaal niets willen missen, nog juichend naar huis. Binnen drie minuten tussen de 82e en 85e had Sjaak Roggeveen tweemaal gescoord. De man van Holland Sport was daarmee de A'reemde speler ge bleven die hij altijd is geweest. Bijna een hele wedstrijd niet aan de bal en dan ineens de geest krijgen en tweemaal scoren. Dat is een verdienste van een speler, maar zijn totale prestatie rechtvaardigt toch geen plaats in wat Neerlands visitekaartje heet te zijn. Trouwens, er waren er slechts weinig, die uitzicht kunnen hebben op „nog eens ge probeerd te worden". Dat waren rechtsachter Epi Drost van FC Twente, middenspeler Nico Rijnders van Go Ahead en aanvaller Ad Brouwers van NAG. Spelers als Van Beveren, Eijkenbroek en Israel zijn uiteraard al over de grens van „proberen" heen. Sjaak Roggeveen, zoals Den Haag hem kent. Het rechter(schiet)been ver. naar achteren. Gereed voor de harde uithaal. Het Holland-Sportkanon zorgde in een zeer grauwe bedoening voor enige opleving door zijn twee prachtige treffers. een compleet overbodige efenwedstrijd. Ajax hoefde geen spelers te staan en kon het genoegen smaken aarmee te bewijzen, dat het Oranjeteam iet zonder de Amsterdammers kan. De ervangers waren in geen geval beter. Kessler had tot de itdekking moeten komen, dat hij bar reserves zit. Maar de heer lessler ziet altijd lichtpunten, ontdekt perspectief. Zo ook gisteravond, ij roemde alle debutanten; hij vond Tsjechen sterk spelen; iedereen had de opdracht en hij stelde met ildoening vast, dat hij voortaan uit wel" intig spelers kan kiezen. „Wat mijn wel moeilijker maakt, maar ik an moeilijkheden gewend", was eerlijke opmerking. Bondscoach Kessler verkeert ten pzichte van zijn Tsjechische collega in benijdenswaardige positie. Josef larco weet dat zijn hoofd zal vallen als ij Mexico niet haalt. Men had kunnen 'ermoeden, dat zijn spelers alleen aarom al het uiterste hadden willen even. Men vergist zich dan want in 'sjecho-Slowakije wordt zondag voor de •ompetitie de wedstrijd tussen Spartak 'rnava en Slovan Bratislava gespeeld en die twee teams traden -er e9pectievelijk vijf (Dobias, Hagara, t, Adamec en Kabat) en drie (Vencel, lorvath en Jokl) gisteravond op. Ze ïadden hun benen te lief, vooral de anvallers, die tegen het „grove geschut" de Nederlandse achterhoede moesten iptomen. Psychologisch Ze lieten het hoofd van Marco rustig Dat deden de Oranjemannen niet, want ij wilden heus wel werken en toonden lenoeg maar ze konden niet beter. Ir werd soms „kinderlijk" gevoetbald de Tsjechen hadden vrijwel geen ïioeite de uit volkomen los zand estaande aanval van Oranje in toom te DEN HAAG Schotland heeft gisteravond in het Hampden Park in Glasgow in een wedstrijd voor groep 7 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap met 11 gelijkgespeeld tegen West-Duitsland. Bij de rust had West-Duitsland dank zü een doelpunt van Gerd Müller in de 39e minuut een voorsprong, maar vijf minuten voor tijd bracht de Celticspeler Murdoch de stand in evenwicht. De 110.000 toeschouwers hebben in het Hampden Park tevergeefs op de door manager Bobby Brown aange kondigde Schotse overrompeling gewacht. De West duitsers gingen direct in de aanval en kregen enkele goede kansen. De Schotten herstelden zich langzaam en op het moment dat zij de Duitsers in de verdedi ging hadden gedrongen passeerde topscorer Gerd Müller doelman Lawrence. Weer volgde een Schots offensief, maar tot. ver in de tweede helft bleek; Helmut Schoens tactiek („laat de Schotten maar komen", was zijn advies, „en sla dan in uitvallen toe") succes te hebben. De sterke Westduitse midden veldspelers, van wie vooral Beckenbauer uitblonk, beheersten het spel, ondanks vaak benauwde momen ten voor het Duitse, doel, waarvoor vooral Law en Gilzean verantwoordelijk waren. Een afstandsschot van Murdoch bracht de Schotten in de slotfaze toch nog het (verdiende) gelijkspel. In West-Duitsland," waar gisteravond de