Nieuw blad ernstige belager van positie van omroepen Gezellige! mensen halen Heineken in huis! SeCddócSoil/ÏCmt „Hilversum 'schrikt van VNU-plannen TELEVISIE VANAVOND Communiqué laat vrees bestaan Heerlijk, helder Heineken GEEN UITSTEL VOOR IN WERKING TREDEN VAN OMROEPWET PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1B69 Nederland en de D.D.R. DOOR het KVP-Kamerlid Tjerk Wes terterp Is, toen hij enige tijd geleden in het tijdschrift van de Jongeren KVP een bijdrage over buitenlandse politiek liet publiceren, erop gewezen, dat de invloed van Nederland in internationale zaken vaak overschat wordt. Alle kritiek die in Nederland op z'n „stoelvaste" minister van Buitenlandse Zaken geleverd wordt ten spijt, ligt er inderdaad het feit dat de persoonlijke Invloed van mr. Luns op menig onder deel van de buitenlandse politiek groter is dan die van belangrijke politieke partijen of van de Tweede Kamer. Trou wens, in dit geval staan mr. Luns en Nederland niet alleen. Na het verdwij nen van Spaak is bijvoorbeeld de invloed van België in de wereldpolitiek getaand. Betekent dit nu dat Nederland hele maal geen „eigen geluid" moet laten horen op het terrein van de internatio nale kwesties? Dr. Westerterp confron teerde de KVP-jongeren destijds met de volgende mening: „....Juist als klein land kunnen wij het ons vaak veroor loven in allerlei netelige internationale kwesties een eigen geluid te laten horen waarnaar men bereid is te luisteren, juist omdat ons land er eenvoudig niet van verdacht kan worden imperialis tische doeleinden na te streven. De in vloed van onze buitenlandse politiek zal dan ook vooral gezocht moeten worden in een mentaliteitsbeïnvloeding MISSCHIEN zijn er nu Nederlandse burgers die op grond hiervan menen, dat de meerderheid op het socialistische partijcongres zaterdag dus verstandig gehandeld heeft door in een motie op volkenrechtelijke erkenning van de Oostduitse volksrepubliek, de D.D.R., aan te dringen. Maar dan vragen wij van onze kant ons direct af, welke men taliteitsbeïnvloeding hiermee gebaat kan zijn! De grote westelijke mogendheden zullen zich aan een gril van het P.v.d.A.- -congres niet gelegen laten zijn en zelfs in socialistische kringen buiten Neder land wordt aan de zinnigheid van het doel van het voorstel getwijfeld. Welk totalitair regime kan men nog •en volkenrechtelijke erkenning onthou den. wanneer met de Oostzone regel matige connecties worden aangeknoopt? Iedereen weet, dat Ulbricht c.s. in hun hart nog altijd voorstanders zijn van de „harde" Sovjetlijn; dat de Tsjechen op de dag van de verraderlijke inval der Warschau-pactlanden zich het meest geërgerd hebben aan de activiteit van Oostduitse soldaten; dat juist in de Oostduitse republiek het minst sprake is van enige liberalisatie in de commu nistische politiek. Daarbij komt dan nog dat op basis van westelijke solidariteit ons doen-en- laten met de D.D.R. niet losgemaakt kan worden van de Bondsrepubliek haar contacten met de Oostzone. Een regeling van de Duitse kwestie inclu sief Berlijn zou een steunpunt kunnen worden voor de wereldvrede, maar de kans op een goede regeling wordt ver kleind, wanneer de positie van Bonn ten opzichte van de Oostzone wordt ver zwakt? ÏTIT de woedende reactie van de West- duitse socialisten op de P.v.cLA.- motie blijkt wel, dat men zich in Bonn „genomen" voelt en uit de daai-op vol gende commentaren uit Oost-Berlijn, hoe men daar voor de intern-Duitse controverse koren op zijn molen gekre gen heeft. Achter de gewraakte motie staan onder meer dezelfde groepen die liever vandaag dan morgen de NAVO zouden afbreken; die desnoods de E.E.G. willen torpederen om Cuba te gerieven; die Amerika als misdaad aanwrijven wat ze bij Peking en Moskou als een gevolg van „Amerikaans imperialisme" zouden willen laten passeren. We vragen ons af, hoe mannen als Vondeling en Den Uyl die ongetwij feld „tegen" waren deze kwestie zo betrekkelijk rustig hebben kunnen laten passeren. Mogelijk weten ze dat in dit geval de wens van een congresmeerder heid niet snel tot de wil van de fractie zal leiden. Misschien verzoenen ze zich met de gedachte dat het kabinet-De Jong wel beter weet dan orthodox „Nieuw Links" in de groep rond de idealistische maar kortzichtige Han Lammers. TYaN zou de slotconclusie dus zijn: u Vondeling c.s. weten dat in het geval de D.D.R.