Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Ontwikkeling van inkomens onzeker 3EN Eindexamens Boete voor redaktie wegens pornografie Het moest een lekker verhaal zijn VERTALING VAN APOLLINAIRE WAS NIET JUIST Laatste koningin van Spanje (82) overleden Mutaties in de krijgsmacht TEN ONRECHTE LOF VAN HUISVROUWEN VOOR EEN MATRAS J5T „Pornografie voor particulieren niet in beslag nemen"" Secretaresse voor Margriet Prognose voor 1969 hachelijk Grote brand op vliegveld Twee kinderen ernstig ziek en verwaarloosd door gebrek aan verzorging Patiënt dood door fout in ziekenhuis JONGEN SLOEG VADER MET BIJL NEER WOENSDAG 16 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT EN Rabi 1.01; Ko A 18.1 C 18.{ Witlof dijs 18—: ,"15 april st: Al 9. .0-17.50; ïi: Al 127-163; (per 000 kg. Geen rustige aanloop op eerste dag van examens Van onze onderwij sredactie) DEN HAAG De examenmarathon is vanmorgen begonnen met een zitting die kennelijk erop gericht was alle kandidaten te testen op een onderdeel dat hun studierichting goed typeert. De alfagymnasiasten kregen Latijn, alle B-kandidaten algebra en de jonge- mensen van h.b.s.-A het eerste deel van hun belangrijke vak boekhouden en bedrijfshuishoudkunde. Een start lus, die de duizenden kandidaten, die ■andaag aan de slag zijn gegaan, geen ustige aanloop gunde, maar hen nidden in het „zware werk" deed ploffen. Algebra pleegt voor de wiskundig- gerichte kandidaten niet het moeilijk ste onderdeel te zijn; meestal is dit een De iddertjes die onder opgave tker geschikt om dit jaar leek werd gevraagd de vergelijking 3 (tot de macht 2 x) min 3 (tot de macht x plus 1) 2 op te lossen; in de tweede plaats moest wor den nagegaan voor welke waarden van p de vergelijking 3 (tot de macht 2 x) (tot de macht x plus 1) twee tels heeft, remngi gelijking in 3 r wat betreft de De t. Gladici No 1.40; Hoi Van Zi Elan IJ 1.30; VVi Sans So; Kiss Gerlic smadcü; Van verwinnii itpaar Va chtp. Ron Jon Pou 0. Gerlic) -Van KI: nog ge; vraagstuk was duidelijk bedoeld om de kandidaten op hun gemak te stellen. In het tweede vraag stuk was een afgeleide functie gegeven, waarbij het belangrijk was de definitie- verzameling op te splitsen, sfunctie betroi. uo ndi- daat de definitieverzameling niet uit het oog verliezen. Het was hier een logaritmische functie en vergelijking- Het laatste probleem waarmee men geconfronteerd werd, ging over een meetkundige rij. waarin de reden als een irrationele functie van x gegeven was. Een probleem waarover wel even nagedacht moest worden. Maar in zijn totaal was het algebrawerk beslist niet te moeilijk en bood het de middel matige leerling ook kans om een be hoorlijk cijfer te scoren. Boekhouden Van het boekhoudenwerk vermelden tste opgave wat uitvoeriger. Het ging om een onderneming, die op één machine grondstoffen tot een eindprodukt verwerkt. De machine werd eind 1967 voor 90.000 gulden aangeschaft en kwam begin '68 in bedrijf. De machine heeft een technische levensduur van tien jaar en een economische van acht jaar; per jaar wordt vijftig weken (van vijf achturige werkdagen) gewerkt, maar de machine kan tien procent van de tijd niet worden gebruikt. De firma pleegt de bezetting van de machine uit e drukken in machine-uren. De kandidaten moesten uiteenzetten wat de technische en economische levensduur van een duurzaam produkt is, twee oorzaken aangeven waardoor de economische levensduur kof-ter kan zijn dan de technische, berekenen op welke levensduur de machdne afge schreven moet worden en wat do afschrijvingskosten per machine-uur zijn (in 1968), wanneer de restwaarde nihil is. Tenslotte ging het erom te berekenen wat dat jaar de werkelijke bezetting van de machine geweest is, (ADVERTENTIE) ARNHEM „Ik acht duidelijk, dat de norm vai verschuldigdheid in het maatschappelijk verkeer nie in acht is genomen. BU de strafmaat wil ik er echte: rekening mee