ZIJ iTEEK UW GESTALTE EENS IN EEN BERMUDA MINEURSTEMMING OVER ONTWIKKELING BENELUX sters „Twintig jaar gemodder' Chemie Europa evenknie van Chemie in VS ANDAG 24 MAART 1969 DE LEIDSE COUR AN" M wel vereist Geraffineerde mini-rokjes verhullen zware kleibenen Twee heikneuters hadden een ig lang hun ogen uitge- iken aan een modieus strand. Avonds in de trein naar huis de grijze tegen de kale: „Janus, je hoed op, ik kan geen bloot >er zien". Als zij een paar dagen dden doorgezet, waren zij eraan wend geweest en hadden eerst gekregen voor de vierkante itimeters textiel die het bloot >ter maken maar ook verfraaien. Barna hadden zij met de hoed orover op de neus in de zon gen slapen. speelse maar verfijnde thema- >handeling", heeft, aldus Tweka, „de idmode van 1968 vervolmaakt voor komend seizoen. Verleden jaar was Knals in de aangeklede mode) het g- en sluitwerk van hard metaal, zien we er doorzichtige en door mijnende fournituren voor in de aats, dunne vetertjes rijgen de eind- aan elkaar van zachte bouclé, jche en frotté. Wilde dessins heb- plaats gemaakt voor tedere; ocking kleuren voor frisse, maar chte (peach, azalea, framboise, geel ud, koffie, kobaltblauw). En waar nog kon, is de bikini gereduceerd het uiterste minimum. Maar ook r uitgebreid tot een tussending: :r en geraffineerder dan een bikini, nder en geraffineerder dan een heel e etaleur weet dat hij met lijnen pijlen (of artikelen die in een aan- jzende richting zijn uitgestald) de ndacht kan vestigen op een bepaald zijn etalage. Hetzelfde kan ge in kleding. En het gebeurt in ikleding. Dwarse lijnen zeggen hier: boden toegang. Maar pijlen geven ling aan de blik. Schietschijf en ar- el wijzen onherroepelijk naar de roos. Mexicaanse Amerikaan Ruben Tor- wereldbefaamd ontwerper, en ge- cialiseerd in badmode, heeft al en- de hand gehad in de bad- lectie van Tweka. Van Ruben zijn n obk de gegevens die'Tvftgens héml en haremdracht herinne- rpaar zowel een sportieve als ro- ntische uitwerking hebben (veel orden voor weinig textiel of veel ge- weinig wol). Van hem on- wijfeld het „slabbetje" waarvoor wij tiet volkenkundig museum de naam aamlap gebruiken, maar die natuur- de mode (de naam dan, het ding). De pijl die wijst en het dat verbergt, zijn bepaald niet der raffinement bedacht, tegenstelling tot al dit bloot dat de meuter te veel werd, winnen de muda's veld. Nieuw zijn de broeken pijpjes, voor hem en haar, fraai essineerd en heel plezierig te dra- Het gevoel wat aan te hebben is geruststellend. Dat twe- dit heel goed begrijpt, blijkt uit idpakjes met miniplooirokjes waar- ware dijbenen die op onze klei- gedijen, heel slank te voorschijn en aan hooggesloten modellen, boordje nog wel, die opvallend d kleed" zijn. Want al die gedecolle- rijheid is geweldig inte- ant bij het aanschouwen van een nymf. Op een strandvol zie je door bos de bomen niet meer. Frotté bikini-badpak met pijl en slabbetje (Tweka). Antron minikini met doorzichtige gespen (Tweka). de als het kan ook voor de ZOMERMANTELS VAN EIGEN BODEM Popje huilt om moeder Wacht met reserveren In Noord-Ierland staat het honderd ja ren oude Belfastkasteel, gebouwd in Schotse baronnenstijl, met 80 kamers. De eigenaars (een standsorganisatie) hebben per advertentie bekend ge maakt dat zij er een topklashotel in zien en liefhebbers voor een contract van 50 jaar uitgenodigd. Zij willen er het voortreffelijkste hotel van de Brit se eilanden van maken. Een deel van de grond zal erbij blijven behoren, de rest wordt stadspark. Stel uw Ierse reis dus uit, tot het klaar is ïNNISSEIZOEN GEOPEND Stop het raamklaar gordijn maar in de wasmachine Het voorjaar is de tijd waarin bij ons het interieur wordt herzien (rudiment van de grote schoonmaak). Weet dan dat er vanaf heden in de woningtex tiel een nouveauté is verschenenhet raamklaar overgordijn. Het is geheel geconfectioneerd, gevoerd, gezoomd, voorzien van plooiband. Het kan dan ook meteen opgehangen worden. Het veloursmateriaal evenals de voering zijn geheel synthetisch waardoor deze gordijnen in de wasmachine gewassen kunnen worden en daarna geen strijk bout nodig hebben Deze sunside raamklaar gordijnen zijn te koop per paar, in verschillende maten: twee breedten, namelijk 120 en 180 cm en drie lengten, namelijk 185, 225 