Weten zich te kunnen bewegen is voor spastisch kind van enorm psychologisch belang eg Inspecteur lichamelijke opvoeding P.Leenheer: Kans-in-Kunst DE LEIDSE COURANT EEN ASSISTENT(E) Studentenflat Morsweg eind dit jaar bewoond KVPvraagtA.de Groot Statenzetel terug te geven Bibliotheekgebouw in Leiderdorp 0T ZATERDAG 15 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT BEELDRAADSEL nr. 9 De inspecteur lichamelijke opvoeding, de heer P. Leenheer, valt meteen met de deur in huis als wij bij hem komen praten over het onlangs gereedgekomen instructiebad bij de Mytylschool. „Ik heb altijd al een pré gehad voor mytylkinderen en ik ben dan ook blij, dat het bad onder mijn beheer valt." Zijn functie brengt mee, dat de heer Leen heer het beheer heeft over alle gebouwen, lokalen en materialen, die nodig zijn om de schoolgaande jeugd hun wekelijkse uurtjes sport te geven. Met het bad aan de Blauwe Vogelweg (naast het Annakliniek) is hij wel bijzonder ingenomen. „De leerlingen van de Mytylschool (De naam Mytyl is afkomstig uit het gedramatiseerde sprookje „De Blauwe Vogel" van Maurice Maeterlinck. Mytyl, de houthakersdochter, werd het zinnebeeld van de hulp aan het gehandicapte kind.) krijgen nu de kans te ontdekken, dat zij hun ledematen misschien nog enigszins kunnen gebruiken." De heer Leenheer weet waarover hjj praat, want na 26 jaar als leraar prak tijk te hebben opgedaan aan diverse schooltypes werd hij in 1964 be noemd tot inspecteur. Bovendien is hij bedreven in heilgymnastiek en massage. Geen wonder dus, dat toen de Leidse raad eenmaal het besluit genomen had de oorspronkelijk aan de Zuidsingel ge vestigde Mytylschool een nieuw onder komen te geven, hij met de toenmalige inspecteur, de heer B. Swanenburg, en stadsarchitect, de heer Koch ging pra ten of het niet mogeltyk was een in structie-bad bij de nieuwe school te rea-. De raad ging accoord en twee jaar na dat de Mytylschool in gebruik werd ge nomen, gingen (twee weken geleden) de eerste kinderen te water. Er is al een instructie-bad in Leiden, het Zwellandbad, waar de kinderen tot nog toe zwemonderwijs kregen. Waarom dan toch nog een apart bad voor de mytylkinderen, vroegen wjj de heer Leenheer. „Nou, op de eerste plaats zit dat Zwei- landbad over- en overvol. Er is een groot tekort aan baden In Leiden. Het voornaamste was echter wel, dat het water van het Zweilandbad te koud voor de kinderen. Spastische kin deren kunnen geen koud water verdra gen. Dan verkrampen ze helemaal. De constante temperatuur in het my tylbad is nu 32° C." Onschatbare waarde Waarom eigenlijk een bad speciaal voor spastische kinderen? De heer Leenheer: „Vanaf de eerste levensmaand is het kind bezig alles te onderzoeken. Juist de zo belangrijke ontwikkeling van de functies noodzaken het kind tot dit onderzoek. De lichame- LEIDSE AGENDA MAANDAG 17 MAART Schouwburg Toneelgroep Theater: „Blijf zitten waar je zit", 20.00 uur. Zulderkerk Concert Lentefestival '69, 20.00 uur. Stadhuis Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. DINSDAG 18 MAART Schouwburg Toneelgroep Theater: „Blijf zitten waar je zit", 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Leen Jongewaard- •how, 20.00 uur. Ara Aeniula Filmclub 16, 20.00 u. Ambachtsschool Haagweg VOLA Filmavond, 20.00 uur. Rest. v. d. Hejjden Kath. Vrouwen gilde: „Sheherazade", 20.00 uur. WOENSDAG 19 MAART Stadsgehoorzaal Vleesbraadwed- Ktrijden Ned. Ver v. Huisvrouwen. 