PvdA-CONGRES MAAKT POLITIEK NOG MEER ONDOORZICHTIG Geloof en politiek gaan nog steeds bij velen samen KYP-voorzitter Van der Stee: Concreet program met 5 punten Jongens (14 en 16) pleegden overval NOG GEEN BESLISSING BOUW-CAO NIXON KIEST VOOR WIJZIGING SENTINEL Bescherming offensieve raketten Samenballing heid in nieuw van strijdbaar- bestuur P.v.d.A. Jonger en - afgevaardigde tiende man voor Nieuw Links Daders overval Terheyden in Antwerpen aangehouden 5ATERDAG 15 MAART 1969 PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie) ARNHEM. „Ik betreur de legatieve uitspraak van het P.v.d.A.-congres over samenwer king met de K.V.P. Die uitspraak i hoogst onverstandig". Dit zei i.V.P.-voorzitter mr. A. P. J. M. van der Stee gisteravond in ijn openingsrede tot de K.V.P.- partijraad in Arnhem. Volgens nr. Van der Stee hebben de ge- eurtenissen op het P.v.d.A.- ongres het partijpolitieke beeld H Nederland nog ondoorzichtiger emaakt. Dpi Dit congres herhaalde ten aanzien niet-samenwerking met de K.V.P. •ite de eerdere woorden van partij- Dorzitter Vondeling en fractieleider Den yl. Het was een uitspraak die geheel t in het streven naar polarisatie van verhoudingen in Nederland, dat de d.A. (met name Nieuw Links) e P.R. eigen is, aldus mr. Van der Stee. beklemtoonde, dat de K.V.P. zich tijd tegen dit polarisatiestreven heeft ,Wij hebben er bezwaar tegen, it de tegenstellingen in ons land op wijze kunstmatig toegespitst wor- ..De uitspraak van de Partij van de rbeid tegen samenwerking met de .P. is zo'n forse slag in de lucht, dat P.v.d.A. zelf met een doffe dreun i de diepte van het isolement is ge- imeld." Dat zei de politieke leider van K.V.P., drs. W. K. N. Schmelzer, KVP-i der Stee. tijdens zijn rede op de partijraadsver gadering. De uitspraak van de P.v.d.A.. aldus drs. Schmelzer, is gedoemd in zijn negatieve bedoelingen volledig te falen, is gedoemd geen enkel positief resultaat op te leveren, noch voor de P.v.d.A., noch voor het scheppen van meer duidelijk heid voor de kiezers. In zijn rede gaf de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie uitvoerig commen taar op het congres van de P.v.d.A. en de daardoor ontstane politieke situatie. De poging van de P.v.d.A. om de K.V.P. in de conservatieve hoek te. drukken, is tot mislukking gedoemd. Niet alleen dat de huidige P.v.d.A. geen drukkracht in> Geen sprake van doorbraak bij christelijke partijen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit de resultaten var vele opinie-onderzoekingen betreffen de politieke opvattingen van de Ne- wie: trlindse kiezers blijken de schattingen i de KVP-sterkte nogal te vari irbü de ramingen per onderzoeks- ituut min of meer stelselmatig uit- ïlopcn. Een afname van de KVP- ng in 1968 ten opzichte van de uitslag de Tweede-Kamerverkiezingen '7 valt evenwel niet te loochenen. Al dra. L. P. J. de Bruyn, wetenschap- lijk medewerker aan het sociologisch tituut van de Nijmeegse universiteit lid van het KVP-partü bestuur. Hij ft deze mening in het KVP-maand- "rlft „Politiek". )rs. De Bruyn, die onderwijs geeft in politieke sociologie, heeft de vele re- ite onder-zoeken met name doorgelicht informatie over de wenselijkheid ieens de kiezers van een samen ging tussen de drie grote christelijke 'Oen. De bohoefte aan enigerlei kop ing tussen geloof en politiek onder er geconcretiseerd in de christelijke blijkt volgens hem bij een angrijk deel van het Nederlandse volk leven. De overgrote meerderheid van kiezers van ARP en CHU is gepor- rd voor tenminste een samengaan van twee partijen. De behoefte aan sa- nwerking tussen ARP, CHU en KVP 'ij de aanhang van deze drie partners inger, waarbij uit het protestantse nP nogal wat bezwaren tegen een der- ijke „christelijke confederatie" op- iken. 