Kortsluitiiig tussen parlement en burger „Vadertje staat" niet eerlijk Jeugd denkt over arlement gunstiger DEFENSIE MOET MINDER UITGEVEN Gymnasiasten bijten spits af bij examens Vrouw kan niet zonder eigen bond Havo-examen zonder toezicht gecommiteerde Minister opent in Arnhem girokantoor Vijf slepers vast aan Siluna In Limburg alles rustig Friese bussen blijven in garages. Zeela nd dreigt ook met staking Directeuren willen zelf achter stuur TIJDELIJK f 1.29 ZWAARDEMAKER Rond de Afsluitdijk enorm recreatiegebied LT 1961 PONDERDAG 20 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van t verslaggevers) HAAG Een ernstige kortsluiting tussen par aat en kiezer is er oorzaak van, dat de politici iwelijks bekend zyn by de bevolking. Tachtig ;nt Nederlanders heeft nog nooit een Kamerlid of gesproken en als de kiezer problemen heeft, hU mee zit. gaat hy er niet mee naar „zijn" _ierlid maar schrijft veel liever naar een minister lijn burgemeester. De Nederlander oordeelt ook de regering niet al te best. „Vadertje Staat" Jegt nooit iets, hij is vervreemd van zijn „gezin", burgery. Maar toch vinden wij Nederland blyk- goed land, want byna niemand wil vertrek- omdat de regering naar zyn zin niet goed Is. Nederland niet bestaan dan zou 40 pet. Neder- ders het liefst in Zweden wonen. Dit alles blijkt onderzoek, dat het bureau „Makrotest" ge- den heeft in opdracht van het genootschap voor .•kwaardig is echter, dat jongeren gunstiger oor- over regering en parlement dan ouderen en ook jongeren vooral tussen 21 en 25 jaar minder pro- ssief zijn, dan dikwijls gedacht wordt. Verder is opvallend, dat „welgestelden" gunstiger over de itie tussen overheid en bevolking denken, dan de enaamde lagere bevolkingsklasse. indruk vrij algemeen, dat het contact tus- parlement en bevolking veel beter moet worden, het onderzoek van „Makrotest" blijkt namelijk, procent van de ondervraagde Nederlanders behoefte hebben. Maar dan moet echter wel beeld veranderen, wat de gemiddelde Nederlan- zich van het Kamerlid gevormd heeft, onderzoek heeft zich vooral uitgestrekt tot de tie Tweede Kamerbevolking. De Nederlander ct zich gemakkelijk van de Eerste Kamer af te n; een grote meerderheid zegt namelijk, dat wat hen betreft de Eerste Kamer rustig mag d wijnen. Tweede Kamerleden komen er niet zo best af. De jrderheid van de ondervraagde Nederlanders zegt ïer: „Het Tweede-Kamerlid is een intelli gente en deskundige prater, hij kan bijzonder goed debatteren. Maar gaat Ihij wel altijd uit van het landsbelang, weet hij wel wat er onder de mensen leeft? Is hij wel eerlijk, staat hij te liegen zonder blikken of blozen? Weegt het partijbelang bij hem niet zwaarder dan het landsbelang? De uitslag van dit onderzoek liegt er niet om. Vooral de zogenaamde lagere bevolkingsgroepen klaagt erover, dat men heel moeilijk contact kan krijgen met Kamerleden en juist deze groep heeft er veel meer behoefte aan, dan de politici soms zelf schijnen te denken. Want opvallend in dit verband is het bijvoorbeeld dat vakbonden en ondernemingen veel beter gewaardeerd worden, dan Kamerleden. Als gevolg hiervan zegt 51 procent dat de Kamer matig tot zeer slecht werkt; 42 procent meent dat het goed tot zeer goed is. Zes procent heeft geen mening. De Nederlander baseert zijn oordeel over de politiek en de politici vooral naar de t.v, en naar zijn dagblad. Daarbij is het opvallend, dat 30 procent van de on dervraagden het liefst door de commentaarrubrieken van de t.v. geïnformeerd wil worden, 27 procent door de minister zelf, 12 procent door de minister-presi dent en 4 procent door de voorzitter