S)a ftzidic (SouYant Cocteau s „Parents terribles Ray trekt zijn bekentenis in John Lennon trouwt met Yoko Ono Vanavond via Ned. I PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 MAART 1069 Vrijheid voor, nog geen plicht tot informatie MET onze samenleving veranderen ook de normen die ze hanteert zeer snel. Zo snel, dat men zich wel eens afvraagt, of het allemaal wel juist is wat er beweerd en op grond van rechten geëist wordt. Een terrein waarop de meningen dan botsen, is de vrijheid tot informatie, tot het kenbaar maken en propageren van meningen. Dit terrein ligt op het gebied van de geestelijke vrijheid. Dan moet de burger en zeker de overheid natuur lijk oppassen zich niet schuldig te maken aan het schenden van rechten. Maar vragen we ons af, hebben de burgers dan ook niet meer het recht om in hun eigen positie uit te maken of ze wel kunnen meewerken tot het verspreiden van opinies en het maken van reclame. We hebben al eens betoogd dat de communicatiemedia te gemakkelijk er van uitgaan dat ook in de privaatrechte lijke sector iedereen de plicht heeft om voor publikaties van de media mede werking te verlenen; we houden staande dat hier grote risico's schuilen en dat de medewerkers van die media aan de weigering van burgers om medewerking te verlenen geen vrijwaring kunnen ont lenen om dan niet juiste informaties te verstrekken. Want iedere burger, ook een burger in een officiële functie, heeft het recht om „neen" te zeggen, indien hij op goede gronden meent daar toe verplicht te zijn. EEN nieuw soort klachten over het belemmeren van geestelijke vrijheid heeft betrekking op de weigering particulieren om als ondernemer mede werking te verlenen tot het verspreiden van informaties waartegen zij persoon lijk bezwaar hebben of waarvan menen dat medewerking hieraan ver lenen hen schaden zal in hun relaties tot anderen. Mag een uitgever, blijvend binnen zijn contractuele verplichtingen, weigeren drukwerk te verzorgen met „bloot" of „sex" van een soort waartegen hij om hem moverende redenen bezwaar heeft? Mag een kioskeneigenaar weigeren pro pagandamateriaal voor de homofielen te koop aan te bieden? „Ja", vinden wij; hij heeft ook het recht om de verkoop van een C.P.N.- blad, van Burgerrecht of van Confron tatie te weigeren. Men zal het soms in twijfel kunnen trekken dat zo'n weige ring verstandig of billijk is, maar een burger heeft ook als ondernemer het recht een eigen ideologie te bezitten en om aan deze ideologie consequenties te ontlenen voor zijn bijdrage aan de samen- 1I7E erkennen dat elke burger ook de plicht heeft om de geestelijke vrij heid van de ander te respecteren, maar dit impliceert weer niet dat dit recht van de ander dan onbeperkt is. Het klinkt allemaal natuurlijk niet als muziek in de oren van mensen die vinden dat in de proloog op het jaar 2000 geen normbesef meer mag bestaan dat grenzen trekt waarvan een ander, naar zijn visie, last zou kunnen hebben. Maar nog een paar stappen verder en we mogen niet meer voor een omroep vereniging, weekblad, krant, partij of vereniging bedanken omdat als meel mensen zo doen programmakers, redacties, politici, sociologen of wie dan ook bij gebrek aan een betalend afzet gebied in hun geestelijke vrijheid ge remd worden. JYE kritiek van kritische waarnemers en kritische maatschappij vernieuwers wordt een dubieuze zaak wanneer deze kritiek de verplichting met zich zou meebrengen om haar, wellicht tegen het eigen geweten in, de middelen te geven tot ontplooiing. Want dan gaat geeste lijke vrijheid toch wel wat op geestelijke terreur lijken. