- Debat met P.v.dLA. niet geschikt om chaos te komen PaUMall Export WD EIST VERLAGING IN MOTIE BELASTING een zilveren dak hoeft niet zo zwaar te wegen Stewardess heette „juf' KINDEREN MAAKTEN DROOMREIS Felle kritiek op KIoos KRO-enquête wijst uit: KATOLIEKEN BLIJ MET VERNIEUWIN 25 Pal! Mali Export mét filter Pall Mall Export zónder filter Pall Mali Export Menthol Pall Mali Export 100 mét filter Pall Mail Export 100 zónder filter Pall Mali Export Menthol 100 SCHORSING PASTORES NOG NIET OPGEHEVEN Mevr. v. Someren nu voorzitster Amnestie in Spanje sparen... verstandig en handig MAANDAG SI MAART 1969 DB LEIDSE COURANT PAGINA 5 Drs. Schmelzer op Overijssels appèl: ADVERTENTIE (Van een verslaggevers) RAALTE. Drs. W. K. N. Schmelzer leeft de hoop, dat er in de toekomst veer constructief met de P.v.d.A. valt e werken nog niet opgegeven. Maar n zal de P.v.d.A. eerst een zuivering »eten ondergaan. Volgens de fraotic- i de K.V.P. In de Tweede Kamer mt de P.v.d.A. thans een gezelschap, tarvan je niet weet wat je eraan hebt. In zijn zaterdagmiddag op het Over- jssels appèl te Raalte uitgesproken rede, jdviseerde Schmelzer de Partij van de irbeid orde op zaken te stellen. Over jet antwoord van partijvoorzitter Van |er Stee op de uitnodiging van Vonde- |ng om overal in het land debatavonden e houden, zei drs. Schmelzer, dat dis- t ussies niet het geëigende middel zijn !m uit de chaos te komen. Volgens ,chmelzer heeft de P.v.d.A. geen eigen ezicht en ontbreekt het deze partij aan en duidelijke beleidslijn. Onbegrijpelijk voor drs. Schmelzer was e opmerking van mr. Toxopeus vrijdag- vond op het VVD-congres te Groningen, /aar deze van de samenwerking tussen e drie christelijke partijen zei, dat de nduidelijkheid in de Nederlandse poli- ek een breder draagvlak krijgt. K.KV.P., A.R. en C.H. werken nieuwe oofdlijnen uit en „ik zie niet in wat jaaraan onduidelijk is", aldus drs. chmelzer, die voor het overige verwees aar de standpunten, die de K.V.P. in- r eemt. Die standpunten komen, ook in e KVP-fractie, niet zonder spanningen >t stand. Wat de anderen als plurifor- liteit aanprijzen, wordt bij ons ondui- 1 elijkheid genoemd. Fel reageerde drs. Sohmelzer op de itspraken van N.V.V.'s voorzitter Kloos 1 een artikel in het N.K.V.-blad „Ruim icht", waarin deze de K.V.P. onder leer verweet te weinig aandacht te 1 even aan de verlangens van de vak- afttrales en aan de maatschappijvernieu- ring. „Volstrekt misleidend en onwaar", - oemde drs. Schmelzer deze uitlatingen - an Kloos. Schmelzer zei, dat de chris- - pike vakcentrales N.K.V. en C.N.V. - et N.V.V. „hebben moeten meeslepen", mdat het N.V.V. „de grootste tegen- tander" was van de vrije loonvorming, n wat de maatschappijvernieuwing be eft verwees Schmelzer naar de bezits- orming (Breedbandmiljoenen), de be- ordering van de inspraak van de werk- emers en het tot stand brengen van e sociale zekerheid. De goedkeuring van e bouw-CAO noemde Schmelzer een ïiste beslissing en een goede bijdrage - >t het scheppen van het juiste klimaat - m te komen tot een evenwichtiger ont- s 'ikkeling in de komende jaren. De l ;.V.P. zal de regering op die weg steu nen op twee voorwaarden: krachtige aandacht voor welzijnszorg (onderwijs, bezitsvorming en medezeggenschap) en sociale evenwichtigheid. Schmelzer erkende dat de laatst ge houden partijraad wat. mat is geweest, maar van de andere kant zag hij in het ontbreken van oppositie een demonstra tie van saamhorigheid, verdraagzaam heid en het gevoel gemeenschappelijk verantwoordelijkheid te dragen voor het bestuur van het