PETER STUYVESANT De Troubadour" was allerbeste lied Spaans blad Ya Sleeswijk: gevecht met de techniek Modern Jazz Quartet in Concertgebouw ...méér in de breedte ...méér in de lengte Peter Stuyvesant Binnenstad A dam één zielzorgeenheid Beatles willen wèl optreden PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 31 MAART 1969 Veel aardiger eigenlijk dan de zestien Eurovisie Songfestivalliedjes vonden we zaterdag de uitslag zoals die door de zestien jury's naar Madrid werd doorgebeld. Dat werd een spannnen- de aangelegenheid waarbij telkens weer een andere inzending aan de kop ging en die de verrassendste uitslag aller tijden opleverde: vier inzendingen gelij kelijk op de eerste plaats. Het proto col had daar niet van terug en zo kre gen we dus vier herhalingen van vier winnende liedjes door vier zangeressen die speelden dat ze er gelukkig mee kelijke winnaar was, hoogstens middel matigheid waarbij toevallig Spanje, En geland, Frankrijk en (gelukkig ook) Nederland naar boven kwamen drij ven. Bij werderhoren vonden wij dat de Spaanse bijdrage rustig had kun nen uitvallen en dat Ierland en Fin land wat hoger gewaardeerd hadden kunnen worden, maar van belang is dat nauwelijks. De Eurovisieprijs 1969 werd een prijs zonder glans. Lenny Kuhr hoorde in elk geval in de top naar onze mening. De Troubadour zou in een sterker toernooi weinig kans gemaakt hebben, nu was het zeker een der sterkste bijdragen. Er bleek het een en ander mee gebeurd te zijn. Lenny had er kennelijk hard op ge werkt maar Frans de Kok komt de eer toe dat hij het Spaanse orkest wist te temmen waardoor het chansonka rakter volledig behouden bleef. Wat dat betreft ging sympathieke Louis Neefs die voor België zong bijvoorbeeld vol ledig de mist ln. Dat chansonkarakter bleek (eigenlijk niet onverwacht) indruk te hebben ge maakt op de doorslaggevende Fran se jury die zes van de beschikbare punten aan De Troubadour gaf. De verdere Nederlandse punten kwamen van Luxemburg (2), Monaco (1), Italië (3), België (1), Zwiserland (4) en Noor wegen (1). Kenmerkend voor het ni veau van het geheel was dat behalve het feit dat er vier „winnaars" wa ren er geen enkele „verliezer" was. Bij het zotte jureringsysteem dat nog steeds wordt gevolgd lijkt dat onmogelijk, maar zaterdag gebeurde dat óók. Geen liedje bleef zonder punten. Rest nog dat Spanje voor een uitste kende organisatie zorgde, een orkest bood dat er heel hard tegen aan kon maar dat bewees te temmen te zijn en dat er een goedwerkend scorebord was dat bediend werd door mensen die snel ler dachten dan de Madrileense jury die steeds maar herhalingen behoefde. Pim Jacobs* commentaar viel lange tijd uit. Wc misten er nauwelijks iets door en dat pleit voor de visuele informa tie die Madrid bood. A star Is born, zaterdag bij de AVRO, viel ons wat tegen. Zeker, de drie „overgeblevenen" kwamen redelijk voor dc dag, doch we kregen niet de Indruk dat ze beter werk leverden dan in de vorige ronde en dat is toch eigenlijk wel de bedoeling. Om Madrid misten we overigens de uitslag. Specu lerend voorspellen we dat de volgende ronde tussen beide vrouwelijke deelne mers zal gaan en dat José den Burger dan de sterkste zal blijken. Een en an der geheel vrijblijvend uiteraard. Gisteren hebben we ons bepaald tot wat de KRO te bieden had. Het andere Ierland was een goede reportage van Ben Sies die aantoonde dat in de Vrij staat alles misschien niet botertje-tot- de-boom is maar dat er door de over weldigend katholieke meerderheid in elk geval niet gediscrimineerd wordt ten aanzien van de minderheden. Pais ley, de N'oordierse zwarte vlek op hel protestantisme, bleek zodoende even min typisch-Iers als hij gelukkig ty- pisch-protestant is. NBC-pro- s dermate dat we te- i VPRO's de 0ge noemd. Zo'n uitspraak valt