ziet in de toekomst grote centrumpartij Mevrouw Haya van Someren-Downer (VVD) Werkgever liet zich bedotten Boekhouder ging er met Spaanse stripper en half miljoen vandoor DE JONG MOET PREMIER BLIJVEN Eisenhower bijgezet met militaire eer China laat 2 opgebrachte jachten vrij Wilsons reis in Lagerhuis Beraad over Midden-Oosten Rustend naast jong gestorven zoontje Aanslagen van Zwarte Panter verijdeld ffïo&cA Konstantijn mocht niet in de krant DONDERDAG 3 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van «en onzer verslaggever») ROTTERDAM „De WD koerst aan op stembus akkoorden in 1971 en 1975 met KVP, ARP en CHU. Daar moet dan een federatief verband tussen deze vier partijen uit groeien en later over een jaar of tien de totstandkoming van één grote centrumpartij. Er bestaan nauwelijks verschillen meer tussen ons vieren. Apart blijven is geen reële zaak meer voor de kiezers." Aan het woord is in haar-woning aan de Van Someren- verslag gever») wegte Rotterdam mevrouw Gerarda Victoria „Haya" van Someren-Downer, sinds zaterdag j.l. in functie als voorzitster van de „Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie", waarvan talrijke bloemstukken nog fleurig staan te getuigen. Mevrouw Van Someren-Downer is haar negentiende interview. Wij komen nog net op tijd, want de twintigste i luut van de hand gewezen. vrage heeft zij i In het hierboven geschetste plan de campagne van de V.V.D. past een pro longatie van het premierschap van de heer De Jong. „Ik hoop dat hij wil blij ven. De K.V.P. zal daartoe stellig een zwaar beroep op premier De Jong doen", aldus de V.V.D.-voorzitster. Van het aan blijven van drs. Norbert Schmelzer als fractievoorzitter is zij minder zeker. De naam Veringa valt. Dan is mevrouw Van Someren-Downer terstond weer heel resoluut: „Veringa moet minister van Onderwijs en wetenschappen blijven. Hij is een heel goede minister. Die moet men daar vooral laten zitten. Het zou dood zonde zijn om hem van dat ministerie te laten vertrekken. Natuurlijk ben ik ervan overtuigd, dat hij ook een uit- Stemmenwinst Mevrouw Van Someren-I onlangs gezegd, dat door c van het P.v.d.A.-congres o\ de positie van de V.V.D. in De Jong weliswaar versterkt is, i r dat of dat de zal opleveren. Waarom twijfelt zij daaraan? Mevrouw Van Someren-Downer: ,,Als de buiten wereld de V.V.D. als de sterkste partner in het kabinet gaat zien. dan krijgen wij ook tenvolle het gewicht van diverse impopulaire maatregelen van het kabinet HONGKONG (Reuter) China heeft vandaag twee van de drie jachten die afkomstig zijn uit Hong Kong laten ver trekken na ze ruijn anderhalve maand te hebben vastgehouden. De jachten, aan boord waarvan zich vijftien mensen be vonden, werden 16 februari op een zeil tocht van Hongkong naar het Portuge se Macao aangehouden en opgebracht. Het derde jacht met twee Amerikanen wordt nog door de Chinezen vastgehou den. Aan boord van de vrijgelaten jach ten bevonden zich twee Britten, drie Zweden, een Fransman, twee Amerika nen, een Australisch meisje en vier Chi nese bemaningsleden. Men weet niet waarom het jacht met de twee Ameri kanen nog wordt vastgehouden, maar volgens berichten na de aanhouding, zou er moderne elektronische apparatuur aan boord zijn geweest. LONDEN (AP) Minister-president Wilson, juist terug van zijn bezoek aan Afrika, heeft in het Lagerhuis gezegd dat de Nigeriaanse leider (generaal Gowon) duidelijk de verzekering heeft gegeven dat zijn regering onvoorwaardelijk be reid is om met de Biafraanse leider Ojoekwoe of diens vertegenwoordigers te „Maar", voegde hij eraan toe, dit slaat slechts op het begin van een gesprek, want Lagos blijft erop staan dat er een eind komt aan de scheiding van het land". Er kwam in het huis kritiek los ten aan zien van het feit dat Wilson geen onder houd heeft gehad met de