IN HARFSEN BINNENKORT GEEN MUIS MEER VEILIG Stichting wil kattendorp voor zwerfdieren beginnen IN AMSTERDAM WORDEN WAPENS TEGEN P00LK0UDE „GESMEED" GEHOLPEN" POEZEN EN KATERS OP 5 HA ZANDGROND Bouwt mee aan een nationaal tehuis voor awerfkatten. Wordt medewerker oi donateur vai^-de Stichting Kattendorp j. van der Waalsstr.. 69, Amsterdam-oost Postgiro 13.47.00 Infichiitigen en propaganda artikelen verkrijgbaar alhier HARFSEN-AMSTERDAM „Het zwerfkattenprobleem in de grote steden heeft een ontstellende omvang aangenomen. Als men er niets aan doet, wordt dat in de toekomst nog erger. Er komen er steeds meer." Dat zegt de 46-jarige Amsterdammer Hans R. IJzerdraat, in vroeger jaren jazzmusicus bij de van grammofoonplaten bekende Western Jazz Group en sinds een drietal jaren secretaris van de Stichting Kattendorp. Deze wil het zwerfkattenprobleem nog dit jaar gaan aanpakken. Op een ongeveer vijf hectare groot terrein in Harfsen (gemeente Gorssel) gaat de door kattevrienden in het leven geroepen stichting een uniek project beginnen: het exploiteren van een kattendorp. In Den Haag wordt ook druk gewerkt aan een project, zoals de heer IJzerdraat voor ogen heeft: de stichting „Kat in Nood" beijvert zich al jaren voor de oprichting van „Kat- tenstad". De uitvoering van die plannen verkeert echter in een aanzienlijk minder vergevorderd stadium. De voorzitster van de stichting, mevrouw C. J. Post. zegt: „Wij willen voor alles eerst een gezonde financiële basis hebben om met ons project te beginnen. Op dit moment Is het echter nog niet zo ver. In mei zullen we de maquette tonen van katten- stad, die ook een toeristische attractie moet worden". De stichting Kat in Nood hoopt de benodigde gelden o.m. bijeen te brengen uit de winst van een groothandel in kattenvoer. „Deze groothandel floreert nu", aldus mevrouw Post. „Het is de vraag echter of we binnen afzienbare tijd genoeg geld bijeen hebben om met de realisering van Katten- stad te beginnen". Mevrouw Post blijft echter optimistisch: „Kattenstad komt er", zegt ze met overtuiging. Hans IJzerdraat groot landeljjk opvangcentrum or poezen en katers zonder baas of zin. Op enkele hectares zandgrond lllen honderden katten naar hartelust de vr(je natuur kunnen grommen en innen, slechts door een met schrik- aad omgeven afrastering van de om- [gende boerenerven gescheiden. Het :uwe kattendorp dat verrijst op t landbouwbedrijf van boer W. Ph. llgrum aan de Kapelweg zal tevens gericht worden als algemeen good- i informatiecentrum ten gunste i de kat als huisdier. De stichting momenteel al zo'n slordige 1100 I vijftien maanden intensief zoeken [allerlei moeilijkheden op het ambte- t vlak, zoals hij zelf schrijft in het r hem geredigeerde „Kattenblad", i uitgave van de stichting, kreeg ferdraat een unieke kans. De stich- n deel van de bij een boer- behorende grond kopen, door ferdraat voor zijn sympatisanten be ls „een prachtig terrein op |>ge zandgrond in de Gelderse IJssel- ;ek, bijzonder mooi gelegen tegen i bosrand". het echter zover was heeft de ihting nogal wat problemen moeten anen. In zijn huis aan de Johan- 1 der Waalsstraat in Amsterdam telt IJzerdraat de voorgeschiedenis het op te richten kattendorp. Hij t publikaties zien over de behande- g en de handel in zwerfkatten, der meer een uitspraak van mr. A. n Turnhout uit maart 1965, die na ii onderzoek concludeert „dat de ooiste en hoogst modern ingerichte Iels tot de slechtste bleken te beho- d In de zin van de behandeling