2)e CcidéeSoiiYci/nt Joeri Voronzov was topspion I OFFENSIEF TEGEN INVOER VAN BONT BABYZEEHONDEN Apollo 10 op 18 mei naar maan Der Spiegel onthult: i Londen zendt parachutisten Eilandje Anguilla in vechthouding Gilbert Bécaud moet rusten Overvaller kwam op bromfiets Prins beste promotor voor onze industrie Christelijke concentratie in Almelo een feit PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV.. Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F J M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p mnd. 4.70, p. kwart 14.10; fr p post 16 95 ADV. (excl. B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- WEINIG VERANDERING Veel bewolking met hier en daar nog wat regen, ij zei of sneeuw. Matige tot krachtige in het Wad dengebied aanvankelijk nog harde oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 18 MAART 1968 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.701 De Russische diplomaat met de auto hij verongelukte. BONN (AP) De Duitse geheime dienst is op het ogenblik bezig een onderzoek stellen naar de activiteiten van de Russische diplomaat, Joeri Voronzow, die verleden maand bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen. Dc overledene was hoofd van de politieke afdeling van de Russische ambassade in Bonn cn hij was, toen hij op 25 februari omkwam, 45 jaar oud. Duitsland. Een en ander is door de Rus sische ambassade in Bonn en de handels missie in Keulen onmiddellijk geken schetst als „zuivere leugens". In regeringskringen te Bonn is mer van mening, dat het ongeluk van Voron zov, die op weg was van Keulen naai Bonn te wijten is aan het feit, dat de Rus ziek was, althans in slechte lichamelijke conditie verkeer de. de macht over het stuur ver loor en toen frontaal tegen een andere auto opbotste. Maar noch van West- duitse noch van Russische zijde is eer krantebericht bevestigd, dat bij dt lijkschouwing gebleken was, dat Voron zov als gevolg van een harlaalvan overleden. Het lichaam van de Rus werd na het ongeluk in een ziekenhuis onderzocht in aanwezigheid van een dok ter die door zijn ambassade was aange- Omgekomen bij auto-ongeluk Het Westduitse blad ,,Der Spiegel" beweert deze week, dat Voronzov als agent van de KGB, de Russische gehei me dienst, aan het hoofd stond van een groep die in West-Duitsland werkzaam vas. Volgens het blad was Igor Petro- itsj Sobolev, plaatsvervangend chef van de Russische handelsmissie in Keulen, de tweede man van de KGB in West- Buit van tonnen voor insluipende wafelverkopers (Van f verslaggeve DF.N HAAG Twee rechercheurs van At Haagse politie hebben de afgelopen veken vertig diefstallen opgelost. Onder werden de twee hoofddaders ge- irresteerd, die de laatste maanden deel Itmaakten van een „wafelploeg". De oen bezochten verschillende plaat- en belden aan huisdeuren aan. Waar touwtje buiten hing, of een raam de open stond, sloop het tweetal, als er ;een gehoor kwam, compleet met koks- nuts en wafels naar binnen om geld of ieraden te stelen. De politie verwacht, er in totaal zo'n tweehonderd zaken het licht zullen komen. Het gaat om londerdduizenden guldens. De recher- s nog volop bezig met het uitzoeken de ingewikkelde affaire. be IN DVEN.dii MGEN Kettingbotsing door gekantelde tankauto ZAANDAM (A.N.P.). Op de Coen- unnelweg bij Zaandam heeft zich maan- lagavond een kettingbotsing voorgedaan ladat een tankauto van een Zaandamse handel was geslipt op het gladde reggedeelte. De tankwagen was gekan- eld en uit het oliereservoir stroomde •lie op het wegdek. Ondanks waarschu- rend zwaailicht van een politipsurveil- ancewagen konden de bestuurders van ^waalf naderende auto's hun voertuigen p het gladde wegdek niet tijdig tot tilstand brengen en ontstond er een lettingbotsing. Daarbij werd ook een regen van de Zaandamse politie geheel rernield. De olieplek werd door de Zaan- brandweer met een schuimlaag be- lekt. Twee automobilisten moesten met 'erwondingen naar een ziekenhuis wor- en vervoerd. Jr. Wiesenthal noemt Poolse antisemieten ÏENEN (DPA) Het hoofd van het documentatiecentrum in Wenen, imon Wiesenthal, heeft op een pers- onferentie gezegd, dat de ideologische liders van het antisemitisme in Polen inen de Poolse communistische partij vinden zijn. Volgens Wiesenthal zijn iverbeterlijke anti-semieten, die reeds >r de tweede wereldoorlog in Polen in politiek en in publikaties van joden- it bezield waren, voor de anti-semi- :he golf in Polen verantwoordelijk. Wiesenthal heeft de namen