ONTSLAGEN PASTORES A,DAM WILLEN WERK VOORTZETTEN ENORME BRAND VEROORZAAKT DOOR INBREKER e hard rijden eist doden in Gemert Hardere acties van studenten RUSSISCHE DRUK OP SVOBODA: ZET CERNIK AF GENERAAL BLEEF BIJ BESLUIT Twee doden Studietoelage nu f 4520,- Voorspelling Schillebeeckx uitgekomen Rusland bouwt raketten met drievoudige kop Marokkaan van 141 jaar Generaals verdacht van samenzwering Kardinalen moeten pompa laten vallen DINSDAG 8 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT Van verslaggevers AMSTERDAM De paters Oostfcrhuis en Van der Stap zijn nu formeel ontslagen uit de jezuïetenorde. Het ontslagformulier is hun door pater H. van der Meer namens provinciaal patel J. Hermans ter on dertekening voorgelegd en door beiden getekend. Oosterhuis en Van der Stap hopen hun werk onder de Amsterdamse studenten te kunnen voortzetten. Daartoe moeten zij een bisschop zien te vinden, die ben als priester van zijn diocees wil aanvaarden. Zij tullen zich eerst richten tot mgr. Zwartkruis. Iet provincialaat van de jezuïeten heeft nadere mede- ellngen verstrekt over de besprekingen die pater lermans in Rome heeft gevoerd met generaal Ar- upe. Deze hebben geen nieuwe gezichtspunten op- eleverd. Pater generaal erkent, dat zijn gesprek met losterhuis en Van der Stap veel details onopgehel- ^rd heeft gelaten en dat de beslissing om tot ont- ,'er te gaan nogal snel werd genomen, enigs- ins buiten de gebruikelijke procedure om. Hij hand- laaft echter zijn eerder genomen besluit om tot weg- ending over te gaan. 'ater Arrupe heeft over de hele kwestie een brief geschreven aan de Nederlandse kerkprovincie. Hij zegt daarin respect te hebben voor de persoonlijke gewetensbeslissing van de beide pastores en voor van wat zij hebben gedaan. Hij wil het streven naar vernieuwing, dat in de Nederlandse provincie van de jezuïetenorde bestaat, niet afremmen, integendeel. Het oordeel over de waarde van de gebeurtenissen in de studentenecclesia acht hij in eerste instantie een zaak van de plaatselijke bisschop; zelf wil hij niet oordelen over vragen die niet tot zijn compe tentie behoren. Pater Hermans van zijn kant heeft gezegd, dat hij op grond van de in Rome gevoerde gesprekken, op grond van de beslissing der beide pastores het ont slag te aanvaarden en op grond van boven geciteerde passages uit de brief van de generaal, bereid is, de ontslagprocedure ook formeel-juridisch af te wik kelen. Ofschoon hij blijft betreuren, dat de beslissing van beide kanten zo snel is genomen, ziet hij geen redenen om op grond van de recente gebeurtenissen ontslag te vragen als provinciaal. In een interview met het KNP heeft pater Hermans geantwoord op de vraag, hoe hij de toekomst van de jezuïtenorde in Nederland ziet. Hij erkende dat veel Nederlandse jezuïeten met de studentenpastores „solidair" waren in hun visie op de Kerk. Of deze solidariteit voor hen zou betekenen, dat zij nu ook hun ontslag uit de orde moeten nemen, hing zijns inziens af van de omstandigheid, hoe zij zich in de orde geworteld voelen. „Bij het nemen van zo'n be slissing," aldus pater Hermans, „moeten de belang rijkste motieven centraal blijven staan". Hij noemde de vragen: ben ik nog betrouwbaar wanneer ik blijf, wordt aan de echtheid van mijn apostolische inzet afbreuk gedaan, ben ik voor mijn eigen geweten on waarachtig en dus ontrouw aan mijzelf door te blij ven, welke waarde dien ik ermee door mijn ontslag ie vragen. „Zware vragen", aldus pater Hermans, „die ieder voor zich tot klaarheid moet proberen te brengen. Ik