van hun poli tieke partij. Het onderzoek is opgezet om na te gaan, of op de Tweede Kamerleden voldoende contacten hebben met de bevolking en wat daaraan eventueel gedaan moet worden. Volgens de voorzitter van de Tweede Kamer mr. F. van Thiel blijft dit een moeilijke kwestie. Hij gelooft namelijk niet, dat de politicus en de Tweede Kamer reclame voor zichtzelf kunnen maken. !De Kamer is immers afhankelijk van wat over de werkzaamheden gezegd en geschreven wordt. ..Want niet alles wat de volksvertegenwoordiging doet, bereikt het volk, wat wel wordt gepubliceerd, wordt in en voor de onderscheiden groepen, maar ook door die groepen ontleed en voor het gebruik door „de consument" van een bepaalde politieke kleur voorzien. Vaak zal ook een meerderheid in de volks vertegenwoordiging hopen dat de reactie gunstig zal zijn. De minderheid de oppositie verheugt zich uiteraard op een slechte ontvangst. iDe een of andere minderheid zou zelfs een slechte presentatie in de media op prijs kunnen stellen", aldus de voorzitter van de Tweede Kamer. Mr. Van Thiel wees er in dit verband wel op, dat ook vanuit de regering en het parlement getracht wordt een toeter contact tussen politiek en burger tot stand te brengen. Een speciale staatscommissie maakt er (Van t verslaggevers DEN HAAG De meerderheid In Nederland (69 procent) meent, dat Defensie minder geld moet uitgeven. Onderwijs, Huisvesting, Sociale Zaken en Volksgezondheid, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Ontwikkelingshulp en Verkeer en Waterstaat moeten over meer geld kunnen beschikken. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het bureau Makrotest in op dracht van het Genootschap voor Reclame heeft gehouden. Vit deze gegevens blijkt, dat vooral Onderwijs over meer geld moet kunnen be schikken. Dit ministerie staat ver bovenaan, samen met Huisvesting. Dan volgen Sociale Zaken en Volksgezondheid, Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en Ontwikkelings hulp. Een groot aantal Nederlanders (64 pro cent) gelooft, dat Defensie veel meer geld uit geeft dan Onderwijs. Dit in tegenstelling tot de werkelijkheid, want Onderwijs heeft al jaren een hogere begroting dan Defensie. Op vallend is ook, dat 32 procent van de onder vraagde Nederlanders meent, dat Ontwikke lingshulp het minste geld uitgeeft. Even een woordje wisselen met postende buschauffeurs, die lekker warm in hun auto de wacht voor de garages houden. studie van, besprekingen zijn gaande over wijziging in grondwet en kieswet, over de instelling van een ombudsman, over meer openheid van officiële stuk ken. „Bovendien staan de Kamertribunes uitnodigend open, al zijn ze nog zo klein en binnen de bestaande mogelijkheden is publiek van harte in ons huis wel kom", aldus de Kamervoorzitter, die vanmorgen het rapport van „Makrotest" bij de opening van het con gres van Ihet Genootschap voor Reclame in ontvangst EVR. VAN DUYN-SPRUYT I- iuigd, dat ee in deze tyd uld. Het zou kenen als e I „Ik ben ervan vrouwenbond als de :n onmisbare functie sn ontstellend verlies i dergelijke organi- ncer zou bestaan. De vrouw k in een krachtige, eigen or- n bijdrage leveren tot de op- de vraagstukken, waarmee huidige samenleving worste- DEN HAAG (ANP) 30.969 middel bare scholieren staan vlak voor hun schriftelijke eindexamen. Dat zyn er 548 dan vorig jaar. Toen behaalden var (.422 deelnemers er 27.799 bet eind diploma. Op de eerste examenmorgen, woensdag 16 april, starten de gymnasiasten A (2.635 kandidaten) met Latijn, de gymnasiasten B (3.055) met algebra, de h.b.s.-A kan didaten (8.109) met het eerste gedeelte boekhouden en bedrijf shuishoudkunde, de h.b.s.