MIUARDENKAPITAAL VAN NEELTJE PAATER HEEFT WAANZINNIGE AANTREKKINGSKRACHT Ie Grafzerk bleef gesloten voor afstammeling' Piet de Boer Dwazen hollen luid schreeuwend door de smalle straatjes van Broek in Waterland Cadeautjes voor Neeltje LEGENDE WARM HOUDEN Het is deze maand precies 180 jaar geleden dat in Broek in Waterland de schatrijke Neeltje Paater stierf. Om haar figuur en kapitaal is een legende onstaan die nog steeds tientallen, zich nazaten van Neeltje noe mende figuren, naar Broek trekt. i het kleine, schilderachtige haventje nooit gevonden. Rechts de taveerne Neeltje Paater. '(Van onze verslaggevers) BROEK IN WATERLAND In één van de kantine-achtige vertrekken van het raadhuisje van Broek in Waterland trekt de beambte een la open. „U wilt weten wat wij aan documentatie over Neeltje Paater hebben Kijk, hier heeft u het; dit is alles." Tussen de stapels stoffige papieren heeft hij een gestenoild velletje opgediept. Als hij het heeft overgereikt, gaat hij gauw weer naar zijn theedrinkende collega's, dit waf gniffelend hebben gereageerd op de vraag om inlichtingen. De bezoekers die het oude raadhuisje met dit doel bezoeken, worden al lang niet meer serieus genomen. De briefschrijvers evenmin. Allemaal krijgen ze het beleefde, gestencilde papiertje, waarin wordt verteld, dat ze op 8 maart 1730 in Broek is gestorven: Neeltje Paater, de vrouw wier al of niet bestaande kapitaal op de Bank of England een waanzinnige aantrekkingskracht blijft uitoefenen op avonturiers. klaar liggen dat een beeld van Neeltje moet geven. Om het geheugen op te frissen citeren we Peereboom even: „De boeiende geschiedenis van de legen darische Broeker vrouw Neeltje Paater is geen fabeltje, al lijkt zij fabelachtig. Neen, zij werd geboren 6 februari 1730, overleed 8 maart 1789, leefde in een prachtig huis aan het Roomeinde te Broek in Waterland en ligt begraven in de Broeker kerk, waar een zerk met het wapen van de Oostindische Com pagnie haar graf siert. Haar geschie denis is een sage geworden. Zeeroverij .90 In de 180 jaar die na het overlijden van Neeltje Paater voorbij zijn gegaan, hebben zich tientallen figuren opge worpen als nazaat van de immens rijke vrouw, die in de tijd van de Oost indische Compagnie met haar schepen alle wereldzeeën bevoer. Ze zijn onder tussen allemaal in Broek geweest." Duizenden toeristen volgden, maar niet alleen voor de Neeltje Paaterlegende. Broek heeft veel profijt getrokken van deze historische vrouw, maar het heeft toch ook nog wat anders te bieden. Schone huisjes bijvoorbeeld, en uit de laatste tijd toeristische trekpleisters als antiekwinkeltjes, een kaasmakerij en de uitspanning „Neeltje Paater". Schreeuwend De Broekers vinden de belangstelling voor hun dorp, al heeft die het krank zinnig hoge kapitaal van Neeltje Paater als basis, alleen maar leuk. Ofschoon niemand ooit nog een cent van de Bank of England heeft weten los te peuteren, profiteren ze geldelijk dankbaar van de belangstelling. Om de historie maken ze zich niet meer druk, daarvoor zijn al te veel dwazen luid schreeuwend de smalle straatjes komen binnenhollen. Toch zijn er een paar uitzonderingen. Oud-burgemeester P. J. Peereboom bijvoorbeeld. Hij heeft voor de verslag gevers die er ondertussen ook bij bosjes zijn geweest, een historisch uittreksel Neeltje Paater was een ondernemende zakenvrouw, die wat van de Gouden Eeuw wist mee te pikken. Zij werd multimiljonaire, doch zij was niet de enige miljonair in ons mooie dorp, want er woonden er in die dagen velen hier. Broek was een dorp van reders en zee assuradeuren, alhoewel de zee-assu rantie zich in die dagen steeds meer in Londen concentreerde. Zeeverzeke ring was nodig geworden om de ge volgen van de zeeroverij, die aan de orde van de dag was, uit een gemeen schappelijke pot te vergoeden. In die dagen ook sloten de Broeker 'reders, waaronder Neeltje Paater, zich aan één en stichtten de „Zeevarende Beurs", waaruit de opgelopen schade van gekaapte schepen werd vergoed. Er werd een tarief opgesteld van idem zoveel stuivers per ton voor een reis naar de Oostzeelanden, naar