SfeCcid^SoiiAant 2 pet. sociale lasten naar werkgevers Prijsverloop niet meer te voorspellen Dubcek doet ernstig beroep op Tsjechen Voorstel vakbeweging Druk op prijzen gevreesd Geen zorgen over trein bij mooi paasweer Spoorwegen op volle sterkte „tussen de rails paastulband Kind zat bij moeder achterop de bumper Supertanker aan de grond f #-'• de ef toling KAMER VOGELVRIJ Helium uit Gronings aardgas 2e PAASDAG Evert Castelein Binnenhof staat voor vogels op wiebelen PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS II TELEFOON 20835 REDACTIE 20015 en 25584 ADVERTENTIF.AFDELING 20826 GIRO 103003 Bank Am ui-Bank NV. Leiden DIR.: C M DRABBE J F .1 M KOENS HOOFDREDACTEUR L C J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33838 (18 00—19 00 our) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw 110. p mnd I 4 70 p kwait 14 10 ft p posl 16 95 ADV (excl BTW)22ctp mm Telefoontjes f 2.- VR1JDAG 4 APRIL 196it KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OVERWEGEND ZONNIG De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond. Droog en overwegend zonnig weer. Matige windo tussen noord en oost. Plaatselijk nachtvorst, mor genmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 60e jaargang, no. 17.716 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcentrales zijn gisteren gekomen met een plan om de pijn van de forse prijsstijgingen voor de werknemers te verzachten. Zij hebben voorgesteld, dat de werkgevers van de sociale lasten twee pro cent meer voor hun rekening nemen, waardoor de premiedruk voor de werknemers zou worden verlicht. verslaggevers) UTRECHT. Dc paasdrukte voor de Spoorwegen is begonnen met het binnenkomen van volle buitenlandse treinen. De D-treinen. die uit Neder land in de richting Parüs (vüf per dag) en zuid-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië (tien per dag), ver trekken zün tot het maximum ver sterkt. Alle slaapplaatsen in deze treinen zijn gereserveerd. ingezet. Verscheidene treinen, met name de „lange afstandstreinen" van uit de Randstad Holland naar Gro ningen/Leeuwarden. Hengelo, Ensche de, Eindhoven. Maastricht en Rotter dam/Vlissingen, zijn aanzienlijk ver sterkt, terwijl bovendien een groot aantal extra-treinen is ingelegd. Gis teren werden zestien extra-treinen ingelegd om de grote drukte, veroor zaakt door naar huSs terugkerende militairen, het hoofd te bieden. Voor hun terugkeer op 18 april komen er weer zestien extra-treinen bij. Tijdens de paasdagen zetten de Spoor wegen op de drukste trajecten vijf tien extra-treinen in. Mocht het strandvervoer tussen Amsterdam en .Zandvoort op de eerste en tweede p&sdag. als gevolg van plotseling goed weer bijvoorbeeld, groot zijn dan wordt het reizigersaanbod opgevan gen met vijftien treinen die normali ter buiten dienst zijn. Tijdens de paasdagen (en ook op ko ninginnedag) kunnen treinreizigers gebruik maken van een weekeind- retour, avondretour of de zogenaamde twee-plus-kaart. Deze speciale plaats bewijzen zijn gewoonlijk geldig op bepaalde- dagen of uren. Een week- einderetour zaterdag heen, zondag terug is nu tijdens de Pasen ook op dc- tweede paasdag geldig. Reizi gers die dan de zaterdag ervoor een weekeinderetour kopen kunnen zon dag of maandag op dit biljet terug reizen. Bovendien kan men ook op paaszondag een weekeinderetour kopen waarmee maandags de terug reis wordt aanvaard. Op eerste paasdag worden ook avond retours verkocht. Deze kaarten zijn onder normale omstandigheden zon dags niet te verkrijgen. De „twee- plus-kaart', een dagkaart voor twee tot vijf personen, mag op 7 en 30 april vóór 9 uur worden gebruikt Door ..De Keukenhof", waarvoor de trein in Lisse speciaal zal stoppen, is aan de in Rotterdam aankomende en vandaar vertrekkende reizigers een aangename verrassing bereid. Dc hal van Rotterdams Centraal Station is in een bloementuin herschapen. Be halve de aanblik van kleurige bloem bedden, kunnen de reizigers en de lokettistes