VEEL GEWICHTHEFFERS MAAR BITTER WEINIG TALENT Drie bestuursleden KNAU verdwenen na wegzenden van penningmeester FRANS SIGMANS SCHOOF WEL STEEDS VERDER OP 01. Winterspelen op de helling To Piet v. d. Kruk wilde meer dan alle records Tal aarzelde op het beslssende moment Rudie Lubbers revancheduel met Rocha? Hammergren niet meer te bereiken in motorcrossfeest MOERMAN VOOR LAATSTE JAAR SECRETARIS NTC W.K. Judo in Mexico SPORTBIJLAGE MAANDAG 17 MAART 1969 ra Aj 1 Y Esco:; (Van t e LEIDEN De pas geschapen superzwaargewichtklasse vormde voor Piet van der Kruk in ieder geval een vol doende uitdaging om zich volijverig aan recordpogingen te wagen. En toen ook de tweede dag van de nationale ge wichthefkampioenschappen achter de rug e,.voormalige" zwaargewicht zijn records. Vier in totaal. Piet van der Kruk was immers de eerste Nederlandse super zwaargewicht (atleten met een lichaamsgewicht dan 110 kilo) en elke geslaagde poging, in kilogrammen uit gedrukt, zou worden gehonoreerd met een record. Maar Piet der Kruk had meer gewild dan 155 kg bij het drukken, 137,5 bij het trekken, 175 bij het stoten en een totaal 477,5, waarmee hij tien kilo onder het bij de zwaargewichten behaalde totaal bleef. Piet van der Kruk had in zijn weder- strjjd met de halters dolgraag zijn persoonlijk totaalrecord op dat zo langzamerhand megische getal 500 kilo's willen brengen. Toen dé voorzitter van de tech nische commissie, Chris Hovens, Plet van der Kruk, staande it zev °P de hoogste trede van het ereplatform (met twee gapende nationale gewichthefkampioen- achappen 1968: aantal deelnemers in de lichtzwaargewichtklassedrie. De titel strijd 1969: aantal deelnemers twaalf. Middenzwaargewicht 1968: vier deel nemers, 1969: twaalf. Opgeteld bij de at leten in de zwaar- (vijf) en superzwaar- klasse (een) kwam men toch nog tot het aanzienlijke totaal van dertig atleten. Een te groot aantal. Te groot in ieder geval om op schema te verwerken. De gevolgen waren ook groot. Toen tegen het einde van de middag Piet Kruk, na met zijn drukbeurten zijn per- Sche soonlijk record (167,5) tot op 2% kilo te hebben benaderd, via het trekken stoten -wilde proberen de „vijfhonderd- grens" te overschrijden, werden op het Inaast hem liggende plankier de krijt- itreepjes aangebracht voor de officiële fecordpoging van de Leidenaar Dick Vt Pt Riet bij zijn stootbeurt in de midden- jwaargewichtklasse. De Leidse Vijf Mei- verkóc iporthal en de nationale gewichthefkam- ie lioenschappen bleken toen geen prettige jartners te zijn. Voorrang der Kruk, in diepe ratie voor de halter, werd door hoofd- scheidsrechter Van Vliet op de plaats list gecommandeerd omdat Vfint ]ere zijde van de zaal voorrang werd ■erleend aan de poging van Van 't Riet. \anleiding overigens voor de toeschou- de zijde waar Piet van der (ruk zijn werk verrichtte, in luid ge- waai Anompel uit te barsten en een stormloop, luidruchtige planken leegtes naast zich omdat er nog steeds geen concurrentie is) toesprak en zei: „Piet, die vijfhonderd haal je nog wel" moest de „ambassadeur van de Nederlandse krachtsport" zuur lachen. „Ik voel zelf ook wel dat ik er kom, maar daat ging het me helemaal niet om. In vind het ook niet zo erg dat het vandaag niet is gelukt. Het gaat m(j meer om de manier waarop. Toen vorig jaar de nationale kampioen schappen waren gehouden, heb ik voorgesteld de hele zaak anders aan te pakken. Als je om elf uur begon, mocht je in je handen knijpen als je om een uur of half zeven klaar was. Goed, zei men toen, dat doen we anders. We verdelen het kampioenschap over twee dagen. De ene week de lichtere gewichten en twee weken later de zwaardere. Dat was volgens mij de enig juiste oplossing om het voor het publiek aantrekkelijk te maken. Maar fouten maakten ze toch. Het oude systeem van drie of vier atleten per ge wichtsklasse, dat wel degelijk goed was, ging ook overboord. Een grandioze vergissing. Nu kon iedereen die dat wilde, in schrijven. Een grotere troep kan niet". 