14.00 Stadsgehoorzaal Ex Animo. Geen repetitie met publiek van Matth. Pas sion, 19.15 uur. Camera K O Film v. d. maand: „Accident", 19.00 uur. Rijksherbarium Kon. Ned. My. v. Tuinb. en Plantkunde. Ledenvergade ring, 20.00 uur. DONDERDAG 20 MAART Stadsgehoorzaal Ex Animo: Matth. Passion, 19.15 uur. Lakenhal Finale muziekconcours Lentefestival '69, 20.00 uur. VRIJDAG 21 MAART Veemarkt VEBO-Paasveetentoon- stelling vanaf 10.00 uur. Schouwburg Cabaret Pepijn, 20.00 Stadsgehoorzaal Modeshow „De Faam", 20.00 uur. Jeugdhuis Breestraat Jaarverga dering Ned. ver. v. Suikerzieken, afd. Leiden en omstr., 20.00 uur. Leidse Broodfabriek - Excursie Kath. Vrouwengilde, 20.00 uur. lijk gehadlcapte kinderen echter zijn tot veel minder mogelijkheden gedoemd. Dit geldt niet alleen de lichamelijke, r ook de geestelijke ontwikkeling zal ir te lijden hebben. De ruimtelijke oriëntering is voor de lichamelijke ge handicapte kinderen een zeer groot pro bleem. Het is nu juist de hydro-therapie met als belangrijke facet het zwemon derwijs, die een gunstige factor is in de problematiek va ndle riumtelijke orde ning. Het kind gaat ervaren, dat het in het water veel meer kan en zich kan bewegen, wat bulten het water bijna niet mogelijk Is. En of er nu sprake is van een spastische paralyse of van een spastische parese (geen totale ver lamming) het besef, dat er bewegings mogelijkheden voor het kind zijn, is onschatbare waarde. Juist daarom is het tot stand komen van dit bad voor deze mytylkinderen zo belangrijk." 0.00 Voor de behandeling van ongevallen is het Academisch Ziekenhuis doorlopend geopend, behalve dinsdagmiddags van 3 uur tot woensdagmiddags 13 uur dan Diaconessenhuis) en vrijdagmid dags 13 uur tot zaterdagmiddags 13 uur «dan St.-Elisabeth-ziekenhuis). Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Herdingh Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid- West, Brahmslaan 20, tel. 21522. Afmetingen De afmetingen van het bad zijn niet zo geweldig groot (5x12,5) maar wel is het voor het gehandicapte kind zeer belangrijk, dat het bad een beweegbare bodem heeft, die waterstanden van 1.70 m. tot slechts 10 cm. mogelijk maakt. De heer Leenheer: „Zelfs kinderen, die zich helemaal niet kunnen bewegen kun nen dus het water in. Al zouden ze al leen maar de handen wat op en neer kunnen doen. Dat is van enorm pscho- logisch belang. Weten ze eenmaal, dat dat kunnen, dan willen ze ook. Ze m< ten het eerst ondervonden hebben." Resultaten De resultaten di ede kinderen in 't bad boeken zullen door de fysio-therapeu- tiste nauwlettend in het oog worden gehouden. Niet alleen de gehandicapten va: Mytylschool zullen van het bad gebruik maken, maar ook de debielen en bedelen- van de diverse blo-scholen in Leiden. •De heer Leenheer is bijzonder con tent met de medewerking van het hoofd van de Mytylschool mej. Hilarlus, maar ook met de medewerking van de ouders, die vaak met de kinderen mee naar het bad komen om ze te helpen uit- en kleden, want er zijn natuurlijk kinderen die persé helemaal niet kunnen. „Als je aan dit soort werk meehelpt moet ook1 