van 'erfdieren. In verschillende aslels urden geen katten opgenomen in an- re worden ze afgemaakt!" terdraat: „Katten schijnen groten els buiten de dierenbescherming te Hen. Dat is de moeilijkheid waar wat n gedaan moet worden". atten in nood oktober 1965 komt IJzerdraat •n van de al in 1941 gefusilleerde zetsheld Bernardus IJzerdraat het nieuws. In een open brief aan college van B. en W. van Den Haag fer het zwerfkattenprobleem schrijft I voor elke zwerfkat één gulden meer i betalen dan de Duitse dierenhande- »r Heinz Vieten. Hij komt in contact kt talloze met het lot van de zwerf- >t begane dierenvrienden, die het op- ngen van deze dieren in de publici- 1 aanhangig maken. Op 15 februari Ordt bij de notaris de stichtingsakte gemaakt van de „Stichting Katten- rp-, eerste instantie sympathiseerde IJzer- lat met mevrouw C. J. Post uit Den lag, voorzitster van de Stichting Kat Nood. Een samenwerking die slechts m korte duur was en waarover men liefst zwijgt. „Het blijkt in Neder- "d met zijn verscheidenheid van die- ibeschermingsorganisaties moeilijk te |n iets op poten te zetten. Men zegt gauw: dat kan niet, dit is ons ter- In. Het is gewoon jalouzie de métier, rsoonlijk zou ik het toejuichen als er an kattendorpen kwamen, maar an- fen willen het monopolie", is zijn nmentaar op de zaak met i njnentroep inig waarderend laat IJzerdraat zich >ver de vele conflicten die zich nen de organisaties voor verzachting bet dierenleed afspelen, met name vereniging voor dierenbescherming tie Nederlandse Bond tot Bestrijding *n de Vivisectie. In december 1967 'rd hij zelf geroyeerd als lid van de lsterdamse afdeling der dierenbe- (Öierming, samen met de heer J. L. PJb Vliet, nu zijn rechterhand in het phtingsbestuur. Het royement was pmamelijk een gevolg van IJzer- pats kritiek over de verzorging van ^zwerfkatten in de aslels. „Het is Srote zwijnentroep. Bij een aantal lelingen is het prima, maar de afde- 8 Amsterdam verleent totaal geen «werking. Als je met kritiek komt, :men ze het laster. Op dierendag keren zij bij het gemeentebestuur voorbeeld te bewerkstelligen dat wij op straat met een stalletje mogen Het is een soort operette waarin iedereen elkaar een hak wil zetten. Het is net iets als de Hoekse en Kabeljauw se twisten!" Weinig aandacht Hij noemt ook gemeenten op die de ver zorging van de zwerfkatten in asiels wel goed voor elkaar hebben. Deson danks krijgt de zwerfkat in het alge meen te weinig aandacht, de goede af delingen niet te na gesproken, zegt hij. De Stichting Kattendorp heeft thans na grootscheepse propaganda-acties, kranteartikelen en inzamelingen onge veer 1100 contribuanten. In het okto bernummer van het eenmaal per kwar taal verschijnende hulsorgaan Het Kattenblad, waarin staat dat de stich ting ook lucifers in bijzondere ge schenkdozen, lepeltjes en zakdoekjes met diermotieven, stukjes zeep, foto speldjes en fotokaarten ten bate van het „grote doel" verkoopt, is ook een lange lijst met namen opgenomen van de leden van het comité van aanbeve ling. Onder de comitéleden treft men namen als die van de hoofdredacteur van het weekblad De Haagse Post, "W. L. Brugsma, de romanschrijfsters Willy Corsari en Clare Lennart, de pianiste Elda Nolthenius, acteurs en actrices als Paul Deen, Huib Orizand en Fe Scia- rone, alsmede tal van dierenartsen en hoogleraren. Namen van mensen die in eigen kring of tegenover instanties en autoriteiten vertrouwen en instemming voor de actie-Kattendorp moeten wek- Kat en