genoemd >n twintig nazicollaborateurs die vol- as zijn gegevens, de ruggegraat vor- van de anti-semitische propaganda Polen. Tot hen rekent Wiesenthal ook leider van de katholieke paxbewe- Boleslaw Piasecki, en de huidige '-voorzitter van de Poolse schrijvers- leniging, Jerzy Putrament. In "Bonn werd gisteren van officiële zijde gezegd, dat het plan niet heeft be staan om Voronzov of Soloblev, als ver dacht van spionage, het land uit te zet ten. De woordvoerder wilde ook niet in gaan op de bewering van Der Spiegel, dat Voronzov aan het 4v>ofd stond van lus sen de 80 en 100 voor de Sovjet-Unie werkende spionnen, die in contact ston den met de ambassade of met de han delsmissie. Kruisen omver getrokken van kindergraven HEERLEN (ANP) Nadat ook reeds een half jaar geleden op het kerkhof van de dekenale kerk in Schaesberg een grafschenner aan het werk is geweest heeft "zich dit thans herhaald. Ditmaal moesten 44 vooral kleinere kruisen van kindergraven het ontgelden, zij werden uit de gropd gerukt of omver getrokken. De politie houdt er rekening mede dat van jeugdbaldadigheid sprake kan zijn. Een week geleden vernielden 2 kinderen (twee broertjes van 5 en 6 jaar) een 20-tal kruisen van kindergraven op het kerkhof in Schinnen. (Van respondent LONDEN Een klein eilandje in het Caraibische gebied, Anguilla, baart de Engelse regering de laatste tyd grote zorgen. Een feit is dat dit probleem alleen nog maar met behulp van oorlogsschepen en parachutisten op gelost schijnt te kunnen worden. Maar als dc Engelse regering tot deze maatregelen zou overgaan, moet ze er wel rekening mee houden, dat, als Anguilla besluit weerstand tc bieden, „president" Ronald Webster de be- schkking heeft over een legerkracht van 200 a 250 mannen cn jongens, gewapend met geweren en pistolen, die het 70 vierkante kilometer grote eilandje zullen verdedigen. Toch zijn Het eilandje maakte deel uit van de staat St. Kitts, Nevis en Anguilla. Als zodanig was het een van de landen van het Engelse gemenebest. Maar op 11 juli 1967 besloten de leiders, na een referendum gehouden te hebben, zich onafhankelijk te verklaren in navolging van Rhodesië. Op 6 februa ri van dit jaar aanvaardde het een grondwet naar Amerikaanse vorm en gaf haar leider de titel van president. Deze president, Ronald Webster, die drie jaar korporaal in het Nederland se leger was toen hij nog op de An tillen woonde, heeft al een verdedi gingsplan voor zijn eilandje (24 bij 3 kilometer) ontworpen. Het eilandje heeft overigens geen elektriciteit, geen stromend water en zelfs geen dokter. De 6000 inwoners leven vooral van de uitvoer van kreeften en zout. Het enige wat de bewoners van het eilandje willen, is onafhankelijkheid en de gelegenheid om hun eigen weg te kunnen gaan. Dat de Engelse re gering een einde aan deze situatie wil maken heeft verscheidene redenen. De grootste is wel de druk van Amerika. In Washington is men bang dat de veiligheid van het gebied in het ge ding zal 'komen, zeker als andere eilandjes het voorbeeld van Anguilla zullen volgen. Het gebied zou dan wel eens interessant werkterrein voor de maffia kunnen worden. Daarbij zouden de economische belangen, die Amerika heeft, in gevaar kunnen ko men. De Engelse regering zou ook graag een einde aan de situatie ma ken, omdat dit gebied een tweede Rhodesië dreigt te worden. Lond enhoopt nu dat het eilandje zich alsnog zal overgeven. Want an ders zou Engeland militair geweld moeten gebruiken en hierdoor kan de regering in de Ver. Naties wel eens aangevallen worden, omdat, zoals de tegenstanders zouden zeggen, Enge land rassendiscriminatie toepast, daar het alleen wapens gebruikt tegen re bellen als deze zwart zijn. The Guardian In Parijs heeft de politie niet de fout begaan, zoals bij Bordeaux gebeurd was, om het huis te bestormen van een man, die zich er met zijn kinderen had verschanst. In het plaatsje Verieres-le-Buisson bij Parijs had de rechtbank de kinderen van Lucien Cuello toegewezen aan diens vrouw, van wie hij zich had laten scheiden. Cuello was het daarmee niet eens, haalde de kinderen bij zijn ex- echtgenote weg en verschanste zich in zjjn huis met het dreigement de kin deren dood te schieten als iemand zou proberen hen weg te halen. De burge meester van het plaatsje wist. de man evenwel tot andere gedachten te brengen_ Gisterochtend stond hij zijn kinderen af. Hij gaat met zijn advo caat praten om herziening van het Russische doden bij grensincident MOSKOU (AP) Te