'VP-stemmers zoeken eventuele tners voor een samenwerkingsverband der buiten de christelijke partijen dan aanhang van ARP en CHU zulks doet, drs. De Bruyn. De Nederlandse Zer is overigens cynisch ten aanzien de haalbaarheid van een samengaan de drie christelijke partijen op korte üjn. Mogelijk hangt dit volgens dezt erzoekcr samen met de houding van 'de protestanten, die de KVP wel len accepteren als een samenwer- gspartner, maar niet als een reëel "iek alternatief, terwijl KVP-stem- rs (in geringe getale) wel een derge- openheid tegenover ARP en CHU en. De doorbraak van het traditio- verzuilde patroon heeft in ieder al niet plaats gevonden tussen de tetelijke partijen, aldus drs. De lyn. &ERE PARTNERS e kiezers van de christelijke par tijen ten een minder eensluidend oordeel 'effende de keuze van regerings tops uit de resterende partijen. De P-aanhang kiest zowel voor de WD voor de P.v.d.A., maar heeft gelijker- ri grotere getale bezwaren tegen de •d-A. dan tegen de WD als coalitie- °°t. De ARP-aanhang aarzelt bij die keuze ten aanzien van de WD en heeft bezwaren tegen de P.v.d.A., terwijl de CHU-kiezer naar de WD neigt en zich van de P.v.d.A. afkeert. Alleen de KVP- aanhang zoekt samenwerking met D '66 als regeringspartner en de kiezers van allé drie de christelijke partijen wijzen de PPR en de PSP als samenwerkings partners af. Een bondgenootschap met de christe lijke partijen wordt door de aanhang van de andere partijen eveneens zeer verschillend gewaardeerd, zo luidt een volgende conclusie. De WD-aanhang kiest onomwonden voor de christelijke partijen als coalitiegenoot. De P.v.d.A.- kiezers wijzen echter de CHU af en wei felen ten aanzien' van KVP en ARP. waarbij er meer P.v.d.A.-stemmen op gaan voor een samenwerking met de KVP dan met de ARP. De aanhang van D '66 aarzelt ten aanzien van de ARP en de KVP en keert zich geleidelijk af van de CHU. De PPR-leden van het eerste uur zijn geporteerd voor een ver bond met de ARP, maar keren KVP en CHU de rug toe. De PSP-kiezers ten slotte willen van een samenwerking met de christelijke partijen niets weten. De vorming van een progressieve concentratie, bestaande uit P.v.d.A., PSP, PPR èn D '66 heeft de instemming van de aanhang van P.v.d.A. en PSP en van de leden van de PPR. D '66-kiezers aar zelen, echter in hun keuze zowel tussen P.v.d.A. en VVD als ten aanzien van de PPR, maar wijzen de PSP als samen werkingspartner af. De VVD-aanhang tenslotte heeft belangstelling voor een verbond met D '66. heeft, de K.V.P. zou nimmer regerings verantwoordelijkheid aanvaarden als niet de hoofdlijnen van een consequent voor uitstrevend beleid konden worden ver wezenlijkt. Ook het commentaar van de "liberaal Toxopeus, dat de K.V.P. sterker aan de V.V.D. zou zijn gebonden, sprak de heer Schmelzer niet aan. Voor de periode na de verkiezingen van 1971 is nog zo veel onzeker, dat het commentaar van mr. Toxopeus niet ter zake doel. Er is in Nederland, aldus Schmelzer, plaats voor een socialistische partij. Maar wat eens een gezonde en constructieve socialistische partij was, is nu verlamd door innerlijke tegenstellingen. De barsten, die de P.v.d.A. de laatste tijd had opgelopen, zijn door het jongste con gres nog vergroot. De tegenstellingen zijn fel, ze worden nauwelijks opge vangen en in goede banen geleid door pogingen tot