recreatie Dat de stichting onder meer ten aan zien van sommige autoriteiten dat ver trouwen nog niet bezat, heeft IJzer draat ondervonden bij pogingen om het project in andere gemeenten te reali seren. Hij probeerde het onder meer op de grens van de gemeenten Epe en Apeldoorn in de buurt van Vaassen. „Het terrein dat we op het oog hadden lag bijzonder mooi, maar de ptfovincie had bezwaren, voornamelijk uit pla nologisch oorgpunt. De gemeente Epe wilde wel meewerken, maar Apeldoorn niet". De directeur van de provinciale planologische dienst in Gelderland, ir. R. A. Tjalkes, liet het stichtingsbestuur weten dat het project binnen wat hij noemde het Veluwemassief niet getoloreerd kon worden. IJzerdraat: „Men wil van de Veluwe een nationaal recreatiegebied maken en men vond dat het kattendorp daar niet in paste. Om voor ons onbegrijpelijke argumenten niet. Je moet eens naar de flatgebouwen aan de Zuid-Veluwezoom kijken en dan het leeuwenpark bij Arn hem. Als het voor grote katten kan, voor kleine niet?" 1.10 de meter Certificaat Na X34 Grondaankoop war KATTENDORP Het stichtingsbestuur van STICHTING KATTENDORP verklaart dat de heer mevrouw/me juffrouw J ,de Wie wonende Hcokaelaen 48 te ROTTHRHAH aan de grondaankoop voor Kattendorp heeft bijgedragen het aantal van «TIHN- VIERKANTE METERS door storting van 1,10 per vierkante meter op postgiro 13.4?00 of door betaling op andere wijze. Deze grond aal overeenkomstig doel- stelling en stichtingsakte van Stichting Kattendorp tijn bestemd voor het onderbrengen en verzorgen van huislozezwervend aangetroffen of anderszins in nood verkerende katten, alsmede voor huiskatten die door omstandigheden niet langer in hun oude omgeving kunnen blijven. Voor het aticbtlngsbeatuur stichting had een terrein van de heer Van Leeuwen in Wilp op het oog, maar burgemeester en wethouders vonden dat het complex te dicht bij de dorps kern lag. Na zeker vijftig objecten be zocht te hebben slaagde het'stichtings bestuur in Harfsen. Uiterlijk 1 juni vindt de definitieve overdracht van de 5.2 hectare grond en de boerderij plaats. De totale koopsom bedraagt 103.000. Daarvan is tot op heden volgens IJzer draat 55.000 betaald. De resterende 48.000 moet nog bij op stapel staande acties bijeen worden gebracht. De stich ting is nu ook begonnen met de uit gifte van grondcertificaten. Wie finan cieel in het project wil bijdragen kan symbolisch voor een bepaald bedrag vierkante meters grond kopen. De prijs bedraagt 1.10 per meter. Kattendorp- secretaris IJzerdraat is evenwel opti mistisch gestemd. Een deel van het reeds gestorte geld heeft hij zelf bijge past, vertelt hij. Hij heeft ook al 'n voor lopige begroting gemaakt. Als de stich ting naar verloop van tijd 900 tot 1000 katten in het dorp gaat onderhouden, komt dat op ongeveer 170.000 aan kosten te staan, 150 gulden per jaar per kat, dokterskosten inbegrepen. Men hoopt dan wel ongeveer 5000 contribu anten te hebben. De exploitatie wil men verder dekken uit de opbrengst van rondleidingen, bezoekers, vergoedingen pensiondieren, revenu- en kattenkerk- hofje en het beheer van een terrasje waar de bezoekers wat kunnen gebrui ken. Want de initiatiefnemers hopen dat het kattendorp ook een toeristische attractie wordt. „Halen we het beno digde bedrag niet, dan zullen het wat minder katten worden. Maar wel een stuk of 600. Lopen doet de zaak altijd", meent IJzerdraat, die verklaart in zijn hart ook zonder meer tegen Iedere vorm van vivisectie te zijn, al