JEZUÏETENORDE HEEFT EIGEN RECHTSSYSTEEM Bod Hagemeijer op aandelen Indola Protestactie tegen hogere accijnzen en wegenbelasting dagelijks 'n goede portie vlees Dinsdag na Pasen begint afsluiting van Yolkerak „EEN VAN U ZAL MIJ VERRADEN" Standbeeld ontworpen naar lijkwade van Turijn Brugperiode langer voor scholieren Transplantatie van de nier goedkoper dan kunstnier NOTA'S AAN PARLEMENT DONDERDAG 3 APRIL 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Provinciaal naar Rome ADVERTENTIE (Van t redacteurenj „Byna niemand is gespaard gebleven voor de ervaring van verraad. Judas, die vroeger zo ver van ons afstond, is nu nauwelijks een vreemde meer. De lucht, die wij ademen, is zo verpest door wantrouwen doorbraken, mochten we een vertrouwen ontmoeten, waar van we vroeger zelfs geen vermoeden hadden. We hebben geleerd ons leven te leggen in handen van iemand, die we vertrouwen. Wij moesten leven in een sfeer van onzekerheid en argwaan en juist hier hebben wij geleerd grenze loos te vertrouwen. Wij weten nu, dat ive alleen in dit vertrouwen, dat altijd een waagstuk blijft, maar een graag aanvaard waagstuk, echt kunnen leven en werken". (Van o indent) ROME Een beeldhouwer in Rome, Lorenzo Ferri, heeft een beeld ontworpen van de man, die gewikkeld was in de Lijkwade van Turijn. Dit is een naad loze doek, die - naar sommigen geloven - gebn i Jezus in begrs >rdt in een kerk in Turijn bewaard. Ferri heeft zijn leven lang de foto m de lijkwade bestudeerd en denkt nu, it het standbeeld een getrouwe naboot- ng is van een man van 1.85 lang, dde op het kleed „te zien" is. Hij had grote handen en lang haar. Hij was gewond rijn onderlip en het linkeroog en op zijn rechterschouder zijn sporen te zien die erop wijzen, dat hij een zware last had gedragen. De rechtervoet was twee- doorboord. (Copyright The Guardian) AMSTERDAM Om goed te kunnen begrijpen, wat er met de paters Oosterhuis en Van der Stap aan de hand is, moet men enig inzicht hebben in het algemeen kerkelijk recht en in het eigen recht van de jezuïeten. Om met dit laatste te beginnen: de jezuïeten hebben deze eigenaardigheid, dat ze geen tijdelijke geloften kennen, meteen na hun tweejarige proeftijd leggen zij eeuwige geloften af. Deze worden echter pas definitief door de zogenaamde laatste geloften, die na een derde jaar noviciaat worden ge daan. In deze laatste geloften bestaan twee modaliteiten: bij de meesten zijn het laatste „eenvoudige" geloften, bij enkelen zijn het laatste „plech tige" geloften. De paters Oosterhuis en Van der Stap behoren tot de eerste, pater Van Kilsdonk behoort tot de tweede categorie. Pater-generaal heeft de beide paters naar Rome geroepen en hun aangezegd, dat er voor hen geen plaats meer is in de orde. Hoewel zij het ontslag schijnen te hebben geaccepteerd, heeft dit formeel zijn beslag niet gekregen. Teneinde dit te bewerkstelligen, heeft pater-generaal zijn assistenten Schonen berger en O'Keefe naar Nederland ge- WILLEMSTAD De w j afsluiting van het Volkcra dag na Pasen in een zem dium komen. Dan zal de 14 caissons die de 600 mei I moet afsluiten, op zijn pla; j bracht. De ik zullen dins- ■aties zul- Van Kilsdonk staat sterker dan collega's De jezuïeten met plechtige geloften worden als „profes" aangeduid. Zij vormen een betrekkelijk kleine groep, waaruit oversten, professoren en dergelijke worden gekozen. Zij leggen behalve de drie gewone geloften van armoede, gehoorzaamheid en zuiverheid nog een vierde plechtige gelofte af, namelijk een gelofte van gehoorzaamheid aan de Paus. Bovendien doen zij nog vijf eenvoudige geloften. De door ons gemaakte onderscheiding is belangrijk in geval van ontslag. Religieuzen met plechtige geloften kunnen alleen na een formeel proces worden weggezonden, dat in Rome moet worden gevoerd. Religieuzen met eenvoudige geloften kunnen door de eigen ordesoverheid