genieten van de geur van bloembakjes, die op de balies zijn ge plaatst. (ADVERTENTIE) paas-aanbieding van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! JAMIN Snelheid run ruim 100 hm PEGNITZ (AP) De 5-jarige Hans Peter Deinzer heetf een rit op de autoweg met een snelheid van 105 km/u overleefd, terwijl hjj zich aan de achterbumper van de auto van zijn moeder vastklampte. Mevrouw Deinzer stond op het punt haar garage te verlaten waar Hans Peter aan het spelen was. Zij was van plan boodschappen le gaan doen in de stad. Alvorens in haar auto te stappen zei zij het jongetje naar zijn grootmoeder te gaan. „Als je zoet bent breng ik een paashaas van chocola voor je mee" beloofde zij. Maar Hans Peter wilde met haar mee. Toen zij zich in het verkeer mengde op de drukke weg Neurenberb-Ber- lijn zag zij dat cr een voorbijgaan de automobilist met zijn lichten knipperde. „Maar er scheen niets met mijn wagen aan de hand te zijn en ik reed met volle snelheid door". Op ongeveer 8 km van haar huis passeerde haar een andere auto die recht voor haar ging rij- den en haar dwong le stoppen. Mevrouw Deinzer zei dal zij hem wilde toeroepen: „Ben je gek ge worden?" Maar toen hij mij ver telde dat Hans Peter zich aan mijn achterbumper vastklemde, schrok ik me wild". Hans Peter heeft niet te lijden gehad van zijn ervaring. Hij bleef ongedeerd en is er zeker van dat hij zijn paashaas zal krijgen. Dat voorstel is gisteren aan de v oor zitters van de werkgeversorganisaties ge daan om het overleg van volgende week vrijdag in de Stichting van de Arbeid te vergemakkelijken. De deskundigen voor sociale verzekeringen van de werk gevers- en werknemersorganisaties zou den de uitwerking van het voorstel moe ten bekijken. Met name gaat het om de vraag welke premielasten van de werkgevers zouden moeten worden over geheveld. Van de kant. van de werkgevers heeft ir. J. Bosma een eerste, voorlopige reac tie op het voorstel gegeven. De vergro ting van de sociale lasten, die de werk gevers moeten opbrengen betekent een loonkostenstijging. Het gevaar hiervan is. aldus-ir. Bosma, dat het de prijzen verder omhoog kan drukken De sociale lasten drukken al zwaar op hel bedrijfs leven. Door een verdere lastenverzwa ring zouden sommige bedrijven in ge vaar kunnen komen, wat nadelig voor de werkgelegenheid zou zijn. Daartegenover stelt N V.V.-voorzitter Kloos. dal de stijging van de arbeids- produktiviteit dit jaar gunstiger zal zijn dan was geraamd, namelijk niet 6 maar 7,5 procent. Als dit niet mede aan de werknemers ten goede komt. wordt het werknemersaandeel in het nationale in komen kleiner. Dat was vorig jaar ook al het geval. Wij zien trouwens nooit, dat de verbetering van de arbeidsprodukti- viteit, waardoor goedkoper wordt ge produceerd, via prijsdalin! aan de con sument ten goede komt, aldus de heer Kloos. Van een algemene prijsstop ver wacht hij niet veel heil meer. Nauwelijks is aan te nemen dat onverantwoorde prijsstijgingen alsnog zullen worden te- Als vah de sociale lasten 2 procent meer door de werkgevers zouden worden opgebracht, betekent dit voor de werk nemers een verlichting van de lasten ter compensatie van de „gigantische prijsstijgingen" zei de heer Kloos. Zo'n maatregel is tamelijk gemakkelijk te ver werkelijken. Deze maatregel is te ver kiezen boven het „openbreken" van de arbeidscontracten, zo menen de vakcen- We kunnen minister De Block niet. volgen in zijn mening dat de concur rentie de prijzen in de loop van dit jaar wel wat zal afzwakken, aldus de heer Kloos In het eerste kwartaal van dit jaar lagen de prijzen gemiddeld 7J,2 hoger dan in het eerste kwartaal van vorig jaar Als we niet gauw wat doen, gaat er onrust op grote schaal komen, waarschuwde de heer Kloos De vakcen trales zijn verder van mening, dat het minimumloon en de sociale uitkeringen met het oog op de forse prijsstijgingen moeten worden aangepast de aanhangers van Cruyffie: het stem geluid van de