Perfecte vlucht en landing Apollo 9 op woelige zee Anderhalve km buiten „roos" Maanreis in juli? Edgar Vos lanceert de priesterhoed Monsters moeten waarde van uraniumvondst tonen 0'\w Pleidooi voor een éénmalige subsidie voor „La Mancha - uitgerekend in Amsterdam - V.S.-senaat bekrachtigt kernverdrag Vrijspraak in Brocadeszaak Zeeuwse grond zorgde voor verrassing Exploitatie zal kostbare, zaak worden Dode Arabier terug naar Zürich Ceaucescu en Maurer herkozen VRIJDAG 14 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Lentetuniekpakken van gele, groene en witte jersey. Over het pak rechts draagt de mannequin een katoenen velours jack. Risico onderstreept baanbrekende positie AMSTERDAM (ANP) „Het is veel waard om met een eenmalige subsidie een man als Paul K(jzer in staat te stellen zyn werk in ons land te her vatten". Dit is de mening, vervat in ten openbare oproep, van Ch. Boost, tekenaar-filmcriticus, S. Carmiggelt, auteur, J. Defourny, directeur Ne derlands Theater Centrum, Bert Haanstra. filmer. G. van 't Huil, voorzitter Amsterdamse kunstraad, Max Nord, auteur en Guus Oster, di recteur Ned. Comedie. Paul Kijzer, zo stellen ze, heeft met zijn musical „Anatevka" en „De man van La Mancha" produkties van hoog artistiek niveau binnen het bereik van het Nederlandse publiek gebracht Dat hij aan de financiële risico's za kelijk ten onder is gegaan onder streept nog zijn baanbrekende positie in de Nederlandse showbusiness. ■De auteur Johan van der Woude heeft kort na het bekend worden van het faillissement en de verdwijning van Kijzer in een radiouitzending als zijn mening uitgesproken dat Kijzer een subsidie van de overheden ver dient om zijn activiteiten ook in de toekomst mogelijk te maken", aldus de ondertekenaars van de oproep. Zij sluiten zich gaarne aan bij deze mening en doen een krachtig beroep op de overheden om de tekorten in de Nederlandse produkties van Paul Kijzer aan te vullen op grond van zijn uitzonderlijke verdiensten, zonder dat zij hiermee een principiële subsidie- ving van vrije produkties willen be- Volgens een mededeling van de direc teur van het „Operettenhaus" in Hamburg, Kurt Collien, zouden de auteurs van „De man van La Man cha" de rechten voor vertoning van de musical in Duitsland aan Paul Kijzer ontnomen hebben, nog voordat de musical in Hamburg in première ging. De dag van de Hamburgse pre mière was 20 februari, Paul Kijzer vertrok op 5 maart naar Brussel, van waar hij tot nu toe niet is terugge keerd. De vertoning van het stuk is na over- 'eg met de auteurs tot 30 maart ge waarborgd. Het was oorspronkelijk de bedoeling, dat „De man van La Mancha" in Hamburg tot begin mei zou draaien. De heer Collien zei. dat Paul Kijzer hem niet had meegedeeld, dat de rechten op „De man van La Mancha" ingetrokken waren. Volgens de heer Collien heeft de heer Kijzer in oktober van het vorige jaar reeds de rechten verloren voor de ver- loning van de musical „De man van La Mancha" omdat hij sinds die tijd de auteurs geen royalties meer heeft uitgekeerd. In Wenen en West-Berlijn zijn de voorstellingen van de musi cal inmiddels beëindigd. IBehalve in Hamburg wordt de musi cal nog in München vertoond, maar ^"olgens Kurt Collien heeft de heer Kijzer met deze produktie niets te maken. Veelzijdige collectie van jong couturier (Van onze moderedactie) AMSTERDAM Edgary Vos is één van onze jonge couturiers met zoveel idee- en, dat ze om zo te zeggen zijn boutique aan de P. C. Hooftstraat uitbarsten. En hij geniet al zoveel bekend heid dat beroemde persoon lijkheden bijna op eikaars schoot zaten om de stroom modellen van zijn nieuwe ooorjaarscollectie, en een voorproefje van de geluk kig nog ve Henk van Ulsen achter de microfoon, Lia Dorana als één der mannequins, dat lukt de 'eerste de beste niet. Wel Edgar, bij wie grote ic trices, -meisjes uit de show-business, Gre Brou- wenstein en zelfs majoor Boschart in Heils Leger uniform bijeen gepakt za ten. Er waren, voor zover ons oog reikte, geen pas tores te zien. Maar wel het hoedenmodel voor de ze zomer: de priesterhoed. De quintessence van lente en zomer bij Edgar Vos is veelzijdigheid. Twee- en driedelige en sembles van rok, hes en jasje of mantel in fraaie wollen stoffen, in katoen, zijde