„Dit is een krankzinnige uiting van eenling, geen weergave van het wereldgebeuren..." VOORZITTER WORLD PRESS PHOTO ONEENS j MET BESLISSING VAN INTERNATIONALE JURY Het wordt hoog tijd dat de maatstaven voor dit soort „nieuws" veranderen H World Press winnaar Adams: Nederlands op Indonesische school ..'t Was een routine zaak, 't deed me niets' Prijsvergelijking van smeerkaas en lampen OP LAGERE SCHOLEN IN UTRECHT SEKSUELE VOORLICHTING DE LEIDSE COURANT DEN HAAG De bekroonde foto van de World Press Photo-tentoonstelling is er weer een uit Vietnam. Vorig jaar was de winnende plaat een opname van een tankcommandant; 't jaar daarvoor was het lijk van 'n Vietkong- strijder, dat achter een tank werd aangesleept, het gruwelijke onderwerp van de bekroonde foto. Waarom dit jaar weer een dergelijke plaat? En wel een die nog gruwelijker is: het moment waarop een Zuidvietnamese generaal persoonlijk een gevangengenomen lid van de Vietkong, zonder enige vorm van proces, met zijn revolver executeert. Op de hoek van de straat. Waarom moest een dergelijke foto de hoogste lof van een internationale jury verwerven? Waarom moet het meest intieme moment van de mens, het ogenblik van zijn dood, aan de openbaarheid worden prijsgegeven Hoe komt het, dat er duidelijk een harde lijn zit in de achter eenvolgende bekroningen door de jury van World Press Photo? Wij hebben deze vragen voorgelegd aan de voor zitter van het bestuur van World Press Photo, de heer P. van Breukelen. En zijn antwoorden wijken duidelijk af van het standpunt dat de internationale jury, die over de foto's moest oordelen, heeft ingenomen. Hij zegt: „Laat ik voorop stellen, dat ik de foto gekozen heb uit de prijswin naars van de verschillende klassen (pers foto's series, sport, feature). In de jury hebben deskundige fotografen en fotore dacteuren zitting van de beroemde pers bureaus, zoals UPI, AP van het blad „Look", Tass, Zentral-bild, de Frans man Le Pigeon en de Engelsman Ma son. Voorzitter is Joop Swart van het maandblad „Avenue". Ik ben zelf niet bij de jurering geweest, ze hebben een onafhankelijke keuze gemaakt, waar ik verder niets mee van doen heb. Maar als u mijn persoonlijke mening vraagt: ik ben met de keuze van juist deze plaat niet gelukkig, i oordeel van de jury, gelukkig mee ben? Omdat er volgens mij geen situatietekening wordt ge geven, maar er slechts een actie van een enkeling wordt geregistreerd. Een actie notabene, die helemaal tegen mijn rechtsgevoel indruist. We heb ben in '40-'45 genoeg meegemaakt om een executie zonder vorm van proces strijder dood moest: een proces is toch altijd noodzakelijk. Een dergelijke exe cutie, een individuele handeling mee. Dat druist voor 100 procent tegen mijn rechtsgevoel in. Recht mag nooit ge- basseerd zijn op de gevoelens van een eenling. Op de verkeerde iveg Maar wat te denken van de fotograaf die een dergelijke opname maakt? P. van Breukelen: „We mogen een foto graaf nooit kwalijk nemen, dat hij een dergelijke plaat schiet. Hij kan zo'n ge beuren registreren voor de geschiedenis. Maar we zijn menselijk op de verkeer de weg als we die plaat bekronen als het beste wat er op gebied van de foto grafie in een jaar is gepresteerd. Kijk, als deze gruwelijke prent een juist beeld had gegeven van het zieke wereldgebeu ren dan had ik er vrede mee kunnen hebben. Nu is het een krankzinnige ui ting van een eenling. Niet de best ge maakte foto wordt bekroond, nee, het is het gruwelijke moment dat de im pact van de plaat uitmaakt en dat im pact krijgt de prijs. Zit er niet een stij ging, een cumulatie in de bekroningen van World-Press met betrekking tot het onderwerp? „Ja", aldus de World-Press- voorzitter. „We verheffen op die manier handelingen van individuen tot wereld- woon de beste persfoto. Dat sommige kranten zullen weigeren deze winnende plaat te publiceren, kan ik begrijpen. Confrontatie met dergelijke afwijkingen van het normale menselijk geluk ge bracht is voor velen onaanvaardbaar. Op zich niet laakbaar Is het vastleggen van het meest ln- ven, op zich al niet laakbaar? „Ik vind van niet", zegt de heer Van Breukelen". Op voorwaarde dan dat de foto van een mens in doodsstrijd een boodschap heeft die ver boven de waarde van een nieuwa- plaat uitgaat Bij de publicatie van de eerste foto, in 1961, waarop een Japans politicus wordt doodgestoken, heb lk over dit onderwerp een discussie met God fried Bomans gehad. Ik heb hem toen dertijd erop gewezen dat men tegenwoor dig in de huiskamer een beeld heeft van Christus in doodstrijd: het kruis beeld. De boodschap die daarvan uit gaat en zich ver boven het feit van het sterven opzich, al gaat de vergelijking PETER VAN BREUKELEN weer een gruwelijke prent Biafra: een stervend kind op een foto heeft lot gevolg dat er over