PallMaU Export De generaal met de glimlach ezicht van Kerk internationaler Dwight David Eisenhower —Speculeren over weer Ivlijdens de paasdagen Kardinalen benoemd Twee namen „inpeclore" Pall Mall Export mét filter Pall Mall Export Menthol 25 Belansrijk Pall Mall Export 100 mét filter roker'ks Pall Mall Export 100 zónder filter Pall Mall Export Menthol 100 k haat de oorlog mi zijn wreedheid ZATERDAG 29 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT EOLKEV 1 "J "J JEN HAAG Het wisselvallige weer van de laatste dagen is voor veel mensen tanleiding geweest uitgebreid te gaan speculeren over de weersomstandigheden nd de komende paasdagen. Na een maand waarin de temperaturen duidelijk lager nTL>en dan normaal in deze tüd van het jaar. is het begrijpelijk dat men bU elk r* 7* nneslraaltje hoopt dat dit het eerste teken is van de komende zomer. Een voor- ken dat liefst niet meteen weer bedriegt. Enkhuizer Almanak, voor velen een naslagwerkje, geeft voor de maand april uidelijk betere vooruitzichten wat betreft het weer, dan wat dit het geval was or maart. Volgens deze almanak zullen de temperaturen in het begin van april g onder de normale maandgemiddelde liggen, maar tijdens de paasdagen en oder B arna verwacht men een stijging van de temperatuur tot boven de normale WaldniiVaarde- Onze weerkundige medewerker is eveneens van mening dat het weer rond HallenbpBsen niet zo'n winters beeld te zien zou geven dan nu nog het geval is. In ver rijking met de huidige temperatuur is de kans groot dat er tegen die tijd verbete- ng in de winterse toestand intreedt. Aan U, die aan het publiek verkoopt! Landki nahe S Rheu jahmun Vor- Vo ern. Fa irgareth-: VATICAANSTAD (KNP) Met de be- oeming van 33 nieuwe kardinalen aus Paulus de benoeming van twee (Telden hen ,,in Pectore" gehouden heeft proces van internationalisering van Kerk meer nadruk gekregen. Zoals teren in een deel van onze edities eld, is ook dc Nederlandse mgr. J. 'illcbrands. grondlegger van de oecu- nische beweging in Europa, tot kar- iaal benoemd. De plechtige installa- e zal op 28 april plaats hebben. inder de 33 namen valt vooral de be- üeming van de tamelijk conservatieve theoloog Danielou s.j. op. Er zijn enige benoemingen, bedoeld als motie: mgr. Baggio, nuntius in Bra- mgr. Oddi, nuntinus in België, mgr jupini, nuntius in Colombia, mgr. Vio- 'o, secretaris van de congregatie de discipline van de sacrementen, Sergio Serri, prefect van de pau- ilijke commissie voor de financiën van i Vaticaan, mgr. Paoli Bertoli, nun- Parijs. Tel.Vervolgens zijn er enige benoemingen vege de bisschopszetel of functies in rhopsconferenties: mgr. T. Cooke, sbisschop van New York, mgr. Mar let. Diri^» aartsbisschop van Toledo, mgr.- Ve- aartsbisschop van Quito (Equador), "ngr. Poma, aartsbisschop van Bologna, -w. Hnffner, aartshisschpp van Keulen, mgr. Dearden, aartsbisschop van De troit, mgr. Sales aartsbisschop van San Salva in Brazilië. China is weer in het college verte genwoordigd door mgr. Yeu Pin, aarts bisschop van Nanking; de Filippijnen hebben er een kardinaal bij gekregen met mgr. Rosa les; Nieuw-Zeeland krijgt een kardinaal in de figuur van mgr. McKeefry. Azië heeft er drie kardinalen bij gekregen, Afrika twee, Noord-Ame- rika en Canada vijf. Europa heeft er nu zestien nieuwe kar dinalen onder wie acht Italiaanse. De jongste benoemde kardinaal is mgr. Kim Soe Hwan van Korea. Hij is 47 jaar. Mgr. Willebrands werd 4 september 1909 in Bovenkarspel in het bisdom Haarlem geboren. Na zijn priesterstudie en -wijding op 26 arpil 1934 studeerde hij aan het Angelicum te Rome, waar hij cum laude promoveerde. Van 1937 tot 1940 was hij kapelaan in Amsterdam, van 1940 tot 1945 professor in de filosofie aan het seminarie War mond en na 1945 directeur van het filo- soficum. Zijn grote belangstelling voor de oecumene kreeg officiële status, toen hij in 1958 benoemd werd tot bisschoppelijk gedelegeerde voor het oecumenisch werk. In 1959 werd hij door de Heilige Stoel benoemd in de commissie van drie, die op initiatief van kardinaal Tisserant, de katholiek-orthodoxe ontmoeting van