1—0 r ribune, op de kantine te beginnen. Dick 't Riet faalde bij zijn recordpoging in gleed met de halter op het plankier, lijn totaal van 370 kilo was overigens uimschoots genoeg om zich in zijn klas door bondsvoorzitter Van der Star erelint te laten omhangen. De jonge sterke Alkmaarder Fred van der iulen kwam op de tweede plaats met achterstand van ruim dertig kilo- Nu met 100 it van der Kruk later: „Ik dacht, die pak je. Die vijfhonderd kilo's voor jou. Ik had uitgerekend met :kken en stoten 142% en 195 nodig te ebben. Ik voelde dat het kon. Op deze ampioenschappen heb ik me net zo iorbereid als op de Olympische Spelen, ko^et mocht, geloof ik, niet. Ik sta in een OSLO. Avery Brundage, de merikaanse president van het iternationale Olympische Comité, eeft gisteren in Oslo verklaard it hij het betwijfelde of de Olym- ische Winterspelen in de tegen woordige vorm gehandhaafd kun nen blijven. Tijdens een persconfe- rentie zei hij, dat er een commissie Rordt opgericht die zal onderzoe en in hoeverre er veranderingen enselijk zijn in de opzet van de Winterspelen. „De commercie heeft een te grote ivloed bij deze Spelen. Als we niet 'rugkeren naar de oorspronkelijke vorm ik het ergste". Hij legde- er de 'fedruk op, dat het voor veel mensen nmogelijk is om wintersport te beoefe- „Bovendien is er te weinig variatie de verschillende onderdelen. Kijk ir naar Jean Claude Killy, die op de lpinenummers drie gouden medailles Brundage bevestigde nog eens dat idens het I.O.C.-congres dat in juni Warschau wordt gehouden, de be- issing zal vallen over de deelneming Zuid-Afrika aan de Olympische pelen van 1972 in München. Indeling tafeltennisteams MüNCHEN Het Nederlandse he nteam zal tijdens de wereldkampioen happen tafeltennis, die van 17 tot en et 27 april in München worden ge ilden, tegen Rusland, Canada en Chi- uitkomen in de voorronde van het ernooi om de Swaythling cup. pat heeft de loting, die zaterdag in ünchen plaatsvond, uitgewezen. Er in twaalf groepen gevormd, waarvan -Winnaars in de finalegroep zullen spe- d De Nederlandse damesploeg is met 'eden, Iran en Wales ingedeeld in één oep van de voorronde van het toernooi i de Corbillon Cup. Topscorer Roma overleden ROME Giuliano Taccola, rechts- "nen en topscorer van A.S. Roma, is "teren in Cagliari, waar hij als re- de verrichtingen van zijn ploeg "Igde, overleden. Taccola was onlangs Jopercerd aan zijn amandelen en had kteroehtend lichte koorts. Hij stond '°dlondanks doktersverbod, mee te naar Cagliari. Toen de wedstrijd 's afgelopen, zakte hij in elkaar. Een "fnalist probeerde mond-op-mondbe- eming toe te passen, maar bij aan- '®st in het ziekenhuis bleek Taccola 1 lijn overleden. hok aqjiter de zaal wat voorbereidings oefeningen te doen, toen er iemand kwam om de gewichten van mijn halters te halen. Normaal train ik, voor het mijn beurt is, met zo'n 160 kilo. Nu moest het met 100. Probeer het maar eens. Je doet wat oefeningen met 100 kilo en dat sta je even later voor 185 kilo. De overgang is gewoon te groot. Bovendien was, geloof ik, zowat elke atleet die gewerkt had achter me komen staan. Ik heb ge tracht me zo goed