-motie de invloèd van de Partij van de Arbeid ook in Nederland gering is. We hopen, dat dan tevens de mentaliteitsbeïnvloeding zich zal be perken tot de opvatting dat de nieuwe koers in de Partij van de Arbeid ook grote gevaren inhoudt voor een buiten lands beleid op basis van de democratie. Grenzen voor subsidie (ADVERTENTIE) (Van i roepcorrespondent p*ERLLIK gezegd vinden wij de kwes tie van overheidssubsidie voor kerk genootschappen en/of hun bedienaren een moeilijke zaak. De bestaande rege lingen bevredigen niet en bij het ont werpen van een nieuw* systeem zijn naast principiële pro-argumenten ook nadelen en bezwaren aan te voeren. Maar wanneer nu ook luide stemmen opgaan om op ruime schaal overheids subsidie voor beroepssport te bepleiten, moet de overheid eerst nog maar eens ten principale het hele onderwerp van haar subsidie politiek in studie ne men, alvorens ze financiering van ker kelijk werk geheel naar de particuliere sfeer verwijst. Het is een wat dwaas argument, maar voor sommigen is de sport een soort van religie geworden. Aan de andere kant krijgt de zielzorg zeker volgens de' opvattingen van progressieve geestelij ken steeds meer een maatschappe lijk, sociaal of vormend aspect Gaan beide ontwikkelingen door, dan kan de overheid zeker niet meer op grond van verouderde argumenten in de éne sector wel en in de andere niet sub sidiëren. Vandaar als onze mening: een indringend beraad over de principes van het subsidiebeleid. HILVERSUM Onze publikatie, dat de Belgische dochtermaatschappij van de VNU, TUM, te Antwerpen plannen heeft beraamd, om een nieuw radio- en televisieblad uit te geven, dat straks vanuit België de concurrentiestrijd zou kunnen aanbinden met de monopolie positie van de Nederlandse omroepen op het terrein van de radio- en tv- programma's, heeft in Hilversum veel beroering gewekt. Dit valt niet te ver wonderen want de gidsen vormen voor de omroepen in feite de kurk, waarop het gehele vcrenigings- en organisatie- apparaat drijvende wordt gehouden. Bovendien worden de aanzienlijke winsten uit deze gids-exploitatie voor een deel besteed aan de financiering van de radio- en tv-programma's aan gezien de jaarlijkse bijdrage uit de luister- en kijkgelden ten enen male ontoereikend is. Het dagelijks bestuur van de Ver. Ned. Uitgeverijen, eigenaars van vele Ne derlandse periodieken als Avenue, Revue, Margriet, Libelle, Panorama. Rosita en Eva, heeft zich gisteren ge haast om via een communiqué dat werd verspreid via de telexen van het ANP en United Press International te ver klaren, dat de nieuwe uitgave alleen maar voor de Belgen is bestemd. De VNU zou niet de bedoeling hebben dit magazine ook in Nederland te versprei den De informaties, welke wij uit Bel gië ontvingen doen ons, zachtjes gezegd, twijfelen aan de categorische ontken ning van de VNU-leiding. Hoofdredacteur weggekocht Allereerst zouden wij er op willen wij zen, dat de toekomstige hoofdredacteur van dit nieuwe magazine dat in septem ber aan de markt moet komen, de heer Jef Anthierens in november door de VNU als het ware is weggekocht bij de uitgevers van het Belgische radio- en tv-blad „Humo" waar de heer Anthie rens hoofdredacteur was. Als opvolger van Jef Anthierens werd diens broer Karei tot hoofdredacteur van „Humo" aangesteld. De nieuwe hoofdredacteur van het toe komstige rtv-magazine, de heer Jef Anthierens, nam bij zijn vertrek boven dien de Humo journalist Louis van Raak mee. Dat de Humocollega's die kenne lijk niet kunnen waarderen bewees het ironisch bedoeld afscheidsstukje in „Humo" van deze week. Nederlandse staf Dat er niet geheel ten onrechte in Hil versum getwijfeld wordt aan de op rechte bedoelingen van de VNU is ver- Studio, KRO's programmablad, vertoont komende week: God zij geprezen door Chorles Dickens! - Eddy Posthumo de Boer en Daon van der Val maakten een kleurenreportage von 8 pagina's over de schepper van David Copperfield het Genie Cocteou - portret van de Franse schrijver en duivelskunstenaar n.a.v. zijn toneel stuk "Les Parents Terribles" Een werkweek van 65 uur - over pas toors en predikanten, hun werkweek, hun ambt etc. IJshockey in Nederland - over een blitz-sport die steeds beter gespeeld wordt Beatles, Derek Taylor, geeft zijn zéér persoonlijke indruk van George Harisson en John Lennon Lijken in Actie - nieuw feuilleton van de Wrekers Ik wordt clown - Nederlandse jongen leert het vak van grollenmaker Interview - 24 vragen aan Herman "Harlekijn" van Veen PoppeCast - grote foto van de Fleetwood Mac. Wilt u Studio elke week in de bus? Schrijf dan naar: KRO, Antwoordnr. 93, Amsterdam. (Geen postzegel!) '"IERLAND I (STER- reclameuitzcndingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA: 19.07 uur: Uit Bellevue, magazine '0.00 uur: Journaal (NTS) 20.45 uur: Ironside, tv-serie 21.35 uur: Mies-en-scène, magazine 12.35 uur: Tweede journaal (NTS) 23.00 uur: En France avec Nicolas (TELEAC) r.RLAND II (STER- -eclameuitzcndmgen om 18.56,19.56 en 20.16) MTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.03 uur: Scala, magazine TROS: I 19.30 uur: Het spook van Mts. Muir. tv-serie 20.00 uur: Journaal (NTS) >0.20 uur: Programma- overzicht 20.23 uur: Vakantie waarheen? 21.13 uur: Les enfants terribles, muziekprogramma 21.40 uur: De dief van Washington, tv-serie Televisie morgen r"RLAND I TELEAC: 9.30 uur: Export 10.00 uur: Noten en tonen 10.30 uur: Groenteteelt onder glas 11.00 uur: En Franse avec Nicolas VTS: 9 15.30 uur: Wereldkampioen schappen ijshockey 16.00 uur: Nieuws in het kort WRO: 16.02 uur: Telescoop, jeugdprogramma 17.45 uur: Congres Partij van de Arbeid De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramrr klaarbaar als men bedenkt, dat de nieuwe hoofdredacteur van het straks in België te verschijnen rtv-magazine zich heeft omringd met een uitsluitend uit Nederlandse journalisten bestaande redactie van vijf man, welke onder leiding van genoemde Louis van Raak komt te staan. Men zou toch kunnen veronderstellen, dat de markt onder de Vlaamse journalisten groot en geva- riëerd genoeg is, om in deze vacatures te kunnen voorzien. En wat te denken van het feit, dat de redactie is gehuis vest in het gebouw van de Belgische VNU-uitgave „Panorama" te Antwer pen. Er circuleren zelfs geruchten, dat het nieuwe magazine straks gedrukt gaat worden op de persen van de VNU-dochter „De Spaarnestad" in het Brabantse Etten-Leur, waarop tot voor een jaar de KRO-gids werd gedrukt. De capaciteit van de Belgische koperdiep druk-drukkerijen zou namelijk niet groot genoeg zijn, om dit nieuwe blad van de persen te laten rollen. Alleen bij contract Het centraal bureau van de omroepen in Hilversum heeft evenals de Neder landse omroepbesturen een brief uit Antwerpen ontvangen met het verzoek, om niet alleen de programma-gegevens en de toelichting daarop, maar ook het „spoorboekje" ter beschikking van dit nieuwe blad te willen stellen. In Hil versum is men geneigd aan dit verzoek te voldoen, indien de TUM-directie te Antwerpen zich bij contract verbindt, om het nieuwe rtv-blad niet, of ten i hoogste in >5000i exemplaren naar Ne derland te exporteren. Nu bestaan er bij de Nederlandse omroepen bozë&ver- moadens. dat de uilgevers dit cojotr&at niet willen tekenen en via de vanouds beproefde Televisie-formule de gege vens van het „spoorboekje" straks uit de zogenaamde „vrije nieuwsgaring" willen betrekken. In dat geval zullen de omroepen onmiddellijk overgaan tot juridische stappen tegen de Belgische uitgevers in Antwerpen. De grote vraag is echter of de Belgische rechter zelfde visie heeft op de schending het auteursrecht als de Nederlandse migistratuur. Het is zeker niet ondenkbaar, dat bij een eventueel proces de Belgische uit gevers in het gelijk zullen worden ge steld. In dat geval is het hek van de dam en zullen de Nederlandse omroe pen een hevige concurrentiestrijd kun nen verwachten, notabene door dochten van de Nederlandse VNU hun eigen gidsen in loondruk worden vervaardigd. De AVRO startte gisteren een nieuwe rubriek. Weivaardigheden, gewijd un het bedrijfsleven. Een goed idee, dat de