-B kandidaten (10.308) met alge- in die van de .handelsdagscholen met vierjarige cursus (515) met handelsweten schappen A (eerste gedeelte). In de mid daguren vermeldt het examenprogramma het gymnasium A en B en v A en B een Engelse vertaling de handelsdagscholen met 4-jarige cursus een vertaling Duits. De staats examenkandidaten voor gymnasium er zullen 16 april in dezelfde onder delen een examen afleggen. Op maandag 21 april beginnen de leer lingen van de middelbare scholen voor meisjes (6.314) met hun schriftelijke eind examens. In de ochtenduren zullen zij zich buigen over een vertaling Engels, 's middags zullen zij een opstel moeten schrijven. De drieëndertig eindexamen kandidaten van de handelsdagscholen met driejarige cursus beginnen hun exa mens eveneens op de 21ste april met de vakken handelswetenschappen A, vertaling Engels en brieven. De eindexamens h.a.v.o. zullen dil jaar op donderdag 17 april aanvangen met het onderdeel handelswetenschappen I middags gevolgd door een tekstbegrip toets voor het vak Duits. De m.a.v.o. Ill en m.a.v.o. IV scholen komen vijf dagen later, op 22 april, aai de beurt. De eindexamenkandidaten zul len achtereenvolgens aan de tand wor Vrouw verdacht haar man te vergiftigen den gevoeld over de onderdelen Neder lands 1 (tekst), handelskennis 1 en En- Voor de dagscholen v.h.m.o. vindt het laatste schriftelijke examen plaat6 op 24 april a.s. en wel voor de leerlingen van de handelsdagscholen met 3-jarige cur sus, die zullen worden geëxamineerd in het vak Duits (vertaling en brieven). De eindexamens h.a.v.o., m.a.v.o. T m.a.v.o. III sluiten op 23 en 25 april het schriftelijk gedeelte af. De mondelinge eindexamens vai h.a.v.o.-scholen zullen dit jaar niet den afgenomen onder toezicht van committeerden buiten de school. Alle h.a.v.o.-scholen zijn hiertoe in groe pen ingedeeld, die onderling de exai regelen. De bedoeling hiervan is dat de leraren hun eigen kandidaten examir in aanwezigheid van een collega-leraar van een naburige h.a.v.o.-school. Bommen (15000) ontdekt bij Verdun VERDUN (AFP) Meer dan 50 jaar na de eerste wereldoorlog zijn te Ailettes, bij Verdun, 15.000 in 1917 vervaardigde Duitse bommen ontdekt in een oude loopgraaf- De bommen verkeren in goede staat en wegen elk 3 kilo.. De plaatselijke prefect heeft besloten tot de aanleg var een speciale weg van 400 m lengte waar over de bommen zullen worden getrans porteerd naar een plaats waar zij alsnog tot ontploffing zullen worden gebracht. ARNHEM (ANP) De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker, heeft in zyn toespraak by de opening van het nieuwe girokantoor in Arnhem vanmiddag gezegd dat het nog steeds in de bedoeling ligt te zyner tyd de gehele girodienst te concentreren in Arnhem. „Al is daar op het ogenblik echt geen haast by". De bewinsman voegde daaraan toe: „Begryp me goed, als ik giro zeg, bedoel ik nog steeds de enige echte huis-, tuin en keukengiro, de postgiro, die zo safe is als de bank". Het in 1956 in Arnhem gestichte „fili aal" van de girodienst heeft langzamer hand een grotere produktie gekregen dan het Haagse kantoor. De postgiro, die thans ongeveer 1% miljoen rekeninghouders telt, zal zo rond de jaarwisseling de twee miljoenste abonnee noteren, voorspelde de minister. Voor de openingsrede van de minis ter van Verkeer en Waterstaat had de directeur-generaal van de PTT, de heer Reinoude een welkomstwoord uitgespro ken. Daarin merkte hij onder meer op, dat de PTT altijd gesteund is door het Arnhemse gemeentebestuur. Het speet hem bijzonder dat burgemeeste Matzer bij deze