MILJOEN SCHADE BIJ BRAND VAN MEIJER IN LEIDERDORP PIERROT MADEMOISELLE EN HAAR HOUTHAKKER Aardewerkfabriek in Voorschoten uitgebrand MEDISCHE DIENSTEN VOOR LEIDEN EN OMGEVING Vier wagens en twee etages Lijst van bloedgevers in Leiden en omgeving met inboedels vernietigd IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Benjamin Ik een mannequin Hellfighters Warkill Prolongatie VRIJDAG 14 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA SCHADE TIENDUIZENDEN GULDENS Brandweer werd vuur in twintig minuten meester Door een korte maar hevige uitslaan de brand gisteravond half acht in de gebouwen van de uit de negentiende eeuw stammende aardewerkfabriek Groeneveldt aan de Donklaan te Voor schoten is een deel van de inboedel ver loren gegaan. De 80-jarige directeur F. Groeneveldt was onmiddellijk door de heer P. van de Boogaard, een va eersten die de brand ontdekte, in kennis Programma korfballers De Leidse overgangsklassers Zuider kwartier en Vicus Oriëntis komen niet In actie dit weekeinde, zodat ze kunnen afwachten wat de concurrenten doen. In de eerste klasse verschillen de eerete 6 clubs niet veel en met name voor zon dag staat er 'n interessant programma te wachten. Allereerst de derby De Dan.- Fluks. waarbij De Dan. zal moeten pro beren de opmerkelijke opmars van Fluks <7 wedstrijden 12 punten) te stuiten. Een taak die voor de blauw-witten wel weg gelegd is, dachten we zo, al zal Fluks zich fel verzetten. KNS zal Fortuna moeten bestrijden en gezien de laatste wedstrijden tegen De Dan. moet dat mo gelijk zijn. De Algemene moet de volle winst behalen tegen OSCR om het con tact met de overige ploegen niet verder te verliezen. Crescendo dat nog lang niet veilig is, krijgt het ongetwijfeld heel moeilijk a.s. zaterdag in Zeeland tegen Animo, dat zondag jl. Pams op eigen terrein naar een nederlaag speel de. Met een puntenverdeling zal Crescen do al heel blij kunnen zjjn. Ook de derde klassers Madjoe en Noorderkwartier zijn vrij. Programma K.N.K.B. Hoofdklasse: Ons Elbernest-Rapiditas; Luto-Deetos; Blauw Wit-Rohda; Samos- HKV; Archipel-Die Haghe. Overgangsklasse B: Groen Geel-Regen- boog; Spangen-Roda. Zuid West 1: HSV-Sperwers; De Dan.- Fluks; Fortuna-KNS; De Algem.-OSCR; Ready-DKC. Zuid West 2A: Animo-Crescendo (zat. 16.00 uur), Gymnasiasten-BKC, Trekvo- gels-ODO Pams. Zuid West SB: Ahoy-Delta; Oranje Nas sau-VI aardingen Kwiek-Hoogvliet. Zuid West SC: HPV-Tjoba. L.K.B. Klasse 1: Crescendo 3-De Algemene 3; Fluks 5-KNS 3; KNS 4-De Danaiden 4. Klasse 2: Madjoe 2-Noorderkwartier 2 (zat. 16.00); De Dan. 5-KNS 5 (zat. 16.00). Jun. la; Zuiderkwartier-De Dan. (12 uur); Sperwers-Trekvogels; Ons Eiber nest—Fortuna. Jun. 1B: KNS-Succes (12.00); Ons Huis-Dubbel Zes; ALO-Het Zuiden. Jun. 2: Achilles-Wion; Fortuna-Ons Huis; De Algemene-Ready (12.00); Eu- reka-Crescendo (12.00). Jun. 3: OSCR-De Dan. B (12.00), DKC Vlaardingen; Schiedam-Phoenix. Crescendo. De opstelling van het eerste team, dat morgenmiddag tegen Animo uitkomt, luidt: Leny Kok, Ank Mulder, Joke Schouten, Liesbeth Beugelsdijk, Tès Driessen, Gusta Mul der. Heren: Ton Ouwerkerk, Frans en Cees Cornelissen, Louis Kok, Aad Schou ten, Piet l'Ami. Res.: Tineke de Winter en Ries Kok. Het programma voor de adspiranten en pupillen luidt: Crescendo A-Fluks B (16.00); Zuiderkwartier