i BOEING 747 in alle opzichten een REUZENVLIEGTUIG f KLM HEEFT ZES BOEINGS IN BESTELLING „Voor passagiers en piloot grandioos toestel" Mr. Toxopeus legt banvloek P.v.d.A. niet naast zich neer VASTENACTIE Eén jaar en vier maanden geëist in mensen- smokkelzaak H Dominas weer voor rechter Dr. A. Zijlmans weg bij bisdom VVD aan het woord in Groningen Haya eerste vrouwelijke voorzitter politieke pari ij V ijf doden na opstand in gevangenis CA Gered uit gekapseisd schip IT 196' VRLJDAG 28 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Begin volgend jaar krijgt de KLM de beschikking over de eerste van de zes door haar bestellde luchtreuzen, die de Amerikaanse Boeingfabrieken onder de naam Boeing 747 op de markt brengen. Het Vliegtuig, dat tussen de 350 en 400 kan vervoeren en dat inclusief reserveonderdelen een investering van rond de honderd miljoen vergt, is na een voorbe reidingstijd van zeer vele jaren thans zo ver gereed, dat de produktie over enkele maanden op gang kan komen. Reeds nu echter wordt er al wildentlhousiast gerea geerd op de merites van deze grootste jet liner aller tijden. Testpiloot Jack Waddell drukte zich na de eerste proefvlucht op 9 februari aldus uit: „Geredeneerd vanuit het standpunt van passagier en piloot, is het een grandioos vliegtuig". Voor de KLM betekent de komst van de Boeing 747 dat nieuwe studies gemaakt moeten worden over het toch al gecompliceerde vraagstuk van de klantenservice. Hoe verlenen we de passagiers in de Boeing tenminste die service die zij in onze andere, kleinere toestellen gewend zijn? Dat is een vraag waarover met name het stafbureau van de vliegdienst ziah in deze spannende dagen voor de verschijning van de Boeing 747 op Schiphol ziet geplaatst. Immers, de van alle gemakken voorziene jetliner, zelfs twee keer zo groot als de super DC-8, vereist een misschien niet geheel nieuwe, maar dan toch zeker een andere aanpak, speciaal waar het gaat om het comfort dat aan de passagiers wordt geboden. Robert Busé, 33 jaar, vliegt als purser op vrijwel alle KLM-lijnen, maar daarnaast heeft hij in zijn nevenfunctie als medewerker van het stafbureau van de vliegdienst de taak zich met alles te be moeien wat te maken heeft met de cabine van de vliegtuigen. In deze „Boeing-tijd" houdt hij zich met name bezig met het normstellen van opleidingen voor het cabinepersoneel dat de Boeing zal gaan bemannen. Of om het met zijn (ADVERTENTIE) „Wat je die mensen an de dienstverlening. Dat komt neer op een zo volmaakt en verant woord mogelijk gastheerschap. Je moet je daarbij onderscheiden van GEFASCINEERD Robert Busé, voor zün leeftijd lichtelijk gezet, keurig In het pak met een duidelijke, niet al te snelle verteltrant, is juist teruggekeerd van een bezoek aan de Boeingfabrieken in Seattle, waar de 747 op stapel staat. „Ik ben door dat toestel werkelijk gefascineerd. Het cabinepersoneel krijgt in de Boeing 747 een bijna ideale werksfeer. We zullen ongetwijfeld nog vele problemen moeten overwinnen maar ik ben ervan overtuigd dat dat zal gebeuren en dat we met de Boeing 747 onze naam en faam verder kunnen uitbouwen. Vooral in een jaar waarin de KLM vijftig jaar oud wordt, is het enorm dat je met zoiets spectaculairs kan komen, met zoiets „jongs™ ook. Je realiseert je daar door des te meer dat de luchtvaart eigenlijk nog maar in de kinderschoenen staat. De ontwikke ling is nog lang niet geëindigd". De Heerhugowaarder zegt tijdens zijn Ameri kaanse trip gemaakt samen met een collega enorm veel ideeën te hebben opgedaan. „In de fabriek in Renton, dat is dichtbij Seattle, staan een aantal mock-ups, dat wil zeggen houten en metalen „voorbeelden". Wat mij in dit toch ook technisch grootse vliegtuig is opgevallen, is dat men grote aandacht heeft besteed aan het interieur en het passagierscomfort. In de mock- ups waren allerlei mogelijkheden voor interieurs aangegeven. En wat bijzonder frappant was. de ontvangst