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen o: 18 56. 19.03, 19 56 20.16 uur) NTS 18.50 uur; De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.07 uur: Piste. circusprogramma NTS 20,00 uur: Journaal KRO meerland II STER (Reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur: Coronation Street, t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: Detectivebureau „0". 21.10 uur: HaarHem, opvoed kundig programma 21.45 uur: Achter het nieuws, actualiteitenprogr. CVK/IKOR 22.10 uur: Het versleten kleed NTS 22.40 uur: Journaal Televisie morgen -"BI,AND I NTS'NOT 11.00 uur: Verkennen en ontdekken 11.25 uur: Walter and Connie aangegeven progiai zijn kleurentelevisieprogramma RADIO PROGRAMMA HILVERSUM 1 («02 m) - AVRO Nieuws. 18.16 Radiojournaal. 18.20 Uit cling van de Antl-Revoluilonaire Partij. Licht instrumentaal Octet. 18.50 Gesprc brief. 18.55 Voor i II. AVRO: 20.05 Stereo? K rmuziek (opn). 21.30 Stereo: t tndaagse muziek, muzikale lezing. Kerkorgelconcect (opn): oude muziek. idollne-orkest. 18.30 Nieut en weerpraatje. 18.46 Actualiteiten. (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak! ding vi Lichte Inspraak WANNEER volgend jaar in ver schillende provincies commissarissen van de koningin moeten worden be noemd, is minister Bee mink tot in spraak bereid. Deputaties uit Provin ciale Staten mogen dan him opwachting bij de bewindsman maken om te ver tellen wat zij van de persoon van de nieuwe provinciale topman verwachten. Wij weten niet of ook in dit geval minister Beernink de inspraak wil be perken tot overleg over vereiste kwa liteiten en andere vrij algemene as pecten van de benoeming, of dat hij in bet geval van de commissarissen wat verder wil gaan dan bij de inspraak rond burgemeestersbenoemingen. Want is het niet zo dat „inspraak" in algemene bewoordingen aangaande een toch al wat „zwevende" figuur in ons staatsbestel als de burgemeester is, het risico loopt een soort van deksel te worden die op alle potten past? Misschien zouden deputaties uit Pro vinciale Staten, wanneer ze niet mogen praten over politieke wensen noch over personen, kunnen volstaan met een lan delijk formuLer waarop dan nog de globale leeftijd, de graad van energie die men verlangt en primair belang stelling voor industrie, cultuur, ruimte lijke ordening, landbouw (doorstrepen wat niet verlangd wordt!!) en dergelijke zaken ter invulling open staan. Men zou de inspraak dan nog kunnen verlevendigen door de deputaties ook te laten uitspreken of ze een commissaris wensen die wel of niet bereid is eerste- kievitseieren in ontvangst te nemen. MEMPHIS (AP) James Earl Ray beeft een brief gericht aan de rechter hl de moordzaak van ds. Martin Luther King. Preston Battle, waarin hij zegt dat hU zijn bekentenis wil intrekken. Bay die op 10 maart bekend heeft de moord op ds. King te hebben gepleegd en 99 jaar heeft gekregen, heeft tevens zijn advocaat in de zaak Percy Foreman ontslagen van zijn plichten. Ray heeft in de brief aan de rechter echter nog geen andere advocaat genoemd. Juridische experts denken, dat Ray als MJ zijn zaak opnieuw voor wil laten ko men, waarschijnlijk een verzoek zal moe ten indienen, dat gebaseerd is op de veronderstelling, dat zijn rechten als staatsburger te kort zijn gedaan. Ds. King werd op 4 april van het vorig jaar dood geschoten in een motel te Memphis. Ray werd