Afrika, naar China enz. De Zeevarende Beurs bestaat nóg in een fonds, waaruit be- hoeftigen kunnen worden ondex-steund. Neeltje leefde en werkte in Broek. Haar man, Cornells Schoon, was dichter en tekenaar; zijn artistieke aanleg weerhield hem ervan zich met de zaken van zijn vrouw te bemoeien. Hij overleed 26 maart 1778, dus elf jaar eerder dan zijn vrouw, die zich op zeevaart en wereldhandel had toe gelegd, zulks met groot succes! Zij bezat vele schepen vermoedelijk zestien die behalve de Oost- en de Middellandse Zee ook alle wereld zeeën bevoeren. Neeltjes grote schepen, twee- en driemasters bemand met ca. 20 koppen, met de vlag van de V.O.C. de verste relddelen. Zü vertrokken met een grote la ding ruilgoedcren, want met Hol lands geld kon men toen In China en Turkije en Hclsingfors nog niet betalen. Maar die ruiltjes waren wel voordelig! Koffie, rijst, thee. specerijen, exotische goederen etc., doch de thulslading was voor kapiteins, die inkochten. Het was toen nog niet zo dat men aan een handelshuis offerte kon vragen en daarop bestellen. Het schip, de kapitein, was het enige commu nicatiemiddel tussen koper en ver koper. Als een schip zeilklaar was, werd de kapitein met zijn vrouw op een afscheidsdiner in Neeltjes woning uitgenodigd. Zjj was zcér gastvrij en haar keuken exquis. Zodra na vele, vele maanden het schip weer in de Goudzee (zoals de Gouwzee vroeger op oude kaarten werd genoemd) het anker had laten vallen, diende de kapi tein haar uitvoerig verslag om trent reis en lading uit te bren gen. En telkens weer klopte haar hart vol verwachting! Haar kapi teins brachten meestal uit een ver land een persoonlijk cadeautje mee voor hun meesteres. Geen wonder, dat de inventarislijst van haar huis veel kostbaarheden vermeldde In antwoord op ïïw ontvangen «schrijven, kan ik IJ omtrent Kealt.je Pater het volgende mededelen. Keeltje Pater werfi geboren 8 februari 1730 en overleed te Broek in Waterland o maart 1789waar zij in de ïfed«H'«rv*fCork werd begraven. Zij huwde op B novembe'r 1766' met Cornells Schoon, die op' '26maart 1778 stierf. Kua£huwelijk ia kinderloos gebleven. 'Officiële gegevens'kab' ik K niet doen toekomen, aangezien al-la «tukken betreffende de Burgerlijke «Stand van vóór 1811 zijn overgebracht naar hét Bijksarchief. te Haarlem. Ik raad U wel aan, alvorens kosten van stamboomonderzoek te maken eer/st eens rustig af te wachten of het onderzoek naar hare miljoenenschat iets öplovert. Mocht dit geld gevonden worden, zo zsl de Justitie vóór dat het geld verdeeld wordt, zeer zeker de erfgenamen behoorlijk oproepen. De gemeente Broek in Waterland stencilde bladen met deze tekst. De afstammelingen van Neeltje Paater de gemeente gunt haar maar één a die 'bij het gemeentehuis om inlichtingen vragen, ontvangen het velletje. In Broek weet men van wanten De kern die door vele sen wordt achtervolgd vormt het testament, waar in volgens de overlevering zou staan wie de miljarden in de kluis van de Bank England mag ontvangen Het testament zou met hel lichaam van Neeltje Paater in het graf zijn meege gaan. Niemand heeft ooi de grafzerk, nu als gedeelte van de vloer in de her vormde kerk in Broek ge bruikt, opgelicht. Het heeft ook geen zin, want men zou alleen maar leem naar boven spitten. Neeltje zou begraven zijn op de oude begraafplaats rond de kerk, nu het oord waar de Broeker jeugd haasje-over speelt; 't speel pleintje. Voor Pieter de Boer, 59 jaar. wonend in Purmerend. is dat graf nog een punt van onzekerheid. In zijn jonge jaren, hij was 24 jaar, trok hij met zijn twee broers naar Broek in Waterland. De Boer wilde nu wel eens haring of kuit. Zijn vader had hem verteld af te stam men van Neeltje Paater. De broers werden niet zo gast vrij ontvangen en het einde van het lange liedje bete kende het storten van tien duizend gulden om de zerk, waaronder Neeltje begra ven zou liggen, uit de vloer te verwijderen. De zerk lag gedeeltelijk onder 'n pilaar. Het geld was nodig om bij een eventuele instorting van de kerk de eerste kos ten op te vangen. De familie De Boer heeft nooit tien duizend