eerste keer direct al goed uitpakte. Er zaten allerlei wetenswaardigheid- jes in verpakt en er was een aardige minireportage over het Haagse echt paar Plat dat rijk werd met nootjes verkopen op de markt. Ze hebben nu een aantal winkels, werken met veel plezier en heel hard en de heer Plat zet een deel van zijn tonnen-omzet nog steeds, en persoonlijk, op de markt Zo n succes-verhaal spreekt aan-. We hopen dat het een vast onderdeel yfïj weivaardigheden zal worden. Een ru briek overigens waarvoor de onderwer pen voor het grijpen moeten liggen. Want zaken doen is zo veelomvat tend er er zijn zoveel aspecten waar de doorsnee niet-zakenman veel te weinig van afweet. Als de rubriek dit niveau kan handhaven verdient ze ove rigens een gunstiger plaats in het uit zendschema want donderdagavond op Maak het gezellig met het weekend. Haal Heineken in huis. Schenk uw vrienden en uzelf dat gulle gezelligheidsbier en opeens heerst er weer die onovertroffen stemming. Daar zorgt u voor, samen met RADIO PROGRAMMA HILVERSUM •o: Radlr Filharmonisch i ;olistklassieke, semiklassieke en moderne nuziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 2.42 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Prettig veekend: licht gevarieerd platenprogramma. ke muziek. 18.46 Actualiteiten. 19.15 Stereo: Lichte orkestmuziek soliste (opn.). 19.45 Wijd als de wereld: Wereldpanorama. imene. 19.55 Zuidzee-Serenade: (opn.). 20.15 In: licht gevari- ;r, hoorspel. 22.30 soldaten. 18.28 Paardesportuit- 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofooi 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Muzikale lezing. 20.15 Lichte grammo- 20.30 Gevarieerd programma. (402 m) VARA: 7.0 11.25 Afrikaanse kroniek. 12.26 Mededelinger 13.11 VARA-Vana kS' Radioweekjournaal. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.13 Op het teUjke^edere^00 ,N!emvs' 811 stereo- Gees leergang. 9.35 Gym 9.45 Muzaïek: klassiek platenprogramma met luisterwedstrijd. 10.55 Tentoonstellings agenda. 11.00 Nieuws. 11.02 Jeugd en volwas senheid: verouderde begrippen?, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraaggesprek. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereot Lichte grammofoonmuziak 12.14 Marktberichten. Overheidsvoorlichting: 12.16 Exportiviteitcn, nieuws, wenken en adviezen op exportgebled. KRO: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualiteiten. 12.50 week. KRO: 6-8-6-9: LVERSUM ill (240 m on FM-kanalen) iO: 9.00 Nieuws. 9.02 DJlnn: gevarieerd ogramma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NRU: 00 Nieuws. 12.03 Skivat er niei euws. 13.03 Family Party. 14.00 Nieuws. 03 Nee. we noemen geen namen..: licht itenprogiamma. (15.00 Nieuws). 16.00 euws. 16.03 Four o'clock tea: gevarieerd iziekprogramma (gr.). 17.00 Nieuws. 17.02 wekelijkse sportshow met SOS-berichten voor de schippers), lultenlandse persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en dagklapper. 13.15 Gevarl- erde muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Noord en wielerwedstrijd Parijs-Nice. 1 ,.11" betekent vaak opboksen tegen een tv-spel op „I". Ongunstiger "kan Dat is minder bezwaarlijk voor een programma als de Medische Kroniek van dokter Van Swol. Nog steeds een goed programma in zijn soort maar, zoals gisteren, toch vaak te specialis tisch om voor een grote groep van kij ker* van belang te zijn. Het eerste voorlichtings-programma van de NCRV-rubriek Gezond Gezin vonden we duidelijk onder het goede niveau van deze rubriek liggen. De tweede aflevering hebben we gemist maar gisteren werd stof geboden, waar geloven we, goed? yoqrliqhtipg werd ge geven aan ouders voor wie deze za ken nog problemen opleveren. Overigens hebben we de indrnk dat we wel een beetje overvoerd worden. Want tussen de drie Gezonde Gezinnen door was er maandag j.l. de sexuele re volutie van de VARA waar de voor lichting op de school (onderwerp van Gezond Gezin II) mede werd behan deld en a.s. donderdag gaat het VARA'se Ilaarhem ditzelfde onderwerp opnieuw telijf. Zo'n overvloed kan nuttig zijn voor mensen die nog wat overbodige géne moeten kwijtraken maar is voor de andere kijkers alleen