rond het vaarwater van de oessoeri tGENA X N. Russische en Chinese grens wachten met elkaar in een hand gemeen. De Russen in lichte jassen en de Chineaen m donkere kledij proberen elkaar weg te dringen in de sneeuw. Korte tijd later zou tot een vuurgevecht komen. De schoten aan de Oessoeri van enkele weken geleden horen thuis in de ouverture van een geheel nieuw wereldbeeld, dat aan het begin staat van zijn ontwikkeling en waarvan nog niemand voorspellen kan, hoe het er straks uit zal zien. Dat wereldbeeld zal voor die ontwik keling niet veel tijd nodig hebben: tien, vijftien jaar misschien. En de katalysator bij deze ontwikkeling is de nieuwe derde wereld macht, China. Het beeld van enkele jaren geleden: atoommacht Rusland aan de ene en atoommacht Amerika aan de andere zijde is reeds aan het vervagen. Nixons raadsman Kis singer heeft recentelijk gesteld, dat de periode der supermachten voorbij is en hij heeft gelijk, als hij daarmee bedoelt, dat atoomspel tussen twee reuzen tot het verleden behoort, want de derde reus heeft zich al gemeld. Vraag is nu, welke plaats deze reus in het spel krijgt. Na de ontwikkeling van de laatste twintig jaar hoeft de nieuweling in het spel niet automa tisch aan de zijde van de Sovjet Unie te komen. Integendeel: alles wijst erop (de nog steeds groeiende ideologische tegen stellingen en de blijkbaar aanwezige bereidheid om het tot. beperkte gewa pende conflicten te laten komen) dat China niet de zijde van de Sovjet- Unie zal kiezen. Maar wat dan? Peking zelf redeneert dit ogenblik, dat het in het drie- machtenspel apart zal staan, het vreest ingesloten te worden door de twee imperialistische mogendheden'wier machtsbereik het gigantische land ge heel omsluiten. Het is aanlokkelijk aan dit beeld te geloven, zeker als men redeneert, dat Amerika en de Sovjet- Unie elkaar „van vroeger kennen" en eikaars nukken tegen die tijd zullen hebben leren verdragen, om daardoor de evenwichtsschaal van de macht naar hun kant te laten door slaan. Wie deze redenering volgt, ver geet evenwel, dat de Russische ver- daringen van broederliefde van een jeheel andere aard zijn dan de Weste- ijke soortgelijke verklaringen. Rus- ische vriendschap duurt slechts, zo- ang deze vriendschap de Russische rsie van communisme veilig kan Uen of,.de.v*lbreidiig4.4pavyanJjgtR men.. Coëxistentie naar Russische op- ialting iS nü eenmaal iéts anders dan svat het Westen daaronder verstaat? Eett lussisch-Amerikaanse coëxistentie ïeeft derhalve nooit eeuwigheids vaarde en blijft, met een derde atoom- nacht in het spel. een riskante zaak. De derde mogelijkheid is de interes santste: een samengaan van de V.S. met iwe Chinese reus, op het eerste n ondenkbare zaak, maar bij nader inzien is het Amerikaans- ihinese samengaan in de wereld van morgen zo onmogelijk niet. De -minste ihinese antipathieën worden momen teel tegen de V.S. gekoesterd en ter llustratie daarvan geven we deze recente uitspraak van Tsjen-ji, de 'hinese minister van Buitenlandse Zaken: „De Amerikanen zijn bastaar- aar het zijn eerlijke bastaar- len. De Russen zijn leugenaars en ver- aders". Dat hij dit meent, hebben de ichoten aan de Oessoeri bewezen. Desondanks lijkt een Amerikaans- Chinees samengaan onvoorstelbaar in de situatie van nu. Maar wie kan zich de toestand van 1980 voorstellen? Aan die zelfde grens zijn nu doden en gewonden gevallen; honderdduizenden Chinezen zwaaien in Peking met het rode boekje en roepen verdoemende kreten naar de gebouwen van de Rus sische ambassade. In Moskou mar cheren duizenden Russen met strakke gezichten naar de gebouwen der Chinese diplomatieke vertegenwoordi ging. Peking heeft de afgelopen week gezegd, dat vijf miljoen soldaten in staat van verhoogde paraatheid gereed staan. Enkele dagen voor deze alarme rende mededeling heeft radio Peking de VRIENDSCHAP amper tien jaar geleden, dat de gemeenschappelij ke Russisch-Chinese grens werd uitgeroepen tot „grens van de eeuwige vriendschap". Sovjets gedreigd, dat de Chinese strijd krachten zich op een veldslag voor bereiden: „Om het even met welke kracht en met wie onze tegenstanders ook komen, wij zullen hen