en 275 cm. De prijzen variëren van f 99,50 tot en met f210, per paar. Dat komt per strekkende meter neer op ongeveer dezelfde prijs als die van ge wone velourskwaliteit. Ze zijn in alle afmetingen verkrijgbaar, in goud, blauw, olijfgroen, oranje, rood. Raamklaarovergordijnen, volledig gezoomd, gevoerd en in de machine wasbaar van velours rayè. Een nieuwe lente - een nieuw geluid, ook in de poppewieg. Mimontos is het popje dat misschien niet genezen is van de maogriep - hoe dan ook, het huilt en huilt maar door, zolang het licht ziet. Zodra de poppemoeder het echter goed toedekt is haar kind stil. Neemt zij het dekentje weg, dan begint het gejammer opnieuw. Dan kan zij het kind opnemen en dicht tegen zich aandrukken, zoals troostrijke of wanhopige moeders ple gen te doen. Ook dan verstilt het geluid. Dit alles kan plaatsvinden door middel van een lichtgevoelige elektrische cel. Jammer. De poppemoeder die zelf met wisselende nuance in stem en woorden, huilt, lacht, vermaant, straft en prijst zal er gevoelslui van worden. De danspop (in verschillende kleder drachten) die evengoed „souvenir" als speelgoed kan zijn, heeft een nieuwe dansfiguur geleerd. Zij walst nu zoals de oorspronkelijke echte Weners links om en rechtsom. Laat u verwennen, al varend rond Albion Op 18 september zal een schip Har wich verlaten om te gaan kruisen rond de Britse eilanden. Eerst van al doet het Hoek van Holland aan opdat toeristen van het continent (mensen uit Europa, zoals de Engelsen zelf plegen te zeggen) gelegenheid krijgen mee te varen. De Avalon zal Southampton, Dublin, Glasgow en Leith aandoen en behalve sightseeing aan land, natuur lijk allerlei feestelijkheden aan boord organiseren. Normaal kan de boot (die gewoonlijk de dienst Harwich-Hoek van Holland onderhoudt) 750 passagiers vervoeren, maar voor deze rondvaart worden het er niet meer dan 320 an ders kan niet iedereen zo goed verwend worden als dat hoort bij dergelijke tochtjes. Op 4 oktober zal het weer via Hoek van Holland in de thuishaven aan komen. De prijs van de cruise: circa 105 pond ofwel circa f 900, Richard in het licht Om paleizen en kastelen in stand te houden, moet men vindingrijk zijn. Op 64 mijl van Londen ligt het kasteel waar in 1874 Winston Churchill werd geboren en dat Engelands „Versailles" wordt genoemd, maar Blenheim Palace heet. Deze zomer zal er geregeld een „Son et lumière"-spel worden opge voerd. John Churchill, eerste hertog van Marlborough kreeg het kasteel ca deau van queen Anne als dank van de natie voor het verslaan van de Zonne koning. De stem van de John zal in het romantisch openluchtspel worden „vertolkt" door Richard Burton. Terecht is Nederland wereldbefaamd om zijn mantels. Materiaal van eigen bodem (wollen kamgaren van v. Spaendonck) dat in Amsterdam werd geconfectioneerd (Plaza) voor de jeugdveroverende jasjes, waarvan het rechter l/i lang is ouer een rok van dezelfde stof. BRUSSEL (ANP) De raadgevende interparlementaire Bencluxraad (het Be- neluxparlement) heeft vrijdag en zater dag in Brussel in een duidelijke mineur stemming zijn voorjaarsvergadering ge houden. Het misnoegen van de afgevaar digden over de stagnatie van Benelux werd zaterdag overigens gedeeld door de Belgische minister van Buitenlandse han del. Favat. die namens de drie rege ringen vragen van de afgevaardigden over de economische ontwikkeling be- rdde. i be- Fayat noemde het „bedroevend schamend", dat na twintig jaar douane unie het verkeer over de Beneluxgrens nog steeds niet volledig vrij is. Hij vreesde dat men ook nog wel twintig jaar zou blijven doormodderen, als men zich bleef blindstaren op de technische oroblemen van een volledig vrij verkeer. De Belgische minister hoopte daarom, dat de topconferentie van de drie rege ringen die eind april in Den Haag wordt Uj gehouden, een tijdelijke speciale commis- v sie zou instellen om de bestaande Bene- v j luxorganen te stimuleren en de stagna- tie te doorbreken. Men zou ook de moed moeten opbrengen, meende hij. om een roodgebiesde toit trevira sport-lijst te publiceren van al die technische (die opgerold kunnen worden!). problemen die de vrijlating van het han delsverkeer nog in de weg staan. Dan zou wellicht voor iedereen duidelijk wor den hoe onwezenlijk vele van die proble