SIGMANS FRANSKE SIGMANS Wat we tot nu toe deden was over het algemeen betaald amateurisme Mr. B. van Vloten voorlopig voorzitter FBO: "imi ptï| Sigmans kan in St.-Anthonis zorgen voor een unicum „Op zand rijden ze me niet los, op harde circuits doen ze met me wat ze willen" Zorgvuldig doorlichten van betaald voetbal Noteer bij de radio ZATERDAG 15 MAART 1969 BAKEL Als Frans Sigmans zijn racekleding op een hoop heeft gegooid en een ruitjespak draagt, sta je raar te kijken. Dan herken je hem eigenlijk alleen nog aan zijn Bakels accent dat de zinnen laat zingen. Voor de rest heeft „Franske", zo kozen supporters zijn naam, niets De verschrikkelijke stofvreter van de verschrikkelijke stofvreter. Als je niet beter wist, zou je hem in de lange rij van sporttakken indelen bij de dammers en de mogelijkheid tot aanleg voor schieten op de liggende wip niet uitsluiten. Maar omdat je beter weet moet je in Frans Sigmans de motorcrosser zoeken en dat valt niet mee. so il, 4- 44, II 26— 15^-f ■tekenm iet spe (Van ome sportredactie BREDA Frans Sigmans verdedigt morgen een trots record op het cross circuit van St.-Anthonis. Als het goed gaat. en daar rekenen zjjn duizenden supporters eigenlijk wel op, moet Franske er zijn derde achtereenvol gende overwinning behalen. Het zou een unicum zijn. Er vertrekken in de beroemde wedstrijd van St.-Anthonis echter zoveel cracks dat Sigmans (en zijn fans) op zware tegenstand mag rekenen. Belangrijkste concurrent is ongetwij feld de Belg Joël Robert, huidig we reldkampioen en in voorgaande jaren tweemaal winnaar in St.-Anthonis. Robert gaat aan het hoofd van een sterke Belgische delegatie, die bestaat Als je niet beter wist, zou je Frans Sigmans in de lange rij van sporttakken indelen bij de dam mers en de mogelijkheid tot aanleg voor schieten op de liggende wip niet uitsluiten. uit Frans Slechten. Jacques van Velt- hoven en Frans Minne. De gerenommeerde John Banks voert de Engelse ploeg aan. Hij komt in ge zelschap van John Smdtih. Dave Beckers en Keith Hickmann. Uit Zweden is present de superman Torsten Halmann (vier keer wereld kampioen). Hij brengt zijn landgeno ten Ake Johnsson. Bengt Aberg en Christ Hammergren mee Van Duitse zijde starten Wolfgang Mtiller. Alfred Hulsman en Jürgen Baumgarten Denemarken en Tsjecho-Slowakije hebben ieder één rijder, respectieve lijk Finn Ingemann en Emilie Kazda. Zwitserland :s vertegenwoordigd door Samuel Wuilemin en Bemhard Bussy. De grootste groep vormen de Neder landers: Sigmans. Jo Lamtners. Pierre Karsmakers, Gerrit Wolsink. Harry Driessen. Jan Keizer. Tom van Heug- ten. Paul van Heugten. Henk Knei- man, Wiebe Plotz, Frits Selling. Mar tin van Heugten en Jo Roelofsen. Op het ruim 2 km lange circuit begin nen ze om 2 urn- aan de eerste man che. in totaal drie manches van 20 minuten plus twee ronden. Deze cross der azen (zoals de organiserende SMC het noemt) wordt voorafgegaan om 13.00 uur door een wedstrijd voor se nioren 50 cc en krijgt in het. program ma verder afwisseling van het nooit ontbrekende onderdeel zijspannen. Los van het pak, dat zo boeiend bijeen gehouden wordt door een reusachtige band, ontdaan van de helm, waarvan de flappen tot over de oren reiken en zonder stofbril, die als voltooiing van het koersgelaat een moeilijk te om schrijven. angstaanjagende indruk maakt, is Frans Sigmans een frêle typetje. Zijn schouders missen het^bon- kige. dat je bij een motorcrosser zou verwachten. Zijn handen zijn stevig, maar niet bovenmatig, waar je eigen lijk op rekent als je nagaat wat voor een monster zo'n crossmotor is. Zijn lichaamsbouw kenmerkt zich door een afkeer van kilo's. Frans Sigmans weegt 126 pond en is 1.76 lang. Mocht met deze persoonsbeschrijving de indruk zijn gewekt, dat Sigmans als een con stitutionele