vernietigen, vastberaden, grondig, voor eens en voorgoed". Die vernietiging ligt voor lopig nog alleen in de sfeer van de propaganda en de wijsheid van Mao is groot genoeg om die vernietiging daar voorlopig ook te laten. Maar het feit is, dat de recente botsing, tussen Chinezen en Russen aan de Oessoeri als zoveelste bewijs kan dienen voor het feit. dat het met die „vriendschap" aan de „eeuwige vriendschapsgrens" niet te best meer is gesteld. Het was niet de eerste keer, dat de vriendschapskreten door geweervuur werden overstemd. Reeds enkele jaren geleden verweten de Russen de Chinezen, dat zij zich in de loop van vijf jaar hadden schuldig gemaakt aan „minstens 5000 grensprovocaties" Peking beschuldigde er op zijn beurt de Sovjet-Unie van, „op brutale en grootscheepse wijze subversieve activi teiten aan de grens te ontketenen". En ter nadere precisering somde Peking die activiteiten op: het zaaien van twee dracht onder de Chinese bevolkings groepen, het ophitsen van minderheden tegen het bewind in Peking en het over de grens lokken van Chinese staatsburgers". Geschat wordt, dat in de loop van de laatste tien jaar inder daad een honderdduizend Chinezen naar de Sovjet-Unie zijn gevlucht. De Sovjet-Unie zelf stelt dat aantal vluch telingen zelfs op 300.000. Feit is, dat al jaren een „kleine log" aan de Russisch-Chinese woedt, die niet altijd gewapend wordt gevoerd. Het is een openlijk geheim, dat Rood-China doorlopend kleine heden over de grens naar de Sovjet- Unie laat trekken, wier opdracht het is spionage te bedrijvei onrust te zaaien onder de bevolki ca haa» op- te-zeilen tegen-„Moskoe*,. Deze infiltratie is bijzonder gericht op de mobilisering van de Mongoolse min- déi'heden SaflF beidë zijden' van het' Baikalmeer en de Mohammedaans- Turkestaanse volksgroep in Russisch Turkestan, die door de Chinezen on afhankelijkheid voorgespiegeld krijgen. De Russen beantwoorden die activitei ten met soortgelijke infiltraties in Sinkiang, uitgevoerd door wat genoemd wordt ..het ondergrondse leger van Oost-Turkestan". De Russische voor spiegelingen zijn gelijk aan de Chinese: de vorming van een „vrij Oostturkestaanse republiek Enkele jaren geleden heeft Moskou generaal Pawel Belik naar dit gebied gestuurd met de opdracht, er een strijdvaardig „trans-Baikalleger" te for meren. Hoezeer die Russische infil tratie gewerkt heeft, werd al duidelijk in 1963 toen de Chinese generaal Tsjoe met 8000 soldaten tegen Peking in op stand kwam. Het legertje van Tsjoe werd door de Russen van levensmid delen voorzien en na botsingen met hel Chinese leger kon het zich meerdere malen ongehinderd op Russisch grond gebied terugtrekken. Deze gebeurtenissen werden aanleiding tot een grote „zuiveringsactie" in dit gebied door Peking. Allen, die er van Russische sympathieën werden ver dacht, moesten verdwijnen en een leger van 900.000 Chinese jongeren begon in Sinkiang met de aanleg van een grensverdedigingslinie. hetgeen Moskou tot de uitspraak bracht, dat er een „tweede Chinese muur" in aanbouw was. Tegelijkertijd echter begonnen ook de Russen met de bouw van verster kingen en werden de militaire een heden langs d. grens aangevuld met weerbare bewoners van de streek. In 1964 werd ook op het politieke vlak duidelijk, dat er van een „vredesgrens" geen sprake meer was. Weliswaar stel de Moskou nog voor, de moeilijkheden op vreedzame wijze te regelen en at te zien van het gebruik van geweld, maar dit voorstel werd door Peking honend afgewezen: Tsjoe En-lai zei in een rede. dat een dergelijk voorstel niets anders kon zijn dan een bedriege- lijke manoeuvre, die slechts op kon komen in de hoofden van imperialisten. mezen - i. 11 o„,. v*avr •-*iVf *1 SSt -V x; ,Vn, ~vr- p H Olking j V jCA - mm* m. V Handig gebruik makend van deze situatie breidde Moskou de propaganda- radiouitzendingen naar China uit tot het gehele etmaal. Aan de grens «elf verhoogden de Russen de waakzaam heid. Was het er vroeger een deugd geweest, de „arme onderdrukte Chinezen" te helpen, die een toevlucht zochten in de Sovjet-Unie, nu werd het een deugd, deze vluchtelingen op to sporen en „onschadelijk te maken". Menige Russische grensbewoner ver