mogelijk te concentre ren. Ik vind niet dat het mijn taak is er iets van te zeggen- Dat had de wed strijdleiding moeten doen. Ik zoek het niet als een excuus, begrijp me goed. De andere jongens hebben er ook last van gehad. Maar het is gewoon een staaltje van slecht organiseren". Zeven dravers in hoogste koers H'sum DEN HAAG Bij de negen koersen ln Hilversum op het programma van dins dagavond is een koersje met maar ze ven dravers voor de hoogste klasse. An ton heeft de laatste tijd juist de top niet meer kunnen halen en hoewel het kleine veld in zijn voordeel is, zien wij hem ook dinsdag nog geen eerste of tweede wor- Die eer lijkt voorbehouden aan Dave Fez of Satan Hanover. Deze twee geven elkaar heel weinig toe. Anton moet aan beide veertig meter geven en dat is vrij Om half zeven is de eerste start. Het programma luidt: Samsonprijs (2.000 m. eerste afdeling, met trio): Gisalda - Godelieve - Girl Jollandia. Outsider: Furie van Liktor. Butterflyprijs (2000 m. eerste afdeling, met autostart)1 Gay Westlandia - Ho ney Six - Hanneke Tabor. Outsider: Ha- ria Buitenzorg. Don Carlosprijs (2.400 m, autostart, met trio): Grenadier - Edeldame - Guy Volann. Otelloprijs (2.000 m, autostart, eerste afeeling): Dea Alkestis van E - Excel lent Narciso - Freddy Scotch. La Traviataprijs (2020 m, met trio): Go Away Gerda - Francisco - Grace Radney. Falstaffprijs (2000 m): Dave Narciso - Satan Hanover - Anton Otelloprijs (twee de afdeling): Dynamiet - rijder Wage naar jr. (Eronica W of Esta Beroona) - Goudvos. Outsider: Darling Hollandia. Aidaprijs (2420 m, met trio): Fedde B - Flintstone V - Dinsdag. Butterflyprijs (tweede afdeling): Halla Hollandia - Granida - Gromby. Hij redde het En zo eindigden de nationale gewicht hefkampioenschappen in een anticlimax. Arie van der Toorn, onttroonde kampioen in het middenzwaar, zei later: „Ik had het een blamage gevonden als ik kam pioen zou zijn geworden. Ik had maan den niet getraind en pas kort geleden ben ik wat gaan werken. Ik heb nog een moment geloofd dat ik het werkelijk zou halen. Bloemendaal redde het geluk kig. Ik had me doodgeschaamd, niet voor mezelf natuurlijk maar voor de sport". De gewichhefsport kent momenteel één groot gebrek: er zijn te weinig talentvolle atleten die de sterk verouder de routiniers kunnen opvolgen. Joe van Dorp bijvoorbeeld is 32 jaar. Hij kreeg de erfenis van Piet van der Kruk in het zwaargewicht. Op een zeer simpele wijze bovendien. De veteraan Siem Stokkel (L-K.V. Leiden) ,.ik doe alleen mee om te kijken op welke plaats ik eindig, welk totaal ik verwerk, interesseert me geen zier" en voormalig jeugdkampioen Van Tussenbroek mist eenvoudig de klasse die hem over enige jaren op het niveau van Piet van der Kruk moet brengen. Viif van de negen Simson/KDO bevestigde tijdens deze kampioenschappen het nut van veel en intensieve training nog eens. Van de negen kampioenen zijn er vijf afkomstig van de Haagse krachtsportvereniging: Piet van der Kruk, Joe van Dorp, Jaap Heppenaar, Karei Urgert en Jan Com- Karel Urgert: „Heb je gezien hoe slecht Helios Simpelveld heeft ge traind. Die jongens begonnen veel te hoog. Zo missen ze alle beurten. Piet Strolenberg, uitgesproken favoriet in de lichtzwaargewichtklases verloor daarom na 3 mislukte drukbeurten zijn kans op de titel al". lands record LARSEN VOOR MET 3-1 EERSEL De Deense grootmeester Bent Larsen heeft zaterdag in Eersel in z(jn match voor het kandidatentoernooi schaken opnieuw van oud-wereldkam pioen Mikhail Tal gewonnen. De stand in de tweekamp is nu 31 in het voor deel van