Webster - in New York - weer terug zegt te zullen keren Strafexpeditie van Ambonese jongens kostte een dode bij PvdA probeert belastingdebat regering te wippen Betogingen op Anguilla Vlucht gevolg misverstand Huurders protest tegen verplichte verhoging „Barnard leeft gescheiden van zi jn vrouw Dem. Appél blijft voort bestaan AUTO STORTTE VAN ROTONDE IN LEIDSCHENDAM „Bekentenis onder dwang' van Ray Papoea s niet in de steek laten Tweelingen gevraagd voor kankeronderzoek .969 MAANDAG 24 MAART 1969 PAGINA (Van onze correspondent Adam Raphael) ANGUILLA. Ronald Webster, de „president" van Anguilla, en zijn eerste assistent, Wallace Rey, hebben per speedboot het eiland verlaten. Volgens hun aanhangers 0in de zaak van het eiland bij de V.N. te bepleiten, maar volgens anderen, omdat zij bevreesd waren gearresteerd te worden. Webster, die aanvankelijk naar St.-Maarten was gevlucht maar later naar New York vertrok, heeft verklaard terug te keren om de „bevolking te kalmeren", nadat zich zaterdag nogal felle betogingen hadden voorgedaan, waarbij de Britse commissaris Lee het moest ont gelden. Lee verklaarde gisteren dat er geen plannen waren om Webster of Rey te arrestreen. Hun vlucht schijnt veroor zaakt te zijn door een van de vele mis verstanden die de situatie op het eiland nogal verward maken. Vrijdagavond zou Webster een waarschuwing hebben ge kregen, dat een auto vol met politie mannen het eiland naar hem afzochten. Achteraf blijkt dat men hem alleen maar omstuwden. Even te voren kreeg politie rechter Dreshfield het aan de stok met de eilandbewoners, waarbij het gehele politiekorps, 42 man sterk, betrokken raakte. Twee politiemannen liepen ver wondingen op. De menigte bestond uit driehonderd man, onder wie veel vrou- meisjes. een paar vragen heeft willen stellen. Webster en zijn luitenant namen even wel onmiddellijk de wijk. Dit kwam allemaal erg slecht uit, want men hoopte dat de raadsvergade ring van vrijdagavond, die Webster be legd had, niet alleen tot een plan de campagne zou komen, maar ook een matigende invloed zou uitoefenen. Onder deze omstandigheden is het niet waar schijnlijk dat de Britse troepen deze week zullen worden teruggetrokken. Lee heeft intussen een amnestie afge kondigd aan allen die binnen een week hun wapens inleveren. Tot nu toe heeft men alleen nog maar een jachtgeweer, een revolver en een roestig gewoon geweer gevonden of ingeleverd gekregen. Verder werden nog enkele staven dyna miet gevonden, die opgeblazen werden. Zaterdag deden zich wilde betogingen voor toen Lee uit zijn auto stapte om het bestuurskantoor binnen te gaan. Britse politiemannen raakten slaags met eilandbewoners die schreeuwend Lee The Guardian VELDSLAG IN ROTTERDAM (Van verslaggeve ROTTERDAM Een enorme vechtpartij tussen Ambonezen en jonge. Rotterdam mers in het jeugdcal'é „Studio Disque" in de wijk Fcijenoord, heeft zondagmorgen vroeg het leven gekost aan een 21-jarige Ambonees. De jongeman werd gedood bij een poging het slagveld te ontvluchten. Toen hij zich, samen met nog vijf Ambonese vrienden, in de auto uit de voeten probeerde te maken, smeet een van de bij de vechtpartij betrokken jongelui een barkruk door de voorruit van de auto. De chauf feur verloor de macht over het stuur en reed met grote snelheid tegen een licht mast. De elektricien werd daarbij uit de abto geslingerd en was op slag dood. De politie arresteerde in totaal vijftien jongelui. Vluchtende auto tegen lichtmast De vechtpartij ontstond uit een strafexpeditie, die vijftien Ambonese jongelui uit Capelle aan de IJssel, Moordrecht, Krimpen aan de IJssel en Alphen aan de Rijn ondernamen tegen enige vaste bezoekers van het jeugd- etablissement. De jongelui achtten vergeldingsmaatregelen nodig omdat 'an hen een week geleden in hetzelfde café ruzie hadden gekregen met enkele Rotterdammers over het gebruik van een speeltafel. Zaterdag middag slaagden de twee Ambonezen n groep te formeren, die met hen de strijd tegen de gewraakte bezoekers vilden aanbinden. De groep van vijftien ier personenauto's aangevoerd drong gistermorgen rond één uur het met vijftig tot