land. Niettemin gaat de partij zich beraden of en in hoeverre in de toekomst de discussies in de partijraad op enkele punten kunnen worden toegespitst. De zaterdagmorgen in Raalte gehouden sectievergaderingen noemde Schmelzer een goed voorbeeld. Sohmelzer is ervan overtuigd, dat er in ons land „volop behoefte" is aan een partij als de K.V.P., die het gehele volk aanspreekt. Schmelzer verwacht dan ook dat heel wat Nederlanders zullen be sluiten hun stem te geven aan een van de drie christelijke partijen, als zij erin slagen tot samenwerking te komen. (Van e verslaggevers) HILVERSUM Gisteravond heeft de KRO de uitslag bekend gemaakt van een onderzoek, dat enkele weken gele den onder 500 katholieken ls gehouden. Geïnformeerd werd naar de houding van de respondenten in actuele zaken, die uit de conciliepostbussen naar vo ren zijn gekomen. Ondanks het geringe aantal respondenten maakt het onder zoek aanspraak op representativiteit. Op de vraag of priesters mogen trou wen, antwoordde 68 pet. met ja, 28 pet. met neen, de rest had geen mening. De meerderheid (57 pet.) vond, dat het niet jtiist was, de opheffing van het celi baat door te drukken tegen de permis sie van Rome in; slechts 36 pet. achtte dit wel juist. Een meerderheid (61 pet.) was het er niet mee eens, dat je alle geloofspunten moet aanvaarden om je katholiek te mo gen noemen. Meer dan de helft (53 pet.) kon niet aannemen, dat verzet tegen het pauselijk leergezag een verzet tegen God zelf zou inhouden. Precies de helft (50 pet.) vond dat men zich aan de ker kelijke wetten moet houden, zo lang die niet veranderd zijn. Uit een andere groep van vragen bleek, dat Nederland voor het grootste deel (87 pet.) blij is met de pluformi- Aan U, die aan het publiek verkoopt! 1 april is Pall Mall Exportgoedkoper U als winkelier kent het verhaal De beste Amerikaanse sigaret die er is, Pall Mall Export, wilde goedkoper worden: 25 King Size (dus 5 méér) voor dezelfde prijs Maar het mocht niet. Niet in januari, wél in april. Nü is het zover! U weet dat wij alles doen om alle Pali Mali Export die U besteld hebt op tijd af te leveren. En we redden het! Vanaf dinsdag, 1 april kunnen al Uw klanten komen voorde nu zoveel voordeliger Pall Mali Export King Size voor f 1.75 nieuw... De 100 mm lange Pall Mall Export 20 voor f 1.75 (dus véél langer dan King Size) Belangrijk voor de 20 stuks roker nieuw. teit in de Kerk en met de vrijheid. De meerderheid (65 pet.) toon de zich niet geschokt door de discussies en de vernieuwingen in de Kerk van Ne derland. Historie en realiteit in Den Brlel. Zoals cle traditie wil, wordt elk jaar op 1 april in de Geuzenstad het innemen van j Den Brlel in 1572 herdacht. Zaterdag hield de burgerij een generale repetitie en wan deelde in zestiende-eeuwse kledij door de vestingstad. Dat was dxis de historie. Realiteit was het bord, dat werd meegedragen met het opschrift: „Alva moordenaar". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De brief van de Utrecht se studentenparochie, waarin kardinaal Alfrink dringend werd gevraagd, de suspensie (schorsing in de priesterlijke bediening) van de studentenpastores op te heffen, heeft geen direct resultaat ge had. Dientengevolge konden zij giste ren niet voorgaan in de viering van de eucharistie. Er werd een woorddienst gehouden, waarbij de Nijmeegse studen tenpastor, dr. H. Bogers, voorging. Na de woorddienst werd een beraad gehouden over de situatie waarin de studentenparochie zich nu bevindt. Uit een enquête bleek, dat 75 pet. van de on dervraagden het verbod van kardinaal Alfrink „niet