houden, dat de opvattingen in onz. samenleving sterk in beweging zijn en alom d< neiging bestaat zich op te werpen tot kampioen in di strijd om andere normen. Ik heb het vertrouwen, da de verdachten zich verder aan de spelregels zullei drie leden van de redactie van het Nijmeegs universiteitsblad (N.U.B.) terecht stonden wegens het verspreiden van geschrif ten, die, blijkens de tenlastelegging, dienen te worden aangemerkt als aanstotelijk voor de eerbaarheid. Het betrof hier een 35-jarige leraar uit Nijmegen als hoofdredacteur, een 26-jarige tekenaar uit Gilze Rijen en de 24 jaar oude redactie-secretaris uit Dalfsen, van wie de laatste vertaler-bewerker is van het gewraakte artikel, dat in november van het vorig jaar in het N.U.B. was opgenomen. Het bevatte een vertaling van de eerste drie hoofd stukken uit ,,Les onze mille verges" van de Franse schrijver Apollinaire, alsmede een tweetal tekeningen, die in de tenlastelegging werden aangemerkt als voor e eerbaarheid aanstotelijk met :arakter. Direct na de a an van} uitspon zich een levendige discussie zitting de i Houten, en de drie ran begrippen als eerbaar- ize werd echter door de t de opmerking, dat hij een gemiddeld soort eer president, dachten over de inhoud heid en pornografie. D president afgesneden m slechts te maken had me baarheid. Het bleek dat de redactie-secretaris de novelle van Apollinaire niet uit het Frans had vertaald, maar uit het Engels. De titel was in deze taal „Debauched Hospodar". De redactie-secretaris verklaarde, dat hij de originele uitgave niet meer te pakken had kunnen krijgen. Het artikel was bedoeld als een herdenking van de vijftig jaar geleden overleden Apollinaire en het was gewijd aan de Nijmeegse meisjesstudenten. Een hospita van een van de studentes had het Nijmeegs studentenblad toevallig in handen gekregen en daarop een aanklacht bij de politie ingediend. President; „Als Apollinaire graag dubbelzinnigheden gebruikte had de vertaler die ook moeten zoeken, maar als de vertaler zoekt naar een ondubbelzinnig woord, vertaalt hij Apolloniaire niet juist. Apollinaire gebruikt het dubbelzinnige woord. Daaruit blijkt dat u heeft willen schokeren". aldus de president. De hoofdredacteur: „In normale gezinnen wordt het shockerende woord gebruikt. Als we de pornografie steeds willen verdringen komen wij nooit op een literair peil. Wij worden ook geschokt over dingen door de radio en de televisie. Dit artikel verscheen niet plotseling. Wij hebben een traditie opgebouwd van sexulee vrijmoedigheid", i De redactie-secretaris: ,.We hebben een leuk, vies verhaal willen brengen en de, discussie over porno grafie op gang willen helpen". De officier van justitie gaf nog een opsommiing van de ontelbare afwijkingen en perversiteiten uit het artikel. Nadrukkelijk iedere vorm van moraliseren vermijdend, zei hij: „We kunnen wel propageren, dat niemand extra ogen moet hebben, maar men heeft ze en dan mogen we er niet op gaan trappen". Mede gezien de reacties binnen de Nijmeegse universiteit, achtte hij tenslotte de aanstotelijkheid bekend, zodat de brandweer de juiste blussingsmethode kon toepassen. door 'onderbezetting op de afschrijvingskosten een verlies van dui zend gulden is geleden. De eerste opgave had betrekking op een grondstoffenadministratie met ge bruikmaking van een vaste verreken- prijs inclusief toeslagen. De tweede op gave vormde een boekhouding volgens het principe van de permanence met maandelijkse resultatenrekening. Over het algemeen kwam het neer op een drietal bewerkelijke opgaven die van de kandidaten veel tijd vroegen, of schoon de vraagstukken zeker niet moeilijker geacht kunnen worden dan die van vorig jaar. Latijn Voor het latijn is er slechts centraal werk voor de staatsexamenkandidaten; zolang de „mammoet" nog niet tot de hoogste klas doorgedrongen is werken de gymnasia en lycea nog met eigen opgaven. Zoals gebruikelijk is zochten de meeste scholen hun materiaal voor latijn weer in Tacitus' Historiae of An nates; een minderheid hield het op Se neca, Cicero of Augustinus. Langzamer hand moet men zich op de scholen gaan 'voorbereiden op een stuk door- snee-latijn van het genre waarmee men op het staatsexamen al enkele jaren verkt. War talen met centrale gaat worden, klassieke gev niet behoeven te teksten van schrijvers met een sterk persoonlijke stijl zoals Tacitus. 