in Londen gearresteerd. LONDEN (A.P.) Beatle John Lennon is vandaag in Gibraltar getrouwd met zijn Japanse vriendin Yoko Ono, aldus deelt het Londense kantoor van Apple, de zakelijke organisatie van de Beatles, Lennon en Yoko waren maandag uit Londen naar Parijs vertrokken. Gister avond gingen zij per vliegtuig naar Gi braltar. Een woordvoerder voor Apple zei, dat voor zover hij wist. er slechts twee getuigen bij het huwelijk waren Peter Borwn, de persoonlijke assistent van de Beatles en Thomas Mutter, kleermaker van Savile Row. Het paar zal naar Parijs terugkeren en daar kele dagen verblijven alvorens koers te zetten naar Londen. BOTLEKBRUG OF TUNNEL ROTTERDAM (ANP) In gemeente lijke kringen in Rotterdam bestaat eer meningsverschil over de aanleg van eer nieuwe oeververbinding tussen 't Botlek en het Enropoortgebied. De bestaande Botlekbrug kan het verkeer niet meer verwerken en een meerderheid van B. en W. wil na een extra-brug laten bouwen, kosten 65 miljoen. Drie leden van het college zUn het er echter niet mee eens: *ij voelen voor een verkeerstunnel. kosten 71 miljoen. Ook in de diverse raadscommissies in Rotterdam bestaan tegengestelde opvat tingen een deel wil een brug, een an der deel een tunnel, terwijl er ook raads leden zijn die willen afwachten tot een verkeersonderzoek van Amerikaanse ex perts is afgesloten. Ook speelt voor deze aarzelende raadsleden een rol wat de Nederlandse Spoorwegen medegebrui ker van de bestaande Botlekbrug in de toekomst wil doen. In B. en W. van Rotterdam is de knoop doorgehakt. De meerderheid gaf de door slag en zo zal de Rotterdamse raad zich binnenkort moeten uitspreken naar aan leiding van een voorstel tot aanleg van een brug op zeevaarthoogte (45 meter phis NAP). Uitstel van een beslissing is onaanvaardbaar, gezien de hinder die het verkeer thans ondervindt, zo meent de meerderheid van het Rotterdamse colle ge van B. en W. Een platenbon is altijd raak Oud Chinese kunst in Gemeentemuseum DEN HAAG kunstvoorwerpen die lim 3000 jaar geleden in China wer den vervaardigd, zijn binnenkort te zien het Haags Gemeentemuseum. Van 3 april tot 2 juni a.s. wordt hier een ten toonstelling gehouden van Oude Chinese Kunst afkomstig uit het Museum voor Oost-Aziatische kunst in Berlijn. Deze tentoonstelling omvat rolschilde- ringen, ceramiek en bronzen voorwerpen, die nooit eerder buiten het Berlijnse mu- i werden vertoond. Van de collec tie ceramiek dateren de oudste stukken uit de 18e eeuw vóór Christus. De rol- schilderingen, waarvan vele twee tot drie meter lang zijn werden vervaardigd tus- de 11e en de 18e eeuw na Chr. De brónzen voorwerpen dateren uit de perio- an de 12e eeuw vóór Cr. tot het begin van onze jaartelling. Hiertoe -be hoort ook een serie kleine bronzen voor werpen, die werden gevonden in de Ordossteppen in noord-oost China en niet tot het Chinese cultuurgebied, maar tot de Aziatische steppenkunst behoren. De- .•oorwerpen dienden als versiering kleding en paardetuig en dateren uit de 5e eeuw vóór Cr. tot het begin onze jaartelling. Van de collectie ce ramiek zijn er enkele stukken te zien lange tijd in het bezit zijn geweest van het Pruisische konings huis. Het is de eerste, maar waarschijn lijk ook de laatste keer dat deze collec tie Chinese kunst buiten Berlijn te zien is. Volgend jaar wordt in Berlijn het i we Museum voor Oost- Aziatische kunst geopend, waar dé nu in Den Haag te exposeren voorwerpen deel zullen gaan uitmaken van de vaste