Ajax- ster is gistermiddag, tgdens een besloten plechtigheid te Den Haag vastgelegd in de groeven. Johan reproduceerde twee gezangen, waarvan de titels een ijzer- sterke, zo niet „kra kende" tekst doen vermoeden. Gezang ge heten „Oei, oei, oei, dat was me weer een loei" (Geen in gewikkelde combi natie, maar een taal kundige pass recht op de man af): lied het alarmerende op schrift: „Alles stop- de knoppen". DEN HAAG (ANP) Vannacht is om ongeveer 03.30 uur de Zweedse supertan ker „Nuolja" geladen met erts aan de grond gelopen, 100 meter bovenwaarts dc lichtboei middelgatpas van baarland. Het achterschip zit aan de ^onnenlijn aan de grond en het voorschip ligt ge deeltelijk in het midden van het vaar- Het schip meet 44001 ton bruto en is eigendom der rederij Tafik-a/b Graen- gersberg/Oxelosund-Stockholm. Sleepboten uit Terneuzen éri Antwer pen zijn er vanmorgen niet in geslaagd de tanker vlot le trekken. Prof. v. d. Beid van Planbureau UTRECHT (ANP) De directeur van j het Centraal Planbureau, prof. C. A. van den Beid, is van mening, dat het prjjs- verloop in de rest van dit jaar niet meer te voorspellen Is. Hjj durft geen cijfer meer te noemen, omdat er zoveel onzekere factoren zijn. De prijsoverschrijding bedraagt vólgens hem in het eerste kwartaal van dit jaar 1,5 procent. Het verdere prijsverloop is afhankelijk van de vraag of de concur rentie aanwakkert. Dit zegt prof. Van den Beid in een vraaggesprek met het offi- i ciële orgaan van het NKV „Ruim zicht". Hij constateert, dat het reële inkomen dit jaar nauwelijks of misschien wel hele maal niet zal stijgen Dit kan betekenen dal de bestedingen afremmen, waardoor de concurrentie kan toenemen. „Moge lijk", zo zegt prof. Van den Beid, „dat het verdwijnen van rekenfouten bij de toe passing van de BTW een prijsdrukkende werking heeft" De directeur van bet Centraal Plan bureau verklaart, dat de prijsprognose van zijn bureau fout is geweest. Hij ver werpt met klem de beschuldigingen van NVV-voorzitter Kloose die stelde dat het Planbureau zich de wet laat voorschrij ven door het kabinet. „Het Planbureau", aldus de directeur, „werkt wetenschap pelijk en objectief" Kievitsei veilig op Schiermonnikoog (A WERTENT1E) attracties voor een toegangspi'lJS in (Van c espondent) SCHIERMONNIKOOG Hel rapen van kievitseieren op Schiermonnikoog is verboden. De dorpsomroeper van het eiland heeft dit „op de bel" bekend ge maakt. Een dergelijk besluit kan op Schiermonnikoog worden genomen orn aat het. op de bebouwde kom na, geheel in het bezit is van s' rijks domeinen. De ze instantie nam de beslissing na over leg met de vogelwacht op het eiland. Men besloot hiertoe, omdat de Mevlts- stand te lijden heeft gehad van de stren ge koude tijdens de maand maart. verslaggevers) Hoge politieke prijs..." PRAAG (Reuter-DPA-AFP-CTK) De Tsjecho-Slowaakse partijleider Alexander Duhcck heeft gisteravond de Tsjecho-Slo- waken in ernstige bewoordingen gewaar schuwd tegen een herhaling van de anti- Russische ongeregeldheden van vorige week. die hij fel veroordeelde. „Tsjecho-Slowakije zal hiervoor een hoge politieke prijs moeten betalen", zei hij, doelend op de golf van aanvallen op Russen en Russische instellingen in het gehele land na een vreugde-uitbarsting over de overwinning die de Tsjecho-Slo waakse ijshockey ploeg bij de wereldkam pioenschappen op het team van de Sov jet-Unie behaalde De partijleider, die in de afgelopen da gen onder zware druk van vertoornde Russische generaals en naar Praag geijlde Sovjetdipiomaten heeft gestaan, waar schuwde daf de tijd, die Tsjecho-Slowa kije voor het herstellen van de normale socialistische toestand heeft gekregen, niet onbeperkt is. „Het is een droevig feit", zo zei hij, „dat we voor deze recente gebeurtenissen op nieuw een hoge politieke prijs zullen moeten betalen in de vorm van uitstel van actuele en dringende problemen. Men maakt hieruit op dat de Tsjecho-Slowaak- PARIJS (AP) Dank zij de leve ring