tachtig jongens en meisjes gevulde café binnen en begon onmiddel lijk te smijten met bierglazen, flessen barkrukken. Nadat in het etablisse ment grote vernielingen waren aan gericht, verplaatste de strijd zich naar de straat, waar de Ambonezen door de numerieke minderheid snel aan de ver liezende hand raakten. Terwijl de par itijen elkaar over en weer met bar krukken en stenen bekogelden, slaagden i de Ambonezen erin hun auto te bereiken. Toen de wagen zich snel van het slagveld wilde verwijderen, gebeurde het. Eén van de vechtende smeet een zware, stalen barkruk door de voorruit de auto, die hierdoor volledig uit de koers raakte en in volle vaart tegen een lichtmast opvloog, waarbij de jonge elektricien werd gedood. Onmiddellijk dit fatale ongeluk werd de strijd gestaakt. Iedereen maakte zich razend snel uit de voeten voor de politie kwam. Alleen de Ambonese aanvallers waren toen de eerste patrouillewagens arriveerden. ROTTERDAM (ANP) Tijdens een in Rotterdam gehouden demonstratieve vergadering, georganiseerd door het lan delijk verbond van huurdersverenigingen, is een resolutie aangenomen, waarin de per 1 april a.s. ingaande niet verplichte huurverhoging van 6 procent wordt af gekeurd. In de resolutie wordt gezegd, dat bij het woningbeleid een goede huis vesting van ons volk voorop dient te staan en het systeem van de niet verplichte huurverhoging te weinig waarborg biedt voor een krachtig tegenspel van de in dividuele huurder. In de resolutie wordt geëist dat in de huuradviescommissies vertegenwoordi gers van huurverenigingen of -comités worden opgenomen en dat voor de huur adviescommissies zodanige richtlijnen worden vastgesteld, dat intimidatie van de zijde van de verhuurders leidt tot het ongeldig worden van de voorstellen tot huurverhoging en dat huurverhoging van woningen, ouder dan 50 jaar, slechts toegepast kan worden, indien de ge meente de kwaliteit van deze woningen garandeert. In de vergadering werd het woord ge voerd door onder meer de Tweede-Ka merleden Lankhorst, Van den Doel en Janssen, allen lid van de vaste commis sie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. VOLGENS DIE BEELD JOHANNESBURG (AP) Onder de kop „Is er iets mis met het hart van dr. Chris?" lanceert het zondagsblad „Die Beeld" geruchten dat dr. Chris tian Barnard gescheiden van zijn vrouw leeft. Ook de Sunday Times bracht de geruchten. Volgend Die Beeld leeft de pionier van de harttransplantaties sinds hij de vo rige week van een buitenlandse reis is teruggekeerd in een luxe flat van een vriend in de voorstad Clifton van Kaap stand. Zijn echtgenote, Louwtjie. woont nog steeds in hun woning in de voor stad Zoekoevlei. Volgens Die Beeld had zij onlangs opgemerkt dat zij en haar kinderen weinig van prof. Barnard heb ben gezien sinds hij zestien maanden geleden de eerste harttransplantatie bij een mens heeft verricht. Ronald Webster, de leider van Anguilla, in New York tezamen met Jeremiah Gumb (met hoed), die is aangesteld als vertegenwoordiger van Anguilla bij de V.N. Webster heeft gezegd binnenkort weer naar Anguilla terug te keren. Academisch ziekenhuis Leiden geen contact meer met Korsten (Van verslaggevers) LEIDEN De voorlichting en de pu blic relation van het Academisch Zieken huis te Leiden wordt sinds kort behar tigd door het bureau Voorlichting van de Leidse universiteit. Het bureau voorlich ting kreeg deze taak nadat het bestuur van het ziekenhuis zijn relatie met de particuliere public relations-advïseur B. M. Korsten in Den Haag had verbro ken. Om welke reden het bestuur van het ziekenhuis afgezien heeft van de diensten van de heer Korsten is niet be kend gemaakt. In kringen, die aange wezen waren over informatie uit het zie kenhuis (met name de journalistiek) werd het altijd wel bevreemdend gevon den dat de voorlichting van het acade misch ziekenhuis niet door het univer sitaire voorlichtingsbureau werd ver- (Den iubaas Kamerlid Van den Doel: HILVERSUM „Men kan verzekerd zijn van het feit dat de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Arbeid bij de behandeling van de belastingverla ging een poging zal doen de regering naar huis te sturen". Dit verklaarde het Tweede-Kamerlid, de heer Van den Doel, zaterdagavond in de actualiteiten uitzending van de K.R.O.