niets te veel zijn," aldus de heer Leenheer. „Als het nodig is. als een kind bijvoorbeeld net pschologische in staat is wat te leren, dan wordt ook na schooltijd doorgegaan." Leren zwemmen De meeste gehandicapte kinderen zul len nooit leren zwemmen, maar onder de debielen en irhbecielen zijn er wel, die een zwemdiploma halen. Het is geen kwestie van intelligentie, dat men kan leren zwemmen. De heer Leenheer: „Mijn ervaring Is, dat zodra iemand het gevoel heeft, dat hij kan drijven, dat hij dan ook kan leren zwemmen. Kijk maar naar nlet-zwemmer die in het water wordt gegooid. Die maakt 101 bewegingen toch maar boven water te blijven en zinkt toch, terwijl Iemand die wel kan zwemmen gewoon moeite moet doen der meer naar beneden te gaan. Het is een louter psychologische kwestie. Het gaat er alleen maar om hoe breng je een kind bij, dat het kan blijven drij ven. Dat gebeurt hoofdzakelijk door middel van spelletjes als: „Wie durft zijn hoofd onder water te steken?" „Wie kan al lopende door het water het eerst aan de overkant van het bad ko men?" en „Wie durft te gaan liggen in het water?" Langzaam aan durven ze het dan aan tei gaan drijven en dan ben je een heel eind. Maar voor je ze zo ver krijgt! Dat vergt heel wat.' Instructie De instructie wordt verzorgt door de heer B. Westbroek, geen onbekende in de Leidse zwemwereld. Jarenlang hij badmeester in het buitenbad „De Zyi" en de laatste jaren ook wel in het Zwei landbad. Voor hem is het een grote stap geweest van buitenbad naar binnenbad. Gemakkelijker heeft hij het beslist niet gekregen, maar dat vindt de heer West broek niet erg. „Het is wel een hele toer om met deze kinderen in een temperatuur van 32° C te werken, maar het is ook geweldig dit soort kinderen te kunnen helpen.' De heer Westbroek wordt geassisteerd door de heer Buis. Ze hebben de beschik king over veel hulpmiddelen om de kin deren bij hun zwempogingen te assiste- Zo is er onder meer aan de wand het bad een lift bevestigd, waardoor spastische kinderen als het ware in r haar BBDRIJFSKANTOOR water kunnen worden getakeld. Bovendien is er een telescopisch ge monteerd trap, die al naar gelang de waterhoogte, spastische kinderen, die zich voortbewegen in rolstoelen, in staat stelt het bad in te rijden. Goed besteed Het bad is dus een enorme bij drage tot de ontwikkeling van het lichamelijk of geestelijk gehandi capte kind. De heer Leenheer for muleerde het aldus: „Als ergens gemeentegeld goed is aan besteed, dan is het wel aan dit instructiebad van de Mytylschool." JAN LEUNE. Woonruimte voor 160 studenten Er komt schot in de bouw van het stu dentencomplex aan de Morsweg ln en by de voormalige fondantfabriek van Pel. De firma Du Prie is sinds vorig jaar april bezig met de bouw naar een ontwerp van het Leidse architecten bureau H. Kroneman. Het werk bestaat voor ongeveer twee-derde uit nieuw bouw. Het complex, dat speciaal aan de Rijnkant bijzonder veel allure heeft, telt vyf afdelingen, variërend van drie tot vijf verdiepingen. In de kelder komt een gemeenschapsruimte met bar. By elkaar kan het bureau Studentenhuisvesting hier tegen het eind van dit jaar 160 studenten onderbrengen. voor het uitwerken van drukwerkofferte* en vooi U na- kalkulatie. Leeftfld tot 24 jaar. Opleiding: mulo. Type-ervaring strekt tot aanbeveling. Geboden wordt een afwisselende taak, een goede honorering, winstdeling en vrije zaterdag. Sollicitaties schriftelijk te richten aan de PERSONEELSAFDELING DE LEIDSE COURANT PAPEN GRACHT 82 - LEIDEN - TELEFOON ©1710 - 20986 OECUMENISCHE BIJEENKOMST Op zondag 23 maart a.s. zal in Leiden Zuid-Oost weer een oecumenische byeen- komst belegd worden, ditmaal in de Vredeskerk, Burggravenlaan. Aanvang 7.00 uur. Voor deze bijeenkomst worden uitge nodigd allen, die zich één weten in Jezus Christus en die van deze eenheid getui genis willen afleggen, door met de an deren het ïyden van de Heer te her denken. In deze bijeenkomst, die belegd is door de postores, die in die wijk wonen en werken, zullen als voorgangers optre den: Dr. A. J. Lamping, Ned. Herv. predikant; Pastoor P. de Lange, Petrus parochie; Ds. D. Kronemeyer, Geref. predikant; Dr. W. v. d. Zwaan, Geref. predikant: Kapelaan H. v. Grieken, Pe trusparochie; Ds. J. Happee, Evangelisch Luthers predikant; Pastoor H. Raymae- kers, Oud Katholiek pastoor. Medewerking wordt verleend door het Ned. Hervormd Kerkkoor o.l.v. de heer P. Bontje en het Gereformeerd Kerkkoor o.l.v. de heer A. de Ru. ALSV tot Veringa Capaciteit van medische opleiding afstemmen op aanbod Ook de Algemene Leidse Studenten Vereniging heeft zich gevoegd in het koor van studentenstemmen, dat bij de minister aandringt op zo spoedig mo gelijke stichting van een achtste me dische falkulteit. Zij benadrukt hierby, dat de opleidingskapaciteit bepaald moet worden door het aanbod van stu denten en pleit voor een efficiënter ge bruik van tyd, ruimte en salariëring van de medewerkers en de wetenschappelijke staf. De ALSV benadrukt nogmaals, dat er nooit gekozen mag worden voor een maatregel, die de vloedgolf van me dische studeten wil indammen. De ALSV spreekt in haar brief aan minister Ve ringa zijn teleurstelling uit over het werk van de kommissie Verdam, die in de door haar voorgestelde maatrege len niet uitgaat van het beginsel, dat elke student, wanneer hy dat wil, zyn studie moet kunnen beginnen en vol- W. Witteman (Hillegom kandidaat voorzitter „Bloembollencultuur,, In „Het Wapen van Friesland" kwam de oudste en grootste afdeling va Koninklijke Algemeene Vereenlging Bloembollencultuur die van Hillegom onder waarnemend voorzitterschap van de heer P. A. van Saase byeen. Het belangrijkste agendapunt was dat van de candidaatstelling van een voorzitter van het Hoofdbestuur in de vacature drs., Letschert. Vanuit de vergadering werd geïnformeerd of de heer W. Wit teman (momenteel verbiyf houdend in de U.S.A.) „gepolst" was, nadat het af delingsbestuur deze candldaat had gesteld. De heer W. Witteman had schriftelijk meegedeeld, dat hy zich kon en wilde beschikbaar stellen. De nadruk werd ter vergadering uitgesproken, dat het hier gaat om een „fulltime Job', te meer daar een reorganisatie van de be- stuurlyke organen in „Het Vak" in de toekomst onvenrüjdeiyk is. Over de evt. reorganisatie werd door de vergaderden uitvoerig gesproken. Evenals ov< kwaliteiten die een candidaat moet be zitten. De heer W(im) Witteman is zich tenvolle hiervan bewust, deelde*men achter de bestuurstafel mee. Reeds der stelde de afdeling Noordwijk de heer W. Witteman