asm m mi joop doderer VERKOOP VEESTAPEL DOOR LANDBOUWER BEGRIP PLEEGKIND BIJ AFTREK BUITENGEWONE LASTEN als ik thuis ben, ben ik voor mijn gezin ZATERDAG 15 MAART 19 M|ïft Boer Pietersea had een gemengd landbouwbedrijf. Allengs werden door hem echter de veestapel en de melkmachines ver kocht. Vervolgens liet hij het weiland scheuren en voegde dit toe aan het reeds bestaande bouw land. Aldus was er voor ïem alleen nog maar spra ke van akkerbouw. Pie- tersen wenste nu de winst behaald met de verkoop van zijn veestapel en de melkmachine aangemerkt te zien als stakingswinst, waardoor hij aanspraak meende te kunnen maken op toepassing van het zgn. bijzonder tarief, met f 10.000, vrijstelling. De Hoge Raad bevestigde evenwel de uitspraak van het Hof te 's-Herto- genbosch overwegende: dat Pietersen niet een bedrijfsonderdeel heeft geliquideerd dat naar zijn aard een zelf standig bedrijf kan vor men: dat niet is gebleken dat de winstcapaciteit door de verandering van de aard van een deel van het bedrijf in ongunstige zin werd beïnvloed zo dat niet gezegd kan wor den dat het bedrijf duur zaam is ingekrompen; dat er slechts sprake is van 'n gedeeltelijke aardveran- dering van 't bedrijf in dien zin dat het gemengd landbouwbedrijf tot ak ker bouwbedrijf werd". Nu blijkbaar geen nieu we bedrijfsmiddelen wer den aangeschaft kon. par. 13 lid 14 van de Korte Toelichting op de wet op de Inkomstenbe lasting, op grond waar van bij vervanging van bedrijfsmiddelen in ge val een gemengd be drijf geleidelijk meer het karakter krijgt van een landbouwbedrijf'n vervangingsreserve kan worden gevormd, geen soulaas bieden. nieuwe vrijstelling registratierechten Ingevolge een per 1 januari 1969 in werking getreden wijziging van artikel 101 van de registratiewet, is er geen registratierecht verschuldigd in geval een ouder aan een of meer eigen of aangehuwde kinderen of pleegkinde ren onroerende zaken overdraagt wel ke behoren tot en dienstbaar zijn aan een onderneming van de ouder, welke in haar geheel door het kind of de kin deren wordt voorgezet. geen investeringsaftrek voor zogenaamde combinatiewagens Volgens de wettelijke bepalingen (art. 11 lid 3 van de wet IB '64) wordt geen investeringsaftrek verleend met be trekking tot de aanschaf van personen automobielen, die niet bestemd zijn voor het beroepsvervoer over de weg. Onder personenautomobielen worden in dit verband verstaan automobielen, die zijn ingericht voor het vervoer van niet meer dan acht personen, de be stuurder daaronder niet begrepen. N.B. Een winkelier nu schafte een open-caravan aan. De auto was voor zien van zijramen, terwijl.de achter bank neerklapbaar was. Een zoge naamde „combinatiewagen". De auto is primair ingericht voor bestelwagen en is ook hoofdzakelijk als zodanig in gebruik. Niettemin besliste het Hof Leeuwarden dat aan deze combinatiewagen het karakter van personenauto niet kan worden ontzegd, dat immers deze auto met dubbele functie is ingericht voor het vervoer van niet meer dan acht personen, en tevens dat er geen spra ke is van „beroepsvervoer over de weg", immers dat daaraan de beteke nis dient te worden toegekend van het vervoer in een vervoersonderneming, als hoedanig de onderneming van be langhebbende niet kan worden aange merkt. Op grond van deze overweging werd geen investeringsaftrek toegestaan. leerling-verpleegster is studerend kinderaftrek voor combi geen aftrek Mejuffrouw Goed ont fermde zich over de in 1941 geboren dochter van haar vriendin door deze dochter. Annie, in de ja ren 1959 en 1960 in haar huishonden op te nemen en de zorg en de kosten van de opvoeding geheel voor haar rekening te De vraag was aan de orde of een leer ling-verpleegster gedurende haar onge veer vier jaar durende opleiding, tij dens welke periode z(j afwisselend on derricht ontving en praktisch werk zaam was, terwijl periodiek examens moesten worden afgelegd, voor het krijgen van kinderaftrek als studerend kon worden aangemerkt. Het Hof te Den Haag oordeelde dat in deze opleiding de telkens door theore tisch onderricht voorbereidende prak tische werkzaamheid een essentieel en onmisbaar onderdeel vormt dat dienst baar is aan het doel van de opleiding: de verkrijging van het diploma. En ver volgens, dat de omstandigheid dat de leerlingen voor zover zij praktische werkzaamheden in de ziekenverple ging verrichten en daarmede een maat schappelijke waardevolle functie ver vullen, noch