en (somber gekleurd) biocaat, nemen de belang rijke plaats in. Sommige onderdelen zijn vaak con trasterend van kleur. De rokken zijn geplooid of klokkend, de mantels hoog getailleerd, dikwijls voor- Het model voor de ko mende zomer, de priester zien van ingezette hoge panelen. De meest opvallende vondst is een boogvormige weg snijding op de heup vanaf de zoom tot in de taille van de jasjes, zodat er losse, smalle, afgeronde voor- en achterpandjes overblijven. Natuurlijk keert dit idee terug in variaties: bijvoor beeld in een mosgroen fluweel broekpak met goud geborduurde randen, of in 2en wit-groene avondjurk van katoenen jacquard die van voren vanaf de zoom tot aan de boezem is uit gesneden (maar er zit een andere jurk onder!) Katoenen jacquard inspi reert Vos tot velerlei com binaties, gele mouwloze mantel over gele jurk met mouwen bijvoorbeeld. Zwart velours bestemd hij voor een edge-to-edge mantel met zeer hoog rug- split, zodat de wit linnen jurk daaronder voortdu rend zichtbaar is. Bermuda-shorts komen in deze collectie vrij veel voor en kunnen desgewenst door lange pantalons vervangen worden. De lange broeken komen vandaar vooral tot hun recht in de avondkle ding. Het meest intrige rend is het witte broekje dat maar enkele centime ters onder het rood wol len jurkje uitpiept. Voor huis- en avondkle ding gebruikt de jonge Amsterdammer uitbundige katoen en schitterende zij de (zeer brede streep van roze-geel-ox-anje). Wat men op shows „een hostess- dress uit soie sauvage" noemt heet bij Henk van Ulsen heel eenvoudig „huisjapon van wilde zij de"! Lia Dorana was bui tengewoon imposant in een hoog gesloten japon van zwarte wilde zijde met zulk een diepe stolpplooi in de rug, dat zij leek te schrijden met een sleep. Indrukwekkend op een an dere manier is de japon de rok is gesneden in tal loze glanzend ombieste pandjes, die wapperen over ?en zwart satijnen broek. Een soortgelijk geheel schittert in wit met metaal- kleurige pailletten boordje ?n -manchetten. HOUSTON (Reuter-DPA) Het Ame rikaanse ruimteschip Apollo-9 heeft gis teren een perfecte landing in de Atlanti sche Oceaan gemaakt na een succesvolle tiendaagse ruimtevlucht. die de weg opende voor een landing op de maan later dit jaar. De cabine kwam slechts anderhalve kilometer uit de „roos" in zee en binnen 50 minuten stonden de ruimte vaarders James McDivitt. David Scott en Russell Schweickart op het dek van het helikoplcrmoederscbip Guadalcanal", toegejuicht door de bemanning. Duidelijk zichtbaar vanaf het bergings schip was de Apollo-9 precies op de vast gestelde tijd, een minuut over" zes Ned. tijd. met de goede kant boven op het woelige water neergekomen. De vorige bemande Apollo's waren ondersteboven geland en moesten door speciale inge bouwde drijvers worden opgericht. Kikvorsmannen waren snel ter plaatse en lieten dc astronauten na de noodza kelijke routinehandelingen overstappen in rubberbootjes, waarvan een omsloeg, van daar werden ze door een helikopter opgepikt. De ruimtevaarders waren de inspan ningen van de vlucht nauwelijks aan te zien. Ze hadden het de laatste vijf dagen ook betrekkelijk rustig gehad na het ruimte-uitstapje van Schweickart en vorige week vrijdag het hoogtepunt: de geslaagde solovlucht met het maanlan dingsvaartuig, dat mogelijk in juli al met twee astronauten aan boord op de maan zal landen. Het weer in het landingsgebied, ten noorden van Puerto Rico, was goed. Oor spronkelijk zou de Apollo-9 ongeveer 500 km. noordelijker bij de Bermuda's lan den, maar daar stond een te ruwe zee. Geen proef met LM? De ruimtevlucht is zo'n succes geweest dat nu alleen nog maar de vraag is, of het maanlandingsvaartuig (LM) nog in een baan om de maan moet worden be proefd voordat de feitelijke landing plaatsheeft. Op het programma staat nog een vlucht van de Apollo-ID, waarbij de LM zich moet losmaken van het moeder schip en het maanoppervlak tot op 15 km moet naderen alvorens terug te keren en weer vast te maken aan de Apollocabine. Er bestaat echter een kleine kans dat de NASA deze generale repetitie overslaat, nu de ontkoppelings- en rendezvous- operaties met de Apollo-9 zo feilloos zijn verlopen. Vluchtleider Eugéne Kranz zei donderdagavond dat de vlucht had uitge