DR. DREES: BEATRIX EEN VOORTREFFELIJK TROONOPVOLGSTER Rusland haalde Y.S. in met raketbouw „De bruten hebben de vrouw vernield" Toestand Hans v. Z. iets beter NAVO: TOENADERING BESTUDEREN Dr. Rijsdorp eerste hoogleraar in wetenschap lichamelijke opvoeding Officier van justitie: fiMtempo-team Europese veiligheidsconferentie? VRIJDAG 11 APRILi 1969 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Prinses Beatrix voortreffelijk rongen, die ter gelegenheid van de komende zestigste verjaardag van koningin Juliana by uit geverij In Den Toren een boekje uitgaf over „monarchie, demo cratie en republiek". De inhoud van het boekje wordt bepaald door een rede van dr. Drees en door feiten en 'achtergronden in de verhouding van de Neder landse socialisten ten opzichte van de monarchie. In het gesprek met Van Ame- rongen merkt dr. Drees op het wonderlijk te vinden, dat Nieuw Links nu met een programma punt komt, waarin het zegt: „Het moet uit wezen met de monarchie na het aftreden van koningin Juliana, want daarna moet Ne derland een republiek worden". Wat heeft het voor zin om zoiets als een accuut punt te stellen. Als je dit nu in een verhandeling zou schrijven als een „eventuele toekomstige wenselijkheid", maar Nieuw Links formeert stellingen als praktische punten, vechten. Het lijkt mij bijzonder ondoeltref- In het gesprek fend om nu een strijd In ons volk reden", aldus dr. Drees, die daarna komt tot zijn in de eer ste regel weergegeven opvatting. Dr. Drees vindt sociaal-econo mische vraagstukken veel reëler dan de vraag of de DDR al dan niet moet worden erkend of de vraag of we meer gediend zullen zijn bij een republiek dan bij een monarchie. Nieuw Links zoekt als het ware de horizon af naar iets waartegen het kan pro- te zijner tijd prinses Beatrix al dan niet haar moeder moet op volgen. Een dergelijke strijd leidt alleen maar de aandacht af van de werkelijke problemen. Ik 'zie voor deze opvatting ook geen i, dat het streven van Nieuw Links naar socialisatie van een aantal Nederlandse bedrijven weinig zinvol is omdat men toch moet begrijpen, dat onze groot ste concerns een internationale structuur hebben. Zij zouden hun hoofdzetel eenvoudig verplaat sen naar het buitenland. De op vatting van dr. Drees over de republiek omschrijft hij als volgt: „Natuurlijk is in een republiek democratie volkomen mogelijk. Het is formeel zelfs een democratischer staatsvorm Maar praktisch gesproken zal het in Nederland, gezien de situ: van dit. moment, alleen maar nodige tegenstellingen geven geen wezenlijke democratis> is de constitutionele monarchie, zoals die in Nederland gegroeid is, een grote waarborg voor de ,'wjf evenwichtige verhoudingen in ons land. Misschien zelfs wel ee grotere waarborg dan wannei een land een erpublikeinse staat; Amerika houdt overwicht met kernwapens LONDEN (ANP) D.E Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten ingehaald op het gcbièd van de intercontinentale bal listische raketten en het ziet er naar uit dat Moskou Washington op dit gebied zal verwege dit jaar voorbij zal streven. Dit staat in 'n strategisch jaaroverzicht ever 1968 van het Institue for strategie studies te Londen ('n particuliere maar gezaghebbende instelling, waarin mili taire en politieke deskundigen zitting heb ben). Gedurende het (afgelopen jaar is de Nieuwe wegen open voor sport in Nederland DEN HAAG. Met ingang van half april is benoemd tot bijzon- der hoogleraar in de wetenschap van de lichamelijke opvoeding aan de faculteit van sociale weten- schappen van de rijksuniversiteit te Utrecht dr. Klaas Rijsdorp, I rector van de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Hij is de eerste hoogleraar in deze I wetenschap, een benoeming die j gezien mag worden als een grote stap voorwaarts in de richting van de verdere ontplooiing van lichamelijke opvoeding en sport in ons land. Tijdens de 107e jaar lijkse vergadering van de Kon. Ned. Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke j Opvoeding, vandaag in Nijmegen gehouden, heeft dr. W. van Zijll, I algemeen secretaris van de Ned. i Sport Federatie, het instellen van M deze leerstoel bekendgemaakt. f Ver. van 'Leraren en Onderwijzers i Lich. Opvoeding, was een referaat over fde noodzaak Van de wetenschappelijke I bestudering van de lichamelijke opvoe- J ding en sport, waarin hij onder meer op merkte: „Onmiskenbaar staat de licha- kan zijn. Even onmiskenbaar zijn er on derdelen van de sport die weer tot de lichamelijke opvoeding terugkeren en niet alleen in technisch opzicht. Licha melijke opvoeding en sport dragen alle mogelijkheden in zich. en de tekenen 'f daarvan openbaren zich reeds in volle ons volksgebeuren te gaan vormen". Ministerie De heer Kramer legde de nadruk op dwingend noodzakelijke coördinatie op het gebied van de lichamelijke opvoe- De openingsrede r\R. KLAAS RIJSDORP werd op 27 november 1911 in Apeldoorn geboren. Hij behaalde de akten m.o. lichamelijke oefening, m.o. staatsinrichting, m.o. peda gogiek en het staatsdiploma heilgymnastiek en massage. Aan de academie voor licha melijke opvoeding in Am sterdam volgde hij de voort gezette studie in de lichame lijke opvoeding, waarna hij zijn studie voortzette aan de katholieke universiteit in Leuven waar hij op 30 mei 1956 promoveerde tot doctor in de lichamelijke opvoeding op het proefschrift „Sport als jongmenselijke activi teit". Nadien verwierf hij nog een graad aan de New Yorkse universiteit. PROFESSOR HAAGSE ACADEMIE Praktisch was dr. Rijsdorp in vrijwel alle geledingen van het onderwijs werk zaam als leraar m.o. licha melijke opvoeding. Na een korte periode in Indonesië werkzaam te zijn geweest als lector aan de universiteit werd hij bij terugkeer in Nederland benoemd tot ge meentelijk inspecteur van het onderwijs in Den Haag en kort nadien tevens als docent aan de Haagse aca demie voor lichamelijke op voeding, waar hij in 1961 dorp zijn onwaarschijnlijk groot. Momenteel vervult hij tevens nog een leer opdracht in de gymnologie van het Koninklijk Instituut van de Marine en heeft hij zitting in belangrijke orga nisaties op het gebied van de sport en het jeugdwerk in het buitenland. Van het International Council of Health, physical education and recreation is hij vice- voorzitter. Voorts vindt deze unieke figuur, die zich schijnbaar nooit opwindt, tijd om tal van publikaties het licht te doen zien, die voor de vakwereld van enorme betekenis zijn. Met tijd kan hij overigens wonderwel overweg. Nooit zal iemand vergeefs bij hem aankloppen. Behalve zijn onwaarschijnlijk grote werk kracht, die hem in staat stelt vele functies te ver vullen, heeft hij thans met zijn eervolle benoeming de kroon gezet op intensief en zeer belangrijk werk. Een kroon, die hem niet zwaar zal vallen, want men vraagt zich wel eens af waar het einde ligt van de werk kracht van dr. Rijsdorp, de eerste bijzondere hoogleraar in de wetenschap van de lichamelijke opvoeding. ding en de sport in die zin dat hij een apart ministerie voor Lichamelijke Opvoeding en Sport steeds noodzakelij ker acht. Evenzeer is er de noodzaak van de wetenschappelijke bestudering van de lichamelijke opv. en de sport, een verbinding tussen universiteit ener zijds en. de lichamelijke opvoeding an derzijds. Dat is geen