worden ontslagen. In het geval van Oosterhuis en Van der Stap is deze laatste procedure gevolgd. In Engeland is een precedé ontwik keld om melk uit planten te winnen. Deze plantenmelk, Plamil geheten, kan ter vervanging dienen voor melk Twee kinderen in vlammen omgekomen ROOSENDAAL Bij een korte felle brand vanmorgen vroeg in Roosendaal is een 3-jarige jongen om het leven ge komen. De brand ontstond doordat een tweelingbroertje van het slachtoffer in het bed. waar de beide kinderen sliepen, met lucifers speelde. De dekentjes vatten vlam- en mer stond korte tijd later in laaie. De brandweer werd on over acht gewaarschuwd dooi de buurtbewoners. Toen deze kwam was het jongetje al gestikt. Het broertje dat de brand veroorzaak te, kon nóg tijdig zijn moeder waar schuwen. Deze wilde haar andere kind uit de kamer halen, maar kon er niet meer in door het felle vuur daarop haar andere zoontje raam naar buiten, waar het werd op gevangen door een buurgenoot. Daarna sprong zij zelf uit het raam. Toen dc brand uitbrak, waren de echtgenoot en 'twee andere kinderen ai vertrokken naar hun werk en naar school. Ook in Hengelo is een kind ver brand. Dat gebeurde toen een woon huis in de vlammen werd gelegd. Een lichter- kwart Zij gooide Verliezen over boekjaar '68 AMSTERDAM (ANP) Commissaris sen en directie van Hagemeijer en Co's handelmaatschappijen NV hebben bekend gemaakt, dat onder voorwaar de dat voldoende aandelen zullen wor den aangeboden. Hagemeijer en Co'8 handelmaatschappij NV dc aandelen in Indola NV door aandelenruil zullen ovcr- Tegen inlevering van zes aandelen In dola NV. ieder nominaal 20 gulden cum dividendbewijs no. 6 en volgende zal worden geleverd één aandeel Hagemeij er en Co's handelmaatschappij NV. no minaal 20 gulden. De met deze transac tie uit te geven aandelen Hagemeijer en Co's handelmaatschappij NV zullen winstgevend zijn over het boekjaar 1969 en volgende. driejarig meisje kw Bluyssen weer naar Rome voor Liturgische Raad DEN BOSCH (KNP) Mgr. W. Bluys sen van Den Bosch heeft wederom nor maal de uitnodiging en de stukken ont vangen voor de voorjaarsvergadering van de Raad voor de Liturgie, die van 20 april tot 1 mei in Rome vergadert. Zoals bekend, werd oktober vorig jaar aan mgr. Bluyssen de toegang tot de vergadering ontzegd in verband met moeilijkheden tussen hem en het H. Of ficie. Deze werden spoedig bijgelegd. Kwestie ontslag van huwende, onderwijzeres (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verbondsbestuur van het Kath. Onderwijzers Verbond (K.O.V.) heeft uitgesproken, dat het in principe tegenstander is van enige bij zondere bepaling in de akte van benoe ming inzake de huwende onderwijzeres en lerares. Het K.O.V. vindt het name lijk in principe onjuist in die akte te be palen, dat het aangaan van een huwelijk een ontslaggrond zou zijn. De vertegen met de bond van schoolbesturen de2e kwestie nog eens van alle kanten te be zien; gelijkertijd zou dan overwogen moe ten worden of er op dit punt geen ver schil is tussen kleuter- en basisonderwijs enerzijds en 't voortgezet onderwijs an derzijds. Het ligt in de bedoeling de bedrij' van Indola NV na de overneming in de huidige vorm en onder dezelfde leiding voort te zetten en verder uit te bouwen. Aangezien het boekjaar 1968 van In dola NV lies zal i over 1968 geen dividend worden gedecla reerd. Bovendien zou, indien Indola NV geen andere mogelijkheden worden geboden, moeten worden verwacht, dat ook de eerstkomende jaren het dividend zal moeten worden gepasseerd. De over neming door Hagemeijer en Co's han delmaatschappij NV biedt Indola NV een opneming in een groter geheel, het geen onontbeerlijk is voor de afzet van haar produkten. Hel samengaan van handel en industrie biedt in deze goede perspectieven. Aandeelhouders Indola NV zullen ingevolge de voorwaarden van het bod reeds over 1969 van