geeft hij toe dat hij als niet-deskundige niet kan beoordelen of voor sommige dieren niet onvermijdelijk vivisectie moet worden toegepast. „Er zal wel iets wezen dat het moeilijk anders kan, maar er wor den veel proeven gedaan die best ge mist kunnen worden en commerciële vivisectie zou zonder meer verboden moeten worden!" Alle poezen in „kattendorp" zullen ge steriliseerd worden en alle katers ge castreerd. „Wanneer je ze maar aan laat fokken los je niets op. Ik begrijp ook niet dat mensen die van jongge boren poesjes af willen, deze niet door een spuitje van de dierenarts laten in slapen. Dat gaat heel gemakkelijk en pijnloos. Daar is uit dierenbescher mingsoogpunt ook helemaal geen be zwaar tegen" vindt hij. Nog dit jaar wil de stichting een be scheiden begin maken, zodat men nog voor de winter wat dieren op kan nemen. Bij de boerderij komt een quarantaine- en pensionafdeling. De gezonde dieren kunnen op het grote afgerasterde terrein, waarop huisjes In miniformaat worden gebouwd als het benodigde geld tenminste op tijd bijeen is, want ook de afrastering vergt nog een slordige 20.000. Daar staat tegen over dat men de dieren niet met kat- tebakken behoeft na te lopen. Het com plex komt namelijk op losse zandgrond. De stichting heeft officieel nog geen vergunning van de gemeente Gorssel voor het exploiteren van een dieren tehuis, maar van die kant verwacht men geen moeilijkheden. De gemeente heeft althans geen veto opgelegd. Hoe men straks aan de honderden zwerfkatten komt? „Daar hebben we al contacten over met plaatselijke op vangcentra. En er zijn natuurlijk ook particuliere asiels. Van hen noemt de secretaris van Kattendorp die straks waarschijnlijk ook de beheerder wordt („wie anders, ik zou niemand weten die het voor nauwelijks enige vergoe ding wil doen") de dames Gundlach in Amsterdam. Hij is graag bereid ons te vergezellen naar hun woning aan de Admiraal de Ruyterweg, waar de beide dierenvriendinnen zo'n slordige 65 poezen en katers verzorgen, allemaal ex-zwerfdieren. „Als buren of kinde ren voor de deur staan met een gevon den kat kunnen ze hem niet weigeren. En ze betalen het allemaal uit eigen zak", vertelt onze begeleider. IJzerdraat: „Wie Iets voor dieren wil doen. wordt voor halfgek versleten. Be halve als je er geld aan wil verdienen. Voor geld mag alles". j. van mittenburq Nederlandse slaapzakken in de Himalaja (Van een onzer verslaggevers MIDDEN-BEEMSTER/AMSTERDAM U wilt met alle geweld naar de noordpool U wenst uw vakantie nu eens niet door te brengen aan de Middellandse Zee of in Loenen op de Véluwe, maar op de toppen van de Himalaja Of woelt u zich 's nachts steeds bloot met het gevolg dat uw rug aanvoelt als een gletsjer en wenst u 'n superslaapzak aan te schaffen die u dit ongeriel kan 1 De Stichting Kattendorp is om de benodigde gelden bijeen te brengen een actie begonnen om grondcertificaten aan de man te brengen. Voor 1.10 per vierkante meter kan men symbolisch eigenaar worden van een perceel grond in het Kattendorp. Luidt uw antwoord in alle gevallen bevestigend, g. dan voor u de huisdeur achter u sluit eerst eve' langs bij Herman Albert Demmenie (35) in Middei Beemster. Hij is directeur van het enige atelier ii West-Europa, dat uitsluitend poolkleding maakt. D. meeste expedities, die zich vanuit ons gematig< klimaat gaan storten in de barre temperaturen vai het noorden (of zuiden), zijn gewapend met slaap zakken, tenten en kleding waarop staat: „Demmenie Amsterdam". In de