Geselecteerden Oranjeteam tien dagen voor interland niet in veld Vermogen Robeco op recordhoogte HARDE STRIJD VERWACHT TUSSEN CELTIC EN AC MILAN Larsen kroop achter defensief bouwsel ZWARTE VAN TERVUREN REED IEDEREEN UIT WIEL BONDSCOACH KESSLER GELOOFT EEN KLEIN BEETJE IN MEXICO Winstpremie blijft f 500.- Extra-bonus van 2V2 pet Merckx leider Parijs-Nice WOENSDAG 12 MAART 1969 DE LEIDSE COURANT* PAGINA 7 (Van c sportredactie) Invasie van sportlieden uit Wales (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Een gexelachap van honderd sportlieden zal op 25 april uit Wales vertrekken om In Nederland in een tijdsbestek van twee dagen in wed- strijden uit te komen. De afvaardiging bestaat uit boksers, hockeyspeelsters, gewichtheffers en wielrenners. Het staat al vast dat er een officiële landenwed- strjjd gewichtheffen zal worden gchou- I den. De trip ia tot stand gekomen met steun van de overheid van Wales en een I aantal sponsors, o.a. een oliemaatschappij ;en gloeilampenfabriek. EIST De betekenis van de oefenwedstrijd, ie de kandidaten voor het Nederlands elftal islermiddag op het KNVB-sportcentrum in eist tegen de antionale amateurformatie speel- en welgeteld vijftig minuten voetbal kan inder gewetensbezwaren naar het hiernamaals orden verwezen. Dat Twentes Dick van Dijk Interessant werd hel in feite pas toen essler. gesecondeerd door KNVB-voor- tter Meuleman en secretaris-penning- leester Burgwal, aan de traditionele trsconferentie begon. Tijdens dat vraag- en antwoordspel leek al snel. dat de samenstelling van et Nederlands elftal ditmaal bijzonder roeg bekend zal worden gemaakt. Reeds donderdag 20 maart, bijna een volle eek voor de interland tegen Luxem- urg, zal de formatie aan de openbaar- pid prijs gegeven worden. De Oranjekandidaten kunnen dan, met I twee oefenwedstrijden in hun bagage, woensdag tegen de eerste-divisieclub linkwijk en donderdag tegen de UEFA- ugd met de wetenschap al dan niet zijn opgesteld tot de volgende maan- ag huiswaarts keren. Daarna volgen pnieuw drie dagen in Zeist, alvorens len aan de strijd in Rotterdam kan aan beginnen. Voor de eerste maal ook in de na- orlogse geschiedenis van het Neder- nds elftal komen de geselecteerden en dagen voor een interland niet voor club in het veld en dat stelt vooral iaoh Kessler met het oog op even- iele blessures zeer tevreden. itertje water Natuurlijk vormde in Zeist de kwestie weer een veelbesproken probleem. dit duel met één doelpunt besliste, was net zo min van waarde voor de Europese topscorer en zijn ploeg als het vertoonde spel dat was voor bondscoach Georg Kessler. Ondanks alle onrust barende mededelingen van Ajaxarts Rolink, zondag na afloop van het voor de Amsterdam mers zo teleurstellend verlopen bekerduel tegen Feijenoord gedaan, gaven alle voor Oranje op geroepen representanten van de Nederlandse Europa-Cuphope acte de présence in Zeist. En zelfs kon de heer Kessler na afloop meedelen, dat de inzet van ene Johan Cruyff in dat bewuste oefenduel bewonderenswaardig was geweest. Bovendien kwamen op Feijenoords Wim van Hanegem en Twentes Henk Houwaart na alle geselecteerden in de wei. Theo Pahlplatz be dankte overigens reeds na vijf minuten spelen In verband met een voetblessure voor de eer. 7e/ van der Kruk bij elite van gewichtheffers EUROPA CUP TENNIS DE METSELAARS TEGEN STOCKHOLM BRUSSEL. De Nederlandse club kampioen tennis „De Metselaars" zal in de kwalificatieronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen in Scheveningen uitkomen tegen KLTK Stockholm (Zweden). Dat heeft de loting gisteren in Brussel uitgewezen. Indien „De Metselaars" deze ontmoe ting wint, moet men in de volgende ronde aantreden tegen de Frankfurter Sportgemeinde (West-Duitsland). Als ook deze wedstrijd voor de Nederlandse titelhouder in winst eindigt, speelt „De Metselaars" in de halve finale tegen de Italiaanse kampioen Canottiero Olona. Resultaten koersen in Hilversum HILVERSUM - De ultsl.gen „e gisteravond op de draversbaan van Hilver sum gehouden koersen, luiden: Granit Hollandia i v'sser> km-tljd 1.29.6. 2. Girl Hollandia. Flaemingsgold. f4T40,°:w. f 10,50. pt. f1,70. f 1.20. fl.TO; cov. f4.40. koppelf6.60; trio: f 160.30. Nootdorpprijs (2000 m, tste afd.): 1. Furie lArtvikt°riiJ' .WA Hoeyen bos) 1.29.8. 2. Hovl t-ad>, 3. Gldonl Carbonari. Toto: W. f 2,60 pl f 1,50. f2.— f 1 80- COV f6,90; koppel f9.10. Wolvegaprijs (2420 m): 1. Edel van Dobra House" Leeuw*n) 1 29#- 1 "amarlon, J. Full ,™o:, '"0 pl f 1.50. f 1.40. f 1.50; cov. f4.20: koppel f9,J0: trio: f 135.40. Nootdorpprijs (2000 m. 2de afd.): 1. Gladiool (M L. v. Togt) 1.31.8. 2. Gay Westlandia. 3. Guusta H. Toto: w. f2.80. pl. fi.jo, f3,50. f2.10: COV. f9.70: koppel f 11.70. Groningenprijs (2020 m, 1ste afd.): 1. Gilia an Amstel (N. Schouter* 1 - <- Onmiddellijk na het bekend worden van de uitlatingen van Ajaxarts Rolink op maandag dus heeft KNVB-secreta- ris-penningmeester Henk Burgwal con tact gehad met het bestuur van de Am sterdamse club, dat zich gisteravond over deze zaak zou beraden. Inmiddels is wel duidelijk geworden, dat de KNVB door het vrijstellen van de Ajaxspelers voor het vriendschappelijke duel tegen Tsjecho-SIowakije met daar aan voorafgaande trainingen, onder het mom van „overbelasting", toch een litertje water in de wijn heeft moeten, doen. Overigens, en terecht, wordt deze vrijstelling dooi- bondscoach Kessler niet als een groot bezwaar gezien. De inter land tegen Rusland heeft in het verleden onder soortgelijke omstandigheden im mers ook zijn nut bewezen. Winstpremie Dat men bij de KNVB de interland zaken nog erg ideëel ziet, bleek uit de uitlatingen van voorzitter Meuleman ten aanzien van de financiële vergoeding van de internationals- De bond wil vooralsnog niet van de traditionele winst premie van vijfhonderd gulden afstappen, omdat men in de veronderstelling ver keert dat een verhoogde beloning de ambitie voor het dragen van een oranje shirt zeker niet zal verhogen. Men heeft dienaangaande oriënterende besprekin gen gévoerd met de Duitse en Engelse voetbalbond en daaruit is gebleken, aldus de heer Meuleman, dat de eer voor voet ballers in die landen nog altijd zwaarder weegt dan de geldelijke beloning. Een stelling, die beslist niet helemaal juist is omdat in deze beide landen ge selecteerde internationals met iets meer zekerheid op succes al dan niet jn de voorronde van een wereldkampioenschap mogen rekenen dan Nederlandse aspirantinternationals. In West-Duitsland mogen de uitverkoren spelers dan wel niet op een geldelijke vergoeding voor hun prestaties rekenen,, het meespelen, ii\ het nationale elftal vormt wel een zekere garantie voor de hoogte van een even tuele transfersom, terwijl bovendien het aantal gespelde interlands als maatstaf geldt voor een bij de club te verdienen salaris. Vraag niet hoe Om nog