D-Crescendo B (14.00); Crescendo a pup-Fluks b (14.00). gesteld. De Voorschotense vrijwillige brandweer vroeg onmiddellijk assisten tie van de brandweer in Wassenaar. Zo werd de brand binnen zeer korte tyd van twee kanten bestreden. Men slaag de erin veel van de in taris te redden, maar kon niet voorko..ien, dat de nog in behandeling zjjnde produkten groten deels verloren gingen. Door de drasti sche aanpak slaagde men erin de brand binnen twintig minuten meester te wor- Terwijl het nablussingswerk in volle gang was. maakte bedrijfsleider Couprie de voorlopige rekening op. De geraam de schade loopt in de tienduizenden gul dens. Weliswaar is het bedrijf verze kerd, maar het zal toch niet mogelijk zijn de produktie direct voor de volle honderd procent te hervatten. Van de afgewerke produkten, in een apart ge deelte aan de noordzijde van het gebou wencomplex ondergebracht, bleek niets beschadigd te zjjn. Oorzaak onbekend Direkteur F. Groeneveldt hoopt dat de vijftien personeelsleden weer zo snel mogelijk hun werk kunnen hervatten. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. De rijkspolitie Voorschoten heeft het onderzoek inhan- De nablussing nam een groot deel van de avond in beslag. Om ongeveer kwart over negen bleek nog, dat leden van de militaire politie aan de com mandant M. P. Leiden hadden gemeld, dat de naast de aardewerkfabriek lig gende gebouwen van de M.P. in brand stonden. Om half tien kon de comman dant echter gerustgesteld naar Leiden terugkeren. Leiden Leidse huisartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voorspoedgevallen de dok terstelefoon 22222. Apotheek: Herdingh en Blooken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Alkemade <Jkt. Hey{u?n, Noordejpde 166, R'veen, tel. 01713-2329, dkt. Brink horst, Dr. Stapenseastraat 6, Leimui- den, tel. 01721-269, zr. Koot Spoorstr. 1, R'veen, tel. 01713-2420. Alphen aan de Ryn dkt. Cornet, Kie- vitstr. 48, tel. 3697, dkt. Zwartendijk 5, tel. 2472, tandarts dkt. Wermeskerken, Javastr. 4, Apotheek Somberg, Wilhel- minalaan 67, zr. Jonkers, Hoodstr. 164, tel. 2340. Bodegraven dkt. Cats. tel. 2030, zr. Borsboom, Pr. Bernhardstr., tel. 2086, Apotheek Van Oosterom, Vijverlaan, tel. 2136, dierenarts; apotheek Rond, Klei weg, Gouda, tel. 3418. Boskoop dkt. De Wilde, Rozenlaan 1, tel. 2740, zr. Hooymans, Reijerskoop 53, zijdeur, tel. 2805. Hillegom dkt. Van den Andel, Van den Endelaan 123, tel. 5417. Katwjjk a-d. Rijn dkt. Louwerse, Bos- plein 27, tel. 5805. Katwijk aan Zee dkt. Schonenberg, Voorstr. 131, tel. 2336, Apotheek: Prin- cestraat 2, tel. 2755. Langeraar dkt. Van Dongen, tel. 01723-101, zr. Brouwer, tel. 01723-364, b.g.g. 264. Leiderdorp dkt. Bakema, Hoofdstr. 2, tel. 24828, zr. v.d. Leer, B. G. Cortslaan 34, tel. 23109, ongevallen aan de Rijndijk: 01714-2278. Apotheek: zie Leiden. Leidschendam dkt. Hannig, Kon. Wil- helminalaan 64, tel. 3494, dkt. Perquin, Venestr. 24, tel. 2510, tandarts: tel. 070- 543035, wijkverpleging: Bonifaciusstr. 2, tel. 3449, ziekenauto: tel. 3923, Apotheek De Heer, Kon. Julianalaan 104, tel. 070- 864955. Lisse dkt. Van Dijk, Achterweg 6, tel. 3134. Nieuwkoop en Noorden dkt. Bremer, tel. 01725-1103. Noordwyk dkt. Van Nes, Van Ber- ckelstr. 