hoofdstedelijke Marnixstraa worden bij een behaaglijk snorrende kachel de wa pens gesmeed waarmee de poolvorsers de thermo meterstanden te lijf gaan. Grondstoffen voor dez „wapens" komen van alle kanten van de aardbol ganzedons uit Singapore, ritssluitingen uit Japai en lichtgewichtstoffen uit Frankrijk. Demmenie biedt ai jaren zijn lichtgewichtoplossing voor het koudeprobleem. Aanvankelijk produceerde hij ook nog damesmantels, maar sinds twee jaar ligt de produktie hiervan stil en heeft hij zich uitsluitend op de poolkleding geworpen. En enige weken geleden kon hij met recht zeggen, dat zijn handel In poolkou, sneeuwstormen en ijzige vlakten goed liep. De orders stroomden binnen; binnenlandse zowel als buiten landse. Demmenie heeft de hele Westeuropese markt veroverd. Belgische, Duitse en Franse expedities gaan voor zij de de kou intrekken, eerst een pelgrimstocht maken naar Midden-Beemster. En ook de Zuid afrikanen met reisplannen voor de zuidpool wippen eerst even bij Demmenie aan. Himalaja op Tien jaar geleden (toen Demmenie nog helemaal in de mantels zat) vertrok de Amsterdamse hoogleraar in de geologie, prof. dr. C. Egeler, met drie man naar de Himalaja (o.a. met dr. Tom de Booy en de be roemde bergbeklimmer Leonel Terry f). Van kennissen hadhij gehoord dat ene Demmenie zulke goede slaapzakken maakte. De kleermaker produceerde deze slaapzakken toen alleen voor vrien den. Prof. Egeler bestelde er een stuk of wat. Ze bevielen uitstekend. Toen hij in 1962 andermaal naar het Himalajamassief trok, kwamen él zijn slaap zakken van Demmenie. Bij de beklimming was het materiaal van Demmenie het meest populair. Men besloot, dat degenen die het koudste (d.i. het hoogste) moesten slapen een „Demmenie" mochten gebruiken. Van bovenaf de berg kwam vaak de noodkreet van een buitenlands expeditielid: „Hé, hebben jullie nog zo'n Hollandse slaapzak over?" Ijsberen tellen Vanaf dat moment was het pleit beslecht. Praktisch alle Nederlandse wetenschappelijke expedities kwa men eerst naar de Beemster. Maar niet alleen de Nederlanders. Ook o.a. de Canadezen, die de beruchte K-2 in het Himalajagebergte probeerden te be dwingen. Op dit moment overwintert in Spitsbergen de Neder landse expeditie, die daar ijsberen aan het tellen is. Deze groep staat onder leiding van dr. Van Wijn gaarden. De poolkleding is uiteraard duur. Een jekker kost een dikke honderd gulden. Voor een poolslaap- zak bent u ruim driehonderd gulden kwijt. Maar buitenlanders vinden dat allemaal erg goedkoop. Deze winter wil Demmenie zich speciaal op de binnen landse markt concentreren. Toeristen, die de bergen in willen, kunnen bij hem voor even honderd gulden een echte ganzedonsslaapzak kopen. De kwaliteit wordt o.m. verkregen doordat alle vakken van tus- senwandjes worden voorzien (en niet doorgestikt, zoals bij fabrieksslaapzakken). Ook tropische expe dities komen bij hem. Een goed isolerende slaap zak is in Afrika van het grootste belang. In zwanedons Zo gekleed hindert het niets of de termometer 32 graden onder nul aanwijst Herman Demmenie woont nu al een paar jaar in Midden-Beemster: erg naar zijn sin. Alleen met de gemeente ligt h|j al drie jaar in de clinch over een stukje achtertuin. „Als ze praatjes hebben", grinnikt de geboren Amsterdammer, „dan pak ik ze allemr/t| in ganzedons en stuur ze aangetekend naar Spits bergen: kunnen ze ijsberen tellen in plaats van grond „ult"meten!" herman meddevs

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15