Larsen. Zoals bekend is de strüd beslist als een van de spelers 4'/z punt verwerft uit, ten hoogste, acht Insiders in Eersel verbaasden zich over deze nederlaag evenzeer als over het verlies van Tal in de derde ontmoeting. In de vierde partij, waarin Tal wit had, kwam de Rus via een bekende variant van het Siciliaans vrij spoedig tot groot overwicht. Dit leek eenvoudig om te zetten in een scherpe aanval, maar toen hij op het beslissende moment aar zelde en aldus tempo verloor, sloeg de actie niet door. Een ietwat ongeduldig stukoffer sloopte vervolgens het witte Bokser na gevecht overleden LONDENUlric Regis, de in Spanje wonende zwaargewichtbokser uit Trini dad, die sind swoensdag in coma lag in een Londens ziekenhuis, is zaterdag overleden. De 27-jarige Regis werd woensdagoch tend vroeg, enige uren na zijn op pun ten verloren gevecht tegen de in Honga rije geboren Brit Joe Bugner, bewuste loos in zijn hotel gevonden. Men bracht hem naar een ziekenhuis, waar donder dag een operatie werd uitgevoerd om een bloedprop in de hersenen te verwij- Regis ging in het gevecht tegen Bug ner tweemaal neer, maar leek volkomen normaal na beëindiging van de partij, ver acht ronden was afgesloten. spel, dat na een felle tijdnoodfaze ge heel werd geruïneerd. Kavalek versloeg in de tweekamp na tionaal kampioen Hans Ree. Het was een Slavische partij. De Tsjech heeft een voorsprong van 41. Deze wedstrijd telt in principe tien partijen. Het verloop van de vierde partij Tal (wit)Larsen (zwart) was: Siciliaan: 1. e2—e4, c7—c5; 2. P gl— f3, d7d63. d2—d4, c5 x d4; 4. P f3 x d4, P g8—f6; 6. P bl—c3, P b8—c6; 6. L cl—g5, e7e6; 7. D dl—d2, L f8—e7; 8. 0—0—0, 0—0; 9. P d4—b3, a7—a6; 10. Resultaten van koersen Alkmaar ALKMAAR De uitslagen H.3. 2. Filius de Quinta, 3. Fla 50, plaats 1.30 2 t (P.R.R. Koppejan) 1 Mac, 3. Hippo. Toto: Sportparkpr(Js i 1.80, plaats 1.50 3.1( Lg5x f6, g7 x f6; 11. L fl—e2, K g8— h8; 12. L e2—h5, L c8—d7; 13. f2—f4, b7—b5; 14. K cl—bl, D d8—b6; 15. f4— f5, T a8c816. T hl—fl, a6—a5; 17. P c3e2, bö—b4; 18. P e2—f4, a5—a4; 19. P b3—cl, P c6e5; 20. L h5 x f7, b4b3; 21. c2 x b3, a4 x b3; 22. P f4— g6fPe5x g6; 23. f5 x g6, K h8—g7; 24. P cl x b3, h7 x g6; 25. L f7 x g6, K g7 x g6; 26. T fl—f3, L d7—c6; 27. D d2—f4, K g6—f7; 28. P b3—d4, T f8—h8; 29. T f3—b3, D b6a6; 30. T b3—a3, D a6— b7; 31. T a3b3, L c6 x e4; 32. K bl— al, D b7d5; 33. D f4—fl, T c8—a8; 34. a2—a3, Le4x g2; 35. D fl—f2, Th8x h2; 36. T b3—b5, D d5—e4; 37. T dl—el, T h2—hl; 38. T el x hl, L g2 x hl; 39. P d4e2, T a8c8; 40. P e2-c3, D e4— d3; 41. T b5h5, L hl—e4; 42. D i'. el, L e4g6; 43. T h5—h2, zich gewonnen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Tijdens de I Olympische Spelen ontging de I Nederlandse zwaargewicht Rudie Lubbers een bronzen medaille doordat hij verloor van de Mexi caan Joaquin Rocha. Er worden pogingen in het werk gesteld Lubbers in Den Haag een revan chepartij tegen Rocha te laten boksen. De heer Steijn, secretaris van de boksvereniging Hoogen- band, heeft de onderhandelingen met de Mexicaan geopend. Het lag zelfs in de bedoeling de wedstrijd op 31 maart te organiseren maar de voorbereidingen blijken meer tijd in beslag te nemen. Navraag bij trainer Nelis Bisschop bleek slechts een sterk fronsen van hel voorhoofd tot gevolg te hebben. De trainer van Lubbers wist van niets. Ook bij de Nederlandse Boksbond was men niet op de hoogte van de plannen. Op de Mexicaanse ambassade wist men evenwel te vertellen dat er wel degelijk sprake was van een eventueel duel LubbersRocha. De organisatoren