Biafraanse lei der, Ojoekwoe. De leider van de conser vatieve fractie. Maudling, vroep: „Op wat voor manier zijn de twee partijen nu eigenlijk nader tot elkaar gekomen, zijn er nieuwe feiten bekend geworden waarvan wij vroeger nog niets afwis ten?" Wilson antwoordde dat het voor naamste doel van zijn reis was bereikt. Dit doel was niet het verlenen van be middeling, maar om de toestand eens precies te bekijkenen en deze te be- op ons hoofd. Daar krijgen wij dan de schuld van. Aan het lonen- en prijzen- front zitten de zaken bijvoorbeeld niet fijn. Daar komen nog geweldige proble men aanzetten. Die zullen niet op te 'angen zijn door alleen maar populair Wij indruk wekken dat wij Wit Inutgo Examens voor jurist gewijzigd DEN HAAG (ANP) De examenpro gramma's van de faculteit der rechts geleerdheid zijn belangrijk veranderd als gevolg van de wijziging van het aca demisch statuut, die in het staatsblad is verschenen. HBS'ers, en in de toekomst ook de athenesiasten, behoven geen voortentamen latijn meer af te leggen voordat zij toegelaten kunnen worden tot 't kandidaatsexamen van de fiscaal- juridische studie. Ook worden de exa mens geregeld in de 3 nieuwe staatkun dige studierichtingen. Deze studierich tingen omvatten 'n eigen kandidaatsexa men, dat zonder voortentamen latijn kan worden afgelegd. In tegenstelling tot de fiscaal-juridische studierichting bestaat hier de mogelijkheid het doctoraal exa men af te leggen op grond van een ge woon kandidaatsexamen Nederlands recht. Aan dit doctoraal examen is niet de titel meester in de rechten verbonden, maar die van doctorandus. Ook de exa menprogramma's van de studierichting Nederlands recht zijn veranderd. De eis van een voortentamen Latijn blijft gehandhaafd, evenals voor de notariële studierichting, die het kandidaatsexamen Nederlands recht als kandidaatsexamen behoudt. De veranderingen zijn met te rugwerkende kracht tot 1 september vo rig jaar in werking getreden. vergadering vorige week in Gro- n? Mevrouw Van Someren-Downer r dat imago van ons praat iedereer onder. We zullen ons natuurlijk te weer moe ten stellen tegen die etikettenopplakkerij die door anderen met opzet uit politieke motieven bedreven wordt. Ik vind het o.k. te stellen dat wij een strijdbaarder indruk moeten maken, wat alerter zijn. Dat moet ook van de leden uitgaan. Maar onze Kamerleden, ons hoofdbestuur, je kunt toch echt niet zeggen dat dat bekakte lieden zijn". Buitenparlemen tui r taire vlak te bege\ De reactie daarop is voorzichtig. De V.V.D.-voorzitster voelt er niet zo bijster veel voor om op de „buitenparlementaire toer" te gaan. „Het hangt ervan af of het niveau heeft. Je moet dat steeds van geval tot géval bekijken. Er is geen algemene regel voor mogelijk. Die Viet- nam-teach-ins b.v., daar was op een te halen. Daar zijn we toen niet meer verschenen". Er komt overigens bij de V.V.D. wel voor alles en nog wat een stortvloed van uitnodigingen binnen, maar de liberale fractie is nu eenmaal klein (17 leden in de Tweede Kamer) en druk bezet. Toch meent mevrou Van Someren-Downer, dat de V.V.D. als vereniging Vrees voor divergenties tussen de op vattingen tussen het beleid van het partijbestuur en dat van de Kamer fracties hoeft daarbij niet te bestaan. Mevrouw Van Someren-Downer is-wel iswaar van plan om, in tegenstelling tot haar voorganger ir. Van der Pols, waai en wanneer nodig met politieke uit spraken te komen: „Ik ben tenslotte geen voorzitster van een kanarie-zang vereniging" maar die zullen dan toch geheel in de lijn vn de Kamerfracties liggen. De ontwikkeling in de P.v.d.A., waarbij Nieuw Links door haar sterke vertegenwoordiging in het partijbestuur poogt ook het fractiebeleid te beïnvloe den, is niet de weg die zij begaan wil. „Kamerleden moeten zonder last of rug gespraak kunnen opereren, een