1 Romein de eerste Christus, die een doorzichtige, soms nogal quasi-retorisohe stijl ge bruikt, maar graag met anecdoten werkt. Het gekozen fragment was hier van een goed voorbeeld. Vanmiddag was het voor het belang rijkste deel Engels wat in de examen zalen de klok sloeg. (Van onze correspondent) MADRID De dood van Victoria Eugenia, konigin-moeder van Spanje, weduwe van de laatste koning, Alfon so XIII en kleindochter van koningin Victoria van Engeland heeft vele emo ties opgeroepen bij de oude trouwe mo narchisten in Spanje. Voor het jongere geslacht in Spanje was ze een wat vage figuur uit het verleden, en haar dood weinig belangstelling in. Ze ;rleed op tfg-jarige leeftijd in Lausa Ze werd in 1887 in Balmoral geboren en huwde in 1906 koning Alfonso XIII, waardoor ze direct te maken kreeg met de politieke beroeringen in Spanje. Op Engelse roos kleindochter van Victoria op de weg was leis en doodde daardoor enkeli standers, hoewel de bruid ongedeerd was, was haar bruidstoilet bespat met bloed. ilijksdag wierp een anarchist de koninklijks het koninklijk pa- AMSTERDAM (ANP) ■g, Kabe lelensteej g, Zege: Sterre: ;teeg, Mi npersteel >ezastras ht. Jan steeg, G> Klok sue Gered aat, Pk Berkei Pieter; len^raei drie .nd bevonden. en maakte zich bij het Spa; geliefd door haar toewijding aan haar nieuwe vaderland, door haar vriende lijkheid en liefdadigheid. Na de de dictator, generaal Primo de was de monarchie in Spanje ten dode opgeschreven. In 1931 vluchtte koning Alfonso XIII uit Spanje om, zoals hij zei bloedvergieten onder z'n onderdant te voorkomen. Koningin Victoria Euge nia voegde zich bij haar echtgenoi Parijs en keerde slechts eenmaal i 38 jaren van haar leven die volgden Spanje terug, de periode van de twee de wereldoox-log en het b neraal Franco. Deze korte terugkeer had afgelopen februari plaats toen ze de doop van haar achterkleinzoon bijwoonde. De ze kleinzoon is de zoon van prins Juan Carlos naar men aanneemt genei Franco's favoriete kandidaat voor troon als hier de monarchie nog eens her steld zou worden, en prinses Sofi Griekenland. De zoon van koningin Vic toria Eugenia. Don Juan, graaf celona, leeft half in ballingschap in Bar- is de officiële troonpretendt ;teeds deen Officier van justitie ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse officier van justitie, mr. W. D. Meeter, heeft dc PTT in de Maasstad een maand geleden laten weten dat klei- Vroeger gebeurde dat wel en de pak ketten werden dan door de PTT naar het openbaar ministerie gezonden, die veelal van Deense of Zweedse makelij zijnde pornografie in beslag nam. „Als een particulier in het buitenland por nografie wil bestellen dan mag dat van mij. Ik blijf echter ingrijpen als het om grote partijen gaat", zo verklaarde mr. Meeter dinsdag in zijn requisitoir tegen een 33-jarige Rotterdamse winkelbedien de, die wegens de verkoop en het in bezit hebben van pornografie terecht moest staan. De officier verklaarde voorts zich te kunnen voorstellen dat bij de regulering van de pornografieverkoop in Nederland bepaalde winkels speciale porno-afdelingen hebben. Deze afdelin- zoudendan volgens de officier beslist gesloten moeten blijven voor kinderen. „In Nederland bestaat rond de pornogra fie enorm veel hypocrisie, maar er zijn grenzen. Minderjarigen i De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. DEN HAAG (ANP). Tot particulier secretaresse van HKH prinses