Aandachtig auditorium bij poëtisch lentefeest Spectaculaire onthoofding in de ,Veen' Kerkversierder Aad v. d. Lee MEDISCHE DIENSTEN Cabaret Pepijn trok volle Leidse schouwburg v ÏTERDAG 22 MAART DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 MUZIEK VAN BOJOURA BEN STAMPVOLLE sociëteit Mi nerva heeft gisteravond ademloos ge luisterd naar een zevental dichters, die in het kader van het Lentefestival voor lazen uit eigen werk. Judith Herzberg, Kees Schippers, Rikus Waskowsky, Adriaan Morriën en Remco Campert be horen op dit ogenblik zeker wel tot de me vooraanstaande literators die Ne derland ryk is. Jan Geurt Gaarland en de vrleden jaar gedeputeerd hebbende Dirk Kroon vertegenwoordigden het studenten geluid in dit rijk gescha keerde gezelschap. Zangeres Bojoura en haar trio zorgden voor de onont beerlijke muziek en er was ook een groep studenten, die zich „De Vrije Ge luiden" noemde en in een wisselend koor vijf man sterk, klassieke gedichten van Paul van Ostaaijen bracht. Judith Herzberg had haar gedichten geselekteerd op het thema „Lente". En omdat LEF de gangbare afkorting is van het Lentefestival en het meervoud van lef voor haar leven was had zij al vanaf het begin sterke aansluiting met haar poëzie, die in allerlei varia ties het thema van het leven herhaal de. Vooral in haar prachtige gedicht Ze kreeg veel aandacht bij haar korte gedichten „Oh de jonge moeders" en DE KORTE GEDICHTEN zijn ook de sterke kant van Kees Schippers, die in een paar geestige regels aangaf, dat de grenzen van de kunst aan het verva gen zijn, zodat de meest gewone dingen met het grote woord „kunst" kunnen worden aangeduid. Zijn gedragen stem maakte zijn voordracht nog komischer. Heel duidelijk zowel bij Schippers als btj Judith Herzberg was de eenvoudige en direkte zeggingskracht van de ge dichten, zonder veel vergelijkingen, eco nomisch omgaan met de beschikbare woorden, iets wat bij Jan Geurt Gaar land ln mindere mate aanwezig was. Deze bracht een aantal gedichten met herhaaldelijke toespelingen op de gelo vige levenssituatie van de mens, die het zich niet meteen op het ongrijpbare richt, maar zich zelf eerst zal moeten vinden en zich dan pas eventueel zal kunnen waarmaken. Dat klinkt erg mo ralistisch; bij Gaarland was het de on dertoon van zijn vaak zeer beschreven- de teksten. RIKUS WASKOWSKY en Adriaan Morriën behoeven na de sterke publici teit rond hun laatst verschenen bundels Leiden: Leidse huisartsen; tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Apotheek: Zui- der Apotheek, Lammenschansweg 17, tel. 23553. Alkemade: dkt. v. d. Werf, Koppoel- laan 1, Rjjpwetering, tel. 01712-202; dkt. v. Haselen, Kerkstraat 91, Oude Wete ring, tel. 01713-2217; zr. Rusman, Past. v. d. Plaatsttraat 13, Rijpwetering, tel. 01712-366 b.g.g. 573. Boskoop: dkt. Blom, B. C. straat 60, tel. 2136; zr. van Dam, Overslag, tel. 2141. Katwijk aan den Rijn: dkt. Bergman, Rijnstraat 2, tel. 2921. Katwijk aan Zee: dkt. Visser, Hoge- weg 21, tel. 2023; apotheek: Kon. Julia- nalaan 18, tel. 4370. Leiderdorp: dkt. van 't Woud, Hoofd straat 40, tel. 30070; zr. v. Leeuwen, Dorpsstraat 50, Koudekerk, tel. 01714- 2505. Bij ongevallen aan de Rijndijk: tel. 01714-2278. Langeraar: dkt. Sandkuyl, tel. 01722- 139; zr. Eijs, tel. 01723-144 b.g.g. 01725- 1777. Leidschendamdkt. Hanning, Kon. Wilhelminalaan 63, tel. 3494; dkt. Lud- wig, Voorb. weg 4a, tel. 4532; tgndarts: 070-543035; zr. Lycklama Gr., Jul. van Stolberglaan 949, tel. 4923; ziekenauto: tel. 3923; aptotheek: Herenstraat 28, Rijswijk, tel. 070-118767. Lisse: dkt. Haasse Jr., Heereweg 337, tel. 3685. Nieuwkoop en Noorden: dkt. Essens, tel. 01724-482. Noordwijk: dkt. Goudriaan, Nieuwe Zeeweg 37, tel. 2333; wijkverpleging: v. Panhuysstraat, tel. 2907 b.g.g. 