VELE MENSEN LEVEN IN DE RESERVES r* n* IT IN doctor kalsbeek onderzoekt tot welk punt men de mens kan belasten m IDE AMSTERDAM „Het is verrassend en tegelijk droevig te zien, hoe weinig men zich bekommert om de geestelijk overbelaste mens. Vroeger spraken we er schande van, als een arbeider lichamelijk te zwaar werd belast. Die tijd is voorbij, want machines en apparaten hebben in belangrijke mate overgenomen wat in het ver leden de spieren moesten verrichten. Het pro bleem heeft zich nu verplaatst naar de witte boorden, maar daarover ontstaat weinig op winding, hoewel deze zaak zeker zo ernstig is". Aan het woord is een man, die er zich wel over opwindt en er zich wel zorgen over maakt: Johan Wilhelm Hendrik Kalsbeek. Als directeur van het Laboratorium voor Ergonomische Psy~ chologie TNO te Amsterdam maakt hij er zelfs een levenswerk van na te gaan, tot hoever men de mens geestelijk kan belasten en welke be lasting bepaalde taken betekenen. „We moeten nu eens ophouden met het creëren van taken en deze vervolgens zonder meer aan de mens op te dragen. Het werk moet aan de mens worden aangepast, niet de mens aan de te verrichten werkzaamheden". Onwelvoegelijk verkeersgedrag van vele automobilisten is terug te voeren tot overbelasting. Voor dr. Kalsbeek staat het zonder meer vast, dat de moderne mens veel- geestelijk wordt ovei-belast. Niet >,aor niets droeg hij in 1967 zijn proef schrift, waarmee hij doctor in de so ciale wetenschappen werd. op „aan de overbelaste mens". Proefnemingen op zijn laboratorium hadden al wel langetoond, dat het de verkeerde rich ting uitgaat. Veel moet er nog ge ëxperimenteerd worden op het gebied de ergonomie, die volgens de woordenboeken wordt omschreven als ïieuwste wetenschap, die aanpas- van werk en werkomstandighe- lan de mens beoogt". Op dat ge bied is dr. Kalsbeek een erkend des kundige en pionier, die in de hele wereld wordt erkend en geconsulteerd. Maar al weet men nog niet veel, dr. Kalsbeek weet genoeg om er pittige filosofieën op na te houden- ,Ons eigen computertje" Eerst de wetenschappelijke achter grond, weinig wetenschappelijk weer gegeven: in onze hersens „ons eigen computertje", om met dr. Kals beek te spreken geschiedt infor matiebehandeling Enerzijds wordt op genomen, wat er aan informatie be schikbaar is voor onze zintuigen, an derzijds moet, als reactie op die bin nengekomen informatie, het lichaam worden gestuurd' naar een handeling. Het opnamevermogen van de mens is groot, zij het niet onbeperkt, maar het „stuurorgaan" heeft slechts beperkte capaciteit. De omvang van die capaciteit wordt niet bepaald dooi de aard van de te verrichten handelin gen of door het intellect van de mens ten eenvoudige of gecompliceerde handelingen moet verrichten, of men te maken heeft met domme of met intelligente mensen, de capaciteit van het uitgaande kanaal is beperkt en iederen vrijwel gelijk. Dat ka- is in principe ook enkelvoudig: kan geen twee dingen tegelijk doen. tenzij één der handelingen een routinebezigheid is en zelfs dat lukt meestal niet. Van nature heeft de mens dc neiging om de capaciteit van het uitgaande kanaal niet geheel aan te spreken. Men houdt enige reserve aan ten be hoeve van een eventuele piekbelasting. Daarom steekt er geen kwaad in oen tijdelijke piekbelasting, want daarvoor heeft men juist die marge. Maar voor velen zijn de werkomstan digheden van dien aard, dat men voortdurend tot de hoogste graad wordt belast, dat men onophoudelijk in de reserves leeft. En dat niet al leen tijdens de gereglementeerde werkuren, maar ook ervoor en erna. Want er zijn er heel wat. die nog een tos vol werk mee naar huis nemen, nog wal stukken doornemen in dc 'rein op weg naar een bespreking, nog eens een extra-mentale dreun hiijgen in het verkeer. Die voortduren de overbelasting, die ook wel de „stress" wordt genoemd, veroorzaakt oen soort alarmtoestand. „Voor jezelf weet je heel zeker, dat Aan de huisvrouw wordt te weinig gedacht. In zaken als werktijdverkorting wordt zij helemaal