„Na de regen" MIDDELZWARE SHAG B ik 1 UIT DE STAPEL NINA SIMONE IN CONGRESGEBOUW Hogepriesteres van,soul'past niet in huidige popkarakter Na pauze kwam korte inzinking Temperamentvol illusie werk in Fiesta Gitana Transpirerende Voeten..? DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS DE LEID SE COURANT MAANDAG 17 MAART 1969 aktue Ondei ui' Matti en Wim Spekking serie leesboekjes geschreven met als centrale figuren „Coen en Connie". We hebben de boekjes voor het eerste, vijfde en zesde leerjaar gelezen; met als eerste conclusie, dat de boekjes goed „op de leeftijd" geschreven zijn. Voor de eerste klas een sprookjesavontuur van Coen en Connie in een zeepbellenreis; in de vijfde klas gaat het om een spannend avontuur waarbij Duitse misdadigers door de jonge hoofdpersonen ontmaskerd worden. Avontuurlijk is ook het boekje voor de zesdeklassers, maar ditmaal aan de Costa Brava, waar Coen en Connie hun vakantie nuttig besteden door de Spaanse politie te helpen bij het oprollen van een dievenbende. Anny Matti en haar mede-auteur hebben bij het schrijven van deze serie kennelijk gedacht aan de sfeer waarmee de schooljeugd via radio en televisie voor zijn ontspanning vertrouwd is geworden. De boekjes zijn door de uitgeverij Helmond in een klein, maar duidelijk lettertype gedrukt Coby Krouwel zorgde voor eenvoudige, doch suggestieve illustraties. GERARD DE VILLIERS: Kogels bij de kreeftensamba (Bruna, Utrecht). Malko Luigi, de befaamde geheimagent, oefent in deze Zwarte Beer z'n moeizame beroep uit op de bakermat van de revoluties, Brazilië. Het begin is al meteen spectaculair, een moord volgens een niet alledaags stramien. Erg cru en reg spannend. Helemaal Malko Luigi dus. Hij wint overigens al weer. Er komen dus nog meer boekjes. RAILLON-SALEMBIER: Van twee eekhoorntjes en een vos; Craenhal- Endry; Hopi en Joema en de mamabeer (Casterman). Twee boekjes in de Rinkebelreeks van Casterman met leuke tekeningen en een eenvoudig maar toch gezellig verhaaltje, dat de kinderen van een jaar of vijf na een paar maal voor lezen al aardig zullen kunnen na vertellen. De tekeningen in Hopi enz. zijn wat leuker dan die van de eek hoorntjes, die nogal „echt" zijn. Een eekhoorn is dus een eekhoorn, de beer in Hopi is ook wel beer. maar z'n snuit heeft een zeer vriendelijk tintje en dat laatste is voor kinderen erg belangrijk. GERTHE SPREY: „Ik heb aan jullie mijn handen vol" (Andries Blitz, Laren) Er zijn in de loop der jaren nogal wat mensen en evenzoveel in Nederland blijkbaar niet te vermijden commissies geweest, die zich hebben ingespannen om het kroost dat de lagere school bevolkt, minstens één maar liever meer dere uren per week lichamelijke op voeding te geven. Gym dus. Wel dat is dan wel broodnodig als we Gerthe Sprey mogen geloven. En waarom niet, want zij kan het weten, ze is al een paar jaar gymjuf. In een aardig getekend verhaal geeft ze een weliswaar onafgerond maar toch boeiend verslag van wel maar voornamelijk wee in de gymles. Als u het boekje heeft doorgebladerd, veel te lezen valt er niet, "te het duidelijk. De gymjuf en -meneer hebben een zwaar vak. De CAO voor deze groep dient met een gevarengeldaanhangsel te worden uitgebreid. Fearless naar Nigeria LONDEN (AP) De Britse oorlogs bodem Fearless, die zaterdagavond uit Malta is vertrokken met onbekende be stemming, is volgens de Engelse ochtend bladen vrijwel zeker op weg naar Nige ria. waarschijnlijk worden gebruikt als drijvende basis voor de besprekingen die prénier Harold Wilson eind deze maand in Lagos wil voeren. DEN HAAG „Jarenlang gaven in Amerika de blanke musici de toon aan. Te lang eigenlijk, omdat zij voor het merendeel gebruik maakten van het oorspronkelijke werk van negerarties ten. Met de komst van de rhythm and blues in het