233S; apotheek: Nieuwe Zeeweg 1, tel. 2487. Noordwijkerhout: dkt. Verdijen, Kerk straat 28, tel. 02533-2285; zr. Lanke, Duin en Dal, tel. 02533-2468. De Bollenstreek: tandarts: H. Hoek, Grachtweg 2, Lisse; apotheek: Muyzert, Hoofdstraat 198, Sassenheim. Oegstgeest: dkt. Meissner, L. de Co- lignylaan 19, tel. 53865; zr. v. d. Kleij, tel. 33773 b.g.g. 22222. Sassenheim: dkt. Kwint, Hoofdstraat 324, tel. 7253. Voorhout: zr. Muhlhaus, Dr. Kuyper- laan 3, tel. 02532-8122. Voorschoten: dkt. Abardel, Chopin- laan 32, tel. 3785; apotheek: za: Leidse- weg 66, tel. 2525; zo: Lammenschans weg 7, Leiden, tel. 23553; zr. Parmen- tier, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Zwammerdam: dkt. P. K. v. d. Ent Braat, tel. 01725-1308. Bodegraven: dkt. E. Bal, Wilhelmina- straat, tel. 2113: zr. W. de Groot, Ire- nestraat, tel. 2599; apotheek: De Weij- er, Gouda, tel. 01820-3744; dierenarts: G. Hofland, Vijverlaan. tel. 2136. Alphen aan den Rijn: za: dkt. Van Kooten, Wilhelminalaan 36, tel. 2079; zo.: dkt. Van der Steen, Wilhelmina laan 66, tel. 2738; apotheek: Allart, Raadhuisstraat 206; tandarts: Jonker, Wilhelminalaan 64; zr. van Arkel, tel. 01722-206. Wassenaar: dkt. Paulides, van Z. v. Nijeveldstraat 42, tel. 4561; dkt. Jaars- ma, Wittenburgerweg 106, tel. 9675; apotheek: Schouwweg 32, tel. 2402; tandarts: dkt. Bredero, van Z. van Nije- veltstraat 112, tel. 3116; storing gas, water en electriciteit tel. 2248. eigenlijk geen toelichting meer. Was kowsky bracht onder andere een lang gedicht „Waarom het in een Christe lijke kuituur altijd op moord en dood slag uitdraait" en Adriaan Morriën ver telde een absurd verhaal over een man, die zo dom is, dat men er moedeloos, hopeloos, verwonderd en tenslotte nieuwsgierig naar wordt om de mate van zijn domheid te leren kennen. Maar wie dat wil achterhalen stuit op onoverkomelijke moeilijkheden en daar om kun je het beter opgeven. Dirk Kroon vroeg vooral de aandacht om enkele gedeelte uit een sterk autobio grafisch aandoend gedicht. Bij hem was de problematiek rondom de dood levens groot aanwezig. In alle gedichten speel de het weer en ook hiervoor kon de zaal grote aandacht opbrengen. Dat ging ze nog wat makkelijker af bij de gedich ten van Remco Campert, maar dat be hoeft bij deze bestsellerauteur verder nauwelijks betoog. ADVERTENTIE Ouders van zorgenkinderen waren bijeen Ieder kind heeft zorg nodig, maar er is toch een groep kinderen die wel zeer speciaal de zorg van de ouders nodig hebben en met recht „zorgenkinderen" genoemd worden. Dat zijn de gehandi capte kinderen, hetzij lichamelijk of geestelijk. De ouders van deze kinderen, verenigd in de afd. Bollenstreek van de Landelyke Ver. „Philadelphia" de Prot. Chr. Ver. van Ouders en vrienden van het afwijkende kind, hielden vrijdag avond een streekvergadering in de „Wit te Zwaan" te Lisse. Ouders uit verschillende plaatsen wa ren naar Lisse gekomen om te vernemen welke mogelijkheden of er liggen voor begeleiding van het afwijkende kind, of welke mogelijkheden geschapen zullen of kunnen worden. Met dankbaarheid kon de voorzitter, de heer J. H. Clement, mededelen, dat naar alle waarschijnlijkheid in het najaar het kleuterdagverblijf gereed zal komen. Voorts worden pogingen ondernomen om te komen tot een dagverblijf voor oudere geestelijk gehandicapten. Van het hoofdbestuur was aanwezig de heer Smits, die er vooral op aandrong om te komen tot stichting van een ge zinsvervangend tehuis in de Bollen streek. Daarvoor is een stichting reeds in het leven geroepen, waarin ook de heer Valkenburg (Hllegom), zitting heeft, doch in de afd. Bollenstreek leeft wel zeer sterk de wens, om tot een posi tief ingesteld christelijk gezinsvervan gend tehuis te komen, waar een sfeer zal zijn, die gelijk zal zijn aan