theologen in Venetië voorbereidde. Op 28 juni 1960 benoemde Paus Johannes hem tot eerste medewerker van wijlen kardinaal Bea als hoofd van het secre tariaat voor de christelijke eenheid. In 1964 werd hij tot 1 april is Pall Mali Exportgoedkoper U als winkelier kent het verhaal De beste Amerikaanse sigaret die er is, Pall Mali Export, wilde goedkoper worden: 25 King Size (dus 5 méér) voor dezelfde prijs Maar het mocht niet. Niet in januari, wél in april. Nü is het zover! U weet dat wij alles doen om alle Pall Mali Export die U besteld hebt op tijd af te leveren. En we redden het! Vanaf dinsdag, 1 april kunnen al Uw klanten komen voor de nu zoveel voordeliger Pall Mall Export King size pa| ^a| Export zónder filter vnor 1 nieuw... voor f 1.75 De 100 mm lange Pall Mall Export 20 voor f 1.75 (dus véél langer dan King Size) voor de nieuw... sburfg" ASHINGTON (Rtr, ANP). Generaal Dwight David senhower, in 1890 geboren als telg van in het begin de achttiende eeuw wegens geloofsvervolging uit- 'eken Duitse voorouders, was een politicus die geen mantiek in de oorlog zag. „Er is in het gevecht geen vinden die het vergoten bloed waard is", zo i van zijn uitspraken. Toen de tweede wereld- rlog voorbij was zei hij: ..Ik haat de oorlog zoals n een soldaat die er middenin heeft gezeten dit Ik haat hem als iemand die zijn wreedheid, waar- eloosheid en stupiditeit heeft gezien". de jaren van zijn presidentschap bleef Eisenhower, Bast veelvuldige moeilijkheden met zijn gezondheid, van itiek niet bespaai-d. Men verweet de staatsman-soldaat e eens opperbevelhebber van de grootste militaire lalitie in de geschiedenis was, toen besluiteloosheid en ebrek aan leiderschap en zei dat hij meer belangstelling ad voor het golfspcl dan voor staatszaken. Zijn inhangers wezen er echter op, dat hij op zijn eigen Ijze het land door een langdurige en kritieke periode in de koude oorlog stuurde, zoals hij ook als militair ievelhebber in de oorlog zijn groot bemiddelings- en srzoeningstalent aanwendde om de heterogene ementen onder zijn commando tot een bruikbaar cent zfibeeJ t» err.eder Winston Churchill aed van Eisenhower: „In hem hadden wij een man, die de eenheid van de geallieerde legers stelde boven alle nationalistische gedachten". De Britse veldmaarschalk Montgomery. Eisenhowers plaatsvervanger bij de invasie in Normandië, was evenwel van mening, dat deze de strategie van de campagne op het Franse kustgebied niet echt had begrepen. Eisenhower is nooit op deze kritiek ingegaan. Na stafchef, universiteitsvooraitter en atlantisch opperbevelhebber te zijn geweest, werd Elsenhower, bekend om zijn brede glimlach, op de hoge golf van de „I like Ike"-campagne in 1953 het Witte Huis ingedragen. Volgens zijn vrienden was het echter een van de gelukkigste dagen in het leven van de man. die in zijn jonge jaren gezegd had niet te verwachten het ooit tot een hoge militaire rang te zullen brengen, toen hij in januari 1961, na acht jaar aan het roer van staat te hebben gestaan, de allesvergende taak aan John F. Kennedy kon overdragen om op zijn boerderij in Gettysburg te gaan tuinieren en zich te gaan toeleggen op zijn geliefde golfsport. Als militair had hij zich steeds van politiek afzijdig gehouden. Nog in 1946 zei hij geen enkele politieke functie te zullen aanvaarden of dit nu „hondenmepper of opperste koning van het heelal" zou zijn. Maar in 1952 zwichtte hij voor de druk, die beide parüjen op hem hadden uitgeoefend om zich kandidaat te stellen bij de voorverkiezingen voor het presidentschap. Hij zei toen gehoor te geven aan de oproep tot zijn plicht en koos de Republikeinse partij, hoewel hij jaren terug eens gezegd had de Democratische partij altijd trouw te zullen blijven. Bij de verkiezingen, die in 1952 plaatsvonden, werd „Ike" met grote meerderheid op zijn Democratische tegenstander Stevenson tot president gekozen. In de eerste tijd had de „amateur in de politiek" door zijn onervarenheid vele moeilijkheden, maar geleidelijk aan viel het hem gemakkelijker en misschien heeft hij in juli 1955, op de topconferentie in Genève, het hoogtepunt