Anquetil: „Een man die Merckx kan overtreffen, dat is Merckx zelf" OLYMPIA'S TOER START OP 16 MEI Oranje won maar imponeerde niet Nederlandse badmintonploeg winst en verlies in Engeland Op wereldranglijst VERKERK ONDER MAGISCHE GRENS Zweedse ijshockeytriomf op Tsjecho-Slowakije arlenk. coteli 3 leuks 'eepjei 12.7J DONDERDAG 20 MAART 1969 SCHAAKTWEEKAMP Larsen heeft aan remise voldoende EERSEL De Deens SAN REMO Eddy Merckx staat al enkele jaren aan de top van de inter nationale wielerhiërarchie. Een triomf van Merckx is normaal. „Er is", zei Jacques Anquetil, „maar een man die Merckx kan overtreffen en dat is Merckx zelf". De 23-jarige zoon van een groente- en fruithandelaar uit een Brusselse voorstad, die gisteren in Milaan—San Remo voor de tweede keer in een week zondag werd hij gehuldigd als winnaar van Parijs—Nice de vruchten van zijn onvergelijkbaar talent plukte, heeft zichzelf verbeterd. Drie jaar geleden won Merckx MilaanSan Remo op de beroemde Via Roma in de „hoofdstad" van de Italiaanse bloemenriviera na een sprint met tien concurrenten, twee jaar geleden was hij drie man te snel af in de sprint en dit keer ging hij in de zestigste uitgave van de grote Italiaanse voor jaarsklassieker alleen over de eindstreep. Zijn voorsprong op de elite van de internationale wielerwereld bedroeg twaalf seconden. tt het Peeldorp Oploo, een afstand vai HOOD OD öfTOtC kilometer. Diezelfde dag wordt daar Jr 1 O ploegentijdrit over 21 kilometer gehou- f den. Ook de etappe op 21 mei is in twee afvaardiging -i IJ verdal en vervolgens een individuele tijd- Uit buitenland ri.overlO kilometer in dekplaats. tte keert de Toer op 22 mei te- Amsterdam. Die laatste ril is welke afstand heeft verleend, jrs in etap- dan 160 ki- Meesterlijke solo bracht Belg zege in Milaan-San Remo Niet echter het verschil van twaalf seconden onderstreepte de grootheid van Merckx, maar de manier waarop dat ver schil tot stand is gekomen. Zeven kilo meter voor de finish van de wedstrijd over 288 kilometer lag een kopgroepje van zes man duidelijk afgescheiden van het veld, twee Belgen: Eric Leman en Valeer van Sweevelt, twee Italianen: Mich-le Dancelli en Pietro Guerra en twee Nederlanders: Jan Janssen en Eef Dolman. Op de laatste helling voor San Remo zette Merckx de aanval al leen in. Twee groten, Raymond Poulidor en Vittorio Adorni probeerden zijn wiel te houden, maar deze Merckx was voor niemand te houden. Alleen overbrugde hij het gat naar de vluchters, alleen ging hij door eer ook de anderen uit het pe loton neerstreken op de ontgoochelde vluchtelingen en niemand kon hem meer achterhalen in zijn meesterlijke solo. Aan de geweldige apotheose-Merckx was een onophoudelijke strijd voorafge- Achter de Belg ging een vrijwel mpact peloton de veld elkaar in de gevechten in evenwicht hielden en doordat ontsnappingen, die door de een werden gestimuleerd door de Vlam in veld MilaanSan Remo kende geen rustpo- ses. De strijd barstte al in de vroege J. Di 23, Cobetsti imstenbe terdaan landt te help ving. Ko tel. 01' RS Nederlandse voetballer va Duitsland naar België Duitse club Arminia Hannover onder contract staat, gaat in het volgende sei zoen in België voor AC Beerschot spe len. De 25-jarige Van Meteren, die laat stelijk in Nederland voor ZFC uitkwam, staat met 16 doelpunten hoog op de top- scorerslijst van de Regionalliga Nord, waarin Arminia Hannover een leidende van. dertien man geleidelijk uitgroeide tot een eerste peloton met een vijftigtal renners. Huysmans. In 't Ven en Chappe behoorden tot de groep van dertien, die eerst werd achterhaald door een twee maal zo sterke macht met sterren als Merckx, Van Looy, Leman, Van Swee velt, Gimondi, Bitossi, Basso, Motta, Adorni, Sercu en Godefroot. Nog acht renners sloten zich aan bij deze groep en bij dit tachttal waren