onderling begrip en ver draagzaamheid. Voor de gezondheid van de Neder landse democratie is dit een bedenke lijke toestand. Wanneer honderdduizen den kiezers van een grote partij niet of nauwelijks meer weten waar hun partij staat, kan dat het vertrouwen van velen in de democratie zelf aantasten. Mr. Van der Stee kondigde aan. dat de K.V.P. de verkiezingen van 1971 wil ingaan met een zeer concreet programma, dat vijf a zes punten vooropstelt en dus prioriteiten aangeeft. Zaken als bezits vorming, medezeggenschap, een recht- I vaardiger inkomens- en vermogensver- deling, cultuur en onderwijs zullen in programma en beleid centraal staan. De economie en welvaart van het land ver- I dienen uiteraard ook aandacht, maar ij moeten ervoor oppassen, dat wij aan i deze zaken niet een te hoge prioriteit geven, aldus mr. Van der Stee. „Het kabinet-De Jong gaat 'n moeilijk jaar tegemoet. Om te voorkomen dat ons land in een economische duisternis raakt, zal het kabinet de teugels strak in han den moeten houden. Voor sinterklaas- werk is geen plaats. Er zal hier en daar. ook in de Tweede Kamer, met de tanden worden geknarst", zei drs. Schmelzer op de partijraad. ..De overheid zal zich tot het uiterste moeten inspannen om harerzijds tot rust in de prijzen bij te dragen. Zij zal dat kunnen door de overheidsuitgaven bin nen aanvaardbare grenzen te houden." „In het algemeen heeft het soci&al- economisch en financieel beleid van het kabinet onze instemming", zei drs. Schmelzer. „In het bijzonder voor de werkgelegenheid begint het beleid vruch ten af te werpen. Aangetoond is, dat de door de K.V.P. gesteunde gerichte aanpak van de bestrijding der werkloos heid juist en effectief is geweest, alle eisen van de P.v.d.A., die steeds maar over honderden miljoenen meer bleef praten, ten spijt." Drs. Schmelzer waarschuwde tegen 'n nieuwe overbesteding, die tot extra inflatie en hernieuwde werkloosheid zou leiden. Het gevraar. dat ons nu bedreigd is, dat de lonen en prijzen zich aan elkaar optrekken. Onze fractie steunt de regering van harte in haar beleid tot scherpe prijsbewaking via gerichte prijs maatregelen en bevordering van de con currentie, aldus de K.V.P.-leider. Drs. Schmelzer zei, dat eenzijdige er kenning van de Duitse Democratische Republiek, waarop het P.v.d.A.-congres had aangedrongen, fatale gevolgen zou hebben. Het zou in West-Duitsland een nieuw nationalisme in de zeilen blazen en de eenheid van het Westen verstoren. „Wat de P.v.d.A. heeft gepresteerd door ongeclausuleerde erkenning van Oost- Duitsland. acht ik verbijstexend". zei hij. Verdachten van overval Gemonde gearresteerd BOXTEL De gemeentepolitie van Boxtel heeft gisteren twee Eindhovcna- ren gearresteerd die ervan worden ver dacht donderdagavond omstreeks 10 uur twee op een eenzaam gelegen boerderij wonende broers te hebben overvallen en beroofd. Een van de slachtoffei-s, Sjef van Log- ten (61) uit Gemonde, is met een Flau- bertgeweer in het dijbeen geschoten. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in Dé veiTnoedelijke dadei-s J. R. (22) en C. M. (24) hebben nog geen bekente nis afgelegd. Een van de daders was vo- rig jaar al eens in contact gekomen met de broers, toen hij als grondwer- ker in de omgeving werkte. Verjonging binnen P.v.d.A. (Van o e correspondent) BEDUM In bel Groningse Bedum had gistermiddag om half zes een roof overval plaats op een sigarenwinkel aan de Emmalaan. De overv; gepleegd door twee broers, de 16-jarige L. S. en de 14-jarige II. S. De knapen opereerden met een luchtdrukpistool