vraagstuk van de laatste tijd. Reeds ver voor de tweede wereldoorlog werd erop aangedrongen dè lichamelijke opvoeding en de sport in universitair verband een plaats in te ruimen om de problemen rondom deze gebieden op wetenschappelijk niveau te kunnen aanpakken. De heer Kramer achtte gebrek aan kennis van en inzicht in betekenis en waarde van de licha melijke opvoeding en de sport een „grondprobleem". Deze grondoorzaken doorbreken was ook reeds een opdracht van vroegere leiders van de Vereniging van Leraren en Onderwijzers. Achterstand ming genïstalleerd. waarbij mr. J. Cals, minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, in zijn installatierede volmondig erkende: ..De achterstand die Nederland ten opzichte van andere lan den heeft, waar reeds aparte instituten zijn voor de wetenschappelijke bestude ring van de op dit gebied liggende vraag stukken, is toegenomen". Het was duidelijk dat de wetenschap- Weduwe gedood bij roofoverval (Van onze correspondent) DEN BOSCH „Het slachtoffer is getrapt, geslagen, gestompt en in haar keel geknepen. Haar lever werd verbrij zeld. Ze liep breuken op in 15 ribben. tehooffd. Een ntaliteit moet de daders hebben bezield. Alleen slacht offers van frontale autobotsingen kunnen zodanig gewond raken. Ik kan niet an- Dit zei de officier van justitie in Den Bosch mr. J. Booster tijdens de recht bankbehandeling van de moordzaak Berghem. Op 11 september 1967 heb ben de 31-jarige Sjef E.. zonder vaste woonplaats en Toon K. (28). losarbeider uit Wychen. volgens de dagvaarding, samen de weduwe C. Gysbers-Ploegma- ker (62) overvallen en haar door een reeks zware mishandelingen gedood. De overvallers verdwenen met 9.500 gulden. Mr. Booster eiste tegen Sjef E. „het brein" een gevangenisstraf van 1 jaar met onvoorwaardelijk ter beschikking stellen van de regering voor Toon K vroeg hij 6 jaar gevangenisstraf. Sjef E. kende de weduwe. Hoewel hij toen nog getrouwd was had hij enige tijd verkering gehad met de dochter van het slachtoffer. De mannen die elkaar nog maar enkele dagen kenden, besloten een overval te plegen om vervolgens I naar een warm zuidelijk land zoiets als Marokko of een land in Zuid-Amerika gaan, naar Sjef gisteren zei. Hun vluchttocht eindigde niet onder de tropenzon maar in een bordeel >n Antwerpen. Daar arresteerde de Belgische politie op verzoek van de Nederlandse justitie derobfover- rs reeds na enkele dagen. Een oponthoud in Sint-Willibrord was de mannen noodlottig geworden. De man nen hadden de nacht die volgde op de overval doorgebracht bij een Willebrord- se kennis uit het huis van bewaring. pelijke bestudering van de vraagstukken rondom de lichamelijke opvoeding op de universiteiten thuishoort, althans door deze het best tot een oplossing kunnen worden gebracht, in Commissie De commissie bracht in mei 1962 een rapport uit aan de minister van 0.,K. en W. De „commissie-Jongbloed", zo genoemd omdat zij onder leiding van prof. Jongbloed stond, stelde in het rap port onder meer( de lichamelijke op voeding heeft een eigen wetenschappe lijke problematiek; voor wetenschappc- wetenschappelijk onderzoek en de theo- retisch-praktische opleiding op het ge bied van de lichamelijke opvoeding die nen gecoördineerd te geschieden. Voorts werden aanwijzingen gegeven omtrent de mogelijkheden die voorhanden wa ren voor een universitaire opleiding, waarbij onder meer werd opgemerkt dat de commissie de opleiding voor de akte m.o lichamelijke oefening, zoals tot nu toe, buiten de universiteiten wil Stichting Door de Kon. Ned. Ver. van Leraren en Onderwijzers, de kath. ver. van le raren lich. oefening St.