maar verve- Minister let scherp op karakter omroepbladen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé heeft gisteren verklaard, dat zij de nieuwe om roepwet normaal omstreeks 1 mei a.s. In werking wil laten treden en geen uit stel overweegt. „De omroepwet bevat een werkbare synthese. Uitstel is niet gemotiveerd. Ik zie geen andere mo gelijkheid", zei de minister in de Twee de Kamer naar aanleiding van dinsdag gemaakte opmerkingen. De diverse instructies voor de inwer kingtreding liggen klaar, voor de regio nale en draadomroep kunnen echter op korte termijn nog geen uitvoeringsmaat regelen worden verwacht. Minister Klom pé wil eerst trouwens nog een discussie met de Kamer over de regionale omroep. De minister is ook bereid met de Ka mer te praten over wijziging van som mige punten der omroepwet, die drin gend herziening zouden behoeven. De minister meent voorts, dat de huidige koppelingsregeling tussen enerzijds het abonnement op een omroepgids en het lidmaatschap van een omroep en ander zijds de zendtijdverdeling „nog wel bruikbaar" is. Men kan zich trouwens alleen op een omroepblad abonneren zon der lid le worden van de betreffende omroep. Men gebruikt de beslaande vrij heid van keuze goed, aldus minister Klompé. Een uitzondering maakte hij echter voor de AVRO. Van de aard van het blad AVRO-Televizier gaat een overtrokken invloed uit. Dit blad trekt zwevende kij kers en luisteraars aan. die eigenlijk voor geen enkele omroep belangstelling hebben, aldus de minister. Zij voorziet echter in de toekomst een herstel van de juiste verhoudingen. Overigens acht zij een herhaling van een combinatievorming als tussen AVRO en Televizier „onwaarschijnlijk, zo niet onmogelijk". De nieuwe omroepwet maakt namelijk een snellere actie tegen inbreuken op het auteursrecht mogelijk. Minister Klompé zei voorts scherp te ■Mtllsn blijven waken tegen grensover schrijding waarbij een omroepblad het karakter van een familieblad dreigt te gaan aannemen. De omroepen zelf heb ben gezamenlijk besloten hun reclame voor radio en tv voor hun eigen omroep- gidsen in te perken. Minister Klompé toonde zich voorts be reid met de Kamer te praten over d« zendtijdverdeling, hoewel dit terrein al leen tot haar bevoegdheden behoort. Da zendtijdverdeling is niet hopeloos, maar wel moeilijk, merkte zij op. Minister Klompé zei voorts geen vrees te hebben om te worden overspoeld door allerlei nieuwe aspirant-omroeporganisaties. Bij de replieken kwam drs. Visser (D '66) met zijn reeds aangekondigde motie waarin hij de regering waagt de inwerkingtreding van de omroepwet voor onbepaalde tijd uit te stellen. Hij vond dit des te logischer omdat de re gering zelf meent dat reeds wijzigingen in de wet noodzakelijk zullen zijn. Als we dat later moeten gaan doen, dan wordt het een heel getob, vreesde drs. Visser. De heren Kieft (AR) en Engels (KVP) waren heel tevreden over het be sluit van de minister de omroepwet ge woon te laten ingaan. De heer Aarden (PPR) eveneens, maar hij vroeg of mi nister Klompé toch eerst nog bereid was de zaak met de omroepbesturen te be spreken. De heer Vrolijk (PvdA) vroeg de mi nister om de datum van invoering van de omroepwet in ieder geval open te la ten, totdat eerst de betrokken Kamer commissie met de omroepbesturen en (daarna) met de minister zelf heeft ge- Minister Klumpé zei in haar dupliek graag met de Kamercommissie te willen spreken, maar er toch tevens aan vast te houden dat de nieuwe omroep wet omstreeks 1 mei a.s. in werking zal treden. „Opschorting van de invoering is te veel gevraagd", aldus de minister. Als de motie-Visser terzake zou wor den aangenomen, zou ze de hele zaak opnieuw in het kabinet moeten brengen en zich nader beraden. Overigens kan de Kamer altijd via een interpellatie uit stel aan de orde stellen. Minister Klom pé zei geen enkel argument te hebben gehoord, dat door handhaving van het overgangsbestel iets gewonnen zou wor- Overigens lijkt de motie-Visser w»t- nig kans te maken. Zelfs de PvdA vindt dat ze eigenlijk te vroeg is ingediend. D« motie komt dinsdag a.s. in stemming.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2