dat naar later bleek, van hun vader was.. De oudste van het tweetal bedreigde met dit wapen mevrouw A. Oudman- Wiersma en gaf de vrouw met het pistool een klap op haar hoofd. Me vrouw Oudman had de winkelbel ge- hoord en was naar voren gekomen. In de gang naar de winkel toe ontmoette zij L. S. die haar dwong de handen om hoog te steken. De jonge overvaller zette zijn woorden al snel kracht bij door de vrouw een klap met het pistool te geven. Het gevolg daarvan was. dat het wapen afging en een kogeltje trof de vrouw even boven het oog, maar het bleef bij een lichte schampwond. In middels had de 14-jarige H. S. uit de winkel een sigarenkistje met geld erin, gestolen. De vrouw begon na de klap te schreeuwen, wat de beide overvallers deed schrikken. Zij renden weg. De oud ste liep rechtstreeks naar zijn ouderlijke woning. Hij had zich onder andere ver momd door een hoed op le zetten en droeg een zonnebril. De jongste van het tweetal ging er met het geld vandoor. Inmiddels was alarm geslagen en had ondër andere een toevallig rondfietsen de jongen de achtervolging ingezet. In de buurt van het station vond hij de 14-jarige dief en werd de politie ge- waarschuwd. Deze kon even later de jongste van het duo aanhouden. Toen bleek dat een deel van het geld was ver loren en het doosje weggegooid. De buit bedroeg ongeveer 70 gulden. Beide kna pen zijn uitvoerig door de politie ver hoord en vervolgens weer naar huis ge- KVP-voorzitter Van der Stee. mi nister-president De Jong en fractie voorzitter Schmelzer nemen no even de rede van Schmelzer voo de vergadering door. op korte termijn en in ieder geval voor 24 maart een beslissing nemen ever de bouw-CAO. Het bouwbedrijf heeft rich bereid verklaard de regering in de loop van de volgende week een rapport te doen toekomen, waarin de produktivi- tcitsbevorderende maatregelen uit het verleden worden weergegeven en waar door het in de ogen van de bouwnijver heid voor de regering verantwoord zal zijn te beslissen over de CAO, zoals werkgevers en werknemers in de bouw dit wensen. De beslissing van de rege ring zal aan de hand van het te produ ceren stuk worden genomen. Dit deelde gisteravond ministei* B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksge zondheid mee, nadat hij met zijn col lega's van Economische Zaken en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, mr. L. de Block en ir. W. F. Schut, een gesprek had gehad met bestuui-sleden van de raad van bestuur bouwbedrijf en vertegenwoordigers van de vakbonden. DPA) - Presi- i tot e< zienlijk gewijzigde versie van b streden Amerikaanse raketverdedigings- stelsel „Sentinel". Er zullen geen bases worden aangelegd in de omgeving de grote steden, zoals Johnson had gesteld. De bescherming van lanceer- inrichtingen voor offensieve raketten verdient volgens Nixon de voorkeur. „De veiligheid van de natie vereist dat we nu doorgaan met de ontwikkeling er bouw van anti-ballistische raketten vol gens een zorgvuldig programma ir fazen" deelde de president gisteren mee De langzame, geleidelijke opbouw var het stelsel maakt het mogelijk het uit te breiden of in te krimpen al naar gelang de Russische reactie. Nixon verklaarde ervan overtuigd te zijn dat zijn besluit ontwapeningsbesprekingen met de Sov jet-Unie niet in de weg zal staan. ,,Dit nieuwe program is niet provocerend", zei hij. ..Een grootscheeps afweersysteem, zoals oorspronkelijk in de bedoeling lag. had opgevat kunnen worden als „voor spel van een tegen de Sovjet-Unie ge richte aanvalsstrategie. maar in de hui dige vorm