mislukking onder zijn col lega's geldt, dan is dat betreurens waardig, want hij heeft juist de ideale „maten". Alleen, je komt ze zo zelden tegen. Franske valt erdoor op. Wat hem echter boven alle stofwolken en knettertonen verheft, is zijn talent. De onmiskenbaar grote aanleg, vakmensen uren kunnen praten voor een leek terug te brengen valt tot de opmerking: „Hij heeft het". Voor diegenen, die een iets nadere aandui ding willen: zijn starttechniek is fabel achtig, zijn koersintellect grenst aan het briljante. Frans Sigmans, 21 jaar nu, heeft alles om de grootste crosser te worden, die Nederland ooit kende. Hij schijnt dat, gelukkig, zelf nauwelijks te beseffen en demonstreert een opvallende beschei denheid, die van hem een alleraardigste jongen maakt. Bovendien is Frans Sig mans nuchter. In de races en daar buiten. „Als ik aan de start sta", filo sofeert hij, „zal er in mijn binnenste wel wat omgaan, maar ik voel het niet. Er zijn er. die wit zien van de zenuwen en nerveus gespannen op de motor zitten. Dat heb ik nooit." Nuchter Nuchter buiten de wedstrijden: „Voor lopig denk ik er niet aan om full-prof te worden. Die gok wil ik pas wagen als ik er mijzelf rijp voor vind. Er zijn genoeg voorbeelden van jongens, die als toprenner na hun carrière een be scheiden baantje moesten zoeken. Ze hebben in die tijd van successen nooit aan hun toekomst gedacht. Als je van motorrijden rijk wilt worden, moet je minstens viermaal wereldkampioen zijn geweest. Dan pas kun je wat over houden voor later." Daarom blijft Frans Sigmans gewoon werken als monteur in de motorzaak van zijn ouders. „Mijn vader zou het fijn vinden als ik het bedrijf goed meehielp opbouwen om na mijn crosswerk op dat werk te kunnen terugvallen. Ik ben dat hele maal met hem eens." Om die reden zegt Frans Sigmans niet goed te weten wat te snoeten doen als htf morgen een contract van 'n fabriek aangeboden zou krügen. Maar daar ziet het overigens zeker niet naar uit. En Frans Sigmans is de laatste die er diep om treurt. „Ik heb in dit vak nog heel wat te leren." Het klinkt ongeloof waardig uit de mond van een man. die in 1964 kampioen junioren 50 cc werd, in 1968 's lands beste 250 cc senior bleek en in die jaren de wereldtop ver sloeg op het circuit van St.-Anthonis, waar hij definitief doorbrak. In binnen- en buitenlandse wedstrijden kwam Sig mans aan een overwinningenreeks van ruim dertig („precies weet ik het niet") en hU is momenteel Nederlands meest gevraagde crosser. De toelichting: „Op de eerste plaats kan ik niet alle Grand-Prixwedstrijden rijden, die voor het wereldkampioen schap tellen, dat is financieel ondoen lijk. De startgelden liggen veel te laag (wat zijn oorzaak vindt in het feit, dat de organisatoren werken met de weten schap, dat de fabrieksrijders door hun werkgevers verplicht worden deel te nemen, red.) en er zelfs zwaar geld bij moet." Het parool is: kalm aan naar het hoogtepunt Frans Sigmans: „Op zand kan ik goed met de groten mee, die rijden me hier moeilijk los, maar op een hard parcours doen die mannen met me wat ze willen." „Stel je voor, dat ik de Grand Prix van Rusland doe. Dat levert me mis schien 250 gulden op. Maar aan reis- en verblijfkosten ben ik er duizend gulden kwijt. Zonder fabriek kun je amper aan een Grand Prix beginnen. Zodoende rijd ik hooguit vier wed strijden voor het wereldkampioen schap. Twee bij de 250 cc'ers en twee bij de 500 cc. Eigenlijk zou ik er van de dertien tien moeten meemaken. Dan pas kan ik een gooi doen naar het wereldkampioenschap. Voorlopig komt het er niet van. Een nadeel dat eruit volgt is, dat ik te weinig op harde circuits kom. Hier crossen we meestal op zand. Dan kan ik goed met de groten mee. Banks, Robert, Halmann en Friederichs rijden me daar moeilijk