-radio, Echo. Tijdens de vergadering van het landelijk verbond van huurdersverenigingen in Rotterdam had de heer Van den Doel gezegd: „Wij huurders moeten de re gering naar huis sturen". In een vraaggesprek voor Echo, ver klaarde hij dit alles als politicus ge zegd te hebben. Hij vindt dat de re gering een schandalig sociaal woning bouwbeleid voert, waarvan in de eerste plaats de laagstbetaalden het slachtof fer worden. De heer Van den Doel sprak de hoop uit, dat ook de Anti-Revolu tionaire fractie in de Tweede Kamer hetzelfde beleid zal voeren. „De vraag is", aldus de heer Van den Doel, „waar aan geven wij prioriteit. Aan vijftig gulden belastingverlaging per jaar voor de meeste mensen, of aan het oplossen van de grootste vraagstukken van deze tijd, waaronder in de eerste plaats de woningnood?" Het comité DemocratischAppèl i P. v. d. A. heeft in een zaterdag ge- Bankovervaller van bed gelicht (Van een onzer verslaggevers) MEERSSEN De dader van de vo rige week maandag gepleegde overval °P het bijkantoor van de Maastrichtse gemeentespaarbank te Meerssen is ge- resteerd. Het is een in Heerlen gebo- n 19-jarige fabrieksarbeider. Van het geroofde bedrag 3500 gulden is na genoeg niets meer over. De jongeman heeft een bekentenis afgelegd en is in gesloten. Alvorens de overval op het bijkantoor e Meerssen te plegen, had de man een >ezoek gebracht aan het bijkantoor te Belfort-Maastricht. Nadat hem deze bank 'e ongunstig leek in verband met het te Srote aantal personeelsleden, is hij naar Meerssen gegaan. Het bericht, dat via de provinciale dagbladen was verspreid omtrent de door de overvaller gebruikte °AF, is hem noodlottig geworden. In dit bericht werd een duidelijk signalement an de dader gegeven. Het was omwo nden van het pension te Vaals, waar I® man verbleef, opgevallen dat hij di- erse buitensporige uitgaven deed. En 'et was dan ook niet verwonderlijk, dat door enkelen aan de hand van het ver beide signalement een verdachtmaking jetrokken werd. In de nacht van zater- lag op zondag werd de man van zijn 'ed gelicht. Aanvankelijk ontkende hij riet de overval iets te maken te heb- 3en, doch omstreeks drie uur zondag morgen legde hij een bekentenis af. Van het geroofde geld was slechts een klein gedeelte over. Nederlandse vice-consul in Frankrijk verongelukt half Prinses Paola en prins Albert van België tijdens een rondgang in de Amsterdamse Zuiderkerk waar een tentoonstelling over stadsherstel en restauratie is ingericht. Het prin selijk paar besloot zondag het in formele bezoek bij een lunch aan geboden door de Belgische ambas sadeur. Daaraan zaten o.m. burge meester dr. Samkalden en enkele hoge ambtenaren van publieke rslaggevers DEN HAAG. Door tot nog loe on bekende oorzaak is in de naeh( van zaterdag op zondag een personenauto op rijksweg 4 ter hoogte van de rotonde Lcidschendam rechtdoor gereden tegen dc betonnen rand, daaroverheen gesla gen en al duikelend via een plantsoen in het talud van rijksweg 12 terecht ge komen. Een der inzeittenden, de 25-jarige heer F. II. G. Roovers uit Rotterdam werd uit de auto geslingerd en op slag gedood. Een tweede inzittende, de 22-jarige R. S. uit Rotterdam, was bekneld geraakt in de auto en moest uit de wagen wor den bevrijd. Hij bleek een shock, een gebroken heup en een hersenschudding te hebben opgelopen en werd naar het ziekenhuis St.