collectie. Juliette Gréco, de vrouw die in de wereld van het chanson een aparte plaats inneemt („Zij houdt een chansontraditie in ere", zei Hildegard Knef van haar) treedt donderdag 27 maart op in de Prins Willem- Alexanderzaal van het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Na Amerika, Canada, de USSR en de beide Duitslanden, zingt zij nu ook in Nederland, waar zij onder de liefhebbers van het chanson een grote aanhang telt. Radioreportage van loting voor halve Cupfinale (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In het KRO-radiopro- gramma van 12.00 tot 14.00 uur op Hil- versum-2 zal Theo Koomen morgen vanuit Brussel tussen 12.00 en 12.30 u rechtstreeks een reportage geven v de loting voor de halve finale voor Europa Cup. De reportage zal was schijnlijk worden besloten door coi mentaar van bü de loting betrokken voetbalclubs. iziek. 21.50 Kerkorgelcon» iziek (opn). 22.20 Avondoven king. 22.30 Nleu» keer. 18.40 Grammofoonmuzlek. jrtkronlek. 18.52 Taalwenken (herhaling). 5 Grammofoonmuzlek. 19.00 NIei erbericht en actualiteiten. 19.40 Gram nmuzlek. 19.45 Politieke uitzending, immofoonmuziek. 20 00 Concert, orspel. (herhaling). 21.37 Casinocon. io Nieuws en berichten. 22.15 De Z< nsten. 22.30 Jazzkroniek. 23.00 Niei 55 Eerste recital in Sweelinckzaal DEN HAAG In de Sweelinckzaal van het Nederlands Congresgebouw zal Hieo Olof op vrijdag 28 maart en vrijdag 11 «pril twee Bachrecitals geven van drie «maten en drie partitas voor vioolsolo. Dit rijn de eerste recitals in de kamer- muziekzaal en Theo Olof opent hier mede de rij van kamermuziekuitvoerin gen. Kunst voor 13.000 schoolkinderen DEN HAAG Onder auspiciën van de Haagse Kunststichting voor de jeugd vindt in de maanden maart en april voor de leerlingen van de openbare en bijzondere scholen voor g.l.o. een drie tal series van voorstellingen plaats van: „Kabouters geloven niet aan mensen", een samenspel van acteurs en marionet ten door de jeugdtoneelgroep Arena het Palviljoentheater en Diligentia; „Muziek voor snaarinstrumenten", de monstraties met toelichting door een aan- musici o.l.v. Anne Bijlsma in het Museum voor het Onderwijs; een tweetal balletten door het Scapinoballet. namelijk „Straatspelletjes" en „Spookkasteel" in het Circustheater. De voorstellingen zul len door ongeveer 13.000 schoolkinderen worden bijgewoond. Kostbaar antiek gestolen uit huis van dominee GRONINGEN (ANP) Bij een inbraak bij dominee J. G. J. van Iterson te Gro ningen, zondagavond, zijn dieven er vandoor gegaan met koperen, gouden en zilveren antieke voorwerpen alsmede een bandrecorder en een fototoestel. De waarde van de buit wordt op duizenden guldens geschat Hoewel de politie zon dagavond door een buurvrouw was gealarmeerd, kon de omvang van de diefstal toen nog niet worden overzien, daar de dominee afwezig was. Gisteren keerde hij naar huis terug. Matthaus Passion van „Excelsior" DEN HAAG De Koninklijke Zang vereniging Excelsior geeft donderdag 27 maart in de Grote Kerk te Den Haag haar jaarlijkse uitvoering in onverkor te vorm van Bachs Matthaus Passion onder leiding van Rocus van Yperen. Medewerking verlenen het Residentie- Orkest en het Haags Matrozenkoor. Vo cale solisten zijn Karin Ostar, sopraan; Elisabeth Cooymans, alt; Paul Schots mans, tenor (evangelist); Josef Swin- nen, tenor (aria's); Bernard Kruysen, bas (Christuspartij) en Ruud van dei- Meer (andere baspartijen). Instrumenta le solisten zijn Willem Noske en Theo Olof, viool, Koos