die van een christelijk gezin. De heer Smits heeft de afd. Bollenstreek duidelijk de weg ge wezen, welke bewandeld moet worden om hiertoe te gêraken, waarbij hij het advies gaf deze zaak goed en snel aan te pakken. Voorts werd medegedeeld, dat ge tracht wordt aan de Ds. M. Blauwschool te Haarlem een Prot. Chr. BLO Kleuter school te verbinden. Het vervoer van de kleuters levert geen enkel bezwaar op, ze worden per busje gehaald en ge bracht De uitgebrachte jaarverslagen gaven een goede indruk van het zeer vele werk dat de afdeling Bollenstreek verzet, waarvan een groot gedeelte wordt ver richt door de heer C. in 't Veld, die de afdeling als secretaris-penningmeester trouw dient. Een zo goed als vol bezette Leidse schouwburg heeft gisteren dol veel plezier gehad met het optreden van Ca baret „Pepijn" met Paul van Vliet, Lise- lore Gerritsen, Ferd Hugas en Rob van Kreeveld als muzikale verbindingsman. De goede roep. die het gezelschap heeft, was dus blijkbaar naar Leiden overgeslagen. Overigens niet ten on rechte, want het gezelschap deed zich kennen als een sterk en homogeen team, dat cabaret bracht op een wijze die goe de kleinkunst betaamt: spits maar niet overtrokken, geestig en beschaafd, iro nisch maar nimmer sarcastisch. Paul van Vliet deed zich weer kennen als de vlotte entertainer, die met woord spelingen en woordgrapjes meermalen de bezoekers in lachen deed uitbarsten, Ferd Hugas. die daarnaast een sterk acteertalent ten toon spreidde. Liselore Gerritsen met haar soms wat verbeten voordracht, dat alles begeleid door de zeer goede muziek van pianist Rob van Kreeveld. Met z'n vieren eeil hecht op elkaar ingesteld team. De liedjes bleven beschaafd, to the point, doch nimmer kwetsend, al werd er dan wel menige sneer weggegeven. Natuurlijk (zouden we zeggen) kwam ook de politiek aan bod. Kostelijk was de typering van het duo Luns-De Jone. Dat ook de veranderingen in de Kerk aandacht kregen behoeft niet te verba zen, maar het werd een prachtige voor dracht van Ferd Hugas als de bouw pastoor, die de plannen voor zijn nieuwe kerk langzaam ziet afbrokkelen tot een bouwwerk, dat helemaal niet meer op een kerk lijkt. Enkele hoogtepunten waren dan voorts het openingsnummer „Aan alle men sen" door het hele gezelschap, „De hond" door Liselore Gerritsen met tekst haarzelf en „The battle of the se: Na de pauze een kostelijke parodie „Verkleeje", het reeds genoemde „De bouwvergunning" en „Mijn kennisland". De talrijke bezoekers gaven van hun waardering blijk door een langdurige staande ovatie. Hedenavond wordt een reprise gegeven. Liefhebbers van uit stekend cabaret, die nog niet zijn ge weest, kunnen we een bezoek van harte aanbevelen. Wpr. Grote brandweeroefening van B.B. in Boskoop De Bescherming Bevolking (B.B.) gaat op dinsdag 25 maart des avonds een grote brandweeroefening in Snijdel- wijk-west houden. Aan deze massale oefening zullen de korpsen van de B.B. van de gemeenten Alphen a. d. Rijn, Ha- zerswoude, Benthuizen, Moerkapelle, De formule tot plezieriger studeren is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Nieuwkoop, Nleuwveen, Ter Aar. Zwam merdam, Leiderdorp, Aarlanderveen en uiteraard van Boskoop deelnemen. Er zijn dus elf eenheden met ln totaal ca. 100 man. De leiding van deze oefening berust bij de kommandant der Boskoop- se Vrijwillige Brandweer, de heer J. M. Wijsman. Om 7 uur worden de eenheden opge roepen en de oefening zal hierdoor om ca. 8.30 uur beginnen. „Gloria Deo" geeft concert te Leimuiden Het R.K. Gemengd Koor „Gloria Deo" te Leimuiden geeft op donderdag 27 maart a.s. een concert in het Pa rochiehuis. Aanvang kwart over 2 n.m. Medewerking wordt verleend door de sopraan M. van der Meer-Aartman, André van Zon, tenor, en Jan Postma aan de piano. Het