niet betrokken. In tegendeel, de vrije zaterdag van man en kinderen betekent voor haar een extra-belasting. je aan de verkeerde kant van de streep zit, als je een routinehandeling niet meer juist verricht. Als je bij voorbeeld het knopje van het licht in je eigen kamer op een verkeerde plaats zoekt, hoewel je het al duizen den keren hebt gebruikt", aldus dr. Kalsbeek. „De ellende is, dat er zo n enorm verschil is tussen lichamelijke en geestelijke prestaties. Als iemand een zwaar voorwerp moet verplaatsen, dat boven zijn krachten gaat, dan blijft hij er met zijn handen af. Maai men is geneigd een geestelijke taak uit te voeren, totdat men er bij neer valt. En dat meen ik letterlijk, want wie voortdurend in de reserves leeft heeft aan de horizon maagkwalen en hartafwijkingen, daarvan ben ik over tuigd". Wat dr. Kalsbeek en zijn me dewerkers derhalve doen, is nagaan hoever de mens kan worden belast wat de gevolgen zijn als meri ovei de schreef gaat en hoe ernstig bepaal de taken de mens belasten. „Over belasting is niet alleen levensgevaar lijk voor de mens, die haar ondergaat ze is dat ook voor de omgeving als het gaat om mensen, die in hun taak absoluut geen fouten mogen maken Neem nu eens een buschauffeur. Kun ie in redelijkheid verlangen, dat hij kaartjes verkoopt, nadenkt over het wisselgeld, netjes op alle verkeersbor den let, keurig bij de halte stopt, niet als een stoomwals door het verkeer banjert en zich nog keurig aan een rijschema houdt ook? Misschien kan het, ik weet het niet. Maar ik ben bijvoorbeeld geneigd te stellen, dal onwelvoegelijk verkeersgedrag van vele automobilisten is terug te voeren tot overbelasting. Je kunt wel propa geren „wees een heer in het verkeer", maar beter is het de overbelasting Brein blijft beperkt Er zijn zoveel functies, waarvan het leven van anderen afhangt. De ntan achter het schakelbord, de piloot. Als er iets mis gaat wordt dikwijls gespro ken van een menselijke fout, want we weten nog zo weinig van de mate. waarin taken het beperkte brein belas ten. „Vanuit mijn werkterrein weet ik dat we technisch gezien nog oneindig veel betere, grotere, snellere, veiliger vliegtuigen zouden kunnen maken. Het probleem is echter, dat je een piloot niet een onbeperkt aantal hande lingen kunt laten verrichten". Maar al weet men nog niet alles, er i- toch al heel wat aan het licht geko men in dat Amsterdamse laborato rium met behulp van apparateii en proefpersonen. Zo heeft dr. Kalsbeek vastgesteld, dat een mens bij een fris se start zo'n 80 reacties per minuut kan verrichten. Dat aantal loopt na enkele uren terug tot 20, ervan uit gaande dat men geen fouten mag ma ken. Het stuurorgaan is derhalve snel vermoeibaar. Maar evenzeer is aange toond, dat het snel weer kan worden opgeladen door een korte rustpauze. Anderzijds m het brein sneller te ver moeien, als men in plaats van voort durend dezelfde handeling te verrich ten. telkens iets anders er tussendoor of tegelijkertijd moet doen. En ten slotte is proefondervindelijk aangetoond, dat de „kanaalcapaciteit" afneemt met het klimmen der jaren. Maar juist bij het ouder worden krijgt men dikwijls zwaarder, ver an twoor del ijker wei'k, dat een groter beroep doet op die capaci teit Wat gebeurt er nu, als men over belast is? Ieder mens reageert anders, maar sufheid, irritatie, aggressiviteit en een het-kan-me-niet-meer-schelenmen- taliteit zijn bij fir. Kalsbeek bekende verschijnselen. „Ik hacLhier een Ameri kaanse matroos, die we met behulp van een apparaat een bepaalde handeling verrichten na het waarnemen van een geluid of een brandend lampje wat over de toeren hadden gejaagd. Toen hij wilde vertrekken smakte hij tegen een gesloten deur aan, die zag hij ge woonweg niet meer. Een Fransman kreeg de opdracht om naast het reage ren op geluiden en lichtjes zo maar een verhaal te schrijven. Aanvankelijk schreef deze ex-legionair heel welwil lend over kleurlingen, die hij op een expeditie had ontmoet, maar naarmate het tempo van lampjes en piepjes werd