even op de interland tegen Luxemburg terug te komen: bondscoach Kessler formuleerde zijn mening als „Ik weet niet meer van de Luxem burgers dan voor het eerste voorronde- duel in Rotterdam. We wonnen destijds met 20, maar vraag niet hoe. Ik hoop, dat de cijfers ditmaal wat duidelijker zullen zijn want ergens geloof ik nog altijd een klein beetje in Mexico, in het deelnemen aan de eindronde". MADRID. Dr. Eduardo Toba, de bondscoach van het Spaanse elftal, heeft zijn ontslag Ingediend, nadat hevige kritiek was geleverd op zijn beleid. Spanje werd enige weken geleden in de voorronden van het wereldkampioen schap uitgeschakeld door België. Een opvolger is nog niet aangewezen. Dr. Toba is de derde Spaanse bondscoach die in een tijdsbestek van drie jaar zijn ontslag indient. Gravi De eerste centrale training in het jaar 1969. En voor deze keer heeft Kita w. 3. Eric Kinley. koppel f7,70. Leerlingen Winterkampioenschap (2000 m): 1. Zevenklapper (G Scholten) 1.22.2. 2. Dazy H, 3. Baron Kinlev. Toto: W. f2.70 pl f 1 80 f3 30 f1180' COV greep gedaan in dat arsenaal, dat de F.C. Twente biedt. Van links f 10.50: koppel f 20.40: trio: f 1096,10. Alkmaarpriis (1600 m): 1. Amad Kinley CM. Bouwhuis) 1.23.6. 2. Bosvink S. 3. Ch. van naar rechts: Epi Drost, Theo Pahlplatz, Georg Kessler, Dick van Dijk en Henk Houwaart. Rood en Noot. Toto: w. f 7,50, pl f3,—, f2.60: cov. f s.io: knnDel f 14,80. Ditlndletprijs (20(10 m): 1. Fenno Silk (P. M. Smit) 1.24, 2 Ferdlnandus R. 3. Gold West Spaanse bondscoach landia. Toto: w. f7.90 nl f 1.90. f 1 3(1. fl.70: COV. f 5 80- koppel f 14 80' trio: f 85.5(1. Grnnlneennrlis com m. 2de afd.): 1 Fndav week'voorAtritiek insn-k*oonei ros ui R°' f D.O.S. miste Van Oudenallen UTRECHT Zonder verdediger Piet van Oudenallen, die wegens in de pers gepubliceerde uitlatingen in afwachting van een nadere strafmaatregel naast het eerste elftal is gezet, heeft DOS gister avond in Utrecht met 10 verloren van de Duitse club MSV Duisburg. Het enige doelpunt werd 21 minuten na de rust door Budde gemaakt. Er waren 2500 toeschouwers. GLASGOW Zowel Coltic als AC Milan hebben zorgen voor de vanavond te spelen (tweede) wedstrijd voor het toernooi om de Europa Cup. By de Italiaanse ploeg zullen middenvoor Sormani en verdediger Trappaloni niet spelen wegens blessures. Jock Steln, de manager van Celtic, zal tot hot laatste moment wachten met zijn opstelling, omdat hij niet zeker is van het meespelen van Bobby Lennox. Overigens neemt men in Glasgow voetstoots aan. dat hot een uiterst harde partij voetbal zal worden. Voor beide ploegen staat en dat kan ook mee spreken een grote premie bij winst ter beschikking, na het gelijke spel (00) in Milaan. Het is zeer waarschijnlijk, dat Prati wel voor Milan zal uit komen. Hij is gisteren opnieuw gekeurd. Het resultaat werd niet bekendge maakt. maar men neemt aan, dat het gunstig is. Onder voorbehoud zien de opstellingen er als volgt uit: CELTIC Fallon Craig Gemmell Murdoch McNeill Brogan Johnstone Wallace Chalmers Lennox Hughes Scala Rivera Prati Fogll Hamrin Maldera Malatrasi Rosato Schnellinger Anquilletti Cudiclni Ook tweede partij tegen Tal remise EERSEL. Oud-wereldkampioen Mi chael Tal en de Deense grootmeester Bent Larscn zyn gisteren In hun tweede party van de tweekamp voor het kandl- datensehaaktoernool remise overeen ge komen. Na 32 zetten besloten de groot meesters. evenals maandag, het punt tc