had den de Mexicaanse ambassade ingescha keld voor het voeren van de corres pondentie. De heer Steijn zeer beslist: „We wach ten op bericht uit Mexico. De 31ste maart is al te dichtbij, hoewel we dan organiseren in „Amicitia". Als Rocha komt, hopen we met medewerking van de gemeente in de sporthal aan de Steenwijklaan terecht te kunnen". Indien mocht blijken dat Rocha reeds de profstatus heeft aangenomen, zal Lubbers voor de revanche, die een wensdroom van hem is, ook een prof licentie aanvragen. Is Rocha nog ama- wit geeft j teur, dan blijft Lubbers dat in ieder I geval ook nog tot na het duel. (Van c sportredactie) SINT-ANTHONIS. Frans Sigmans heeft gisteren in de Cross der Azen geen hattrick kunnen verrichten. De 22-jarige coureur won vorig jaar en in 1967 dit motorsportevenement in Sint-Anthonis, maar gisteren moest h(j zijn meerdere erkennen in de Zweed Chris Hammer gren. Sigmans groeide in het sterke gezelschap (te) langzaam naar zijn goede vorm. In de eerste manche werd hij met ruime achterstand derde. Na als laatste gestart te zijn in de tweede race. rukte Sigmans op spectaculaire wijze naar de derde plaats. In de derde man che kwam hij het dichtst by de over winning. Hij eindigde op slechts 1,4 sec. van Hammergren, die alle drie manches op zijn naam schreef. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De „zaak-Westphal" die in het laatste kwartaal de gemoederen in de Nederlandse sportwereld danig in beweging bracht en voor de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie in decem ber zelfs tot een buitengewone algemene leden vergadering leidde, heeft ook zaterdag zijn stem pel gedrukt op de jaarlijkse algemene vergadering van de KNAU in Amsterdam. Op de vergadering van december had bet atletiekparlement zich met grote meerderheid uitgesproken voor een motie, waarin het Uniebestuur en de nationale tech nische commissie verzocht werd zijn mandaten ter beschikking te stellen. Toen voorzitter Frans Jutte zaterdag in zijn openingswoord opmerkte: „De conflictsituatie, die eind vorig jaar ontstond, heeft verdeeldheid veroorzaakt in de Unie; men staat wantrouwend en aggressief tegenover el kaar", zal hij niet hebben kunnen bevroeden, dat die aggressiviteit en verdeeldheid enige uren later zo duidelijk in het bestuur tot uiting zouden ko men. Nadat hijzelf via een enkele kandidaatstel ling was herkozen als voorzitter en de heer J. Oskam, eveneens als enig kandidaat, tot secretaris was benoemd, barstte de bom. De vergadering verkoos de scheidende secretaris Koster met 43 tegen 39 stemmen boven de zittende functionaris Breumelhoff als penningmeester en dat was voor drie bestuursleden: vice-voorzitter Dijkstra, die overigens toen was herkozen, NTC-voorzitter Van der Heyden en commissaris Lemmcns, aanleiding om hun functies ter beschikking te stellen. Deze mededeling leidde in de vergadering tot emo tionele uitlatingen als: „chantage" en „de verga dering wordt met de rug. tegen de muur gezet". Hetgeen na het bevestigende antwoord van voor zitter Jutte op een vraag van een van de afge vaardigden vóór de bestuursverkiezing: „Is er een basis voor samenwerking in het bestuur met de nieuwe kandidaten", niet zo verwonderlijk was. Een beroep van de heer Koomen op zijn mede bestuursleden om vooral geen consequenties aan de verkiezing van de heer Koster te verbinden („Het is geen persoonlijke zaak. De vergadering is volkomen vrij om te kiezen. Hierdoor ontstaat een vacuüm in de KNAU"), had geen resultaat. Omdat de vergadering tevoren een voorstel om het be stuur tot elf