hoop, dat niemand zijn besluit haastig neemt maar alleen na een tijd van bezinning en (Van onze correspondent) HULST De rijkspolitie van Hulst en Middelburg zijn nog volop bezig met het opsporen van de inbrekers die in de nacht van zaterdag op zondag bij het kraken van een brandkast in het warenhuis van C. Wilking in Hulst, een zeer zware brand hebben veroor zaakt. Bij deze brand kwamen twee mensen om het leven en werd volgens de laatste schatting een schade aange richt van 3 miljoen gulden. Het wa renhuis van Wilking is voldoende ver- De stoffelijke resten van de 79-jarige oude invalide heer G. H. van Eek, die boven de winkel van zijn schoonzoon, de heer G. Hermans naast het waren- patiënt. Vier andere brandweerlieden liepen bij het blussen min of meer huis woonde en die in het in as ge legde pand is omgekomen, zijn nog niet gevonden. Het tweede slachtoffer van de brand, de Hulster brandweerman P. J. Over- meiren (48) werd bij het blussen on wel en is korte tijd later thuis over leden. De heer Overmeiren was hart- ernstige verwondingen op en moesten in het St.-Liduinaziekenhuis worden behandeld. Bij de zeer zware brand in de Hulster Steenstraat, is een enorme ravage aan gericht, die om half vier door de 21- jarige Hulstenaar Hans Zamen werd ontdekt. Op het hoogtepunt van de vuurzee werd ernstig rekening gehouden met het feit dat een groter deel van de binnenstad aangetast zou worden. Be- wonera van huizen in de buurt, ver lieten in allerijl hun woning. Om kwart over vijf waren de brandweren van St.-Jan Steen, Wolternisse, Vogel waarde, Terneuzen, Sas van Gent en Axel de brand meester. Toen kon de balans worden opge maakt. Het warenhuis en een winkel met woonhuis zijn in de as gelegd. Een aantal andere panden, zoals enkele meubeltoonzalen en een woonhuis met atelier van een kunstschilder, werd door het overslaande vuur en de enorme hitte flink gehavend. VERKEERSONGELUKKEN NORMAAL Vrouw in /oorburg gedood tussen file auto's (Van onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel het beide lasdagen zeer druk op de wegen is tweest, is bet aantal ongelukken met OdeHJke afloop niet hoger geweest dan andere weekeinden. Als gevolg van hoge snelheid botste bU Gemert op de eldijk een kleine personenauto tegen boom. Drie inzittenden werden op gedood, een vierde lichtgewond. In oorburg stak in de morgen van tweede asdag de 51-jarige mevrouw E. H. steman de Laan van N.O. Einde over de richting Den Haag gaande file to's door- De rechter file stond stil, de as echter in beweging. Zij kwam en auto, werd naar de Ursnla- oiek in Wassenaar vervoerd, waar avonds aan haar verwondingen Aan de vooravond van Pasen werd een ■jarig meisje uit Amsterdam op de ruchte „dodenkruising" bij Groningen Oor een auto geschept. Hoewel haar 'stand zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, overleed zij later in het ïkenhuis. In de paasnacht kwam een to op de rijksweg Leeuwarden-Gronin- n met een tegenligger in botsing. De ■jarige bestuurster kwam daarbij om leven. Een passagier van een auto lende zaterdagavond in Eindhoven voorzichtig het portier van een auto, nog in beweging was. De man af- mstig uit Curagao, kwam te vallen en eileed in het ziekenhuis aan zijn ver- •ndingen. Een 23-jarige Marokkaan tste bij Maaseik op een tegenligger vlaag daarna tegen een boom met zijn auto. De wagen vloog in brand. De man, die klem zat, kwam in de vlammen om. In Twijzel werd een 6-jarig jongetje door een personenauto geschept toen hij plotseling overstak en gedood. Een ander jongetje