22, tel. 2405. Wijkverpleging: Van Panhuysstr., tel. 2338 b.g.g. 2907. Apotheek Duinrand, Nieuwe Zeeweg 1, tel. 2487. Noordwijkerhout dkt. Van der Lugt, Hoogduinweg 20, tel. 2520-5707, tandarts Van Geest, Wit-Gele Kruisgebouw, za. j. van 17.30 tot 1.00 uur. Oegstgeest dkt. Reterink, Terweeweg 8152, tel. 50394, zr. Warmerdam, tel. 5492, b.g.g. 22222. Sassenheim dkt. De Graaff, Teylin- gerlaan 17, tel. 8479. Voorhout dkt. Bots, zr. Meyssen, Jac. v. Beierenweg 1. Wassenaar de artsen dr. R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en K. de Wit, Jonkerlaan 83, tel. 2460. Apotheek- dienst; apotheek Langstr. 86, tel. 2141. Nd zijn de Narcissen op hun mooist! Neem een paar bossen mee. Want dat felle geel staat zo apart in huis. Narcissen brengen efeer. Tandartsendienst (za en zo van 18-18.30 uur): B. P. Hazenberg, Van Z. van Nije- veltstraat 108, tel. 5535. Storingsdienst gas, water en elektriciteit: tel. 2248. Voorschotendkt. Swen, Vierseweg 20, tel. 2356, za. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525, zo. apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522. Wijkverplegingzr. Molleman, Wyngaar- denlaan 2, tel. 2177, kraam verzorging zr. Wegman, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Zwammerdam dkt. Gill, tel. 01726- 227. Bollenstreek Apotheek Hillegom, Hoofdstr. 78, tandarts dkt. Van Geest, Hereweg 9, Noordwijkerhout. ADVERTENTIE W/ Model Madrid Een nieuw vorstelijk JtI F WMF couvert met parelkroonmotief (in Hardpleet) JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TELEFOON 20778 Ljjst van donors van de Bloedtrans fusiedienst van de Afdeling Lelden en Omstreken van het Nederlandsche Roo- de Kruis aan wie door het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis de Landsteiner-plaquette (voor 20 maal bloed geven) of de Landsteiner- penning (voor 5 maal bloed geven) is toegekend. LANDSTEINER-PLAQUETTE Alphen aan den Rijn: Cl de Graaf. Hazerswoude: P. van Oeveren, W. A. Rodenburg en J. van Veen. Katwijk: L. de Best, W. Krijgtman en J. de Mol. Koudekerk aan den Rijn: P. W. M. Heemskerk. Leiden: R. Bakker, M. Brassmann, D. in Dommelen, C. M. A. van Hees, S. Honsbeek, mevr. J. Lagas-de Graaf, C. d. Plas, mevr. C. Privé-Lacourt en J. Snaathorst. Leiderdorp: mevr. M. C. Bekooy-Ver- :r en J. F. M. Breedeveld. Leimuiden: M. B. J. Verkuyl. Lisse: P. N. B. van Dijk. Noordwijk: H. P. Groenewoud, C. v. d. Luyt en F. P. Mesker. Noordwijkerhout: J. A. Broekhof. Sassenheim: P. G. v. d. Kraan. Voorhout: J. H. A. v. d. Berghe en G. L. Harteveld. Voorschoten: C. Weesjes. Warmond: W. F. Leenen. Wassenaar: mevr. H. Visser-Meijer. LANDSTEIN ER-PENNIN G Ter Aar: mevr. C. M. v. d. Meer- Heemskerk. Katwijk: mej. C. v. d. Bent, C. J. de Jong en K. v. d. Plas. Langeraar: J. A. v. d. Ploeg. Leiden: J. W. Baars, R. J. M. ten Berge, M. Binnendijk, P. Bogaards, R. A. A. Devilee, C. A. M. Duivenvoorden, B. J. Erades, S. J. Geenjaar, mevr. L. de Geus. mej. A. H. Haasbroek, A. Han- naart, mevr. J. C. D. Heruer-de Vogel, mej. M. J. Th. Hilterman, E. v. d. Hoe ven. Th. J. Jacobs, C. H. de Jong, J. C. de Jong, J. C. P. de Koning, C. G. Kra mers, A. Kruit. A. H. M. Laagland, A. Laatum, J. W. D. Leeflang, J. v. d. Linden, W. v. d. Linden, G. Martijn, mej. C. M. Meiman, S. J. R. de Monchy, H. J. Mulder, mevr. T. M. Pel-Bot, P. A. E. E. S. J. van Rijthoven,, M. Schaart, R. O. Schouten, B. C. J. Strampraad, F. W. Stüger, L. H. van