-Thomas van Aquino en de NSF werd op 5 juni 1967 de „Stichting Wetenschap van de Licha melijke Opvoeding en de Sport" opge richt met als doel: „het bevorderen van het wetenschappelijk onderzoek en het wetenschappelijk onderwijs in de lich. opvoeding en de sport". Het beeld van de vorm van inpassing van de uni versitaire studie in de lichamelijke op voeding begon zich steeds duidelijker af te tekenen. de leraar m. kan nadien na een korte opleiding m de universiteit worden toegelaten t het afleggen van een kandidaats- camen, waarna het doctoraalexamen volgen. Dit althans en de meest reële is. Benoeming Op dezelgde dag dat de „Stichting We tenschap van de Lich. Opv. en de Sport" EIS VAN 10 JAAR VOOR DOODSLAG AMSTERDAM (ANP) Wegens doodslag op zijn landgenoot Harold J. Bilderdjjk en opzettelijke poging tot levensberoving op zijn concubine Lea Gobets (33) heeft dc officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren tegen de 27-jarige uit Suri name afkomstige elektricien Michel L. De zeer zacht sprekende verdachte gaf toe beiden met een dolkmes te heb ben gestoken maar niet met de bedoe ling hen te doden. De officier herinner de cr aan dat dit in de week was na de gewelddadigheden op de Zeedijk in de hoofdstad, waar de Surinamer Waldy H. met een bajonet een 19-jarige dodelijk verwondde, een matroos met de bajonet in de rechterschou der stak. Daarna sloeg de man de hand aan zichzelf, maar hij bleef in Bij de motivering van zijn eis zei de officier dat daarbij ook een rol moet spelen dat het in het kleine milieu waarin de Surinamers en Antillianen leven duidelijk moet worden dat deze feiten niet getolereerd worden er scherpe reacties op komen. (ADVERTENTIE) Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen tfto&cd werd opgericht werd dr. K. Rijsdorp medegedeeld dat men voornemens was over te gaan tot het inrichten van een bijzondere leerstoel in de wetenschap van de lich. opvoeding en men, zo dit doel werd bereikt, hem tot bijzondei hoogleraar wilde benoemen. Dr. Rijs dorp accepteerde deze (eventuele) eer volle benoeming. Na het vervullen van ettelijke formali teiten kon vanmiddag door dr. Wim var Zijll worden medegedeeld dat de benoe ming definitief is. De Rijksuniversiteit in Utrecht reageerde het duidelijkst sitief van alle universiteiten, zodat daar de eerste bijzondere hoogleraar in de wetenschap der lichamelijke opvoeding het realiseren idealen van de verenigingen van leraren in de lich. opvoeding: de wetenschappe lijke bestudering van de lich. opvoeding en de sport en de universitaire studie in de lich. opvoeding. Terecht merkte de heer Kramer hieromtrent op dat nieuwe wegen open liggen voor de lichamelijke opvoeding en de sport in Neder land, Engeland niet mee met luchtbus LONDEN (RTR) Engeland neemt niet deel aan het luchtbusproject. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven muniqué na afloop van overleg van Fran se, Westduitse en Britse ministers het plan voor de ontwikkeling van een vliegtuig voor personenvervoer over kor te afstanden, dat plaats zou moeten bieden aan driehonderd passagiers. Frankrijk en West-Duitsland hebben eer der laten weten dat zij samen het pro ject zullen uitvoeren, als Engeland er niet aan deelneemt. ADVERTENTIE 3OWBR orga nisatie in Nederland krijgt andere naam. Wij heten nu Het is eventjes wennen zo'n nieuwe naam. Maar behalve de naam verandert er niets. Daarom dezelfde prettige relatie met onze uitzendkrachten. Daarom hetzelfde meedenken over personeelsproblemen van onze cliënten. Dezelfde snelle service met betrouwbare en bekwame uitzendkrachten en dezelfde kantooradressen en telefoonnummers. De