wordt het defensieve karakter onderstreept". Nixon acht het met het oog op de van China uitgaande dreiging onwaarschijnlijk, dat Amerika of Rus land ooit volledig van een afweersysteem zouden willen afzien. De kosten van Nixons program wor den geraamd op zes tot zeven miljard dollar. Ter geruststelling van de critici zei hij erbij dat de jaarlijkse begrotings uitgaven. dank zij het langzame tempo, zouden worden teruggebracht tot onge veer de helft van wat Johnsons program zou hebben gevergd. Volgens regerings kringen zal Nixon voor het komende be grotingsjaar al een miljard dollar min der vragen ten behoeve van het Sentinel- systeem dan Johnson, die 1,8 miljard wilde uittrekken. Dat de Sentinelbases niet bij steden worden aangelegd is c n concessie jegens degenen die steeds hebben gezegd dat de aanwezigheid van dergelijke installaties bij dichtbevolkte gebieden miljoenen mensen tot een eerste doelwit zou maken bij een plotselinge aanval- Kerkgang niet neer verplcht voor jonge marinemannen DEN HELDER Minderjarige ma- nemannen zullen niet meer krijgstuch- telijk worden gestraft als zij verzuimen op zondag een kerkdienst bij te wonen. Voorheen was men dit verplicht. Deze verplichtig is veranderd in die zin dat minderjarige schepelingen godsdienst oefeningen behoren bij te wonen. In marinekringen is men blij met de ze wijziging. De krijgstuchtelijke bestraf fing als stok achter de deur, in geval len dat de jongelui op godsdienstoefe ningen en bij kerkgang met opzet ver stek lieten gaan, is, vindt men terecht, gezien in het licht van de tegenwoordige tijd, uit den boze. „Er wordt door deze maatregel een beroep gedaan op de mens, de verantwoordelijkheid van het individu", oordeelt men in marinekrin- Nog een opname van de drie astronauten van de geslaagde Apollo-9 vlucht. De drie van het bergingsvaartuig Guadalcanal door de kapitein van het schip rondgeleid over naar Houston waar zij inmiddels zijn aangekomen. Van links naar rechts: Apollo-commandant McDivitt, Guadal- canalkapitein Sudduth, Schweickart en Scott. Van erslaggevt „Als dat zo doorgaat, trekt binnenkort van Drees!. AMSTERDAM Geen ontploffing van de Party van de Arbeid, maar integen deel, een samenballing van strüdbaar- j heid. Zo ongeveer kenschetste de nieuw gekozen voorzitter, dr. Anne Vondeling. de stand van zaken na de eerste ver gadering met het verjongde bestuur, ceu verse vleugel (van 9 Nieuw-Linksers). die gisteravond in Amsterdam vier uur en twintig minuten in beslag beeft ge- 1 Dr. Vondeling meende, dat het strijd bare karakter van het bestuur met name tot- uiting komt in het feit, dat de voor zitter van de jongerenorganisatie van de P.v.d.A., Relus ter Beek, gisteravond zonder veel vijven en zessen als lid werd geaccepteerd, waarmee Nieuw Links via een achterdeur toch de tien bestuurs leden kreeg, waarover op het rumoerige congres in Den Haag werd gekrakeeld. Een en ander betekent, dat de positie van André van der Louw als vice-voor- zitter van de partij niet in het geding is. Volgens dr. Vondeling heeft het par tijbestuur gisteravond unaniem de kri tiek betreurd, die Drees. Mansholt en anderen op de partij hebben geuit. „Ze deden op eigen houtje defaitistische uit latingen", aldus de voorzitter van de Partij van de Arbeid, „maar ik heb uit mijn contact met Mansholt de zekerheid overgehouden, dat hij niet van plan is, een nieuwe partij te stichten". Het officiële commentaar, dat Vonde- ling namens het bestuur aflegde, luidde als volgt: ..Het partijbestuur acht het wenselijk, dat de strijdbaarheid en