gulden gestort. Volgens De Boer is het tes tament verstopt. „Misschien ligt het nog in het graf." Stamboom Ook De Boer maakt zich niet meer druk over de le gende. De tijd, dat hij op koude avonden naar het vex-re Bx-oek in Watex-land trok om te proberen een deel van de miljoenen in handen te krijgen, is voor goed voorbij. Ook hij heeft nimmer een stamboom laten opmaken. De Boer: „Het enige wat ,Het wordt een lachertje' ons naar het geld kan bren gen is de kerk. Daar moe ten ze hun aandacht op richten". Wie zijn ze? De Boer weet het niet. „Wanneer het zo doox-gaat woi'dt het een lachertje. Ik weet het niet meer. Er zou eigenlijk iemand moeten zijn die de gehele zaak nog eens onder zoekt. Maar dat zal wel lange tijd duren". De Boer Iaat het speurwerk aan anderen over. Zyn zoon interesseert zich niet voor Neeltje. Of hy wel of niet van Neeltje afstamt zal hem een zorg zyn. De jacht op het fortuin van handige Neeltje dreigt in een dood lopende straat ten onder te gaan. Ach meneer Iemand die zich om de hele legende niet (meer) druk maakt, is de koslersvrouw van de Ned. hervormde kerk,waar Neeltje ligt be graven. „Ach meneer, er zijn hier al zo veel mensen geweest. Gelooft u nu werkelijk dat al dat geld nog op die bank staat? Dat is heus allang weg. De familie van Neeltje voer ook op schepen. Die kwamen om de zes jaar thuis. De boel kan best ver deeld zijn toen zij op zee zaten. Bovendien, men zegt dat die notaris indertijd ook geen beste was. Ik bedoel maar, we hebben hier bij het graf ondei-tussen zoveel mensen gehad die zeiden nazaten van haar te zijn. We kunnen ons er echt niel meer druk om maken...." Ex-burgemeester: Broek in Waterland, de voorpost van de Waterlandso dreven, is verdeeld in zijn mening over de oud-burgemeester van het wonderschone dorp. Pieter Jan Pee reboom werd er warm nooh koud van toen zyn dorpsgenoten anti- en pro- Periaanse groepen vormden, want hU was reeds lang een omstreden figuur. Bijna 42 jaar zwaaide hy de scepter over Broek. 72-jarige Peereboom geniet van de Neeltjelegende, blaast by tyd en wyle de legende hieuw leven in en verheugt zich over de toenemende belangstelling voor zijn taveerne „Neeltje Paater". Als hy zich in zijn leren fauteuil verpoost, behoeft hy slechts het hoofd naar de levensgrote spiegel te wenden, opgehan gen aan de wand van het pittoreske theehuis aan het Havenrak, en hij ziet de dagjestoeristen op het terras van zyn taveerne uitkijken over het binnen- haventje van Broek Pieter Jan Peereboom dook in vroeger jaren in de stoffige archieven van de gemeente Broek in Waterland om zege vierend boven te komen met diverse mappen en gegevens die voor Pieter Jan van onschatbax-e waarde bleken te zijn. Maar langzamerhand ziet Peereboom door de gouden bomen de miljoenen guldens van zijn Neeltje Paater niet meer. Ondanks zijn deskundigheid werd de legende van Neeltje Paater breedvoe rig en romantisch aangedikt tot een ge zwollen verhaal (over o.a. de man van Neeltje, Cornelis Schoon, die tijdens zijn dichterlijke overpeinzingen over het geelstenen voetpaadje door het dorp placht te wandelen op vilten pantoffels met zilveren gespen, bezet met diaman ten). Peex"eboom hoedt er zich voor om het bos in te duiken en klaarheid te bren gen in de legende. Waar bleven de mil joenen van de Broek in Waterlandse koopvrouw uit de achttiende eeuw? Het is niet moeilijk een afspraak te maken met Peereboom. Hij heeft de lijd. Op het bewuste uur verschijnt de gedistingeerde Broeker echter zenuw achtig bij de deur om te vertellen, dal hij een vx-iend in Amsterdam moet op halen die panne heeft met zijn auto. Hij haalt een kaartje waarop „sleep" is geschreven te voorschijn. De volgende morgen negen uur laat hij zijn bezoe ker in de fraai ingerichte kamer. Hij kaarsrecht ixx zijn stoel zijn bezoeker als een biechtvader tegenover hem. Broek is wakker. Auto's razen aan de overzijde langs de houten huisjes. Het theehuis is een monument van bouw kunst. De spiegel weerkaatst het zon licht. Neeltje Paater is gemakkelijk waar in 1815 plaatsgevonden ten overstaan van notaris De Ruiter