leden uit te breiden, had aanvaard, zullen de gedelegeerden, die de heren Koomen en Kappenburg resp. herkozen en benoemden als be stuurslid, binnen enige weken schriftelijk nog vier bestuursleden moeten kiezen. Reglementair was dit staande de vergadering niet mogelijk. Na dertig jaar Datzelfde gold voor de verkiezing van de twee „nieuwe" leden van de nationale technische com missie, die van vijf op zeven personen wordt ge bracht. In de NTC is Jo Moerman, die in de kwes- tie-Westphal een grote rol speelde, na een ruim dertigjarig „dienstverband" voor het laatste jaar secretaris, terwijl de heren Grewer en Salari wer den herkozen .De Rotterdammer Meeuws zal het scheidende NTC-lid Rinkel opvolgen. Uiteraard zal men door het bedanken van de heer Van der Heyden („Het wegsturen van Breumelhoff kost de KNAU heel veel geld") ook moeten omzien naar een nieuwe NTC-voorzitter, die evenals de NTC-secretaris qualitate qua zitting heeft in het hoofdbestuur. Zeer waarschijnlijk zal de KNAU aan het einde van dit jaar in een buitengewone vergadering opnieuw bijeenkomen. Men zal dan de plannen en aanbevelingen van de structuurcommissie, die in december na de affaire-Westphal werd ingesteld, bespreken om tot een KNAU-nieuwe-stijl te komen. De KNAU zal in het aanstaande seizoen, evenals de Internationale Amateur Atletiek Federatie dat al in Mexico al tijdens de Olympische Spelen deed, de medische commissie het recht geven tijdens wedstrijden deelnemers te controleren op het ge bruik van doping. Toch nog Westphal Vrijwel tegen het slot van de vergadering men was toen al bijna zeven uur bijeen kwam op verzoek van district Utrecht ook de zaak-Westphal nog ter sprake. De Utrechtse afgevaardigden ver zochten het bestuur op korte termijn contact op te nemen met de heer Westphal om tot een ver zoening tussen de KNAU en hem te komen. Voor- :u. In Amsterdam vergaderde de K.N.A.U. en voor het eerst sinds lange tijd t meer als secretaris van de Atletiekunie gekozen. Van links naar rechts: de heren Moerman, Jutte en Dijkstra. zitter Jutte sprak de vergadering daarop nógal emotioneel toe: „Er zijn diepe wonden geslagen. De tijd heelt vele wonden en dat gaat ook in dit geval op". Deze uitspraak ontlokte een van de ge delegeerden de vraag of het dan geen tijd was nu vast hechtingen aan te brengen. Het voorstel Utrecht vond geen meerderheid in de vergadering. Volledige steun kreeg wel de suggestie om de „Vereniging van Vrienden van de KNAU" te vra gen zich nog eens over de zaak-Westphal te bui- Ook de atleten die zich in december solidair ver klaarden met hun trainer Wil Westphal en wei gerden in vertegenwoordigende ploegen uit te ko men, kwamen nog aan het woord. Hun woord voerder, Sjouke Tel, ondervond heel wat meer sympathie dan Fred van Herpen, die in december op weinig elegante wijze als spreekbuis optrad. „Wij zijn als rebellen door de NTC discriminerend behandeld. Dat is een van onze grieven. Wij be- Onderscheidingen Van de jaarlijkse onderscheidingen ging de KNAU- beker voor het tweede achtereenvolgende jaar naar Maria Gommers, voor haar bronzen medaille op de 800 meter in Mexico terwijl Ed de Noor- lander de Herman van Leeuwenbeker voor de beste herenprestatie kreeg uitgereikt. Jeugd- recordhoudster speerwerpen Astrid Landerloo (Beek) ontving de Fanny Blankers-Koenplaquette en Jos Hermens (Nijmegen) werd voor zijn jeugd- record op de 3000 meter onderscheiden met de Hei-man van Leeuwenbeker. De Thompson- en Pim Mulierbeker gingen resp. naar de districten Groningen/Drente (organisatie Nederlandse kam