naam is veranderd, meer .liet Tempo-Team- Hoofdtentoor: Amsterdam. Willemsparkweg 112-114, tel. (020) 73 8231 Tempo-Team heeft uitzendbureaus fn Amsterdam (Centrum en Zuid) Zaandam, Den Haag, Delft, Rotterdam, Schiedam, Amersfoort, Utrecht en Bussum. Sovjet-Unie numeriek op gelijke hoogte met de VS gekomen op het gebied van ICBM's (intercontinentale ballistische projectielen), hetgeen in 1965 door de heer McNamara, de toenmalige Ameri kaanse minister van Defensie, nog on waarschijnlijk werd geacht, aldus het overzicht dat vandaag tegelijkertijd met de uitgifte in Londen in de Internatio nale Spectator is verschenen. In het totaal zullen de Verenigde Sta in echter op het gebied van de kernwa- ens door hun met kernraketten uitge ruste onderzeeboten en vliegtuigen met kernbommen het overwicht behouden op het gebied van de nucleaire wapens. Het instituut noemt in zijn overzicht de Russische opbouw van zijn intercontinen- raketwapenarsenaal van meer belang dan de mogelijk slechts korte verschui ving op hel gebied van de conventionele strijdkrachten in Europa door de inval in Tsjecho-Slowakije. In september vorig jaar hadden de die zijn te vergelijken met de Amerikaanse ..minuteman." In dezelfde jd werd in de Sovjet-Unie het eerste oorlogsschip van een nieuwe klasse met :rnaandrijving in dienst gesteld, even- s met raketten uitgeruste onderzeebo- n, terwijl een nieuwe raket met een be- ;ik van 1500 mijl werd beproefd. Het raketverdedigingS8telsel van de Soviet-Unie. „galosj" ondervond daaren tegen technische moeilijkheden, terwijl stijgende kosten de ontwikkeling ver traagden, aldus het ii tituut. UTRECHT (ANP) Dc toestand van dc gistermiddag na een zelfmoordpoging in allerijl in het Utrehtse Academisch Ziekenhuis opgenomen meervoudige moordenaar Hans van Z. was aan het einde van de donderdag iets beter. Hij is even bij kennis geweest, maar blijft duidelijk sporen van een coma ver tonen. De artsen van het beademings centrum van het ziekenhuis waar Hans van Z onder bewaking wordt verpleegd, hebben goede hoop dat hij er weer bo venop komt. Hij blijft voorlopig in het ziekenhuis. De justitiële autoriteiten heb ben hem nog niet verhoord over de her komst van de slaappillen, waarmee hij heeft getracht zich van het leven te be roven. Men heeft bepaalde vermoedens, maar het wordt niet opportuun geacht zich aan speculaties te wagen zolang Van Z zelf niet is gehoord. NIEUWE CAO VAN V.. EN D. (ANP) De bonden van personeel in de handel hebben met de afdeling centrale personeelszaken van Vroom en Dreesman overeenstemming bereikt over een nieuwe CAO per 1 april van dit jaar. V. en D. heeft aan het technische en ambachtelijk personeel al een eenmalige duurtetoeslag gege ven van f 80. Besloten Is dit bedrag ook uit te keren aan verkopend en admini stratief personeel voor zover deze groe pen de jaarlijkse salarisherziening paa op 1 april wordt gerealiseerd. Het commerciëel en administratief personeel krijgt dit jaar een salarisver hoging van gemiddeld zeven a zeven en een half procent, afhankelijk van de persoonlijke beoordeling, met een mi nimum van zes procent. Voor het tech nisch en ambachtelijk personeel is de verhoging ges' D. heeft in t soneelsleden. Het nog bestaande verschil in ge- meentekiassen wordt opgeheven. Voorts wordt voor het verkopend personeel di- plomatietoeslag ingevoerd van 25 gul den per maand. Oudere werknemeners krijgen extra-vakantie en de minimum- vakantieslag is voor de laagstbetaalden vastgesteld op 500 gulden. De arbeidstijd van het winkelpersoneel wordt nader geregeld als de nieuwe verordening secundaire arbeidsvoorwaar- compensatieregelingen