steden een verlaten indruk maakten, wordt het gelijke spel ge zien als een belangrijke stap op de weg naar Mexico. De beslissing wie uit groep 7 naar Mexico gaat, zal waarschijnlijk eind dit jaar vallen, wanneer West- Duitsland in Hamburg weer tegen Schotland speelt. En in eigen land rekenen de Duitsers, in 1966 finalist, op een zege De stand in groep 7 is: 1. Schotland 3 2 1 0 5 8—2 2. West-Duitsland 3 "2 1 0 5 4—1 3. Oostenrijk 3 1 0 2 2 8—5 4. Cyprus 3 0 0 3 0 06 PortugalZwitserland Zwitserland heeft gisteravond Portugal, in Lissabon nog wel, een verrassende nederlaag toegebracht. In een wedstrijd voor groep 1 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap wonnen de Zwitsers met 20, een stand die reeds bij de rust was bereikt. Beide doelpunten werden, voor slechts 5000 toeschouwers, door Vuillemier (Lausanne) ge scoord. In dezelfde groep heeft Griekenland gisteren ifi Athene met 22 gelijkgespeeld tegen Roemenië. Bij de rust van deze door 45.000 toeschouwers bijgewoon de wedstrijd was nog niet gescoord. Hoewel de Grie ken door Suderis (51e minuut) en Dedes (60e minuut) twee keer de leiding namen, heeft Roemenië zich in het Karaikakisstadion niet laten verrassen. In het zelfde stadion verloor Portugal vorig jaar oktober met 42, maar de Roemenen gaven, in tegenstelling tot de Portugezen, de Grieken geen kans door te gaan. Na beide Griekse treffers, die tot stand kwamen na misverstanden in de Roemeense defensie, herstel den de Roemenen zich snel dank zij doelpunten van Doemitrasjex (54e en 67e minuut). Portugal, dat in 1966 in het toernooi om het wereld kampioenschap op de derde plaats eindigde, bezet nu in groep 1 de laatste plaats met twee punten uit drie wedstrijden. De stand luidt: 1. Zwitserland 3 2 0 1 4 32 2. Griekenland 3 1113 6—5 3. Roemenië 3 1113 45 4. Portugal 3 1 0 2 2 5—6 Oost-DuitslandWales Door een doelpunt van Rock in de laatste seconden heeft het Oostduitse elftal gisteravond in Dresden zijn kans op een plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap behouden. De Oostduitsers versloegen in hun tweede wedstrijd in groep 3 van de voorronden Wales met 21 en bleven hiermee in punten gelijk met de Europese kampioen Italië. Het Oostduitse elftal toonde voor 43.000 toeschouwers in de in regen, sneeuw en storm gespeelde strijd tegen Wales niets van de kwaliteit, die het ruim twee weken geleden tegen Italië (22) demonstreerde. In de 32e minuut gaf Eberhard Vogel de Oostduitsers de leiding, maar tien minuten na rust scoorde Mike England, de middenveldspeler van Tottenham Hot spur, voor Wales de gelijkmaker. Oost-Duitsland kreeg hierna wel een overwicht, maar leek niet in staat de Britse verdediging te passeren. De kort voor tijd ingevallen Rock besliste echter enkele seconden voor het einde de strijd toch nog in het voordeel van de Oostduitsers. De stand in groep 3 luidt: 1. Italië 2 1 1 0 3 32 2. Oost-Duitsland 2 1 1 0 3 43 3. Wales 2 0 0 2 0 13 Vriendschappelijk België heeft gisteravond in Brussel in een vriend schappelijke wedstrijd Mexico met 20 verslagen. Bij de rust had België dank zij Puls een voorsprong van 10, na de rust bracht Van Himst de stand op 2—0. Het Engelse elftal, bestaande uit spelers onder 23 jaar, heeft gisteravond in Coventry een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Portugal met 40 gewonnen. Bij de rust was de stand 20. De doelpunten werden gescoord door Allan Clarke (2), John Sissons en Tommy Robson. Gizella Double veel binnendoor (Van onze paardesportmedewerker) NOOTDORP Er wafcn gisteravond onder de lampen op Nootdorps renbaan een paar thuisoverwinningen. Grafientje won nog vrij gemakkelijk in handen van G. L. J. Kleyweg de eerste van de twee series die naar de finale leidden en een uurtje later mocht Gerard van der Wal een ereronde doen met de eveneens b(j Leeman in training zjjnde Ever Queen. Die had van start af de kop en daar werd het tempo zo aangepast, dat de