die wij bereid kregen was geweldig, ondanks dat we geen grote jongens waren die met checkbooks konden zwaaien. De KLM heeft de toestellen al besteld, zodat ze zakelijk eigen lijk weinig belang meer hadden in onze komst. Maar het bleek dat ze enorm veel waarde hech ten aan mensen die in de praktijk dagelijks met de problemen te maken hebben. Onze opmerkin gen over het interieur, de service aan de passa giers enz. werden zeer ernstig MOGELIJKHEDEN De Boeing 747, bijna tachtig meter lang, een ge wicht van 350 ton en een vliegbereid van bijna bijna tienduizend kilometer, biedt voor de pas sagiers vele mogelijkheden. Busé: „Op de tweede dag zün we zonder begeleiders gewoon in de cabine gaan zitten. Ik ben me gaan voorstellen hoe het in werkelijkheid, als dat ding eenmaal vliegt, zou zijn met al die mensen aan boord De problemen die er aan verbonden zijn. heb ik onderkend, maar ik geloof dat we die kunnen :n. Nu ik het allemaal met eigen ogen gezien, is het voor mij veel gemakkelijker bij de opleiding van de nieuwe mensen de aangenomen moeten worden. Op het ogenblik wordt daartoe door de KLM reeds met succes een advertentiecampagne gevoerd: „We denken bijvoorbeeld aan studenten. De SAS doet dat ook al. 's Zomers verdienen ze met dit werk, doen ze bovendien veel mensenkennis op en 's winters zetten ze hun studie voort. Voor ons hebben ze de aantrekkelijkheid dat ze in de winter niet aan het werk gehouden hoeven te worden. We hebben dan namelijk minder men sen nodig". NIEUWE FABRIEK Terug naar de Boeing, terug naar Robert Busé in Seattle. Hij zegt: „Het maakt allemaal een enorme indruk op je. Voor de produktie van dit toestel heeft Boeing een geheel nieuwe fabriek laten bouwen. Kosten 225 miljoen dollar.Alles is er even groots. Neem de uitgang waardoor de twintig meter hoge toestellen naar buiten moeten worden gerold. Hij is zo groot als een voetbal- hier via een computer in. Om te voorkomen dat de honderdste klap die de man zou geven min der hard is dan de eerste. Het verplaatsen van de rompdelen in de fabriek gaat ook via een computer. Alles is berekend en uitgestippeld". Zegt vervolgens dat 25 procent van de bevolking Over de 747 (snelheid 625 mijl per uur), die hij nu in de zogenaamde mock-ups in „wer kelijkheid" heeft gezien, is hij wildenthou- siasft. „Door zijn enorme comfort zal hij bij het publiek zeer populair worden, daar twijfel ik niet aan". Boeing dingen gaat de KLM Met serviceverlening toch Busé gelooft dat niet. „Al is het het is toch minder massaal dan v voorgesteld. Het vraagt natuurlijk Het cabinepersoneel zal moeten dubbel d, dat wil zeggen dat wan een DC-8 zeven mensen beschikb; 1 vijf ti :al de Het a, 1. We i pers 1 pass i deze klasse 321 een „schicht" langs de zitplaatsen schieten. Daarom is mijn idee om een functionaris in een bepaald deel van het toestel te stationeren, zodat de passagiers niet steeds met verschillende men sen in aanraking komen. Je moet rust scheppen in de cabine. Ik kan me voorstellen dat een pas sagier het niet prettig vindt als hij vijftien keer moet antwooi-den of hij nu wel of geen suiker en melk in zijn goffie wil hebben. Dat is een simpel voorbeeld, maar het illustreert wat ik bedoel. Als er een man of vrouw in een bepaald deel van het toestel wordt gestationeerd, gebeurt iet. Bovendien schept dat de mogelijkheid MENSENMASSA Busé bestrijdt de mening dat de lengte en breedte van het toestel de indi-uk wekken dat er een mensenmassa opeengepakt zit. „Omdat de cabine is verdeeld in secties is dat zeker niet het geval. Er zijn in vergelijking met de huidige toestellen bovendien veel oneer mogelijkheden voor ont spanning. De mensen kunnen bijvoorbeeld naar een film kijken, hebben in de leuning van hun stoel een ingebouwd knoppensysteem waarmee ze keus hebben in verschillende zenders die brengen enz. enz." Er zullen om de Boeings op de intercontinentale Zelfs lijnen met personeel te bezetten, nieuwe