Tongeren, P. Vin- court, A. W. Vintges, M. J. Vogelezang jr., H. de Vries, W. J. Th. v. d. Weij- den, J. J. Wiarda, W. J. J. van Zijp. Leiderdorp: M. Booms, G. J. Brou wer en mej. G. M. Kok. Leimuiden: mej. E. M. Heuzen. Lisse: G. J. Mflnders, C. J. v. d. Poll en J. M. van ZijL Noordwijk: mevr. T. J. v. d. Berg- Heemskerk. mej. E. L. Feenatra, J, S. de Haas, mevr. T. van Herwaarden- Boersma, H. B. M. Masolijn, H. Meyers, J. Miedema, mevr. M. Ruigrok-Mooije- kind, W. Schipper, M. Smilde, mej. M. v. d. Wiel, W. A. M. Zonneveld. Noordwijkerhout: A. Augustinus Jr., J. W. v. d. Burg, L. A. M. Coz(jn, A. W. L. Duivenvoorde, J. J. Duivenvoorde, mevr. J. Muilwijk-Bax, Th. A. M. Nieuwlands, mej. C. M. J. Oostdam en K. Versluis. Oegstgeest: J. Glasbergen, P. de Gunst en mej. A. M. Laureij. Oud Ade: mevr. S. W. v. d. Geest- Pennings. RÜpwetering. mevr. J. P. Brugman- Ganzevles en mevr. G. Nederstigt-v. d. Tang. Sassenheim: K. J. Meijaard en H. v. d. Wagt. Valkenburg (ZH): H. de Mooy en H. de Vries. Voorhout: A. W. van Dam en H. J. van Kampen. Voorschoten: A. J. den Hollander. Warmond: G. J. Sikking. Wassenaar: A. A. Beyersbergen, M. G. van Buuren, mevr. G. H. Slats-Looije- stein en D. Slettenaar. Zoeterwoude: J. P. N. Bensdorp, J. B. M. Boers, W. B. J. Tjjssen en B. M. Verheugd. Kans-in-Kunst BEELDRAADSEL nr. 8 men schat, dat de brand toen al een half uur woedde werd de brand weer gewaarschuwd. Waterschade Het gehele expeditie-, verhuizingen- en transportbedrijf van de Gebroeders Meijer in Leiderdorp is vanmorgen vroeg door een wilde uitslaande brand volkomen verwoest. Het oude gebouw van twee ver diepingen aan de Achthovenerweg no. 4, waarin vier grote verhuis wagens stonden geparkeerd, waarin ook de administratie was onder gebracht en waarin een grote hoeveelheid meubelen was opgeslagen, brandde geheel uit. De heer H. D. F. Meijer, een van de firmanten, die als een gebroken man hedenmorgen getuige was van het neerhalen van de muren door de Leiderdorpse brandweer, zei ons, dat hij de schade schat op ongeveer een miljoen gulden. Er loopt een verze kering. Brandweer stond voor hopeloze opgave De Leiderdorpse brandweer, die de vuurzee met tien stralen te ïyf ging, stond vannacht voor een vrywel hope loze taak. De brand woedde al in volle hevigheid toen de wagens van de vry- willige brandweer ter plaatse arriveer den. Hoewel men nog geen vier minu ten na het alarm op de brandplaats al water kon geven was het duideiyk, dat van het bedryf zelf niets meer te red den was. Aan alle kanten sloeg het vuur reeds naar buiten. Dat de brand een dergelijke omvang kon nemen, zo meent men, is vooral gelegen in het feit, dat de alarmering te laat kwam. Omstreeks half drie na melijk zag een automobilist op de Ho ge Rijndijk een vuurgloed boven „de lage zijde". Deze man is toen via de Leiderdorpsebrug naar de onheilsplaats gereden om mensen in belende perce len te waarschuwen. Pas daarna Daar van het gebouw niets meer te redden beperkte de brandweer zich de eerste tyd voornameiyk tot het nat houden van naastgelegen panden. De huizen van de families Dupont en Mon- fils, die direct naast het brandende bedryf gelegen zyn, liepen daarby eni ge waterschade op. Pas tegen zeven uur kon brandweercommandant W. F. Buitendijk aan de Leidse brandweer