partij- motie kan geen fractie de handen bin den. De partij mag wel vrijblijvende suggesties doen. Eigenlijk, is de verhou ding partijbestuur-Kamerfracties een theoretische zaak. Het gaat pas fout en er komen problemen als het tussen per sonen onderling fout zit. Dat is bij de P.v.d.A. het geval", aldus mevrouw Van Someren-Downer. Een goede coördinatie en verstandhouding voorkomt die pro blemen. Gerucht Eigener beweging brengt me Someren-Downer een gerucht dat het tussen haar en f Toxopeus niet zou boteren. „Volstrekt onwaar. Wy praten samen veel. WU zijn vrienden. Ons enige meningsverschil ooit de Bijlmermeer. Tuss [roeit het beslist niet I Ze zegt in de V.V.D. graag mensen te hebben die „op de ketting springen", die „lastig" zijn. maar beslist niet „vijandig". ..Ik was zelf als Kamerlid ook geen schatje". Ze zegt in dit verband ook niet zullen kunnen en willen, wat PvdA- leling m Handicap Een handicap vindt, de WD-voorzitster het, dat haar partij in radio en televisie minder en moeilijker aan bod kan komen, doordat de WD „geen omroepvereniging ma „Zo is het" van de VARA heeft b. de PvdA beslist geen goed gedaan. „Het sprookje, dat wij desgewenst r bij de AVRO terecht li (ADVERTENTIE) Bijna Pasen. Het is Voorjaar! Feestelijke bloemen overal. In kleurige bossen. Nu volop te koop. Neem zo'n feestelijk Paasboeket mee! ben ik d dan bij de AVRO. Wij gen afwachten en die zijn wel wat on eerlijk tussen de partijen verdeeld. De NTS zou die leemte moeten opvullen, dan kan zij zich tevens sterker maken tegen over de omroepen", aldus mevrouw Van Someren-Downer. die eraan toevoegt er zeker geen liberale zuil in ons omroep- De VVD mikt voor haar eigen toekom stige groei met name op de „goed ge schoolde. veel presterende vakman. „Hoe gaat dat in zijn werk? Mevrouw Van So meren-Downer: „Wij moeten onze pre sentatie zo inaken, dat we nairr elkaar toegroeien. We moeten deze mensen het gevoel geven, dat er voor hen plaats bij ons is. In dit groeiproces naar elkaar legt ieder een stuk van de weg af. Die vak man zal b.v. minder vatbaar worden voor socialistische idealen, doordat hij een gro ter individualist- wordt". En het legioen der kleine zelfstandigen? „Dat is een heel moeilijke, door alle partijen verwaarloosde groep El lendig. Het zijn de mensen die deze periode van sohaalvergro- ig het moeilijkst in de nieuwe situatie integreren zijn. Je kunt er als politieke partij ook niet veel aan doen. Hoogstens beetje bijsturen. Iedereen is eigenlijk de problemen van deze groep heenge lopen, omdat het probleem als zodanig idsleden leeft. Dat n de fracties in ideeën niet oplosbaar i NEW YORK (Reuter) Hoewel offi cieel hét diepste stilzwijgen wordt be waard, zijn vandaag de ambas- Snelle resultaten worden niet ver wacht. Men spreekt van „eerder maan den dan weken". Vier Arabische verzetsorganisaties „AI Assifa" (de militaire afdeling van de „El Fatah"), „Al Saika", het De mocratisch Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina en de Volksbevrij- dingsstrijdkrachten hebben een geza menlijk bestuur gevormd. In een com muniqué van de Palestijnse bevrijdings organisatie dat woensdagavond in Bei roet is gepubliceerd staat, dat met in gang van 4 april alle inlichtingen over commando-operaties door één woord- :rder zullei i gegei NEW YORK (Reuter) Er zijn een- Ankrah intwintig leden van de Amerikaanse mi- derzoek n; itante Zwarte-Panterorganisatie itaat van beschuldiging gesteld, Machtswisseling in Ghana ACCRA (Reuter) Het Ghanese staatshoofd luitenant-generaal Joseph Ankrah is afgetreden. De uit zes leden bestaande nationale bevrijdingsraad LEEUWARDEN (ANP) 1 van het voorarrest sedert 8 i Leeuwarder rechtbank tcg« terecht stond wegens verdi gulden ten nadele van zün westeinde. De verduisteringi tot 1 mei 1968. De verdachte, h(j een verhouding