feestelijke opening niet aanwezig kon zijn en hij deelde mee dat de bur gemeester thuis namens de directie var de PTT een bloemenhulde had ontvan gen. In zijn welkomstwoord roemde de heer Reinoud verder ook de belangstel ling van het personeel, tot uiting geko men in de aanbieding van een in dt aula aangebrachte bewegende lichtschil- dering van Livinius Bunt. gezonderd, staan weer op post bij de •garages. De buschauffeurs hebben ook weer versterkingen van elders gekregen. Men wilde geen namen noemen. In Lem mer zouden familieleden van een der directeuren opgetrommeld zijn om mee te helpen de busdiensten op gang te krij gen. De chauffeurs van hun kant willen de rijkspolitie echter waarschuwen, om dat deze „vremde chauffeurs" geen werk boekje volgens het rijtijdenbesluit heb- ROTTERDAM (ANP) Vyf sleep boten slepen de door brand geteisterde Noorse tanker „Siluna" naar Hoek Holland. Nadat blusboten de brand aan boord van de Noorse tanker onder controle hadden, zijn 19 van de 40 opvarenden van de „Siluna" weer aan boord van hun zwaar geteisterde schip gestapt. De ove rige 21 zeelui bevinden zich nog aar boord van de Deense „Marilene" en d< Noorse „Sunda". De slepers „Indusbank" en „Heros' hebben voor aan de „Siluna" vastge maakt, terwijl de „Maasbank" er „Hermes" achter liggen. De sleper „Georg Letzer" assisteert het konvooi. (Van een onzer verslaggevers) GELEEN Zoals de zaak er thans voorstaat, zullen de chauffeurs van de zes Limburgse streekvervoersbedrijven, die de nieuwe CAO niet volledig willen accepteren, niet het voorbeeld volgen van de stakende collega's in Friesland. Ook na 24 maart, de datum waarop het aan de drie Limburgse bedrijven gestelde ultimatum van de vakbonden afloopt, blijven de bussen rijden, omdat de chauffeurs ook de georganiseerde zich niet achter de actie van de vakbonden hebben geschaard. betoogde vanochtend de scheidende ■zitster van de vrouwenbond van het V. (Ned. Vervond ban Vakverenigin- mevrouw L. v. Duyn-Spruyt, op de 'ergadering in Utrecht. Tot de vele agen die vrouwenbonden kunnen ren, behoren volgens haar het leef- heids- en volkshuisvestingsvraag- het onderwys en vooral ook de ite ellende van de prysontwikkeling. een dit laatste vraagstuk betekent al vurig pleidooi voor een betere en reffender communicatie tussen onze •eweging en onze vrouwenbond' de voorzitster, die van oordeel is de vakbeweging gemeenschappelijk mtwoord op de huidige ontwikkeling is land moet geven. „Anders komt Wn einde aan het proces, dat de rij- alleen maar ryker en de armen al- laar armer maakt". "vrouw Van Duyn keerde zich fel o mej. Goudsmit, lid van de Tweede ter voor D'66, die onlangs had rd, dat alle vrouwenverenigingen zijn werk nam, zijn sporen moestno ontploffen. gevonden. OLDEBROEK (ANP) De rijkspolitie heeft gistermiddag een 27-jarige vrouw te Oldebroek gearresteerd op verdenking van een poging tot moord op haar 28- jarige man. De vrouw, die amoureuse contacten met een andere man onder hield, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Haar man, een stille, wat te ruggetrokken fabrieksarbeider, ligt al sinds november van het vorige jaar met een ernstige thalliumvergiftiging in het academisch ziekenhuis te Utrecht. Al direct rezen verdenkingen tegen de vrouw. Allerlei geruchten deden de ron de. De laatste tijd werden de aanwijzin gen -zo sterk, dat besloten werd de vrouw aan te houden. De officier van justitie te Zwolle heeft verklaard, dat de zaak nu in beginsel rond is. In het brood trommeltje dat de man altijd mee piaar thallium ZORGEN OM GEMEENTE- FINANCIËN BLIJVEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een