pioenschappen) en Zuid (grootste ledenwinst). De heren Glas en Rinkel werden tot erelid yan de KNAU benoemd. De derde plaats in het eindklassement was voor Pierre Karsmakers, die zijn tweede plaats van de eerste race ver speelde in de laatste twee wedstrijden. Broer Dirkx bleef de Europese elite op het zijspan voor met een dubbele zege in beide manches. In deze klasse was het Nederlandse succes compleet door een tweede plaats van Jan ten Thije en een derde plaats van Ben Snijder. In de ijzige kou openden de inter nationalen (500 cc) het programma met de eerste manche over twintig minuten en twee ronden. Onder de ogen van ruim 20.000 toeschouwers vertrokken 34 cou reurs uit sterke Europese motorsport landen als Zweden, Engeland, België en Nederland. Favorieten waren de Zweed Torsten Hallman, de Engelsman John Banks, de Belgische wereldkampioen Joel Robert en de Nederlandse troeven Frans Sigmans en Pierre Karsmakers. Sterk gereden Van deze kopstukken maakten alleen Karsmakers en Sigmans hun reputatie waar. Hoewel voor beide coureurs de eerste plaats onbereikbaar bleek, kunnen zij bogen op een bijzonder sterk gereden wedstrijd. Dat geldt vooral voor de tweede race van Sigmans. De Bakelse renner begon de wedstrijd bijzonder ongelukkig. Bij de tweede start na een valse van Hammergren bleef hij staan. Zijn motor was nog niet gereed. Onder protest vertrok Sigmans als laat ste. Dit slechte begin had echter een gun stige invloed op zijn ijzersterk moreel, want in een weergaloze rush passeerde hij bijna alle tegenstanders om tenslotte nog als derde te eindigen. Voor een soortgelijk sterk staaltje zorgde Pierre Karsmakers. Ook hij startte in de ach terste gelederen, om vervolgens weer galoos naar voren te komen en direct achter Sigmans te eindigen. Outsider Teleurstellend was het optreden van Joël Robert en in mindere mate van Torsten Hallman en John Banks. De Belgische topman moest twee manches voortijdig beëindigen wegens motorpech. De rol die Hallman aanvankelijk was toebedacht, werd gespeeld door zijn land genoot Hammergren, een outsider in dit gezelschap. De uitslag was: 1. Chris Hammergren (Zweden) op Husqvarna, 3 pnt.; 2. Frans Sigmans (Ned.) op Husqvarna, 8 pnt.; 3. Pierre Karsmakers (Ned.) op CZ, 10 pnt.; 4. Jan Johansson (Zweden) op Husqvar na, 17 pnt.; 5. Dave Bickers'(G.-B.) op CZ, 23 pnt.; 6. Jan Keizer (Ned.) op Husqvarna, 24 pnt.; 7. Jaak v. Veithoven (Belg.) op Husqvarna, 26 pnt.; 8. Gerrit Wolsink (Ned.) op Husqvarna, 29 pnt.; 9. Jan Roessink (F.) op Husqvarna, 34 p. 10. John Banks (G.-B.) op BSA, 36 pnt. Zijspannen: 1. Broer Dirkx (Ned.) op Matchless, 2 pnt.; 2. Jan ten Thije (Ned.) op EML, 5 pnt.; 3. Ben Snijder (Ned.) op Hedlund, 6 pnt.; 4. Ben Braakhekke (Ned.) op BSA, 10 pnt.; 5. John Turner (G.-.B.) op Wasp, 15 pnt. LAUSANNE Het uitvoerende comité van de Internationale Judofederatie heeft bepaald dat de wereldkampioenschappen judo dit jaar van 16 tot 25 oktober in Mexico City zullen worden gehouden. Met goedvinden door het judocongres in Mexi co City zullen de kampioenschappen van 1971 in Lausanne plaatsvinden. AMSTERDAM Aan de Cross des Nations, het officieuze wereldkampioen schap veldloop, dat 22 maart in het Schotse Clydebank wordt gehouden, zal geen Nederlandse ploeg deelnemen. De nationaal technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie achtte de prestaties die vorige week op het nationale kampioenschap in Tegelen werden geleverd, niet van een niveau dat uitzending van een ploeg rechtvaar digt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11