mensen Van onze correspondent) AMSTERDAM „H. verschuilt zich altijd achter andere namen, eerst achter ene Vermast en dan ene Löfler, maar ik acht alle vier tenlastcgelegde feiten verduistering van paspoorten en uit lokking daarvan bewezen". Aldus officier van justitie mr. A. Habermehl in de zaak tegen de ..man op de achter- ond" in de mensensmokkelaffaire. „We hebben hier gewoon te maken et een keiharde materialist. Hij wist in Sternau en van Bennekom, dat ze geen enkele mogelijkheid hadden terug komen, toen ze in Oost-Berlijn een papieren hadden afgestaan. Robert Busé: „Het is een geweldig toestel". vezen hoofd van inbrekersbendei ïeft donderdag n de berucht- 'est-DuitsIand, rechtbank in hardnekkig tegengesproken, dat hij op 24 augustus 1964 in Lünern in Noordrijnland-Westfalen de 70-jarige Albrecht Höhmann en zijn zestigjarige zuster Lina doodgeschoten heeft. Dortm Juwelierswinkels onder r dam tot 15 jaar gevangenisstraf i deeld, doch vrijgesproken wegex ge brek aan bewijs van de hem ten laste gelegde moord op de Höhmanns. Het Westduitse hooggerechtshof heeft even wel de vrijspraak ongeldig verklaard na beroep in cassatie van het O.M. Domi nas heeft donderdag voor de Dortmund - se rechtbank een nieuw alibi opgegeven. Hij zou de avond van de moord op de Höhmanns met Gerlinde Kreuzer, de dochter van de advocte Marianna Kreu zer een lid van de Dominasbende doorgebracht hebben. Daarna was hij naar zijn gewezen vriendin Betty Russ gereden en had daar de nacht doorge bracht. Pas de volgende dag had hij uit de krant van de moord op de Höhmanns zijn handlanger Helmut Balk v i deze daad verdacht. aan dr. A. E. A. Zijlmanns, oud- taris van de bisschop en vice-officiaal van het bisdom eervol ontslag verleend in verband met zijn voorgenomen huwe lijk. Dr. A. E, A. Zijlmanns te 87 jaar oud. Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Na liet PvdA-congres in Den Haag. de KVP-partijraad in Arn hem. vandaag en morgen de algemene j vergadering van de VVD in Groningen. Er is en blijrt voorlopig politiek veel werk aan de winkel, ook al Is de Twee de Kamer dan gisteren voor drie we ken op Paasreces gegaan. De politici blijft voorlopig in het gistingsproces der Nederlandse partijpolitiek weinig rust congres voor eenzelfde beroerin zorgen als het PvdA-congres, wc de echo's nog steeds luid opklinkei de KVP en de VVD heerst de ru het kerkhof", zegt links. KVP-fractieleider dis heeft daarop al geantwoord, dat het misschien niet spectaculair is om eens gezind te zijn, maar dat men dat toch niet mag verwarren met matheid. WD- fractieleider Toxopeus zal vanavond met andere woorden hetzelfde zeggen. En natuurlijk gaat hij reageren op de ban vloek, die de PvdA heeft uil gesproken over de KVP en daarmee naar hel lijkt tevens over de AR en CHU, die immers gedrieën hebben gezegd „Sa men uit, samen thuis". Mr. Toxopeus heeft er al dadelijk na het PvdA-congres geen geheim van ge maakt, dat de uitspraak over het niet- samengaan met d« KVP de positie het kabinet-De Jong en ven de WD beeft versterkt. Hij eel echte» wal geen NIEUW BESTUUR In debatten n collega's-politici innetje/vrouwtje. Omdat het gezinsleven een voortgezet Kamerwerk onmogelijk maakte verdween zij uit het parlement. Weinigen geloofden toen, dat zij voorgoed de politieke arena ver laten wilde. En zie: het partijvoorzit terschap, dat haar minder ln beslag zou nemen dan liet Kamerlidmaatschap, verscheen al spoedig aan de horizon. Bij gebrek aan tegenkandidaten zal me vrouw Van Someren-Downer dit week einde zonder stemming verkozen wor den verklaard. Dat geldt ook voor de nieuwe ondervoorzitter mr. H. P. Tals- ma en voor penningmeester A. W. J. Caron, die de heer Sydney van den Bergh opvolgt. Dr. A. J. Vis zal als or ganisatiesecretaris gaan optreden. buiten. Het kabinet 'el hun afsf Toxopeus gelden voor de afspraak om het sie-effect n de loon- en inkoir lasting gedurende deze kabinet: De VVD-vergadering zal slee politiek karakter dragen waar openigsrede van mr. Toxopeus bespreking van het beleid de de merfracties betreft. Voor het ditmaal voornamelijk aandacht besteed worden aan huishoudelijke en organisa torische aangelegenheden zoals contri butieverhoging, wijziging van het huis houdelijk» reglement en van het regie- Chinese vloot wacht op Sovjeteskader FEROZEPORE (Reuter) Vijf doden en ruim veertig gewonden vielen er toen donderdag de politie het vuur opende op muitende gedetineerden in de gevan genis van de Indiase stad Ferozepore. De schietpartij maakte een einde aan de opstand. Er was de hele dag ge vochten waarbij de gevangenen de po litie met ijzeren staven aanvielen en vanaf het dak met stenen bekogelden. Meer dan veertig politiemannen raakten gewond. De gedetineerden eisten de te rugkeer van overgeplaatste medegevan genen. vanavond hall elf NED. 1 TV-Film „Samen onderweg' GIRO 5850 UTRECHT eis daarom het kon hem niets schelen. Het ging alleen om het financiële gewin. Ik gevangenisstraf van l ïr maanden, met aftrek van Iq vorder voorts tenuitvoer legging van het vonnis van drie maanden aardelijk, dat verdachte onlangs is een inbraak opgelegd heeft ge kregen". PYLOS (AP) Een lid van het g< apscisde Turkse motorschip is gered i Irie dagen in een van de ruimen opg. hij uit het schip waggelde door een gat. nnen vonden ook de stoffelijke resten 1 drie mannen die deel uitmaakten de bemanning van 19 koppen die als •loren beschouwd werd toen de Aycan maandag in zware zee omsloeg. Griekse vorstin in verwachting ROME (Reuter) Koningin Anne Ma rie. de 22-jarige echtgenote van koning Konstantün van Griekenland, verwacht itober haar derde kind. t is donderdag op een persconferen- n Rome meegedeeld door koning Konstantijn. Het koninklijke echtpaar vluchtte in december 1967 uit Grieken land na een mislukte poging om het door het leger gesteunde Griekse bewind opzij te schuiven. Het echtpaar woont sindsdien in een villa ln een buitenwijk (ADVERTENTIE) Pols, i de VVD ergrijsde ir. K. van „drukke werkzaam- bedrijfsleven" te- ivelijke partij- hedei rugtreedt. wordt zij di voorzitter in de partijpolitieke geschi denis van Nederland. Op andere fronten heelt zij zich de nodige faam reeds ver worven. Zij was gedurende haar lid maatschap van de Tweede Kamer van maart 1959 tot medio vorig jaar een der meest bekende vrouwelijke par lementariërs. Die bekendheid dankte zij vooral aan haar geprononceerde optre den bij de behandeling van haar speciali teiten: 't raio- en t.v.-bestel en onderwijs zaken. Zowel bij de behandeling van de omroepwet als bij de mammoetwet trad zij op de voorgrond. Ook schuwde gij het t.v.-scherm niet, wanneer men haar de kans gaf daarop te verschijnen. 't Russische vlot The Star noe lichtingen over vlootbewegingei tact onderhouden met de Chinese mari ne. Peking zou tot maatregelen zijn over gegaan, omdat het er steeds meer van overtuigd is geraakt dat het Russische eskader inderdaad op weg ls naar Wla- diwostok, de Sovjetbasis die het dichtst ligt bij de streek waar da Chinees-Rus sische grensincidenten zioh hebben voor gedaan. Studio, KRO's programmablad, vertoont komende week: Wim Sonneveld ('Ik ben helemaal geen zokenman') vertelt over zijn plannen: een tv-show, een musical, de verkoop van zijn franse huis etc. e Paul van Ostaijen, 2 pagina s over de virtuoze en experimen tele dichter o Samaritanen sterven uit, over 400 mens» in Nabloes die aan hun heilige wetten te gronde goon Pieter en Yvonne Lutz, gesprek over toneel, radio, tv en cabaret Nutteloze oorlog, Aad van den Heuvel vertelt over ziin Brandpunt-ervaringen in Biafra Hoe katholiek is Nederland? - binnen- en buitenlandse reacties op het Nederlandse katholicisme Het evangelie volgens Matheus, Wilt u Studio elke vieek in de bus? Schrijf dan naar; KRO, Antwoardnc 9% Amsterdam. (Geen postzegel!)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5