geheel staat onder leiding van Nico Schrama. Op het programma staan o.a. wer ken van Sweelinck. Mozart, Schubert, Mendelssohn-Bartholdy, Lasso, Beet hoven en Grieg. De avond wordt be sloten met gedeelten uit Traviata en Rigoletto van Verdi en een selectie uit Czar und Zimmermann van Lort- zing. Leidse Universiteit In het Groot Auditorium van de Leid se Universiteit heeft gisteren vrfldag 21 maart prof. dr. J. J. Groen, FRCP, het ambt van buitengewoon hoogleraar in de methodologie van het phychobiolo- gisch onderzoek aanvaard met het uitspreken van een oratie, getiteld „Ken uzelve. Het mensbeeld der psychologi sche geneeskunde". Torenspits van de „St. Petrus' Banden" is niet meer... Wy hebben er de geschriften niet op nageslagen, maar naar wij vernamen staat er geschreven „als de torens vallen, straalt nog het licht". Zeer zeker was dit vrijdagmiddag rond 3 uur van toepassing, toen de afbraak van de oude parochiekerk - te zien als basis voor de nieuw te bouwen kerk van St. Petrus' Banden te Roelofarendsveen - zo ver was gevorderd, dat het uur geslagen waa voor de byna 50 meter hoge torenspits. Een stralend lentezonnetje doorbrak de nog koude oostenwind en bescheen de reeds van alle franje ontdane en nog door enkele wankele muren gestutte kerktoren. Op de top nog de. naar men ons vertelde, bijna 5 ton zware metalen kroon, eens gesierd met het kruis. Op de torentrans waren nog enkele lieden werkzaam met het wegzagen van de laatste stutpalen waarmede de torenspits aan de klokketoren was vastgekluisterd. Een stalen kabel was bevestigd aan de kroon van de toren. Uit voorzorgsmaatregelen was de op vijf meter afstand noordelijk gelegen pastorie, alsmede het dichtst aangrenzende gedeelte van het bejaar denpension van Huize St. Jacobus veiligheidshalve ontruimd. Precies 10 minuten voor half vier zag men, dat de stalen draad werd strak getrokken en de 15.21 i torenspits langzaam in oostelijke richting begon over te hellen. Horizontaal gekomen brak de spits af en met een doffe klap kwam deze neer ln het vroegere middenschip van de kerk en sloeg een gat in de grond van vijf zes meter diepte. Niettegenstaande er weinig bekendheid aan dit ge beuren was gegeven, was er toch een grote belang stelling van de dorpsgenoten en niet te vergeten de schooljeugd. Uiteraard waren ook het voltallig kerkbestuur, de parochiegeestelijken, de aannemers, alsmede de gemeente-architect, de heer Th. Deen, getuige van dit niet alledaags gebeuren. Door de Rijkspolitie was voor een veilige afzetting gezorgd en werd enige tijd het verkeer nabij de kerk stil gelegd. Behalve onze fotograaf waren ook vele amateurfotografen aanwezig om voor de laatste maal de val van de nu historisch geworden Veense toren op de gevoelige plaat vast te leggen. Het begon met een telefoongesprek. ..Kunt u niet een keer langs komen. Wij zyn in deze vastentijd bij ons in de parochie, de Antonius, zo aardig bezig met illustraties bij misvieringen en predikaties". Aan het woord was Aad v.d. Lee. Als we bij hem in de Brilcknerstraat 31 aanbellen, gaat on middellijk de deur open en een niet zo grote man van even in de veertig, met diep liggende ogen, zwart achterover gekamd haar en een Manchester blouse aan, steekt zijn linkerhand uit. Zijn rechter zit in het verband. Vandaar dat hy vrij heeft mjj te ontvangen. Binnen in de huiskamer staan grote borden verspreid opgesteld. Allen met grote zwarte en witte vlakken. Kleuri ge non-figuratieve schilderijen hangen aan de muur; glasmozalken zijn er ook. Van der Lee expliceert: „Ik ben eigen lijk in hart en nieren een kunstschilder, maar in myn jonge tijd, even na de oor log, was er geen ruimte voor schilders. Ik zit nu op de reclame-afdeling van Slkkens. Op een klein bureau liggen halfklare cartoons. Van