mee had toen hü begreep dat er een oktober 1966 riptei bü de politie, gesteld. Hü verbleef büna i alvorens zün uitlevering en volgens onze wet niet vorden afgetrokken. Zelfs accountant merkte niets van zijn knoeierijen vam^verdach- in oranjekleu- feit dat Minzaam glimlachend k- justitie binnenwandelen, et rige dossiermap onder de mi keurige pak. De berechting indruk op hem te maken, hij het. middelpunt was va zaal scheen zijn gevoel van eigenwaarde te strelen. In zijn laatste woord verklaar de hij: „Ik ben geen man om hier van spijt te gaan huilen, dat ligt me niet. In Spanje is me wei voor ogen komen te staan hoe verkeerd ik heb gehandeld". De zaak kwam aan het rollen toen de verdachte op 1 mei 1968 zijn vrouw en kinderen niet bij zijn schoonouders van daan haalde, zoals was afgesproken. Zij waarschuwde de politie, maar daar was men niet zo gauw geschrokken. Toen een nacht later ook de aannemer meldde dat zijn boekhouder niet kwam opdagen, werd een onderzoek ingesteld. Direct dat het met een 40.000 gulden houden, maar een accountantsrappc bracht een onverklaarbaar tekort v; 467.493.67 gulden aan het licht. Bij ei onderzoek bleek dat de verdachte Zwaagwesteinde een goedkope auto g (ADVERTENTIE) bruikte, i had f hoofd benoem afgetredci ïrscheidene warenhuizen in New York i plegen. De eerste aanslag had van daag moeten plaatshebben. Tegelijk zou- politiebureau en een spoorlijn doelwit van bomaanslagen zijn. in geld voor politieke doeleinden had uitgewezen dat hij geld had ontvangen van een parti- culiete firma, aldus een officiële verkla ring. De 53-jarige generaal Ankrah is drie jaar geleden tot staatshoofd be noemd nadat president Kwame Nkroe- mah bij een militaire machtsgreep werd afgezet. Zijn opvolger, generaal Afrifa, is de huidige minister van Financiën. auto tegen de andere ruilde en steeds duurdere wagens aanschafte. De laatste transactie vond plaats vlak voor het vertrek naar Spanje. Hij moest toen 15.000 gulden bijbetalenen deed dat vlot met briefjes van duizend. De auto handelaars zeiden dat ze nog nooit zo'n gemakkelijke klant hadden gehad. Via de auto's kwam de politie in de bar van Kees Manders in Amsterdam. De was boos omdat een Spaanse strip tease plotseling contractbreuk had ge pleegd. Ze was met de verdachte naar Spanje. De boekhouder was al eens een week met Maria naar Spanje geweest kor een vakantie die hem 6000 gulden id gekost. In Amsterdam had hij voor de Spaanse schone die negen jaar ouder vas dan hijzelf, een apartement gehuurd ■oor 600 gulden per maand gewoond en olgens de buren grote feesten gevierd De verdachte die 250 gulden per week 'diende kon dit alles daarvan naluur- niet bekostigen. Zij ferkgever die >t dat de man in een vorige betrek- ig gefraudeerd had hij had hem zelf 2000 gulden voorgeschoten om daar uit de narigheid ie komen vertrouwde hem niettemin te volle. Hij had wel even •gwaan gekregen, maar toen een con trole door een accountantskantoor meldde dat alles in orde was, herkreeg hij een vrijwel blanco volmacht. De werkgever tekende vlot 10 tot 15 blanco cheques die Ie boekhouder naar eigen inzicht kon erzilveren. Bovendien tekende hij valse cheques. Het op deze wijze verkregen geld stapelde hij op in de kluis. Toen hij eindelijk met Maria in twee auto's naar Spanje verdween was het duidelijk dat de bom moest barsten. Pluspunt De president noemde het een pluspunt voor de verdachte dat hij zichzelf bij de Spaanse politie had gemeld. Later bleek dat de officier van justitie eigen gedachten had. 1 Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen schilderde aan de hand van het voor-, lichtingsrapport verdachtes ontwikkoU lingsgang en persoonlijkheid. Hij wasi, het tiende kind uit een gereformeerd! gezin. Vader had de meeste aandacht voor de materiële omstandigheden. Zij broers