wezen dat de voor bepaalde handelingen uitgetrokken tijd wat ruimer moest wor den genomen. President Nixon wenste de astronauten telegrafisch geluk en nodigde ze uit voor een diner op het Witte Huis over twee weken. De Tsjechoslowaakse televisie zond de landing van de Apollo-9 rechtstreeks uit. Tijdens de uitzending beantwoordden drie commentators telefonische vragen van weetgierige kijkers. Daarbij werd meege deeld dat Tsjecho-Slowakije als enig so cialistisch land de landing rechtstreeks uitzond. De Sowjet-Unie nam de beelden weliswaar over, maar zond ze niet direct uit. Op de Oostduitse televisie was om streeks die tijd een documentaire over de successen van de Russische kosmonauten te zien. Generaal Aly (51) opvolger van gesneuvelde Riad CAIRO (AP) PresidentNassar heeft generaal Ahmad Ismail Aly (51) benoemd als chef-staf van het Egypti sche leger. Hij volgt generaal Abdel Mo- neimriad op die zondag door een Israë lische granaat aan het Suezkanaal is gedood. De Apollo-9 op het moment dat hij neerkomt op een nogal nukkig zee oppervlak, op drie mijl van het bergingsschip. De golven leverden bij de berging de nodige problemen op. WASHINGTON (DPA-AP) De Ame rikaanse senaat heeft met de vereiste meerderheid van twee derden het ver drag tegen een verdere verspreiding van kernwapens bekrachtigd. Als president Nixon het stuk heeft ondertekend, zal de ratificatieprocedure zijn voltooid. Het verdrag is door 84 landen onder tekend. Het wordt van kracht als 43 staten het hebben bekrachtigd, waaron der Engeland, Amerika en Rusland. Engeland heeft dit al gedaan. Men ver wacht dat Rusland tot bekrachtiging zal overgaan, als dit in Amerika is gebeurd. (Van onze correspondent ASSEN De rechtbank in Assen heeft vanmorgen de 58-jarige algemeen bedrijfsleider K. G. P.. de 58-jarige fa- briekageleider E. A. H. J. van P. en de 55-jarige afdelingschef A. S. vrijgespro ken. Ze zijn apothekers in dienst van de N.V. Koninklijke pharmaceutische fabrie ken voorheen Brocades Steehman te Meppel. Veertien dagen geleden had dc officier van justitie, mr. C. J. van Ol- denbeek wegens dood door schuld boe tes van respectievelijk f 2000 of 20 dagen. 1 .1.000 of 30 dagen en f 1000 of 10 dagen geëist. De officier achtte bewezen, dat door hun grove nalatigheid in mei en juni 1966 vier vrouwelijke patiënten in het Diaconessenhuis tc Eindhoven overle den. doordat hun door Brocades gele verde infuus vloeistof was toegediend. Die onder leiding van de verdachten was gefabriceerd en was verbonden. De raadsman van de verdachten mr. H. Schootstra uit Leeuwarden kwam veertien dagen geleden tot vrijspraak De rechtbank achtte de grove nalatig heid en onachtzaamheid der verdachten niet wettig en overtuigend bewezen. (Van een onzer verslaggevers Vorige week donderdag kreeg dr. A. A. Thïadens van de rijks geologische dienst in Haarlem het bericht, dat er door de Deltadienst uranium van goede kwaliteit was gevonden in de kop van Schouwen Duiveland. „Als u mij een paar weken geleden had gevraagd of SCHIPHOL (ANP) In opdracht van dc Zwitserse justitie is het lijk van de Palestijnse terrorist Abdoel Mohsen Has san. waarmee de KLM op Schiphol se dert vorige week donderdag opgescheept beeft gezeten, vanochtend per KLM- vliegtuig naar Zürich teruggebracht. Naar gemeld was de loden kist met het lijk van Hassan, die vorige maand gedood werd tijdens de beschieting van een ElAlvliegtuig op het vliegveld van Zürich, in opdracht van de Zwitserse justitie op 6 maart door een vracht- agent in Zürich aan de KLM aangebo den voor vervoer via Schiphol naar Am man. Toen de kist echter op Schiphol was gearriveerd bleek dat de Jordaan se ambassade geen toestemming had gegeven voor verder transport naar de Jordaanse hoofdstad. Daar had na melijk intussen de „plechtige begrafe nis" van Hassan reeds plaatsgevonden. Tot vanochtend stond de kist in een kluis van Schiphols vrachtgebouw. Wat de Zwitserse autoriteiten, nu de Jordaanse vergunning voor transport naar Amman nog steeds niet is gegeven, met het stoffelijk overschot verder gaan doen, is nog niet bekend. er op deze wijze uranium gevon den zou worden in Nederland, dan had ik „nee" gezegd", aldus om schrijft dr. Thiadens zijn weten schappelijke verbazing