werd wandelend met zijn groot vader door een auto gegrepen en op slag gedood. Hij had zich onverwacht los gerukt om de straat op te lopen. Ook een 3 jaar oud jongetje uit Ravestein, die plotseling de rijweg overstak, werd door een auto gegrepen en gedood. Een 20-jarige bankwerker uit Doesburg ver leende op zijn motor geen voorrang aan een vrachtauto. Hij werd aangereden en overleed later in het ziekenhuis. Op het recreatieterrein Vlasakker tussen Soes- terberg en Amersfoort werd een 18-jarige jongen op slag gedood toen hij met een skelter door het hek rond de baan vloog. Bij het oversteken van een wegkruising te Buitenpost werd een 31-jarige wiel rijder door een auto geschept en met fiets en al tegen een tweede auto geslin gerd, die op een zijweg stond te wachten- Hij overleed in het ziekenhuis. Vanmorgen is een 71 jaar oude man uit Donkerbroek verongelukt, toen hij met zijn rijwiel de weg overstak. Een auto kon de bejaarde man niet meer ontwijken. Hij overleed ter plaatse. Het Bulgaars Staatsorkest onder leiding van Konstant Iliev (110 man sterk) brengt op 12, 13 en 14 april een be zoek aan ons land. Het orkest zal drie concerten geven, in Kerkrade, Am sterdam en Rotterdam. Prinses Beatrix en prins Claus bullen zaterdagmiddag 12 april in het Con certgebouw te Amsterdam het concert bijwonen van het Nationaal Jeugd Orkest van „Jeugd en Muziek Neder land". Het concert wordt gegeven ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Jeugd en Muziek Nederland en tevens bij het afscheid van de direc teur, de heer Max Vredenburg. (Van t orrespondentl UTRECHT De universiteit steden staan dit jaar weer hardere acties van de N.S.R. te wachten. Dit werd gisteren in Utrecht onomwonden gezegd door de N.S.R.-bestuursleden. Acties zoals be zetten en bestormen van universiteits gebouwen, die allemaal onder andere een antwoord ztfn op het feit, dat de rijksstudietoelage voor 1969/1970 dan wel hoger uit de bus 1« gekomen 4520 gulden tegen daarvoor 4300 gulden maar nog lan gniet het peil heeft dat de N.S.R. zich voorstelt. Trouwens de hoogte van die studie toelage is dan ook alleen maar „zeer vertrouwelijk" aan de N.S.R. meege deeld. Aan de vooravond van het driedaags „nationaal kongree" van de N.S.R. in Wageningen, waar deze en nog vele an dere N.S.R.-problemen aan de orde zul len komen „onver Deerbare zaken" zoals zij ze zelf noemen stelden de studenten nog eens duidelijk, dat het congres een geheel eigen taak te vervul len krijgt. Eerste doel blijft het „aan de kaak stellen van de funeste politiek van de regering". Daarnaast het van de grond krijgen van genoemde hardere acties in verschillende steden. De N.S.R. van mening dat alle discussies van de laatste tijd niets hebben opgeleverd. Dat ook nooit de condities zijn geschapen om die discussies iets te doen opleveren. Zij spreken over de bemoeiingen van Posthumus-Maris als van „een grote monstrueuze truc". Voor de acties zullen allereerst Utrecht en Nijmegen aan bod komen. In juni denkt de N.S.R. dat de acties de reis van minister Veringa langs de uni versiteiten zullen volgen. Men denkt dan aan belegering van de gebouwen waar hij verblijft. AMBTSVERLATING V.S. NEW YORK (KNP) De voorspel ling, die pater E. Schillebeeckx een jaar geleden in Amerika gedaan heeft, komt uit, zeggen katholieke waarnemers vol gens de Catholic Reporter. In 1968 zijn volgens opgaven van arbeidsbureaus in de VS 2700 priesters uitgetreden. Prof. Schillebeeckx heeft na zijn tour nee door de Verenigde Staten vorig jaar gezegd, dat binnen 3 jaar