en zusters kenden hem als een eerzuchtige en heerszuchtige jongen. Hij volgde de handelsavondschool en haalde een boekhouddiploma en het diploma middelbare bedrijfsadministratie, waar mee hij als boekhouder ging werken. In drie van de zes betrekkingen waren er moeilijkheden met geld. De president wees erop dat de ver dachte, als zyn vrouw in verwachting i was, zich een goed huisvader toonde, verder hebt u toch wel ernstig gefaald", 2 Dorhout. ia luid- ABILENE (AP) Het li generaal Dwight David 1 Amerika's 34ste president, met volledige militaire eer bijgezet. Hij rust nu in een die zich bevindt onder de k die gebouwd is dicht bij h heeft doorgebracht. De kist werd door militairen van de trein naar een lijkauto gedragen, terwijl honderden mensen bui ten zwijgend toekeken. De stoet auto's, die zich vervolgens achter de lijkwagen aan naar de kapel begaf, werd vooraf gegaan door een afdeling militairen in ceremonieel uniform en door tamboers met omfloerste trommen. In 45 minuten bereikte de stoet de Eisenhowerbiblio- theek. Buiten, voor de ingang, werd een korte kerkdienst gehouden die door de mensen buiten het terrei sprekers kon worden gevolgd. Daarna werd de kist naar de kleine kapel gedragen, die zich op 85 meter van de bibliotheek bevindt. Slechts naaste familieleden en enkele goede vrienden van de familie Eisenhower volgden de kist naar binnen. Hier bleef men enige tijd in gedachten en gebed bijeen, terwijl buiten 21 kanonschoten klonken en een hoornblazer de Last Post blies. Toen vouwde een lid van de ere wacht de Amerikaanse vlag, die de kist bedekt had, zorgvuldig op en overhan digde hem aan mevrouw Eisenhower. SALONIKI (AP) Het Griekse ri riem heeft vandaag 10.000 exemplare :an het avondblad Thessaloniki in bi tijn bij de bei :nhow t blad opval- In de eerste editie hat lend een foto geplaatst met kopstukken uit de litiek. In de tweede editie was het hoofd Konstantijn onzichtbaar gemaakt. had nogal wat kritiek op zün werk er, op de justitie en op de Spaanse iriteiten. Maar mr. Dorhout wees 1 erop dat hü beter dc hand in eigen, tem kon steken en attendeerde daar op het beschaamde vertrouwen van werkgever, het bedriegen van zün iw, de foto-apparatuur die in beslag >men was. „Dat waren niet allemaal e foto's". Die fototoestellen waren haar bezit, zei verdachte waardig. Later suggereerde de verdachte dat hij door zijn werkgever aangenomen zou om zijn ruime geweten. „In mijn 1 de feesten in Breda en de ont rijflijke chaos die de verdachte 1 vriendin daar hadden achtergelat! s een telefoonnota van bijna 900 gi 1. Aan zijn vrouw schreef verdacl hij alleen van Maria hield. „Voor 0 vel ijk bestaat eigenlijk geen uitw •rdachte dal •eld i meegegex hel i Spanje te belegger dreigend faillissement en bovendien toe zegde bij aankomst in Nederland op Schiphol een persconferentie te zullen geven- „Dat zijn geen gedragingen voor een man met berouw, maar sprongen van een kat in nood", zei de officier. Pas na een confrontatie met zyn werkgever kwam de verdachte tot een bekentenis- Mr. Brouwer, die de verdachte ver dedigde, vroeg zich allereerst af hoe het mogelijk is geweest dat het verdwijnen inchalai lads- wel de kas Ook de accountar In 1 een kasboekje. Op grond van de gemakkelijke om- slandigheden, waaronder de man dit misdrijf kon begaan, het feit dat een bej- langrijk deel van het geld teruggekomen is, bijna drie ton, en zijn vrijwillige melr ding in Spanje, vroeg mr. Brouwer dp rechtbank het zo te regelen, dat over niet al te lange tijd met de reclassering van de jongeman kan worden begonnen. De rechtbank zal over twee weken von- Toos Onderdenwijngaard geeft woens dagavond een pianorecital in Kasteel Duivenvoorde te Voorschoten. Zij zal werken spelen van Sweelinck, Bach en Haydn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9