Margriet is met ingang van 1 mei 1969 benoemd mej. M. L. de Ferrante te Apeldoorn. Zij volgt winsten) in 1968 aanzienlijk sterker is restegen dan het looninkomen en er 'oorlopige aanwijzingen zijn, dat dit •erschil in het thans lopende jaar zal voortduren, vindt minister De Block van Economische Zaken het zeer hachelijk sinister heeft dit dc Tweede Kaï De ministeriële brief is een gevolg va: ït prijzendebat van vorige week, toe vanuit de Kamer (met name door dri den Uyl) werd betoogd, dat door de ui iardbai schuiving was het looninkomen. Desgevraagd heeft mi nister De Blcok thans een analyse ver strekt. Hij wijst erop, dat het „overige inko men" in 1968 relatief sterk is toegeno men, maar dat het centraal planbureat voor 1969 een correctie in de richting van het looninkomen heeft voorspeld. Dat was echter aan het begin van dit jaar. De verwachting werd uitgesproken in het centraal economisch plan. In CEP stond, dat het looninkomen in 1967 bedroeg 34,7 miljard gulden bedrag zou stijgen tot 37,3 miljard in 1968 en tot 41,3 miljard in 1969, h rig inkomen daarentegen bedroeg nog 21,8 miljard. Het zou in 1968 24,3 miljard zijn en in 1969 25,6 miljard. Intussen zijn de (voorlopige cijfers over 1968 bekend geworden. Daar blijkt, dal 't looninkomen bijna 200 rr joen boven de raming uitkwam en 1 „overige inkomen" 900 miljoen boven raming. Met andere woorden: de v< het looninkomen toch reeds relatief gunstige verwachting voor 1968 werd r overtroffen. De vraag is nu, of deze ontwikkeling zich in 1960 zal voortzetten. Als alleen naar de prijzenkant kijkt, blijkt uit de ministeriële brief, dan moet het antwoord bevestigend zijn. Immers, als men een stijging van de kosten van levensonderhoud van 7 procent voor spelt, dan komt men tot een prijsstij ging, die anderhalf pre ven hetgeen het een voorspelde en dan zou uitgaat bo- Zo leidde de tussenkomst van de codecommissie ertoe, dat een fabrikant een ei maakte aan een reclamevoering voor gordijnen, waarbij op discriminerende \vi; en niet in overeenstemming met de waarheid een vergelijking werd getroffen tuss het artikel van deze fabrikant en een imitatie daarvan. Voorts kon een bezwa worden geseponeerd tegen reclame voor een elektrisch verwarmde polyether matr. in welke reclame werd gesteld, dat deze matras was goedgekeurd door de Nedt landse Vereniging van Huisvrouwen. Deze goedkeuring had slechts betrekking de gebruikte kwaliteit polyether. De behandeling van een bezwaar tegen d van wasmachines, volgens welke alleen zij termijn reparaties te verrichten, leidde ertoe zouden' zijn om in de HIHPii leze twee firma's toe: gewraakte zinsnede voortaan achterwege Tegen de achtergrond van het grote aantal reclame-uitingen, dat dagelijks ver schijnt, acht de codecommissie het aantal bij haar ingebrachte bezwaren minimaal. Het ligt in het voornemen van de codecommissie om meer dan in het verleden is geschiedt ook zelf initiatieven te ontplooien indien zij aanleiding heeft te veronder stellen, dat bepaalde reclame-uitingen in strijd zijn met de Nederlandse code vooi het reclamewezen. den haag der cavalarie J. A. C. Bartels i58>. nu commandant van de eerete divisie ..7 De cember". wordt de nieuwe commandant van het eerste legerkorps. Per 1 novem ber van dit jaar zal hij de huidige com mandant. luitenant-generaal der infante rie L. A. Savalle <54 in diens functie opvolgen. Commandant van de eerste di- \rdeni e staf v ste legerkorps is. Op dezelfde datum vindt nog een mutatie plaats. Brigade-generaal der infanterie K. A. de Vries 154 zal dan het commando over 43 panteerinfanterie- brigade overdragen aan kölonel der infan terie L. A. D. Kranenburg (52). die thans hoofd is van de sectic personeel van het hoofdkwartier van de Kon. Landmacht. EWING TOWNSHIP 'AP' - Een grot. brand op het- vliegveld van Mercy Count; in de Verenigde Staten heeft 65 vliegtul gen en helikopters