candidaat voor voorzitter van het Hoofdbestuur. Donderdag 20 maart zal het Amstel Toneel een voorstelling geven in zaal „Flora" te Hillegom. Opgevoerd wordt „Er is geen antwoord' van Richard Reich. De regie heeft Jos Manche. Ver dere medewerkenden zyn: Riny Blaaser, Mimi Kok. Jos Manche, Ed. Bauer, Rudi Musters, Cees Pijpers en Rudi West. NOORDWIJKERHOUT BRIDGECLUB „HET JUISTE BOD' Stand na de derde ronde: Groep Rood: 1. W. v. d. Oetelaar-P. Kaptein 275 punten; 2. W. Schelvis-T. van Aken 269 punten; 3. C. de Winter- T. Forrer 265 p.; 4. A. Turk-W. v. d Linden 252 punten; 5. T. Zoetendaal- R. Bakker 235 punten; 6. Mw. Zoeten- daal-J. van Kampen 234 p.; 7. J. van Wieringen-M. Heemskerk 229 punten; 8. P. Broekhof-N. de Jong 226 p.; 9. ds. Kaptein-Forrer 218 punten; 10. A. vé. Kesteren-B. van Aken 217 punten. Groep blauw: 1. ds. De winter-Kos- ter 272 punten; 2. H. Raaphorst-J. van Gyiswijk 267 p.; 3. echtpaar Bodar 260 p.; 4. P. de Haas-W. Turk 240 p.; 5. J. de Vroomen-J. Willemse 236 p.; 6. ds. Klinkenberg-v. d. Reijd 232 p.; 7. echtp. Kroon 227 p.; 8. A. de Groot-M. de Winter 226 p.. 9. H. Raaphorst-T. Kor- tekaas 219 p.: 10. F. Feeostra-M. de Kan 213 punten. Groep groen: 1. F. Broekhof-N. van Nes 204 p.; 2. echtp. d. Berg 203 p.; 8. echtp. Kamp 17T p.j 4. d*. Turk- Kroon 171 p.; 5. K. v. d. Veek-P. Heemskerk 166 p.: T. Vroiyk-B. Peetoom 147 p.; T. echtp. Bouwstra UU M t W. M4, «u&»4 UI In werkelykheid heeft de student PPdie op ,,'n paaltje" zit voor een studentenflat in Leiden nooit bestaan. Maar hij leeft voort tot op de dag van heden. Het was de naam waaronder Frangois Haverschmidt (18351894), de Leidse student die predikant werd, uiting gaf aan zijn jeugdige weemoed en humor. „Dat heertje met zijn witte das was eertijds een minnezanger; doch sinds het die witte das aanheeft, minnedicht hij niet langer." Oplossing: Deelnemers opgelet WAT MOET U DOEN INZENDEN7 MAAR HOE Neem de uitgeknipte beeldraadsels van de afgelopen periode van 1 t/m 9 voi Schrijf nu indien U dit nog niet hebt gedaan de door U gevonden oplossin gen op de daarvoor bestemde stippel lijntjes. Schryf deze oplossingen op de achter- zyde van een briefkaart en adresseer als volgt: DE LEIDSE COURANT t.a.v. mr. Trip Papengracht 32 Leiden. Vergeet de naam van de afzender niet! Bewaar uw krantenknipsels zorgvuldig! Inzendingen dienen uiteriyk woensdag 19 maart a.s. vóór 12.00 uur in ons zit te zijn. De uitslag zal op zaterdag 22 maart worden gepubliceerd. KATWIJK AAN DEN RIJN Herstel Katwijkse molen kost anderhalve ton De molen „De Gerechtigheid" aan de Valkenburgerweg, die op het punt gestaan heeft te verdwynen blijft, dank zy de steun van Ryk, provincie er meente behouden. De raad besloot de molen de nodige herstellingen te doen ondergaan. Die herstelwerkzaamheden waren zeer belangryk en kwamen op bedrag van plm. 150.000,-. Thans is men hiermede zover gevorderd dat be gin volgende week de nieuwe kap en nieuwe wieken zullen worden aange bracht. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma De Gelder te Valkenburg (ZH) met als uitvoerder de heer Van der Vegte. DAMNIEUWS Door KDC werd de laatste promotie- wedstryd gehouden tegen het reeds ge promoveerde Alblasserdam I. Het is uitstekende wedstrijd geworden waarin het spelpeil op hoog niveau stond ondanks de 13-7 nederlaag kunnen de terug zien. Na drie uur spelen werd door M. L. Dykstra aan KDC een voorsprong gegeven en onder grote spanning verliep de stryd. Pas in de waarin de tydnood van de KDC'ers grote rol speelde. S. Slootweg speelde een fraaie party tot winst tegen omgeslagen C. J. van der Wal. Een goede prestatie was dit. De gedetail leerde uitslagen waren: KDC 1-Alblas serdam 1: J. Schoneveld Pz.-C. Bak ker 0-2; Passchier-T. van Es 0-2; H. Klinkenberg-S. Boer 0-2; C. van den Bosch-L. Verhaar 012; Ar. van Beelen- A. Boon jr. 0-2; J. van Duyvenbode-D. den Oude 1-1; J. Zwaan-J. van Kloe 1-1; J. Godwaldt-A. Boon jr. 1-1; M. L. Dykstra-G. de Vreede 2-0; Slootweg-J. de Wal 2-0. Uitslag 7-13. LTltslagen bordenwedstrijden: eerste klasse J. van Slooten-H. Koelewyn 2-0; D. Zaal-H. Voorzaat afgebr. 2e klasse: C. van Duyn-A. Verhoog 2-0; A. Oex- man-A. van Beelen 2-0; W. van Beelen- A. Oexman 0-2. Maandag a.s. een wed- KDC 1-DVN 1 Noordwijk. De besturen van de Statenkring en de Kring Lelden van de Kath. Volks party hebben de heer A. W. de Groot te Voorhout verzocht zyn zetel in de Provinciale Staten van Zuid-Holland ter beschikking te stellen van een K.V.P.-er. De heer De Groot, die inmiddels is toegetreden tot de Politieke Party Radicalen, stond nog op de kandidaten- Hjst van de K.V.P. voor het statenlid- maatschap. Door het overiyden van de heer C, Fortanier gedurende de lopende zittingsperiode was de heer De Groot aan de beurt gekomen voor opvolging. De besturen van de Kringen herinne ren de heer De Groot eraan, dat hy indertyd op de kandidateniyst was ge plaatst, nadat hij schrifteiyk het K.V.P.- programma had onderschreven en ver klaard, dat hy zich buiten de K.V.P. niet voor een andere party kandidaat zou stellen voor een functie in een ver tegenwoordigend lichaam. De heer De Groot was reeds eerder lid van Provinciale Staten. Hy bedankte enige jaren geleden evenwel voor het lidmaatschap, omdat hij het lidmaat schap in provinciale staten niet op be- hooriyke wijze kon uitoefenen in ver band met zyn functie als wethouder van de gemeente Voorhout. De besturen van de Statenkring en de Kring Leiden zyn van mening, zo hebben zy in de brief aan de heer De Groot medegedeeld, dat dit bezwaar nog steeds geldt. En nog wel in grotere mate, omdat hij als lid van een kleine fractie in Prov. Staten (behalve De Groot zit ook mr. A. Q. C. van Ruiten namens de P.P.R. ln de Staten) meer taken te vervullen zal krijgen dan als lid van een grote fractie. Hoewel de besturen van de K.V.P.- krlngen van mening zijn, dat de heer De Groot een recht heeft, dat staats rechtelijk wellicht niet kan worden ont nomen, verzoeken zij hem om de rede nen, die hierboven zjjn aangegeven, zyn zetel in Prov. Staten alsnog ter be schikking- van een K.V.P.