onder anderen Van Vlierberghe, Janssen, Wolfshohl en Hoban. Het eerste peloton was te sterk. De kilometer was alles weer bij elkaar. Maar onmiddellijk sloeg de vlam in het veld. Neri, Dancelli, Lievore, Guerra, Timmerman ontsnapten en zij werden even later achterhaald door Van Looy, Leman, Van Sweevelt Het werklustige negental nam een sprong, die al snel uitgroeide tot ten en een tegenactie uitlokte van uitslui tend Italianen. Het was ten slotte geen Italiaan gelukt de wedstrijd te winnen na 1953, toen Petrucci eerste werd. Tien man ging op jacht: Gimondi, Bitossi, Vianelli, Galazzini, Fezzardi, De Pra, Boifava, Colombo, Grassi en Re. Halver wege de strijd, op de Col du Turchino (532 meter) lagen de vijf minuten achter op de kopgroep het peloton moest op dat punt ze> minuten goedmaken. Erg sterk vandaag Het versch de zonnige 1 zowel jagers heid gaf. Giin tweede tere klasse van Mercks dor en Adorni zorgde in nog meer snelheid. Vijftig kilometer de groep van Gimondi pen. Aan de kop van nog slechts vier man overgebleven, Dancelli, Van Sweevelt, Leman en Guer ra hadden Van Looy, Timmerman, Lie vore, Neri en Vercelli gelost. Met nog dertig kilometer voor de wie len maakten Jan Janssen en Eef Dol man uit het peloton een gesjaagdq spfong, haar het eerste viertal, dat bij de laat ste helling, de beklimming van de Pog- gio, op zeven kilometer van San Remo, nog twintig seconden voorsprong had op het voortijlende veld. Op dat moment zette Merckx zijn aanval in. Poulidor en Adorni volgden hem als een schaduw, maar moesten Merckx alleen laten ver dergaan. „Doordat Poulidor in een bocht remde, raakten wij Merckx kwijt", zei Adorni. „Deze Eddie Merckx was ge- Strenge straffen' na voetbalrel :t zijn volgende twee thuis- neutraal terrein spelen, de uitslag van Palermo- Napels gewijzigd in 02. De voorzitter van Napels, die door opruiende opmer kingen voor het begin van de wedstrijd de stemming tot het kookpunt had ge voerd, mag tot 19 september 1969 geen enkele functie in het Italiaanse voetbal uitoefenen. keer), vond zelf: „Ik heb mijn op het goede moment ingezet. Ik voelde -mij erg sterk vandaag-.eri-'daarhm 'had ik mij als eerste doel gesteld een mas sale eindsprint, die altijd gevaarlijk is, te voorkomen. Op 't moment dat ik weg sprong had ik echt niet verwacht alleen aan te komen". J.Zanclegu (Italië) Anton Geurts Schrijvers voetbalen Roe (ex-voetbal) waren de sportlieden", die een va\ ploegen schoolkinderen a die b\j de „IJzeren veldloop hielden JAARBEURSSTEDENBEKER Leeds United uitgeschakeld BOEDAPEST Bekerhouder Leeds United is gisteravond in Boeda pest door Ujpest Dosza uitgeschakeld in de kwartfinales van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker. De Engelsen, die de eerste wedstrijd op eigen terrein al met 1—0 hadden verloren, moesten ook in de returnwedstrijd de sterkte van de Hongaarse ploeg erkennen. Door doelpunten van Solimoso en Be ne, beide na rust tot stand gekomen, werd het 2—0 voor Ujpest. Solymosi be nutte in de 63e minuut een strafworp en de treffer van Bene volgde 12 minuten later. Er waren 40.000 toeschouwers. In de eerste wedstrijd voor de kwart finales won verder Glasgow Rangers gis teren op eigen terrein met 41 van At- letico Bilbao. Bij de rust was de stand 1. De wedstrijd in het Ibrox-Park van Glasgow werd bijgewoond door 60.000 toeschouwers. Gergusan, Penman, Pers- eon en Stein scoorden voor de Rangers, Clementi maakte het tegendoelpunt Atletico Bilbao, Zeven treffers tegen Elinkwijk voor Henk ZEIST Bondsc vas slechts matig t. fenwedstrijd die 't - ïlftal gistermiddag den Henk Groot en Ben Mulli I denveld. Zij verrichtten hun I behoren, evenals de na rust i Groot ingezette Wim Jansen, diging, met Suurbier, Rijnders, Eyken- broek en Van Duivenbode in de eerste helft en Epi Drost voor Van Duivenbo de