delen. De. stand is nu: 11. Larsen verdedigde zich tegen 1e4 met de aloude Philidor, waarbij hij konings- fianchetto toepaste. Geheel bevredigend verliep deze opzet niet maar de Deen was toch wel in staat de vrij felle aanval van Tal op te vangen. Het defensieve bouwsel van Larsen bleek na 14tb8 waar aan hij ruim een half uur bedenktijd be- besteedde vrijwel voltooid. Er ont stond een eindspel dat Tal nog enkele uren voortzette maar tot spanningen kwam het niet meer. De tweede wedstrijd van de tweekamp .tussen Hans Ree en de Tsjech Kavalek DEN HAAG. Gewichtheffer Piet der Kruk zal vrydagavond in het 'edstryd- en trainingslokaal van ercnlging Simson/K.D.O. aan het Alb. Riümplein worden onderscheiden met de 'ogenaamde „elite-speld", de hoogste onderscheiding die de Internationale Gewichthef Federatie verleent. Deze bijzonder eervolle onderscheiding ordt uitgereikt aan die atleet die in Ie drie olympische oefeningen (drukken, >ekken en stoten) 485 kilo of meer ver kerkt. Piet van der Kruk is de eerste Nederlander die deze eer te beurt valt. Bram Charité en Jan Smeekens, de voor- Magers van de huidige nationale kam pioen in het zwaargewicht, die overigens zondag in de Vijf-mei-sporbhal in Leiden yoor het eerst in de nieuw gecreëerde klasse van het superzwaargewicht zal uitkomen, zouden enige decennia geleden °ok voor deze onderscheiding in aan- "rerking zijn gekomen, ware het niet dat de elite-speld toen nog niet bestond. Dezelfde avond zal een vertegenwoor diger van de gemeente Den Haag de uereniging Simson/K.D.O. een nieuwe halter en worstelmat officieel overhan digen. De avond zal worden besloten met een worstel- en gewichthefdemon- 'tratie. ROTTERDAM (ANP) Rotterdamsch Beleggingsconsortium N.V. (Robeco) heeft, biykens de winst- en verliesrekening, over 1968 aan dividenden enz. ontvangen f 105.621.999 (v.j. 87.785.091). De overige baten bedroegen 22.170 22.139). Na aftrek van kosten en belasting resteert een saldowinst van f 103.058.312 85.553.503). Voorgesteld wordt, zoals bekend, het dividend te verhogen van 10.- tot 10.40 per aandeel. Hiervan is reeds 4.80 als interim dividend uitgekeerd. Evenals het vorige jaar zal aandeelhouders de gelegenheid worden gegeven in plaats van hel con tante slotdividend een uitkering in aan delen op te nemen, en wel van 2V2 pet. (3 pet.). Los hiervan zal voorgesteld wor den, over te gaan tot uitkering van een extra agiobonus van 2% pet. (2 pet.). Het vermogen van Robeco bereikte blijkens het jaarverslag de recordhoogte van ƒ2.456 min. 1.868 min Het aan tal nieuw uitgegeven aandelen bedroeg 1.725.200, hetgeen nog nimmer in de ge schiedenis van Robeco zo hoog is ge weest. Het kapitaal steeg tot 508.500.000 430.090.000). De directie verlaat zich bij haar beleggingsbeleid niet op de al gemeen voortwoekerende inflatie, maar zoekt doelbewust naar sterke onderne mingen in veelbelovende bedrijfstakken. Ook bij de keuze van de landen laat zij zich voornamelijk leiden door hun eco nomische potentie. Het totaal van de toevoegingen aan de portefeuille van Robeco, inol. Hetgeen zij per saldo van de beleggingen van Vereenigd Bezit van 1894 heeft behouden, bedroeg 522 min. Het totaal van de verkopen beliep 196 min., waaruit blijkt dat de porte feuille uiteindelijk met fondsen tot een waarde van 326 min. werd vergroot. De beleggingsmogelijkheden in Europa en Amerika tegen elkaar afwegend, werd de voorkeur gegeven aan