men eigenlijk zijn. Fayat merkte voorts op. dat opheffing van de grensbelem meringen op zichzelf niet voldoende is. De Benelux is nu een maal geen supranationale organisatie, doch zuiver intergouvernementeel. Men zou dus ook door nauwgezet vooroverleg moeten voorkomen, dat als gevolg van uiteenlopende nieuwe nationale regelin gen op allerlei gebied nieuwe obstakels voor eenmaal vrijgegeven sectoren zou- Hij wenste ook een consultatieproce dure om een einde te maken aan het ..hinderlijke en economisch onverant woorde" overbieden van elkaar (dwz Ne derland en België) bij pogingen om nieu we industrieën aan te trekken. ..We moe ten ons toch eens ontdoen van de psy chose, alsof er voor elk van ons niet vol doende kansen op dit gebied zouden zijn", zei hij. Volgens hem is een veel gezonder en winstgevender beleid mo gelijk als men met meer vertrouwen in elkaar zijn kaarten eens op tafel legde. Van de invoering van de BTW (dit jaar in Nederland en volgend jaar in België) verwachtte Fayat niet veel impulsen voor het vrije verkeer. De BTW-tarieven zullen in België vool hoger zijn dan in Nederland, aangezien de inkomsten van de Belgische staat uit de indirecte be lastingen nu eenmaal traditioneel veel groter zijn dan in Nederland. Wel zou het nu eenvoudiger worden om een stel sel van verrekening van dt BTW in het binnenland i plaats van aan de grenzen in te voeren. De Belgische minister deelde voorts mee, dat op korte termijn regelingen mogelijk zijn ten behoeve van het grensoverschrijdend taxivervoer. Fayat verklaarde tenslotte bijzonder ver heugd te zijn over de verkiezing van een Franstalige Belg, Herbiet, tot voorzitter voor 1969 van het Beneluxparlement. Hij hoopte dat dit ertoe zou bijdragen weer stand in Wallonië tegen de Benelux weg te nemen een weerstand, die volgens hem werd veroorzaakt door het misver stand dat de Benelux alleen maar pro fijtelijk was voor het noorden en niet voor het zuiden. Aalmoezenier Scheerman overleden AMSTERDAM De legeraalmoeze nier buiten dienst H. J. Scheerman is gistermorgen te Amsterdam geheel on verwacht overleden Hij was sinds enige tijd rustend prister, nadat hij ontslag had genomen uit de militaire dienst. De heer Scheerman genoot in de tijd, dat hij lid was van de Benedictijneror de bekendheid om zijn publikaties op li turgisch en kerkhistorisch gebied. De uitvaart zal plaatsvinden in de parochie kerk van zijn geboorteplaats Uitgeest op donderdag 27 maart a.s., waarna de bij zetting in het familiegraf. NEW YORK (AP) De Amerikaan se chemische maatschappijen ondervin den zulk een sterke concurrentie in Euro pa. dat zelfs president De Gaulle geen vrees behoeft te hebben voor overne ming door Amerika, schrijft het tijd schrift Fortune in een overzicht van de zich massaal uitbreidende chemische in dustrie. „Met een geweldige sprong", al dus Fortune, „is Europa overgegaan van het tijdperk van de kolen in het tijd perk van de olie en petrochemicaliën Het economische hart van het Europe se vasteland is de alluviale strook land die tussen Antwerpen en Rotterdam ligt Hier hebben de chemische maatschap pijen van leidende Europese naties door natuurlijke affiniteit de installaties inge richt om de ingrediënten te produceren die de moderne wereld hebben veran derd". Fortune noemt als voorbeelden DSM (Nederland), Petrochim (België). Imperial Chemical (Engeland) en Ba- dische Anilin (Duitsland). Verder noemt Fortune ook Bayer (Duitsland), Rhone-Poulenc (Frankrijk en Montecatlni Edison (Italië) als de gro te moderne ontwikkelaars en uitdagers van de Amerikaanse maatschappijen in een indrustrie, die naar schatting in 1968 een wereldproduktie bereikte van 150 miljard dollar. Fortune voegt hieraan toe, dat vergeleken met de grote Duitse che mische ondernemingen de Amerikaanse fabrieken in Europa, hoe modern ook, maar nietige zaken zijn. Zeffirelli had genoeg van ziekenhuis ROME Filmregisseur Franco Zeffl- relli. die de vorige maand met actrice Glna Lollobrigida gewond raakt in een auto-ongeluk .heeft vandaag tegen het advies van zijn artsen het ziekenhuis ver laten en is naar huls gegaan. Hij zei dat hij genoeg had van het ziekenhuis en naar zijn villa wilde om weer bij zyn honden en katten te zijn

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7