natuurlijk niet te bewijzen. Reden om er dank baar voor te zijn dat van (de oudere) Toscanini zoveel op plaat, band er film is vastgelegd dat een vergelij king met komende dirigentengenera ties wèl mogelijk zal zijn. De belangwekkende KRO-enqnête Kerk '69 kreeg een zestig-minutenprogram- ma dat een nuttige aanvulling oplever de. Omdat er altijd nuanceringen zijn tussen het ja-neen-geen-meningmateri- aal dat zo'n enquête oplevert. Die nu anceringen kwamen er gisteren rede lijk uit in een goed geleid gesprek tussen honderd katholieken en prof. (ADVERTENTIE) Haars Jam die i Het programma „Samen onderweg", ge wijd aan de bisschoppelijke vastenac tie, moest vrijdag jl. vervallen en kwam gisteren een beetje onvoordelig op het tweede net terecht. Jammer. Het was een goed programma over „kleine ontwikkelingshulp" waar onze medemensen in minder bevoorrechte gebieden direct van kunnen profiteren. Die directe hulp heeft iets aantrekke lijks. De zekerheid namelijk dat paar gulden op giro 6850 ten name Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht '.Tijwei binnen het jaar in effectieve hulp is omgezet. ..Frost on Sunday" vinden we een fijn programma. We zijn blij dat de KRO het regelmatig op het scherm brengt ei we waarderen het dat de KRO telken! weer probeert om iets onmogelijks tot stand te brengen. Namelijk onvertaal bare grapjes In het Nederlands om t> zetten. Soms met veel succes al zoudei we wensen om bij de bestgcslaagde „vertalingen" geen woord Engels te kennen. Want de „omzetters" soms heel ver. Ze gaan ook een rend Frosts teksten te lijf als so ge dingen in Engeland wèl maa ons nog niet (schijnen te) mogen. Vg. Twee Haagse kunstenaars, Jeanne-Marie Bod ewes en Kees de Kruyff exposeren van 5—26 april resp. wandkleden en bronsplastieken te Hilversum, Kerk brink 25—27. Gelijktijdig worden er boekbanden van de Rotterdamse Karli Frigge tentoongesteld. RADIO PROGRAMMA s Pokus Prijzen' 1 gehandicapten: MEOERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56. 19.03, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 19.32 uur: Regiovizier, actualiteitenrubri NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: KeerKwis 20.50 uur: De Mounties, t.v.-serie 21.30 uur: Is de baas de basis, gesprek NTS 22.30 uur: Tweede journaal TELEAC 23.00 uur: Export NFDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine NCRV 19.30 uur: Tweekamp, quiz NTS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Bureau Bristol, Tweede journaal programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. oude en moderne gewijde muzi tws. 8.32 Stereo: voor de vrouw. koorzang met orgel: geestelijke 0.00 Kanttekeningen bij het lijde naar Mattheus, lezing. 10.15 S^ter ivarleerd programma. (12.22 Wij MADRID (AFP) De Nederlandse afgevaardigde naar het Eurovisie Songfestvial in Madrid, de Eindhovense zangeres Lenny Kuhr, heeft zaterdag avond voor haar vertolking van „Troubadour" een gedeelde eerste -prijs gekregen. Zij kreeg achttien stemmen, evenals de Spaanse zangeres Salome, de Britse Lulu en de Franse Frida Boccara. Er namen zestien landen aan de wedstrijd deel. De winnende liedjes waren naast „De Troubadour": „Vivo Cantando" (Spanje), „Un jour, un enfant" (Frankrijk) en „Boom bang-a-bang" (Engeland)- Dit veertiende Eurovisie Songfestival werd gevolgd door naar schatting 250 miljoen kijkers in West- en Oost-Europa. Het was de eerste maal in de geschie denis van het songfestival, dat er meer dere winnaars waren. Daar waren niet alle deelnemers gelukkig mee. „Vier is te veel", zei men in het Belgische kamp. „Zo'n uitslag kan het principe van een dergelijke wedstrijd in gevaar brengen. Wat moeten de kijkers er wel van denken". Deze mening werd niet ge deeld door de stralende winnaressen. Lenny Kuhr vond de uitslag „grappig" en zei er niets om te geven, dat ze de eerste plaats moest delen. „We kregen Maurice Gibb van de Bee Gees ge trouwde Lulu sprak van een prachtig huwelijksgeschenk. Frida Boccara vond dat de uitslag het belang van de inter nationale aantrekkelijkheid van een lied onderstreepte, Salome die naar verluidt eerst zelf niet veel in het door haar gezongen liedje zag verklaarde „dol van vreugde" te zijn. Volgens het Spaanse blad „Ya" was Naar aanleiding van hel optredei Juliette Gréco in het Nederlands Con gresgebouw vorige week, schreven wy „Techniek stuurde avond de mist in". Dit het feit dat „licht en geluid" grandioze wijze lieten afweten. De 31ste Snip en Snaprevue „Oost-west- „uit"-best" heeft nu ook ondervonden hoe het met de technische faciliteiten in het 72 miljoen gekost hebbende gebou' steld ls. De heer Sleeswijk jr. vertrouw de ons bij de première toe: „Ik bei avond minstens vijf kilo afgevallen". Zijn eigen technici wie men toch „enig» ervaring" met bedieningspanelen niet kan ontzeggen wisten met de schakelbor den in het Congresgebouw geen raad. „Er valt hier gewoon niet te werken". Hetzelfde moeten de artiesten hebben ondervonden. Het duurde tenminste ge ruime tijd voordat er iets van een vonk op de zaal oversloeg. Er moest keihard gewerkt worden om de handicap van d< ronduit belabberde geluidsinstallatie t» overwinnen. Nu is keihard werken d< revuemedewerkenden niet vreemd, maai zij moeten met water in de handen oi het immense toneel hebben gestaan. En ook de toeschouwers zullen met de tenen bij elkaar geknepen hebben zitten kijken en luisteren naar het gevecht om de zaal. Het gevecht werd tenslotte gewonnen: daar stond het in 31 reveu's verworven vakmanschap en de even lange beproef de formule wel borg voor. Een formule die uog steeds goed is voor een uit. „Oost-west-,,Ult"-best' draait zoals altijd om het duo Walden-Muyselaar, wijkbeeld. Verzorgd tot in de puntjes- „De Troubadour" verreweg het beste ANTENNE Tv-reportage uitvaart Eisenhower chanson. „De gratie van de vertolkster, het ritme van de melodie, de waardig heid en de schoonheid van de woorden maken werkelijk „De Troubadour" tot de absolute morele overwinnaar van het festival", aldus de Spaanse criticus. Volgens hem was het Franse lied alleen maar bescheiden. Het Spaanse ver diende zijns inziens geen eerste prijs, terwijl hij de Engelse inzending als alleen maar commercieel beschouwde. „Voor ons is het enige werkelijke chan son dat absoluut de eerste prijs ver dient, „De Troubadour" van Lenny Khur", aldus ,,Ya". - HILVERSUM (ANP) De NTS zendt vanavond, direct na afloop van het avondprogramma om 22.30 uur, via Nederland II een rechtstreekse repor tage in kleur uit van de uitvaartdienst van oud-president Eisenhower in de National Cathedral te Washington. Woensdag 2 april zal de NTS eveneens een rechtstreekse reportage in kleur uitzenden van de begrafenis van de oud-president in Abilene (Kansas)). Deze reportage zal omstreeks 16.00 uur beginnen Boeiende componist Joaquin Rodrigo, dat door lei der-pianist John Lewis met bijzonder fraai toucher werd ingezet. Wat het quar „kamerjazz" te Amsterdam tet in dit stuk aan sfeertypering creëer de was ronduit verbluffend. Tevens be luisterden wij hierin een zeer fraaie so lo van vibrafonist Milt Jackson, die he-, laas tijdens enkele nummers niet de vereiste inspiratie bleek te bezitten. Van het eerste gedeelte van dit concert bleek Het is alweer vijf jaar geleden dat het veelomstreden Modern Jazz Quar tet op onze podia concerteerde. Vandaar dat het weerzien gisteravond in het Con certgebouw te Amsterdam door velen met spanning werd tegemoet gezien. Wel nu. zij zijn zeker niet teleurgesteld. De speltrant heeft praktisch geen wij?' gen ondergaan, terwijl het grote ra ment In het collectief