de activiteiten van de bestaande groepen en stromingen binnen de partij zich gaan richten op het aanmoedigen van het normale afdelings- werk en op de bevordering van de on derlinge gedachtenwisseling. Het bestuur heeft de indruk, dat bij die groepen en stromingen de sterke behoefte bestaat, om naar normale verhoudingen terug te Als toelichting gaf dr. Vondeling, dat de Partij van de Arbeid sterker dan ooit regionaal de boer op zou moeten gaan middels speciale vergaderingen. Hij zei, dat het congres in Den Haag 50 bedank jes vaxx leden heeft opgeleverd, maar dat er sindsdien weer 20 leden bijgeko men zijn. Hij sprak het vertrouwen uit, dat vanuit de afdelingen geen verzoek voor een buitengewoon congres zal wor den gedaan. Er is een werkprogramma in de maak, zei hij, waarbij de volgende punten zuilen pi-evaleren: De verbetering van het onderwijs in de ruimste zin; Grotere rechtvaardigheid in inkom stenverdeling zowel in Nederland als in de wereld; Een verbeterd woongenot en woon klimaat in Nederland; Een optimale benutting van de grond in Nederland; En tenslotte een democratisering van het maatschappelijk leven en in het bijzonder van het bedrijfsleven. Dr. Vondeling ^ei tenslotte, dat de partij in die zin meer elan heeft gekre gen dan tevoren, dat de misverstanden, die er ongetwijfeld waren ,zijn opge ruimd. Hij gewaagde van sterke anti socialistische krachten, die de laatste dagen naar buiten zijn getreden en riep op, om te helpen de komende weken zo mogelijk de partij te versterken. Het grootste misverstand is, aldus dr. Von deling, dat de Partij van de Arbeid uit meer dan één partij bestaat. De hypo theek, die gerust heeft op de schouders van het oude partijbestuur, willen wij op korte termijn aflossen en de tegen stellingen, die er heersen, ook In de per soonlijke sfeer, willen wij zo snel mo gelijk uit de weg ruimen, opdat wij onze aandacht kunnen richten op de concrete taken van de partij. TERHEYDEN (ANP) De bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijks wacht heeft in een hotel in Antwerpen drie Nederlanders aangehouden, die heb ben bekend de overval op het post kantoor in Terheyden j.l. woensdag ge pleegd te hebben. Het zijn de 36-jarige W. R. uil 's Hee- renhoek, de 26-jarige J. S. uit IJmuiden en de even oude H. W. uit Groningen. De mannen kenden elkaar van de kustvaar der Desiree. Een week geleden waren zij afgemonsterd. Nadat zij in enkele dagen in Rotter dam hun gage er door gejaagd hadden besloten zij een overval te plegen. W., die in Groningen een auto had gehuurd, trad op als chauffeur. De mannen wilden eerst in Zevenbergschenhoek hun slag slaan, maar zagen daar zo gauw geen goede gelegenheid. In Terheyden infor meerden zij in een café tot hoe laat het postkantoor open was. Om half één 's middags probeerden zij het voor de eerste keer. Met een speelgoedpistool gingen twee van hen naar binnen- De situatie werkte zo on hun lachspieren, dat zij hun opzet lieten varen en maar wat postzegels kochten. Enkele inwoners van Terheyden vonden .hun gedrag zo vreemd dat zij het autonummer noteer den. Na een bezoek aan het café beslo ten de r kwa vijf t te gaan. W. R. ging toen alleen naar bin nen en imponeerde de kantoorhouder zo dat die hem f. 2690.meegaf. Fusie Daalderop en Etna opgeschort BREDA-TIEL De voorgestelde fusie van Daalderop en Etna is voorlopig even van de baan. Er zijn bezwaren gerezen tegen de ruilverhouding. Het omwisse lingsaanbod van 27 februari is dan ook voorlopig ingetrokken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7