opgevoerd, ging hij steeds feller tekeer tegen die bruinen en zwarten en tenslotte schreef hij, dat ze alle maal afgeslacht zouden moeten wor den. Na verlaging van hel tempo werd hij weer milder en dat allemaal :onder dat hij het zelf wist. Het was trouwens een zeer aimabele man. Als je dit zo bekijkt dan zou je militairen, die moeten oprukken, eerst via overbe lasting aggressief kunnen maken Opmerkelijke gedachten ..We weten er nog zo weinig van", ver kucht dr. Kalsbeek opnieuw. „Maar op grond van wat je weet kom je toch •vel tot opmerkelijke gedachten. Neem onderhandelaars, of het nu gaat over lonen of politiek. Je hoort dan, dat men urenlang als roofdieren tegenover el kaar zit en dan opeens, als het al een marathon is geworden, komt men tot een compromis, dat men een uur of acht eerder vol afschuw verworpen zou hebben. Kan dat niet 't-kan-me-niet- meer-bommeneffect zijn van overbe lasting? Neem die veelbesproken nacht van Schmelzer. Kan zo'n kribbige situa tie niet zijn onstaan door overbelasting en als gevolg daarvan aggressiviteit?" Dr. Kalsbeek is best bereid nog ver der te filospferen. „Voor mij zijn heel wat echtscheidingen een gevolg van overbelasting. Een overbelasting aan twee kanten trouwens. De man heeft dé hele dag onder zware druk ge werkt. wurmt zich door het verkeer, komt thuis en wil wel eens wat van zijn dagproblemen kwijt. Maar hij ont moet er een echtgenote, die het een dag lang evenmin niet gemakkelijk heeft gehad inkopen doen omdat er niet meer wordt bezorgd, de deurbel antwoorden, kinderen opvangen en troosten, huishoudelijk werk en hel eten op het vuur heeft, derhalve niet zo ontvankelijk is voor geweeklaag. Hi i ontmoet er zijn kinderen, die op school en via huiswerk op een ontzaggelijke manier belast zijn. zo niet overbelast en óf met rust gelaten willen worden dan wel hulp bij het huiswerk eisen In zo'n sfeer kunnen enorme spannin gen ontstaan, die tenslotte ruzies en scheidingen tot gevolg kunnen hebben Wat dat betreft verbaast het me, dal er nog steeds niet een huisvrouwenpal- tij is opgericht met als belangrijk de vies „Wij willen onze mannen niet mo< in huis". Aan die huisvrouw denk! men trouwens toch te weinig. Worden ze betrokken in zaken als werktijdver korting? We hebben de zaterdag vrij g: maakt, jawel voor de mannen cn d> scholieren, maar al dat volk over di vloer op zaterdag belast de huisvrouw extra. Zij moet haar werk in korten tijd verrichten, want op zaterdag wil ie niet ongezellig doen. Maar die zater dag blijft voor haar vol bezet. En het zelfde geldt op overige dagen als we verder gaan met werktijdverkorting Bos en berm Dr. Kalsbeek heeft niet veel aanmoe diging nodig voor zijn stellingen, opge bouwd vanuit de kennis, die hij in vijl jaren heeft vergaard op het gebied want het brein is te lang gewend ge weest aan het werken op topcapaciteit. Dan beoefent men liever bermtoeris me, dan zie je nog eens wat. Maar wie zo handelt is wel rijp voor een men tal breakdown". En wat doen we eraan? „De werkne mers en ook de vakbonden zouden veel meer aandacht aan de werkomstandig heden moeten schenken. Ze zouden erop moeten staan, dat de geestelijke be lasting 'van functies en taken wordt onderzocht. Vele directies leggen nu nog, heel paternalistisch, het werk op en de werkende heeft als grootste inte resse: hoe halen we zoveel mogelijk vruchten van hel werk binnen. Een vreemde wereld eigenlijk: we streven oen luxe na, die eigenlijk niet goed voor ons is goed eten en drinken, veel zitten en We bereiken die door ons zelf te (laten) overbelasten. Pas als je weet of en in hoeverre de mens overbelast is, kun je aan maat regelen denken. In het algemeen' kun ie stellen, dat voorkomen moet wor den, dat de belasting permanent te zwaar is. Zo zouden mensen, die voort durend snel opeenvolgende handelingen moeten verrichten, een ander rustpa- troon moeten krijgen. Hun werk zou vaker onderbroken moeten worden. Dat lijkt revolutionair, maar is het niet als men beseft, dat dit niet ten koste be hoeft te gaan