vermoedelijk 10.000 van de 60.000 Amerikaanse pries ters het ambt zouden neerleggen. Van kerkelijke zijde worden geen cijfers over uitgetreden priesters bekendge maakt. Maar de directrice van het hulp bureau voor vestigingen, mrs. Patricia Allen Roy zei, dat per maand 195 pries ters hulp hebben ingeroepen, om een baan te vinden bij de drie bureaus, die onder haar resorteren: New York, Chi cago en Los Angeles. MINISTER LAIRDi WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse minister van Defenstie Meivin Laird heeft gezegd dat de Sovjet-Unie werkt aan een drievoudige atoomkop voor de grote SS-9 raket, die een drei ging voor de Amerikaanse raketten be tekent. Volgens Amerikaanse schattingen hebben de Russen ongeveer 200 SS-9 raketten. Volgens de Amerikaanse in lichtingendienst zullen zij er in 1973 on geveer 500 hebben. Drievoudige atoomkoppen op de 500 raketten zou de Russen 1500 kernbom men geven. De VS hebben 1000 raketten van het type Minuteman. Laird verklaar de een en ander tegenover de buitenland se pers in het Pentagon. CASABLANCA (AFP) In Zuid-Ma- rokko woont een man van 141 jaar. De grijsaard is Akik Mahomed Ben All. Hij is in Tarfaya aan de Atlantische kunst geboren in het jaar 1828, dat is tijdens het bewind van Karei X in Frankrijk en twee jaar voor de verovering van Algerije. Akik Mohamed verzorgde ka melen en schapen en tien jaar geleden hield hij zich daar nog mee bezig. Hij is nu echter vrijwel volledig verlamd, zo schrijft het blad de „Kleine Marok kaan" in Casablanca. PRAAG (AP) Volgens Tsjeoho-Slo- waakse zegslieden biedt president Ludvik Svoboda momenteel weerstand aan Rus sische druk om de regering van premier Oldrich Cernik af te zetten en zelf het premierschap over te nemen. De zegslie den hebben ook verklaard dat sommige Tsjecho-Slowaakse legerleiders bun wan trouwen hebben uitgesproken in het hui dige bewind. Ze zouden bereid zijn mee te werken aan het vestigen van een marionettenbewind. De plotselinge reizen van Svoboda don derdag en vrijdag naar legerbases zou den ten doel gehad hebben de loyaliteit van het leger te herwinnen. De berichten van de zegslieden kunnen niet officieel bevestigd worden, maar ze circuleren als gestencild memorandum in Praag. Het memorandum zou niet getekend zijn, maar afkomstig zijn van enkele leden van het centrale partijcomité, die willen dat het In de fabrieken en kantoren be kend wordt. Er zou ook in staan dat de Sovjet-Unie Tsjecho-Slowakije ervan beschuldigt de overeenkomst te schenden die na de in vasie in augustus is gesloten in Moskou. Deze overeenkomst behelsde het terug trekken van de Russische tanks uit de ste den in ruil voor het inwilligen van een aantal Russische eisen door Praag. Het memorandum bevat onder meer de volgende verklaringen President Svoboda weigei-t een voor stel te aanvaarden dat het Russische le ger het recht heeft de staat van beleg af te kondigen op elk gewenst tijdstip over geheel Tsjecho-Slowakije en daarna maximaal 14 dagen de macht te kunnen uitoefenen. Svoboda weigert uitvoering te ge ven aan een opdracht tot regeringswijzi ging waarbij hij persoonlijk de post van premier en de portefeuilles van buiten landse en binnenlandse zaken zou moe ten overnemen. In zijn verzet zou hij de steun hebben van Cernik, Dubcek, de Slo waakse partijleider Gustav Husak en de vice-voorzitter van de nationale verga dering Josef Smrkovsky. Er zullen geen maatregelen worden genomen tegen resoluties uit de fabrie ken, maar op demonstraties zal zonder waarschuwing worden geschoten. Er