los, maar op een hard parcours doen die mannen met me wat ze willen. Dus moet ik zo dicht mogelijk bij huis ook onder die Omstandigheden goed leren rijden. Als het lukt komt er misschien wel een fabriek, die me wil sponseren, zodat ik dan wel naar de Grand Prix kan. Zonder die steun is er geen be- Geen gekke dingen Nogmaals: Franske laat zich er niet door ontmoedigen. Zijn manager. Harry Goossens uit Axel, signaleert dat als een groot pluspunt „Hij weet de zaken te relativeren. Hij is pienter genoeg om in deze tijd van succes geen gekke dingen te doen. Zijn kans komt heus wel. De kwestie is, dat we niet mogen forceren. Hij moet gewoon even wach ten. Kalm aan naar het hoogtepunt. Onze opzet is om dit jaar het accent (Van onze sportredactie) KOOG AAN DE ZAAN Vijf jaar geleden was mr, B. van Vloten in de voetbalwereld nog een totaal onbekende. Hij had in zijn jeugd aan hockey gedaan „in Wageningen, omdat vriendjes en niet te vergeten vriendinnetjes, die sport ook beoefenden". Na zijn studiejaren zwierf hij door Nederland, bezette hij verschei dene bureaustoelen en in 1964 belandde hij bij de N.V. Duyvis. waar hij in contact kwam met het betaalde voetbal. De initia tiefnemers tot de stichting FC Zaanstreek zochten financiële steun bij het bedrijfsleven, spe ciaal bij de Zaanse industrieën. En zo kwamen ze ook bij mr. Van Vloten terecht. Als vertegenwoordiger van de vier geïnteresseerde industrieën nam hij zit ting in het bestuur van Zaanstreek. Het was de bedoeling dat Zaanstreek betaald voetbal zou spelen en KFC en ZFC als zelfstandige amateurvereni gingen zouden blijven bestaan. ZFC wenste echter zijn positie niet prijs te geven, waardoor niet werd voldaan aan een van de voorwaarden tot financiële steun, die dan "ook in 1967 werd ge staakt. Mr. Van Vloten kwam terecht bij AZ '67 en werd voorzitter. Sinds vorige week zaterdag heeft hij er een voorzitterszetel bij, van de FBO, de Nederlandse Federatie van Betaalde Voetbalorganisaties, de werkgevers organisatie van de betalende clubs. Na vijf jaar weet iedereen in Nederland wie mr. B. van Vloten is. Niet alleen directeur van N.V. Duyvis in Koog aan de Zaan, ook praeses van AZ en (voor lopig) voorzitter van de FBO. Alle vrije tijd besteedt hij momenteel aan die organisatie, die een dreigende separatie van de eredivisieclubs doorstond. Het is lunchpauze en die wordt wat uitgerekt omdat mr. Van Vloten veel heeft te vertellen. „Het meeste wat ik zeg, is mijn persoonlijke mening en niet die van de contactvereniging. Het werk draagt nog. slechts een voorbereidend karakter.-Maar ik ben verheugd dat de vorming van een eredivisieliga geen doorgang heeft gevonden. .We moeten optreden als een eenheid". Mr. Van Vloten kan meegaan met de gedachte dat een dergelijke contact vereniging al eerder had moeten wor den gevormd, maar wenst er niet lang bij stil te staan. ,,Het gaat om de con crete situatie van nu. Op dit moment moeten wij verder gestalte geven aan het betaalde voetbal in Nederland. Met het rapport-Zon als leidraad." Welke richting? ,.Er zal een diepgaande studie gemaakt moeten worden, waardoor een moge- lijkhedenplan voor het betaalde voetbal ontstaat. In overleg met alle betrok kenen moet worden onderzocht hoeveel klanten het betaalde voetbal nog trekt, hoe de clubs regionaal verdeeld moe ten zijn, hoe de concurrentie van de andere sporten zich ontwikkelt. Vele gegevens moeten worden verzameld om na te gaan in welke richting de ont wikkeling van het betaalde voetbal moet worden gezocht". Deze woorden vormen de kern van wat mr. Van Vloten zich voorstelt in het Nederlands betaalde voetbal. „Wat we tot dusver hebben bedreven, kunnen we in het algemeen beschouwen als betaald amateurisme. Momenteel zyn we gedwongen te zoeken naar een beter