algemeen en de „soul" in het bijzonder, keerde het getij. De hoge- pries is Nin: Nina Simone op initiatief van het organisatiebureau Paul Acket opnieuw naar Nederland gekomen toonde gis teravond in een totaal uitverkocht Con gresgebouw, dat zij inderdaad een een zame plaats inneemt In de huidige mu ziek. Deels door haar ongelimiteerd ver mogen tot vocale improvisatie, deels door haar geraffineerde tekstbehande ling. Dat zij daarbij ook nog een uit stekende pianiste is, is eigenlijk bij- En toch was Nina Simone niet hele maal op dreef. Voor de pauze kwam elijks over tot 't publiek. Haar uitvoeringen bijvoorbeeld het Geesnummer „I can see nobody" of het Dylannummer „The times they're changing" mochten nog zo puntgaaf en verrassend zijn, het was allemaal te veel gericht op een zeer kleine kern, de pure Simoneliefhebbers. Degenen die kwamen om het wat meer bekende werk als „I put a spell on you", „To love somebody" of „Ain't got no, I got life" werden vooralsnog wat teleur gesteld. Nina Simone stond te veel boven haar publiek om een band met de zaal te smeden. Alleen met „Laila wine" met een razend knappe gitaarbege leiding van Alorie Chapman daalde zij even af tot het niveau van haar discipelen. Na de pauze bleek allereerst, dat de akoestiek van het Congresgebouw op dit moment nog niet toereikend is voor een concert van dit gehalte. Het geluid van de afzonderlijke instrumenten ver smelt als men verwijderd van het podium zit tot één rommelig geheel, waarbij de resonantie in de zaal bij de lagere tonen bijzonder storend werkt. Vooral als het instrumentarium niet perfect staatafgesteld en dat was na de pauze duidelijk het geval tre den deze (huidige) gebreken sterk op de voorgrond. Nummers als „You go to hell", „To love somebody" en „Take the water" verloren dan ook hun glans. Bovendien impro- veel viseerde Nina Simone toen té veel. door bijvoorbeeld „Ain't got no, I got life" te ingewikkeld werd om te kun nen boeien. Na deze korte inzinking ging het gelukkig weer beter. De Bob Dylansong, „I shall be released" vorm de een weergaloze uitsmijter. Pas toen kwam de "geestdrift van het publiek los, toén werd Nina Simone gedwongen tot een toegift. Resumerend kunnen we stellen, Nina Simone gisteravond duidelijk uiting liet komen, dat zij niet past het huidige popkarakter. Zij heeft té grote hoogte bereikt om de „ei voudigen van geest" die dwepen brallerige popmuziek ADVERTENTIE te bekoren. Alle pogingen van haar pla tenmaatschappij, die Nina ophangt aai Ain't got no. I got life" en „To lovi somebody", ten spijt. plaats in in de huidige popmuziek. Deels door ongelimiteerde ver mogens tot vocale improvisatie, deels door geraffineerde tekstbehandeling. Flamencokunst is goeddeels illusiewerk. lage landen bijna altijd een flinke zaal te vullen. Zo ook zaterdag de toneelzaal van het Congresgebouw. Impressario Da Silva maakt met deze tournee van zijn Fiesta Gitana het dozijn vol. Dat is een felicitatie waard, want om zich in deze showbiz te kunnen handhaven moet men niet alleen sterke benen hebben, maar daarenboven organiseren op basis van een even sterke artistieke integriteit. Wederom werd deze Fiesta Gitana een vuurwerk van spetterende passie, geka naliseerd in theatrale perfectie. Dat ver hindert een rasechte zigeuner als El Toro niet zijn hese hartstocht gebruiksklaar de zaal in te slingeren en waar de stem banden als gevolg van het Hollandse kli maat te kort schieten, stampen de roffe lende voeten de emotie wel uit de grond. Contrasterend daarmede de Eerste Vrouw van dit gezelschap, de dramatische Car men Casarrubios, die haar temperament geraffineerd intoomt. Van deze onder koelde emotie gaat een wonderlijke span ning uit. De beroemde Patro Soto zong niet. Reden: onze Haagse poolwind, maar de virtuoze branie