toch zeer snelle Dumas met zijn eind sprint op een halve lengte van de win naar bleef hangen. Frisco H voldeed aan onze verwach tingen en won de tweede serie. De finale was voor Gizella Double die het geluk had heel veel binnendoor te kunnen doen en Goudvos Heny versloeg. Wagenaar jr. had een goede winnaar aan Dita Pluto na een uiterst kalm tem po te hebben voorgelegd. Dalver L bleef steeds, in de buurt en kon attent een tweede plaatsje meepakken. Voor Kley weg was verder nog een verrassende C1 R schijnt geen formule gevonden te l-J kunnen worden voor oefenwedstrijden. Gerenommeerde clubs uit het buitenland spannen zich doorgaans niet bijster" in en strijken alleen het honorarium op. Er kan ook een nationale ploeg worden uitgeno- zoals gister-avond, en dan verheft zo'n duel tot interland. De KNVB weet al sinds jaar en dag dat interlands, waarbij niets op 't spel staat, geen trek pleister zijn. Men volhardt in het kwaad. ER moest gisteravond geld bij want de Tsjechen komen niet voor niets, moe ten onderdak hebben, de belasting houdt ook de hand op en het stadion Feijenoord is ook geen filantropische instelling. En dan zitten er vijftienduizend mensen in plukjes op de tribunes. Zelfs voetbalmin- nend Rotterdam was niet naai* het stadion te branden. De Maasstad is dan ook wel overvoerd met voetbal; FeijenoordGo Ahead, FeijenoordSparta, Nederland Luxemburg; Nederland—Tsjecho-Slowa- kije en zondag FeijenoordAjax. Het wordt te veel van het goede. Men kan het eenvoudig financieel niet meer opbrengen. Maar de KNVB durft voor een waarde loos duel waarbij men tevoren zelf heeft bepaald dat niet het sterkste elftal wordt opgesteld, de prijzen drastisch te verho op geld behoeft kennelijk niet te worden gekeken en het koude buffet na afloop smaakt toch wel. OVERIGENS krijgt het publiek na een duel in het Rotterdamse stadion een koude douche. Men heeft sleohts luttele minuten om de trein te halen, die dan eensklaps precies op tijd moet vertrekken bomvol, waarbij een kaartje eerste klas totaal niets zegt. NS incasseert het bedrag men mag blij zijn opgepropt als vee ergens een plekje te bemachtigen. Wie die trein niet kan halen, moet wachten. Lo gisch. En dan komt er een stel wagons dat er bijna «een uur over doet om van Feijenoord naar Den Haag te komen. NS heeft onlangs aangekondigd nóg sneller te gaan rijden en de service nóg ""eer te vergroten. Spaanse competitie BARCELONA Woensdagavond werd )or de eerste divisie van de Spaanse voetbalcompetitie de wedstrijd Barce lona—Valencia gespeeld. De ontmoeting eindigde onbeslist: 00. zege weggelegd met Benno Six, die tij dig Diamantvink S afloste aan de kop en enig geluk had dat Flintstone V op onthoud kreeg in de laatste bocht. Erica maakte tegen het slot korte metten met het groepje in de hoogste klasse, nadat zij aanvankelijk Blackfoot van 's-Graven- hof de kop had gegund. Bosvink S was meegegaan en die was de enige die strijd gaf tot het einde. pi. 1 Seigneur, 3. Hero 1,80, 1 1,70, f2,—; kop- 1. Grafientje (G. L. J. Kleyweg) 1 luk Frances. 3. Fred Signal. Toto; w f*5-80- P1- f2,80, f2,20; koppel autostart) (H. J. Pools) 1.26.8, c. Dochter Toto: w. f5,10, pl. f 1, i Hollandia. 2.' FllnUtone SV. 3. Diamantvink S. Toto: w. f9,70, pl f 1,70, fl,20, f2,20; kop pel f 11,90; cov. f4,40. •s-Gravenzandeprijs (2000 m): 1. Erica (J. v. Dooyeweerd) 1.23.7. 