staat niet in het memorandum of dit schieten zal gebeuren door de Russen of door Tsjecho-Slowaakse troepen. Legereenheden van het Warschau- j pakt worden aan de grenzen samenge trokken en er worden voortdurend ver sterkingen aangevoerd op het vliegveld Mlada ten noorden van Praag. (Eerder is door zegslieden verklaard dat er drie WEDUWE (76) OVERVALLEN ROOSENDAAL (ANP) In het poor tje naast haar woning in Roosendaal is op de avond van de eerste paasdag de 76-jarige weduwe mevr. M. A. K. S. uit Roosendaal aangevallen door een man die haar tas probeerde af te pak- De man gooide haar op straat en sleurde haar een dertigtal meters mee. Op haar gegil kwamen buren toegesneld waarna de man het op een lopen zette. De vrouw kon aan de politie een vrij goed signalement opgeven. nieuwe Russische divisies zullen komen. Sommigen voorspellen de komst van een nog groter aantal). Sommige generaals hebben wan trouwen uitgesproken in Dubcek en Svo boda en zijn bereid de leiding van het land over te nemen. In het memoran dum wordt de naam genoemd van gene- politieke afdeling van het leger. In Praagse diplomatieke kringen verluidt echter dal Bedrich heeft geweigerd zich met politieke stappen in te laten. Gene raal Frantisek Bedrich, hoofd van de Defensie, zou echter wel verdacht zijn. Volgens een ander gerucht zou generaal Oldrich Rytir samenzweren met commu nisten van de oude lijn. Rytir is tot vorig jaar stafchef van het leger geweest. Russische patrouilles zullen de orde bewaren in steden waar Russische mili taire kampen zijn. Politie, militie en leger van Tsjecho- Slowakije zijn in staat van paraatheid. Er heerst onenigheid in het centrale comité over de vraag of Smrkovsky kri tiek verdient voor zijn optreden van de laatste tijd. Bij de publiciteitsmedia vinden per soneelswisselingen plaats. Scheepsbrand na aanvaring op Mississippi NEW ORLEANS AFP Op de Mis sissippi in New Orleans woedt sedert zondagmiddag een zware brand na een aanvaring tussen een sleepboot die drie boten met olie sleepte en het 7300 ton metende vrachtschip „Union Faith" uit Formosa. Volgens voorlopige berichten zijn er 27 vermisten en 30 gewonden. Na de botsing stroomde 9000 ton olie uit de boten die in brand raakte waarbij de vlammen soms tot 40 meter oplaaiden. Brandweer en kustwacht zijn er nog niet in geslaagd het vuur te bedwingen. (Van onze correspondent) ROME Op last van de Paus zal de kleding der kardinalen worden vereen voudigd. De cappa Magna, de rode mantel met pelerine, de kardinaalshoed en de rode schoenen worden afgeschaft. De kardinalen zullen in het vervolg als de bisschoppen gekleed gaan, zij het dat zij rood in plaats van paars mogen In een desbetreffende Instructie zegt de Paus, dat het de bedoeling is, de ker kelijke gebruiken meer in overeenstem ming te brengen met de leer van een voud en armoede, die de Kerk verkon digt. Dit geldt ook de titulatuur. Paus. kardinalen en bisschoppen zullen elkaar alleen nog maar aanspreken met „eer waarde broeder" of „geliefde zoon". De titels eminentie en excellentie kunnen beter vervangen worden door: mijnheer de kardinaal of monseigneur. Aangeraden wordt ook om het kussen van de ring en van het purper achter wege te laten bij de officiële gebeurte nissen. Kardinalen en bisschoppen mo gen er nog altijd wapens op na houden maar er geen staf en mijter meer boven zetten./De kardinalen moeten hun por tretten uit hun titelkerken laten weg halen. Ze mogen er wel hun naam op een steen laten zetten.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5