van de eerste zigeuner danser Curro Velez was er niet minder om. Een zapateado waar de liefhebbers van verbleken. Velez' ijdelheid neemt men graag op de koop toe. Een aparte vermelding waard is zeker ook de stembegaafde flamencozanger Na- ranjita de Triana die op het gebied van de cante grande iets heel bijzonders liet horen. Een gitarist als José Motos is er dit- „Reunion Jazz" doopte derde l.p. Dezer dagen is de derde langspeelplaat van de Reunion Jazz Band o.Lv. Joop Schrier verschenen. Dit voor het orkest heugelijke feit werd gisteravond muzi kaal gevierd in de New Orleans Jazz Club te Scheveningen. Voor de vele aan wezige jazzfa- werden uiteraard Manuela de Ronda, mentvol dit i lusior temperament. Kroegkunst bij kunstlicht voor een deel, maar dan toch opgestoten in een vaart en kleurvertoon die deze twaalfde Fiesta Gitana weder om tot onmisbaarheid stempelen in he' dansjaar 1969. D-y KAMPIOENSCHAP Z-HOLLAND Meer animo voor wedstrijddansen Onder auspiciën van de Ned. Amateui Danssportbond werden zondag ondei grote publieke belangstelling de Zuid hollandse damkampioenschappen gehou den, waaraan ditmaal 150 dansparen deelnamen. De belangstelling voor deze kampioenschappen is wederom toege nomen en wel met 25 meer dan vorig jaar. De voortreffelijke dansmuziek werd verzorgd door het XYZ-combo en de jury bestond uit mevr. J. van Ditsel uit Nijmegen, de heer C. Wensink uit Arn hem en de heer D. Meijler jr. uit 1 terswij k. De organisatie berustte bi heer H. Kleynhaus. Aan het einde de middag reikte jurylid mevr. J. Ditsel in de vorm van delftsblauwe her inneringswandborden en tegels de prijzen uit. Bij de hoofdklasse werd het kam pioenschap gewonnen door het danspaar Van der Burg uit Rotterdam en bij de A-klasse werd dit het paar Crama- Bekooy uit Leiden. Bij de B-klasse werd kampioen het paar Van Gulik uit Huizen en bij de C-klasse het paar Dumee- Leyten uit Rotterdam. Bij de D-klass werd het paar Gerritse-Wittenberg uit Rotterdam kampioen en bij de nie lingenklasse werd dit het paar Weber- Sterenberg. Bij de Latin-American werd het kampioenschap gewonnen dooi paar Gonits-Sondaar uit Amsterd; Delon opnieuw Het boeiendste van het t.v.-weekeinde vonden we een tweetal veelzeggende confrontaties: zaterdag (in een VPRO- extra tussen Harry Mulisch en een der winnaars van de American Book Award, Jerzy Kosinsky) en gisteren (in een Brandpunt-extra tussen KVP'er Schmel- zer en P.v.d.A.'er Den Uyl). Het eerste gesprek lag kennelijk al een tijdje op de plank, maar was door die Award in de sfeer van de actualiteit gekomen; het tweede was direct actueel om zijn eerste confrontatie tussen beide fractie leiders né het befaamde congres. Het eerste was een „vriendengesprek". Mulisch en Kosinsky verkeren op een jij-en-jou-basis die het mogelijk maakt op sommige punten diametraal tegen over elkaar te staan zonder dat dit aan de verhouding afbreuk doet. Het werd een vriendschappelijke wedstrijd waar in castrofile Mulisch duidelijk het on derspit dolf. De andere wedstrijd was allesbehalve vriendschappelijk. Schmel- zer en Den Uyl zaten in aparte studio's te praten over de P.v.d.A. na de dood van de P.v.d.A. Schmelzer deed het misschien wat te elegant, Den Uyl deed het duidelijk te weerbarstig. Wat ook de kwaliteiten van de rode fractie leider mogen zijn, een innemende t.v.