het oude con tinent. In Europa heeft Robeco 248 min. meer belegd dan verkocht, terwijl zij de Amerikaanse portefeuille slechts met 64 min. heeft uitgebreid. Elders werd per saldo ruim 14 min. belegd. Zege Engelse voetbal.jeugd op België LONDEN In een kwalificatie wedstrijd voor het UEFA-jeugdtoernooi heeft Engeland gisteravond in het Upton Park in Londen met 10 gewonnen van België. Het enige doelpunt werd voor de rust gescoord door Latchfbrd (Bir mingham). LE CREUSOT Nadat hü in 1967 door wyien Tom Simpson uit de witte trui werd gereden en in 1968, toen hü opnieuw leider was in het algemeen klas sement. wegens een knieblessure de strqd moest staken, heeft Eddy Merckx zich voor het derde achtereenvolgende Jaar gepresenteerd als de grote favoriet voor de eindzege in ParusNice. Giste ren, in de van Joigny naar Le C'reusol lopende tweede rit van deze etappekoers, reed de jonge Belg zo sterk, dat alleen een in optimale vorm verkerende Ray mond Poulidor hem tot aan de eind streep kon bühouden. De overigen, onder wie eoryfeeën als Janssen, Anquetil en Dancelli, werden op het laatste .venijnige klimmetje naar ds finish door de „zwarte van Tervuren" uit het wiel gereden en ook in de sprint met Poulidor was de Belg de sterkste. Door de spurtoverwinning en de tijd- bonificatie, die daaraan was verbonden, nam Merckx tevens de witte leiderstrui over van Poulidor, die overigens slechts een achterstand heeft van drie seconden. Jan Janssen, die opmerkelijk goed rijdt „ik wil graag MilaanSan Remo winnen en heb me daarom goed voorbe reid" eindigde in de etappe als derde op twee seconden en staat ook in de alge mene rangschikking op de derde plaats met 26 seconden achterstand op Merckx. Adem te kort Duyndam kwam na zijn krachtsinspan ning van maandag adem tekort. Hij ging met ruim drie minuten achterstand op de winnaar door de finish en zakte ook in het algemeen klassement een flink aantal plaatsen. De uitslag van de tweede etappe, 211 km van Joigny naar Le Creusot, luidt: 1. Merckx (Belg.) 6.16.8; 3. Poulidor (Fr.) 5.16: 6. Thcillere (Fr.) 8. Zandegu (It z.t.: 10 Inzicr (It.) z.t.: 18. Den Hartoe (Ned.) :i: 47' Jan Harings 57. Wagt- mans (Ned i z.t.: 62. wim scnepers (Nea.; man (Ned.) 6.24.18; ioi. Vianen "(Ned.) 6.27.08 Algemeen klassement Het algemeen klassement na de tweede etappe ziet er als volgt uit: l. Merckx (Belg.) 10.21.48: 2. Poulidor (Fr.; >nd (Fr.) 10.22.32; Dancelli (It.) 10.22.35: 10. Wolfshohl (W.-Dld.l (It.) 10.22.43: 17. Pijnen (Ned.) 10:22.551^35. Zoontjes (Ned.) 10.24.17; 39. Hlddlnga (Ned.) 10.24.56 40. Krekels (Ned.) 10.25.00: 42. Stee- vens (Ned.) 10.25.25; 43. Duyndam (Ned.) 10.25.41; 51. Jan Harings (Ned.) 10.25.49; 55. Wagtmans (Ned.) 10.25.56; 56. Ottenbros (Ned). 10.25.57 61. Wim Schepers (Ned.) 10.26.56: Schaaktweekampen zijn de laatste tijd aan de orde van de dag. Larsen en Tal, verliezers in de halve finale, bestrijden elkaar nu om de derde en vierde plaats in het kandidaten - schaaktoernooi. Een wedstrijd, die in beginsel acht partijen telt. Achtste finalist Landstolen gezocht AMSTERDAM De finalisten voor het kampioenschap van Nederland band stoten. dat van 27 tot en met 30 maart in Goirle wordt gespeeld, zijn na het houden van vborwedstrijden aangewezen. Op grond van hun prestaties van vorig jaar waren titelhouder Henk de Kleine (Mierlohout), Hans Vultink (Groenlo), Jaap Ligthart (Alkmaar) en Hans Sund- quest (Den