in Broek. Je mag hieruit toch afleiden dat de nalaten schap, voor zover in Holland aanwezig, inderdaad door de erfgenamen verdeeld is geworden, want men besloot in die dagen het fonds aan de gemeente over te dragen". Hoe zit het met het kapitaal in Enge land Peereboom lacht een beetje, verschuift zijn sigaar in de mond van links naar rechts, en gnuift: „Gelooft u dat nog? Ik heb het nooit kunnen bewijzen, dat in Engeland zo'n slordige 16 miljard .in de kluis ligt. Het zou toch wel foi-mida- bel zijn, vindt u niet? De bank stelt zich natuurlijk op het standpunt, dat ieder een die wettig kan aantonen bloed- of aanverwant van Neeltje te zijn, zijn rechtmatig aandeel kan opeisen. Tot he den ten dage is het niemand gelukt om na veel speurwerk, want dat kost toch wel eventjes een paar jaartjes duiken in de archieven van weet ik veel waar, aan te tonen dat zijn voorvaderen af stammen van Neeltje". Kinderloos Neeltje stiex-f kinderloos, Broek in Wa terland verdeeld achterlatend, want nie mand had ooit een testament gezien, waarin mogelijk de oplossing van het miljardenvraagstuk zou worden gege ven. En nog steeds duiken er onduide lijke figuren op, die de jacht naar de miljarden van de Broelcse koopvrouw willen inzetten, kostte wat het kost. Peereboom lacht erom, want waar zijn de doopregistei-s van de hervormde ge meente Van Broek Er zal altijd een brokje van de miljoenen guldens op leverende stamboom ontbreken. Keihard Gekrakeel P. J. Peereboom schreef de geschiedenis van de legendarische Broeker vrouw, die vele mysteries in haar woonplaats achterliet. Peereboom vindt het best en vertélt gretig over Neeltje. Op de grafzerk van Neeltje Paater bevindt zich een afbeelding van i i. ii het wapen van de Oostindische Compagnie. Pieter Jan Peereboom: „Neeltje was een vrouw die iet6 van de gouden eeuw wist mee te pikken. Ze had zestien schepen in bezit en wachtte telkens on geduldig op de terugkomst van haar ka piteins, die van de verre reizen cadeau tjes voor Neeltje meenamen. In het weldig kostbare vooi-werpen zien, die ze in 'bezit had. Alles zilver en goud, wat de klok sloeg". Peereboom zegt dat de nalatenschap van Neeltje een mysterie is geworden. Dat iets onregelmatigs zou zijn gebeux-d Prentenkabinet kwofc u de Sist met ge- Üjkt hem niet mogeljjte, Peereboomt „Ze waren vroeger niet zo gek als wij wel denken. Door de recht matige erfgename is er rond 1800 een enorm gekrakeel ontstaan. Zij waretf belast met de bedeling der armen uit het fonds van 30.000, dat Neeltje op har sterfdag instelde. Die bedeling heeit JAN P^ET en LARS ANDERSEN ,IK HEB NOOIT KUNNEN BEWIJZEN, DAT ER IN ENGELAND 16 MILJARD IN DE KLUIS LIGT' Peereboom is er niet rauwig om. Hij heeft er geen enkel belang bij zijn his torische gegevens voor de ontknoping van de legende aan te wenden. De Broeker is geen familie van Neel tje en ziet er geen heil in om weken en nog eens weken in de archieven te duiken en de stamboom van Neeltje op te maken. Waarom zou hij ook? Het restaurant Neeltje Paater bewaart een goede herinnering aan de koopvrouw, zijn zaak gedijt goed, waarom zou Pee reboom zijn zaak een naam van impor tantie ontfutselen Hij gelooft stellig in de legende, ontdaan van fraaie ro mantische en niet ter zake doende voor vallen. Het kale beeld van de legende spreekt Peereboom aan. Hij houdt de geschiedenis warm, want Neeltje Paater mag in Broek nooit verloren gaan. Wat is Broek zonder Neeltje? Het is niet de taak van Peereboom om de persoon Neeltje te ontluisteren. Zijn huishoudster zegt: „Ik moet altijd brullen om de mensen die hier komen aanzetten en met veel bombarie aan kondigen afstammeling van Neeltje te zijn". Peereboom: „Nou brullen, maar ze laten je niet met rust, terwijl ik toch alleen maar de historie van dat vrouwtje heb geschreven". Ex-burgemeester Pieter Jan Peereboom, in 1946 eervol ontslag gekregen, ge niet van Neeltje, net zoals hij zich ver kneukelt over de anti- en pro-Periaan- se groepen in het dorp. „Ik slaap er geen nacht minder om. Ik ben keihard in die dingen'

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7