van het rendement. Als je weet, dat de prestatie achteruitgaat bij voortdurend hoge belasting, is de stelling gerechtvaardigd dat de produk- tie hoger is tijdens de uren, waarin ge werkt wordt, als er vaker pauzes zijn. Langere uitloop van de overbelasting. „Is het zo vreemd, dat de mensen niet meer wil len wandelen in de bossen? Werk en dagelijks leven eisen het uiterste, de weg naar het park door druk verkeer met zondagsrijders op straat en ru ziënde kinderen achter in de auto eveneens. Dan kom je in het bos en valt opeens de rust en de stilte boven op je. Op dat toerental kan de mense lijke geest niet opeens overschakelen, In dat andere rustpatroon zou ik ook de weekeinden willen betrekken. Wie voortdurend zwaar wordt belast, heeft een langere uitloop nodig om weer op toeren te komen. En men wordt steeds zwaarder belast, want het werk moet af. vaak in minder tijd als we de werktijd verder gaan bekorten. Voor velen is een uitloop van zater dag en zondag te weinig, daar zou bijvoorbeeld eens per maand de maandag aan toegevoegd moeten wor den. Dat is echter sterk academisch gesteld, want aan zo'n periodiek heel lang weekend heeft men niets thans niet in de betekenis, we nu spreken als men die ge woon thuis doorbrengt. Wil zo'n lang weekend nut afwerpen, dan zou je je met je vrouw moeten terugtrekken in een landelijk hotelletje. Maar dan moet de maatschappij eerst anders ge ordend worden, want waar moet je dan met de kinderen heen? En dan de va kanties. Op grond waarvan hebben we drie weken vakantie? Misschien is het wel uitstekend geregeld zo, maar we tenschappelijk staat het niet vast En je twijfelt aan de juistheid, als je weel dat ieder mens een dag of tien nodig heeft om helemaal los te komen van het werk en het werkritme. Dan rest er niet zoveel tijd meer om geeste lijk bij te tanken, zeker niet als je daarna ook nog weer de Autobahn of de autostrada op moeiEr zou moe ten worden nagegaan, of we niet meer vakantiedagen nodig hebben en of die vakantie dan niet in twee flinke brok ken moet worden opgenomen. Let wel, dat moet wetenschappelijk worden vastgesteld, niet op grond van de loon politiek. Onderbelaste mens Overigens: de gevaren, verbonden aan de onderbelaste mens zijn nauwe lijks geringer. Wie te veel capacitit overhoudt, gaat zich vervelen, raakt uit concentratie, verliest ook de levens lust. Iemand met een belangrijke taak moet derhalve niet alleen niet worden overbelast, hij moet ook genoeg te doen hebben. „Neem de astronauten. Het probleem is meestal hen bezig te hou den daar heel hoog. waar geen geluid en geen verkeer is. terwijl het meeste door instrumenten en vanaf de aarde geregeld wordt. Ze houden de astronau ten soms bezig met de gekste en voor de ruimtevaart onbelangrijke dingen om ze in concentratie te houden. Van de ruimtevaarders komt niemand met een hartkwaal terug, maar op de lan ceerbasis zijn al vele verantwoordelij ke figuren bezweken". Sprekende over onderbelasting wil dr. Kalsbeek nog wel wat kwijt over bejaarden. „Is hel niet vreemd, dat we de ouden van da gen verzorgingshuizen in de bossen aanbieden, waar ze zich dood vervelen door een tekort aan contact met de buitenwereld. Dan zegt men: Ze heb ben een bushalte dichtbij om naar de stad te komen. Maar voordat ze bij de halte zijn moeten ze tot de en kels door de modder en bij de bushal te lopen ze tijdens het wachten een longonsteking op van de natte voeten en de snijdende wind. Daarentegen zit de overspannen mens in de rumoerige stad in te kleine huizen opgeborgen. Je zou de bejaarde juist in de stad moeten houden en de gezinnen goed kope. ruime huizen in de bossen moe- Als we met hem het besprokene nog eens doornemen, zegt dr. Kalsbeek ter afsluiting: ,,Het lijkt wel of ik de revolutie preek. En dan moet je weten, dal ik zo rechts ben als de pest!" Jo Smits. Rust en stilte in het bos. Op dat toerental kan de menselijke geest niet lang gewend geweest aan het werken op topcapaci teit.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9