in de tweede helft, zag zich voor te I weinig problemen gesteld om eventuele het licht te brengen. Elin Kessler had Pahlplatz, Van Dijk, Hou- waart en Rensenbrink opgesteld, maar alleen Rob Rensenbrink maakte een eventuele verkiezing in het elftal dat woensdag in Rotterdam tegen Luxem burg speelt waar. Houwaart viel hoofd zakelijk op door zijn enthousiasme, Dick van Dijk en Theo Pahlplatz vielen te gen. Vooral de combinaties tussen bei de Twentespelers mislukten nog wel 1 In de eerste helft bezetten de Ajeote- vijkspelei i de verdedigers vroeg, was oud- tional Ton van der Linden, die echter te weinig steun kreeg lijk gevaarlijk te worden. Doelman Jan heeft dan ook weinig kans gekregen zijn klasse te tonen. De sco re kwam als volgt tot stand: 2. Van der Merkt 0—1, 10. Houwaart 1—1,.16. Ren senbrink 2—1, 22. Van Dijk 3—1, 28. Pahlplatz 4—1. 52. Houwaart 5—1, 69. Pahlplatz 61, 77. Van Dijk 71. De opstelling van het voorlopige Neder landse elftal was: doel: Van Beveren. achter: Suurbier, Reijnders, Eyken- broek (Van Hanegem) en Van Duiven- bode (Drost), midden: Groot (Jansen) en Muilen, 1 Pahlplatz, Van Dijk, i Renserrbrmk (Van Dtrtven- Lily ter Metz begon met verrassing LONDEN Lily ter Metz, de jot die lem de icht. naam heeft dropshots ontregelde meisje het aanvalsspel kampioene, die in het tweede game uitgleed, I •obeerde te •lagei iafwendbare schakclin In de tweede ronde enkelspel werden zow Nooyer (die in d< als Lily ter M Nooyer verloor mej. Ang. Lily •an het dames- ;1 Mirette de ste ronde vrij was) uitgeschakeld. De 12—11, 11—4 van Metz werd uitge schakeld door de Deense Pernille Mol- gaard Hansen. Imre Nielsen-Rietveld, die tegenwoordig voor Denemarken uitkomt, bereikte de vierde ronde door een over winning met tweemaal 110 op de Engelse Margaret Boxall. Eva Twedberg, de 15-jarige Zweedse secretaresse, begon de verdediging van de titel in het damesenkelspel met een 115, 11—7-overwinning over de Deen se speelster Karin Jorgensen. Marie Louise Wackerow, runner-up bij het Europees kampioenschap, werd bijna in de eerste ronde uitgeschakeld. Ze verlooi de eerste game tegen de Britse Judy Charles en stond in de tweede met 59 achter. Met enig geluk maakte ze twee latchpoints onged; lijk i Lily Rietveld c Met: 12—11, 11—4 usje Margo eerste ronde slecht. Zij a tegen Imre Nielsen- oor met 4—11, 3—11. OSLO Aan het slot van het schaatsseizoen 1968-1969 staat Kees Verkerk steviger dan ooit aan de kop als beste schaatser aller tijden. In de loop van het seizoen wist Verkerk, die wereldrecords op 1.500, 5.000 en 10.000 meter vestigde, als eerste schaatser op een puntentotaal onder de magische grens van 170.000 te komen. De grootste vooruitgang werd echter geboekt door de Zweed 1. Kees Verkerk 2. Goeran Claesson (Zweden) 3. Magne Thomassen (Noorwegen) 4. Dag Fornaess (Noorwegen) 5. Jan Bols 6. Gerhard Zimmerman (W.-Dld.) 7. Oerjan Sandler (Zweden) 8. Ard Schenk 9. Roar Groenvold (Noorwegen) 10. Per Willy Guttormsen (Noorw.) 11. Johnny Hoeglin (Zweden) 12. Fred A. Maier (Noorwegen) Eddy Verheyen en Jorrit Jorritsma 5000 m 7.13.2 7.17.0 Totaal 169.567 170.958 171.288 5.12.8 172.387 15.23.3 15.20.6 15.29.9 15.48.1 41.8 2.06.1 172.4 173.068 173.068 173.153 173.518 176.227 Anderlech't uitgeschakeld Nederlaag Milan Italiaanse beker ROME AC Milan heeft gisteravond de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Italiaanse voet balbeker tegen Torino met 1—0 verloren. Op 2 april volgt de returnwedstrijd in Milaan. De overige uitslagen van de kwartfinalewedstrijden waren: Brescia Roma 1—0, CagliariJuventus 10 en FoggiaNapoli 20. Angers heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het Franse bekertoer nooi. Het won gisteravond de beslissings wedstrijd uit de achtste finales tegen Olympique Lyon met 31. Angers komt in de kwartfinales