diende daarmee in 1967 een onder scheiding. Vaak werden de aangehouden vluchtelingen, als zij daartoe geschikt bleken, teruggestuurd naar China met de nadrukkelijke opdracht, propaganda voor de Sovjet-Unie te maken en spionage te bedrijven. In het afgelopen jaar werden de weder zijdse grensschendingen talrijker en ernstiger: in de eerste maanden van 1968 kwam het herhaaldelijk tot schiet partijen. Radio Moskou maakte er voor het eerst melding van in juni. De op perbevelhebber van de Russische strijdkrachten in het Verre Oosten, generaal Los ik verklaarde zelfs: „De Chinese provocaties roepen het gevaar op van een wereldoorlog, zoals er nog nooit een geweest is". daging in Chinese oren is blijven klin ken. Met hulp van de tsaristische legers maakte Mongolië zich in 1911 los van China, maar het werd later tot 1921 weer door Chinse troepen bezet. Daar na werd Mongolië definitief „vrij", maar in feite een Russische satelliet- Op al deze gebieden (met een gezamen lijke oppervlakte van 1.5 miljoen vier kante kilometer; zo groot ongeveer als de helft van India) maakt communis tisch China nu opnieuw aanspraak. Handig argumenteert Peking, dat deze gebieden met geweld ontnomen zijn ten tijde van het „tsaristisch imperia lisme", daaraan toevoegend, dat de tegenwoordige Sovjet-leiding in het geheel niet minder imperialistisch is, gezien haar vasthouden aan het des tijds geroofde gebied. In de Chinese argumentatie komt zelfs Lenin naar voren, die in 1900 in het tsaristische administratieve bestuur van de nieuwe gebieden een „aanfluiting van de bevolking" en „een macht van bajonet ten ter onderdrukking van het volk" gezien had. Een Russisch tijdschrift herinnerde zich echter ook, dat Lenin ooit gezegd had: „Vladivostok is wel- In het geheel van „ja" en „neen" spelen de uitspraken van Lenin echter geen grote rol. Belangrijker vindt Peking de uitspraak van de toen malige Russische volkscommissaris voor buitenlandse politiek, Karakhan, die in 1918 alle tussen het tsaristische Rus land en China gesloten verdragen „niet moreel" verklaarde, omdat ze door de macht gedicteerd zouden zijn. Als antwoord op dat argument kwamen Russische archeologen en historici be wijzen, dat het dal van de Amoer. waarop Peking aanspraak liet gelden, niet alleen bestuurlijk, maar ook cul tureel sedert oeroude tijden tot Rus land behoorde. En radio Moskou zond de kreet uit: „De Chinezen moeten nu maar eens en voorgoed in hun oren knopen, dat het Amoerdistrict ten eeuwige dage Russisch gebied zal blijven". De „grens van de eeuwige vriendschap" werd in de loop der achter ons liggende jaren steeds meer een „dode zone" met een breedte van onzeveer twintig kilometer. Steeds sterker werd de propagandaoorlog zowel met vlug schriften gevoerd als met radio uitzendingen. Aan de Russische kant van de grens staan zeventig radio stations, die dagelijks hun propaganda op China loslaten; het Chinese ant woord wordt door zestig radio stations aan de andere kant van de grens gegeven De dreigementen wer den steed9 krachtiger en nadrukke- In 1966 reisde de voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet, Podgorny, naar de streek van Chaba- rovsk om er de orde van Lenin uit te reiken. Bij die gelegenheid hield hij een toespraak, waarin hij woordelijk Wladiwostok blijft van ons, heeft Lenin ooit gezegd. Het is de enige Russische haven aan de Stille Oceaan die vrij blijft van ijs. 's Zomers zelfs meer dan dat: de stranden bieden dan alle kansen voor zonaanbidders. verklaarde, dat dit gebied „in geval van nood moedig en dapper zou worden verdedigd", een uitspraak, die over de hoofden der aanwezigen heen door moest dringen naar Peking. Men werd vindingrijk in het bedenken van wederzijdse plagerijen: Peking vaardigde controlevoorschriften uit met betrekking tot buitenlandse schepen op de Chinese grensrivieren: de maat regelen waren duidelijk tegen de Russen gericht. Voor het bevaren van de grensrivieren was in het vervolg niet slechts een bijzondere vergunning nodig, maar bovendien moesten de kapiteins er een Chinese loods aan boord nemen, die de bevoegdheid had, het hele schip te doorzoeken. De bui tenlandse schepen op