-Antoniushove te Voorburg vervoerd. Doordat de politie de over levende nog niet heeft kunnen verhoren, is niet bekend wie de auto heeft be stuurd. De auto werd totaal vernield. Catastrofaal was een frontale botsing tussen een Nederlandse en Belgische personenauto zondagnacht j twaalf te Gulpen in Limburg. Zo hevig voorwielen van een dei- wagens dertig meter verder in een weiland werden ge vonden. De 30 jaar oude bestuurder van de Nederlandse wagen werd op slag ge dood, zijn vader levensgevaarlijk ge wond. In de Belgische auto zaten vlei Italianen en een Spanjaard. De be- stuurder werd zeer ernstig gewond in ziekenhuis opgenomen. Omstreeks j dezelfde tijd vloog te Meersen een auto door de gladheid uit de bocht, sloeg eerst j over de kop en kwam daarna tegen een I boom tot staan. De vijf inzittenden wer- i den zwaar gewond. Zaterdag reed een 48-jarige Rotterdammer met zijn aulo op dc weg naar Hoek van Holland tegen! een pilaar van een viaduct; hij overleed zondag in het ziekenhuis. De heer Per- round, Ned. honorair vice-consul In Lirient, en drie andere personen veron gelukten dodelijk toen hun auto op ac weg VannesAuray werd vermorzeld door een tankauto, die tengevolge van landse V een botsing op de linker weghelft was geraakt. Zaterdagnacht vloog een 18- jarige Jongeman bij Hoogeveen tegen een vangrail op een viaduct over een kanaal. Door de klap vloog de auto over de leuning het water in. De bestuurder werd gedood. Een 27 jaar oude man uit Valkenswaard verongelukte bij zijn woonplaats boen hij rijdend óp zijn bromfiets door een auto van achteren werd aangereden. Zijn vrouw, die op de duo zat werd licht gewond, In Oegst- geest kwam een 5 jaar oud jongetje onder een autobus toen hij op de rijweg rijdend met zijn fietsje begon te slin geren. De Play-acting group van het genoot schap Nederland-Engeland geeft op woensdag 26 maart in de aula van het Nederlands lyceum, Theo Mann Bouw meesterlaan 75 Den Haag, een voor stelling van The paper chain, thriller van Falkland L. Cary en Ivan Butler. Piet Wichers regisseert. houden vergadering besloten zijn werk zaamheden voort te zetten. Hoewel het comité teleurgesteld is over de gang zaken op het laatst gehouden par tijcongres, doet het een dringend be roep op alle leden van de P v. d. A. de partij te blijven. Het comité zal het streven van de nieuwe partijvoor zitter om de partij in goede banen leiden steunen, maa stelling blijven neir beogen het karakter van de P. v. d. A. als brede democratische en progressieve volkspartij aan te tasten. Het comité, dat binnenkort zijn medestanders op nieuw in vergadering bijeen zal roepen, heeft een aantal punten opgesteld, die ier discussie in de partij zal bren gen. Met name zijn dit onderwerpen als de menings- en besluitvorming in de d. A„ alsmede politieke vraag stukken als de NAVO, het Midden-Oos ten, de status van West-Berlijn, de Europese integratie, de> overbevolking ns land, de rechtvaardige verdeling inkomens en vermogen en het wel- zijns- en cultuurbeleid. Binnenkort zal het comité >op diens verzoek een gesprek met de voorzitter van de partij, dr. A., (Vondeling. iqebben terwijl deze ook uitgenodigd zal worden de vergadering van adhesiebetuigers bij te wonen. NASHVILLE (AP) De advocaat J. B. Stoner heeft zaterdag gezegd, dat Ja mes Earl Ray hem heeft verteld, dat hij onder druk zich schuldig heeft verklaard aan moord op ds. Martin Luther King jr, maar dat hij in feite onschuldig is. Stoner had een bezoek van 2 uur en 20 minuten gebracht aan Ray in zijn cel in de strafgevangenis van Tennessee. Buiten de gevangenis vertelde hij aan verslaggevers, dat hij „het tijdschrift Life en andere publikaties" zal aankla gen wegens laster. Hij zei, dat Ray hem toestemming had gegeven te verklaren, dat hij onder druk zich schuldig had ver klaard. Stoner is een van de kopstukken van de Ku-Klux-Klan. Verdediger X™ ~f|van Ray met film- rechten betaald UTRECHT „Nederland moet geen Pilatushouding aannemen. Het Papoea volk bijna 80.000 zielen mag niet het slachtoffer worden van de Neder landse betrekkingen met Indonesië. Zo sprak o.m. de Papoealeider Nico- laas Jouwe of een openbare bijeenkomst zaterdagmiddag in Utrecht voor 1500 West-Iriansympathisanten. Vooraf was "n ordelijke mars door de stad gehouden. Doel was een laatste appél tot Neder land te richten ter verkrijging van een eerlijke uitvoering van de a.s. volks stemming (in augustus) op West-Irian. Er werden telegrammen verzonden aan de regering van Nederland en Indone sië en de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dr. Vic de Bruin, een bekende strijder voor de vrije verkiezin gen in West-Irian. zei dat de Papoea's op het ogenblik in dodelijke angst le ven en zich niet