terecht" vindt, 17 pet „wel terecht" en dat 8 pet geen mening heeft. Ongeveer gelijk luiden de ant woorden op de vraag of de diensten in de Goede Week moeten doorgaan on danks de schorsing van de studenten pastores. De studentengemeente in Utrecht heeft de Raad van Kerken in Nederland in een open brief verzocht, de vragen van intercommunie en intercelebratie, die de achtergrond vormen van de Utrechtse kwestie, zo spoedig mogelijk in de Raad aan de orde te stellen. De gemeente is zich bewust dat de Raad van Kerken geen superkerk is „maar wij weten ook dat deze Raad de enige plaats is, waar de Kerken gezamenlijk gestalte willen geven aan de eenheid van de Kerken". <4t Vliegtocht naar Londen eindigde met feestmaal (Van e verslaggevers AMSTERDAM Honderdtachtig 'ederlandse meisjes en jongens llemaal zesdeklassertjes hebben erdag de reis van hun leven gemaakt. KLM-Super DC-8 vlogen z(j een- e-drie naar Londen, waar vfjf blauwe met echte Engelse gidsen stonden wachten. De kinderen, gelukkige oofdprljswinnaars van de wedstrijd, die Kon. Ned. Vereniging voor Lucht- art ter gelegenheid van het gouden Okker- en KLM-jubilcum heeft uit schreven, keken hun ogen uit toen xij de City of Londen reden. De jongens en meisjes waren zaterdag morgen door hun oudere en broertjes en zusjes naar Schiphol gebracht. Om half twaalf ging de grote „Abel Tasman" de lucht in, Pureer Korsten bracht de jeug dige passagiers op him gemak, terwijl zij over Gouda. Rotterdam en de Deltawer ken vlogen. Een half uurtje later stapten de prijswinnende kinderen op Heathrow van een „ouderwetse" vliegtuigtrap. Ter wijl de zesdeklassertjes als geroutineerde sigthseeingtoeristen Londen vanuit de bus bewonderden, kwamen de eerste reacties los. De 11-jarige Loes Kompier uit Breda vond het vliegen wel leuk. maar bekende eerlijk: „Soms werd je misselijk". Loesje won een prijs met haar tekening van een „Locomovlieg-karavatjan": een fantasie vliegtuig. Frank van der Most (12 jaar) uit Geleen zat in de bus met een boekje op schoot. „Oh, daar schrijf ik alles in op. Dat 16 voor een opstel en je moet alles weer ver tellen als je thuiskomt", aldus de ont werper van de „Kosmo6taxi". Franks eer ste indruk van Londen: „Het ziet »r alle maal wel zwart uit"» Henk van Wijk, die 13 jaar en leerling is van de Prins Willemschool in de Haagse Hendrik van Deventerstraat, vertelde: „Die dubbelbussen vind ik erg leuk. ik heb er al een keer ingezeten. Toen reed •le alleen niet. Dat was in het automobiel museum". De jongen, die nog nooit eer der had gevlogen, vertelde verder: „Ik weet niet zoveel van vliegtuigen, ik houd meer van auto's. Ik word later ook auto monteur". Schoonmaakbeurt 's Middags maakten de 180 jongens en meisjes een uitgebreide rondrit door Lon den met als eindpunt de Tower. Een an dere „Haagse Henk". Henk Vrijhof van de Marlotschool, merkte onderweg op: „Die mag wel eens schoongemaakt worden", wijzend op de Westminster Abbey. De horse-guards brachten de kinderen hele maal in extase. Door een van de bussen riep een fotograferend jongetje: „Dat gekke paard bewoog net", terwijl onze Henk zioh netjes liet ontvallen:„Die man stond in de uitwerpselen van het paard". De ll-jarige Henk vroeg op Trafalgar Square of Nelson Napoleon was, Na het bezoek aan de Tower, waar de stewardes sen door de kinderen al heel gauw „juf" genoemd de grootste moeilijkheid hadden om het hele gezelschap bij elkaar te houden, begon de terugrit naar het vliegveld. Een jongen uit Ileilo Henk Jan van der Horst was het. opgevallen, dat de Engel sen met erg lange haren