van zijn politieke carrière bereikt.' Hij toonde zich bij dit overleg een staatsman, die bereid was tot gedurfde diplomatieke zetten, zoals zijn door de Russen verworpen voorstel elkanders militaire inrichtingen uit vliegtuigen te fotograferen om daarmee de vrees voor een verrassingsaanval weg te nemen. Eisenhowers persoonlijkheid, gekenmerkt door innemend heid en onverzettelijkheid, speelde een grote rol bij hel verminderen van de spanning in de wereld, wat leidde tot de „geest van Gencvc". Dc toenmalige Russische pre mier maarschalk Boclganin. zei te hopen dat Eisenhower president van dc Verenigde Staten zou blijven om hel verzoeningswerk tussen Oost en West te kunnen voort- Toen in'56 weer de gebruikelijke presidentsverkiezingen werden gehouden, versloeg Eisenhower opnieuw Stevenson. Het was de tweede maal in deze eeuw, dat een Republikeinse president voor een nieuwe achtereenvolgende ambtstermijn in het Witte Huis terugkeerde. Bjj de verkiezingen in november 1960 was Eisenhower in overeenstemming met het ingevoerde gebruik geen kandidaat meer. De Democraat John F. Kennedy won toen van óc RepublikeinNixon en werd president. West Pooit Toen Dwight Eisenhower de middelbare school had voltooid, werkte hij enige tijd als hulpje op een boerderij, in een koelhuis en bij de brandweer. Hoewel hij liever bij de marine was gegaan, lieten zijn ouders hem inschrijven op de militaire academie van West Point, omdat hij met zijn eenentwintig jaar voor de marine al te oud was. Hfj slaagde in J915 ai* eenenzestigste van een groep ran 164 en werd vervolgens als tweede luitenant van de infanterie naar fort Sam Houston gezonden, waar hij Mamie Genova Doud ontmoette, met wie hij in 1916 in het huwelijk trad. Het echtpaar kreeg twee zoons van wie een op jeugdige leeftijd overleed. De ander volgde het voorbeeld van zijn vader en werd legerofficier. Toen de eerste wereldoorlog werd beëindigd, stond Eisenhower op de lijst om uitgezonden te worden naai Europa. De volgende zestien jaar vervulde hij onopvallende militaire functies en had de rang van majoor. Later werd liij naar de Philippijnen overgeplaatst om als assistent van generaal Mac Arthur de luchtmacht te organiseren. Toen in 1941 Japan Pearl Harbour aanviel, werd Eisenhower tot brigadegeneraal bevorderd, onder bevel geplaatst van zijn vroegere jaargenoot van West Point, generaal Marshall, die het inmiddels tot stafchef had gebracht. Deze zond hem naar Groot-Brittannië met de rapport wit te brengen over de mogelijkheid van een gemeenschappelijk opperbevel van alle Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Toen Eisenhower zijn rapport op het bureau van zijn chef deponeerde, zei deze na vluchtige bestudering: „U mag de man zijn die het uitvoert. Wanneer kunt u vertrekken?" De man, die nooit verwacht had, dat hij een hoge militaire po6t zou bekleden, slikte even en antwoordde: „Morgen ochtend". Drie dagen later was hij bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Op zijn hoofd kwartier in Londen bereidde hij als zodanig de invasie in Noord-Afrika voor, die in november 1942 plaatsvond. Van Algiers uit leidde hij de aanvallen op Sicilië en Italië. Tenslotte kozen Ohurohill, Roosevelt en de gezamenlijke staven hem eenstemmig als commandant van heit plan-„Overlord", dat een oversteek van het Kanaal en de invasie in Normandië inhield. Velen beschouwden hem als onmiskenbaar de grootste van een groep militaire strategen, waartoe figuren behoorden als veldmaarschalk Montgomery en generaal Patton. Na de capitulatie van Duitsland in 1945 werd de „glimlachende generaal" door de volkeren van vele bevrijde landen gehuldigd. In hetzelfde jaar keerde hij naar de V.S. terug, waar hij stafchef van het leger werd. In 1948 nam hij ontslag om een functie als president van de Columbia-universiteit te aanvaarden. Deze vreedzame post, die hem veel genoegen verschafte, bezette hij echter niet lang. De man, die zich in verscheidene redevoeringen een sterk voorstander van het Atlantisch verdrag en de Europese eenheid had getoond, werd in 1950 door president Truman aan gezocht het