het dividend van Hagemeijer en Co's handelmaat schappij NV kunnen profiteren. Commissarissen en directie NV In vakbondskringen 1 vername van Indola door Hagemeijei ls gunstig voor het personeel. stuurd Deze moesten daarbij de Neder landse provinciaal pater J. Hermans inschakelen. Zoals bekend heeft pater Hermans zijn medewerking geweigerd. Hierdoor is de procedure voorlopig op geschort. Pater Hermans zal dezer dagen naar Rome vertrekken om te trachten de generaal van gedachten te doen Of dit mogelijk zal zijn, is een hele vraag. Pater Arrupe is een zeer aimabel man, die echter weinig of niets begrijpt van de nieuwe theologie, waardoor de Amsterdamse studentenpastores laten inspireren. Hij heeft het hun kwalijk genomen, dat zij de bisschop /van Haarlem niet in het openbaar excuus willen aanbieden, zoals hij had geëist. HILVERSUM (ANP) Het lijkt ge wenst ons systeem zodanig aan le pas sen, dat de beslissing over de verdere schoolloopbaan van de leerling niet aan het einde van de basisschool, maar in de loop van een een langere brugperio de wordt genomen en wel op grond van meer positieve gegevens. Dit hield de heer P. J. Geelkerken, voorzitter van de vereniging voor mulo-mavo-sectie van de algemene bond van onderwijzend perso neel (ABOP) in hotel Gooiland in Hilver sum de algemene vergadering van de vraag of het moment, waarop wordt be slist naar welke vorm van onderwijs de leerling na het verlaten van de basis school zal gaan, voor elke leerling wel het juiste moment is om dit te beoorde len. De huidige selectiemethode kent on volkomenheden, meende hij, waarbij hij wees op wat de werkgroep scholenge meenschappen constateerde en op het stuk snellei ten worden uitgevoerd Het ingenieursteam van rijkswater staat en 't personeel van de aannemers combinatie „Willemstad" leeft nu in de ban van de strikt militaire organisatie, die voor het afzinken is uitgedokterd. Improviseren is er niet bij, 'n foute r noeuvre kan de afsluiting maanden maanden vertragen. Ir. G. Swier, hoofd van de werken bij Willemstad, vertelde gisteren c ste acht caissons, met behulp sleepboten, elk binnen een tijdsbestek van slechts 12 minuten moet worden af gezonken. Een en ander is het gevolg van de uiterst geringe kenteringstijd (zo genaamd dood tij) van hel Volkerak. „In dat poosji verschikkelijk veel doen. Het zenuwslo pende is, dat je weet dat er niets fout mag gaan. We hebben zes minuten voor het afzinken en drie voor het op de juis te plaat brengen van de caisson. De ove rige drie minuten zullen we hard nodig hebben voor vele andere handelingen" NIET MEER EXPERIMENTEEL en onzer verslaggevers) ,G In een brief aan de aad deelt dr. Kruisinga mee, dat uit een door gezondheidsraad inge stelde enquête blijkt dat de th: dende vergoeding van ziekenfondszijde van f. 225,- per nierspoeling bij polikli nische behandeling bepaald niet kosten dekkend kan worden geacht. Uit deze enquête blijkt voorts dat de kosten van een nieuw kunstniercentrum in de aanlooptijd hoger liggen dan bij een centrum dat reeds geruime tijd werkt. In de becijferde kosten per dia lyse (spoeling) is de honorering van de medische specialisten niet inbegrepen. ;ijnertiijds inzake het tot .n een meer definitievi i vergoeding voor thuis- dialyse (thuisbehandeling met de kunst- ïr). Ten aanzien van de niertransplantatie zegt de bewindsman dat de niertrans plantatie thans NIET meer "geacht kan worden in een experimenteel stadium te verkeren: op 1 mei 1968 bedroeg het transplantaties in ons land 17, in 16 als geslaagd konden worden aangemerkt, per ultimo januari 1969 hadden 43 van de 48 tranplantaties een geheel succes ver loop. Deze cijfers mo gen bij internationale vergelijking zowel aantal verrichte niertransplan- naar het behaalde geslaagde resultaat uitermate gunstig worden ge- blijkt ook dat de nier transplantatie vele malen goedkoper i: hemodialyse (kunstnier). D< ril nu van de zieken fondsraad vernemen of gestreefd moet •orden naar een verdere spreiding van centra voor hemodyalyse (kunstnier) en niertransplantatie, dan wel of een grote- meer aanbeveling zou verdienen. (Van DEN HAi Ziekenfonds Mislukte overval op bejaard echtpaar DRUNEN (ANP) Bü het bejaarde echtpaar Lambooij in Druneu, is gister avond op een nogal dilettantistische wijze een roofoverval gepleegd. Een jongeman van omstreeks 20 jaar drong met. een sjaal voor zijn gezicht, de woning van het echtpaar binnen, eis te geld en beval het licht uit te doen. Toen de heer Lambooij nogal kordaat optrad, en niet direct op de eis inging, VNPOWBR organisatie in Nederland krijgt andere naam. Wij heten nu ttktempo'tettm Het is eventjes wennen zo'n nieuwe naam. Maar behalve de naam verandert er niets. Daarom dezelfde prettige relatie met onze uitzendkrachten. Daarom hetzelfde meedenken over personeelsproblemen van onze cliënten. Dezelfde snelle service met betrouwbare en bekwame uitzendkrachten en dezelfde kantooradressen en telefoonnummers. De naam is veranderd, meer niet. Tempo-Team Hoofdtentoor: Amsterdam, Willemsparkweg 112-114, tel. (020) 7382 31 Tempo-Team heeft uitzendbureaus in Amsterdam (Centrum en Zuid) Zaandam, Den Haag, Delft, Rotterdam, Schiedam, Amersfoort, Utrecht en Bussum. Verkeers- en vervoersorganisaties HAAG (ANP) Alle organisa ties in de wegverheers- en vervoerssec tor, tien in getal, starten vandaag met gezamenlijke grootscheepse protest- tegen de plannen van de regering om per 1 juli aanstaande een volgende verhoging van de benzineaccijns door te voeren en pei 1 januari 1970 een vol gende verhoging van de motorrijtuigen belasting. De actie is opgezet door de organisaties van personenautobezltters ANWB en KNAC, door de organisaties bedrijfsauto- en autobusbezitters t.-Fran- PCB De achttienjarige Joanne Carton werkt sedert kort in de Melbourne als onderwijzeres. Zij verzorgt de rondleidingen en de schoolkinderen zo'n vijfhonderd dieren kennen. Zelfs li cl haar onder de indruk. RAI. Een belangrijk onderdeel van dé actie bestaat in de verspreiding van autoplak plaatjes met de tekst: „protest; geen zwaardere lasten op wegverkeer" De organisaties hebben om te beginnen meer dan een half miljoen zelfkleven de plaatjes voor personenauto's en klei ne bestelwagens laten maken en extra grote plaatjes voor vrachtauto's. De actie van de tien organisaties be paalt zich overigens beslist niet alleen lot de plakplaatjes. Naar gelang dit door dc omstandigheden wordt verlangd, zul- :ies zich de ijs of allen tezamen tot dcpublici teitsmedia en het parlement wenden Nota's aan het parlement worden reeds 'oorbereid door-centraal overleg (de fe deratie van Nederlandse wegverkeers- wegvervoersorganisaties), alsook door het contactorgaan voor het be roepsvervoer, waarin alle organisaties zijn vertegenwoordigd. De tien organisaties zijn bovendien doende een aantal instanties en organi saties buiten eigen kring voor hun actie Het georga- wegvervoer temming van handtekenir De 1 langi verkeersbelastingen patentgeneesmiddel re kwalen. Zij wijzer leggei dat de ven in het goederen k keersbelasting per 1 -orden gebruikt als oor alle bpdgettai- bovendien op, van de bedrij- wegvervoer van personen en unstmatig wordt ondermijnd deze bedrijven heffingen op- n enkel verband houden met in de weg en die niet worden ;in concurrerende vervoers- an buitenlandse wegvervoer- •erhoging van verkeersbelas- iverhogend werkt voor het ge- nptiepakket, terwijl de orga- en enkel begrip opbrengen ■gumentatie, die de regering -erhoging van ver,- i motief zijn i deze verhogingen. De opbrengst var motorrijtuigenbelasting zowel als var accijnzen op motorbrandstoffen in dc vijf jaar sinds 1963 tot ruim tweeëneenhalfvoudige gestegen. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7