en verras sing. Inmiddels heeft dr. Thiadens, die nu de minister van Economische Zaken adviseert over de opsporing en winning van de delfstoffen, de Deltadienst ge vraagd om meer grondmonsters. „Pas over ongeveer een maand wanneer de Isotopische Stichting Amsterdam en het T.N.O. deze grondmonsters zeer nauw keurig hebben onderzocht, kan er iets gezegd worden over de waarde van de vondst", aldus dr. Thiadens. Afhankelijk van dit onderzoek zullen er pas over enige weken verdere proefboringen wor den gedaan om te bepalen of er behalve bij Haamstede ook elders uranium in de grond zit. De verwachtingen op een werkelijke vondst zijn niet hoog gespan nen. „Wij zitten er niet om te springen, het gaat ons er alleen maar om of het erin zit", zegt dr. Thiadens. Inmiddels heeft de directeur van de geologische dienst de Deltadienst het advies gegeven de vondst officieel bij het mijnwezen te claimen. Wanneer na een intensief onderzoek mocht blijken, dat de hoeveelheid uranium exploitabel is, zal de minister van Economische Zaken moeien beslissen welke mijnbouwmaat- schappij dit gaat doen. Volgens dr. Thia dens zouden de mijnen de exploitatie technisch wel aan kunnen. „Het wordt echter een kostbare zaak. Het uranium is op 120 meter diepte in de kleilaag gevonden. Wanneer deze uraniumklei voor verdere verwerking naar boven moet komen, dan zouden zogenaamde vriesschachten gemaakt moeten worden BOEKAREST (Reuter) Nicolae Ce aucescu, de 51-jarige leider van de Roe meense communistische partij, is met algemene stemmen door de nationale vergadering herkozen tot president van Roemenië. De nationale vergadering, die voor het eerst bijeenkwam na de parle mentsverkiezingen, die eerder deze maand zijn gehouden, herkoos de 66-ja- rige Maurer tot premier. (mijnschachten waarvan de wanden kunstmatig bevroren zijn om instorten te voorkomen). Dat wordt een uiterst kostbare zaak. De algemene norm voor het exploiteren van een uraniummijn is dat er minstens 0,05 procent uraniumerts uit de grond gehaald kan worden. Dat betekent, dat er gejveldige hoeveelheden kleigrond naar boven gebracht en ver werkt zullen moeten worden. Vergoeding Een interessant detail is, dat evenals bij andere vondsten zoals aardgas, de eigenaar van de grond alleen maar een vergoeding krijgt, die op dit ogenblik is vastgesteld op 12,50 gulden per ha. Wat de vondst in Zeeland ook verder te betekenen zal hebben, grondspecula- ties zitten er niet in. Een andere, eveneens sceptische des kundige, ir. R. van Erpers Roijaards, verbonden aan de Gemeenschappelijke Kernenergiecentrale in Nederland wijst eveneens op de grote hoeveelheid ura nium die aanwezig moet zijn, wil een exploitatie rendabel zijn. „Er wordt veel uranium gevonden in Canada, de Ver enigde Staten en Zuid-Amerika en de wereldprijs ligt op dit ogenblik op zes tot zeven U.S.-dollars*per Amerikaans pound (ruwweg 450 gram). Als er wal gevonden wordt, dan is dat meegenomen, maar ik geloof niet, dat deze vondst de situatie voor de afnemers zal wijzigen". De vindplaats van het uranium op Schouwen Duiveland valt binnen het waterwingebied van de Waterleiding maatschappij Zeeland. Gevraagd naai de consequenties voor de waterwinning stelde de adjunct-directeur ir. J. L. van Sloten, dat het drinkwater gewonnen wordt op een diepte van 25 tot 35 meter Dus ver boven de kleilaag, waar hel uranium is aangetroffen. Pas wanneer op Schouwen Duiveland eventueel een mijncomplex zou worden gebouwd, zou daar de toekomstige behoefte aan drink- watenvingebied of drinkwatervoorzie ning in gevaar kunqen komen. Maar allereerst moet afgewacht worden of het ooit zover zal komen. Omstreeks het eind van de oorlog werden in Twello ook al eens sporen van uranium gevonden. Maar die bleken niet interessant. De vondst in Zeeland is wetenschappelijk wel interessant om dat het uranium in een kleilaag is aan getroffen. Bij de moderne methoden van het opsporen van water worden diverse methoden toegepast. Sinds enkele jaren worden bij de boringen ook metingen naar de gammastralingcn gedaan, omdat deze veel aanwijzingen geven over de grondlaag. Aan deze methode is het te danken dal de Zeeuwse grond voor een verrassing heeft gezorgd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7