-kandidaat te Zoals wij enige tyd terug berichtten Is de heer De Groot van mening, dat hy behalve staatsrechteiyk ook volgens morele maatstaven recht heeft op de vacante zetel in Provinciale Staten. „In de K.V.P. hebben zich sinds de laatste staatsverklezlneen veranderin gen voorgedaan. Ook de verhoudingen In het kiezersvolk z||n gewilzigd. Het Is daarom redeiyk, dat tussentijds die ver anderingen ook tot uitdrukking- ge bracht worden In de vertegenwoordigen de lichamen," zo verklaarde hy ons destyds. Streek-VW's Bollenstreek onder nieuw commando In het Bestuur van de 8treek-V.V.V.'s gaat een nieuwe geest waaien met de benoeming van de heer H. J. C. van der Kroft, die in een vergadering van de gezamenlijke VVVs tot voorzitter werd benoemd. De heer Van de Kroft is als voorzitter van de Vereniging Voor Vreemdelingenverkeer te Lisse al een bekende persoonlijkheid geworden in de bollenstreek en nu hij tot voorzitter be noemd is van de Streek-VVV mag ver wacht worden, dat hij de hele zaak van het tourisme in de Bqllenstreek met zijn medebestuursleden ernstig onder loupe De heer Van der Kroft is doorgedron gen van de noodzakeiykheid van een ontwikkeling van activiteiten van alle VW's uit de Bollenstreek, omdat de Bollenstreek met zyn Keukenhof voor het tourisme van grote betekenis Is, maar daarnaast ziet hy meerdere be langen tot bevordering van het touris me in de Bollenstreek. De heer Van der Kroft ziet vele mogeiykheden door de unieke ligging van de bollenstreek tus sen de grote steden Amsterdam en Den Haag, Haarlem en Leiden met hun mu sea, voorts is de bollenstreek uniek door de directe verbinding met de badplaat sen, men kan naar de Kaag, naar Avi- „Men moet gezameniyk een pakket van mogeiykheden naar buiten gooien". De heer v. d. Kroft is ervan overtuigd, dat de samenwerkende VW's daartoe willen medewerken en meer dan ooit tot activiteiten naar buiten willen over gaan. Tot de Streek-VW behoren de WV's van Hillegom, LlsBe, Sassenheim, Warmond, Voorhout, Noordwykerhout, Noordwyk en Katwyk. Onder presidium van Mevr. de Vroo- men, voorzitster van het Ouder-Comlté van de R.K. Kleuterschool aan de Ach terweg, werd ln het Gasthuis „Welkom" een druk bezochte ouderavond gehou- KATWIJK AAN DEN RIJN De Gemengde Zangvereniging „Sint Bonifadius" te Alphen aan den Rijn be staat 25 Jaar; haar dirigent, de heer Chr. A. v. d. Mark te Utrecht en haar voorzitter als lid de heer Th. van Leeu wen staan eveneens in het zilver. Over dit drievoudig jubileum schreven wy eerder uitvoerig. Feltehjk is dit jubi leum het vorig jaar al Ingeleid met een Jubileumconcert (operette „De Zigeuner- baron" van Joh. Strauss), omdat de vereniging in alle stilte al eerder be- Ter gelegenheid van de officiële dag (13 maart 1944) wordt zondag a.s. in de Sint Bonifaciuskerk om 10.00 uur de vierstemmige Missa Brevls, K.V. 275, van Mozart uitgevoerd met medewer king van de plaatsehjke Rynlandse Or kestvereniging. Op 23 maart om 10.30 uur wordt in de Pius X-kerk een reprise gegeven, met uitzondering van de receptiegele genheid, die alleen zondag a.s. aanwe zig zal zyn na de Eucharistieviering tot 13.00 uur ln de Sint Josephzaal. De re ceptie geldt ook de jubilerende direc teur en het jubilerend lid. den. Zy mocht vele ouders een harte lijk welkom toeroepen. Door de Schoolarts Dr. Van Beek werd een interessante causerie gehouden over de kleuter van 2—6 jaar, in welke cau serie hy vele opvoedkundige wenken aan de ouders doorgaf en wees op ver schillende fouten welke door de ouders vaak worden begaan, zy het ter goeder trouw, by de opvoeding van de kinderen. Reeds op zeer jonge leeftyd moet men alle aandacht aan een goede opvoeding schenken. Reeds vanaf 2 jaar weet de kleuter zyn weetje! Het is maar de kwestie dat willetje in de rechte banen te lelden! Een interessante discussie was het gevolg van de causerie. Na de pauze werd door de heer H. J. C. van der Kroft een filmpje over het kleuterschoolleven vertoond, waarin het doen en laten van de kleuter op school en de methode van het kleuter onderwijs op kosteiyke wijze werd weer gegeven! 