stramien. Ook al omdat de publieke belangstelling niet toeneemt en dat moet zakelijk gezien als een achter uitgang worden beschouwd". Aan het heden kleven óók naar de mening van mr. Van Vloten vele tekort komingen. Desondanks blijft hij voor stander van het huidige transfer systeem. zolang er geen beter alter natief is. „In de roeiboot van het be taalde voetbal komen we met twee riemen vooruit: het publiek en het transfersysteem. Daarom l»lijf ik nog voorstander, niet om het principe van de transfer, wel echter om de functie. Een abrubt afschaffen van dit systeem zou de positie van veel betaalde clubs ondergraven. Ze zouden gedwongen „Als ik aan de start sta, zal er in mijn binnenste wel wat omgaan, maar ik voel het niet. Er zijn er, die wit zien van de zenuwen en nerveus op de motor zitten. Dat heb ik op de Belgische wedstrijden te leggen. Als je daar goed vooruit komt, ben je al een heel eind. Daar staat België om bekend. De positie waarin Sigmans nu zit, kun je vergelijken met een sterke jonge beroepswielrenner. Die moet je zorgvuldig voorbereiden op zwaar werk, maar niet in het eerste jaar meteen in alle klassiekers en de Tour de France zetten. Dan ga je talent vermoorden." Frans Sigmans, startbewijs h-4, blijft dus nog wel even in de buurt. Mis schien dat hij de twee eerste weken van juli wat verder weg is, want hij heeft een aanbod om in die periode wedstrijden in Amerika te rijden. Maar voor de rest concentreert hij zich op Nederlandse en Belgische wedstrijden en op de zaak in Bakel. Enop zijn overwinningenaantal. Ik heb in dit vak nog heel wat te leren „Ik ben helemaal niet bijgelovig. Maar ik vind het wel verrekt sterk, dat, ik de laatste twee jaar niet boven dertien eerste plaatsen per seizoen uitkwam." PETER HEERKENS worden te verdwijnen en dat zou een aanzienlijke vermindering betekenen van het aantal werkplaatsen voor de voetballers. Op dit moment acht ik dat niet gezond". Een nadere regulering van de hoogte van de transfersom vindt mr. B. van Vloten niet nodig omdat de salaris koppeling al een zekere beperking op legt. Transfersom „Toch zou het gewenst zijn om hier over eens nader te studeren om te voor komen dat de krachtsverschillen steeds groter worden, nu de beste spelers in slechts enkele clubs verzameld worden. Dat komt de attractiviteit van het voetbal als kijkspel niet ten goede waardoor wellicht de publieke belang stelling daalt met alle nare gevolgen Maar over al deze onderwerpen ook bijvoorbeeld over de nadere regulering van de opleiding van jong talent, ovei de transfèrregeling met amateurs blijft mr, Van Vloten vooreerst nop voorzichtig „De contactvereniging heefl primair alleen een laak in dc sociale sector. Het is niet denkbeeldig dat bij een goed functioneren in de toekomst hieraan nog wat uitbreiding wordt ge geven. Maar binnen de KNVB is onze taak geen andere dan die, welke voort vloeit uit het rapport-Zon". Embryonaal Daarbij wenst mr. Van Vloten nog aangetekend te zien dat alles wat hij zegt als „embryonaal" moet worden beschouwd omdat de contactvereniging pas sinds vorige week zaterdag bestaat. Maar als het aan hem ligt, wordt het betaalde voetbal in Nederland zorg vuldig doorgelicht. Om het „op een bepaald niveau te tillen en het daarop te handhaven". TOTO WEDSTRIJDEN Fort./Sitt.—Volendam NACTelstar Go AheadFC Twente GVAVFeöenoord AZ '67—DW'S PSV—NEC RCIIHelmond Sport DFCSC Cambuur SVV—HVC ElinkwfjkWillem II Roda JC—ZFC PECZwolse Boys SC GooilandLimburgia EREDIVISIE: SpartaHolland Sport ADO—MVV EERSTE DIVISIE: Blauw WitEindhoven VitesseVcendam HeraclesWageningen FC Den Bosch—RBC Haarlemde Volcwijckcrs TWEEDE DIVISIE: Fortuna VI.EDO ExcelsiorHermes DVS NOAD—AGOVV SC DrenteDe Graafschap VeloxDe Baronie HeerenveenFC VVV

Leidse Courant | 1969 | | pagina 17