2. Bosvink S, 3. Cereal ^otof'w. f2,60, pl. f 1,30, f 1,20, f 1,80; kop pel f 6,w moerprijs (2020 i Goudvos Heny, 3. pel f9,—cov. f i' Totallsatoromzet: NA GESPREK MET BESTUUR K.N.A.U.: UTRECHT De groep atleten, die na de affaire-Westphal in december weigerden zich be schikbaar te stellen voor een eventuele plaats in de Neder landse ploeg voor landenwed- strijden en ook voor de Euro pese kampioenschappen, zijn gisteravond na een gesprek met het bestuur van de KNAU bij hun besluit gebleven. Het KNAU-bestuur zegt in een com muniqué, dat na het uitvoerig gesprek in Utrecht werd uitgegeven, dat het helaas heeft moeten constateren dat het open gesprek met Corrie Bakker, Mieke Sterk, Rudo Lievense, Fred van Herpen en Sjouke Tel, die mede spra ken namens Lidy Makkinje, Chris van der Meulen en Chris Mooy, niet tot een positief resultaat heeft geleid. De atleten wezen het aanbod tot een be tere inspraak en een eventuele finan ciële vergoeding voor de medische be geleiding unaniem van de hand. houden. Aan Henk Houwaart was de taak opgedragen voor „munitie" te zorgen. Hij plaatste in het begin geen goed en toen hij eenmaal over zijn ergste zenuwen heen was, kon hij zijn verkiezing ook niet waar maken. Evenmin als Roggeveen, die alsmaar zijn eigen benen struikelde en in kopduels niet een keer als te voorschijn kwam, Rensenbrink, die soms een aardige slalom demonstreerde maar allengs tot een droevig niveau afzakte, evenmin als Klijnjan, die in de tweede helft werd vervangen door N.A.C.-speler Ad Brouwers, in welk besluit de heer (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Er [heerste geen uit bundige stemming in de Nederlandse ieedkamer na [het komisch duet met ["sjecho-Slowakije. Maar Sjaak Rogge veen lachte. Hij liep trots door de toleed- Utate en was zichtbaar tevreden over dJo debuut. „Het eerste doelpunt was ge- Het was als voorzet bedoeld", ver- Roggeveen eeriijto. „Maar Ik was '[gelukkig toen de bal erin ging. Zonder geluk gaat het niemand goed. Je probeert wat. Na de rust ben ik mijn drempelvrees wat kwijt geraakt. Toen kon ik ook in de spdfs gaan spelen. Vergeet niet dat ik voor het eerst van imijn leven in het stadion speelde. De wedstrijd was bovendien fel ler dan ik in de competitie gewend ben. Zo hield ik er de eerste keer dat ik op die keeper afging gewoon geen rekening mee dat hij me zou pakken. Ja, de tweede keer wel. Dan weet je het «a neem je de bocht I wat ruimer Goede voetballers, die Tsjechen, maar plotseling als het op schieten aan komt, knapt er iets. Spartak Trnava gimg er mank aan. Het Tsjechische nationale team eveneens. Op de foto niettemin waagt een van de Tsjechische aanvallers zich aan een schot. Hans Eykenbroek (links) maakt het hem lastig en Epi Drost (rechts) kijkt toe. De aanwezigheid van die twee Oranjehemden was voor de Tsjech voldoende om naast te vuren. Engelse League LONDEN Voor de Engelse compe titie werd gisteravond een wedstrijd ge speeld. West Bromwich Albion versloeg fcfisndhester Cttp met Vader Jacob „Als ik tegen die zenuwachtige jongen zeg, dat hij in het Nederlands elftal zal spelen, doet hij nachten tevoren geen oog dicht. Ik heb hem vlak voor de wedstrijd gezegd, dat hij na de rust mocht invallen". Brouwers was de eerste, die de handen op elkaar kreeg toen hij enige rappe trucjes liet zien en langs zijn bewakers gleed. Tevoren had het publiek zich met gezang als „Vader Jacob, slaapt gij nog" afgevraagd of er nog iets te gebeuren stond. Niet veel. Scheidsrechter Schulenburg (Duitsland) had dan in het prille begin een duidelijke strafschop, toen Rensenbrink grof onderuit werd gehaald, weggewuifd, Kuna had van ver de Tsjechen konden eenvoudig niet dichtbij komen tegen de lat geschoten, Klijnjan had zelfs gemist toen doelman Vencel maast de bal was gegleden en Van Beveren had twee saves verricht om blunders in zijn verdediging te corrigeren, maar dat was alles in de eerste drie kwartier, waarin ster Adamec het nog presteerde een meter voor doel te missen. Hij kwam in de tweede helft tot een builenspeldoelpunt en toen belandde ook een schot van Rensenbrink op de vuist van Vencel, maar het bleef malaise in de kuip. Opgefleurd Marco zette Szikora in voor Adamec en had Hrdlicka op de plaats van Kuna gezet. Het hielp allemaal niets. Het werd alleen af en toe zelfs nog onvriendelijker en Herr Schulenburg was wel erg coulant ten opzichte van Dobias, die zich tweemaal binnen twee minuten te buiten ging. Het lfleurloze duel werd nog wat opgefleurd