Moskou is be kendgemaakt, dat bij de gevechten aan de Russische-Chinese grens van het afge lopen weekeinde ten minste zes Russi sche militairen, onder wie een kolonel, zijn gedood. Over het aantal gewonden is niets meegedeeld. Volgens de kranten had de Chinese strijdmacht, die tegen de Russische grens posten was opgetrokken, bestaan uit een regiment van 2.000 man sterk. De Izwestia meldde gisteren, dat er op tal van plaatsen in de .Sovjet-Unie anti- Chinese campagnes werden gehouden, waarop door de aanwezige militairen bezwoeren werd „de dood van onze ka meraden te zullen wreken", en werd geëist, dat de regering haar defensieve kracht moet vergroten (Van verslaggevers Van verslaggevers MEERSSEN Een tot nog toe onbekende dader heeft maandagmiddag een overval gepleegd op het bijkantoor van de gemeentespaarbank van Maastricht te Meerssen. De buit bedroeg ongeveer 3500. De overval geschiedde direct na openstelling van het kantoor in de middaguren. De overvaller bedreigde daar bij de kantoorhouder met een als pistool uitziend voorwerp. Na de overval vluchtte de da der per bromfiets in dc rich ting Valkenburg. Om twee uur maandagmiddag vervoegde een naar schatting 20-jarige jongeman zich aan de balie van het kantoor. Na dat hij in gebroken Neder lands het een en ander ver teld had over een spaarbank boekje, verzocht hU onder be dreiging de kantoorhouder een meegebrachte tas te vul len met geld. Toen de kan toorhouder, daarop naar het kassiersbureau liep verzocht de overvaller, die niet gemas kerd was, dc lade met geld op een tafeltje te plaatsen dat achter de balie stond. Zo kon hij beter zien hoeveel geld in de tos gestopt werd. Voorts moest de telefoon buiten ge bruik worden gesteld. Nadat ongeveer 35 briefjes van honderd in de actetas wa ren gestopt, pakte de over valler de tas, stapte op een bromfiets en reed weg in de richting valkenburg. De kan toorhouder snelde daarop naar het tegenover het bank gebouw staande telefooncel om de rijkspolitie te waar schuwen. Deze sloeg groot Alvorens de dader de overval pleegde, tankte hU by het te genover de bank gelegen ben zinestation zyn bromfiets. MüNCHEN (DPA) De Franse ger Gilbert Bécaud is in het weekeinde tijdens een voorstelling in het Parijse theater „Olympia" in elkaar gezakt. De artsen hebben hem rust voorgeschreven. Een tournee die hij van 19 tot 31 maart door West-Duitsland en Oostenrijk zou maken, gaat niet door. Volgens zijn Westduitse impresario is de zanger „vol komen uitgeput". DEN HAAG Prins Bernhard is ors beste exportartikel. Deze typering van dc prins is van de vroegere president- directeur van de K.L.M., dr. E. II. van der Beugel, waarmeede hü wel heel kort en bondig de betekenis van prins Bern hard heeft geschetst als promotor van de Nederlandse industrie. De prins cn dat is reeds by herhaling gezegd is een voortrcffciyk public relations man; wat hy evenwel voor de nationale industrie in het buitenland beduidt, is by lange na niet in brede kring bekend. Het Algemeen Dagblad heeft de rol als we dat zo mogen noemen van de prins in de industriële maatschappij uit voerig ontleed. In een twee pagina's tel lend interview, dat het Rotterdamse dag blad met prins Bernhard in zijn rustige werkkamer in paleis Soestdijk onlangs heeft gehad, vertelt de prins over zijn vele reizen. Sinds 1950 maakt hij jaar lijks één of meer grote reizen met de bedoeling contacten te leggen. Als een soort redder in de nood kwam hij zo eens met een Argentijnse exportorder aandragen voor de spoorwegen juist op een moment dat Werkspoor een derge lijke order hard nodig had. De prins spreekt over de politieke risicö's, die voor grote bedrijven internationaal ge makkelijker zijn op te vangen dan voor kleinere. Hij heeft daarom een jaar of vyftien geleden het idee voor een ver zekeringsfonds op een paar vellen papier uiteengezet. De prins vertelt zelfs dat men er eerst om heeft gelachen, maar dat hetzelfde plan via allerlei instanties tenslotet is voorgelegd aan de toenmalige president van de Wereldbank. Hij hoopt dat er nog altijd iets van terecht zou mogen komen, alleen al om de schuch terheid weg te nemen voor verschillende bedrijven zich in de ontwikkelingslanden te ontplooien. Dank zij de reizen van prins Bernhard zijn vele orders voor de nationale industrie binnengekomen; voorts zyn er uit zijn reizen ook vesti gingen en ondernemingen in diverse Afrikaanse landen voortgekomen. De prins is nog lang niet reizensmoe. Hij zou persoonlijk