moderne vliegende dokter voelt grond onder zijn voeten wegzakken ZATERDAG 15 MAART 1969 loosheid... de gedachte alleen al doet ons onderzoekers watertanden". Tot dusver hadden de Amerikanen en de Russen op dit gebied iets gedaan, maar de research was louter militair gericht. Dr. Oosterveld, zeer openhar tig over zijn trots: „Wij zijn de eer ste burgerorganisatie, die van de ge wichtloosheid iets heeft meegesnoept. Alleen zijn de periodes, die we in de Friendship op kunnen roepen, verdomd kort, zo'n veertien seconden. Je zit dan met 3,5 G tegen de drempel van het toelaatbare aan. Theoretisch kan de Friendship 5 G hebben, dan breken de vleugels af, maar je moet bij zo'n vrije val rekening houden met de mogelijk heid van een luchtzakje. Het is dood vermoeiend werk, ook voor de vliegers. Die zijn na afloop van zo'n vlucht, waar in we tien, twaalf keer gewichtloos zijn geweest, helemaal doorgezweet. Met de Starfighter straks kunnen we periodes van 20 seconden oproepen dat is al een hele verbetering. En de NASA in Amerika is zo geïnteresseerd in de re sultaten van mijn onderzoek, dat ze me uitgenodigd hebben, in mei proeven te komen doen met hun speciaal uitgerus te Boeing. Die haalt periodes van 40 seconden. Dan kun je tenminste wat op je gemak metingen doen". Inzichtsverdieping in het wezen van het evenwichtszintuig. daar gaat het bij dr. Oosterveld om. Hij zegt: „Er zijn nog zoveel mistige dingen... Het even wichtsorgaan is weinig geëxploreerd. Het is dan ook een zintuig, waarvoor nauwelijks recreatie bestaat. Je kunt naar mooie dingen kijken, naar fijne muziek luisteren, lekkere hapjes eten, maar wie speelt er nu met zijn even wichtsorgaan? Een kind op de schom mel een beetje, maar daar houdt het mee op. We gaan nu bijvoorbeeld de post-stimulatieperiode onderzoeken Dit is ook al zoiets moeilijks. Je hoeft iemand maar in een geluiddichte ka mer te brengen en zijn oor staat op scherp. Bij het oog duurt het drie kwar tier. Hoe lang zal de periode voor het evenwichtsorgaan zijn? We hebben er geen flauw benul van. Het is allemaal zuiver wetenschappelijk onderzoek, maar als we een link vinden met de klinische kant, benut je die natuurlijk. Het werk komt uiteindelijk de patiënt Elektroden op de oogleden vertellen dr. Oosterveld alles over de oogbewegingen van de proefpersonen en voeren hem zo binnen in de nog onbekende geheimen van het evenwichtszintuig. De eerste keer is de gewichtloosheid een akelige toestand, maar blijkens de gezichten van de twee vrouwelijke proefpersonen valt er op de duur wel mee te leven. ten goede. Nu vind je stoornissen met bepaalde symptomen van duizeligheid, maar die symptomen zijn er maar een paar en ze hebben weinig vorm. Daar komt dank zij ons onderzoek na tuurlijk meer inzicht in. Momenteel zit er veel onder de drempel, waar we Deze laatste opmerking illustreert dr. Oosterveld met de meest opzienbaren de vondst, die zijn onderzoek tot dus ver heeft opgeleverd. Hij heeft ont dekt, dat één enkele borrel bij het op treden van hogere G-waarden 48 uur kan nawerken. Hij verbindt daar met een de nevenconclusie aan, dat piloten eigenlijk nooit zouden moeten drinken. ..48 uur na een borrel nog een kater, dat slaat in", zegt hij. „Piloten drinken graag en ik misgun ze hun borreltje niet, maar toch. Een kater van een en kel glas voel je niet, maar ik méét hem wel. Een piloot, die start of een bocht draait ry. dan geeft ie even 2,5 G en daar word je beroerd van, als je van tevoren gedronken hebt. Ik heb het zelf gemerkt, toen we startten voor de vlucht naar Johannesburg, waar ik le zingen ging houden. Dan denk ik: lie ver ik beroerd dan die man in de cock pit. Ik ben nu bezig met een rookon- derzoek. Ik heb al gevonden, dat bij ho gere G-waarden een enkele sigaret 45 minuten lang het evenwichtsorgaan blijft beïnvloeden. Daar kan van alles en nog wat achter zitten". Alles bij elkaar is dr. Oosterveld inmid dels zo'n 7.200 seconden gewichtloos geweest. „Je kunt er tegen of je kunt er niet tegen", zegt hij laconiek. „Maar het blijft een gek gezicht. Gewichtloos heid houdt in, dat alles, wat onderhe vig is aan een plaatsbeperking door de zwaartekracht, hiervan los komt dat alles, wat ook maar enigszins onder spanning stond, -zich ontspant. Met an dere woorden: een rol touw ontrolt zich spontaan, een rok zweeft omhoog, de haren rijzen letterlijk te berge, as en peuken komen uit de asbak, een opge vouwen handdoek ontplooit zich als een waaier, een regenjas gaat wijd-uit staan. Als je niet vastgebonden bent, zweef je door het vliegtuig. De min- EVENWICHT, ZINTUIG WAARVOOR NAUWELIJKS RECREATIE BESTAAT ste aanraking van ,de wand van de ca bine is in