van het Groningse aardgas zal Frankrijk voortaan zelf in zijn jaarlijkse behoeften aan helium ongeveer 200.000 m3 kunnen voorzien. Het gas gaat naar de fabriek die Gaz de France te Alfortville bij Parijs heeft gebouwd en die in januari in gebruik is genomen. Aan het gas wordt stikstof ont trokken om het dezelfde eigenschappen te geven als het Franse aardgas uit Lacq waarvoor reeds een belangrijk dis tributienet bestaat. Dit was dan ook de belangrijkste reden voor de oprichting van de fabriek. Het rendement van de fabriek wordt echter belangrijk verbeterd doordat bij het denitrogeniseringsproces als bij- produkt het dure heliumgas kan wor den gewonnen. Frankrijk is niet van plan om dit uit te voeren omdat de helium- produktie van Alfortville juist voldoende is voor de Franse behoeften. Tot nu toe was Frankrijk hiervoor aangewezen op de V.S. DEN HAAG. De vogels en de dui ven, die domicilie kiezen op de ridder zaal en op de gebouwen van de Eerste en dc Tweede Kamer, krijgen het binnenkort niet best. De gevederde vrienden, waarvan het vrolüke ge fluit overigens een verademing vormt op de droge Kamerbetogingen, sprin gen te nonchalant om met de gast vrijheid in de dakgoten. Zij honore ren deze met een overdaad aan ont lasting, even schilderachtig als scha delijk, maar vooral ook hinderlijk. En schroom in dit opzicht kennen ae diertjes niet. Om het gevogelte voortaan op een afstand te houden worden in de ko mende week de gebouwen uitgemest en tot een onherbergzaam oord ge maakt. Dit laatste gebeurt door öe honderden richeltjes, goten, erkers, nisjes, kapiteeltjes en pilasters in te srqeren met een smurrie, waar de vogels niet van terug hebben. Met een speciaal apparaat wordt een taaie massa opgebracht, een strip, die meevoert onder vogelpoten. Merk waardig genoeg zijn de vogels hier van niet gediend. Zij hebben graag vastigheid onder de poten. In 1962 werd met dit spul een proef genomen op de goten van het Twee- se leiders onder Russische druk zaken als de decentralisatie bij de industrie en de vakbonden zullen laten vallen. „Door de schuld van extremistische krachten zijn we door een van de ern stige dagen sinds vorig jaar augustus ge gaan", aldus Dubcek. Hij gaf toe dat er anti-Russische en anti-socialistische stemmingen in Tsjecho-Slowakije zijn, die in stormachtige momenten aan de opper vlakte komen. Hij zei voorts dat de be togingen van vorige week de betrekkin gen met het Kremlin ernstig hebben be- invloed en waarschuwde, dat partij en regering de wet ten volle zullen toepas sen op een herhaling van openbare wan orde, die de gemeenschap in een perma nente staat van spanning houden, to voorkomen. Gisteren deden geruchten de ronde, dat Dubcek als partijsecretaris door Cernik vervangen zou worden. Er zijn geen aan wijzingen dat deze geruchten op waar heid berusten. ADVERTENTIE) 3.30 UUR: STEENGOEDE BEAT, WESTERN EN SOUL (Zie Ajax adv.) (ADVERTENTIE) ZIE AJAX - SPARTAK Evert Castelein Slagers helpen bij lijkschouwing op Sicilië RAGUSA (AP) Doktoren op Sicilië, die lijkschouwing moeten verrichten la ten zich vaak bijstaan door slagers. De familieleden van een overledene hadden een klacht ingediend over het feit, dat de dokter bij de lijkschouwing ter zijde werd gestaan door de slager van het dorp, die in het sterfhuis arri veerde met messen, een hamer en ande re slagerswerktuigcn uit zijn winkel. de-Kamergebouw. Het hielp. De vo gels streken erop neer, kwamen voor hun gevoel op een soort trampoline terecht en vertrouwden hun eigen poten niet. Dit gemis aan houvast ondervonden de diertjes ook op de schouders van de beelden van Johan van Oldenbarneveldt en van koning Willem II, die eveneens waren in- smeerd. Als de vogels op deze twee vaderlandse figuren al niet meer kun nen bouwen, wat zouden ze dan nog zoeken op de wiebelende goten. Koot- om, op zeer korte termijn hoopt men het Binnenhof vogelvrij te hebben.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1