Verheul en Eric Mes man, fluit; Frank Minderaa en Gijs Reyns, hobo; Marinus Snoeren en Piet Swinkels, continuo; Gert Oost. cemba lo; Gerard Akkerhuis, orgel en Hans v. d. Bijlaard, viola da gamba. Kunst uit Siena in Groningen GRONINGEN (ANP) In het Gro ninger Museum voor Stad en Lande /an 28 maart tot 28 april de ten toonstelling „Kunst uit Siena" worden gehouden. Hier zullen de meeste van i Nederland nog aanwezige schilde rijen uit Siena uit de 13e, 14e en 15e worden tentoongesteld. Twee jaar geleden besloten de staf en kandidaten het Kunsthistorisch Instituut te Gro ningen Sienese kunst die in Nederland aanwezig was, te catalogiseren. De lei ding van het project berustte bij drs. H. W. van Os, wetenschappelijk mede werker van prof. Gerson te Groningen. Daar er in Nederland veel meer op dit gebied gevonden werd dan men aan- ankelijk had gedacht, vatte men het plan op hieraan een tentoonstelling te verbinden. Onder de nu te voorschijn gekomen schilderijen, zijn vele tot nu onbekende of in de kunstgeschiede- slecht beschreven werken. De stu denten hebben een uitvoerige catalogus samengesteld, waarin alle 53 in Neder land aanwezige Sienese schilderijen uit voerig worden besproken. De tentoon stelling zal na Groningen ook in Utrecht en Florence worden geëxposeerd. Stipendia voor acteurs DEN HAAG (ANP) De minister van C., R. en M. heeft op advies van de Raad voor de Kunst over 1969 stipendia ver leend aan de acteurs Joop Admiraal, Franklin D. Lafour, Chr. D. Lievaart en Luc Lutz. Wie is het Franse genie Jean Cocteau. die tijdens zijn leven ongekende acti viteiten aan de dag legde als poëzie- en romanschrijver, als schilder, regis seur en toneelschrijver? In het KRO- blad „Studio" noemt Jan Willem Hof- stra Jean Cocteau 'n wonderkind, dat door zijn grootvader werd ingewijd op vrijwel elk terrein van de kunst. „Ieder een die iets betekende in het Frank rijk van 1900 tot 1940 heeft veel aan hem te danken, ook degenen die la ter verklaarden, dat zijn vuur stro- vuur was en zijn werk vuurwerk". Willy van Hemert, die „Les Parents terribles" voor de KRO-televisie re- regisseerde, noemt het zijn absurde tragedie, een stuitende absurditeit van een maatschappijtje, dat vlijtig knut selt aan zijn eigen ondergang. In „Les Parents terribles" confron teert Cocteau de kijker met een situa tie, die met ieder blijspel kan wed ijveren, een dwaze driehoeksverhou ding: vader, zoon, vriendinnetje, een milieu waarin iedereen iedereen tegen spreekt en waarin de moeder rond doolt als een enorme sloddervos, die het gezin tiranniseert met haar gril len. Daar tussen wandelt een tante die een verbeten strijd voert tegen de rot zooi en die tevens hopeloos verliefd raakt op haar zwager. De zoon pro beert zich in de armen van Madeleine, zijn vriendinnetje, te bevrijden van de ziekelijke koestering van zijn moeder en de vader zoekt in de armen van de zelfde Madeleine de tederheid die hij thuis mist. Maar als de vader bemerkt dat hin met de zoon Madeleines lief dat hij Madeleines liefde met zijn moet delen en als de lieve tante daaruit 'n intrige tracht op te bou wen is de kluchtsituatie er voor de vol- I le honderd procent. (Nederland 1.20.50 uur). Vanavond Ned. If „Het versleten kleed", drieluik over de pastor Onder de titel „Het versleten kleed" j zullen IKOR-CVK-RKK vanavond j het eerste deel van drie documentaire- programma's over de pastor in Neder land uitzenden. Uitgangspunt voor de j serie vormt een onderzoek naar posi- i