staat, om je in een rotatie te brengen, waarbij je vrij snelle wente lingen kunt maken. Voor een proefper soon is de eerste sensatie panisch, want hij voelt letterlijk de grond onder zijn voeten wegzakken, terwijl hij door het raam de aarde op zich ziet afstormen, wat ook geen rustige gedachte is". De grote buitenlandse belangstelling, die dr. Oosterveld ondervindt, bewijst het unieke van zijn experimenten. „Wat de Russen doen daar kom je uiter aard niet achter", zegt hij, „maar ik geloof, dat ik de enige ben. Er zijn überhaupt maar een handjevol klinie ken in de wereld, die aan onderzoek van het evenwichtszintuig doen. Overigens vind ik, dat je vooral niet moet doen, wat al in het buitenland gedaan wordt. Dat heeft geen zin". piet snoeren BADHOEVEDORP De woorden „vliegende dokter" roepen gemeenlijk de image op van een in shorts gestoken medicus, die per door het thuisfront bijeen- gesappeld vliegmachientje van kraal naar kraal reist om de arme zwartjes te helpen. Dr. Wil Oosterveld uit Badhoevedorp echter is doende het beeld nieuwe inhoud te geven. Wanneer hij 's morgens zijn Maas trichtse vrouw Ide (geboren Paumen) en zijn twee dochters goededag kust, doet hij dat met in het voor uitzicht een klus, die op zijn zachtst gezegd enerverend is. Dr. Oosterveld namelijk pleegt zich op gezette tijden met een aantal proefkonijnen (het kunnen echte konijnen zijn, maar ook leden van zijn staf en vrijwil ligers) in een Fokker Friendship te begeven, hem wel willend ter beschikking gesteld door de Koninklijke Luchtmacht. Boven het IJsselmeer of de Zeeuwse wa teren gekomen brengt de piloot op zijn verzoek de machine in een parabolische vlucht. De leek zou het zo zeggen:laat de piloot zijn toestel na een steile klim eenvoudig voorover vallen. Het resultaat van deze acrobatiek is, dat er in de Friendship gewichtloosheid optreedt. Een enge gedachte, want bij gewichtloosheid werken uiteraard de brandstof- en oliesystemen niet, zodat het risico van uitvallende motoren verre van denkbeeldig is, maar dr. Oosterveld deert dat allemaal niet. Hij kijkt integendeel watertandend uit naar het nabije moment, waarop de luchtmacht hem de beschik king over een Starfighter zal geven. Dan kan het lekker nog veel harder. doen hier aan onderzoek van het evenwichtsorgaan", zegt dr. Oosterveld i de hoorzaal van het fysologisch la boratorium in het Amsterdamse Wilhel- mina Gasthuis, waar men hem vinden kan op dagen, dat de luchtmacht an der emplooi heeft voor zijn Friend ships. „Zeg maar: alles wat met dui zeligheid te maken heeft. Achter dui zeligheid kunnen de gekste dingen schuil gaan van griep tot hersentumors. Er kan de ziekte van Menière achter zitten, dat is een ziekte van het bin nenoor, maar ook een gezwel aan de achtste hersenzenuw of een virusont steking. Ik schat 1 op 50 patiënten, die zich bij een keel-, neus- en oor arts melden, klachten heeft over zijn „ACHTENVEERTIG UUR NA EEN BORREL NOG EEN KATER" prikkeld wordt door de zwaartekracht. Pas als de zwaartekracht is uitgescha keld, kun je bij wijze van spreken zeg gen, dat het evenwichtsapparaat „ge blinddoekt" is. Laat ik me anders uit drukken. Het onderzoeken van het evenwichtsorgaan bij een normale waarde van de zwaartekracht wij noemen die waarde G is vergelijk baar met het repareren van een rij dende trein, of het controleren van het oliepeil in een werkende moto. Er is geen moment rust voor een nauwkeu rige observatie. Daarom biedt gewicht loosheid de mogelijkheid van een zeer specifiek onderzoek van het evenwichts- systeem. De toestand van gewicht Zonder enig spoor van onbe hagen volvoert een gewichtloze dr. Oosterveld in de cabine van de Friendship zijn wetenschap pelijke acrobatiek. evenwichtsorgaan. Vooral oude mensen kunnen er helemaal invalide van wor- Wat heeft dit alles met gewichtloos heid te maken? Dr. Oosterveld: „Het evenwichtszintuig, dat gelokaliseerd is in het binnenoor, onderscheidt zich van de andere zintuigen door zijn letterlij ke en figuurlijke onbereikbaarheid. De andere zintuigen van de mens kunnen op min of meer eenvoudige wijze uit geschakeld worden of onderdrukt. Ogen kun je blinddoeken. Oren kun je dicht stoppen. Het smaak- en reukver mogen kun je wegnemen door de neus dicht te knijpen, enzovoort. Maai bij het evenwichtszintuig is dit veel moeilijker, omdat het doorlopend ge- Twaalf seconden lang gaat in de Friendship, die een vrije val van bijna duizend meter maakt, alles en iedereen de lucht in. Alles komt los van de zwaartekracht. Alles wat ook maar enigszins onder spanning staat, ontspant zich. Een rok zweeft omhoog, de haren rijzen te berge.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13