heel de gebeuren. Waar blijven we als we krank zinnigheid met prijzen gaan bekronen? Andere maatstaven Valt daar dan niets aan te doen? Antwoord: „We hebben het plan om om het Biafraanse volk te redden. Dan is publikatie van een dergelijke foto ge oorloofd, volgens mij althans. Andere taak Maar deze winnende prent geeft niet gen te houden met organisatoren van World-Press-foto en de uitreiken van de Pulitzer-prijs. Want deze door de WP bekroonde plaat heeft de Pulitzerprijs gewonnen. We moeten dan een ernstig nagaan of er internationaal geen andere maatstaven moeten worden aange legd zodat niet meer de gruwelijkheid excuseer dat ik geen ander woord WORLD PRESS weet de gruwelijkheid van een foto de prijs eigenlijk krijgt maar doodge- de waanzin van de wereld weer, maar de waanzin van een man. Ik had lie ver een foto bekroond gezien die de wereld iets te vertellen heeft. Dit is geen verwijt aan de' jury. maar wèl èan het systeem dat de huidige wereldpers hul digt. Je zou kunnen zeggen dat er geen meningen, wel stemmingen kweken. En de wereldpers heeft waarachtig nog wel een andere taak dan uitsluitend hard- nieuws brengen". Leo van der Meel DJAKARTA (AP) Een middelbare school in Semarang op Midden-Java heeft dit jaar weer de Nederlandse laai op het rooster van de lessen geplaatst. DEN HAAG De Amerikaan T. Adams heeft, volgens een internationale jury, de beste persfoto gemaakt. Zijn het de i name lag in Vietnam, waar Edward Adams geruime tjjd werk verricht voo het persbureau Associated Press. Een aangrijpend moment in de hel van Viet nam, een keihard oorlogstaf) meedogenloze daad in het door ellende doordrenkte Victi graaf niets meer dan een „routine zaak", zoals bij zelf zegt. Zoals op deze pagina te zien is, is de man, die met toegeknepen ogen mond- trekkend een einde vindt in een straat van Cholon een krijgsgevangene. Een brigadegeneraal wreekt zich op de Noord- die enkele ogenblikken d; voor een Zuidvietnamese politieman had gedood. Edward T. Adams k- juist terug met een groep de wildernis en was op weg naar het persbureau om zijn foto's te ontwikkelen. Plotseling zag hij hoe een Noordvietna- woning werd gesleurd, op Hij weet het zelf ment door hem vereeuwigd werd. Hij zegt: „Ik realiseerde me niet dat ik een foto gemaakt had. Het is voor mij een routinezaak om bij ieder pistool of onder ■apen wat je ziet je eigen wapen, pakken schieten. Het Consumenten Contact Orgaan deed me niets. I had zelfs niet het Idee dat deze foto do volgende dag door de wereldpers genomen zou worden. Toen ik die foto had gemaakt ging lk naar het persbureau". Edward Adams is er zelf ook van onder de indruk. Niet alleen dat hij in een fractie van een seconde goed reageerde, maar dat hij hiermee gekozen werd als de beste persfotograaf. .Enkele dagen nadat ik de foto's had doorge- van. Nogmaals, ik weet zelf niet meer dat ik die foto maakte. Het was een rou tinezaak. Meer niet". Een journalist stel de vanmorgen Erward Adams de vraag waarom hij niet belette dat deze gruwe lijke daad v DEN HAAG Het Consumente van de consumenten enkele over betreft hier de prüzen van rust, nd gekon i beoordeling van de aliteiten en ónzer verslaggevers) i Contact Orgaan (C.C.O.) heeft ter voorlichting ichten samengesteld van prüsvergeiykingen. Het smeerkaas en gloeilampen. Deze pi iet het ministerie van Economische smaak is hierbü achterwege gelaten Uit het prijzenoverzicht verhogingen zijn voorgekomen deden zich niet alleen prijsverhogingen tot 9,9 percent prijsdalingen tot meer dan 3 percent te zien. De prijzen var sinds oktober van het vorige jaat prijsverhogingen prijzenoverzicht van gloeilampen blijkt, dat de prijsverhogingen maanden hebben voorgedaan van 6,3 percent tot 12,1 percent UTRECHT (ANP) De gemeente raad van Utrecht is gisteravond akkoord gegaan met een driejarig experiment waarbij op vijf openbare lagere scholen in Utrecht sexuele voorlichting zal wor den gegeven. Twee raadsleden stemden tegen, een op religieuze motiefen en een /oorlichting tij dens de schoolui Het voorstel, resultaat van een com missierapport dat eind 1967 is uitgeko men, gaf aanleiding tot uitvoerige dis cussies. Gevraagd werd waarom het bui tengewoon lager onderwijs voorlopig is uitgesloten, of er wel voldoende aandacht aan de ethische aspecten wordt geschon ken en of op het voortgezet onderwijs geen „voortgezette" aexuele voorlich ting nodig is. De ouders zullen van te voren op ouder avonden worden ingelicht over de metho den die men kiest. Hen wordt de moge lijkheid gelaten te weigeren dat hun kin deren over sexualiteit en geboorte woe den voorgelicht. De wethouder van on derwijs is overigens van mening dat w«U nlg of geen ouderparen zich legen zullen verklaren.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13