der Lee, 41 Jaar, getrouwd, twee kinderen („en twee visjes", zegt hy zelf) pakt er een op. Een kerk stort in elkaar en een pastoor vraagt aan een timmerman: Hoeveel gaat dat kosten. Zegt de tim merman: Heel veel geloof. Van der Lee: „Zie je wel, dat is het nou. Dat ontbreekt er zo vaak aan". Hij slaat aan het vertellen. Over ge loof, over de mystiek die daarmee sa menhangt, de kunst en zyn kijk op de wereld. Hy is een byzonder extrovert man. die zegt, wat hij denkt en voelt. Zinnen rollen gemakkelyk over zijn lippen. Maar bijna geen een zin maakt hij af. Van het ene onderwerp springt hij op het andere over. Soms treedt hij in details. Heel uitvoerig, maar dan is het opeens weer over en begint hij over iets anders. Hij laat zich moeiiyk in terrumperen. Een plotseling „stop" is meermalen nodig om hem enigszins te Van der Lee heeft overal een mening over. Geen pasklare oplossingen, dat niet, maar hij heeft wel een eigen me ning, een eigen visie. Hij is bezield van het geloof en is er constant mee bezig. Hy zit beroepshalve in de reclame, maar doet er ook in zijn vrije tyd aan. Vooral op kerkehjk gebied. De bezie ling, die hij bij anderen mist, wil hy ac tiveren. Van der Lee: „Toen.de Anto- nius-parochie werd opgezet, was er een grote groep van medewerkers. Ve len streefden onder leiding van wyien pastoor Commandeur toen naar een nieuwe kerk. En dan niet alleen naar een stenen kerk. De laatste jaren is dat minder geworden, stukken minder. De bezieling is zoek by de mensen. Toen dan ook pater Renirie vroeg of ik wou helpen naar het zoeken van een nieuwe vorm, heb ik ja gezegd. Sprong 1: Tegenwoordig wordt er maar al te vaak alleen maar afgebro ken. Dat is op zich niet zo erg, als er maar iets voor in de plaats komt. Sfeer, intimiteit. Het is niet de entou rage. Sprong 2Ik ben niet voor revolutie, helemaal niet, maar toch zou ik de re volutie willen predikken. Niet zoals dat in Zuid Amerika gebeurt. Nee, een revolutie van liefde moet er komen. We moeten meer naturel tegenover el kaar gaan staan. De kern moet naar buiten komen. Sprong 3: Als we aan ontwikkelings hulp willen doen, hoe kunnen we dat dan doen als er geen oplossing voor moeilykheden is gevonden in onze eigen omgeving. Als we langs elkaar heen leven. Is er geen naasteliefde voor de buurt, dan kan er ook geen ontwik kelingshulp zyn. Dat is dan alleen maar schijn". Aad van der Lee zit byna niet als hy praat. Soms gaat hij even zitten en ge sticuleert enorm. Rust heeft hy niet. Zijn schilderyen getuigen daarvan. Hy bekent, dat hij zelf ook nog op zoek is. Waarnaar Een duidelyk antwoord komt er niet Sprong 4, 5, 6, 7 enzogaathetverder. In de parochie St.-Antonius van Pa dua is na de dood van pastoor Com mandeur geen pastoor terug gekomen, maar een teamleider. Aad van der Lee: Zo moet het ook. Ook met de hogere kerkelijke leiders. De liogeren moeten naar de minsten komen"?, en hy spreekt zijn bewondering uit over mon seigneur Bekkers en paus Joannes. Weer keert hij terug naar de bezie ling. „De belangstelling is zoek. Ik zou willen spreken van een verlamming van de bezieling. Initiatief ontbreekt tegenwoordig. Zeker bij de Jeugd. Wat doen we daar aan. Dat is voor my een intrigerende vraag." Sprong 8: Over het celibaat: „Er wordt altyd gepraat wat een priester niet heeft, maar nooit over wat hij wel heeft". Over mystiek: „De jeugd neigt naar het mystieke. Dat komt door de een zaamheid. Het moet niet de mystiek zyn van: met grote ogen naar de he mel kyken, maar dat van Sammy. Hoog Sammy, kyk omhoog Sammy. Van der Lee gaat verder: „De jeugd, de jeugd kan de juiste harmonie niet vinden. Geen wonder, dat ze de mys tiek zoekt. Kijk naar de Beatles. Die gingen naar het oosten. Het is nodig, dat wij ergens niet „by kunnen. Over de