opperbevel over de strijdkrachten van de NAVO op zich te nemen. Eisenhower aanvaardde deze functie, waarin hij kans zag afgunst en jaloezie tussen de Europese landen weg te werken en oude vijanden bijeen te brengen. Een half jaar nadat hij zijn eerste ambtstermijn als president begon, kon Eisenhower de inlossing van een van zijn voornaamste beloften tijdens de verkiezings campagne waarmaken: de beëindiging van de Ko reaanse oorlog. Van toen af concentreerden de president en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, hun inspanningen op drie hoofddoelen: 1. De communis tische mogendheden te weerhouden van aggressieve daden door ze te dreigen met „grootscheepse ver gelding" door middel van kernwapens en door de militaire kracht van de niet-communistische wereld te vergroten. 2. Het ontwikkelen en uitbreiden van het systeem van bondgenootschappen, waaraan president Truman in het begin van de koude oorlog was begonnen. 3. Een soeverein West-Duitsland in het Noordatlantisch bondgenootschap te brengen, hetgeen bij de akkoorden van Parijs in 1954 werd verwezenlijkt. Een van zjjn opvallendste voorstellen, als staatshoofd was, dat alle landen die atoomenergie opwekten een deel van hun bronnen voor vreedzame doeleinden in een gemeenschap zouden inbrengen. Dit leidde tot de his torische conferentie „Atomen voor de vrede" die in 1955 in Genève plaatsvond. Kort na de Geneetse conferentie van 1955 werd Eisenhower getroffen door een hartaanval, die later nog door verscheidene zou worden gevolgd. Hij voelde zich echter nog krachtig genoeg om zich opnieuw verkiesbaar te stellen. President Nassers nationalisering van het Suezkanaal en het ingrijpen van Rusland in de Hongaarse opstand legden evenwel naast de verkiezingscampagne zware lasten op hem. De onver zettelijke Elsenhower, die nagenoeg nooit van een eenmaal genomen besluit terugkwam, hield vast aan een „vreedzame regeling" van de Suezcrisis, terwijl Frankrijk en Engeland tot militaire Interventie over gingen, Op 5 maart 1957 keurde het Amerikaanse Congres de door de regering-Eisenhower opgestelde politiek voor het Midden-Oosten goed. Deze politiek, bekend als de „Eisenhowerdoctrine" kwam er in het kort op neer. dat ieder land, dat direct door de Sovjet-Unie wordt bedreigd, door Amerikaanse strijd krachten zal worden gesteund wanneer het dit wenst. Bovendien moest een omvangrijk programma voor economische hulp paai en perk stellen aan de politieke en economische invloed van het internationale commu nisme in het Midden-Oosten. Koude oorloy Z(jn tweede ambtstermijn was nog jong toen Eisen howers tegenstanders hem beschuldigden van be sluiteloosheid. Deze kritiek kwam ten dele voort uit de achterstand van de Verenigde Staten op het gebied van het ruimteonderzoek in vergelijking met de Russen. In december 1957 speelde hij. ondanks de handloap "van een lichte beroerte, die zijn spraakvermogen tijdelijk enigszins had aangetast, een leidende rol op de eerste topconferentie van de NAVO in Parijs, waarop in prin cipe werd besloten tot vestiging van niet Amerikaanse raketten uitgeruste bases in West-Europa. Hij deed nogmaals een poging de koude oorlog te beëindigen door de toenmalige Russische premier Nikita Kroetsjev in de herfst van 1959 naar de V.S. uit te nodigen. Dit scheen met succes bekroond te worden en de president ging tenslotte akkoord met een topconferentie in Parijs in 1960. Twee weken voordat de conferentie zou be ginnen, sloeg het neerhalen door de Russen van een Amerikaans U-2-spionagetoestel boven de Sovjet-Unie alle hoop de bodem in. In augustus 1963, hij had het presidentschap toen al overgedragen aan Kennedy, bracht Elsenhower een bezoek aan Europa, waarbij hij zijn vroegere invasie- li oofdkwartier in Southampton en de invasiestranden van Normandië bezichtigde. Het jaar 1965 begon voor hem met een droeve plicht, toen hy de begrafenis bijwoonde van Sir Winston Churchill. Op zijn vijferv zeventigste verjaardag sprak hij zijn bezorgdheid uit over de „morele achteruitgang" onder het Amerikaanse volk.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7