tie, taak en ambt van de pastor, in gesteld door het laboratorium voor j sociale psychologie aan de vrije uni- versiteit te Amsterdam en het psycho- logisch laboratorium (afdeling cul tuur- en godsdienstpsychologie) van de katholieke universiteit in Nijmegen. j Bij dit onderzoek was de Nederlands Hervormde Kerk om financiële en ma teriële redenen niet betrokken. In de ze drie televisieprogramma's is ge- j probeerd deze lacune op te vullen. In het voetspoor van de sociaal-welen- schappelijke onderzoekingen bewegen de programma's zich in het spannings- ssieke lofoonmuziek. VPRO: tanden). AVRC: or de kleuters. 10.10 Arbeidsyita (11.00—11.02 Nieuws). 11.34 Stei •kest Pieter Hellendaal en sol muziek. 11.55 Beursberichten. NRU: c op de wereld: informatief progi i Mededelingen t.b.v. land- ïrheidsvoorllchting rw. NR> (gr). 12.49 MÜBIPI- -- - VARA: 13 illteiten. 13.20 Stereo: Klassieke kam» ;k (gr). 13.30 Stereo: Klassieke kam» :k (gr). 14.00 Wikken en wegen: con? mrubriek. 14.10 Stereo 1 sal ensemble. NRU: 14. duif braden, hoorspel. 15.: Thu ittenden. 16.45 Radio i ie; kla-sifke. sernifcla ïziek. 17.40 Informatie: HILVERSUM II (298 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Vc svrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek vc vrouw). 9.40 Schoolradio. 10.00 Sten semiklassieke en moderne orke (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Voor •adio. 14.30 Stereo: Muslësta: licht geva :erd muziekprogramma (opn). TROS: 15 Mensen als u en ik: profiel van een volk Maori's. 15.30 Spotlight op Nat King O (opn). 16.00 Nieuws. 16.02 Fllmkroniek. 16 - popshow. 16.55 Stereo: Iene Mie usic. 17.15 Sportkompas. 17.45 Act» euws. 9.02 Klinkklaar, zc 9,-0.00 Nieuws) NRU: 11 ■lieuws. 11.03 Micro-notities. VPRO: 12 «Jieuws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nieuws, 13 lans Kemna. 13.30 Help. TROS: 14.00 Nieu\« 4.03 Lvnx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuw» 5.03 Muziek Boetiek: Pr°|ra^t^fws™et lieuws. *17.02 Rfdiojoyrri/ip).. 1^5—18.0^'^ '°BRUSSeELr,NED (324 m) 12.00 Nlev" 12.03 Gevarieerde muziek. (12.05—12.15 V landbouwers). 12.55 Buitenlands^ persen P zicht. 13.00 Nieu» dagklapp* „ouHHBBL. Tafelmuziek. 14 14.03 Schoolradio. (15.00^1S.; 15.20 Con» Jaap Wieringa speelt vanavond in Cocteaus „Les Parents Terribles" de rol van zoon Michel. Andere medewerkenden zijn Caro van Eyck, Enny Meunier, Lo van Hensbergen en Hetty Verhoogt. (ADVERTENTIE) „Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven?' Een platenbon is altijd raak ADVERTENTIE „W»t geel ik aan een tiener cadeau?" Een platenbon is altijd raak! veld tussen traditie en vernieuwing. Er werden filmopnamen gemaakt in de St.-Lambertusparochie te Etten/Leur (N.-B.) en in de gereformeerde en hervormde gemeenten in het Friese Wommels. Ook wordt aandacht ge schonken aan de pastoraal-klinische training, het werk in een zogenaamde Balintgroep. het Trainingsinstituut Ur bane Samenleving, het Paaskerkex- periment in Den Haag en andere po gingen tot vernieuwing in opleiding en praktijk. Samenstelling, regie en commentaar van deze serie zijn in handen van de socioloog dr. Peter Hofstede, die daar mee zijn debuut als t.v.