8PORTCLUB LI88E KLAVERJASTE De Sportclub Lisse heeft donderdag avond een klaverjasavond gehouden ln het voormalige KAB-gebouw. Niet min der dan rond 200 klaverjassers waren naar de KAB gekomen om mede te din gen naar de waardevolle pryzen welke hiervoor beschikbaar waren. Het werd voor de Sportclub Lisse een groot sue- Lisse wil kraakperswagen met containercombinatie Voor het goed functioneren van de Vuilnisophaaldienst is het noodzakeiyk over te gaan tot aanschaffen van een Kliko-kraakperswagen met container- en emmerlaadcombinatle, waarvoor een crediet nodig is van ƒ80.000,voorts zullen 30 containers worden aangeschaft waarvoor ƒ19.500,nodig is, terwyi 25.000,— gevraagd wordt voor het aanschaffen van 2500 nieuwe vuilnisem mers nu ieder over 2 vuilnisemmers te beschikken krijgt. Het is nameUjk geble ken dat 50 pet. van het huisvuil als „los vuil" al of niet verpakt, bij het op halen wordt meegegeven. De containers zullen geplaatst worden bij grotere groe pen huizen. De reinigingsrechten wor den verhoogd van 15,- tot 24,- per jaar (2 emmers). Het gebruik van plas tic huisvuilzakken wordt door b. en w. sterk ontraden, omdat het niet geheel doelmatig is en veel duurder uitkomt dan het gebruik van de traditionele vuilnisemmer; een plastiekzak kost n.l. 0,25 per keer en een vuilnisemmer kost bij een levensduur van 10 jaar slechts 1 cent per lediging! Voor de Poelpolderwoonwijk moet 'n stamriool worden aangelegd naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie; geiykty- dig wil men vyverpartyen in de Poel polder tot stand brengen; de totale kosten van een en ander zullen rond 600.000,bedragen, welk bedrag b. en w. ten laste van de kapltaalsdienst willen brengen. Aan de Minister zullen vaste financieringsmiddelen gevraagd worden. Verdere agendapunten zyn van vry eenvoudige aard te noemen. Na een zeer lange periode van voor bereiding, een zaak van vele jaren, wordt maandag 28 maart het gebouw van de Stichting Openbare Bibliotheek in Leiderdorp geopend. Het gebouw van de Stichting staat op een terreintje aan de Tolienaersin- gel tussen de woningen van de Van der Valk Boumamveg en de Ockenrode. Het is te bereiken via een bruggetje, dat alleen voor de bereikbaarheid van het gebonw werd aangelegd. De gemeente Leiderdorp heeft lang moeten zoeken naar een geschikt ter rein. De grond, waarop de bibliotheek staat, was aanvankelijk door het col lege van b. en w. bestemd voor ver koop aan de heer D. van der Kwaak, toen nog lid van gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die op het perceel een bungalow wilde laten bouwen. De raad ging daar echter niet mee akkoord, omdat men de vraagprijs van het college veel te laag vond. De opening van de bibliotheek vindt 's middags om kwart over vier plaats door burgemeester M. A. van der Have. tr LVaOMlU* ft

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3