uit tegen de ama- teurploeg Gueugnon. In Reims won Sedan de beslissings wedstrijd tegen Red Star met 31. Bij de rust leidde Sedan, dat in de halve fi nales tegen Strasbourg aantreedt, met 2—1. Bekerhouder FC Brugge heeft gister avond landskampioen Anderleeht uitge schakeld in de strijd om de Belgische voetbalbeker. FC Brugge versloeg in een wedstrijd uit de achtste finales de ploeg uit Brussel met 21. Naast Brugge bereikte ook Gantoise de kwartfinales dank zij een overwinning van 10 op Standard Luik. MANCHESTER In een wedstrijd voor de eerste divisie van de Engelse League heeft Manchester United, houder van de Europa Cup voor landskampioe- t 8—1 Queen's Park Rangers. Voor Manchester United, dat evenals Ajax de halve fina les van de strijd om de Europese beker bereikte, scoorde Willie Morgan drie keer. George Best twee keer. Nobby Stiles, Brian Kidd en ^ohn Aston zorg den r één doelpunt. t Riddei Nederlandse heren drongen en Huub van Ginneken door ede ronde. Ridder won met 15—9, 18—14 van de Belgicshe kam pioen Roger van Meerbeek. Huub van Ginneken versloeg de Brit Arthur (15—9, 15—8). De Nederlandse kampioen Herman Leidelmeyer verloor met 915, 515 van de Japanner Kojima. Officieuze w.k. Voor drie Nederlandse deelnemers bleven de All-Engeland-Championships, Betty Stöve ronde verder CANNES Betty Stöve heeft gisteren de derde ronde bereikt van het inter nationale tennistoernooi van Cannes. De Rotterdamse speelster won met 75 36 •—8 ven de Australische Margaret Starr. wereld- frontatie. De Engelse won met 113, 112 van Felice de Nooyer, jeugdkampioene Joke van Beuse- kom verloor met 11—3, 6—11. 2—11 van Sue Whetnall, de vroegere Sue Pound, terwijl Ruud van Ginneken met 150, 156 werd uitgeschakeld door Sue's echtgenoot Paul Whetnall. Alle zestien geplaatste heren bereik ten op de eerste dag de achtste finales. Denemarken, dat vertegenwoordigd is met het grootste contingent (20 spelers), telt drie spelers onder de laatste zestien, evenals Maleisië en Indonesië. Geen van de leidende spelers moest tot dusverre een game afstaan. Rudy Hartono, de 19-jarige favoriet van Oost-Java en de Muleisiër Tan Aik Huang, respectievelijk kampioen en runner-up, behaalde overwinningen met grote cijfers. Piet Ridder verloor in de tweede ronde met 315, 615 van de Deense kam pioen Sven Andersen. Huub van Gin neken werd met 515, 215 uitge- Rusland bijna zeker van titel schakeld door Tan :ngd dubbelspel, adioi i Beïisekom (G.E triomf van de Zweedse ijshockeyers over het nog ongeslagen Tsjecho-Slowakye (2—0). Rusland, dat zelf met 6—1 van liet zwakke Finland won, heeft nu nog nauwelijks meer moeilijkheden te duch ten op weg naar de wereldtitel. De Zweden begonnen furieus. Bij de Tsjechen lieten Jiri Holik en Pospichil zich al snel verleiden tot ongeoorloofde acties en werden tijdelijk naar de straf bank verwezen. Onmiddellijk buitten de Scandinaviërs de numerieke meerderheid uit. Bjoern Palmqvist bracht in de derde minuut de temperatuur bij de krijsende Zwedse aanhangers op de tribunes tot het kookpunt met oen fraaie treffer (1—0*. Deze slag kwamen de Tsjechen niet meer te boven. Zweden speelde minuten lang powerplay maar de Tsjechische doelman Dzurila wierp zich telkens met veel bravoure in de baan van de vele schoten. In de 20e en 32e minuut ver ijdelde hij „zekere" treffers toen Nilsson bij doorbraken zeker vijf meter voor sprong had op zijn Tsjechische achter- Het tweede doelpunt viel pas twee minuten voor het slot toen Nilsson op nieuw in vrije positie voor Dzurila ver scheen. Ditmaal faalde hij niet (20). De Zweedse doelman Holmqvist ver richtte eveneens welhaast fabuleuze reddingen. Tussen de 52e en 56e minuut weerstond hij een waar spervuur van schoten. Eenmaal raakte de puck de paaL

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15