voor a kracht wordt. Nixon dringt aan op samenwerking op sociaal gebied WASHINGTON (Reuter) Twintig jaar na de oprichting van de Noord-At lantische Verdragsoranisatie tegen het opdringende communisme heeft de NA- VO-ministerraad duidelijk de wens te kennen gegeven tot een betere verstand houding met de landen van het War schaupact te komen. Op de eerste ver gaderingsdag in Washington hebben gisteren bijna alle vijftien ministers zich In min of meer positieve zin uitge laten over het voorstel van de Oosteuro- peae landen, een Pan-Enropese veilig heidsconferentie te beleggen, zoals dat vorige maand geformuleerd werd op de topconferentie van het Warschaupact in Boedapest. Nenni toonde zich de vurigste voorstan der van besprekingen tussen oost en west. Hij stelde voor in antwoord op het basis voor te stellen, waaraan niet al leen de leden van de NAVO en het Pact van Warschau, maar ook niet-gebonden landen moeten kunnen deelnemen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Frankrijk dron gen echter aan op de grootst mogelijke omzichtigheid. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr. J M. A. H. Luns zei na afloop van de eerste 'vergaderings dag dat vooral de nadruk was gelegd op de plitieke raak van de NAVO en dat bijna alle ministers dezelfde vraagpun ten bij het memorandum van Boeda pest hadden aangestipt. „Een groot aan tal landen", zo verklaarde de minister, „wei-den nog vlak voor de Navoconfe- rentie door Moskou benaderd". Minis ter Luns zelf had bezoek ontvangen van de Russische ambassadeur in Den Haag en de minister had hem toegezegd na de conferentie in Washington dieper op het voorstel uit Oost-Europa in te gaan. President Nixon, heeft op de bijeen komst opnieuw gepleit voor een „derde dimensie" in de samenwerking geduren de het „derde decennium" van de ver- dragsorganisatie. Nixon zei, dat de NA- de gemeenschappelijke verdediging en niet alleen een gefundeerde politie ke dimensie voor het ontwerpen van een vredesstrategie. maar ook een so ciale dimensie. Volgens Nixon heeft de NAVO tot taak, zich in het laatste der de deel van de 20ste eeuw om het maat schappelijk milieu van de bondgenoot schappelijke landen te bekommeren zou moeten aanpakken. Nixon sprak dit verband van de gerechtvaardigde óntevredenheid van jonge mensen, het generatieconflict en het gebrek aan idea lisme en levensdoel in onze geautoma- de NAVO moeten zijn, want in werke lijkheid raken zij de kern van de reële wereld waarin wij leven aldus Nixon. Bezwerend richtte Nixon zich met de volgende woorden tot de ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien NA- VO-landen: „Wij zijn geen bondgenoten, omdat wij door het NAVO-gedrag ver bonden zijn, maar wij binden onszelf door dit verdrag, omdat wij bondgeno ten zijn in de strijd tegen onze gemeen schappelijke zorgen". Overvallers van juwelierszaak aangehouden BRUSSEL De politie van Lommei in de Belgische provincie Limburg, heeft even ten zuiden van Valkenswaard. drie gangsters aan gehouden, die op paas dag in Helmond een juwelierszaak had den geplunderd. kerels het café binnenkwamen, de eigenaar van de zaak in hen drie mannen te herkennen, die werden ge zocht voor een overval in het West- vlaamse Menen. Toen zij daarenboven probeerden juwelen en horloges te ver kopen aan de klanten, belde de man de politie op. De mannen vluchtten. Maar de politie kon twee van hen on- middelijk pakken in een nabijgelegen restaurant. De derde die zich op een toilet had verstopt, wist te ont snappen, maar werd even later toch bij zijn auto gegrepen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7