samenspel ln _,e- nen dele in sleur is verzand. De vie. so listen zijn ware meesters op hun instru menten. Bovendien ls het repertoire ui termate melodieus en het wordt ln ener verende arrengementen verklankt. Toch komt bij het beluisteren van dit quartet de vraag naar voren of deze mu ziek geheel tot het jazzidioom gerekend moet worden. Ons inziens vertolkt dit vakbekwame viertal een door de klas sieken beïnvloede jazzmatige muziek. Maar dan op een niveau dat zijn weer ga nauwelijks kent! Dit constateerden wij vooral in Adagio from concierto de Aranjuez van de hedendaagse Spaanse te suite in drie deeltjes, door John Le wis gecomponeerd, terwijl dit eerste deel werd besloten met het heerlijk speelse The jasmin tree, eveneens door Lewis geschreven, doch in Latijns-Amerikaan se ritmiek. Het tweede deel werd als bluesconcert geannonceerd. Verschillen de variaties in compositie werden ver tolkt waarvan True blues, Pyramid en The blue necklace ons het meest boel den. Laatstgenoemde compositie (Lewis] bleek een bluesvorm met daarin Mid- denoo-terse boventonen verwerkt, het geen resulteerde in een fascinerende me- lodiek die zeer geïnspireerd werd ver- Resumerend kunnen wij stellen dat de kracht van het Modern Jazz Quartel steunt op twee pijlers. Ten eerste hel fraai gearrangeerde repertoire, dat ta! van muzikale vondsten bevat en dat steeds tot intens luisteren dwingt, al wa ren enkele zwakke momenten aantoon baar. Voorts ls daar het technisch mees terschap. dat bewondering afdwingt. Dit geldt zeker niet in de laatste plaats voor drummer Cornie Kay, die nergens zijn ritmiek opdr doch uitermate functio (ADVERTENTIE) neel spel creeuil. Bassist Percy Heath solieerde met weldadige perfectie, zome de pianist-leider John Lewis die groten deels vrij simpel doch boeiend musiceer- Zwartkijkers! wist zoals reeds gezegd niet steeds het van hém bekende niveau te bereiken. Het programma werd wederom door Mi- moeten we allemaal. Dat staat in de wet. Wees verstandig chiel A. de Ruiter geannonceerd. De Eu ropese tournee werd vandaag besloten met opnamen voor de AVRO-tv. v. R. aangifte formulier aam Dat doet u zo Schrijf uw naam en adres achter op een lege envelop en stuur die - zonder postzegel - aan Sweet Charity in Congresgebouw DEN HAAG In de Prins Willem- Alexanderzaal van het Nederlands Con gresgebouw worden van vrijdag 9 mei JyCOAXii-' OrnHQSplijdMuteW 1 1 Jfew HMA tot en met woensdag 11 juni voorstellin gen gegeven van de musical „Sweet Charity", het verhaal van het animeer- meisje uit een New Yorkse dancing die het ongeluk heeft van de ene liefdesaf faire in de andere te vallen, steeds op zoek naar en hopende óp een echte lief de. De tekst van deze musicalvesie van Fellini's film „De nachten van Cabi- ria" is van Neil Simon, de muziek van Dan kijkt n gerost! zingt en danst dtitelrol. V -rder wer ken mee Jacco n Renesse. illy Scott, Wim Hoddes, nny Bier Carola Gijsbers van V c. Chris F ter, Wim Zomer en Mai i Bergsm; oorts een musicalorkest, koor en bal in totaal ruim 60 medewerkenden. Europa's meest bekende Filtersigaret U weet hoe het gegaan is. Wij wilden Peter Stuyvesant in prijs verlagen. Maar het mocht niet.Nü mag het wel! Vanaf dinsdag 1 april: dus nog maar 1 dag Peter Stuyvesant nü 25 King Size dus 5 méérvoor f 1.75 of... de nieuwe "gouden" Peter Stuyvesant Luxury Length (véél langer dan King Size) 20 voort 1.75 U kunt nu kiezen Peter Stuyvesant 25 King Size óf Peter Stuyvesant 20 Luxury Length. Dinsdag 1 april dan is het zover. Dan is hij overal te koop - Europa's meest bekende Filtersigaret. De originele Peter Stuyvesant, die op de hele wereld gerookt wordt omdat hij zoveel béter is. ...U geniet zoveel méér! Plan door bisschop aanvaard Vijf kerken gaan dicht HAARLEM (WNP). Gisteren heeft bisschop