meldden, dat gevaar voor uitbreiding geweken was. In alle voorgaande was nameiyk door de Leidse brand weer materieel en bemanning in ge reedheid gehouden om Leiderdorp te gaan assisteren. Hedenmorgen omstreeks tien was het voor brandweer en politionele autoriteiten nog steeds onmogeiyk net uitgebrande gebouw te betreden teneinde de oorzaak van de brand op te sporen. De brandweer van Leider dorp 'zal vermoedeiyk nog de gehele dag werk hebben aan de nablussing. Naar de oorzaak kon men dus vai morgen nog slechts gissen. In het ge bouw, waarin vele inboedels stonden opgeslagen werd gestookt met olieka chels. Verder stonden ed verhuiswa gens in geparkeerd. De oorzaak zal of bij de oliekachels of by de wagens ge zocht moeten worden. De aanwezigheid van verhuiswagens in het gebouw maakte het voor het brandweerperso neel ook onmogeiyk om het gebouw te betreden. Vooral met het oog op het explosiegevaar van brandstoftanks. Om streeks 3 uur hoorden omstanders een zware knal in het brandende gebouw. De heer Meijer zei ons hedenmorgen nog, dat deze brand zijn hele verhuis bedrijf ten gronde gericht heeft. De Ge broeders Meijer, die ook nog een ruw- transportbedryf hebben in Zwolle, had den de verhuizingen en inboedeltrans porten geheel geconcentreerd in Lei derdorp. Niet alleen de wagens, waar van één zo goed als nieuw, werden BUREAU MOEDERHULP (Uitgaande van de Kath. Ver. Meisjes- belangen te Lelden). Spreekuur: maandag 17 maart (en elke 3e maandag van de maand) van 4.005.00 uur in het gebouw van het I.P.C., Raafstraat 2, Alphen a/d Ryn. Het bureau in Leiden (gevestigd Hugo de Vriesstraat 1) is dagelijks van 9.00 12.30 uur telefonisch bereikbaar onder nr. 25708. Het stelt zich ten doel de niet-gehuwde moeder (en vader) te begeleiden by de beslissingen die zy voor de toekomst henzelf en het kind moeten nemen hen te helpen de beslissingen ten uitvoer te brengen. Aan het Bureau zyn verbonden 2 maatschappeiyk werksters, een psycho loog, een psychiater en een jurist. Spreekuur van de maatschappelijk werkster: elke morgén van 9.0010.00 uur en volgens afspraak. Het instructie-bad behorende bij de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg is onlangs in gebruik genomen. In het bad worden de lichamelijk ge handicapte kinderen van de school en leerlingen van an dere blo-scholen te Leiden de eerste beginselen van de zwemkunst bijgebracht. Van daag leidde de inspecteur lichamelijke opvoeding, de heer P. Leenheer, het Leidse college van B. en W. in het bad rond. Op de foto: hulp instructeur, de heer Buis, leert zijn leerlingetjes hoe zij zich in het water moeten bewegen. Geg ;evens De enige hoop van de directie is ei genlijk nog, dat de brandkast, die er gens in de puinhoop staat, nog onge schonden gegevens bevat waaraan men zfch enigszins zal kunnen vast klam pen. Voor een juiste Inventarisering zal men daarom zeker ook moeten afgaan op mededelingen van de mensen, die Inboedels by de Gebr. Meyer in bewa ring hadden gegeven. Vooral op dit punt moet de schade zeer groot zyn. De twee verdiepingen van het gebouw stonden zo goed als vol met complete ameublementen en kostbare electrische apparaten. NOORDWIJK De Noordwykse gemeenteraad, die volgende week dinsdagavond byeenkomt wordt gevraagd een krediet van 21.100 te verstreken ter verbetering van de