door de treffers van Roggeveen: de eerste na een voorzet van Brouwers waaruit Roggeveen de bal op links ontving, wilde voorzetten en tot ieders verbazing precies onder de lat raak schoot, het tweede na een solo op een verre trap van Laseroms waarbij hij doelman Vencel, die hem kort tevoren bij de benen had gepakt weer niet bestraft omzeilde. Alles bijeen niet veel voor tweemaal vijfenveertig minuten voetbal. ALleen de heer Kessler was, als vanouds, tevreden. Hij had dan ook die oefenwedstrijd voorgesteld. En hij stuurde zijn mannen ijlings naar de middencirkel om het schamele applaus van het (deels) wellevende publiek in ontvangsit te memen. Gezegend man. die door dik en «kin ao optimletUoh kan >a> Zij wilden vasthouden aan de prin cipiële voorwaarde, dat de door de „re bellen" gebozen trainer Wil Westphal van de KNAU een financiële vergoe ding zou moeten ontvangen. Aan deze voorwaarde kon 't Uniebestuur niet voldoen. De „rebellen" hebben weer gesproken. Gisteravond spraken de atleten, die na de affaire-Westphal hadden besloten zich niet meer beschikbaar te stellen voor onder andere het Europees kampioenschap, met het K.N.A.U.-bestuur in een- buitengewone vergadering. Van links naar rechts: Udo Lievense, Corry Bakker, Fred van Herpen, Sjouke Tel en Mieke Sterk. WEVELGEM De 23-jarige Belg Willy Vekemans, winnaar van de laat ste rit van de Ronde van België en zon dag derde in ParijsRoubaix, bevestig de gisteren z(jn uitstekende vorm met een overwinning in de klassieker Gent Wevelgem. Hü maakte zich op vier kilo meter van de finish los uit een kopgroep van veertien renners. Op de eindstreep had Vekemans een voorsprong van elf seconden op vier achtervolgers, van wie Boge» de Vlaemlnok de sprint won. De 31e editie van GentWevelgem is dit keer een vrij kleurloze affaire ge worden. Ontsnappingen bleven in de be- ginfaze tot een minimum beperkt en als een renner .erin kon slagen de hoofd macht achter zich te laten, liep het ver schil niet verder uit dan tot 200 meter. Bij Roeselare (na 144 km) viel het pelo ton in een aantal stukken uiteen en de Belg Walter Boucquet en Dancelli (Ita lië) maakten hiervan gebruik en zetten een aanval in. Vijfendertig kilometer verder hadden deze renners een voorsprong opgebouwd van drie minuten. Daarna moesten de vluchters steeds meer prijsgeven. Aan de voet van de Kemmelberg gaven zij zich gewonnen. Hierna vormde zich oen kop groep van veertien renners met onder meer Harm Ottenbros. De aanval, die Willy Vekemans op vier kilometer van het einde Inzette, bleek onstuitbaar verkiezing in nationale ploegen en 'n eventuele uitzending naar de Europese kampioenschappen, die van 16 tot 21 september in Athene worden gehou den. De KNAU, die overigens nog steeda bereid blijft nader met de groep te praten, betreurt het ten zeerste dat de atleten menen hun standpunt te moe ten handhaven. Door weigering van de atleten zullen de nationale ploegen on getwijfeld verzwakt worden. Mieke Sterk en Corrie Bakker maakten in Mexico deel uit van de 4 x 100 meter estafetteploeg die vierde werd en met een tijd van 43,4 seconden een Euro pees record vestigde. Lievense, Van Herpen en Tel waren een vaste keus voor de 4 x 400 meter, terwijl sprinter Chris van der Meulen een van de le den van de nationale 4 x 100 ploeg is. Ottenbros volgde nog wel even zijn spoor, maar hij kon Vekemans niet meer bereiken. De Willem li-rijder eindigde als zevende. - lö minuten accuiiuen; z. «oger cie Vlaemlnck (Belg.) op 11 sec.; 3. Eric de Vlae- mlnk (Belg.); 4. Eric Leman (Belg.); 5. Tonv Houbrechts (Belt»»: fi. vnlf.ro „on (Ned.); 8. Daniel - .—1 Sweevelt 7. Harm Ottenbros RIJckeghem (Belg.); j. iraoiu viunen (Ned.) allen oi> j«r«,| js3. Cees Zoontjens (Ned.); 27. Ren6 Pijnen (Ned.); 28. Wim Schepers (Ned.); 31, Jan van der Horst (Ned.); 41. Evert Dolman (Ned.)/L 48 Peter Post (Ned.); 60. Henk Nij.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11