Haag) automatisch al in de eindstrijd geplaatst. Bij hen hebben zich gevoegd Joop Roodenburg (Voorhout). Bert Teegelaar (Rotterdam) en Jear Bessems (Cadier en Keer). Voor de achtste plaats was geen geklassificeerde speler meer beschikbaar. Daarvoor wordt Lambert van Leur (Oss) uitgenodigd, die evenals de Amsterdam» mera Janus Jacobs en Toon Mol en de in België wonende Pierre Duysens in de voorwedstrijden beneden dc grens van 4.00 was gebleven en was gedegradeerd. eindigde eveneens in remise. Het was een Engelse partij waarin de Nederlandse kampioen een licht overwicht had. Ka valek leidt met lV'aVs. Vandaag spelen Ree en Kavalek hun derde partij, Voor al en Larsen is het een ruststand. De partij TalLarsen had het volgen de verloop: wit: M. Tal (Rusl.), zwart: B. Larsen (Denem.) Philidorverdediging. el—eó: 2. P»l—f3. d7d6; 3. d2—d4, e3xd4; 4. Pf3xd4, gl—gC; S. Pbl— c3, Lf8— g7; 6. Lol—f4, Pg8—(6: 7. Ddld2, 0—O; 8. 0—O—O. Tf8e8; 9. f2—f3. Pb8c6; 10, Pd4xc6, b7xc6; e4—eö, Pf6d5: 12. Pc3xd5, cBxdS; 13. Lf4— i, Dd8d714. Dd2xd5, Ta8—b8; 15. LgS— ffi, f7—fS; 25. Le4d5, Tf4—b4;_26; Te3—C3.^ C7— TOS—aS. Kf8— a3. Tc6c7; 3 Engelse league LONDEN Voor de voetbalcompetitie van de Engelse eerste divisie zijn gister avond twee wedstrijden gespeeld. Ips wich Town won thuis met 21 van Manchester City en Nottingham Forest bleek sterker dan Southampton: 10. Bundesliga HAMBURG Voor de Westduitse Bundesliga werden gisteravond twee inhaalwedstrijden gespeeld. In Dortmund won Schalke '04 met 10 van Borussia en Hertha BSC versloeg op eigen veld Eintracht Frankfurt met 20. WEEKSTAAT NED. BANK Traag verloop terugkeer van bankbiljetten AMSTERDAM (ANP) De weekstaat van de Nederlandse Bank per 10 maart staat gedeeltelijk in het teken van de terugkeer van bankbiljetten, na de ul- timo-opvragingen. De chartale circulatie daalde hierdoor met 209 min. tot 8444 min. Hieruit blijkt tevens, dat er nog een fors gedeelte aan bankbiljetten moet terugkeren. Als gevolg van belasting betalingen werd de schatkist verrijkt met 229 min. tot 302 min. Via uitkeringen van landbouwgelden aan de Nederlandse Bank door de EEG steeg de deviezen voorraad met 106 min. tot 6945 min., waarvan ongewijzigd 6116 min. aan goud. De rekening „andere ingezetenen" steeg met 14 min. tot 57 min. Toch hebben de banken nog kans gezien om voor 80 min. aan dure voorschotten a f te lossen, waardoor nog een bedrag aan voorschotten resteert van 426 min. Do banken gingen zelf 16 min. achteruit tot 9 min. De geldmarkt is nog steeds zeer krap. Op 17 maart komt er ca. 300 min. in de markt door uitkeringen van het rijk aan de gemeenten, plus ca. 96 min. door betaling van rente en aflossing op ge vestigde schuld. Daarnaast zullen onge twijfeld weer belastingbetalingen plaats vinden. Dinsdag 18 maart moet de stor ting op de staatslening ad 350 min. worden geëffectueerd. Verwacht mag worden, dat nog een fors bedrag aan bankbiljetten zal terugkeren. Alles bij eikaar zal er in de krappe situatie van de geldmarkt voor de komende dagen niet veel verandering te verwachten zijn. aldus geldkringen. Daggeld staat nog altijd op procent. Gezamenlijke deelneming Hoogovens-Billiton IJMUIDEN (ANP) Hoogovens en Bil- liton delen mee, dat zij tezamen 50 pro cent van het aandelenkapitaal van res pectievelijk United States Extrusion» Corporation (USEC) en Alwinseal Inc. overnemen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7