reinwaterkelder, het aanbrengen van een pompinstallatie, daar die wordt aan gesloten op het waterleidingnet en een nieuwe afrastering rondom het terrein. Dit alles is nodig om de gemeente Noordwyk by calamiteiten toch nog van voldoende deugdeiyk water te kunnen voorzien. CAMERA Een jongen van zeven tien, voor wie vrouwen altyd taboe geweest zyn wordt vry plotseling in een byzonder perverse omgeving ge plaatst. Zijn ervaringen op het gebied van de liefde zijn nihil en als „groentje" wordt hy het voorwerp van bespot ting. Iedereen wil zich zogenaamd over het „jongetje" ontfermen en hem een opvoeding geven die aangepast is by de omstandigheden. Pierre de menti speelt de rol van Benjamin, de argeloze tiener, die vrywel constant in een droomtoestand schynt te ver keren. Zyn houding doet een beetje onwerkeiyk aan. Als zeventienjarige mag men dan voor de wet onvolwassen zyn, de ge dragingen, op het gebied van de sex, zijn een „sweet seventeener" heus niet meer onbekend. De evolutie die zich op dit gebied vooral de laatste jaren heeft voltrokken, heeft er toe geleid dat sex echt niet meer als een taboe wordt beschouwd en pas ter sprake komt in de bruidssuite. De humor, is niet bepaald in overvloedige mate in de film verwerkt en vormt dan ook geen compensatie voor het maar al te vaak ontbreken van de realiteit. Het spel van Pierre Clementi vergoedt daarentegen veel. Hy vertolkt de kin- deriyke rol sterk. Catherine Deneuve, kunnen we o.m. al uit de film „Belle du Jour", zy is charmant en aange zien zy dat weet te mixen met sterk acteren is zij een veelgevraagd ac trice, die deze film nog enigBzins redt. Het spel van de acteurs en ac trices is nameiyk verre van slecht al leen doet het verhaal wat naïef aan. Keuring 18 jaar. TRIANON In de serie „openhar tige films, die de Zweedse filmindus trie op het op sex beluste bioscoop publiek steeds maar weer loslaat, is „Ik... een mannequin' wel een hele zwakke stee. Borje Nuberg verfilmde ditmaal de belevenissen van een boerendeer- beroep mannequin uit te oefenen. Het meisje ontwikkelt zich allengs tot een exhibitioniste met als gevolg, dat men zich in de donkerte van de bioscoopzaal al gauw een voyeur De problemen waarmee de les bische mode-ontwerpster kampt heeft Nuberg te weinig treffend we ten te filmen om van „Ik ...een man nequin" een boeiend geheel te maken. LIDO Wie wat spanning wil be leven moet deze week in Lido zyn. Daar treft men een aantal stoere mannen aan, die er hun beroep van maken, in brand geraakte, spuitende de belevenissen va neen boerendeer ne, die door een aan de drank ge raakte lesbische mode-ontwerpster overgehaald wordt in Stockholm het oliebronnen te doven. De ploeg reist schier de hele wereld af om, vaak met gevaar voor eigen leven, de gigan tische vuurhaarden te blussen. John Wayne (speelt overtuigend de leider van de groep) gaat zo in zyn werk op, dat dit ten koste gaat van zyn huweiyksleven. zyn vrouw kan niet op tegen de grote spanningen waar mee dit werk gepaard gaat. Wanneer h ijechter byeen van zyn helden staaltjes gewond raakt, komt er een keerpunt in zyn leven. Er vindt een ontmoeting plaats met zyn vrouw. De familie is echter maar kort verenigd want nieuwe branden vragen de aandacht. Hell fighters geven aanleiding, zoals ge zegd, tot spannende uren; bovendien zyn