Heilige Geest praten we niet meer. Dat is te moeiiyk voor ons geworden. De ene theoloog na de andere beweert wat anders. De mystiek zijn we zoek. De oude vorm heeft afgedaan, we zoe ken een nieuwe. Vanmorgen nog zag ik een meisje op blote voeten op san dalen en met een band met bloemen in haar haar. Dat is het misschien. Men zweeft tegenwoordig zo". Sprong zoveel. Bent u katholiek geworden? Van der Lee: „Nee, ik was al katho liek, maar het is niet vanzelf gegaan. Je moet jezelf enthousiast maken of gemaakt worden. Die plicht heb je ook. De mens verlangt ook naar enthousias- Hoe meer hoe beter; hoe meer men sen hoe beter (Niet letteriyk opvatten alsjeblieft. Over kindertal zullen we niet praten.) Tegenwoordig is het zo, dat hoe meer mensen je om je heen hebt, des te stiller het wordt". Sprong zoveel: De geesteiyken van de St.-Antonius- parochie hebben ln deze vastentyd el ke zondag een ander thema, waarop zy hun preek baseren: De eenzaamheid in het huwelijk. Hebben jonge mensen toekomst Het verkeersprobleem de mens. Oud worden: schrikbeeld of ze gen. Wonen in anonymiteit. Ik maak de borden, de versieringen, de schil derijen, die er by passen. Ik versier de kerk zo, dat het past by de preek. Het slaat aan. Er komen reacties op. Dat is belangrijk. Sprong zoveel: Van der Lee: „De kerk heb Ik wei eens vergeleken met een auto. Iedereen jaagt er maar doorheen. Je wordt er in gestouwd en er weer uit getrokken. Sprong: Weer komt Van der Lee terug op zyn versieringen, zyn uitingsvorm: „Ik heb wel eens voorgesteld om een halve os voorin de kerk te hangen. Dat wekt re- Zo maar een katholiek aan het woord ontlaadt zich in acties los. Dat spreekt aan. Christus hing ook aan het kruis. De mensen gaan dan misschien nadenken". De kerkversieringen van Van der Lee zyn zwart en wit. Is er alleen maar goed en kwaad? Van der Lee: „Nee." Sprong: „We moeten de fouten van anderen herstellen, maar niet met de vinger aan het voorhoofd; niet ten koste van een Sprong: „De verantwoordelykheid schuiven we tegenwoordig te veel af op een an der. Het ls toch schandalig, dat Je hier overal van kan profiteren, terwijl als je een deurtje opendoet je velen kan zien verrekken. Dat mag toch niet. We weten niet meer, wat er gaande Weer over bezieling: „Bezieling is er nog wel, maar ze ebt naar verschillende kanten weg; ze De kinderen van het licht worden be dreigd door de kinderen van de duis ternis. Deze laatsten zyn vaak weten schappelijk geleest en Wenden al hun talent aan om de kinderen van het licht te ondermijnen. Wy moeten daar entegen ons talent aanwenden om de kinderen van de duisternis tot de kin deren van het licht te maken". Van der Lee pakt een van zyn kerk versieringen. Een zwart figuur staat midden in een wit vlak en twee zwarte blokken dreigen het te verpletteren. Van der Lee: „Je begint alleen, blijft alleen en eindigt alleen". Over voldoening: „Die ontbreekt he den ten dage. Zeker in het werk. Vroe ger als iemand een stoel gemaakt had, dan had hij iets gemaakt. Hy zag, wat hij gemaakt had, maar dat ls tegen woordig toch niet meer zo. Je maakt een schroefje in een radio of staat aan de lopende band. De jeugd protesteert daartegen. En nu is het gevaar, dat het daarbij biyft. Wy hoeven de Jeugd niet voor te gaan, maar moeten ze wel de weg wyzen. We moeten een voor beeld zyn". Over inneriyke beleving: „Die verandert niet, die is hetzelfde gebleven al ls de Jezus met de lange jas verdwenen. De jeugd heeft de nieuwe vorm vaak nog niet gevonden. Wyzelf vaak ook niet, maar we moeten er wel naar blij ven zoeken". Over zielzorgers: „Dat zyn een soort reclamemensen. Niet in de btekenis. die het in de zakenwereld heeft, maar lk bedoel: voorbeeld". JAN LEUNEL

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3