- persoonlijkheid is hij niet. Op het scherm doet hij zich altijd voor als een kniezerige betweter, die verontwaar digd is over het feit dat er mensen zijn die, binnen of buiten de P.v.d.A„ het aandurven het oneens te zijn met Den Uylse wijsheid. De VPRO bracht zaterdag twee pro gramma's van Rob Touber. Hildcgard Knef werd door hem gebracht op de wijze waar een ster van de eerste grootte aanspraak mag maken. Zij is iets enorms inderdaad: interprête van anderer en eigen teksten op een wijze die ons boven de zangeres toch vooral de voortreffelijke actrice deed bewon deren. De acteur Willem Nijholt werd door Touber heel anders aangepakt. Als materiaal namelijk voor een show met aantrekkelijke danseresjes, bene vens een aantal snel geprojecteerde en daardoor dubieus wordende naakt- schilderingen. Nijholts toch al wat „weke" interpre tatie verdronk in de Toubereffecten. Waarmee weer eens werd aangetoond dat een programma altijd belangrijker is dan de regisseur. Als de regisseur dat anders ziet pleegt hij moord. Zoals ditmaal bijvoorbeeld op Brederode die er, in plastic verpakt, maar heel slecht afkwam. Gisteren bewees de KRO-overname van het Berlijnsc „Grand Gala" opnieuw foonplatensuccessen niet garant staat voor een succesvol t.v.-programma. Het bewees ook dat ons eigen Grand Gala helemaal niet zo gek afstak, als men in aanmerking neemt dat we gisteren een samenvatting te zien kregen waar alles wat „langweilig" was, uitgeknipt (ADVERTENTIE) en we KRO's Gamma, gewijd aan de mens en zijn toekomst. Futurologie is een weten schap die iedereen bedrijft en waarbij iedereen gelijkelijk in het duister tast Opvallend was dat ook dit programma zich meer met het heden dan met de toekomst bezig hield en dat de zeld zame futurologische uitspraken (bv. van dr. ir. G. Hamming) uiterst aanvecht baar leken. Als geheel was het een boeiende uitzending, die een geslaagde vormgeving kreeg door de medewer king van een aantal beeldende kunste naars en van Manja Siebrecht, wier choreografische inbreng redelijk werd gerealiseerd. Vg. Jan Schmitz door Frankrijk geëerd DEN HAAG (ANP) Wegens zijn verdienste voor de Franse orgelmuziek is de 53-jarige Haagse organist Jan Schmitz begiftigd met de Robijnen Me daille van de Franse Academie van Kun sten en Wetenschappen. Deze onderschei ding zal hem op 27 april te Parijs wor den overhandigd. Jan Schmitz heeft vele orgelconcerten in Frankrijk gegeven en brengt in Nederland dikwijls orgelmuziek van Franse componisten ten gehore. ZurmmmsearrmJ POEDER "V BUAPOTHEKER EN CRÈME i ii icciicia EN DROGIST 3 NEDERLAND I (STER- Nieuws in het kort NCRV: 19.07 uur: Tweekamp, quiz 19.32 uur: Pick-up, platenprogramma 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: De „image", ontmoe ting met het spiegel beeld 21.15 uur: 21.35 uur: Bureau Bristol, tv-serie 22.25 uur: Ds. J. Langstraat 22.30 uur: Humanistisch verbond 22.55 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: Export (TELEAC) NEDERLAND II (STER- ndini 18.56, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine AVRO: 19.30 uur: Vaders tegen wil en 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriel 20.45 uur: Peyton Place, tv-se 21.30 uur: Nationaal allerlei, mini-filmpjes 22.00 uur: 22.25 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen 11.25 uur: De geschiedenis vai aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma RADIO PROGRAMMA heidsvoorlichting. idbouw. AVRO: 12 opera: der junge Lord, opera ir, klankbeeld). itendgvmnastiel OS-berlchten voor de schippers). ht?n«?agkirSOVerZ'C'1 b 13,00 Nleuws- - Cerebraal spel van John Bowen helder gespeeld door Ni euwe Komedie pittig, maar toch lekker zacht enige stukker. uit de nieuwe Lp. ten gehore gebracht. Muzikaal bezien concer teerden „The Reunions" wederom op zeer goed niveau. Stuk voor stuk zijn zij verhoord VERSAILLES (AP) De rechter knap improviserende solisten, terwijl in de collectieven een gave eenheid waar neembaar is. Dit toont bovendien de enorme routine die deze solisten bezitten, commissaris in de Markovic-moordzaak, René Patard, heeft voor de tweede op eenvolgende dag de filmster Alain De lon verhoord. meestal zonder repetitie. Alleen aan de totstandkoming van de nieuwe l.p. zijn enige „rehearsels" voorafgegaan. In de vooravond werd eveneens swingende Delon was een vriend en voormalig werkgever van de vermoorde Joego slaaf Stevan Markovic. wiens lijk op 1 oktober op een vuilnishoop werd aange- I Jan Morks en Wim Kolstee enerverende J soli creëerden in o.a. „When you're smiling", dat vele aanwezigen de dans vloer deed opzoeken. v.R. Delon heeft steeds ontkend iets met de zaak te maken te hebben. Delon zei te gen journalisten dat de rechter-commis- saris opnieuw de mogelijkheid had be Beschietingen in Zuid-Vietnam SAIGON (Reuter) De Vietkong heeft vanochtend vroeg twintig steden en zeker vijf Amerikaanse bases in Zuid- Vietnam met raketten en mortieren be sproken dat Markovic hem had proberen te chanteren: „Er is niets in mijn le ven waar ik over gechanteerd zou kun nen worden", zei Delon, „Bovendien is in onze kringen de morele norm een zeer rekbaar begrip". Ned.-Engeland Het genootschap Nederland-Engeland organiseert op woensdag 26 maart een toneelavond in het Nederlands lyceum aan de Theo schoten. Volgens 'n Amerikaanse woord voerder is er wat de bases betreft geen melding gemaakt van slachtoffers of ern stige schade. Mann Bouwmeesterlaan te Den Haag. Aanvang kwart over acht. De Play Ac ting Group presenteert de thriller „The Paper Chain". Die feiten worden gereconstrueerd dagboeknotities en andere aantekeninger van de mensen op het vlot. Tijdens he college worden die feiten aanschou- lijk voorgesteld doordat ze worden ge speeld en wel door een groep sen die schuldig zijn aan „misdaden te gen de gemeenschap". Hun optreden een therapie zijn. Zo schuiven er enkele lagen ovc kaar, die stuk voor stuk fictie zijn, door de onderlinge verschillen en eenkomsten een schijn van werkelijkbeii krijgen, die het gevoel geven, dat Bo- bezig is met iets heel belangrijk: :ijn stuk. Wat er allemaal op voorvalt verstrekt die indruk: dt om zijn leidei God, in zijn eigen idee en ii van de anderen. Zo kunnen a lei conflicten, vooral rond een jonge dioh ter, die in opstand komt tegen dei „God", een reeks van toneelmatige span toch blijft het stuk tie van een slim auteur, die alli spanningen weet te creëren, zonder tot leven komt. het slot valt Bowen dan ook doe de mand: hij is niet in staat tot bevredigende afsluiting te komen, vindt vooral zijn oorzaak in het fei dat er totaal geen informatie wordt 2170 en diegenen, die de rollen van de nege overlevenden moeten spelen. Erik Plooyer had idee het wezenlijke gebrek a van het stuk benadrukt, door heel hel der en rechtlijnig te laten spelen, was een goed bedachte voorstelling, na zonder decor, in veel opzichten h« suggestief. Maar als geheel heeft voorstelling een al te serieuze bei dering gehad: soms is daar een v belerende toon het gevolg van, 'n school meesterachtig accent bijna. I toegewe ities, m dat zuiver als grotl vlot. In d« Boswir Koppo Max Woiski jr. heeft een bijzondere i de originele tekst. Max is vanavond 19.32 uur. uitvoering van „De Fabeltjeskrant" te horen in het programma „Pick-i Nederland I. Radier jalend voor het totaal, werd over de hele linie echter geacteerd. John Bowen heeft door voorstelling van De Nieuwe KomeA iets meer indruk kunnen maken dan an lijn hand, die tbeafc de vorige week uitbracht („Blijf vtV waar je zit"). De goed klinkende taling van Oolbekking draagt daartoe bü Jan Verstappe UVS— Katwi; DVH- Morsp Morsp De H. KI. M Rijneg KI. M Spijke Vierkf UVS 1 Schee] De W Rijneg Rijneg Zuid i Wacht Vriend DVS Landz Zijlpoc Vierks TOP 2 Zuid 4 De He' UVS 5 TOP 3 KI. Mi Landzi Morspc Witte 1 Spijkei Caram TOP 4 Zuid Landzi Zijlpoo: De Hei Landzi Zuid 6- Zijlpooi De i promot Hllvei Groe; Maaavc Van clubs. 1 Never dracht Hoofdk Climax Irene klasse) Victorj 2-Wiba PSV-S' •8; D<

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2