verwc derd brandweerlieden waren met. het blus sen belast. Er weTd niemand gewond. In totaal zijn negen lichte militaire verkenningsvliegtuigen, 45 eenmotorige bedroeg ongeveer drie mll- gebaseerd, zijn ook veranderd. Zo het er nu al naar uit, dat de loon- gemiddeld een half procent meer stijgen dan verwacht was, wat het -ijfsleven 175 miljoen meer kost. Dat brengt de 750 miljoen al terug tot 575 miljoen (en vergroot de post loon inkomen). weest van een zich indekken op de BTW- ontwikkelingen (extra investeringen in foningen. extra consumptieve bestedin- en, waardoor er in 1969 minder gecon sumeerd en geïnvesteerd zal worden), dat de extra-prijsstijging ook de consum- tie zal doen afnemen, dan is het rede lijk te veronderstellen, dat die 575 mil joen een geflatteerd bedrag is. „Het kan hier gemakkelijk gaan om enkele hon derden miljoenen guldens", zo besluit minister De Block. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Twee kinderen van het gezin H. H. te Bergen op Zoom. een ruim eenjarige baby en een twee- eneenhalfjarige kleumer zijn in, tpesfand van ernstige verwaarlozing opgenomen in een ziekenhuis. Het gevaar is. niet denkbeeldig, dat één van de kinderen straks één of beide voetjes zal moeten missen. Beide kinderen zouden boven dien aan ernstige huidaandoeningen lij- De Raad van de Kinderbescherming in Breda heeft de zaak in onderzoek. De ouders zijn voorlopig van hun gezag over de kinderen ontheven. De verwaarlozing van de kinderen is ontdekt door de Bergen op Zoomse kin derpolitie. De onmiddellijk gealarmeer de dokter liet de kinderen met de grootst mogelijke spoed opnemen in het ziekenhuis. De moeder zou zich tegen de opn; kinderen hebben Dat de verwaarlozing van de kinderen pas in een laat stadium is ontdekt, is wellicht toe te schrijven aan de omstan digheid, dat de woning van de familie H. aan de rand van de stad enigszins afgezonderd staat en dat er heel wei nig contact is met de buren. De laat ste tijd waren, hoewel het huis werd be woond, de gordijnen bijna permanent gesloten. Mensen die aanbelden kregen dikwijls „niet thuis". De kinderen zijn de laatste maanden niet meer gezien in de buurt. De vader werkt normaal. De moeder moet binnenkort bevallen van haar derde kind. VELP (ANP) Maandagavond is een patiënte in het algemeen zie- i Velp overleden ten gevolge ergissing die begaan zou zijn verpleegster van dat zieken huis bij het toedienen van zuurstof. De zaak kwam in het nieuws omdat er moeilijkheden rezen bij het vaststellen van de doodsoorzaak*. Mede op verzoek van het bestuur van het ziekenhuis en de hoofdofficier van justitie bij de Arn hemse arrondissementsrechtbank, mr. A. W. Holsteijn heeft de gerechtelijk patho loog anatoom, dr. Zeldenrust, gistermid- rricht. Mr. Holsteijn heeft inleiding van de sectie de rech- nissaris in Arnhem instructie ge- e zaak nader uit te zoeken. De strijdkrachten van de P.A.I.G.C., de Afrikaanse onafhankelijke partij van Portugees Guinee en de Kaap Verde-eilanden, hebben een belangrijk gedeelte van hun land op de Portugese troepen veroverd. Zij hebben dit gebied, de oudste kolonie van Afrika, goed onder controle: dc P.A.l.G.C. sticht er zelfs scholen, organiseert een burgerlijke stand, strijdkrachten en een juridisch apparaat. Hier gaan schoolkinderen naar de sportles in de jungle. RIDDERKERK (ANP) Naar nu pas bekend is geworden heeft de 18-ja- rige C. van T. in het afgelopen weekein de tijdens een huiselijke twist in Ridder kerk zijn vader met een bijl neergesla gen en ernstig verwond, een gapende wond moest in het ziekenhuis worden gehecht. De jongen was van mening dat het optreden van zijn vader thuis ge vaar opleverde voor zijn moeder en zuster. In het gezin waren al eerder moeilijkheden geweest. De jongeman, die kort na de uitbarsting door de Rid- derkerkse politie werd aangehouden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5