het feit dat zij voor de werkzaamheden een beloning ontvan gen, een beletsel vormt hen als stu derend aan te merken in de zin zoals de wet zulks stelt voor het verlenen van aanspraak op kinderaftrek. meer autokosten veroorzaakt door ziekte Belanghebbende reed, toen hij nog-ge- heel gezond was, per jaar circa 16000 km met zijn auto. Door zijn ziekelijke toestand reed hij echter in één jaar 6000 km extra. Uitgaande van f 0,25 per km was het aannemelijk dat be langhebbende veroorzaakt door zijn ziekelijke toestand 6000 x f 0,25 d.i. f 1500,meer autokosten had. Het Hof te 's-Hertogenbosch liet deze kosten toe als buitengewone last over wegende. dat bij belanghebbendes in komen, vermogen, gezinssamenstelling en maatschappelijke positie een jaar lijks bedrag aan autokosten van 16000 x f0,25 dat is f4000,welk bedrag dus zonder de ziekte werd besteed, niet ligt beneden het bedrag dat daar voor pleegt te worden uitgegeven; dat mitsdien het opgevoerde meer dere bedrag, veroorzaakt door de ziekte, zijnde f 15.00,een op belanghebben de drukkende uitgave is ter zake van ziekte en daarmee van een aftrekba re buitengewone last". Ingaande het jaar 1961 studeerde Annie op kos ten van mejuffrouw Goed buitenshuis totdat zij met een 34-jarige medisch stu dent huwde uit welke ver bintenis in 1965 een baby werd geboren, het jaar ook waarin Annie haar studie beëindigde. Omdat de in het buitenland wonende vader van de student nauwelijks een toelage aan zijn zoon zond werd het gezin praktisch geheel door mejuffrouw Goed onderhouden. Nu voor Annie in voorgaande ja ren steeds drievoudige kinderaftrek werd ver kregen omdat mejuffrouw Goed het studerende meis je in die jaren als een eigen kind had opgevoed en onderhouden, wenste zij ook voor het jaar 1965 een fiscale tegemoetko ming, thans uit hoofde van aftrek wegens bui tengewone lasten, voor de gelden die zij betaalde voor het gezin van haar pleegkind Annie, Immers, zo redeneerde zij, welis waar kan aan het door de wet vereiste opvoedings element door het huwelijk minder betekenis wor den toegekend, maar de situatie is in wezen weinig veranderd en Annie wordt in feite nog steeds als een eigen kind beschouwd en als zodanig behandeld. De Hoge Raad bleek ge voelig voor de aange voerde argumenten en besliste dat Annie in 1965 ook als pleegkind kon worden aangemerkt voor de aftrek wegens buitengewone lasten, over wegende (vrij weergege ven).... „Dat uit de gelijk stelling in de wettelijke bepaling inzake buitenge wone lasten van pleegkin deren niet alleen moe ten worden verstaan kin deren die door belasting plichtige als een eigen kind worden onderhou den en opgevoed de wettelijke definitie van pleegkind voor de toe passing van kinderaftrek maar ook „kinderen die door belastingplichtige als een eigen kind zijn onderhouden en opge voed doch wier opvoeding is beëindigd door om standigheden die ook ten aanzien van een eigen kind een einde aan de opvoeding plegen te ma- Als zulk een omstandig heid kan bijvoorbeeld gelden het aangaan van een huwelijk, doch ook echter het zelfstandig op kamers gaan wonen van een meerderjarig pleeg kind. In de successiewet wordt voor het zijn van pleegkind als eis gesteld dat gedurende de minderja righeid van het pleegkind de relatie tussen het kind en de pleegouders tenmin ste vijf jaren heeft moe ten bestaan. - - 1 t f ■iJrr~'rv god helpe je de brug over, als je sjagrijnig wordt door je populariteit Met Sandra plus schilderij in de stoel. ROTTERDAM Een afspraak maken met Joop Doderer is haast onbe gonnen werk. Hij zit zó goed verstopt dat men de aanvechting krijgt met steekpenningen" te gaan werken om zijn adres te pakken te krijgen. De stem achter „het aantal wachtenden vóór u is nog zeuven" (enzovoorts) zegt beslist van niets te weten en ook de telefonistes van de NCRV, anders zo vriendelijk vlot met inlichtingen, klappen dicht als boosgemaakte oesters als het gaat om het adres van Swrep. Na omstandige telefo nische, uiteenzettingen, waarbij het doel van het gesprek exact wordt uit eengezet, is men bij de NCRV bereid de verblijfplaats^,xan de famiJie Doderer te onthullen. En zelfs dan is het nog zoeken geblazen. De zeker heid dat het adres juist is, komt pas als Doderer de toegang tot zijn flat openspert. Want ook het naambordje op de brievenbus beneden ontbreekt. In dè ruime woonkamer van zijn flat een pietsjen anders ingericht dan het hutjen van Swiebertje maakt Doderer