lopen. Hij had zijn uitstapje naar Londen overigens te danken aan een tekening met de tekst: „Ook in het jaar 2000 vliegt de KLM zijn neus achterna". De vliegtocht terug werd voor de kin deren een apart festijn. Zij kregen kip- pepoot.jes. compote, appelmoes, gebakken aardappeltjes en pudding voorgeschoteld en de „Abel Tasman" bleef 20 minuten langer in de lucht om iedereen op zijn gemak te laten eten. Op Schiphol stonden intussen de (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN De algemene vergade ring van de V.V.D. heeft zaterdag in Groningen unaniem twee moties aange- >men, waarin aangedringen wordt op: 1. Onverkorte doorvoering per 1 janu ari 1970 van de bij de kabinetsformatie overeengekomen verlaging van de loon- inkomstenbelasting (corectie van het progressie-effect). Een wetsontwerp daar toe komt spoedig volgens het Tweede- Kamerlid mr. Portheine. 2. Het uitspreken van ernstige veront rusting door de Nederlandse regering de discriminatie van joden door de Poolse regering. De V.V.D.-fraotie moet hierop aandringen. De algemene vergadering hield zich zaterdag o.m. bezig met de beoordeling het gevoerde beleid van het hoofd bestuur en van de fracties in de Tweede Eerste Kamer. Opvallend was het plei dooi van diverse tfgevaardigden om de imaga en de public relations van de V.V.D. te verbeteren. De Amsterdamse afgevaardigde Rodermond zei, dat de ver gadering van vrijdagmorgen meer een „Poolse landdag" geleken had. Hij sprak van een „genante vertoning". Maar zater dag kon aftredend voorzitter ir. K. var der Pols constateren, dat „de atmosfeer vandaag beter is dan gisteren". De ver gadering telde toen minder mensen en was daardoor minder rumoerig. Bij de volgende vergadering in 1970 in Breda zal voor een betere accommodatie ge zorgd worden, beloofde ir. Van der Pols. Hij zei ook dat de jongste ledenwerfcam pagne van de V.V.D. minder succesvol verlopen was dan de vorige. MADRID (Reuler-AFP) Het bewind van generaal Franco heeft een algeme ne amnestie afgekondigd voor zijn te genstanders uit de burgeroorlog van 1936-1939, maar degenen die hoopten op vrijlating van huidige politieke gevan genen teleurgesteld. De maatregel werd na afloop van kabinetsvergadering, die onder leiding stond van Franco, bekendgemaakt door de minister van voorlichting, Fraga Iri- barne. Deze deelde mee dat de amnes tie gold voor „Alle ten laste leggingen' die voortvloeien uit daden die voor 1 april 1939 zijn begaan". Hiertoe was be sloten ter gelegenheid van het feit dat het dinsdag dertig jaar geleden zal zijn dat de buregeroorlog eindigde. „Histo- ouders vol ongeduld te wachten. Het risch gezien kunnen we vandaag zeggen leek alsof hun Jantje, Pietje en Marietje dat de oorlog in al zijn nawerkingen de- na maanden-lang-weg-geweest, eindelijk finitief geëindigd is, tot heil van Span- weer op huls aankwamen. I je", aldus de minister. Zaterdag nam mevr. G. V. van So-1 V.V.D.-imago. „Eer ls geen bewija voor eren-Downer het partijvoorzitterschap dat wij een werkgeverspartij zouden zijn. over van ir. Van der Pols. Zij zei te zul- Wij gaan de partij van de toekomst bou- len werken aan de verbetering van het wen". (ADVERTENTIE) Het kopen van een eigen huis met hypotheek kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,— aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,- per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens- verzekeringmaatschappijen,Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting bezits vorming, Postbus 51, Den Haag. U

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5