Th. Zwartkruis van Haarlem in de Amsterdamse parochies bekend ge maakt, dat hij zijn goedkeuring heeft ge geven aan een grondige reorganisatie van de zielzorg in de hoofdstad. Deze reor ganisatie houdt in: afschaffing van de parochiegrenzen, opheffing van over bodige kerken, oprichting van een team van gespecialiseerde priesters op het terrein van de zielzorg, van de vorming en van de maatschappelijke dienstver- Van de 12 parochiekerken in de Am sterdamse binnenstad zijn er 5 voor slui ting aangewezen: de kerk van de H. Anna, de Krijtberg, de Posthoorn, de Zaaier en de Tichel. Oorspronkelijk wa ren 7 kerken op de lijst van afvoering geplaatst, namelijk de beroemde Nicolaas- kerk en de Duif aan de Keizersgracht. Belde kerken blijven thans in functie bulten bezwaar van de diocesane finan ciën. Aan de reorganisatie zijn jaren van planning en overleg voorafgegaan, aan vankelijk op eigen initiatief van de Am sterdamse binnenstadzielzorgers en leken later onder officiële vlag van de bis schoppelijke werkgroep Pastoraal Plan Binnenstad Amsterdam. Bisschop Zwartkruis heeft zich vol komen achter het plan geplaatst. Maar hij niet alleen. Ook de curie-instantie in Rome, die ermee te maken heeft, namelijk de Congregatie voor de Geeste lijkheid, heeft verklaard, het zielzorg plan voor Amsterdam met grote belang stelling te volgen. Voorts blijkt er in tal van landen zeer veel interesse voor het plan te bestaan. De officiële startdatum van het city pastoraat is Pinksteren 1969, terwijl op 1 januari 1971 de nieuwe structuren moeten draaien. Dan zal de Amsterdamse binnenstad geen parochies meer kennen, maar een grote zielzorgeenheid vormen, verdeeld over vijf vvijkpastoraten, die volledig zullen moeten voorzien in de eisen, die de plaatselijke zielzorg stelt. Volgens bisschop Zwartkruis voorziet het plan voor het citypastoraat in een dringende behoefte. Hij noemt het „een nieuwe zaak en zeker ook een waag stuk". Maar hij zegt er ook van over tuigd te zijn dat „het in staat zal zijn enerzijds de angst, de nood, de eenzaam heid, de wanhoop en de verlatenheid van onze moderne samenleving tegemoet te komen, en anderzijds in zal kunnen spelen op het initiatief, het oorspronke lijk denken, de doorbraak van ideeën en het (vaak ongegrepen) idealisme van een wereldstad". De Haagse kunstschilder Paul Citroen exposeert van 3 april tot 11 mei in De Miriaan, Markt 's-Hertogenbosch, als portrettist en verzamelaar. A'dai non de v nog wel degelijk in het openbaar zal optreden. Drummer Ringo Starr had ln een vraaggesprek in Londen gezegd, dat de Beatles in de toekomst slechts opnamen voor platen en films zouden In het telefoongesprek met Londen zei Lennon, dat als een goede show in elkaar gezet kan worden, de groep bij wijze van spreken daarmee mor gen op pad zou gaan. Hij zette uiteen, dat de groep van mening is, dat zij tijd nodig heeft gehad om zich aan te passen na de plotselinge dood van hun manager Brian Epstein in augus tus 1967. Sindsdien zijn de Beatles niet meer „live" opgetreden. „Nu hebben we tijd gehad om ons er aan te wennen. Nu bestaat er een goede kans, dat wij weer samen zul len optreden". Lennon zei, dat hij met zijn bruid Yoko Ono dinsdag naar Londen zou terugkeren. „Het is prachtig in bed. Het heeft een grote uilwerking, een fantastische reactie. Wij hebben geen tijd om ons te ver velen. Wij krijgen elk half uur telefoontjes. Na zeven dagen en zeven nachten zullen wij weer tevoorschijn komen. De ervaring lijkt op die bij gebruik van stuff. U weet die men sen zakken weg uit het bewuste leven, dan komen ze eruit en vertellen je er alles over hoe het was. Wij zullen ook vertellen wat het voor ons heeft betekend. Het was je kunt me geloven een hele ervaring. Cheerio.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2