de reden van rijn „onderdui ken" bekend. Als ik thuis ben, wil ik ook werkelijk thuis zijn. Mijn vrouw en dochter moeten me toch al zoveel missen. Bèn ik 'ns vrij, dan wil ik me ook helemaal met hen kunnen bezighouden". Daarom is Joop Doderer ook verhuisd van de ene kant van de stad naar de andere. „Er kwamen steeds meer mensen die m'n adres wisten. En dat werd voor m'n gezin toch uit eindelijk een te grote belasting". Vindt Joop Doderer het dan vervelend om bekend, om populair te zijn? Om op straat te worden herkend? „Helemaal niet", zegt hij. „mensen uit ons vak die dat beweren, zitten er volkomen naast. Het publiek heeft je gemaakt, het kan je ook weer af-maken. Je moet met die bekendheid leren leven. En God helpe je de brug over als je er sjagrijnig onder wordt- Want het is wel 'ns een keer minder aangenaam. Ik kan nooit eens lekker in een restaurant gaan eten of ze zit ten je aan te gapen. Je kunt niet op straat lopen of je wordt nagewezen. Maar het is een stuk van je leven Naar Abcou Overigens is Joop Doderer nog niet uitverhuisd. »,Over een tijdje gaan we naar Abcoude, waar ik een huis gekocht heb. Voornamelijk voor dochtertje Sandra (4). Het kind kan hier nergens heen, alleen op het balkon. Stel dat het kind op straat speelt en er gebeurt iets. Eer ik of m'n- •vrouw alle -zes honderd treden zijn afgerend J$ap. het al te lqat, zijn. En ,ook voor m'n werk zit ik in Abcou veel gunstiger; vlak bij Hilver sum, vlak bij Amsterdam. Hoef ik tenminste geen uren meer in de kar te zitten". Verhuizen dus voor dochtertje Sandra, duidelijk vaders oog appel. Een vierjarig donker harig meisje dat aanvankelijk nog de kat uit de bezoekers boom kijkt, maar zich na een half uurtje volledig gewonnen geeft. Doderer: „Ik heb elke keer weer plezier om dat kind. Daar straks kwam ze thuis. Doodmoe, zei ze. „Waarom ben je zo moe", vroeg ik. „Ik heb de hele mor gen getekend". Alsjeblieft- Gis teren vroeg ze aan m'n vrouw of ze het elastieken pak wilde klaarleggen, omdat ze op de kleuterschool elastiek had. Kun je nagaan. Uitspraken voor Carmiggelt, vind je niet?" Cuisine fartfaise Onvermijdelijke vraag: Heeft Joop Doderer liefhebberijen? ,,M'n vak is m'n grootste lief hebberij. En als ik daarin uit- geliefhebberd ben, maak ik smalfilms, rij paard of ga 'ns lekker thuis eten". Voor deze laatste bezigheid moet dan me vrouw Doderer aantreden, die in een uitstekend ingerichte keuken zich uitleeft op ,,la cuisine francaise" „Dat is nou een liefhebberij van mij", zegt ze. Een liefhebberij die aan Joop Doderer goed is besteed. „Te goed", vindt hij, „ik heb er buit! C" bI ■eld de laatste maanden twintig kilo af moeten halen. Ik zag me met zó'n buik op de beeld buis en dacht: Daar moet je eens wat aan doen. Het is me gelukt en ik voel me er wel bij. En om in beweging te blijven, fiets ik". Hij troont het bezoek mee naar de slaapkamer, waar een hometrainer staat. ,.'s Mor gens tien minuten op dit ding en 's avonds nog eens een keer- Ik moet zeggen dat het wel helpt. Je wordt van dat auto rijden nou ook niet direct fitter". Niet verwend Joop Doderer, die onder lichte kout zijn bezoek overlaadt met goede gaven, wordt daarin na gevolgd door dochter Sandra, die de tekening waar ze zo moe van was, als souvenir meegeeft. ,.Het is m'n enige dochter", zegt Joop Doderer, „maar verwend is 2 Doderer heeft op het van het bezoek een Enge gast, de regisseur Malco Clair. „Geweldig wat die doet; alles klopt bij he timing, afspraken, hij heeft een mum van tijd de hele shi in z'n hoofd zitten". Mr. Clt blij in Holland te zijn, al het weer niet mee, komt Londen. ,,En wat me nou die stad zo dwars zit", zegt gastheer, „zelfs die man, die de theaterwereld daar toch iets betekent, overkomt het dat hij in bepaalde restaur wordt geweigerd, alleen zijn huidkleur. Daar kan me nou echt kwaad om mak Kwaadheid duurt bij Dode niet lang; want als dochte Sandra weigert om haar ja aan te doen als ze op het kon moet voor een pla wordt ze bars door vader gesproken, hetgeen een d rende huilbui ten gevolge h Even later: tóch jasje boosheid is weer ovei Sandra bij het weggaan: ..H je die schilderij boven je b Het wordt beloofd. LEO VANDEHA Joop Doderer is een verwoed smalfilmer. „Als ik 1 tijd voor kan vinden, tenminste." De familie Doderer plus gast Malcolm aan de lunch, waarbij het veel moetie ko Sandra haar melk te laten opdrinken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12