de grensrivieren (lees: de Russische schepen) mochten bovendien geen gebruik meer maken van radio en radar. Kort daarop ver weet de Chinese minister van Buiten landse Zaken de Russen, dat zij in de grensgebieden militaire oefeningen hielden, waarbij duidelijk was, dat China als vijand werd beschouwd. In tussen werd aan beide zijden van de grens de jeugd geoefend in het han teren van vuurwapens B(l de onlusten in communistisch China in 1967 namen vooral in het grensgebied de sabotagedaden in aan tal toe. Radio Peking moest selfs meerdere malen toegeven, dat in de grensgebieden gevechten hadden plaats gehad tussen rebellen en aanhangers van Mao en in febrnari 1967 riep Peking de Chinese strijdkrachten in die ge bieden «elfs op tot oorlogsparaathcid. MONGOLIË Intussen heeft de Sovjet-Unie de af gelopen jaren in haar pogingen, d« militaire positie t.o.v. China zo gunstig mogelijk te maken, vooral aandacht besteed aan Mongolië. Premier Jum- schagin Zedenbal is met een Russische getrouwd en het land is economisch geheel afhankelijk van de Sovjet-Unie. In het voorjaar van 1966 sloten Mon golië en de Sovjet-Unie een verdrag tot wederzijdse bijstand, waardoor een rechtsgrond gegeven werd aan de aanwezigheid van Russische militairen in Mongolië. In september 1967 werden Russische troepen waargenomen aan de grens tussen Mongolië en Com munistisch China. Gezegd wordt, dat er momenteel vijf infanteriedivisies, een pantserdivisie en tienduizend man technische troepen gelegerd zijn. Het leger van Zedenbal wordt inmiddels in ijltempo uitgerust met de modernste strijdmiddelen. China heeft als ant woord daarop liet laatste jaar zijn troepen in het betrokken grensgebied geducht uitgebreid en versterkt. In Buiten-Mongolië staan sedert de af gelopen zomer Russische eenheden met mobiele raketbases. Van daaruit be dreigen Russische raketten alle belang rijke Chinese industrie- en atoom centra. Peking schijnt momenteel ech ter ook raketten in stelling te brengen, maar het doet dat onder het oog van Russische verkenners: communistisch China heeft het afgelopen jaar on geveer 150 maal geprotesteerd tegen het schenden van het Chinese luchtruim door Russische vliegtuigen. De „gren9 van de eeuwige vriendschap" van tien jaar geleden Is in deze dagen een grimmig gebied geworden, waar aan Russische züde 55 gevechtsklar* divisies liggen en aan Chinese z(jde on geveer 50. En verwacht moet worden, dat het incident aan de Oessoeri. waar tegen nu de Russen in Moskou en dr Chinezen in Peking demonstreren, niet het laatste zal zijn dr. F. W. SCHLOMANN. De diepe oorzaak van aan de Russisch-Chines zo moeilijk Sovjet-Unie legenstellinge rUvingei wereld.8 Mi volledige ei verlangen 'elk Een cartoon, die de Russische regeringskrant Izvestia deze week naar aanleiding van het grensgeschil bracht: een Chinese soldaat overschrijdt de grens met de Sovjet-Unie, terwijl het rode boekje als opschrift draagt: banditisme, laster, verraad. De laatste letters vormen de naam Mao. er is nog een oorzaak: iniumvoorraden in dr n het westen der Sinkiang - In 1950 hebben de Chinezen ssen vergunning gegeven om naar olie ook naar uranium rn het te winnen. Negen jaar verlangde liet Kremlin di •nirole over Sinkiang, stuk liep op het hai Mao Tse-toeng. Reden ongeregeldheden genoeg HONDERD JAAR '3e Russisch-Chinese grens in ha r ïuidige vorm is in grote lijnen pas d< aatste honderd jaar ontstaan. Ondei iet regime der tsaren verwierf Rus land met politieke list en militair ge weld delen van de vroegere Chinesi gebieden in Kirgizië en Kazakstan". Ir 1895 bezette Rusland de strook vai Pamir. Tussen 1850 en 1860 verloren de Chinezen do Amoerprovincie en de kustprovincie met haar hoofdstad, die de naam Vladivostok kreeg, hetgeen „beheers het oosten" betekent, een naam, die derhalve altijd als een uit- Is de volksrepubliek Mongolië aan China ontnomen, Binnen-Mongolië staat als Chinees district rechtstreeks onder het gezag van Pekin°. De Mongolen hebben daar d&n ook een revolutionair Maocomité gevormd, dal graag de portretten en uitspraken van Mao tijdens 'n parade ronddraagt. t

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11