er dank zy hen, prachtige na tuuropnamen te zien en liefhebbers van een vechtpartytje komen ook aan hun trekken bij deze typisch, Ame rikaanse, produktie. Toegang 14 Jaar. REX George Montgomery en Tom Drake spelen de hoofdrollen in Warkill, de film die de oorlogsbe levenissen verhaalt van een handvol mannen die maar een keus hadden: heldendom of de dood. Warkill laat een ultroeringscom- mando op zyn hardst zien. De man nen gaan door tot het bittere einde. Toegang 18 Jaar. LUXOR Louis de Funes biyft in dit Leidse theater nog een week op vryersvoeten. Het verhaaltje in het kort: De knotsgekke Franse komiek speelt weer eens de bloedfanatieke gendarme in het rlviera-plaatsje Saint Tropez. Hy raakt verliefd op de weduwe van een kolonel en dat is voor hem het begin van het einde van zyn vrye bestaan. Toegang a.L STUDIO Een Engelse film (die overigens uitstekend de Franse sfeer ademt) over de frustaties van een als „mademoiselle" al gemeen geachte dorpsonder wijzeres in een clan-achtige ge meenschap heeft ons zeer ge boeid. Niet dat we helemaal vrede kunnen hebben met enkele oplossingen, die het door bran den en vergiftiging geplaagde dorpje in een rustieke ruimte de Deze liedjeszanger staat op het pleii voor het cabaret van Tom Manders Rotterdam. Deze man schreef de roerende liederen „Brief van e moeder aan haar zoon die in de nor „Tante's Testament", ,,'t Broekie Jantje" en nog vele andere liederen Wie is deze liedjeszanger? Oplossing: ■.:i-T7T-n-r Nog niets opsturen* rust moeten teruggeven. Maar de sterke, markante filmtaal, het intrigerend acteren van Jeanne Moreau als geperverteerde pyromane, de overweldigende lyriek van een loom makend landschap en de primitiviteit van een gemeenschap kunnen de bezoeker obsederen. Het Is allemaal een beetje larmoy ant en in een slepende ritmiek gere gistreerd. Het dorpje wordt getiran niseerd door een brandstichter. Nie mand kan vermoeden, dat het „made moiselle" is, die het onderwerp van deze psycho-pathologfsche studie vormt. Iedereen verdenkt de Italiaan se houthakker Bruno, die zich met zyn zoontje en vriend in het dorp gevestigd heeft. Bruno is een voor beeld van een mannetjes-dier, een prachtig brok viriliteit. Hy ls van alle vrouwen en alle vrouwen zijn van hem, behalve dan mademoiselle, wier hevige begeerten geen normale uit weg kunnen vinden. Haar frustaties dryven mademoisel le tot het stichten van branden, waar- by zy geniet van het reddend optre den van Bruno, de Hercules. Ook het drinkwater van het vee wordt door haar vergiftigd en een boerdery wordt omspoeld door het beekwater. Ma demoiselle wil zich op haar manier doen gelden en ze waant zich zeis een Jeanne d'Arc. By dit alles is Bruno's zoontje, dat by haar in de klas zit, het mikpunt van haar gees- teiyk en morbide sadisme. Tenslotte komt zij als in een droom in contact met de houthakker. De film gaat dan zeer suggestief werken als een nacht merrie, die een somber einde vindt. In het dorp heerst weer rust, maar een oplossing wordt niet door de film gegeven. Een bevrydend gevoel biyft uit. Alleen hierdoor al biyft de be klemming hangen als .men de bios coop verlaat We vonden het een by zonder Indrukwekkende rolprent, die evenwel handhaving in de 18 jaar klasse noodzakeiyk maakt

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3