-regisseur maakt. (Ned. IL 22.10 uur) Filmweek Arnhem eind september AMSTERDAM. De internationale filmweek Arnhem zal dit jaar niet zoals gebruikelijk in de maand juni worden gehouden, maar in de week van 29 sep tember tot en met 4 oktober, aldus een mededeling van de Nederlandse Bios coopbond. Aan dit besluit liggen uitslui tend organisatorische motieven ten grondslag. Enerzijds zijn namelijk de omstandigheden door de vervroeging van de vakanties ingrijpend gewijzigd, ander zijds zijn er internationale factoren, die het tijdig beschikbaar komen van films, waaraan een manifestatie als de film week behoefte heeft, eind september beter garanderen dan in de maand juni. In augustus is nu eenmaal een meer ge schakeerde keuze mogelijk, die inzicht kan verschaffen in de ontwikkeling van de filmproduktie voor het komende sei zoen. Dit geven van inzicht, het ontdek ken van een aantal positieve verschijn selen in de opeenvolgende ontwikkelings fazen, moet volgens de Bioscoopbond met nadruk uitgangspunt blijven voor de programmering van de internationale filmweek, waarin immers de mogelijk heid voor experiment en improvisatie is open gelaten. Beursberichten. 16.09 Kamermuziek Poolse volksliederen. 17.00 Nieuws, v richt en mededelingen. 17.15 Lichte gr Iedere omroep heeft zijn eigen „spe cialiteiten". NCRV-specialiteit is o.n het type programma als „Durf te k ven", de rubriek voor wat ouder wor dende mensen. Die was gisteren gewiJ aan de vrouw van pak-weg boven i 45. Het bood een prettig gepresenteer pakket van louter nuttige Informab over een breed terrein. Zonder om har- taboes of vooroordelen. Twee bezwaren: tegen het feit dat zo'; nuttig programma uitgerekend wore uitgezonden op een tijdstip dat de mee; te vrouwen, boven of onder de 45, a! stemmen op de speelfilm op het eerst net en ook tegen het feit dat de pre sentatie (bijzonder kundig gedaan over gens door samensteller Piet Pons) aa een man was overgelaten. Het pleit nf tuurlijk voor de mannenemancipati dat dit kon, maar we hadden deze ter views toch liever door een vrc gevoerd gezien. Met reserve oordelen we over het pr& gramma „Uit zelfbehoud". Dat was 1 aan de derde aflevering toe en we gen het voor het eerst. We hoorden echter een paar o.i. heel aanvcchtbs dingen in beweren. Zoals b.v. dat I 7.0 doodjammer is dat er wegen en dustrieterreinen worden aangek waardoor sommige vogeltjes en pk ten verdwijnen. Dat er zelfs bomt worden omgehakt om mensen 't b mogelijk te maken. Wü zijn van ning dat mensen belangrijker zijn vogeltjes, plantjes en boompjes. Wi geloven ook dat leven in 'n heel grol stad bepaald niet tot 'n minder-men; zün behoeft te leiden dan 'n bestaan i de vrije natuur. Dacht u dat 'n Londt naar of New-Yorker ongelukkiger dan een Langeraarder of een Schiplui denaar? Kom nou! Bovendien werd in dit programma op nieuw met prognoses gesmeten die vol maakt ongeloofwaardig zijn. In 200 twintig miljoen Nederlanders? We gf loven er niets van. De rekenaars di dat voorspellen rekenen verkeerd om dat zij factoren als langere levensdnu en vroegere huwelijksleeftijd (met daal mee verbonden eerste geboorten) ni* meecalculeren. Zouden die correct wèl worden toegepast dan zou me voor 2000 op twaalf miljoen (of der!) komen. Hier en Nu kwam met een report»? op Brandpuntformaat over de busst' kingen in Friesland. Ze bracht ook <e allerlevendigste reportage uit 'n Vla»1 dingse school waar Biafrahelpem! kinderen een soort hersenspoeling lek<- te hebben ondergaan. Ze informeer) tevens over de operette-invasie op N guilla maar schoot daarin te kort. 0® dat het voor de Britten meest kerna^ tige punt voor deze maatregel (inva« van Amerikaanse gangsters) zelfs ni' werd aangeroerd. D» „H

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2