nog dolgraag reizen naar Oost-Europa willen maken en naar Indonesië. „Maar" zo zegt de prins in het interview „dat is een kwestie van regelingsbeleid. Men heeft wel eens voorgesteld dat ik zou gaan als president van het World WUflife Fund, maar ook 'dat kan niet". Braziliaanse stad overstroomd RIO DE JANEIRO (Rtr) De stad Sao José da Laje in het noordoosten van Brazilië is zaterdag overstroomd na he vige regenval. Meer dan 5.000 huizen zijn vernield, ongeveer duizend mensen zijn omgekomen. Tweederde van de be volking is dakloos. Het aantal slacht- ofefrs is zo hoog, doordat de bewoners tijdens hun slaap werden verrast. De zware regenval gaat nog door. Lovell James Lovell, de Ameri- iaase ruimtevaarder met de meeste ■uirate-uren" (572) is door president ixon benoemd tot coördinator van een fogramma voor jeugdkampen voor eco- "nisch zwakken. Het programma is op- j Weid voor ongeveer 75.000 jongeren in vijftigtal grote bevolkingscentra en j <«rwijken. Lovell maakte deel uit van Apollo-8-bemanning, die de afgelo- i kerst rond de maan ging. Uitspraak over versiering op boekenbal was beslissing van het kabinet DEN HAAG (ANP) De uitspraak van minister Luns over het „leedwezen van de regering over het karakter van bepaalde versieringen op het schryvers- bal" berust op een kabinetsbeslissing. De minister van Buitenlandse Zaken heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van liet Tweede-Kamerlid Nypels D '66. In zijn antwoord zegt minister Luns dat „bepaalde, via de televisie ge toonde afbeeldingen van de Paus en van de kerkelijke hiërarchie, bedoeld als ver sieringen op het schrijversbal. de regering ongepast voorkwamen. Gezien het besloten karakter van het bal kon hier niet tegen worden opgetreden. Zulks is bij monde van de minister van Buiten landse Zaken aan de pro-nuntius, die bij het ministerie bezwaar had ingebracht legen bedoelde afbeeldingen, meegedeeld, waarbij het leedwezen van de legering over hel gebeurde is uitgedrukt". (Van trslaggevers) DEN HAAG De Ned. Federatie van Werkgeversorganisaties in het Bontbedrijf en de Stichting Bontwaarborg hebben besloten, dat hun leden geen „white coat bont" meer zullen verwerken en verkopen. Zij zullen bontimporteurs, grossiers en fabri kanten in Nederland en de zusterorganisaties in het buitenland, verzoeken hun initiatief te volgen. De grootste Nederlandse importeur van „white coat bont" heeft inmiddels de invoer van dit produkt gestaakt. De Nederlandse Huishoudraad zal de confectie-industrie, die meer dan de helft van hier ingevoerde huiden verwerkt, en andere bedrijfstakken, die bont van jonge zee honden verwerken of verkopen, trachten te bewegen dit produkt niet meer te gebruiken. De Tweede-Kamerleden mr. F. Portheine en de heer G. Koudijs (belden WD) heb ben voorts de minister van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk gevraagd een einde te maken aao de invoer van „white coat bont", afkomstig van zeehondenbaby's. In ons land worden jaarlijks een paar dui- zend huiden van deze dieren ingevoerd, voor het merendeel uit Canada, waar bij de i Jaarlijkse Jecht vele duleandeu jonge zeehonden woeden doodgeknuppeld. (Van parlementaire redactie) ALMELO De concentratie van chris telijke politieke partijen in Almelo if feit. De leden van de plaatselijke afde ling van de A.R.P., C.H.U. en K.VJ». be sloten vanavond in afzonderlijke verga deringen bij de gemeenteraadsverkie zingen van 1970 met een gezamlijke lijst en een gezamlijk gemeenteprogramma uit te komen, onder de naam G.C.P. (Combinatie Christelijke Partijen). Tij dens een gezamenlijke vergadering van de partijen werd later op de avond in Almelo een bijeenkomst gehouden waar bij de voorlopige kandidaten voor de ge- iqeenteraad werden voorgesteld. Wat een maand! Weerkijkers hebben reeds berekend dat deze maand al de koudste van deze eeuw Is. Zo'n plaatje van de Grote Markt in Groningen is voor een latere gene ratie het zichtbare bewijs hoe winters het nog was medio maart anno 1969 KAP KENNEDY (AFP) Het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart heeft bekendgemaakt dat onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, de lancering van de Apollo-10 op 18 mei op Kaap Kennedy zal geschieden. Deze dag is de tweede van een periode van zeven dagen, die geschikt zijn voor de volgende A poll o-opdracht, waarbij een maanlandlngsvartuig de maan tot op een afstand van 13 km moet naderen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1