vrij durven uit te spre ken. Hij hekelde de uitspraken van Ka mervoorzitter Van Thiel, die had ge zegd dat wanneer hij zelf Papoea was geweest hij op Indonesië zou hebben ge stemd. Hij dr. De Bruin verklaarde dat het wanbeheer in Indonesië dateert van 1962. Ivens krijgt steun uit Laos TOKIO Het communistische pers bureau „Khaosan Pathet Lao" heeft bij Italië geprotesteerd, dat hel de Neder landse filmregisseur Joris Ivens heeft willen uitwijzen, terwijl hij bezig was een film over Laos te voltooien. Volgens het protest was het Italiaanse besluit onder Amerikaanse druk genomen. Het persbureau herinnerde eraan dat Ivens onlangs een bezoek had gebracht aan het door de Pathet Lao bezette gebied in Laos en daar een film had gemaakt om de wereld iets te laten zien van „de mis daden begaan door het Amerikaanse im perialisme in haar strijd van aggressie te gen de Laotiaanse bevolking". NEW YORK Percy Foreman, de ad vocaat die James Earl Ray, moordenaar van dr. Martin Luther King, had aange raden zich schuldig te verklaren, heeft hier meegedeeld dat men 175.000 dollar heeft aangeboden voor de filmrechten over het leven van Ray. Het aanbod werd gedaan door de Italiaanse producent Car lo Ponti, de echtgenoot van Sophia Loren, aan William Bradford Huie, Ray's „offi ciële" biograaf. Van dat bedrag zou advo caati Foremap 60 procent krijgen. Boven dien zóu Ponti Foreman 13 pidcérlï wil len betalen yjan de opbrengst van d^(fjlm. Dc advocaat zei tevens dat hij van dc 85.000 dollar die het blad „Look" aan Huie betaalt voor een exclusieve serie artikelen over het leven van Ray, even eens 60 procent ontving. Al het geld dat Foreman voor zijn verdediging van Ray krijgt, schijnt van Huie afkomstig te zijn, die ook 35.000 dollar zou hebben uitgekeerd aan de oor spronkelijke verdediger van Ray, de voormalige burgemeester van Birming ham (Alabama). Arthur J. Hanes. In totaal zou Foreman een 400.000 dol lar kunnen beuren uit de diverse film-, boek- en tijdschriftrechten maar hij zegt met 150.000 dollar, het met Ray afge sproken honorarium, genoegen te zullen nemen. Wat hij meer dan die 150.000 ont vangt is voor de familie van Ray be- Foreman zei te New York dat hij Ray had aangeraden de moord toe te geven omdat hij anders zeker de doodstraf zou krijgen. Ray kreeg 99 jaar, maar wil thans trachten zijn zaak opnieuw in be handeling te krijgen omdat hij zijn „schuldig" heeft herroepen. j UTRECHT (ANP) Het kankerinstituut in Amsterdam heeft voor de afronding j van z(jn onderzoek naar het verband tussen roken en longkanker behoefte aan ongeveer twintig tweelingen, waarvan de één rookt en de ander niet. De Neder landse Vereniging van Tweelingen is ten dienste van wetenschap en volksgezond- heid gevraagd medewerking aan dit onderzoek te verlenen. Dit bleek tijdens de zaterdagmiddag in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Vereniging van Tweelingen, die thans 109 tweelingen, twee drielingen en een vier ling omvat. Voorzitter C. Veerman releveerde de vorig jaar toegenomen belang stelling voor de vereniging, die reeds bij verschillende wetenschappelijke onder zoeken was betrokken. Dit jaar (op 30 en 31 augustus) zal het tweede lustrum van de vereniging worden gevierd op Woudschoten in Zeist. Om het lustrumcongres te kunnen bekostigen zal een nationale loterij worden gehouden, waarvoor toestem ming zal worden gevraagd aan de minister van Justitie. De Leidse tweelingdes- kundige prof. Sikkel zal een wetenschappelijke voordracht houden. De vergadering ging ermee akkoord, dat het bestuur niet langer passief zal reageren op verzoeken om beschikbaarstelling van adressen van leden voor reclamecampagnes. Men ziet daarin een middel om de slecht gevulde verenigingskas te kunnen spekken. Minstens eenmaal per kwartaal wordt in verband met reclamecampagnes een beroep op medewerking van de vereniging van tweelingen gedaan. Modenieuws van Ferry Offerman. Deze zijden handbeschilderde avondjapon is een van de nieuwe creaties van de Amsterdamse ontwerper, die vandaag zijn voorjaars- en zomermode toonde.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5