eventueel dit jaar te verwachten extra-opbrengst van de omzetbelasting zal door minister Witte- veen (Financiën) niet gebruikt worden om iets extra's voor de gemeenten te doen. Als er ai van een extra-opbrengst sprake zal zijn. zal dit gedeeltelijk wor den aangewend voor het terugdringen van de structurele tekorten op de be grotingen van het provincie- en ge meentefonds. Dit zei minister Witteveen gisteren in de Eerste Kamer bij de discussie over het provincie- en gemeentefonds. Mi nister Wittevéen zei dat een eventuele extra-opbrengst wel geheel op groten deels zal moeten worden aangewend om hogere salarisuitgaven te dekken. Minister Witteveen gaf de gemeente besturen intussen de raad om over te gaan tot andere tarieven van het me degebruik buiten de schooluren van les- en gymnastieklokalen. Dit kan een aan tal gemeenten in hun financiële moei lijkheden enig soelaas bieden. ben. De directies van de busondernemin gen hebben inmiddels ook gereageerd op het antwoord van staatssecretaris Keij- zer op het telegram van Ged. Staten van Friesland, waarin toegezegd wordt fi nanciële steun te verlenen aan busbedry- ven die in liquidatiemoeilykheden ver keren uit de door de regering beschik baar gestelde drie miljoen gulden. De directies zijn van mening dat de wel wat Ook ia Zeeland dreigt, nu stuking van autobuspersoneel. In een poging om dai te voorkomen, hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland op de partijen een drin gend beroep gedaan te trachten door een bespreking het gerezen geschil alsnog tot een goede oplossing te brengen. „Het zal zo zeggen Ged. Staten byzonder nadelig zijn voor de functionering van het openbaar vervoer in de provincie en met name voor het bedrijfsleven in dien het gerezen geschil zou uitlopen op een conflict in die zin, dat stopzetting van de autobusdiensten daarvan het ge volg zou zijn". SEV1LLA ORANGE MARMELADE lóóSFf) In 1980 klaarkosten 200 miljoen (Van een onzer verslaggevers) DEN OEVER Binnen enkele decennia zal de Afsluitdyk het centrum van een recreatiegebied van grote omvang zyn. De plannen, waarvan de totale kosten volgen een eerste raming dicht in de buurt van de 200 miljoen komen te liggen, zyn reeds globaal gereed. Met de realisering ervan zal echter niet vóór 1980 worden begonnen. Het eerste uitvoeringsonderdeel zal dan worden gevormd door een niet-onaanzienlijke verdeling van het dijklichaam aan de IJsselmeerzijde. In het urgentieschema van uit te voeren dyk ver beteringen en -vernieuwingen neemt de Afsluitdijk bij de Diens Zuiderzee werken echter een van de laatste plaatsen in. Want ofschoon de dyk niet meer aan de moderne technische eisen voldoet, blijkt het in 1920 ontworpen plan nog steeds kwalitatief voldoende om het dyklichaam in zijn huidige staat zonder enig risico te handhaven. De construstie van een vierbaanse rijstrook over een groot gedeelte van de Afsluitdyk, waaraan momenteel de laatste hand woMt gelegd, draagt met het oog op de verdere toekomstplannen een tydelijk karakter,. Ver na 1980 Immers, als de verbreding van het dijklichaam is gerealiseerd, zal op de Afsluitdijk een autosnelweg worden aangelegd, compleet met parallelwegen en afritten naar de recreatieterreinen, die aan de IJsselmeerzijde van de dijk worden aangelegd. Merkwaardige byzonderheid:devoor dit totale project geraamde kosten komen vrijwel overeen met de totaalsom van 200 miljoen gulden die de aanleg van de Afsluitdijk met inbegrip van alel technische watervoorzieningen na de ingebruikname ki 1938 bleek te hebben gevergd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7